انواع کلاه آفتابی کوهنوردی و نحوه ‌ی عملکرد آن ها

آخر هفته‌ی لذت‌بخش و راحت یا درگیری‌های آفتاب‌سوختگی و گرما‌زدگی؟

دو نفر می‌توانند در یک آخر هفته و در یک مکان مشخص، دو تجربه متفاوت داشته باشند. با کلاه کوهنوردی تابستانی یا بدون آن؟

وقتی تصمیم به بیرون رفتن از خانه در روز‌های گرم سال دارید؛ ممکن است کلاه آفتابی کوهنوردی اولین مورد لیست شما نباشد. ولی قطعاً یکی از مهم‌ترین گزینه‌هایتان است. اما آیا امکان استفاده از کلاه کوهنوردی تابستانی فقط به روز‌های آفتابی محدود می‌شود؟ نه اصلاً، با ما همراه باشید.

یکی از مشکلات اساسی در کوهنوردی و طبیعت‌گردی در فصل‌های گرم سال، تابش شدید و مستقیم نور خورشید به سر و گردن می باشد. در روزهای آفتابی یکی از مهم‌ترین کار‌هایی که می‌توانید برای سلامتیتان انجام دهید پوشیدن کلاه لبه دار است. چه در ماشین باشید، چه در جنگل، در ارتفاعات و یا حتی هنگام فعالیت‌های روزمره، کلاه کوهنوردی تابستانی کمک می‌کند صورت شما از تابش نور آفتاب و سوختگی ناشی از آن در امان بماند. علاوه بر این، به دید بهتر شما کمک می‌کند و می‌توانید دور از نور آفتاب آزار‌دهنده از تماشای طبیعت لذت ببرید.

کوهنوردان و طبیعت گردانی که در فصول گرم سال، بدون داشتن کلاه لبه‌دار و پوشاندن سر در آفتاب، به کوهستان می‌روند؛ ممکن است به گرما‌زدگی مبتلا شوند. سر‌درد، حالت تهوع و سر‌گیجه نشانه‌های بروز گرما‌زدگی است که این حالت نا‌خوشایند ممکن است تا چند روز باقی بماند. آب و هوا در کوه‌ها می‌تواند غیر‌قابل پیش‌بینی باشد و محافظت از سر و چشم شما در مقابل اشعه‌های شدید خورشید همیشه باید در اولویت باشد.

انواع مدل‌های کلاه لبه دار در عین اینکه حداکثر محافظت و فناوری‌های روز دنیا را دارند؛ در تمام اشکال و اندازه‌ها تولید می‌شوند. بسته به جایی که قصد پیاده‌روی دارید ممکن است یک مدل ساده شبیه به کلاه کپ یا کلاهی با پوشش کامل را انتخاب کنید که 360 درجه محافظت را ارائه می‌دهد، اما هر فردی با توجه به خواسته‌ها، نیازها و انتظاری که از یک کلاه آفتابی کوهنوردی مناسب دارد، می‌تواند کلاه کوهنوردی منحصر‌به‌فرد خود را انتخاب کند.

پس اجازه بدید در انتخاب و خرید کلاه دورگرد مورد قبولتان شما را همراهی کنیم:

شاید برای شما در مکالمه با دوستانتان این بحث پیش آمده باشد که چرا کلاه کوهنوردی؟

بعضی از افراد گاهی به علت عدم آگاهی مخالف کلاه لبه دار تخصصی هستند و نظرشان این است که ما با کلاه‌ کپ (کلاه آفتابی) هم می توانیم به طبیعت‌گردی برویم!

اجازه بدید مزیت مدل‌های مختلف کلاه کوهنوردی تابستانی را کاملاً برای شما توضیح دهیم. طبق تحقیقات و پرس‌و‌جو هایی که گروه سیاه‌کمان از افراد با‌تجربه داشته، دریافتیم که صورت، قسمت بالای گوش‌ها، گردن، قفسه سینه، دست‌ها و بازوها برخی از رایج‌ترین قسمت‌‌های سرطان پوست هستند.

بهترین راهکار مراقبت این است که علاوه بر رعایت کردن مسائلی چون بیرون نرفتن در ساعات اوج آفتاب، پوشیدن لباس‌هایی با پارچه‌های UPF بالا و پوشش کامل، از ضد‌آفتاب نیز استفاده کنید. اما بهترین مراقبت از پوست صورت، استفاده از یک کلاه کوهنوردی تابستانی مناسب است.

اما در روزهایی که قصد کوهنوردی دارید، ناخواسته در ساعات اوج آفتاب در معرض آن قرار می‌گیرید. پس با دانستن این مسأله که آفتاب در ارتفاعات و کوهستان تشدید می‌یابد، شما نیاز به محافظت کامل‌تری دارید.

توجه داشته باشید که کلاه‌ کپ مردانه (کلاه آفتابی) که پوشیدنش امروزه بین مردم رایج است، هیچ کاری برای محافظت از گوش، صورت و گردن نمی‌کنند و این یکی از دلایلی است که افراد به ویژه بسیاری از مردان سرطان‌های پوستی را در گوش خود می‌گیرند. پس مراقب باشید پیروی از مد شدن این نوع از کلاه کپ، سلامت شما را به خطر نیندازد!

البته مدل هایی از کلاه کپ که به صورت کلاه کوهنوردی سه تکه طراحی شده می تواند انتخاب مناسبی باشد. مانند کلاه EX2 که نمونه ی بارز این مدل است و می توانید آن را جداگانه یا با تکه های همراهش استفاده کنید تا نهایت محافظت را تجربه کنید. 

شما چه معیاری در انتخاب کلاه کوهنوردی تابستانی مناسب برایتان اولویت دارد؟

انتخاب کلاه لبه‌دار برای هر شخص، منحصر به خود اوست. هر فرد ممکن است مسأله‌ای شخصی در انتخاب کلاه کوهنوردی تابستانی مورد‌ نظرش را در اولویت قرار دهد. برای مثال از کوهنوردان می‌شنویم که بعضاً از کلاه‌های لبه دار بلندی که جلوی دیدشان را می‌گیرند رضایت ندارند یا لبه‌ی بلند کلاه کوهنوردی، زمانی که کوله پشتی‌های بزرگی دارند باعث آزارشان می‌شود. پس ما مدل‌های کلاه لبه دار با عرض کوچک‌تر یا کلاه کوهنوردی تابستانی با لبه‌های جمع‌شونده را به آن‌ها پیشنهاد می‌کنیم.

یا بعضی از کوهنوردان عزیز که از پوشیدن کلاه کپ، زیاد رضایت نداشتند، درخواست کلاهی داشتند که اصلا روی سر حس نشود! شاید عجیب به نظر بیاید اما ما نمونه کلاه‌هایی داریم که با سبکی و راحتی بسیاری که دارند، تقریبا فراموش می‌کنید که کلاهی روی سرتان هست!

علاوه بر این، مسائلی هست که باید در خرید کلاه کوهنوردی تابستانی آن را مد نظر قرار دهید:

طراحی یك كلاه کوهنوردی باید به گونه‌ای باشد كه سایه ی حاصل از آن تمام صورت، گردن و گوش‌ها را بپوشاند. کلاه کوهنوردی تابستانی باید به نحوی احسنت جلوگیری از تابش ماوراء بنفش (UVR) و محافظت در مقابل اشعه های مضر خورشید ( UPF 50+) را به شما ارائه دهد.

یكی دیگر از نكات بسیار مهم در انتخاب یک كلاه کوهنوردی تابستانی، جنس آن است. به این معنا كه كلاه آفتابی کوهنوردی علاوه بر پوشش دهی كامل، باید از جنسی تولید شده باشد؛ كه باعث گردش جریان هوا شود. بر این اساس مدل‌های کلاه کوهنوردی كه از الیاف مصنوعی ساخته شده‌اند؛ نسبت به مدل‌های نخی یا دیگر الیاف طبیعی، گرمای بیشتری ایجاد می‌كنند. این یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های تاثیر‌گذار در رضایت شما از کلاه کوهنوردی تابستانی مورد نظرتان است. پس به میزان تنفس‌پذیری کلاه کوهنوردی مورد نظرتان توجه کنید!

ما نظر ورزشکاران بسیاری را جویا شدیم و به این نتیجه رسیدیم که تنفس و تهویه مهم‌ترین عوامل تعیین یک کلاه کوهنوردی مناسب است.

بدن شما در حین فعالیت گرمای زیادی تولید می‌کند و اگر محصول نا‌مناسبی مثل کلاه کپ روی سر داشته باشید؛ احساس می‌کنید باید کلاهتان را از سر بردارید. این‌گونه است که در مسیر‌های کوهنوردی افرادی می‌بینید که کوهنوردی تابستانی خود را به جای این‌که روی سرشان باشد، در دست گرفته‌اند. اما اگر کلاه کوهنوردی تابستانی با تنفس بالا داشته باشند که گرما را آزاد کند و تهویه مناسب داشته باشد؛ شاهد این دسته از اتفاقات نخواهند بود!

تکنولوژی و فن آوری های مورد استفاده در طراحی و تولید کلاه آفتابی کوهنوردی

امروزه تکنولوژی‌های بسیار کار‌آمد و مفیدی در طراحی مدل‌های کلاه آفتابی کوهنوردی استفاده می‌شود از جمله: supplex و cooldry (سریع تر خشک شدن)، high-IQ (راحتی،محافظت،افزایش عملکرد)، aircool (نوار ضد‌تعریق)، no fly zone (ضد‌حشره)، ضد‌آب بودن و… که باعث بیشتر شدن کارایی کلاه کوهنوردی می‌شود!

نمونه‌ای از این کلاه‌ها با فناوری‌های روز دنیا را می‌توانید در سایت سیاه کمان مشاهده کنید. منتظر چه هستید؟ اینجا کلیک کنید.

طراحی کلاه کوهنوردی تابستانی

علاوه بر این موارد، طراحی کلاه از اهمیت بالایی برخوردار است. به غیر از زیبایی و راحتی کلاه آفتابی کوهنوردی بر روی سر شما، نکات ریزی است که بهتر است به آن توجه کنید. برای مثال بعضی از مدل‌های کلاه برای کوهنوردی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانید آن ها را تا کنید و در کوله‌ی خود بگذارید و هر زمان که خواستید، کلاه آفتابی کوهنوردی را بدون هیچ گونه چروک یا تغییر در فرم روی سر بگذارید!

راحتی  و شیک بودن کلاه کوهنوردی تابستانی

عاملی برای تعیین اینکه آیا شما می‌توانید کلاه کوهنوردی تابستانی خود را همیشه بپوشید؟ یا در وهله اول عاملی است که تعیین می‌کند آن را بخرید. راحتی کلاه آفتابی کوهنوردی شامل میزان لطافت پارچه، وزن، تناسب و قابلیت تنظیم است.

سایز کلاه لبه‌دار کوهنوردی

دانستن اندازه سایز سرتان ایده خوبی است که می توانید آن را با مشخصات اندازه کلاه کوهنوردی تابستانی مورد پسندتان مطابقت دهید. اگر کلاه آفتابی کوهنوردی شما تنگ باشد، باعث فشار به سر انسان می شود و ممکن شما را دچار سر‌درد کند.

در قسمت پشت کلاه آفتابی کوهنوردی بند‌هایی وجود دارد که قابلیت تنظیم سایز را به شما ارائه می‌دهد. در بعضی طراحی‌های کلاه لبه‌دار، پشت محصول کمربند‌هایی وجود دارد و بعضاً برای تنظیم سایز، دارای کش هستند و با طراحی‌های متنوع سعی بر تنظیم دقیق سایز شما دارند تا راحتی هر چه بیشتری را حس کنید.

لبه‌ی کلاه آفتابی کوهنوردی می‌تواند بزرگ یا کوچک باشد. هرچه قطر آن بزرگ‌تر باشد، بهتر است. به این دلیل که کمتر اشعه آفتاب به صورت اصابت می‌کند. البته کلاه کوهنوردی با لبه‌های کوچک‌تر نیز وجود دارد.

به خاطر داشته باشید که در صورت حمل کوله‌پشتی بزرگ، لبه‌های بزرگ کلاه آفتابی کوهنوردی می‌توانند دید شما را مختل کنند یا آزار‌دهنده شوند. بنابراین بعضی کوهنوردان، کلاه کوهنوردی تابستانی با لبه‌های کوچک‌تر را ترجیح می‌دهند و یا بعضا از نمونه‌های جمع‌شونده استفاده می‌کنند.

رنگ کلاه برای کوهنوردی

با اینکه مسأله‌ی رنگ ممکن است سلیقه‌ای و مرتبط با زیبایی باشد؛ اما همان‌طور که می‌دانید رنگ روشن در کلاه کوهنوردی تابستانی گرمای کمتری جذب می‌کند. با این وجود سلیقه در انتخاب شما بی‌تأثیر نیست، می‌توانید رنگ مورد پسندتان را با همه‌ی این ویژگی‌ها انتخاب کنید. 

محافظت بیشتر با کلاه لبه دار

همان‌طور که می‌دانید و پیش‌تر نیز گفتیم، کلاه کوهنوردی تابستانی از شما در مقابل تابش نور آفتاب محافظت می‌کند. اما آیا فقط در روز‌های آفتابی باید کلاه لبه دار را از کمد بیرون بیاورید؟ قطعاً نه!

آیا کاربرد کلاه کوهنوردی تابستانی فقط در روزهای آفتابی است؟

اکثراً بله، ولی لزوماً نه! کلاه لبه‌دار شما در روزهای بارانی نیز یار و یاور شماست! زیرا نقاب کلاه کوهنوردی تابستانی مانع ورود قطرات باران به صورت و چشمانتان می شود ومانع کاهش دیدتان نشود.

از یکی از کوهنورد‌های عزیز راجع به استفاده کلاه لبه‌دار در روز‌های بارانی پرسیدیم. نظرشان این بود که حضور همیشگی کلاه کوهنوردی تابستانی در کوله‌اش یک موهبت است! چه در روزهای بارانی چه در روزهای آفتابی.

اما باید به چند نکته توجه داشته باشیم:

اول این‌که باید جنس کلاه آفتابی کوهنوردی به اندازه کافی محکم باشد که از بارش باران به داخل چشم جلوگیری کند و در عین حال به اندازه‌ای نرم باشد که بتوان آن را تا کرد و در کیف یا جیب بارانی قرار داد! در روزهایی با بارش باران یا وزش باد می‌توانید وینداستاپر یا بارانی خود را بپوشید و کلاه آن را روی کلاه آفتابی کوهنوردی خود بکشید و به منظور عدم نفوذ باد یا باران با یک بند کلاه بارانیتان را روی کلاه کوهنوردی تابستانی خود ثابت کنید.

علاوه‌بر‌این، در هر روزی که قصد پیاده‌روی در جنگل با هر آب و هوایی را داشته باشید؛ کلاه کوهنوردی تابستانی یک سپر خیلی مستحکم برای تمیز ماندن سر و موهایتان است! شاید ندانید اما روزهایی که در جنگل مشغول قدم زدن هستید، در بالای سرتان شاخ و برگ درختان، تخم حشراتی چون کنه و مسائل ناخوشاید دیگری که قطعا نمی‌خواهید روی سرتان بیافتد، وجود دارد! با گذاشتن کلاه لبه دار روی سرتان از این مسائل در امان خواهید بود و با یک تکان دادن ساده‌ی کلاه کوهنوردی، از دستشان راحت می‌شوید.

مزایای کلاه کوهنوردی تابستانی

-محافظت از صورت و گردن و مناطق حساس پوستتان از آفتاب

– جلوگیری از ورود باران به داخل چشم شما

-محافظت از سر و موهایتان در مقابل تخم حشرات، کنه یا شاخ و برگ درختان

-سطحی برا نگهداری و محافظت چراغ، عینک یا سایر ابزار روی کلاه کوهنوردی

– تهویه‌ی مناسب کلاه کوهنوردی

– جذابیت ظاهری

– مزیت‌های داشتن تکنولوژی مثل نوار ضد‌تعریق

دفعه‌ی بعدی که خواستید یک ماجراجویی بی‌نظیر را امتحان کنید، نه تنها خوشتیب‌تر از قبل خواهید بود؛ بلکه احساس فوق‌العاده‌ای هم خواهید داشت! نکاتی که در بالا گفته شد را در انتخاب کلاه کوهنوردی رعایت کنید تا لحظه‌هایتان لذت بخش‌تر، سالم‌تر و البته جذاب‌تر سپری شود!

در دنیای ما ماجراجویی کنید:
مروری بر مطالب ذکر شده

خلاصه بلاگ کلاه آفتابی و خصوصیات آن

کلاه آفتابی مخصوص کوهنوردی از آن دسته کالاهایی است که اهمیتش تا زمانی که در شرایط قرار نگرفته باشید، مشخص نمی‌شود. یکی از مشکلات عمده کوهنوردی در تابستان و هوای آفتابی، آفتاب سوختگی است که در نهایت می‌تواند منجر به گرمازدگی نیز شود. خوب است بدانید بیشترین نقاط بدن که در معرض آفتاب و سرطان‌هایی پوستی قرار دارند؛ بالای گوش‌ها و پشت گردن است. پس اگر کلاه آفتابی پرکی ساده داشته باشید، چگونه می‌خواهید از این نقاط محافظت کنید؟!

کلاه آفتابی باید به گونه‌ای باشد که تمام صورت و گردن را پوشش بدهد. همیشه پشت گردن و گوش‌ها بیشترین کیزان سوختگی را در بین کوهنوردان دارد. به دلیل اینکه از کلاه مناسب استفاده نمی‌کنید یا دستمال گردن جایی در کمد لباستان ندارد!

یکی از کلاه‌هایی که بسیار برای گردش تابستانه مناسب است، کلاه‌های سه تکه هستند. آنها مانند یک کلاه آفتابی هستند که دو تکه بیشتر دارند! تکه اول کل قسمت پشتی گردن و گوش‌ها را پوشش می‌دهد و تکه دوم در جلوی صورت است که پوشش کامل به صورت و گردن می‌دهد. برای اینکه دید خوبی داشته باشید و راحت نفس بکشید، قسمت چشم‌ها باز است و در جلوی دهان لایه‌ی توری وجود دارد. حتی در قسمت سر، لایه‌های توری وجود دارد تا جریان هوا مانع از تعریق زیاد شود.

کلاه سه تکه یکی از بهترین کلاه‌های کوهنوردی است اما تنها کلاه آفتابی نیست! کوهنوردان می‌توانند با توجه به نیاز خودشان بقیه کلاه‌ها را بررسی کنند تا آن چیزی که برایشان بهترین کاربرد را دارد انتخاب کنند. اما برای انتخاب هر کلاهی لازم است به یک سری نکات توجه کنید؛ قبل از هرچیزی محافظت کلاه را بررسی کنید. تا چه اندازه پوشش مناسبی به سر و صورت می‌بخشد و چشم‌ها را از تابش مستقیم نور، محافظت می‌کند؟!

تنفس پذیری کلاه آفتابی بسیار مهم است. زیرا سر، یکی از اعضای بدن است که حرارت زیاد بدن از آن خارج می‌شود، اگر کلاه تنفسی نباشد، حرارت در آن جمع می‌شود و منجر به گرمازدگی ضعیف می‌شود. پس حتما دقت داشته باشید جنس کلاه، تنفس پذیر باشد و یا لایه‌های توری در آن درج شده باشد.

کلاه‌های تخصصی که برای کوهنوردی تولید می‌شوند از تکنولوژی‌های متنوعی بهره‌مند هستند. مثلا آنها قابلیت خشک شدن سریع دارند، ضد حشره هستند، نوار ضد تعریق در دور کلاه دارند که مانع از ریزش قطره‌های عرق در پیشانی و چشم شود. به همین دلایل است که پیشنهاد می‌کنیم همیشه برای کوهنوردی، تجهیزات تخصصی استفاده کنید. شاید در ظاهر کلاه آفتابی فرقی نداشته باشد اما طراحی‌های تخصصی حتی نوع دوخت آنها به دلیل خاصی انجام می‌شود.

ممکن است که فکر کنید کلاه‌های آفتابی کوهنوردی چون خیلی تخصصی هستند، ظاهر مناسب نداشته باشند اما کاملا برعکس! آنها از طراحی ظاهری بسیار جذابی برخوردارند. علاوه بر آن در رنگبندی‌های متنوعی عرضه می‌شوند تا با استایل‌های متفاوت هماهنگ شوند.

اگر به دنبال کلاه آفتابی تخصصی و مناسب کوهنوردی هستید، حتما به فروشگاه حضوری و آنلاین سیاه کمان مراجعه کنید تا با راهنمایی‌های رایگان مشاوران ما، بتوانید بهترین گزینه را بر اساس نوع فعالیت خودتان انتخاب کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط