مهدی قلی پور در دو راهی امدادرسانی یا صعود به قله؟

قله نانگاپاربات نهمین قله بلند جهان با ارتفاع 8126 متر در منطقه کشمیر پاکستان قرار گرفته است. این قله در بین محلی‌های منطقه به نام Diamir به معنی پادشاه کوه‌ها خوانده می‌شود.

نانگاپاربات به “کوهستان قاتل” مشهور است زیرا این قله با تمام زیبایی‌های خود، تاکنون جان کوهنوردان زیادی را گرفته است. در سال‌های گذشته بیشترین کشته‌ها در راه صعود به این قله مربوط به کوهنوردانی است که قصد داشتند از راه‌های جدید به قله آن برسند.

این قله سومین کوه خطرناک در میان 8000 متری‌هاست که میزان کشته‌های آن 22 درصد کوهنوردانی است که به آن صعود می‌کنند.

مهدی قلی پور؛ از دوچرخه سواری تا کوهنوردی حرفه‌ای

مهدی قلی‌پور متولد 1360 در شهرستان تبریز است. او در دوران جوانی با وارد شدن به رشته دوچرخه سواری کراس به ورزش علاقه مند شد. او توانست با تیم حرفه‌ای دوچرخه سواری تبریز تمرینات مختلفی را در کوهستان انجام دهد.

در سال 1382 به صورت حرفه‌ای وارد رشته یخنوردی و کوهنوردی شد و در سال‌های بعد با صعودهای متعدد زمستانه به قلل داخلی شامل سبلان، کسری، دنا و دماوند؛ و صعود به دیواره بیستون برای گشایش مسیر آذربایجان، توانست قوای بدنی خود را تقویت کرده و برای صعود به قلل مرتفع تر آماده شود.

شروع مهدی قلی پور با اوشبا

مهدی قلی‌پور پس از آمادگی بدنی لازم، در سال 1386 به همراه یک تیم سه نفره از هیأت کوهنوردی استان برای یک صعود با ارتفاع بیشتر از قله‌های قبلی، برای دو هفته عازم گرجستان شد. آن‌ها در جبهه غربی دیواره اوشبا، برای ایجاد یک مسیر جدید توانستند از مسیری با درجه سختی b5 تا ارتفاع 4150 متری با ترکیبی از کوهنوردی و یخنوردی صعود کنند. این تیم که تنها تیم حاضر در منطقه بود به علت بارش شدید برف و وضعیت نامساعد هوا مجبور به بازگشت شده و صعود را نیمه تمام رها کردند.

مرداد ماه سال 1388 مهدی به همراه تیم کوهنوردی آذربایجان شرقی برای صعود به قله پوبدا عازم قرقیزستان شدند. در این برنامه عظیم قیچی ساز هم حضور داشت، که صعود به قله 7439 متری پوبدا را به سختی صعود به اورست دانست.

آن‌ها برای چند روز در کمپ 4 استراحت کردند تا بتوانند در هوای مساعد به سمت قله بروند اما سرمای هوا و پوسیدگی طناب‌های موجود در طول مسیر نتوانست جلوی آن‌ها را بگیرد. تیم اعزامی هیأت کوهنوردی استان 35 روز برای این مسیر و صعود برنامه ریزی کرده بودند که نهایتاً موفق شدند در 25 روز به قله پوبدا صعود کنند.

تلاش مهدی قلی پور برای نانگاپاربات

دو سال بعد از صعود به پوبدا مهدی قلی‌پور اولین 8000 متری خود را تجربه کرد و توانست به صورت شخصی و مستقل به همراه تعداد دیگری از کوهنوردان بین‌المللی به سمت قله گاشربروم 1 برود. این گروه که 6 نفر بودند در مسیر کمپ 2 به 3 گرفتار بهمن شدند اما همه آن‌ها توانستند از این اتفاق جان سالم به در برده و در کمپ 2 مستقر شوند. به دلیل شرایط بسیار بد آب و هوایی و بارش چند روزه برف، این تیم از صعود انصراف دادند اما گزارشی مبنی بر انصراف مهدی قلی‌پور از صعود به گاشربروم 1 ارائه نشد.

آقای مهدی قلی‌پور در سال 1391 به همراه کوهنورد عزیز کشورمان عظیم قیچی ساز راهی ماناسلو شد و توانست با یک صعود موفق دومین قله 8000 متری را برای خود ثبت کند. همچنین در همان سال صعود به قله گاشربروم 2 با ارتفاع 8035 متری یک افتخار دیگر کوهنوردی برای او به ارمغان آورد.

نانگاپاربات یک قله سرسخت و خشن است. مهدی تلاش کرد یک صعود زمستانه در سال 1391 بر روی این قله داشته باشد که متأسفانه شرایط مالی برای انجام این صعود میسر نشد.

سال 1393 مهدی قلی‌پور به همراه سعید میرزائی به عنوان تیم ایران راهی تاجیکستان شدند و با یک تلاش عالی و صعود به روش آلپی توانستند قله 7105 متری کورژنفسکایا را صعود کنند و یک گام دیگر به دریافت نشان پلنگ برفی نزدیک‌تر شوند. قابل ذکر است که انتهای مسیر صعود به قله، توسط مهدی باز شد و پس از مدتی استراحت تیم‌های دیگر نیز به قله رسیدند.

مهدی قلی پور و دریافت نشان پلنگ برفی

لنین که به نام ابن سینا نیز شناخته می‌شود، سومین قله بلند شوروی سابق است و سالانه کوهنوردان زیادی به این قله صعود می‌کنند. مهدی قلی‌پور در سال 1394 به همراه آقای میرمحمود فاطمی به صورت مستقل و شخصی این صعود را با موفقیت انجام دادند و پرچم ایران را بر فراز قله لنین بالا بردند. آن‌ها با برنامه‌ریزی‌های قبلی و استراحت در کمپ بیس منتظر مساعد شدن هوا ماندند تا برای صعود به خان‌تنگری از ضلع شمالی به مسیرشان ادامه دهند.

او در مرداد ماه سال 1395 پس از صعود موفق به قله خان‌تنگری توانست هر 5 قله بالای 7000 متر در منطقه شوروی سابق را صعود کرده و نشان پلنگ برفی را از دولت روسیه دریافت کند.

مهدی قلی پور؛ صعود به اورست

در  اردیبهشت ماه سال 1396 وقتی در حال برنامه ریزی برای رفتن از کمپ 2 به 3 قله لوتسه بود به دلیل گم شدن یک کوهنورد سوئیسی، مهدی به جهت پیدا کردن این کوهنورد قید صعود را زد و به عنوان تنها ایرانی برای کمک به تیم امداد، که شامل یک کوهنورد از پرو و سه شرپا نپالی بود، پیوست. تیم امداد توانست پیکر این کوهنورد سوییسی را در پایین دیواره نوپتسه پیدا کند.

صعود به اورست هیجان خود را دارد و هر کوهنورد حرفه‌ای صعود به این قله زیبا را در کارنامه خود دارد. در سال 1396 مهدی قلی‌پور به همراه جواد نوروزی به قصد صعود به اورست در فروردین ماه راهی نپال شدند. آن ها در 30 اردیبهشت موفق شدند از مسیر جنوبی قله اورست را فتح کنند و مهدی یک افتخار دیگر به کارنامه فعالیت‌های کوهنوردی خود اضافه کرد.

در سال 1397 برای صعود به قله کانگن چونگا 12 فروردین راهی هیمالیا شد. به دلیل بارش برف و شرایط بسیار نامساعد آب و هوایی منطقه آن‌ها بارها از کمپ 4 به کمپ بیس باز می‌گشتند. بارش‌های سنگین برف و وجود بهمن در کمپ 3 صعود به این قله را ناتمام گذاشت و مهدی در راه بازگشت به کمپ 2 توانست خود را از زیر بهمن نجات دهد. اینگونه برای چندمین سال پیاپی این قله صعود نشد.

صعودها و فعالیت‌های مهدی قلی پور

1386؛ قله اوشبا، ارتفاع 4710 متر، اولین صعود برون مرزی

1388، مرداد؛ صعود به قله پوبدا، ارتفاع 7439 متر

1390؛ قله گاشربروم 1، ارتفاع 8068 متر

1391، مهر؛ قله ماناسلو، ارتفاع 8156 متر، به همراه عظیم قیچی ساز

1391، مرداد؛ صعود به قله گاشربروم 2، ارتفاع 8035

1393، مرداد؛ صعود به قله کورژنفسکایا با ارتفاع 7105، به همراه سعید میرزائی

1394؛ قله لنین، ارتفاع 7134 متر، صعود شخصی به همراه میرمحمود فاطمی

1395، مرداد؛ قله خان‌تنگری، ارتفاع 7010 متر، از ضلع شمالی

1395؛ دریافت نشان پلنگ برفی از فدراسیون کوهنوردی روسیه

1396، اردیبهشت؛ تلاش برای صعود به لوتسه، صعود ناتمام برای کمک به تیم امداد

1396، 30 اردیبهشت؛ قله اورست، ارتفاع 8848، صعود از مسیر جنوبی به همراه جواد نوروزی

1397، اردیبهشت؛ تلاش برای صعود به کانگن چونگا

گشایش مسیر آذربایجان، دیواره بیستون، طول 1200 متر

صعود به قلل دماوند، دنا، سبلان

صعود به قله اسماعیل سامانی (کمونیزم)، ارتفاع 7495 متر

در دنیای ما ماجراجویی کنید:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط