تلاقی جنگل‌ و دریا؛ در گیسوم گیلان

 

گیلان، جزء معدود مکان‌هایی است که با هر حال و هوایی باشید، بهترین مقصد سفر و گشت و گذار محسوب می‌شود. اگر  دلتان گرفته، گیلان وسعتی به اندازه‌ی دلتنگی شما دارد. اگر احساس خوشحالی می‌کنید، گیلان می‌تواند موقعیت مکانی مناسبی برای تخلیه‌ی این انرژی باشد.

خلاصه با هر حال و هوایی هستید، کوله بار خودتان را ببندید که اینبار می‌خواهیم به جنگل گیسوم در فاصله 90 کیلومتری جاده رشت به آستارا برویم. جایی که بلافاصله بعد از پشت سر گذاشتن 80 هکتار از جنگل‌های هیرکانی، با ساحل پهناور روبه‌رو می‌شوید. ویژگی منحصر به فردی که فقط در همین نقطه از ایران پیدا می‌شود.

برای آشنایی بیشتر با جنگل گیسوم، همراه مجله گردشگردی سیاه کمان باشید.

جنگل گیسوم کجاست؟

یکی از روستاهای توابع بخش پره‌سر شهرستان تالش، گیسوم نام دارد که در فاصله 15 کیلومتری جنوب تالش است. در نزدیکی این روستا جنگلی به وسعت بسیار زیاد، چیزی در حدود 80 هکتار قرار دارد که به دلیل نزدیکی به روستا، به همان نام یعنی گیسوم خوانده می‌شود.

بهترین راه رسیدن به گیسوم، مسیر رشت به آستارا است. بعد از اینکه در این مسیر قرار گرفتید، حدود 23 کیلومتر بعدتر، وارد منطقه گیسوم خواهید شد. جاده گیسوم در 10 کیلومتری جاده اسالم به خلخال که یکی از دیدنی‌ ترین جاهای ایران در فصل پاییز است، قرار دارد. از قضا، مسیر بسیار زیبا و سرسبزی هم دارد که خودش یک جاذبه دیدنی محسوب می‌شود.

گونه‌های متفاوت جانوری و گیاهی جنگل گیسوم

وقتی مساحت زیادی تحت عنوان جنگل خطاب می‌شود، حتماً پوشیده شده از درختان و گیاهان متنوعی است. تا الان کارشناسان 76 نوع گیاه مختلف را در پارک جنگلی گیسوم شناسایی کرده‌اند. البته هیچ بعید نیست با داشتن خاک حاصل خیز، در سال‌های آینده شاهد به وجود آمدن گونه‌های جدید دیگری باشیم؛ مخصوصاً که با رفت و آمد پرنده‌ها دانه‌هایی جابه‌جا می‌شود که گهگاه به دست طبیعت سپرده شده و سبز می‌گردد.

اما از گونه‌های جاوری بگوییم باورتان نمی‌شود جنگل گیسوم، زیستگاه چه حیواناتی است. حتماً انتظار چند حیوان اهلی مانند خرگوش و نهایتاً قرقاول را دارید! که البته اینها در جنگل هستند و شاید خوش شانش باشید در پیاده‌روی‌ در جنگل به آنها برخورد کنید. اما بهتر است تنها به اعماق جنگل قدم نگذارید، زیرا خرس و گرگ نیز در جنگل گیسوم زندگی می‌کنند. بعید میدانیم آمادگی مقابله با همچین حیواناتی را داشته باشید!

در گیسوم خرس دیدیم چه کنیم؟!

اگر به هر طریق آنقدر شانس عجیبی داشتید که به حیوان وحشی برخورد کنید، یادتان باشد دویدن بدترین کاری است که انجام می‌دهید! واقع‌بین باشید؛ حیوانات به دلیل چهار دست و پا بودن، معمولاً سریع‌تر از انسان‌ها هستند. اگر قرار بر تعقیب و گریز باشد، احتمال باخت شما بسیار زیاد است! در مواجه با خرس بهتر است دستتان را بالای سرتان ببرید و تولید صدا کند، جانور شناسان معتقدند با این کار ممکن است خرس شما را نیرومندتر و بزرگ‌تر از خودش فرض کند و دست از حمله بردارد.

ولی اگر نظر ما را می‌خواهید، بهترین راه، پیشگیری است! در جاهای خطرناک کمپ نکنید تا نه به شما آسیب برسد نه حیوانات در خطر بیافتند. وجود شما استرس زیادی به آن‌ها می‌‎‌دهد؛ چرا که در قلمرو آن‌ها پا گذاشته‌اید؛ بنابراین وظیفه شما به عنوان یک محافظ محیط زیست، رعایت نکات اصولی است.

کمپ در جنگل گیسوم

همیشه یکی از گزینه‌های اقامت در طبیعت، کمپ کردن است. البته این کار هم نیازمند تجربه و هم تجهیزات خواهد بود. اگر نمی‌دانید برای کمپ به چه لوازمی احتیاج دارید، حتماً بلاگ کامل‌ترین چک لیست لوازم کمپینگ را مطالعه کنید.

البته از آنجایی که جنگل گیسوم یک پارک جنگلی است، اگر در محل مناسب کمپ کنید به سرویس بهداشتی و رستوران‌ها دسترسی دارید؛ بنابراین فقط کافیست با خودتان لوازم شخصی و لباس مناسب همراه داشته باشید.

رعایت نکات زیست محیطی در سفر به پارک جنگلی گیسوم:

01

از روشن کردن آتش بپرهیزید!

طبیعت مانند فرشی است که در زمین پهن شده، تصور کنید هرجای این فرش سوزانده شود، چقدر زشت و آلوده می‌‎گردد. اگر خیلی طرفدار آتش هستید، پس از فایرباکس یا منقل مناسب استفاده کنید که مانع از تماس مستقیم شعله با سطح زمین می‌شوند.

02

تمام زباله‌‎ها را با خود برگردانید!

اینکه فکر کنید پوست تخمه و میوه به زمین برمی‌گردد، پس آن‌ها را همینطوری رها کنید، عدم مسولیت پذیری شماست! زیرا شما چهره‌ی طبیعت را زشت می‌کنید و حتی باعث بیمار شدن حیوانات می‌‎شوید، چون مواد غذایی معمولاً خیلی زود در سطح خاک کپک می‌زنند و حیوانات با خوردن آن‌ها دچار بیماری می‌شوند. اگر می‌خواهید عمل بازیافت شکل بگیرد، حتماً زباله‎‌های تجدیدپذیر را دفن کنید.

03

از ایجاد آلودگی صوتی جداً خودداری کنید!

صدای موسیقی بلند شاید برای شما جذاب باشد، اما به گوش حیوانات ترسناک و غیرمعمول است. معمولاً پرنده‌ها با شنیدن صدای بلند از روی تخم‌های خود بلند می‌شوند و عمل جوجه آوری از بین می‌‎رود. تصور کنید اگر این اتفاق سال‌ها تکرار شود، چند سال بعد شاهد انقراض گونه‌های پرنده هستیم؟!

04

آفرود در جاده نه جنگل!

به‌نظر می‌آید ماهیت آفرود کمی در حال تغییر است. این روزها شاهد گروه‌های گردشگری هستیم که با آفرود به مکان‌های ناب می‌روند؛ بدون اینکه هیچ احترامی به طبیعت بگذارند. البته که فقط عده کمی ناآگاهانه رفتار می‌کنند. این مطلب نیز برای آگاهی بخشیدن به همان افراد است. دوست عزیز؛ آفرود برای پیمایش جاده‌های سخت است، نه رد شدن از بین درختان و بالا رفتن از تپه‌‎های پر از چمن! رد لاستیک شما تا مدت‌ها شاهد رشد هیچ گیاهی نخواهد بود!

بهترین فصل سفر به جنگل گیسوم چه زمانی است؟

حالا که از رعایت نکات زیست محیطی خیالمان راحت شد، وقت آن رسیده کوله بار را ببندیم و یک سفر مسئولانه را آغاز کنیم. اما اینبار نمی‌خواهیم به طور واضح ذکر کنیم چه فصلی بهترین موقع محسوب می‌شود. این شما هستید که با توجه به تجربه و سلیقه خودتان باید تصمیم بگیرید.

بهار

همیشه اوایل فصل بهار تفاوت زیادی با اواخر زمستان ندارد! پس سرد و مرطوب محسوب می‌‎گردد. اما از اواسط اردیبهشت دیگر هوای معتدل رخ نشان می‌دهد. درختان جنگل گیسوم شروع به سبز شدن می‌کنند و طراوت در هوا پراکنده است.

تابستان

تابستان فصل شرجی شمال محسوب می‌شود؛ مخصوصاً که فاصله جنگل با دریا کم است، میزان رطوبت هوا بیشتر می‌شود. اما به دلیل وجود درختان بسیار و سایه بودن، هوا در جنگل کمی خنک است. حداقل، گرمایی که در خیابان وجود دارد را آنجا احساس نمی‌کنید.

پاییز

فصل پاییز، به قول رادیو چهرازی، پادشاه فصل‌‎هاست. فصلی رنگارنگ که چشم‌ها را نوازش می‌دهد. پاییزهای گیسوم، معمولاً پر از باران و خنک است، که با هر باد صدها برگ به رقص در می‌آیند. خزان یک آرامش پنهان دارد؛ حالا تصور کنید این آرامش با سکوت جنگل هم همراه شود. بی‌شک یکی از زیباترین و بهترین تجربه‌ها خواهد بود.

زمستان

زمستان بعد از پاییز می‌آید تا رنگ‌های آن را یک دست سفیدپوش کند. جنگل گیسوم، هر سال زمستان در اوج سرما شاهد بارش برف است. بنابراین سرمای زیادی را تجربه می‌کند. زمستان فصل خوابی است که بعد از ماه‌ها انتظار، نصیب درختناش می‌شود.

ساحل گیسوم، یک جاذبه گردشگری مستقل!

بی انصافی است اگر ساحل را در زیرمجموعه جنگل قرار دهیم و بگوییم یکی از جاذبه‌‎های گردشگری پارک جنگلی گیسوم، ساخل آن است! بنظرمان ساحل گیسوم باید به عنوان یک جاذبه کاملاً مستقل شناخته شود، زیرا طرفداران خاص خودش را دارد. خیلی‌ها برای تجربه و تفریح در ساحل از دل جنگل گیسوم عبور می‌کنند.

تفریحات ساحل گیسوم بسیار متنوع است؛ به حدی که شاید بعید باشد در یک روز توانایی تجربه همه‌ی آن‌ها را داشته باشید. البته اگر جزء افراد با انرژی هستید و وقت کافی دارید، حتماً موفق به تست کردن همه آن‌ها می‌شوید.

تفریحات آبی و دریایی گیسوم

شاتل سواری

دسته جمعی بر روی تیوپ‌‎های بادی مخصوص می‌نشینید تا توسط قایق موتوری بر روی سطح دریا کشیده شوید. معمولاً قایقرانان به خاطر اینکه هیجان بیشتری تجربه کنید، فرمان را زیادی می‌‎چرخانند تا به خوبی تاب بردارید!

پاراسل سواری

اگر تجربه پاراسل سواری ندارید، حتماً عکس‌هایی از چتر بازی بر روی آب دیده‌اید. با قایق به وسط آب می‌روید، بعد توسط متخصصان چتر کم کم به هوا برده می‌شوید و توسط طناب از طریق قایق کنترل می‌گردد. تفاوت پاراسل سواری در ساحل گیسوم با بقیه مناطق این است که شما در ارتفاع، دریا و جنگل را با هم می‌بینید!

پاراگلایدر سواری

پاراگلایدرسواری نزدیک‌ترین تجربه پرواز مشابه پرنده برای انسان است.

قایق سواری

یکی از آرام‌ترین و در عین حال فان‎ترین تجربه در دل دریا شاید همین قایق سواری بر روی موج‌های دریا، بعد از ساحل گیسوم است.

اسب سواری و شنا از جمله تفریحات دیگری است که می‌‎‌توانید در ساحل و دریای گیسوم آن را تجریه کنید.

تفریحات مناسب جنگل گیسوم

معمولاً جنگل، تفریحات آرام و ریلکسی دارد؛ مثلاً پیاده‌روی در لابه‌لای درختان یکی از بهترین تفریحات برای طبیعت دوستان به حساب می‌آید.

عکاسی کردن یکی از تفریحات اهل هنر و افراد زیبا دوست محسوب می‌‎شود. هر سوژه‌ای در طبیعت در قاب عکاسان به زیباترین شکل ترسیم خواهد شد.

ورزش‌های مثل بدمینتون و والیبال نیز همیشه همراه ایرانیان هست! حتی می‌توانید از بازی‌های فکری بهره ببرید. این روزها بازار بازی‌های دسته جمعی حسابی گرم شده است. چرا در دل جنگل گیسوم آن را تجربه نکنید؟!

دیگر جاذبه‌های گردشگری نزدیک به گیسوم گیلان

حیف است تا گیلان بیایید و فقط در یک مکان بمانید. اگر وقت دارید، حتماً خودتان را به یک غذای خوب در رستوران‌های گیلان دعوت کنید. یادتان باشد گیلان به عنوان پایتخت خلاق غذا در ایران به ثبت رسیده است. معرفی تک تک مکان‌ها خارج از بحث این بلاگ است، به همین دلیل به صورت یک لیست ارائه بعضی از این مکان‌ها را نام می‌بریم:

 • آبشار ویسادار ؛ همچون الماسی درخشان
 • جاده اسالم به خلخال
 • قلعه رودخان
 • خانه میرزا کوچک خان
 • ماسوله؛ معروف‌ترین روستای پلکانی ایران
 • چمخاله گیلان
 • پارک جنگلی سیاه داران
 • منطقه ییلاقی دو خاله کوه
 • دریاچه سراگاه
 • غار گنج خانه
 • ییلاق سوباتان

فاصله شهرهای معروف تا جنگل و ساحل گیسوم

فاصله تهران تا جنگل گیسوم

فاصله‌ی جنگل گیسوم از تهران حدود 407 کیلومتر است که بدون احتساب ترافیک، در زمان 5 ساعت می‌توانید مسیر را طی کنید.

فاصله ماسال تا جنگل گیسوم

از گیسوم به ماسال، یا برعکس؛ 44 کیلومتر فاصله است که در عرض 55 دقیقه می‌توانید به مقصد برسید.

فاصله بندر انزلی تا جنگل گیسوم

حدود 52 کیلومتر اختلاف مسافت از گیسوم تا بندر انزلی است که زمان تقریبی رسیدن نزدیک به یک ساعت می‌شود.

بهترین نوع اقامت در گیسوم چیست؟

اقامت و شب مانی از آن دسته گزینه‌هایی است که کاملاً به سلیقه و نوع سفر شما برمی‌گردد. اگر به دنبال هیجان و ماجراجویی هستید، کمپ بهترین گزینه است که قبلاً به آن اشاره کردیم.

اگر دلتان یک مکان سرپوشیده با امکانات رفاهی می‌خواهد، 2 راهکار دارید:

01

اول

در روستای گیسوم که نزدیک پارک جنگلی است، عده‌ای خانه اجاره می‌دهند. می‌‎توانید آنجا شب را سپری کنید.

02

دوم

اگر هم به دنبال هتل و اقامتگاه بوم‌گردی می‌گردید، بسیار راحت می‌توانید حتی قبل از رسیدن به گیسوم گیلان، آن را از طریق برنامه‌های اجاره خانه و ویلا، رزرو کنید. از جمله هتل‌های این منطقه می‌توان به هتل موج‌های آبی باران، هتل هدهد تالش و هتل لیوا در تالش اشاره کرد. همگی این هتل‌ها در نزدیکی گیسوم قرار دارند.

سفر به گیسوم خوش بگذرد!

گیسوم، تنها جنگل هیرکانی است که در انتهایش ساحل بزرگ‌ترین دریاچه دنیا قرار دارد. میعادگاه دریا و جنگل، پدیده‌ای است که در شمال به ندرت با آن برخورد می‌کنیم. همین موضوع و زیبایی‌های طبیعی، این منطقه را به یک نقطه گردشگری تبدیل کرده است. امیدواریم شما هم برنامه‌ای برای سفر به گیسوم گیلان برای خودتان تدارک ببینید.

اگر به فکر کمپ هستید؛ اصلاً نگران تهیه تجهیزات نباشید. می‌توانید هرچه که را لازم دارید، از فروشگاه سیاه کمان فراهم کنید و مشاوره رایگان کارشاناسان ما بهره ببرید.

در دنیای ما ماجراجویی کنید:
تصویر خدمات

ماسوله؛ معروف‌ترین روستای پلکانی ایران

ماسوله به عنوان توریستی‌ترین روستای ایران شناخته می‌شود که هر ساله نه تنها مملو از گردشگران ایرانی می‌شود؛ بلکه برای توریست‌های کشورهای دیگر نیز جاذبه‌ خاصی است به مرور به هدف گردشگری تبدیل شده است. محبوبیت و معروفیت روستای ماسوله به دلایل مختلفی ایجاد شد که شاید مهم‌ترین آن قدمت بالای این روستای پلکانی باشد. قدم زدن در بین خانه‌های قدیمی، کوچه‌های باریک که هیچ وسیله نقلیه‌ای در آن تردد ندارد، قطعاً یادآور دوران خوب و باصفای قدیم خواهد بود. هر گامی که برمی‌دارید، قدمی است بر دل تاریخ!

ادامه مطلب
مروری بر مطالب ذکر شده

خلاصه بلاگ و معرفی جنگل و دریا گیسوم گیلان

منطقه تفریحی گیسوم از مکان‌های دیدنی اسالم و جزو شهرستان تالش است که در ۹ کیلومتری جاده رشت به آستارا و ۱۵ کیلومتری جنوب تالش قرار دارد. زیبایی ساحل گیسوم انتها ندارد؛ گسترده است و بی‌پایان، چشم‌نواز است و رؤیایی. شما می‌توانید در این زیبایی بی‌انتها طلوع و غروب خورشید را تماشا کنید، تجربه آب‌تنی در مناطق محافظت شده داشته باشید، شنا کنید و آفتاب بگیرید.

تصور کنید در مکانی هستید که ساحل شنی‌اش نمای زیبایی دارد، نور آفتاب باعث می‌شود موج دریا براق و درخشان باشد، آب‌وهوا خنک و پاکیزه است و امکانات رفاهی و تفریحی زیادی هم برای شما مهیاست. این تصور همان تجربه حضور در یکی از زیباترین طبیعت‌های ایران است.

یکی از کارهایی که می‌توانید در این جنگل تجربه کنید، اسب‌سواری است. اسب‌های محلی آزاد در کنار ساحل وجود دارند و شما می‌توانید آن‌ها را اجاره کنید و از تجربه یک اسب‌سواری لذت ببرید. رستوران‌ها و کافه‌های فراوانی نیز در این جنگل وجود دارند. پس شما می‌توانید هرچه می‌خواهید در همان جنگل میل کنید و از جنگل خارج نشوید. همچنین ساحل گیسوم امکاناتی مثل جت اسکی، قایق‌سواری، اقامتگاه‌های ساحلی، پاراگلایدر، چتر پاراسل، موتور چهارچرخ و پلاژ دارد.

فاصله بین رشت تا ساحل گیسوم حدود ۸۵ کیلومتر بوده و برای رسیدن به آن باید از رشت به سمت بندر انزلی حرکت کرده و از پره سر و رضوان شهر بگذرید. جاده ساحل گیسوم بسیار زیباست و درختان سر به فلک کشیده زیادی در آن وجود دارد و به همین علت گذر از آن خیلی لذت‌بخش است.

زمانی که پا به این جنگل می‌گذارید، از تماشای گونه‌های گیاهی غافل نشوید. ۷۶ گونه گیاهی در این جنگل شناخته شده است که در کنار آن گونه‌های جانوری متفاوتی نیز زندگی می‌کنند. خرگوش، قرقاول و بز کوهی برخی از جانوران گیسوم هستند.

بهترین زمان سفر به جنگل گیسوم؛ آن زمانی است که شما دوست دارید! هیچ مبنایی بر اینکه چه فصلی بهتر است نداریم. چطور می‌شود به کسی که عاشق سرما و بارش است، توصیه کرد بهترین زمان، تابستان است؟! برای این شخص هیچ فصلی به اندازه پاییز و زمستان دلچسب نخواهد بود. پس باید بر اساس علاقه خودتان بسنجید.

البته همیشه این نکته را در نظر داشته باشید هر فصلی، نیاز و تجهیزات متفاوتی دارد. در تابستان برای جلوگیری از گرمازدگی و در زمستان برای دوری از سرمازدگی باید مجهز باشید.

اگر به گیسوم رفتید، باید بدانید در اطراف می‌توانید جاذبه‌های گردشگری دیگری نیز پیدا کنید. مانند آبشار ویسادار، پارک جنگلی سیاه داران، دریاچه سراگاه، قلعه رودخان و ییلاق سوبوتان.

برای اقامت، می‌توانید از هتل‌ها و خانه‌های بومگردی نزدیک گیسوم بهره ببرید یا اینکه در جنگل کمپ بزنید شبمانی در طبیعت گیسوم را تجربه کنید. برای اینکار باید تجهیزات مناسب داشته باشید. چادر، کیسه خواب، زیرانداز، ظروف پخت و پز، گاز و سرشعله کوهنوردی، چراغ پیشانی از لوازم اولیه محسوب می‌شود که باید همراه داشته باشید.

شما می‌توانید تمام تجهیزات مورد نیاز کمپینگ و کوهنوردی را از فروشگاه حضوری و آنلاین سیاه کمان تهیه کنید. اگر هر سوالی داشتید، می‌توانید از مشاوران ما به صورات رایگان بهره ببرید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط