نحوه بستن بند کوله پشتی کوهنوردی

می‌دانیم که امروزه مدل‌های گوناگونی از کوله‌پشتی وارد بازار می‌شود و برند‌های مختلف روز به روز امکانات بیشتری به محصولات خود اضافه می‌کنند. اما جدا از همه‌ی این مسائل، بهترین کوله پشتی برای هر شخص متفاوت است که برای پیدا کردن آن باید مواردی را مد نظر قرار دهید.

اولین ویژگی این لیست تناسب با آناتومی بدن و احساس راحتی شما با آن است. پس برای شروع باید سایز مناسب کوله پشتی خود را انتخاب کنید. این سایز‌بندی به صورت اسمال، مدیوم و لارج دسته‌بندی می‌شود.

برای انتخاب سایز کوله پشتی کوهنوردی باید طول نیم تنه خود را اندازه بگیرید؛ پس اشتباهی به سراغ اندازه گیری قد نروید!

توجه کنید!

چطور سایز مناسبی برای کوله پشتی کوهنوردی خود انتخاب کنیم؟

برای شروع به متر و یک همراه یا دوست خوب نیازدارید که امیدواریم همگی در کنارتان یکی داشته باشید! قبل از شروع به همراهتان بگوئید این توضیحات خیلی مهم است. پس تمام حواسش را پیش آن بگذارد!

_ ابتدا پشت به همراه خود بایسید و سرتان را خم کنید و از او بخواهید برآمدگی استخوانی که بین بالای کتف و پایین گردن شما را پیدا کند. این مهره هفت گردن شماست که دقیقاً بالای نیم تنه شما قرار می‌گیرد.

_ دستانتان را به دور کمر بگذارید! دقت کنید که این دور کمر باید بالا‌تر از استخوان لگن باشد و با کمر شلوار متفاوت است. دستانتان را دور کمر نگه دارید و به دور انگشت شصتتان یک خط فرضی تصور کنید.

_ الان زمان کمک گرفتن از دوستتان است. از او بخواهید فاصله بین مهره 7 گردن تا خط فرضی کمرتان را اندازه‌گیری کند.

این اندازه، قد نیم تنه شماست که می‌تواند در انتخاب کوله پشتی شما را راهنمایی کند. دقت کنید اگر کوله پشتی مناسبی نداشته باشید؛ نمی‌توانید اصول آموزش بستن بند کوله پشتی را رعایت کنید. پس با دقت انتخاب کنید.

اهمیت تنظیم کوله پشتی کوهنوردی

شاید تا به این لحظه از اهمیت تنظیم کوله پشتی بی‌خبر بودید؛ باید به شما بگوییم اگر بهترین کوله‌پشتی دنیا را هم خریده باشید اما ندانید چطور بند‌های آن را تنظیم کنید؛ محصول شما نمی‌تواند عملکرد خوبش را به شما ثابت کند! پس لطفاً اهمیت آن را جدی بگیرید. در این بلاگ با ما همراه باشید و تنظیم بند‌های کوله پشتی کوهنوردی را از همین لحظه در ذهنتان بسپارید و هیچگاه فراموش نکنید.

هدف تنظیم بند‌های کوله برای کوهنوردان

تنظیم نا‌درست کوله کوهنوردی می‌تواند باعث کمر درد یا گردن درد شود. چه کسی می‌خواهد بعد از یک روز آخر هفته دلچسب، کل هفته را با درد کمر و گردن سر کند؟

هدف از تنظیم بند‌های کوله‌پشتی انتقال صحیح وزن بار بر بدن کوهنورد است. این تنظیم بند به گونه‌ای عمل می‌کند که 80% وزن بار به لگن و پایین کمر منتقل شود. تا شانه‌های کوهنورد فارغ از سنگینی بار بتواند کنترل بار را روی بدن مدیریت کند. در واقع شانه‌های شما نقش حفظ تعادل بدن را در آن شرایط ایفا می‌کنند. پس بهتر است به جای سنگین کردن آن، باری از دوشش بردارید!

برای تنظیم بند کوله پشتی کوهنوردی از کجا شروع کنیم؟

مراحل تنظیم این تسمه‌ها را به چند مرحله تقسیم‌بندی می‌کنیم:

حقیقتاً این مرحله را در اینجا جای دادیم، تا مطمئن شویم اصول صحیح را در برخورد با کوله پشتی کوهنوردی رعایت می‌کنید. پس پیش از هر مرحله‌ای، وزن و نحوه قرار‌گیری لوازمتان در کوله‌پشتی را چک کنید!

به یاد بسپارید هر فرد دارای تناسب اندام و آمادگی بدنی تا ⅓ وزن خود را حمل می‌کند ولی یک فرد معمولی قادر به حمل ¼ وزن خود می‌باشد. پس دقت کنید کوله‌پشتی خود را بیش از حد سنگین نکنید. اگر تا قبل از این بلاگ نمی‌دانستید چیدمان لوازمتان در حمل آن تأثیر‌گذار می‌شود حتماً بلاگ کوله چینی کوهنوردی را مطالعه کنید و اطلاعاتتان را از پایه تصحیح کنید تا بهترین جواب را بگیرید!

برای اینکه بتوانید از کوله پشتی خود بهترین استفاده را کنید، باید بند آن را کاملاً شل کنید. مانند حالت بازگشت به حالت کارخانه(Reset Factory) گوشی تلفن همراهتان می‌ماند! باید تمام تنظیمات آن را از بین ببرید تا بتوانید خودتان آن را مجدد متناسب با حالت بدنی خود، تنظیم کنید. پس دقت کنید هیچ تسمه‌ای نباید سفت باشد. سپس می‌توانید کوله را روی دوش خود بگذارید.

بعد از آن که کوله‌پشتی را بر روی شانه‌های خود گذاشتید؛ باید کمربند کوله پشتی کوهنوردی خود را تنظیم کنید. پس قبل از هر تنظیم بند دیگر، باید این کمربند را وسط استخوان لگن قرار دهید، سپس می‌توانید بند آن را متناسب با بدن خود ثابت کنید. پس اولین فاکتور تنظیم کوله پشتی، بستن صحیح کمربند کوله کوهنوردی خواهد بود! فراموش نکنید اگر کمربند بر روی استخوان لگن قرار نگرفته ارتفاع کوله کوهنوردی را به نحوی تنظیم کنید تا آن در جای صحیح خود بسته شود.

لطفاً خیلی کمربند را محکم نکنید در واقع این بند باید به گونه‌ای بسته شود که بدون کوچک‌ترین احساس فشار بر روی استخوان لگن قرار گیرد.

بند‌های شانه را سفت کنید؛ اما نه خیلی! در واقع وزن اصلی بار را کمربند کوله کوهنوردی بر عهده می‌گیرد و بند‌های شانه تنها تنظیم‌کننده تعادل این بار و تأثیرش بر بدن شما هستند. البته این موضوع دلیل نمی‌شود کوله‌پشتی‌های خود را سنگین کنید؛ بلکه باید متناسب با ویژگی‌های بدن، کوله پشتیتان را پر کنید!

فراموش نکنید وظیفه بند‌های شانه فرا‌تر از حمل کردن است. به نظر ما، آن‌ها مهم‌ترین عضو یک کوله‌پشتی هستند. محل دقیق جای‌گیری تسمه‌های شانه در میانه کتف است. آن هم در حالی که بالشتک‌ها دقیقاً روی شانه قرار گرفتند. در غیر این صورت باید در خصوص اندازه بند‌ها تجدید نظر کنید.

توجه داشته باشید بند‌های شانه باید به گونه‌ای تنظیم شود که کوله از ناحیه آخرین مهره کمری که به موازات خط ناف در ناحیه پشتی قرار گرفته، پائین‌تر نیاید. تمایل شانه‌ها به طرف جلو، به جا ماندن آثار بند کوله‌ها و ایجاد قرمزی روی پوست و افتادن کوله به سمت پائین نشان از استاندارد نبودن کوله کوهنوردی است. پس انتخاب کوله پشتی مناسب شما نیز می‌تواند بسیار تأثیر‌گذار باشد.

به تسمه‌هایی که بالای شانه قرار می‌گیرند، بند‌های جادویی می‌گوئیم. زیرا این تسمه‌ها می‌توانند به طرز اعجاب‌انگیزی کوله‌پشتی شما را سبک‌تر کنند. به این بند‌ها تسمه‌های شانه‌ای یا بالابر می‌گویند. زمانی که این بند‌ها را تنظیم می‌کنید؛ فشار بار از روی شانه‌هایتان برداشته می‌شود و شما احساس راحتی و سبکی بیشتری می‌کنید.

تسمه‌های روی شانه با با زاویه 30 تا 45 درجه تنظیم شوند . با کشیدن این بندها، کوله پشتی به بدن شما نزدیک‌تر قرار می‌گیرد. خصوصاً در معابر سخت و هنگام صعود این قابلیت خودش را بیشتر از قبل نشان می‌دهد و می‌تواند قابلیت حملتان را ساده‌تر کند. اما سیاه‌کمان به شما پیشنهاد می‌کند این حالت را همیشه حفظ نکنید و در معابر ساده حتماً این تسمه‌ها را شل نگه دارید تا کوله‌پشتی از شما فاصله بگیرد و تهویه آن به بهترین نحو انجام شود.

همان‌طور که احساس کردید این بند‌ها وزن بیشتری به شانه‌ها منتقل می‌کنند. پس اگر آن را به طور مداوم و در همه‌ی مسیر‌ها استفاده کنید، ممکن است موجب خستگی بیشتر شما شود. توجه داشته باشید که این تسمه‌ها برای راحتی بیشتر شما طراحی شده‌اند؛ پس با یادگیری دقیق طرز بستن بند کوله پشتی از امکانات محصول جذابتان استفاده کنید.

بعد از اینکه ارتفاع پشت را در بهترین حالت تنظیم کردید، زمان بستن بند سینه است. دقت کنید سفتی این را در حالتی نگذارید که موجب اختلال تنفس شما شود. می‌دانید که سینه جای حساسی است و در زمان کوهنوردی که تنفستان عمیق‌تر می‌شود احتیاج به فضای بیشتری دارد پس به آسایش آن توجه کاملی نشان دهید.

هدف از بستن این بند، کمک به بند‌های شانه و جلوگیری از خم کردن شما به سمت پشت است. بدون حضور این بند ممکن است به عقب متمایل شده و تعادل خود را از دست دهید. اما یک بند کوچک روی سینه می‌تواند اوضاع را به نحوی تغییر دهد که گویا کوله‌پشتی عضوی از وجود شما شده است!

صحت نحوه بستن بند کوله پشتی خود را آزمایش کنید

فاکتور‌هایی وجود دارد که با چک کردن آن‌ها می‌توانید از صحت نحوه بستن بند کوله پشتی خود اطمینان حاصل کنید.

البته اگر تنظیمات گفته شده را درست انجام دهید قطعاً احساس متفاوت سبک بودن را با کوله‌پشتی خود تجربه می‌کنید و زمانی که یک تپه شیب‌دار را بالا می‌روید با تعجب فکر می‌کنید این همان کوله‌پشتی است که احساس سنگینی‌اش امانتان را می‌برید؟ این همان معجزه‌ی آموزش بستن بند کوله پشتی است!

اما راهکار‌هایی برای اطمینان از روش بستن بند کوله پشتی وجود دارد که آن‌ها را به شما گوشزد می‌کنیم:

_ دست‌هایتان را باز کنید تا از تعادل کوله پشتی بر روی شانه‌هایتان مطمئن شوید.

_ پاهایتان را تا 90 درجه بالا بیاورید. در این حالت کمربند کوله کوهنوردی مماس با پاهایتان قرار می‌گیرد.

_ روش دیگر این است که سعی کنید بند‌های خود را سفت‌تر کنید! اگر این اتفاق افتاد شما تنظیمات خود را متناسب با آنچه می‌خواستید انجام دادید و سایز مناسبی برای بند‌ کوله‌پشتی خود در نظر گرفتید. 

حقیقتاً این ترفند‌ها می‌تواند جادو کند! حال که نحوه بستن بند کوله پشتی را یاد گرفتید؛ می‌بینید که کوله پشتی شما سبک‌تر از همیشه همراه برنامه‌های شما شده و می‌تواند فعالیت خود را باکیفیت تر از همیشه ادامه دهید. شما تجربه این احساس را داشتید؟

فکر می‌کنید کدام مرحله از روش بستن بند کوله پشتی را اشتباه انجام می‌دادید، که به نتیجه دلخواه نمی‌رسیدید؟

در دنیای ما ماجراجویی کنید:
مروری بر مطالب ذکر شده

خلاصه بلاگ نحوه بستن بند کوله پشتی کوهنوردی

زمانی بستن بند کوله پشتی حائز اهمیت خواهد بود که کوله کوهنوردی اندازه‌ی شما باشد. یعنی با ارگونومی بدنتان هماهنگی داشته باشد و به خوبی بر روی بدن قرار گیرد. برای شناسایی این موضوع در یک بلاگ نحوه خرید کوله پشتی به صورت تخصصی توضیح دادیم. اما به صورت خلاصه باید کوله را بر اساس طول نیم تنه اندازه گیری کنید نه کل قد!

آگاه باشید حتی اگر بهترین کوله پشتی دنیا را خریده باشید اما ندانید بندهای آن را باید چگونه تنظیم کنید، عملا عملکرد کوله را زیرسوال برده‌اید. به همین دلیل نحوه بستن بند کوله پشتی بسیار حائز اهمیت می‌باشد. زیرا هدف آن انتقال درست وزن به بدن می‌باشد. اگر بندها را درست ببندید 80% وزن به لگن انتقال پیدا می‌کند و شانه‌ها از درد زیاد در امان هستند و از بیماری‌های شایع مثل درد گردن و کمر، خبری نخواهد بود.

برای تنظیم بندها، قبل از هرچیزی کوله را وارسی کنید تا از چیدمان درست آن مطمئن شوید. چیدمان صحیح تعادل وزن را در کوله برقرار می‌کند. اگر ورزشکار هستید می‌توانید تا یک سوم وزن خودتان را حمل کنید اما یک فرد معمولی تنها یک چهارم وزن خودش، توان دارد. پس از سنگین‌ کردن بی‌مورد خودداری کنید.

یادتان باشد بندهای کوله را باید هربار به صورت مجدد تنظیم کنید. نگران نباشید، اصلا کار سخت و وقت گیری نیست. یکبار که یادبگیرید دیگر برای همیشه راحت هستید. برای انداختن کوله بر روی شانه‌ها باید تمام بندهای آن را شل کنید. بعد در اولین قدم، بندهای کمربند را تنظیم کنید، اما حواستان باشد خیلی محکم نشود تا فشار بیاورد. مطمئن شوید بندهای آن در جای درست، قرار گرفته باشد.

بعد از کمربند، نوبت به بندهای شانه‌ای می‌رسد. بندهای دو طرف را در دستان بگیرید و همزمان به سمت پایین بکشید تا به اندازه استاندارد برسد. یادتان باشد لازم نیست خیلی بندها را سفت کنید. بیشترین وزن را قرار است بندهای کمری تحمل کند.

در مورد بندهای جادویی چیزی شنیده‌اید؟! این بندهای کوچک در بالای بندهای شانه‌ای قرار دارند. تنظیم درست آنها در زاویه 45 درجه باعث می‌شود فشار وزن به صورت متعادل پخش شود و شما احساس راحتی می‌کنید. اما توصیه می‌کنیم در جاهایی که لازم نیست، یعنی مسیر هموار و بدون شیب خاصی است از این بندها استفاده نکنید. زیرا در مدت طولانی نه تنها باعث راحتی نمی‌شود، بلکه خستگی مضاعفی را در پی دارد.

وقتی تمام این بندها را تنظیم کردید، نوبت به بند سینه می‌رسد. یادتان باشد اگر خیلی محکم آن را ببندید باعث اختلال درتنفس می‌شوید. این بند برای این طراحی شده است که مانع از کشیدن شما به سمت عقب باشد. در واقع تعادل را برای شما به ارمغان می‌آورد.

حالا وققت آن است از خودتان تست بگیرید تا ببنیدید بندها را درست بسته‌اید یا نه! برای اینکار قبل از هرچیزی آیا احساس راحتی دارید یا نه؟! اگر حس راحتی را دارید به احتمال زیاد کارتان خوب بوده است.

اما می‌توانید دست‌ها را به دو طرف باز کنید و پایتان را 90 درجه بالا بیاورید، اگر تعادل داشتید، به شما تبریک می‌گوییم، سایز کوله را درست انتخاب کردید و بندها را به نحو احسنت بسته‌اید.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط