وزن کوله پشتی کوهنوردی

اغلب اوقات کوهنوردان تازه کار بعد از سفر کوهنوردی چند روزه بخاطر حمل کوله پشتی کوهنوردی سنگین دچار کمر درد و زانو درد شده و از رفتن دوباره به کوهستان دلسرد می‌شوند! این اتفاق واقعاً ناراحت کننده است، اما هر مشکلی راه حلی برای خودش دارد. در این بلاگ به شما راهکارها و نکاتی ارائه می‌شود تا بدانید چطور وزن کوله پشتی کوهنوردی خود را مدیریت کنید؛ پس تا آخر این بلاگ همراه ما باشید و خود را برای یک سفر کوهنوردی هیجان انگیز آماده کنید.

وزن کوله پشتی کوهنوردی چقدر باید باشد؟

با تجربیات کوهنوردان در دنیای کوهنوردی امروز که ما در آن به سر می‌بریم، وزن یک کوله‌پشتی مناسب حدوداً بین 12-8 کیلوگرم است، بدن با تحمل این رنج وزنی بسیار راحت کنار آمده و دچار خستگی کمتری می‌شود. باید اشاره کنیم که کوهنوردانی بوده‌اند که کوله‌پشتی حدود 22 کیلوگرم را در سفرهای کوهنوردی حمل کرده‌اند و آسیب‌های جدی در ناحیه مفصل، ران، زانو و کمر آن‌ها دیده شده است.

درباره ظرفیت کوله پشتی کوهنوردی چه می‌دانید؟

قبل از اینکه وارد جزئیات چگونگی کم کردن وزن کوله کوهنوردی شویم، باید بگوییم که ظرفیت کوله‌پشتی به لیتر اندازه گیری می‌شود، این اعداد بر روی کوله کوهنوردی نوشته شده که در زیر کاربرد آن‌ها ذکر شده است:

چگونه وزن کوله پشتی کوهنوردی را کم کنیم؟

در اینجا با راهکارهای کم کردن وزن کوله کوهنوردی و حمل وسایل کاربردی و سبک در سفر کوهنوردی آشنا خواهید شد. دانستن این موارد به شما برای داشتن یک کوهنوردی حرفه‌ای کمک بسیاری می‌کند.

گر می‌خواهید کوهنوردی با کیفیتی داشته باشید، باید وزن کوله پشتی کوهنوردی خود را بدانید. حتماً می‌دانید که این وزن باید به وزن مناسب برای حمل نزدیک باشد. اگر کوله‌پشتی شما بیشتر از 13 کیلوگرم بود، حتماً از حمل وسایل غیر ضروری خودداری کنید. تمام وسایل که می‌خواهید درون کوله‌پشتی قرار دهید را وزن کنید. برای وزن کردن آن‌ها می‌توانید از یک ترازوی آشپزخانه استفاده کنید، این لوازم می تواند شامل لباس تا سرشعله باشد. 

در فصل زمستان وزن کردن لباس‌های پشمی بسیار ضروری است، چون دانستن دقیق هریک از آن‌ها به شما کمک می‌کند تا تصمیم بگیرید کدام را همراه خود ببرید. از تمام وسایلی که وزن کردید لیستی تهیه کنید؛ می‌توانید از این لیست برای برنامه‌ریزی سفرهای بعدی در کوهستان استفاده کنید. استفاده از لیست هنگام چیدن وسایل به شما کمک می‌کند تا وسایل غیر ضروری را از کوله کوهنوردی خود حذف کنید. برای صرفه‌جویی در وزن کوله کوهنوردی، از همراه داشتن وسایلی که فقط یکبار استفاده می‌شوند مانند بالشت سنگین خودداری کنید. برای خرید بالشت سبک کوهنوردی اینجا کلیک کنید.

وزن پایه در واقع وزن کوله پشتی شما جدا از مواد مصرفی آن مانند آب، غذا و سوخت است. این موارد در هر سفر متفاوت بوده و در طول غذا خوردن، آشامیدن و آشپزی در طول کوهنوردی کاهش پیدا می‌کند؛ اما هر چیز دیگر در کوله پشتی کوهنوردی شما مانند چادر، کیسه خواب، لباس و… از سفر به سفر تغییر زیادی نخواهد کرد. با دانستن وزن پایه شما در نهایت به یک عدد ثابت  رسیده و می‌توانید روی کم کردن وزن کوله کوهنوردی کار کنید.

برخی از کوهنوردان کوله پشتی کوهنوردی را براساس وزن پایه تعریف می‌کنند. به عنوان مثال، اگر وزن پایه شما کمتر از 4.5 کیلوگرم باشد، یک کوله پشتی فوق سبک است و اگر وزن پایه کمتر از 7 کیلوگرم باشد یک کوله پشتی سبک محسوب می‌شود. وزن پایه کوله پشتی کوهنوردی اکثر کوهنوردان با تجربه کمتر از 12 کیلوگرم است.

هر سال لوازم سبک‌تر و با کیفیت‌تر به بازار می‌آیند؛ بنابراین اگر توان خرید لوازم را دارید، می‌توانید وسایل جدید و سبک را جایگزین لوازم  قدیمی و سنگین‌تر کنید تا وزن کوله پشتی کوهنوردی شما به مقدار زیادی کاهش پیدا کند. از وسایلی مانند کوله پشتی، کیسه خواب، چادر و زیرانداز شروع کنید. محصولات جدید کوهنوردی در کنار سبک بودن در مقایسه با تجهیزات قدیمی دوام بیشتری هم دارند. پیشنهاد می‌کنیم این لوازم را در چند مرحله خریداری کنید تا از لحاظ اقتصادی به شما فشار وارد نشود.

بعد از بازگشت از کوهنوردی همه وسایل را از کوله‌پشتی خود خارج کنید و روی زمین کنار هم بچینید. می‌توانید لوازم را به سه دسته تقسیم کنید:

  • 1. لوازمی که کاربرد زیادی دارد
  • 2. لوازمی که کاربرد متوسطی دارند
  • 3. لوازمی که هرگز از آن‌ها استفاده نمی‌کنید

بعد از بررسی وسایل گزینه سوم را از سفر بعدی حذف کنید. به طور مثال بسیاری از کوهنوردان لباس و غذای زیادی با خود حمل می‌کنند که می‌توانید آن ها را در سفر بعدی با خود حمل نکنید! باید توجه داشته باشید که برخی از موارد مانند جعبه کمک‌های اولیه ممکن است استفاده چندانی نداشته باشد، اما همیشه باید همراه شما باشد.

حتماً غذاهای خود را روز قبل از سفر آماده و بسته‌بندی کنید. سعی کنید که غذاهای خود را روز کوهنوردی تهیه نکنید. با نوشتن منوی غذایی از قبل هم نظم‌دهی بهتری برای سفر دارید هم غذای اضافی در کوله کوهنوردی خود حمل نمی‌کنید.

معمولاً وزن غذا باید در یک روز از سفر بین 600 گرم تا حدود 1 کیلوگرم و انرژی آن باید حدود 2500 تا 4500 کیلوکالری باشد، البته این اعداد برحسب جنسیت و ویژگی‌های فیزیکی هر فرد متفاوت است.

شاید پیش خودتان بگویید که بودن وسایلی مانند مایع دستشویی تأثیری بر روی وزن کوله کوهنوردی ندارد، ولی باید بدانید که کم وزن کردن این وسایل به سبک شدن کوله‌پشتی شما کمک بسیاری می‌کند. برای مثال شما می‌توانید مایع دستشویی مصرفی خود را داخل یطری‌های کوچک بریزید یا برای بسته‌بندی غذا از کیسه‌های پلاستیکی ساده و سبک استفاده کنید.

اگر با دوستانتان به سفر می‌روید و وسایل مشترکی دارید، می‌توانید آن‌ها را بین خود و دوستانتان تقسیم کنید. اگر شما مالک چادر، سرشعله و یا هر وسیله مشترک دیگری هستید، به این معنی نیست که باید همه آن‌ها را حمل کنید!

هرچه کوله پشتی کوهنوردی محکم‌تر بر روی بدن شما قرار بگیرد، هنگام راه رفتن کمتر جابجا شده و تکان می‌خورد. همه این تغییرات در نحوه راه رفتن شما تأثیر گذاشته و انرژی شما را حفظ می‌کند. استفاده درست از بندها و سفت کردن آن‌ها برای قرار گرفتن صحیح کوله کوهنوردی روی بدن باعث حمل آسان آن برای شما می‌شود. 

اگر شما برای اولین بار از کوله پشتی کوهنوردی سنگین استفاده می‌کنید، باید حتماً از قسمت شانه، بند‌ها را تنظیم کنید تا فشار زیادی به شانه‌های شما وارد نشود. فشار زیاد بر روی بندهای شانه زمان کوهنوردی باعث پاره شدن بندهای شانه و به دردسر افتادن شما طی فعالیت خواهد شد. اگر اطلاعات کاملی تنظیم درست بندای کوله پشتی کوهنوردی ندارید، می‌توانید  از بلاگ نحوه بستن بند کوله پشتی استفاده کنید.

بعد از انتخاب کوله کوهنوردی با ظرفیت مناسب برای سفرهای خود، با چیدن درست لوازم مورد نیاز در داخل کوله، حمل آن را آسان تر کنید. البته باید اشاره کنیم انجام این کار را تنها با آموزش درست کوله چینی می‌توانید انجام دهید. اگر شما وسایل خود را در کوله پشتی به درستی و در جای مناسب قرار بدهید؛ وزن کوله کوهنوردی در کل بدن به صورت مساوی توزیع می‌شود. با پخش شدن وزن کوله پشتی کوهنوردی بر روی بدن خستگی کمتری در طی فعالیت احساس خواهید کرد. 

علاوه بر این دانستن جای درست لوازم به شما کمک می‌کند در شرایط سخت‌تر در طبیعت، بتوانید وسایل خود را نظم دهید. برای چیدن درست وسایل موارد زیر را رعایت کنید:

وسایلی که در پایین کوله‌پشتی قرار می‌گیرند:

وسایل بزرگ و نرم که برای شب‌مانی به آن نیاز دارید؛ مانند کیسه خواب، پتو، لباس‌های گرم مانند سویشرت و اجاق مسافرتی همه باید در پایین‌ترین بخش کوله‌پشتی قرار بگیرند.

وسایلی که در وسط قرار می‌‌گیرند:

وسایلی که غالباً به آن‌ها احتیاج ندارید. مانند غذا، وسایل پخت و پز و هر چیزی که از مواد محکمی ساخته شده است، باید در وسط قرار بگیرد.

وسایلی که در بالای کوله قرار می‌گیرند:

وسایل ضروری و یا لوازمی که به آن‌ها بیشتر نیاز دارید مانند چاقو، کاپشن، پانچو، نقشه و... باید در بخش بالایی با توجه به نیازهایتان چیده شود.

وسایلی که می‌توانید روی کوله‌‍پشتی آویزان کنید:

در صورت امکان از آویختن وسایل روی کوله پشتی خود خودداری کنید؛ حتی وسایلی مانند عینک که با راه رفتن شما صدا ایجاد کرده و ممکن است برای همراهان شما اذیت کننده باشد. البته برخی از وسایل مانند باتوم کوهنوردی، میله های چادر، طناب و ... خیلی بزرگ هستند و در کوله‌پشتی شما جای نمی‌شوند. می‌توانید آن‌ها را در کنار کوله‌پشتی خود قرار دهید

وسایلی که در جیب‌ها قرار می‌گیرند:

وسایل کوچک خود را در جیب‌های بیرونی کوله کوهنوردی بگذارید تا دسترسی آسانی به آن‌ها داشته باشید. از جیب مخفی بر روی کلاه کوله‌پشتی برای کارت بانکی و وسایل مهم تر استفاده کنید. در جیب‌های کش دار بغل، بطری آب را بگذارید و در نهایت جیب‌های زیپ دار موجود بر روی کمربند لگنی کوله کوهنوردی مکان بسیار عالی برای نگهداری موبایل و جی پی اس است.

و در پایان

باید گفته شود که چیدن وسایل مناسب در کوله پشتی برای سفرهای کوهنوردی باید بر اساس منطق باشد. بعد از اینکه چندین بار کوهپیمایی کردید، متوجه می شوید که کدام لوازم برای برنامه هایتان کاربردی است. می‌توانید بر اساس سلیقه و نیاز خود لوازم کوهنوردیتان را حمل کنید. برای مثال بعضی از افراد داشتن یک بالشت بادی کوچک و کم وزن را به یک بالشت بزرگ ترجیح می‌دهند و برخی دیگر می‌توانند برای یک روز سفر کوهنوردی بدون اجاق مسافرتی در کوهستان سفر کنند. ما پیشنهاد می‌کنیم که به آزمایش کردن ادامه دهید، زیرا ممکن است وسیله‌ای پیدا کنید که بدون آن دیگر هرگز کوهپیمایی نکنید!

در دنیای ما ماجراجویی کنید:
مروری بر مطالب ذکر شده

خلاصه بلاگ وزن کوله پشتی

وزن کوله پشتی همان چیزی است که اگر متناسب نباشد، می‌تواند میل و اشتیاق شما به اجرای برنامه‌های کوهنوردی را کاهش دهد و به علاوه باعث بروز بیماری‌های مانند درد در ناحیه زانو و مفصل و کمر درد شدید، گردد. به همین دلیل باید نسبت به وزن درست کوله پشتی که در اصل وزن تجهیزاتتان است، آگاه باشید.

با توجه به تجربیاتی که از کوهنوردان به دست آوردیم، وزن کوله پشتی می‌تواند بیم بازه 8 تا 12 کیلوگرم باشد. در این بازه وزنی، هیچ فشار آسیب زایی به بدن وارد نمی‌شود و حمل این وزن در آستانه تحمل بدن قرار دارد. اما متاسفانه تجربیاتی شنیدیم از حمل کوله‌های نزدیک به 20 کیلو، که آسیب‌های جبران ناپذیری را به وجود آورده است.

برای اینکه بتوانید بهتر به مدیریت وزن کوله پشتی بپردازید؛ باید نسبت به حجم‌ها آگاهی داشته باشید. کوله‌های با حجم 30 تا 50 لیتر برای کوهنوردی‌های یک روزه تا سه روزه کاربرد دارند. حجم 50 تا 80 لیتر، برای کوهنوردی‌های 3 تا 5 روز مناسب هستند و در نهایت 70 لیتر به بالا، برای اکسپدیشن و سفرهای طولانی مدت به کار می‌روند. با دانستن اینها نیازی نیست تا کوله‌ای بزرگتر از حد نیاز یا کوچکتر انتخاب کنید.

کوله پشتی خودش وزن مختصری دارد، این بقیه تجهیزات هستند که با تجمع آنها در کوله، سنگینی را احساس می‌کنید. برای جلوگیری از وزن زیاد، توصیه می‌کنم تک تک تجهیزات و وسایلتان را وزن کنید. برای اینکار می‌توانید از ترازو آشپزخانه کمک بگیرید.

وسایلی مانند چادر و کیسه خواب که همیشه در هر برنامه همراهتان است به علاوه وزن خود کوله پشتی، وزن پایه محسوب می‌شود. بقیه محصولات مانند نوع پوشاک که بر اساس فصل تغییر می‌کند یا مواد خوراکی متغیر هستند و هربار نیاز به اندازه گیری دارند. اگر وزن پایه کوله شما از 7 کیلو بیشتر نباشد، یعنی کوله پشتی سبکی دارید.

اما با اینحال باید همیشه حواستان باشد تا محصولاتی با وزن پایین تهیه کنید تا در کوله سنگین نباشند. اگر کم تجربه هستید، بعد از اولین کوهنوردی چند روزه، تمام تجهیزات داخل کوله را در یک جا بچینید، بعد آنها را به سه دسته پرکاربردترین، نیاز متوسط و آنهایی که خیلی کم بهشان نیاز داشتید، تقسیم کنید. وسایل دسته‌ی آخر را در سفر بعدی با خود نبرید!

معمولا مواد غذایی وزن زیادی دارند، پس سعی کنید مواد غذایی انتخاب کنید که انرژی زیادی داشته باشند و کافی باشند! اگر برای هر وعده به طور مشخص غذا و میان وعده کنار بگذارید، از حمل موادغذایی اضافی جلوگیری می‌شود.

در کوهنوردی و سفرهای بکپکینگ؛ بهتر است مواد شوینده و چیزهایی مشابه آن را در بطری‌های کوچک‌تر حمل کنید تا حجم و وزن کمتری اشغال کنند. یادتان باشد اگر با افراد دیگری پیمایش می‌کنید، برخی از تجهیزات را با آنها تقسیم کنید تا وزن برای یکی فوق سنگین و دیگری بسیار سبک نباشد.

چیدمان صحیح تجهیزات در کوله می‌تواند به طور شگفت انگیزی در وزن و تعادل، نقش داشته باشد. بعد از چینش کوله، اگر بندهای فشرده سازی دارد، آنها را محکم کنید تا حجم بهتری برای حمل بدست آورد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط