دوره آموزشی کوهپیمایی

دوره آموزشی کوهپیمایی

دوره آموزشی کوهپیمایی، زیر نظر فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی هر ساله در فصل بهار برگزار می‌شود. شرکت در این دوره برای علاقه مندان به کوهنوردی یک موقعیت عالی است تا بتوانند تجربه و دانش را در کنار هم گردآورند و در نهایت ایمنی بیشتری برای خودشان و اطرافیان فراهم کنند.

دوره کوهپیمایی، تنها یکی از ده‌ها دوره‌ای است که توسط فدراسیون کوهنوردی برگزار می‌شود. بنابراین امکان اینکه بر اساس علاقه و نیاز خودتان دوره‌ی خاصی را انتخاب کنید، وجود دارد. البته این نکته را نیز باید در نظر داشته باشید که خیلی از دوره‌ها پیش نیاز خاصی نیاز دارند که باید آن را پشت سر گذاشته باشید. اطلاعات کامل و جزوه دوره کوهپیمایی در این بلاگ تقدیم شما می‌شود اگر تا انتها همراه ما باشید.

دوره آموزشی کوهپیمایی

پیش نیاز دوره‌های آموزشی فدراسیون کوهنوردی چیست؟

برای شرکت در دوره کوهپیمایی به پیش نیاز خاصی احتیاج ندارید. اما با موفقیت پشت سر گذاشتن این دوره شما پیش نیاز دوره‌های کارآموزی برف و یخ، کارآموزی سنگنوردی و کارگاه آموزشی مبانی جست و جو در کوهستان را پاس کرده‌اید. هر کدام از دوره‌های بالا که ذکر کردیم خودشان پیش نیاز دوره‌های دیگری می‌شوند و به همین ترتیب مانند یک زنجیر بین دوره‌ها اتصال وجود دارد.

چه دوره‌هایی ملزم به داشتن پیش نیاز نیستند؟

به طور کلی، 6 دوره بدون داشتن پیش نیاز قابل برداشتن هستند. این دوره‌ها شامل:

  • کارآموزی کوهپیمایی
  • کارگاه آموزشی نقشه خوانی و کار با قطب نما
  • کارگاه آموزشی حفظ محیط کوهستان
  • کارگاه آموزشی هواشناسی کوهستان
  • کارگاه آموزشی پزشکی کوهستان
  • دوره غارپیمایی

مدت زمان دوره  آموزشی کوهپیمایی چقدر است؟

زمان اجرایی هر دوره از اهمیت خاصی برخوردار است تا بتوان برای شرکت در آن برنامه ریزی کرد. دوره کوهپیمایی در سه روز اجرا می‌شود. اما دوره‌های یک روزه نیز داریم، مانند کارگاه آموزشی هواشناسی کوهستان و کارگاه آموزشی حفظ محیط زیست کوهستان.  

هزینه ثبت نام دوره‌های اموزشی فدراسیون کوهنوردی و صعود چقدر است؟

خیلی بی‌تعارف یکی از بحث‌های حائز اهمیت همیشه هزینه و قیمت، بوده و هست. مسلما تعرفه هر سال تغییر می‌کند و به طور قطع نمی‌توان اعلام کرد. علاوه بر آن فاکتورهای زیادی در تعیین نرخ دوره تاثیرگذارند به همین دلیل هزینه هر دوره با دیگری متفاوت است.

برای مثال دوره‌هایی که تعداد روزهای بیشتری درگیر هستند و سختی کار بیشتری دارند، قیمت آنها بالاتر است. اما همیشه قیمت در خور و قابل قبولی دارند. به اصطلاح خبری از قیمت‌های نجومی نیست! پس خیلی نگران این زمینه نباشید.

هزینه دوره آموزشی کوهپیمایی

برای شرکت در دوره آموزشی کوهپیمایی و صعود به کجا باید رجوع کنیم؟!

برگزار کننده اصلی دوره‌های آموزشی، فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی است. اما خیلی از باشگاه‌های رسمی که زیر نظر فدراسیون نیز هستند و مجوز برای اجرای دوره را دارند، اینکار را بر عهده می‌گیرند. این باشگاه‌ها معمولا برنامه صعود داخلی و قله نوردی در خارج از کشور را نیز اجرا می‌کنند.

تجهیزات لازم جهت شرکت در دوره آموزشی کوهپیمایی چیست؟

تجهیزات لازم جهت شرکت در دوره ممکن است محدود باشد و قابل دسترس، مثلا کفش مناسب، کوله پشتی و باتوم. اما اگر به تجهیزات بیشتری احتیاج باشد؛ خیلی از باشگاه‌ها خودشان تجهیزات مورد نیاز را در اختیارتان قرار می‌دهند. بهتر است قبل از شروع کلاس این اطلاعات را از باشگاه مورد نظر به دست آورید.

هدف از این دوره، توانایی اجرای بهتر و ایمن‌تر برنامه‌های کوهپیمایی است. یکی از اصلی‌ترین چیزهایی که باعث بهبود کیفیت برنامه‌های کوهنوردی می‌شود، علاوه بر دانش و تجربه، تجهیزات مناسب است.

برای مثال کوله پشتی یک کالا است اما ده‌ها نکته در خودش جای داده است. اینکه در چه اندازه و حجمی باشد، جنسش چی باشد، کوله چینی صحیح به چه صورت است و … همگی نکاتی است که می‌تواند کیفیت برنامه را چندین مرحله بالا و پایین کند.

کفش‌ها نیز به سه دسته کفش کوهپیمایی سبک، کفش کوهنوردی سه فصل و کفش‌های سنگین تقسیم می‌شوند که هر کدام برای موقعیت و مسیر مخصوص به خودشان هستند.

پوشاک مناسب فصل اگر همراه نداشته باشید، یا اصول لایه لایه بودن را رعایت نکنید، قطعا به مشکل برمی‌خورید.

حتی زیراندازی که استفاده می‌کنید انواع مختلفی دارد که هر کدام کاربرد مختص به خودشان را دارند. زیرانداز چادر، زیرانداز کیسه خواب و حتی زیرانداز نشیمن باید اصولی و با توجه به سایر محصولات انتخاب شوند تا به بهینه‌ترین حالت در زمان استفاده از آنها برسید.

با توجه به فصل، کلاه آفتابی، گتر، عینک دودی و عینک طوفان و پانچو نیز مورد نیاز قرار می‌گیرد.

در زمینه پخت و سرو غذا، همراه داشتن گاز و سرشعله کوهنوردی و حتی ظروف کم حجم، از آن دسته تجهیزاتی که نباید از داشتن آنها غافل شوید.

کیف کمک‌های اولیه را نیز همیشه و همه جا همراه خودتان داشته باشید.

مطالب بالا فقط نگاهی جزئی به تجهیزات لازم کوهنوردی بود، برای اطلاعات جامع و کامل، کل جزوه فدراسیون برای شما در قالب فایل دانلودی در زیر وجود دارد. کافی است بر روی لینک پایین کلیک کنید. 

در دنیای ما ماجراجویی کنید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط