شاهکار سنگنورد آمریکایی؛ الکساندر هانولد، بر روی اِل کاپیتان

اِل کاپیتان کوهی در پارک ملی یوسیمیتی در کالیفرنیا است که دارای دیواره تقریباً عمودی از جنس گرانیت است. بومیان آمریکا آن را به نام‌های مختلفی می‌شناسند که به رئیس صخره‌ای معروف است. اولین بار در سال 1851 توسط تعدادی سفیدپوست مشاهده شد که بعدها مورد توجه عکاسان و نقاشان مهم دنیا قرار گرفت؛ که نهایتاً در سال 1890 پارک ملی یوسیمیتی برای حفاظت از این منطقه ایجاد شد.

برای مدتی طولانی معتقد بودند بالا رفتن از کوهی این چنین صاف کاری غیرممکن است. با این حال در سال 1957 “وارن هاردینگ” با قرار دادن ابزار در طول مسیر طی 45 روز، توانست مسیری را ایجاد کند؛ و سرانجام نوامبر 1958 با حمایت و ابزار، این کوه گرانیتی را صعود و توجه سایر کوهنوردان را به این دیواره جلب کرد.

شروع سنگنوردی الکساندر هانولد

الکساندر هانولد، معروف به الکس هانولد، در سال 1985 از پدری آلمانی و مادری لهستانی، در خانواده‌ای به دنیا آمد که اهل درس و دانشگاه بودند. او که اهل کالیفرنیا آمریکاست از سن 5 سالگی با سنگنوردی سالنی آشنا و از 10 سالگی به صورت حرفه‌ای وارد این رشته شد. الکس همیشه معتقد بود که سنگنورد خوبی نیست؛ زیرا افراد دیگری هستند که از همان دوران کودکی سنگنوردی را بسیار قوی شروع می‌کنند و حرفه ای پیش می‌روند.

او پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان میرا لوما توانست به عنوان بخشی از بورسیه بین‌المللی تحصیلی لیسانس در سال 2003، برای تحصیل در رشته مهندسی عمران در دانشگاه برکلی کالیفرنیا ثبت نام کند. اما پس از مدتی به دلیل وجود مشکلات خانوادگی و جدایی پدر و مادرش، درس را رها کرد و با ماشین مادرش به سراغ ماجراجویی‌های خود برای صعود به دیواره و سنگنوردی رفت.

پس از خراب شدن مینی ون مادرش، او برای مدتی طولانی فقط در یک چادر زندگی کرد و وسیله نقلیه‌اش فقط یک دوچرخه بود! تا سال 2006 هنوز کسی الکس را نمی‌شناخت.

سنگنورد آمریکایی جسور؛ الکساندر هالوند

در سال 2007 با خریدن یک ون فورد توانست راحت‌تر روی ورزش مورد علاقه‌اش تمرکز کند. او با اجرای یک برنامه به صورت Free Solo (بدون ابزار و حمایت) بر روی Yosemite’s Astroman و Rostrum به صورت همزمان در یک روز باعث شد تا مانند شاهکار افسانه‌ای و الگویش پیتر کرافت در سال 1987، در جهان شناخته شود.

سال بعد او، شکاف مسیر مون لایت به ارتفاع 360 متری را به صورت سولو انجام داد. این صعود که در اول آوریل صورت گرفته بود تا مدت ها مردم فکر می‌کردند فقط یک شوخی خبری است. او که به دلیل صعودهای جسورانه و بدون طنابش معروف است، چند ماه بعد با یک صعود بی‌سابقه دیگر بر روی دیواره غربی Half Dome ثابت کرد که می‌تواند در این ورزش به روش خودش بسیار پرقدرت باشد. پیتر کرافت این صعود او را یکی از تأثیرگذارترین صعودهای بدون طناب دانست که تاکنون انجام شده است.

سنگنورد آمریکایی به تنهایی روی دیوار

در 2011 الکس به همراه هانس فلورین، زمان صعود در مسیر ال کاپیتان را 45 ثانیه جابه‌جا کردند. سال 2012 الکس پیش از حضور در فعالیت‌های مختلف سنگنوردی، در فیلم مستند “به تنهایی روی دیوار” و یک مصاحبه 60 دقیقه‌ای به عنوان یک سنگنورد حرفه‌ای خود را به همه معرفی کرد.

او در آن سال تصمیم گرفت تقریباً یک سوم از درآمدهای خود را به سازمان‌هایی اهدا کند که فعالیت‌های مرتبط با انرژی خورشیدی را انجام می‌دهند. او بعدها این ایده خود را گسترش داد و بنیاد خیریه خود را تأسیس کرد. مأموریت بنیاد تشکیل شده الکس هانولد “ترویج انرژی خورشیدی برای جهانی عادلانه‌تر” است. تفکر او این است که همه افراد با هم برابر هستند و فرصت برابری باید در اختیار همه قرار بگیرد تا بتوانند بهتر با محیط زیست در تعامل باشند و فعالیت کنند.

تأسیس بنیاد خیریه توسط الکساندر هالوند

الکس به گفته خودش یک گیاهخوار است و برای حفظ سلامت بدنش از هیچ دارو یا نوشیدنی غیرمجازی استفاده نمی‌کند؛ زیرا معتقد است این کارها بدنش را ضعیف کرده و نمی‌تواند به راحتی از دیواره بالا برود. او در بین صعود‌هایش، زمانی که تایم آزادی دارد با پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری بدنش را آماده نگه می‌دارد.

در اوایل سال 2014، الکس به دلیل فعالیت‌های مختلفی که داشت در تمام جهان شناخته شده بود. عکس او بر روی جلد مجله‌های مختلف مانند نشنال جئوگرافیک و نیویورک تامیز چاپ شد و مصاحبه‌های مختلفی، به دلیل صعودهای جسورانه بدون حمایت، انجام داد. همین سبب شد تا حامیان مالی زیادی برای برنامه‌هایش داشته باشد. او با داشتن یک بنیاد خیریه برای گسترش استفاده از انرژی خورشیدی و کمک به نیازمندان باز هم احساس می‌کرد کاری که به عنوان یک ورزشکار و سنگنورد باید در تاریخ ثبت کند انجام نداده است.

شهرت جهانی

با آغاز سال 2015، الکس تصمیم جدی برای یک فعالیت تاریخ ساز را در ذهنش برنامه‌ریزی کرد. او می‌خواست پروژه‌ای که دیگران نتوانستند و در نیمه راه رها کردند را تکمیل کند. او سال‌ها به این فکر کرد که دیواره معروف گرانیتی اِل کاپیتان را بدون حمایت و بدون همراه صعود کند.

چیزی که این صعود الکس را ارزشمند کرد، درجه سختی و سطح گرانیتی و صاف دیواره ال کاپیتان است، که او برای این صعود مسیر معروف فریدر را انتخاب کرد. این مسیر دارای شکاف‌های زیادی است که در برخی قسمت‌های مسیر به دلیل شکاف‌های بسیار ریز، فقط با نوک انگشتان از دیواره آویزان بود.

صعود این دیواره آنقدر دشوار است که وقتی یک کوهنورد دیگر با کمک ابزار و حمایت آن را صعود کرد، بسیار خبرساز شد. در زمان بالا رفتن از ال کاپیتان فقط کافی است پایتان را اشتباه بگذارید، نتیجه آن حتماً مرگ است!

بزرگترین شاهکار الکساندر هالوند

هانولد بیش از یک دهه در ون و چادر زندگی کرد. او دوست داشت هرجایی که هوا خوب بود برای مدتی بماند و از این سبک زندگی بسیار لذت می برد. او در آن سال‌ها ترجیح می‌داد در مکانی راحت باشد و از نظرش تجربه این سبک زندگی بسیار جذاب بوده است. اما نهایتاً در سال 2017 در منطقه لاس وگاس خانه‌ای خرید تا مکان ثابتی برای زندگی داشته باشد. با این حال باز هم برای مدتی در ون خود ماند، زیرا در آنجا بیشتر احساس راحتی می‌کرد.

در ژوئن 2017، الکس توانست اولین صعود انفرادی به دیواره ال کاپیتان را در مدت زمان 3 ساعت و 56 دقیقه طی کند. این شاهکار جسورانه الکس، که به عنوان “یکی از بزرگترین شاهکارهای ورزشی” شناخته می‌شود؛ توسط کوهنورد و فیلم ساز مستند E.Chai Vasarhelyi، در بخش فیلم‌های مستند Free Solo ثبت شده، که در سال 2018 برنده جایزه اسکار بهترین فیلم مستند شد.

صعود سرعتی سنگنورد آمریکایی

ژوئن سال 2018 هانولد به همراه تامی کالدول، برای رکورد صعود سرعتی به دیواره ال کاپیتان همکاری کرد و موفق شدند این مسیر 915 متری را در مدت زمان 1:58:07 صعود کنند. آن‌ها توانستند اولین کوهنوردانی باشند که این دیواره را در کمتر از 2 ساعت بالا رفتند.

فعالیت‌های سنگنوردی الکساندر هانولد

جوایز:

2010؛ جایزه Golden Piton، مجله کوهنوردی برای کوهنوردی استقامت

2015؛ جایزه ویژه Piolets d’Or، برای اولین صعود کامل از مسیر Fitz Roy Range در پاتاگونیا

2018؛ جایزه Robert and Miriam Underhill، باشگاه آلپ آمریکا، برای برتری در رشته‌های مختلف کوهنوردی

2018؛ جایزه ویژه Piolets d’Or، به دلیل فعالیت برجسته در صعودهای متفاوت در طول سال 2017

فعالیت‌های دیواره نوردی:

2007؛ دیواره El Capitan، مسیر فریدر، صعود یک روزه Free Solo به همراه برایان کیمبال، با درجه سختی VI 5.12d

2007؛ دیواره های Astroman و Rostrum، صعود یکروزه به روش Free Solo، (دومین نفر بعد از پیتر کرافت)

2007؛ دیواره Salathe، به روش Free Solo، درجه سختی VI 5.13b/c

2008؛ دیواره غربی Half Dome

2008؛ دیواره Moonlight، پارک ملی زیون، درجه سختی V 5.12d

2012؛ دیواره El Capitan، مسیر Nose، رکورد صعود سرعتی، درجه سختی 5.14a/b

2012؛ دیواره غربی Half Dome، صعود سرعتی آزاد

2012؛ کوه Watkins و دیواره Half Dome در پارک ملی یوسیمیتی، به روش Solo

2014؛ دیواره El Sendero Luminoso، مکزیک، روش Free Solo، درجه سختی 5.12d V

2016؛ صخره Complete Scream، انگلستان، به روش Free Solo، درجه سختی E8 6b

2017؛ دیواره El Capitan، مسیر فریدر،به روش Free Solo، درجه سختی 5.12d VI

2018؛ دیواره El Capitan، مسیر Nose، به همراه تامی کاردول، رکورد صعود سرعتی زیر 2 ساعت

بولدرینگ:

2010؛ دیواره Ambrosia، کالیفرنیا، درجه سختی 8A(V11)

2011؛ دیواره Mandala، کالیفرنیا، درجه سختی 8A+(V12)

2012؛ دیواره Too Big to Flail، کالیفرنیا، درجه سختی7C+(V10) یا 8B(5.13d)

صعود شخصی:

2008؛ Parthian Shot، دیوار لندن، صعود انفرادی

2010؛ دیواره The Green Mile، سانفرانسیسکو، درجه سختی 8C+(5.14c)

2010؛ دیواره Rainbow، صحرای Ennedi، درجه سختی 5.12+

2011؛ دیواره Heaven و Cosmic Debris، پارک ملی یوسیمیتی، Free Solo

2011؛ دیواره The Phoenix، پارک ملی یوسیمیتی، Free Solo، درجه سختی 5.13A

2019؛ دیواره Arrested Development، نوادا، دومین صعود پس از جاناتان سیگریست، درجه سختی 9A (5.14d)

در دنیای ما ماجراجویی کنید:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط