نحوه نگهداری از کفش کوهنوردی

تا به حال به این فکر افتادید که اگر کفش کوهنوردی محبوبتان مدت بیشتری دوام بیاورد، می‌توانید با همراهی‌ آن به کوه‌های بیشتری صعود کنید و به زیبایی‌های بسیاری سر بزنید؟ شاید شست و شو برایتان کار جذابی به نظر نیاید و برایتان سخت باشد؛ اما باور کنید ارزشش را دارد! برای این که به کفش‌ کوهنوردی خود طول عمر بیشتری هدیه دهید باید در خصوص شست و شوی صحیح و نگهداری دقیق آن‌ها اطلاعات بیشتری کسب کنید.

استفاده از تجهیزات مناسب و سالم به شما در هنگام صعود کمک شایانی می‌کند و به کمک آن می‌توانید یک رسته ورزشی را به صورت حرفه‌ای دنبال کنید و هم زمان برای خود خاطرات خوشی ثبت کنید.

پا قلب دوم هر انسانی است و مدل های کفش کوهنوردی از مهم ترین تجهیزات یک کوهنورد حرفه‌ای محسوب می‌شوند، بنابراین برای حفظ و نگهداری آن تمام تلاشتان را انجام دهید.

همه‌ی ما کفش کوهنوردی را به خاطر مقاومت بالا در برابر نفوذ آب یا سرما و گرما می‌شناسیم. با شستشو و نگه داری دقیق از این کفش ها می توانید آن‌ها را به مدت طولانی‌تر در کنار خود داشته باشید. در این بخش ما به شما مراحل تمیز کردن و شست و شو کفش کوهنوردی را آموزش می‌دهیم و اینکه چگونه می‌توانید دوام کفش‌هایتان را بالاتر ببرید؛ پس تا آخر این بخش با ما همراه باشید.

مراحل نگهداری از کفش کوهنوردی

می‌دانیم که گاهی انجام این مراقبت گاهی برایتان سخت و طاقت فرسا می‌شود. خصوصاً زمانی که از برنامه‌های کوهنوردی بر میگردید؛ حتماً خسته‌تر از آنی هستید که به فکر شست و شوی کفشتان باشید. اما باور کنید ارزش کارتان بیشتر از این حرف‌هاست پس آن را پشت گوش نیاندازید. خیلی از مشتریان ما کفش کوهنوردی خود را سال‌ها به همین روش نگهداری کردند و هنوز در حال استفاده از آن هستند. شستشو و نگهداری کفش کوهنوردی دارای چند مرحله است، که به ترتیب به آن‌ها می‌پردازیم:

1.تمیز کردن

2.شستشو

3.خشک کردن

4.استفاده از مواد ضد آب

5.حفظ برای مدت طولانی

فراموش نکنید که این مراحل باید خیلی سریع انجام شود، به این دلیل که نفوذ خاک به داخل بافت کفش کوهنوردی به مرور باعث سایش مکانیکی الیاف آن می‌شود و طول عمر محصول را پایین می‌آورد. پس حداکثر تا فردای روز بعد از برنامه کوهنوردی، تجهیزات خود را شسته و خشک کنید. در نظر داشته باشید که مراحل شست و شو و مراقبت از کفش های کوهنوردی یک فرآیند ساده است که به راحتی می‌توانید در خانه انجام دهید؛ پس تنبلی را کنار بگذارید و از این همراه ارزشمندتان مراقبت کنید.

مرحله اول: تمیز کردن کفش کوهنوردی

 • اگر کفش کوهنوردی شما واقعاً کثیف شده پس بی چون و چرا اول به سراغ تمیز کردن کفش کوهنوردی خود بروید. برای شروع بهتر است بند‌های آن را جدا کنید تا به صعب‌العبور‌ترین مکان‌ها نیز دسترسی پیدا کنید. بهتر است کفی کفش را نیز از آن خارج کنید، زیرا کفی و بند کفش بهتر است به تنهایی شسته شوند.
 • سپس به کفش ضربه بزنید یا آن را تکان دهید تا گل و لای‌های خشک شده، تکه چوب، سنگریزه  و هر چیزی که به آن چسبیده، جدا شود.
 • اگر گل چسبیده به محصول شما خیلی لجباز بود به هیچ روشی کنده نشد یا برای جدا کردن سنگ‌هایی که در کف کفش گیر کرده‌اند؛ از آب گرم کمک بگیرید.
 • حالا که تمام آلودگی های کفش از آن جدا شده وقت مرحله‌ی بعدی است یعنی باید به سراغ شست و شوی آن بروید!

مرحله دوم: شستشوی کفش کوه

حتی یک ثانیه هم وسوسه نشوید هیچ کدام از مدل‌های کفش کوهنوردی خود را درون ماشین لباسشویی بیاندازید؛ چون آسیب زیادی به محصولتان می‌رساند. فراموش نکنید که ابتدا نگاهی به دستورالعمل‌های شستشو کفشتان بیاندازید؛ زیرا ممکن است با توجه به کفش خریداری شده و بافت استفاده شده در ساخت آن،  نیاز به مراقبت و شستشو خاصی داشته باشد.

مراحل شستشو به ترتیب زیر است:

1.بندها را با آب گرم و مواد شوینده شستشو دهید.

2.از یک برس سخت و آب گرم برای شستشو کف کفش استفاده کنید تا تمام گل چسبیده شده از شیار کف جدا شوند. 

3.برای شستشو رویه کفش که بافت نرم‌تری دارد، می‌توانید از یک مسواک کهنه یا برس‌های مخصوص کفش استفاده کنید. این برس باید نرم‌تر از برس کف کفش باشد تا به این قسمت آسیب نرساند. برای شستشو از یک پارچه نرم یا اسفنج نرم  هم می‌توانید استفاده کنید.

این نکته را به یاد بسپارید که برای شستشو این محصولات حتماً  باید از آب گرم کمک بگیرید. زیرا استفاده از موادی چون صابون می‌تواند به عایق ضد آب محصول آسیب‌های ماندگاری وارد کند. پس سعی کنید با آب گرم این مرحله را به اتمام برسانید. می‌توانید از شوینده‌های ملایم نیز استفاده کنید؛ اما پیشنهاد ما استفاده از محصولات مخصوص شستشو کفش کوهنوردی است تا هیچ‌گونه آسیبی به آن وارد نشود.

مرحله سوم: خشک کردن کفش کوهنوردی

به دلیل طی کردن مسافت‌های طولانی در هنگام کوهنوردی پاهای شما در داخل کفش عرق می‌کند یا ممکن است به دلایلی آب به داخل کفشتان نفوذ کند. برای حفاظت از کفش کوهنوردی و جلوگیری از  رشد کپک باید آن را با روش‌های مطمئن که در اینجا گفته شده خشک کنید.

تمام حواستان باشد که از قرار دادن کفش‌ در معرض حرارت مستقیم مانند شوفاژ، آفتاب مستقیم، پشت بخاری، سشوار و آتش دوری کنید. قرار گرفتن محصولات در معرض حرارت مستقیم ممکن است باعث از بین رفتن لایه ضد آب و بعضی موارد از بین رفتن رنگ و ضعیف شدن چسب ‌شود.

برای خشک کردن به ترتیب مراحل زیر را انجام دهید:

 •  ابتدا کفی کفش را جدا کنید، تا بتواند در معرض هوای آزاد سریع‌تر خشک شود.
 •  برای جذب کردن کامل رطوبت می‌توانید از یک برگه روزنامه و دستمال کاغذی استفاده کنید. به این شکل که روزنامه را به شکل گلوله در می‌آوریم و آن را در لای دستمال کاغذی قرار داده و به مدت 24 ساعت در داخل کفش می‌گذاریم تا رطوبت آن را کاملاً جذب کند.

برای کفش کوهنوردی که جنس آن‌ها از چرم است، حرارت مستقیم باعث خشک شدن، چروک و ایجاد ترک برروی بافت چرم کفش می‌شود. همه‌ی این موارد طول عمر پوتین‌های کوهنوردی را پایین می‌آورد.

مرحله چهارم: استفاده از اسپری ضد آب

همه‌ی کفش های کوهنوردی حرفه‌ای خاصیت ضد آب بودن را دارا هستند. در مواردی این کفش ها این خاصیت را از دست می دهند، مانند زمانی که به مدت طولانی در باران قرار می گیرید. . بنابراین برای احیا و مقاومت دوباره کفش ها از اسپری ضد آب استفاده می کنیم. این اسپری در تمام فروشگاه ها فروش لوازم کوهنوردی موجود است. این کار باید یک تا دو بار در سال انجام می شود.

اگر از محصولی با عایق ضد آب گورتکس (Gore-Tex) در رویه استفاده می‌کنید، بعد از شستشو کامل کفش و زمانی که  از تمیز بودن آن اطمینان حاصل پیدا کردید، این مراحل را انجام دهید:

 1. حتما دستورالعمل را مربوط به محلول اسپری بخوانید و با هشدارهای آن آشنا شوید.
 2. محلول ضد آب را از فاصله 20 سانتی متری اسپری کنید. دقت داشته باشید که تمام سطح کفش با این محلول پوشش داده شود.
 3. دقت داشته باشید که حتماً در فضای باز این کار انجام شود یا اگر در اتاق هستید پنجره را باز کنید تا هوا جریان داشته باشد.

اگر کفش کوهنوردی شما از جنس چرم است، ضد آب کردن کفش‌ کوهنوردی با جنس چرم متفاوت از کفش گورتکس است. برای کفش چرم از مواد ضد‌آب جامد مانند واکس استفاده می‌کنیم. با یک پارچه نرم واکس را به آرامی روی چرم می‌مالیم. دقت می‌کنیم که تمام سطح پوشش داده شود. این کار علاوه بر ایجاد خاصیت ضد آب آن را تغذیه و از خشک شدن و ترک خوردن بافت چرم محافظت می‌کند.

مرحله پنجم: نگهداری از کفش کوهنوردی برای طولانی مدت

حالا که کفشتان تمیز و خشک شده چطور است آن را در صندوق عقب ماشین نگه دارید تا برنامه بعدی آن را بردارید و به کوه بروید؟

البته که نه! ما فقط شوخی کردیم؛ شما حتی نباید این مسأله حتی به فکرتان هم برسد! حالا که همه‌ی مراحل را به خوبی پشت سر گذاشتید آخرین کاری که برای افزایش طول عمر کفش خود نیاز دارید انجام دهید، نگهداری صحیح از کفش کوهنوردی است.

برای حفظ کفش کوهنوردی در مدت طولانی چه باید کرد؟ میدانید که ممکن است فاصله بین برنامه‌های کوهنوردی شما طولانی شود و برای چندین ماه از تجهیزات خود استفاده نکنید. برای محافظت از کفش کوهنوردی در مدت طولانی باید حتماً به این نکات توجه کنید:

حتماً کفش کوهنوردی را مطابق مراحل گفته شده شستشو و خشک کنید. برای حفظ طولانی مدت این محصولات کفی را بردارید و جداگانه نگه داری کنید. قبل از انبار کردن، از خشک شدن کفش ها اطمینان حاصل پیدا کنید.

این دسته از تجهیزات کوهنوردی برای خشک شدن باید در مکانی به دور از رطوبت و نور مستقیم خورشید قرار گیرند. پس آن ها را در جعبه یا کیسه‌های پلاستیکی قرار ندهید. توجه داشته باشید که جریان هوا باید همیشه وجود داشته باشد. قرار گرفتن کفش‌ در محیط تاریک باعث رشد قارچ می شود.  فراموش نکنید حتماً داخل پوتین‌های کوهنوردی کاغذ یا روزنامه قرار بدهید تا شکل اولیه خود را حفظ کنند.

نکات کلی شستشو و نگهداری کفش کوهنوردی

 • پس از هر بار کوهنوردی لازم نیست که داخل کفش را بشویید. ولی از بین بردن گل‌های چسبیده شده از روی آن وظیفه هر کوهنوردی است که باید بلافاصله بعد از برگشت از برنامه آن را انجام دهد.
 • از خشک شدن کفش اطمینان حاصل کنید و بعد کفی ها را در آن قرار دهید و می توانید برای از بین بردن بوی نامطبوع از اسپری ضد عفونی کننده و ضد بو استفاده کنید.
 • حتماً تجهیزات خود را قبل از عزیمت به کوه بررسی کنید. پارگی کف داخلی و شل شدن دوخت محصول منجر به آسیب به پاها و تاول می‌شود.
 • هرگز از چربی‌‎های حیوانی برای چرب و ضد‌آب کردن این محصولات استفاده نکنید.
 • از جوراب مناسب کوهنوردی استفاده کنید. جوراب‌های انتخابی شما نباید باعث عرق کردن و خیس شدن پا در طول فعالیت کوهنوردی شود. فراموش نکنید نتیجه پاهای خیس در کوهنوردی تاول‌های دردناکی خواهد بود که فعالیت رو برایتان دردناک می‌کند.

هر چند وقت یک‌بار باید این رفتار‌های محبت‌آمیز را با کفش کوهنوردی خود تکرار کنید!

اگر در یک جهان ایده آل زندگی می‌کردیم، به شما می‌گفتیم هر بار که از برنامه برمی‌گردید، حتماً کفش خود را بشوئید و تمام این مراحل مراقبت را طی کنید. اما حقیقت این است که زمان که از یک پیاده‌روی کوتاه مدت در زمین‌های خشک باز می‌گردید؛ نیازی به شست‌و‌شو نخواهید داشت.

مسأله مد نظر ما این است که کفش کوهنوردی خود را زمانی که خیس و کثیف است، انبار نکنید تا آسیبی به این محصول با ارزش وارد نشود. فراموش نکنید کفش کوهنوردی اولین دوست یک کوهنورد است و ماندگاری لکه های گلی و خیسی طولانی مدت می تواند عایق بودن آن را به شدت دستخوش تغییرات ناخوشایندی کند. پس اگر دوست خوبی هستید حواستان به این رفیق قدیمی باشد. 

در دنیای ما ماجراجویی کنید:
مروری بر مطالب ذکر شده

خلاصه بلاگ نحوه نگهداری از کفش کوهنوردی

اگر بخواهیم به اهمیت کفش کوهنوردی اشاره کنیم، همین بس که بگوییم وظیفه‌اش مراقبت از قلب دوم بدن می‌باشد. به همین دلیل انتخاب کفش مناسب اهمیت بالایی دارد. اما فقط انتخاب و خرید مهم نیست، بلکه باید راه‌های مراقبت و نگهداری از کفش را بلد باشید تا آن را خوب نگهدارید. کفش خوب، یعنی کیفیت بهتر!

نگهداری کفش کوهنوردی 5 مرحله بسیار ساده دارد که اگر بعد از هر برنامه، آنها را انجام دهید، به سادگی روزهای زیادی به طول عمر کفش خودتان اضافه کرده‌اید. باید بع خاطر داشته باشید این مراحل را حداکثر تا 24 ساعت بعد از اجرای برنامه باید انجام دهید. نباید اجازه دهید آلودگی به داخل الیاف کفش نفوذ کند. زیرا به مرور باعث سایش آن می‌شود.

مرحله اول تمیز کردن اصولی است. یعنی مثلا کفش کوه را در ماشین لباس شویی نیاندازید! برای تمیز کردن کفش باید صبور باشید، ابتدا بندها را جدا کنید، کفی کفش را در بیاورید، گِل‌های چسبیده به کف را تکان دهید. به طور کل هرچه آشغال به آن چسبیده را جدا کنید. بعد به سراغ شست و شو با دست بروید. ابتدا بندها را در آب گرم و مواد شوینده بشورید. حواستان باشد برای خود کفش از هیچ ماده شوینده‌ای استفاده نکنید، تنها آب گرم و برس کشیدن کافی است.

برای خشک کردن کفش خیس به هیچ عنوان از وسایل گرمایشی استفاده نکنید، کفی‌ها را خارج کنید، کفش را در معرض هوای آزاد به دور از تابش مستقیم خورشید قرار دهید. بعد از انجام این کارها، بهتر است کفش را ضدآب کنید! برای اینکار اسپری‌های مخصوصی وجود دارد که سطح کفش را پوشش می‌دهد و از نفوذ احتمالی آب جلوگیری می‌کند.

حواستان باشد کفش‌های چرمی با واکس‌های مخصوص به این درجه می‌رسند و برای کفش‌هایی با پوشش پارچه‌ای و جیر، اسپری گورتکس وجود دارد که باید از فاصله 20 سانتی متری، انجام شود.

اگر هر هفته به کوه نمی‌روید، پس مکان نگهداری کفش بسیار اهمیت دارد. حتما از خشک شدن کامل کفش مطمئن شوید، بعد آن را در جعبه و یا کارتن قرار دهید. به هیچ عنوان از پلاستیک استفاده نکنید، زیرا جریان هوا در آن اتفاق نمی‌افتد. برای بهتر ماندن مدل کفش، در داخل آن روزنامه‌های مچاله شده بگذارید.

به طور کلی باید بعد از هربار استفاده کفش را تمیز کنید، سعی کنید تا جای ممکن داخل آن را نشویید، خارج کردن کفی و تمیز کردن سطح بیرونی کافی است. اما حتما تمام گرد و غبار را از روی آن پاک کنید. در طول مسیر پاها تعریق می‌کند و در اثر آن کفش خیس می‌شود، پس حتما آن را در هوای باز بگذارید تا هم خشک شود و هم بوی نامطبوع نگیرد.

اگر می‌خواهید پاها در کفش دچار تاول نشود، حتما حواستان به ساییدگی یا پارگی‌های کفش باشد و آنها را به موقع تعمیر کنید. البته استفاده از جوراب مخصوص کوهنوردی نیز اهمیت بسیار زیادی در این زمینه دارد.

شما می‌توانید برای خرید کفش کوهنوردی و وسایل جانبی آن مانند بند کفش، اسپری ضد آب و… به فروشگاه حضوری و آنلاین سیاه کمان مراجعه کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط