سخاوت، فروتنی و بودن در کنار هم تو همه‌ی شرایط از ویژگی های اصلی کوهنورداست که باعث میشه تجربه های مفید خودشون رو به هم انتقال بدن تا همنوردش اون شرایط رو دیگه تجربه نکنه و شاید اون تجربه براش گرون تموم بشه. تیم سیاه کمان مفتخر بوده طی این سال ها فعالیت، تجربه های ارزشمند اکثر کوهنوردان به همراه دانش و علم روز نسبت به تجهیزات رو جمع آوری کنه و در اختیار دوستان عزیزش قرار بده. بنابراین تلاش کردیم اکثر سوالات در حوزه انتخاب کوله پشتی کوهنوردی رو جمع کنیم؛ قطعاً اهمیت انتخاب کوله پشتی بر هیچکس پوشیده نیست و تأثیر مستقیمش رو بر سلامت خودمون کاملاً می دونیم و باید محصولی داشته باشیم که ازش جواب بگیریم. 

 حالا که می دونیم قراره تو این صفحه با چی آشنا بشیم پس بریم این سوال های ارزشمند رو با هم مرور کنیم مطمئنیم هیچ جا پیدا نمیشه.
معیار یه کوله پشتی خوب چیه؟

همونطور که می دونین برای داشتن هر نوع کالایی که خوب و مفید باشه اول باید خواسته های ما مشخص بشه. انتخاب یه کوله پشتی مناسب در گرو خواسته های ماست. اینکه ما بدونیم نیازهای ما در مورد کوهنوردی یا کوهپیمایی چیه، کمک بسزایی در انتخاب کوله پشتی می کنه. بیاین که با هم چند مورد رو بررسی کنیم که واضح تر بشه. 

بهتره برای طبیعت گردی، از کوله هایی با سایزهای بزرگتر استفاده بشه چون طبیعت گردان علاقه زیادی به استفاده از فضای طبیعت دارن، به طبع لوازم زیادی رو با خودشون حمل می کنن از جمله ننو، زیرانداز، سایبان، انواع اجاق، ظروف و … که معمولاً در بین کوهنوردان رواج نداره. کوهنوردها از لوازم کمتر، سبک تر و حتی برای تغذیه روزانه مسیر از غذای آماده شده (لقمه) استفاده می کنن؛ خب همینجا اختلاف زیادی بین کوله کوهنوردی یک روزه با کوله طبیعت گردی یک روزه وجود داره. باید در نظر گرفت عواملی چون فصل، سایز خود شخص، سلیقه ها و سرگرمی های شخصی در انتخاب یک کوله خوب تأثیر داره؛ پس در انتخاب کوله پشتی خود بهتره قبل از بررسی هر چیزی به نیازهای خودمون دقت کنیم و ببینیم از کوله‌مون چه انتظاری داریم.

همونطور که می دونین آناتومی و فیزیولوژی خانم ها و آقایون متفاوته و این امر در انتخاب یک کوله پشتی مناسب برای کوهنوردی و طبیعت گردی از اهمیت بسیار بالایی برخورداره. باید درنظر گرفت که انتخاب کوله پشتی بانوان هیچ ارتباطی با حجم یا لیتر کوله پشتی نداره؛ اینکه بخوایم بگیم کوله بانوان باید کوچکتر باشه اصلاً اینطور نیست. ما کوهنوردان، هیمالیانوردان و دیواره نوردان بسیار پرتوان، پرتلاش و جسوری داریم که تونستن بلندترین و سخت ترین کوه ها و دیواره های جهان رو فتح کنن و با نگاه مجدد به این موضوع فقط اصل اساسی انتخاب کوله پشتی، معیار درست سایز بودن کوله پشتی با ستون فقراته.

 شرکت های تولیدکننده معتبر دنیا، کوله پشتی بانوان رو با توجه به آناتومی اون ها در سایزهای 20 تا 70 لیتر تولید کردن و برای آقایون هم همینطور.

توصیه سیاه کمان

در این بین خانم ها یا آقایونی هستن که از ستون فقرات کوتاه تر و سرشانه کوچک تری برخوردارن و با توجه به جنسیت مخالف، در شرایط انتخاب یکسان هستن و توصیه میشه که این افراد از کوله پشتی هایی با سرشانه کوچک تر و ستون فقرات کوتاه تر مخصوص بانوان استفاده کنن و بالعکس توصیه میشه خانم ها و آقایونی که از سرشانه پهن تر و ستون فقرات بلندتر نیز برخوردارن از کوله های آقایون استفاده کنن. 

برخی شرکت های تولیدکننده کوله پشتی برای افرادی با قد بلند (به عنوان مثال 195 تا 200 سانتی متر)، کوله هایی تولید کردن که طول ستون فقرات کشیده ای دارن و با عنوان اختصاری EL در بازار عرضه میشن؛ به این ترتیب این عزیزان هم می تونن شرایط بهتری رو در برنامه های کوهنوردی تجربه کنن.

چرا کوله های جدید انقدر نازک و ظریف شدن، قدیمی ها بهتر نبود؟

در گذشته برای ساخت کوله پشتی های کوهنوردی به دلیل نبودن تکنولوژی های پیشرفته از متریالی مثل پارچه برزنتی، همچنین برای ایستایی بهتر از آهن برای اسکلت بکار می بردن که این متریال به مراتب باعث افزایش وزن کوله پشتی می شد؛ اما با گذشت زمان، دخالت خلاقیت و نوآوری در صنعت تولید، از پارچه های سبک تر با قابلیت ضدآبی همچنین از آلومینیوم های سبک به عنوان اسکلت اصلی کوله ها استفاده شدن که نهایت کارایی رو در عین داشتن وزن سبک برای کوهنوردان فراهم می کنه. 

با توجه به گسترش علم، فن آوری و پیشرفت در صنعت های مختلف تجهیزات کوهنوردی، بعید نبود که شرکت های مختلفی در عرصه رقابت با یکدیگر محصول و کالای درخور امروز رو ارائه بدن.

چرا معیار سنجش کوله پشتی لیتره نه کیلو؟

اولین معیاری که موقع بررسی لوازم مورد حمل در کوله پشتی درنظر می گیریم حجم کمتر و در کنار اون وزن کمتره؛ به عنوان مثال امکان این وجود نداره وسایلی رو با خودمون حمل کنیم که وزن بسیار کم و حجم بسیار بالایی داشته باشن؛ به همین منظور بهترین معیار برای سنجش، لیتر هست که کوله پشتی از این میزان محاسبه میشه.

آیا کوله های برزنتی نظامی برای کوهنوردی مناسبن؟

نه اصلاً. شاید به صورت تفننی برای گشت و گذارهای شهری و پیمایش های خیلی کوتاه و خانوادگی کاربرد داشته باشه اما برای کوهنوردی و طبیعت گردی لذت بخش توصیه نمیشه و مناسب نیست؛ قطعاً می تونه آسیب های جدی رو با خودش همراه داشته باشه.  

چرا معیار سنجش کوله پشتی لیتره نه کیلو؟

اولین معیاری که موقع بررسی لوازم مورد حمل در کوله پشتی درنظر می گیریم حجم کمتر و در کنار اون وزن کمتره؛ به عنوان مثال امکان این وجود نداره وسایلی رو با خودمون حمل کنیم که وزن بسیار کم و حجم بسیار بالایی داشته باشن؛ به همین منظور بهترین معیار برای سنجش، لیتر هست که کوله پشتی از این میزان محاسبه میشه.

آیا کوله های برزنتی نظامی برای کوهنوردی مناسبن؟

نه اصلاً. شاید به صورت تفننی برای گشت و گذارهای شهری و پیمایش های خیلی کوتاه و خانوادگی کاربرد داشته باشه اما برای کوهنوردی و طبیعت گردی لذت بخش توصیه نمیشه و مناسب نیست؛ قطعا می تونه آسیب های جدی رو با خودش همراه داشته باشه.  

آیا کوله های چرخ دار به درد کوهنوردی میخورن؟

برخی از شرکت های سازنده، کوله هایی طراحی کردن که قابلیت چندمنظوره دارن اما باید در نظر بگیریم این چندمنظوره بودن به معنای خود واژه کاربرد کاملی نداره، منتها میشه با توجه به نیاز و استفاده از این محصولات به یک نتیجه نسبی رسید؛ به عنوان مثال فردی رو درنظر بگیرین که به دنبال سفر به دور دنیاست و در برنامه سفر از بسیاری از طبیعت های مختلف جهان می خواد بازدید کنه؛ خب این فرد نمی تونه چند کوله پشتی رو با خودش حمل کنه. در فرودگاه یک کوله یا چمدان، در هتل نیز هم و در طبیعت هم کوله دیگه. این کوله های چرخ دار برای مصارف این چنینی بسیار بسیار مفیده. 

یک کوله یک روزه بهتره چند لیتری باشه؟

بهترین حجم برای یک کوله پشتی کوهنوردی یک روزه بین 25 تا 40 لیتر درنظر گرفته میشه. با توجه به تازه کار یا حرفه ای بودن، طبیعت گرد و کوهنورد بودن عزیزان، فصل (به دلیل متغیر بودن حجم وسایل در فصل زمستان و سایر فصول همچنین حمل حداقل یک دست پوشاک گرم به کوله با لیتر بالاتری نیازمندیم) حجم کوله های یک روزه متفاوت میشه. اگه تازه فعالیت کوهنوردی رو شروع کردین و قصد رفتن به برنامه در تمام فصول دارین، سیاه کمان پیشنهاد می کنه از حجم 35 تا 40 لیتر استفاده کنین.

تجربه سیاه کمان

شاید براتون عجیب باشه ولی انتخاب حجم کوله پشتی با سایز کاربر رابطه مستقیم داره. به عنوان مثال فردی با وزن 100 کیلوگرم و با حجم عضلانی بالا برای یک برنامه یک روزه قاعدتاً نمی تونه از کوله پشتی با حجم 25 لیتر استفاده کنه، چون با توجه به بالارفتن وزن و سایز کاربر به مراتب وسایلی که با خودش حمل می کنه حجم بیشتری داره، مثلاً حجم لباسی که یک کوهنورد با وزن 50 کیلوگرم با خودش حمل می کنه با حجم لباس یک فرد با وزن 100 کیلوگرم کاملا متفاوته؛ بنابراین نیازمند کوله پشتی با حجم بالاتر هستن.

فرق کوله پشتی کپی با ارجینال چیه؟

خب همونطور که می دونین هیچ چیز جای اصالت رو نمی گیره. وقتی واژه ارجینال رو می شنویم اولین چیزی که به ذهنمون میرسه اصالت، کیفیت، سلامت و مواردی از این دست هست. در واقع مفهوم واژه ارجینال (اصل) رشته تلاش های مستمر و پایدار هویت هایی‌ست که تونستن جامعه ای رو به خودشون وفادار کنن و به طور متقابل این هویت ها همیشه همراه و در کنار مخاطبین خود از گذشته تا به الان بودن. 

با توجه به گذشت دوران این شرکت ها تونستن پویایی، خلاقیت و نوآوری خودشون رو تا به امروز حفظ کرده و در حال توسعه باشن. دوره استفاده طولانی تکنولوژی های به روز در جهت سبک سازی و آیتم های روز در کوله پشتی های ارجینال کاملا مشهوده ولی در کپی و های کپی هیچ!

چرا دوتا کوله پشتی که ظاهر یکسانی دارن ولی حجمشون متفاوته؟

با توجه به تولیدهای متنوع با معیارها و استانداردهای مختلف، میزان محاسبه لیتر در کوله پشتی با درنظر گرفتن ابعاد تولیدشده (سانتی متر) بر حجم به صورت دیداری متفاوته. بذارین یه مثال کامل بزنیم؛ دو کوله پشتی ارجینال یکی از شرکت فرینو در حجم 30 لیتر در ابعادی به طول 42 و عرض (دور کوله) 33 سانتی متر و دیگری از کوله پشتی ارجینال شرکت دیوتر با حجم 30 لیتر به طول 37 و عرض 39 سانتی متر رو درنظر بگیرین؛ در مجموع هردو کوله پشتی حجم 30 لیتر دارن اما به صورت دیداری کوله فرینو بزرگتر دیده میشه چون نسبت به دیوتر طول بیشتری داره. این مقایسه صرفاً در جهت کوله پشتی های ارجیناله (اصل). 

در کوله پشتی هایی با برندهای غیر اصل هیچ معیار درستی برای لیتر وجود نداره و شاید بصورت شانسی، گاهی حجم ثبت شده بر روی کوله پشتی غیر اصل با ارجینال یکسان باشه؛ اما در بیشتر موارد این تفاوت کاملا مشهوده.

چرا کوله پشتی ارجینال قیمتش بالاست؟

با توجه به توضیحاتی که در سوال قبل دادیم به دنبال اصالت، سلامت و کیفیت هم همراهه بنابراین اصالت به سادگی نگه داشته نمیشه و در گرو پرداخت هزینه های بسیاری برای شرکت های تولید کننده‌ست. به عنوان مثال کمپانی فرینو نمونه تولیدات محصولاتش رو توسط یه تیم کاملاً حرفه ای به اسم “های لب” در شرایط سخت تست و چک می کنه. پارچه کوله پشتی های فرینو در دمای مثبت 50 و منفی 30 درجه سانتی گراد در یک بازه زمانی مثلاً یک فصل تست میشه تا نمونه اولیه، مورد تأیید شرکت های استاندارد قرار بگیرن. با توجه به هزینه های بالایی که برای تولید این نمونه ها، همراه با تست و آزمایش های سخت این کمپانی متحمل میشه، اما تمامی محصولات به قیمت بسیار پایینی در تیراژ بالا به دنیا عرضه میشن.

چرا کوله پشتی های کوهنوردی انقد بلندن؟

با توجه به اصل کوله چینی و نکات حائز اهمیت در قواعد تعریف شده چیدمان بار، بهترین نوع حمل بار در کوله پشتی های استوانه ای صورت می گیره؛ در واقع راحت تر بگیم تقسیم بار با توجه به نوع بالاتنه که استوانه‌ایست بهتر انجام شده و حمل این نوع کوله ها راحت تر و تعادل بهتری داره.

آیا انتخاب کوله پشتی کوهنوردی به قد کاربر بستگی داره؟

شاید خیلی شنیده باشین که موقع انتخاب کوله پشتی باید به قد دقت کنیم اما سیاه کمان میگه قد نمی تونه معیار خوبی برای انتخاب کوله پشتی باشه. بذارین با یه مثال مطلب رو دقیق تر توضیح بدیم؛ فردی با قد 180 سانتی متر با طول ستون فقرات کوتاه تر (50 سانتی متر) و پایین تنه کشیده در مقایسه با فردی با همین قد (180 سانتی متر) با طول ستون فقرات کشیده تر (60 سانتی متر) و پایین تنه کوتاه تر رو در نظر بگیرین، قطعاً این دو فرد با توجه به مشخصات ذکر شده نقطه ثقل بدنی (مرکز بدن) متفاوتی دارن؛ بنابراین خریدن کوله پشتی با توجه به قد افراد کاملاً زیر سوال میره و این دو کاربر امکان استفاده از یک کوله پشتی با طول ستون فقرات یکسان رو ندارن پس نتیجه می گیریم بهترین راه، در نظر گرفتن طول ستون فقراته.

اندازه سرشانه تو انتخاب کوله پشتی تأثیر داره؟

بله صددرصد. کاربرانی با سرشانه پهن تر، حجم عضلانی بیشتر و بالاسینه بزرگتر باید از کوله پشتی هایی استفاده کنن که ستون فقرات و بند شانه ای بلندتری داشته باشه. بندهای شانه ای کوله پشتی ها طول متفاوتی دارن و این طول از نقطه اتصال بند به کوله پشتی محاسبه نمیشه بلکه از نقطه اتصال بند بارکشی در نظر گرفته میشه. حال فردی رو تصور کنیم با سرشانه پهن، با حجم عضلانی بالا قطعاً برای نشست بهتر کوله پشتی روی بدن این فرد با این مشخصات حتی با قد کوتاه، باید بند شانه ای و همچنین سیستم پشتی از طول بیشتری برخوردار باشه.

حدود قیمت کوله پشتی کوهنوردی چنده؟

حدود قیمت کوله پشتی کوهنوردی با توجه به خارجی یا ایرانی بودن متفاوت میشه. مسلماً کوله پشتی های برند خارجی با توجه به تکنولوژی پیشرفته تر و استفاده از خلاقیت و نوآوری بهتر از قیمت بیشتری برخوردارن اما برای عزیزانی که قصد دارن فعالیت کوهنوردی رو تازه شروع کنن استفاده از برندهای ایرانی بصرفه تره. امروزه شرکت های ایرانی متعددی در زمینه تولید کوله پشتی کوهنوردی موفق هستن و کیفیت و راحتی رو در کنار تکنولوژی روز داخل تولیداتشون لحاظ کردن که می تونیم به برندهای قایا، صخره، سالیدون، سالوک و گرانیت اشاره کنیم.

اندازه سرشانه تو انتخاب کوله پشتی تأثیر داره؟

بله صددرصد. کاربرانی با سرشانه پهن تر، حجم عضلانی بیشتر و بالاسینه بزرگتر باید از کوله پشتی هایی استفاده کنن که ستون فقرات و بند شانه ای بلندتری داشته باشه. بندهای شانه ای کوله پشتی ها طول متفاوتی دارن و این طول از نقطه اتصال بند به کوله پشتی محاسبه نمیشه بلکه از نقطه اتصال بند بارکشی در نظر گرفته میشه. حال فردی رو تصور کنیم با سرشانه پهن، با حجم عضلانی بالا قطعاً برای نشست بهتر کوله پشتی روی بدن این فرد با این مشخصات حتی با قد کوتاه، باید بند شانه ای و همچنین سیستم پشتی از طول بیشتری برخوردار باشه.

حدود قیمت کوله پشتی کوهنوردی چنده؟

حدود قیمت کوله پشتی کوهنوردی با توجه به خارجی یا ایرانی بودن متفاوت میشه. مسلماً کوله پشتی های برند خارجی با توجه به تکنولوژی پیشرفته تر و استفاده از خلاقیت و نوآوری بهتر از قیمت بیشتری برخوردارن اما برای عزیزانی که قصد دارن فعالیت کوهنوردی رو تازه شروع کنن استفاده از برندهای ایرانی بصرفه تره. امروزه شرکت های ایرانی متعددی در زمینه تولید کوله پشتی کوهنوردی موفق هستن و کیفیت و راحتی رو در کنار تکنولوژی روز داخل تولیداتشون لحاظ کردن که می تونیم به برندهای قایا، صخره، سالیدون، سالوک و گرانیت اشاره کنیم.

آیا همه کوله پشتی های کوهنوردی جای بستن کیسه خواب و زیرانداز دارن؟

جواب این سوال کاملاً منفیه! چون همه‌ی کوله پشتی های کوهنوردی نیاز به حمل تجهیزات شب مانی ندارن، اما برای کوله پشتی هایی که برای برنامه های بیش از یک روز استفاده میشن عموماً بندهای نصب زیرانداز و کیسه خواب قرار داده شده. شاید این امکان برای برنامه های طبیعت گردی و کمپینگ مناسب باشه اما برای کوهنوردان حرفه ای به علت عبور از مسیرهای پرچالش و سخت ممکنه گرون تموم بشه. با اتصال کیسه خواب و زیرانداز به بیرون از کوله پشتی و وزن گیری در یک بخش، تعادل کوله پشتی و فرد دچار مشکل شده و هنگام عبور از مسیرهای دره ای به قیمت به خطر افتادن جان کوهنورد تموم میشه. نکته حائز اهمیت دیگه اینه که کوله پشتی از تجهیزات شما در مقابل خیس شدن و آسیب محافظت می کنه اما با اتصال به خارج از کوله، زیرانداز و کیسه خواب شما دیگه در امان نیست.

چه کوله پشتی تهیه کنم که پاره نشه؟

اگه تجربه پاره شدن کوله پشتی دارین که این سوال تو ذهنتون ایجاد شده؛ باید بگیم که به جز کوله پشتی هایی با برندهای مطرح از جمله کوله های ارجینال که صاحب نام هستن، کوله پشتی های ایرانی، با کیفیت بالایی تولید و با قیمت مناسب به بازار عرضه میشه. خوشبختانه اکثر برندهای مطرح ایرانی ضمانت تعمیر دارن و در صورت ایجاد هر مشکل می تونین به راحتی از ضمانت تعمیرشون استفاده کنین.

حال ببینین کوله ای که قبلاً استفاده کردین، احتمالا از محصولات بی کیفیت تولیدی هایی بوده که کوله پشتی هایی مشابه ساک های ورزشی، فقط با ساختاری شبیه کوله پشتی کوهنوردی به سفارش برخی از فروشگاه های ورزشی تولید می کنن و با عنوانی دروغین با نام کوله پشتی کوهنوردی فروخته شدن که این بزرگترین خیانت و دوگانگی در بازار تجهیزات کوهنوردی‌ست.

یه کوله پشتی کوهنوردی می تونه ضدآب و نسوز باشه؟

با توجه به دانش روز و تکنولوژی های صنعت تولید کوله پشتی در مورد نسوز بودن کوله ها تا به امروز بین محصولات تولید شده در دنیا و ایران هنوز به نتیجه ای نرسیدیم اما در بخش ضدآب بودن کوله پشتی، معمولاً 90 درصد کوله پشتی ها از پارچه های کاملاً آبگریز و تا حدود زیادی مقاوم در برابر آب ساخته شدن منتها همه کوله پشتی ها برای ضدآبی صددرصدی به کاور باران (Rain Cover) نیاز دارن.

چه کوله پشتی تهیه کنم که پاره نشه؟

اگه تجربه پاره شدن کوله پشتی دارین که این سوال تو ذهنتون ایجاد شده؛ باید بگیم که به جز کوله پشتی هایی با برندهای مطرح از جمله کوله های ارجینال که صاحب نام هستن، کوله پشتی های ایرانی، با کیفیت بالایی تولید و با قیمت مناسب به بازار عرضه میشه. خوشبختانه اکثر برندهای مطرح ایرانی ضمانت تعمیر دارن و در صورت ایجاد هر مشکل می تونین به راحتی از ضمانت تعمیرشون استفاده کنین.

حال ببینین کوله ای که قبلاً استفاده کردین، احتمالا از محصولات بی کیفیت تولیدی هایی بوده که کوله پشتی هایی مشابه ساک های ورزشی، فقط با ساختاری شبیه کوله پشتی کوهنوردی به سفارش برخی از فروشگاه های ورزشی تولید می کنن و با عنوانی دروغین با نام کوله پشتی کوهنوردی فروخته شدن که این بزرگترین خیانت و دوگانگی در بازار تجهیزات کوهنوردی‌ست.

یه کوله پشتی کوهنوردی می تونه ضدآب و نسوز باشه؟

با توجه به دانش روز و تکنولوژی های صنعت تولید کوله پشتی در مورد نسوز بودن کوله ها تا به امروز بین محصولات تولید شده در دنیا و ایران هنوز به نتیجه ای نرسیدیم اما در بخش ضدآب بودن کوله پشتی، معمولاً 90 درصد کوله پشتی ها از پارچه های کاملاً آبگریز و تا حدود زیادی مقاوم در برابر آب ساخته شدن منتها همه کوله پشتی ها برای ضدآبی صددرصدی به کاور باران (Rain Cover) نیاز دارن.

استفاده از کاور کوله پشتی (Rain Cover) فقط موقع بارندگیه؟

کاور باران علاوه بر محافظت از کوله پشتی و تجهیزات داخل کوله در برابر آب، نقش های پررنگ دیگه ای هم برعهده داره ولی ممکنه کمتر دیده بشه و اون محافظت کامل از پارچه کوله‌ست که باعث افزایش طول عمرش میشه. کاور باران از پارچه کوله پشتی در برابر تأثیرات بلندمدت نور آفتاب، ریسک پاره شدن در برخورد با صخره ها و شاخ و برگ درختان محافظت می کنه و همچنین از گیرکردن بندها، زیپ ها و تسمه های هرگونه لوازمی که به کوله پشتی آویزونه به صخره و عوارض کوه جلوگیری کرده و در نهایت در فصل زمستان با توجه به برودت و رطوبت حاصل در محیط نیز، در یخ نزدن احتمالی سگک ها و زیپ ها تأثیر بسزایی داره.

عمرمفید کوله پشتی کوهنوردی چند ساله؟

با توجه به رعایت نکاتی از جمله نگهداری صحیح کوله پشتی، کیفیت های مختلف تولیدات، استفاده کاملاً شخصی (یعنی قرض ندادن کوله پشتی به افراد دیگر) و نوع برخورد با کوله تو برنامه در عمر این محصول تأثیر بسزایی داره اما به صورت کلی با توجه به تجربه فروش سیاه کمان در بازه زمانی بیش از یک دهه، کوله پشتی های ارجینال 10 سال به بالا و کوله پشتی های ایرانی نیز هم پابه‌پای ارجینال عمر داشتن.

استفاده از کاور کوله پشتی (Rain Cover) فقط موقع بارندگیه؟

کاور باران علاوه بر محافظت از کوله پشتی و تجهیزات داخل کوله در برابر آب، نقش های پررنگ دیگه ای هم برعهده داره ولی ممکنه کمتر دیده بشه و اون محافظت کامل از پارچه کوله‌ست که باعث افزایش طول عمرش میشه. کاور باران از پارچه کوله پشتی در برابر تأثیرات بلندمدت نور آفتاب، ریسک پاره شدن در برخورد با صخره ها و شاخ و برگ درختان محافظت می کنه و همچنین از گیرکردن بندها، زیپ ها و تسمه های هرگونه لوازمی که به کوله پشتی آویزونه به صخره و عوارض کوه جلوگیری کرده و در نهایت در فصل زمستان با توجه به برودت و رطوبت حاصل در محیط نیز، در یخ نزدن احتمالی سگک ها و زیپ ها تأثیر بسزایی داره.

عمرمفید کوله پشتی کوهنوردی چند ساله؟

با توجه به رعایت نکاتی از جمله نگهداری صحیح کوله پشتی، کیفیت های مختلف تولیدات، استفاده کاملاً شخصی (یعنی قرض ندادن کوله پشتی به افراد دیگر) و نوع برخورد با کوله تو برنامه در عمر این محصول تأثیر بسزایی داره اما به صورت کلی با توجه به تجربه فروش سیاه کمان در بازه زمانی بیش از یک دهه، کوله پشتی های ارجینال 10 سال به بالا و کوله پشتی های ایرانی نیز هم پابه‌پای ارجینال عمر داشتن.

کوله پشتی کوهنوردی هم مگه تنظیم داره؟

فرض کنیم بهترین و گرون ترین ماشین دنیارو خریدیم ولی وقتی نتونیم باهاش رانندگی کنیم فایده داره؟

 قطعاً نه! کوله پشتی کوهنوردی هم از این قاعده پیروی می کنه. اگه بهترین کوله دنیارو داشته باشیم وقتی با نحوه تنظیم و استفاده از اون آشنا نباشیم کوله پشتیمون نمی تونه کاراییشو بهمون ثابت کنه و تنظیم نادرست اون می تونه آسیب هایی مثل کمردرد و گردن درد رو برامون به همراه بیاره! 

تجربه کوهنورد

یکی از دوستان همیشگی سیاه کمان از کوله پشتی های برند ارجینال تهیه کرده و مدتی از آن استفاده داشتن؛ اما با نحوه صحیح تنظیم بندهای اون آشنا نبودن و بدون تنظیم، با کوله‌شون به فعالیت های خودشون ادامه می دادن از قضا با یکی از اعضای تیم سیاه کمان در صعود یکی از قلل شمال ایران همراه میشن، این همراهی باعث شد که نحوه تنظیم نادرست بندهای کوله‌شون مشخص بشه و بعد از اصلاح تنظیمات، نقل می کردن که تا به امروز لذت راحتی استفاده از کوله پشتی کوهنوردیشون رو حس نکرده بودن و واقعاً نمی دونستن چه محصول فوق العاده ای رو خریداری کردن. برای اینکه شما هم این لذت رو حس کنین می تونین طبق تصویر زیر این کار رو انجام بدین.

چرا بندهای شانه ای کوله پشتی باعث ایجاد درد میشه؟

این شرایط زمانی ایجاد میشه که در انتخاب سایز کوله پشتی دقت نکردیم یا بندهای کوله پشتیمون به درستی تنظیم نیست. همانطور که در سوال قبل، نحوه تنظیم بندهای کوله رو توضیح دادیم با انجام تنظیمات لازم، تقسیم وزن بار به درستی روی بدن صورت میگیره و نکته دوم توجه به طول ستون فقرات و همچنین اندازه و حجم عضلات سرشانه هست که تو انتخاب سایز درست کوله پشتی تأثیرگذاره. با درنظرگرفتن عواملی که گفتیم مطمئن باشین که دیگه هیچ وقت دچار درد شانه نمیشین و باید برای همیشه ازش خداحافظی کنین. می دونیم که داشتن تجهیزات خوب با کارایی بالا چقد صعود و برنامه رو براتون لذت بخش می کنه.

نحوه چیدمان کوله پشتی کوهنوردی به چه شکله؟

کوهنوردی یه هنره و اگه با نحوه چیدمان صحیح کوله پشتی هم آشنا باشین دیگه هنرتون تکمیل تکمیله. تمام فعالیت های یک کوهنورد بر پایه حفظ تعادل هست و کوله پشتی تأثیر بسزایی در حفظ اون داره؛ بنابراین هرچقدر هنرمندانه و طبق اصول وسایل داخل کوله پشتی چیده بشه، کوله متعادل و در نتیجه حمل اون توسط کاربر راحت تره و در نتیجه دسترسی راحت تری به وسایل و محتویات داخلش داره. برای اینکه چک کنین که آیا تا به امروز این کار رو به درستی انجام می دادین به تصویر زیر دقت کنین.

کوله ام کثیف شده چطور میتونم تمیزش کنم؟

برای ازبین بردن نقاط کثیف شده از آب خالص (بدون مواد شوینده) و از یک برس کمک بگیرین؛ در صورتی که نقاط کثیف شده آغشته به چربی مواد غذایی باشه از مواد شوینده بسیار ملایم (شامپو بچه) با همان برس استفاده کنین.

اگر به هر دلیلی موضوع کثیف شدن کوله پشتی حادتر از این حرفا بود، کوله‌تان را در یک تشت پر از آب خیس کنین، با یک ماده شوینده ملایم و با برس کوله رو کاملاً شستشو بدین. بعد از شستشو، کاملا آب کشیده و کوله پشتی رو به صورت برعکس (طوری که سر کوله رو به پایین باشه) از بند رخت آویزون کنین تا به صورت کامل آبگیری و در سایه (جایی که آفتاب مستقیم نباشه) خشک بشه. دوستانی که در مناطق شمالی زندگی می کنن درنظر داشته باشن که خشک شدن کوله اهمیت بسیار بالایی در عمر مفیدش داره. 

توصیه سیاه کمان
آیکون png
1

یادتون باشه شستن کامل کوله پشتی باید در موارد ضروری و نهایتاً سالی یک بار انجام بشه.

آیکون png
2

از شستن کوله پشتی در ماشین لباس شویی پرهیز کنین.

آیکون png
3

برای سلامت و افزاش عمر کوله پشتی از حمل مواد غذایی که احتمال ریزش داره پرهیز کنین و از ظروف درب دار خوب استفاده کنین.

آیکون png
4

در برنامه های کوهنوردی و طبیعت گردی حواستون باشه که محل استقرار کوله رو چک کنین که تمیز باشه.

،، تیم سیاه کمان تلاش کرده اکثر سوالات و دغدغه های شمارو جمع آوری کنه و اگه مورد دیگه ای هم هست که می تونه به تکمیل بیشتر اطلاعات این بخش کمک کنه برامون از طریق فرم زیر بفرستین. ،،

    دانلود فایل

    لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید