آرمان حداد؛ گیلانی هیمالیانورد و فاتح 8000 متری ها!

آرمان حداد چرا هیمالیانوردی را انتخاب کرد؟! هیمالیا که از کشور های مختلف هند، پاکستان، افغانستان، چین، بوتان و نپال عبور می کند و شامل 14 قله بالای 8000 متر است. این رشته کوه بزرگ که چالش بزرگی برای کوهنوردان جهان به حساب می آید، شامل انواع یخچال های طبیعی، رودخانه و گونه های خاصی از گیاهان و جانوران است.

بلندترین قله در رشته کوه هیمالیا، اورست است که بلندترین کوه در جهان نیز هست که 8848 متر ارتفاع دارد و سالانه شاهد کوهنوردان بزرگی بر روی این قله های زیبای این سرزمین برفی هستیم.

هیمالیانورد گیلانی

آرمان حداد هیمالیانورد گیلانی، 17 خرداد 1364 در شهرستان رشت متولد شد. او تحصیلات دانشگاهی خود را تا مقطع کارشناسی در دانشگاه پیام نور ادامه داد. در سال 1379 به پیشنهاد پسرعمویش برای شروع ورزش سنگنوردی به ورزشگاه یادگار امام رفت. در آن زمان ورزش نوپایی به حساب می آمد و در شهرستان رشت به تازگی مورد توجه قرار گرفته بود.

وی به خوبی در این ورزش پیشرفت کرد اما در پاییز سال 1382 به دلیل شیطنت زیاد و بی نظمی های مکرر از کلاس سنگنوردی اخراج شد! اما این اتفاق برایش خوش یمن بود، زیرا او را به سمت کوهنوردی سوق داد.

به هیئت کوهنوردی رفت و مطلع شد که برای برنامه صعود زمستانه به زردکوه تست گرفته می شود؛ وی به عنوان نفرات اول انتخاب و وارد تیم شد. او پس از این صعود موفق به صورت جدی تر به این ورزش نگاه کرد و سال 1383 وارد تیم ملی نوجوانان شد.

این کوهنورد جوان با بیش از 20 سال سابقه فعالیت در این حوزه ورزشی توانسته بیشتر قله های ایران را در زمستان صعود کرده و مدرک مربیگری درجه 3 سنگنوردی را نیز کسب کند. هدف آرمان حداد صعود به تمام قله های بالای 8000 متر است که تاکنون فقط 36 نفر در جهان توانستند این کار سخت و شاخص را انجام دهند.

اولین صعود بین المللی آرمان حداد

آرمان حداد در سال 87 که تنها 21 سال سن داشت، توانست اولین صعود بین المللی خود را با صعود به قله 7134 متری لنین ثبت کند. به دلیل سن پایین و تجربه کم کوهنوردی، این صعود هم برایش تلخ بود چون شاهد فوت دو کوهنورد ایرانی بود؛ هم شیرین، زیرا توانسته بود خود را تا منطقه 8000 برساند.

از نظر تمام کوهنوردان این قله آسان اما بدقلق است، زیرا شکاف های زیاد و خطرناکی در منطقه وجود دارد. در این برنامه دو تیم از استان گیلان حضور داشتند و ایرانی های زیادی توانستند صعود کنند.

آرمان حداد، بر فراز ماناسلو؛ کوه مقدس

آرمان حداد با برنامه صعود به ماناسلو راه رسیدن به هدفش را شروع کرد. قله ماناسلو جزو سخت ترین قله ها برای صعود است که تاکنون کوهنوردان زیادی در آنجا جان خود را از دست داده اند. او برای این صعود در سال 88 با مهدی عمیدی و طاهر پهنایی همراه شده بود و توانست تجربه خوبی از این برنامه داشته باشد؛ و شروعی باشد برای هدفش.

از فعالیت و صعود به این قله، که به کوه مقدس مشهور است، فیلم هایی ضبط و مستندسازی کرد که بسیار مورد توجه قرار گرفت و توانست در کشور ایتالیا با نام “ماناسلو دشنه ای در دل آسمان” برنده جایزه فیلم مستند ورزشی میلان شود.

آرمان حداد و عروس هیمالیا

” آمادابلام را دیگر نمی روم همان یکبار کافی ست!”

آرمان حداد، آمادابلام را یک قله فنی و مهم می داند که صعود به آن یکی از آرزوهایش بود. صعود این قله به دلیل وجود دیواره های یخی و فاصله زیاد بین کمپ ها، کار را برای کوهنوردان مشکل می کند. معمولاً برای حفظ انرژی تلاش می کنند تا با کاهش رفت و آمد و تحرک، بتوانند راحت تر این قله سرسخت را صعود کنند.

او یکبار تا کمپ 2 صعود کرد و با مشاهده شرایط جوی مساعد بدون بازگشت به عقب تا قله ادامه داد. سال 1390، آرمان برای آماده شدن برای این صعود توانست با کمترین هم هوایی این کار را با موفقیت انجام دهد و صعودهای زیادی را بدون کپسول اکسیژن تا بالا برود. در این صعود هم آرمان فیلم مستندی تهیه کرد اما نتوانست آن را به جشنواره برساند.

آرمان حداد و صعود به گاشربروم 2

گاشربروم 13 امین کوه مرتفع است که 8035 متر ارتفاع دارد. پس از تمرین های مداوم و تلاش های زیر برای یافتن اسپانسر برای برنامه گاشربروم 2 در خرداد سال 1395 به همراه حسین صالحی راهی منطقه شدند. در آنجا با گروهی از کوهنوردان از بلغارستان ملاقات کردند که تجربه چند صعود به قله بالای 8000 را در کارنامه خود داشتند.

پس از عبور از مسیرهای زیبای منطقه و رسیدن به بیس کمپ با هوای نامساعد و شروع بارش ها مواجه شدند. یک روز در کمپ اصلی استراحت کردند و مسیرشان را شروع کردند اما پس از رسیدن به کمپ 2، به دلیل نامساعد شدن هوا و اعلام بارش از طرف هواشناسی مجبور به بازگشت به بیس کمپ می شوند.

در انتها با وجود شرایط نامناسب جوی توانست به بالا برسد و پرچم ایران را بر فراز قله بالا ببرد. در این صعود، آرمان حداد تنها ایرانی حاضر در برنامه بود که قله را فتح کرد، زیرا حسین صالحی در انتهای مسیر به دلیل شیب زیاد تصمیم به بازگشت گرفته بود.

برودپیک معروف به K3

برودپیک یکی از 14 قله بالای 8000 متر است که آرمان توانست بدون استفاده از کپسول اکسیژن پس از 53 روز بودن در منطقه با موفقیت پرچم ایران را به اهتزاز دربیاورد. او پس از موفقیت توانست مدال برنز برای صعود به قله 8047 متری برودپیک در هیمالیا را کسب کند.

در سال 1397 آرمان برای صعود به نانگاپارت برنامه ریزی کرد. اما در آنجا با شرایط آب و هوایی نامساعد، برف و طوفان برخورد کرد. او مجبور شد به کمپ بیس بازگردد و برنامه صعودش را ناتمام باقی بگذارد. اما در آینده تصمیم دارد یکبار دیگر تلاش خود را کرده و به این قله 8126 متری صعود کند تا اهدافش را کامل کند.

صعودها و موفقیت های آرمان حداد:

– 1384، دریافت مدرک مربیگری سنگنوردی درجه 3

– 1385، شرکت در اردوی تیم ملی امید

– 1386-87، حضور در اردوی تیم ملی بزرگسالان

– 1387، صعود به قله لنین 7134 متر در قرقیزستان

– 1388، صعود به قله ماناسلو به ارتفاع 8163 متر

– 1390، صعود قله آمادابلام 6856 متر در نپال

– 1393، تلاش بر روی قله چوآیو 8201 متر در تبت

– 1395، صعود قله گاشربروم 2 به ارتفاع 8035 متر در پاکستان

– 1396، صعود قله برودپیک به ارتفاع 8047 متر در پاکستان

– 1397، تلاش بر روی قله نانگاپاربات به ارتفاع 8126 متر

– صعودهای چندباره به قلل مرتفع داخلی مانند دماوند و سبلان

– فیلم مستند “ماناسلو دشنه ای در دل آسمان” برنده جایزه فیلم مستند ورزشی میلان ایتالیا

در دنیای ما ماجراجویی کنید:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط