کاربردهای استثنایی دستمال سر

شما را نمیدانیم؛ اما ما ورزشکاران بسیاری را می‌بینیم که هر بار وارد فروشگاه لوازم کوهنوردی می‌شوند و به استند دستمال گردن کوهنوردی می‌رسند، در آن مکث می‌کنند و مدت طولانی آن‌جا ثابت می‌مانند. فرقی نمی‌کند چندمین بار باشد که وارد فروشگاه شده‌اند یا چند اسکارف کوهنوردی در خانه دارند؛ در هر صورت می‌توانند از میان نقش‌های متنوع آن، یک طرح مورد پسند پیدا کنند.

اما سوالی که پیش می‌آید این است که به چه دلیلی بستن دستمال سر تا به این حد در بین ورزشکاران مورد پسند و محبوب است؟ برای پاسخ این سوال اجازه بدهید دستمال سر و گردن را کامل‌تر به شما معرفی کنیم.

دستمال سر یا اسکارف کوهنوردی چیست؟

دستمال سر یا همان اسکارف کوهنوردی نوعی از پوشاک است که با هدف تزئین و پوشش به دور سر یا گردن بسته می‌شود. بستن دستمال سر در فرهنگ‌ها و ادیان مختلف حضور داشته و با نام‌‎های مختلفی چون دستمال گردن، باندانا، باف و … شناخته می‌شود. اما حقیقتاً محصول عجیبی است. این یک تکه پارچه کاربرد‌های بی‌شماری دارد و در واقع حضورش به نحوی مفید است که به قول معروف «بدون آن حتماً کارتان لنگ می‌ماند». بعضی از طبیعت‌گردان یا کوهنوردان نیز این محصول را با نام باف می‌شناسند که نام‌گذاری آن مشابه جریان شلوار جین و لی می‌باشد. 

در واقع دستمال گردن کوهنوردی نخستین بار توسط شرکت Buff طراحی و تولید شد و گاهی در بین قدیمیان این راه، هنوز به همین اسم خوانده می‌شود. جالب اینجاست که دستمال سر و گردن لقب ارزان‌ترین را در کنار پر‌کاربرد‌ترین از آن خود کرده است. شما با کاربرد‌های اسکارف کوهنوردی تا چه حد آشنا هستید؟ با ما همراه باشید تا از این محصول شگفت انگیز بیشتر بدانید.

کاربرد‌های دستمال سر و گردن چیست؟

درست است که  اسکارف کوهنوردی طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی دارد و همین موضوع کوهنوردان را ترغیب به خوشپوشی بیشتر و ست کردن لباس‌هایشان می‌کند اما در کنار همه‌ی این موارد، کاربرد‌های دستمال گردن کوهنوردی بسیار جذاب و مفید است. اگر در این لحظه به ذهنتان آمد که یک تکه پارچه کوچک مگر چه کاربرد‌هایی می‌تواند داشته باشد اجازه بدهید کاربرد‌های آن را یک به یک با هم بررسی کنیم:

کوهنوردی در هوای گرم اگر سخت‌تر از هوای سرد نباشد؛ قطعاً کلافه‌کننده‌تر از آن است! برای رها شدن از این کلافگی می‌خواهیم یه راهکار ساده به شما معرفی کنیم که از تجربیات افرادی که به طبیعت‌گردی می‌رفتند به دست ما رسیده است. کافی است دستمال گردن کوهنوردی خود را کمی خیس کنید و آن را پشت گردن یا زیر کلاه آفتابی خود قرار دهید. رطوبت در اسکارف کوهنوردی، موجب کاهش دمای بدن و در نتیجه خنک شدن شما می‌شود.

شاید در این گزینه میخکوب شوید و یک آن به فکر بیافتید که چطور ممکن است اسکارف کوهنوردی به دید بهتر یک کوهنورد کمک کند؟ باید به شما بگوئیم شاید دستمال گردن کوهنوردی مثل آب هویج باعث تقویت چشمان شما نشود اما نه تنها یک دلیل، بلکه چند علّت وجود دارد که این دستمال سر و گردن می‌تواند دید یک کوهنورد را در هنگام فعالیت بهبود ببخشد.

به عنوان نمونه برایتان شرایطی را مثال می‌زنیم. طبیعی است که در کوهستان با فعالیت زیاد شروع به تعریق کنید. اما اگر دستمال گردن کوهنوردی بر روی سرتان نباشد تا عرق‌ها را به خود جذب کند؛ ممکن است بلغزد و وارد چشمان شما شود. آن هم در فعالیت‌های حساسی چون کوهنوردی که یک لحظه غفلت می‌تواند بسیار خطرناک تمام شود.

شرایط بد‌تری هم وجود دارد که شما از ضد‌آفتاب استفاده کردید و قسمتی از این کرم با عرق کردن وارد چشمانتان شده است. این سوزش متأسفانه به این زودی خوب نمی‌شود و شما را برای بهبودی ناچار به شستن چشم‌هایتان می‌کند. اما دستمال سر کوهنوردی می‌تواند با قرار گرفتن به دور سر عرق را به خود جذب کرده و از ورود آن به چشمانتان خودداری کند. اگر آن را به صورت دستمال گردن کوهنوردی نیز استفاده می کنید. حتماً برای پاک کردن عرق صورتتان از آن کمک بگیرید.

مورد دیگری که ممکن است دید شما را در هنگام فعالیت مختل کند موهای بلند سرتان است که ممکن است در میدان دیدتان قرار بگیرد و آن را محدود کند. با استفاده از اسکارف کوهنوردی می‌توانید موهایتان را کنترل کنید و میدان دید باز‌تری برای خود به وجود آورید.

برای شما هم پیش آمده که از لحظه‌ای که وارد جنگل شدید حضور شکارچیان را در اطراف خود حس کردید و اضطراب تمام وجودتان را گرفته باشد؟ این فکر که «آیا ممکن است آسیبی ببینم و به جای این حیوانات وحشی، شکار شکارچیان شوم» حتماً یک لحظه هم رهایتان نکرده است! برای رفع این مشکل یک راه ساده پیش پای شماست! انتخاب صحیح رنگ پوشاک

البته مسائل مختلفی بر انتخاب رنگ لباس شما ممکن است تأثیر‌گذار باشد و نتوانید تمام پوشاک این فعالیت را با توجه به این مسأله خریداری کنید اما انتخاب رنگ‌های شاد و درخشان در دستمال سر کوهنوردی به چند دلیل می‌تواند یک انتخاب عالی باشد! اولاً این که دستمال سر کوهنوردی همیشه مفید بوده و حتی اگر تعداد بالایی از آن داشته باشید باز هم همیشه به کارتان می‌آید.

دلیل دیگر اینکه قیمت بسیار مناسبی دارد و لازم نیست برای داشتن چند نمونه از آن، هزینه بالایی پرداخت کنید. پس دفعه‌ی بعدی که به منطقه‌ای می‌روید که احتمال حضور شکارچیان را در آن احساس می‌کنید؛ حتماً روشن‌ترین اسکارف کوهنوردی که دارید را با خود همراه کنید.

هر کدام از تجهیزات کوهنوردان یک نقش محافظتی را در فعالیت‌هایشان بر عهده دارند و اسکارف کوهنوردی نیز از این قاعده مستثنی نیست. حتی توانسته این حفاظت را از راه‌های متنوعی برایتان به وجود آورد که چند نمونه از آن‌ها را برایتان مثال می‌زنیم:

محافظت از نور آفتاب

زمانی که نور آفتاب به پوست شما برخورد می‌کند نیاز به یک محافظ در برابر آن پیدا می‌کنید. خصوصاً در کوهستان که این نور آفتاب مستقیم و با شدت بیشتری به پوستتان می‌تابد و اگر به فکر محافظت نیافتید عواقب سختی ممکن است در انتظارتان باشد. به همین دلیل است که از کلاه آفتابی‌های سه تکه در کوهستان استفاده می‌کنند که بتواند محافظت کامل‌تری داشته باشد. برای راهنمایی در این خصوص می‌توانید بلاگ کلاه آفتابی را ملاحظه کنید.

اما اگر کلاه آفتابی کوهنوردی در دسترسمان نباشد باید چه کنیم؟ اسکارف کوهنوردی خیلی ساده می‌تواند این محافظت را بر عهده بگیرد. خصوصاً در ناحیه‌های حساسی چون گردن که احتمال آفتاب سوختگی بیشتر است می‌تواند محافظت کاملی انجام دهد. اگر کلاه سه تکه در دسترستان نیست یا اصلاً احساس می‌کنید حضور آن ممکن است دیدتان را سلب ‌کند؛ می‌توانید خیلی ساده یک کلاه آفتابی کوهنوردی دلخواه بخرید و هر زمان که نیاز به محافظت بیشتری داشتید، از دستمال گردن کوهنوردی در آن قسمت استفاده کنید.

گرم نگه داشتن سر و گردن

همان‌طور که می‌دانید مدل‌های اسکارف کوهنوردی بسیار گسترده هستند اما از نظر فصل به دو دسته بهاری_تابستانی و پاییزه_زمستانی تقسیم می‌شوند. علت این دسته‌بندی هم به دلیل پلاری است که در دسته دستمال سر کوهنوردی پاییزه زمستانی قرار گرفته و شما را حسابی گرم نگه می‌دارد. البته نمونه‌های بهاری دستمال سر نیز شما را از وزش باد کوهستان یا هجوم آن هنگام دوچرخه‌سواری در امان نگه می‌دارد.

جلوگیری از ورود گرد و غبار

بستن اسکارف می‌تواند یک ماسک محافظ در خصوص جلوگیری از ورود گرد و غبار به بینی یا دهان شما باشد. کافی است آن را به دور گردن خود ببندید و هر زمان که نیاز بود مانند یک ماسک از بینی و دهان شما محافظت کند.

شیک‌پوشی و پوشش مناسب با دستمال سر

چرا فکر می‌کنید چون کوهنوردان باید تخصصی‌تر خرید کنند، نمی‌توانند در انتخاب پوششان سلیقه به خرج دهند و خوش‌پوش‌تر لباس بپوشند یا به اصطلاح تیپ بزنند؟ اتفاقاً یکی از پوشاکی که به شدت می‌تواند در تیپ شما تأثیر گذار باشد همین اسکارف کوهنوردی است! باور نمی‌کنید چه تأثیرات فوق‌العاده‌ای می‌تواند در دید پوشش شما داشته باشد خصوصاً اگر هوشمندانه انتخاب کنید!

این محصول را می‌توانید به صورت مچ بند، هد بند، کلاه، دستمال سر یا به هر نحوی که مایل باشید استفاده کنید و از حضورش لذت ببرید. حتی بانوان عزیز می توانند برای پوشش موهای خود از آن به صورت یک اسکارف کوهنوردی بهره بگیرند. تنوع رنگ و طرح این محصول را برای هر کسی جذاب کرده است و بالاخره یک نمونه‌ای وجود دارد که دل شما را ببرد! طریقه بستن دستمال سر را می‌توانید در ویدیو این بلاگ ببینید. یادبگیرید، به خاطر بسپارید و برنامه‌هایتان را خوش‌تیپ‌تر از همیشه سفر کنید!

پرسش سیاه کمان

در نهایت اگر بگوییم اسکارف کوهنوردی یا همان دستمال سر و گردن یک محصول جادوئی است؛ اصلاً اغراق نکردیم! خودتان تصور کنید یک تکه پارچه با این همه کاربرد؟

به نظر شما از اسکارف کوهنوردی چه استفاده‌های دیگری می  توان کرد؟ ما یک لیست از کاربرد‌های دستمال سر تهیه کردیم؛ که می توانید در زیر آن را مشاهده کنید. اگر اطلاعات خوبی در این خصوص دارید، لطفاً  کاربرد‌های دیگر دستمال سر و گردن را برای همراهان دیگر مثال بزنید:

  1. استفاده به عنوان باند در کمک‌های اولیه
  2. برای دور کردن حشرات مزاحم
  3. استفاده به عنوان یک دستمال پارچه‌ای
  4. بستن و استفاده از آن به عنوان کیسه پارچه‌ای
  5. برای آزمایش جهت باد
  6. برای نشانه گذاری در جنگل

7.محافظ بازو یا زانو

8.استفاده به عنوان یک دستمال پارچه‌ای

موردهای بعدی را شما برای ما بنویسید.

در دنیای ما ماجراجویی کنید:
مروری بر مطالب ذکر شده

خلاصه بلاگ کاربردهای استثنایی دستمال سر

دستمال سر، به عنوان پر کابردترین و ارزان‌ترین تجهیزات کوهنوردی شناخته شده است. حیرت آور است چطور یک تکه پارچه کوچک، می‌تواند چندین کاربرد متنوع و اساسی داشته باشد.

به عنوان یک اکسسوری برای کوهنوردان شناخته می‌شود. اسکارف، باندانا، دستمال گردن و باف نام‌های دیگری هستند که برای این محصول  به کار می‌رود. البته باید بدانید باف نام اولین شرکت تولید کننده اسکارف بوده است که خیلی از قدیمی‌ها هنوز آن را به همین نام می‌شناسند. مانند کلینکس که برای دستمال‌های کاغذی به کار برده می‌شود.

اگر بخواهیم به چندتا از کاربردهای اسکارف کوهنوردی اشاره کنیم باید بگوییم؛ در هوای گرم، با خیس کردن اسکارف و قرار دادنش در پشت گردن، می‌توانید باعث خنک شدن دمای بدن شوید و از گرمازدگی جلوگیری کنید.

تعریق در زمان فعالیت باعث می‌شود تا قطره‌های عرق از پیشانی و لای موها سرازیر شود و در چشم‌ها فرو رود. حالا اگر کرم ضدآفتاب نیز داشته باشید، این شرایط بدتر می‌شود زیرا مواد شیمیایی کرم در چشم مسبب سوزش طولانی مدت است. اما اگر دستمال سر را بر روی پیشانی قرار دهید، خیلی ساده تمام تعریق را به خودش جذب می‌کند و دیگر خبری از این دردسرها نیست.

پوشیدن دستمال گردن، رنگ و لعابی دیگری به استایل شما می‌بخشد. مخصوصا در طبیعت که نیاز است دیده شوید تا خطرات کمتری برایتان رخ دهد. از طرفی به دلیل ارزان بودن اسکارف‌ها، خیلی ساده شما می‌توانید تعداد زیاد و در رنگ‌های مختلف تهیه کنید و با همان ست‌های متنوعی درست کنید.

اگر کلاه سه کاره ندارید تا از گردن و صورت در برابر آفتاب استفاده کنید، می‌توانید از دستمال گردن بهره ببرید. یک محافظ بسیار مناسب در برابر تابش آفتاب است. نه تنها در گرما، بلکه در هوای سرد می‌توانید آن را به گونه‌ای فیکس کنید تا از نفوذ هوای سرد به پوست جلوگیری کنید. البته مدل‌های اسکارف متفاوت است، مثلا برای زمستان جنس‌های پشمی موجود می‌باشد.

یکی دیگر از کاربردهای بی‌شمار اسکارف، جلوگیری از ورود گرد و خاک به دهن است. اگر در مناطق خشک کوهپیمایی کنید، به شدت با این موضوع مواجه می‌شوید و آن وقت می‌بینید کوچکترین عضو تجهیزات شما، چه کمک بزرگی می‌کند.

اگر خدای نکرده دچار آسیب شدید و نیاز به باند پیچی بود، دستمال سر می‌تواند به جای باند استفاده شود. حتی اگر به دستمال نیاز دارید و همراهتان نیست، از اسکارف بهره ببرید.

بعضی وقت‌ها در طبیعتگردی و کوهنوردی به گیاهان دارویی بر می‌خورید، در آن زمان به خودتان می‌گویید کاش یک کیسه همراه داشتم و کمی از آنها می‌چیدم. در این موقع یک طرف دستمال سر را گره بزنید و بفرمایید؛ حالا شما یک کیسه پارچه‌ای که دوستدار طبیعت هم هست، دارید.

اسکارف کاربردهای دیگری نیز می‌تواند داشته باشد، همه‌ی اینا برمی‌گردد به این نکته که شما در چه موقعیتی هستید و چه خلاقیتی برای استفاده از اسکارف دارید!

اگر مایل به خرید اسکارف‌های متنوع در رنگبندی زیاد و در عین حال قیمت مناسب هستید، حتما سری به فروشگاه آنلاین و حضوری سیاه کمان بزنید تا هرچه لازم دارید پیدا کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط