گتر کوهنوردی چیست؟

گتر کوهنوردی در بين لوازم این شاخه، از درجه دوم اهميت برخوردار است. ولی با همین اهمیت کم، تأثیر زیادی روی کیفیت برنامه‌های شما خواهد گذاشت. توجه داشته باشید که تأثیر حضور انواع گترها در برنامه‌های مختلف، متفاوت است. یعنی حضور گتر در بعضی برنامه‌ها ضرورت ندارد؛ اما موجب محافظت بیشتر از شما می‌شود و این همان گزینه‌ای است که کوهنوردان به دنبال آن هستند.

منتها وقتی صحبت از برنامه‌های زمستانی می شود، گتر کوهنوردی از مهم‌ترين ابزار و پوشش‌هاي يك صعود زمستانی موفق محسوب می‌شود که نداشتن و يا کم اهميت دادن به آن باعث عوارض جبران‌ناپذيری خواهد شد. خواندن این بلاگ به شما کمک می‌کند تا انتخاب درستی در راستای برنامه فعالیتی خود داشته باشید.

حتی يک سوراخ در شلوار گورتكس شما می تواند فاجعه به بار آورد!

گتر وظیفه دارد حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند تا اجازه ورود چیزی را به درون کفش ندهد. در واقع، علاوه بر جلوگیری از سایش و آسیب، گتر کوهنوردی باید خشکی پا در طول برنامه صعود را تضمین کند. کوهنوردان در زمستان و تابستان گتر را همراه خود دارند. چرا که باران، شبنم، گل و لای و برف در تمام طول سال باعث خیس شدن شلوار، جوراب و کفش می‌شوند. خيس بودن پاها، يخ‌زدگی انگشتان يا سوراخ بودن شلوارتان سبب سخت شدن شرایط برنامه‌ی کوهنوردیتان می‌شود.

در اين موقع سريع‌ترين و بهترين راه جلوگيری از يخ‌زدگي پاها، استفاده از گتر است. ولي به اين نكته بايد توجه داشته باشيم که کی و کجا باید گتر پوشید؟

هر گتر برای چه موقعيتی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

گزينش گتری که مناسب با موقعيت شما، از میان انواع مختلف گتر کوهنوردی، نكته مهمي است. کارآیی و راحتي گتر کوهنوردی تاحد زيادي به دو عامل جنس و مدل بستگی دارد.

_ گتر بايد به گونه‌ای طراحی شده باشد که کاملاً به رويه ی کفش بچسبد و بر روی آن محكم شود تا از ورود هر گونه مزاحم مانند سنگ‌ریزه به داخل کفش ها جلوگیری کند. پس توجه داشته باشید، گتر کوهنوردی که انتخاب می‌کنید، گشاد نباشد تا موجب جمع شدن برف بين رويه کفش و گتر نگردد. در اين صورت خطر گير کردن تیزی‌های کرامپون به گتر نيز کاهش می‌يابد.

_ نوع کفشی که دارید می تواند بر انتخاب گتر شما تأثیر‌گذار باشد. معمولاً کفش کوهنوردی را متناسب با فعالیت انتخاب می کنند و با توجه به آن، می توانید گتر کوهنوردی خود را انتخاب کنید. برای مثال می‌دانید که اکثر مدل‌ها براي دور کفش‌های اسكی به اندازه کافی بزرگ نيستند؛ زیرا اين کفش‌ها رويه ﭘﻬن‌تری دارند.

_ اگر از گترهای کوهنوردی زيپ‌دار استفاده می‌کنید؛ بهتر است جنس زیپ‌ها از پلاستيك باشد، زیرا زيپ‌های فلزی در دماهای پايين يخ می‌زند. اما می‌دانید که گترهایی با بازشو چسب در ارتفاعات انتخاب عاقلانه‌تری است.

_ اگر از گتر با دکمه‌های فشاری بهره می‌برید، دقت کنید نواری که دکمه‌ها روی آن قرار گرفته است به اندازه کافی مستحکم باشد. در غير اين صورت با يك فشار اضافه ممکن است دکمه‌ها باز شود.

_ گتر کوهنوردی، به وسیله یک قلاب جلوی گتر و تسمه ای که در زیر کفش بسته می‌شود، مانع از حرکت گتر حتی هنگام راه رفتن روی سفت ترین زمین‌ها می‌شود و کارآیی آن را بهبود می‌بخشد.

_ تسمه ی گتر در زیر کفش‌های کوهنوردی و بین پاشنه و قسمت جلویی قرار می‌گیرد. در گترهايی با کیفیت بالا، تسمه از نئوپرن ساخته مي‌شود و به اندازه کافی مستحکم است تا علی‌رغم برخورد مداوم با زمين مقاومت کند. البته می‌توان به جای تسمه از سيم بكسلی باريك هم استفاده کرد که مطمئن‌تر است.

چرا به گتر احتیاج داریم؟

گتر کوهنوردی با پوشش نقاط آسیب‌پذیر در قسمت بالایی کفش، پای شما را از عوامل خارجی حفظ کند. در واقع گتر به معنای پوشاندن و محافظت از محلی است که کفش، جوراب و پاها به یکدیگر می‌رسند، تا سنگ ریزه یا دیگر مسائل آزاردهنده را از پاهای شما دور نگه دارد. اما از کجا بدانیم باید کدام نوع گتر را تهیه کنیم؟

خوب، اینجا چند سوال پیش می‌آید که جواب دادن به آن‌ها منجر به انتخاب دقیق و مناسب می‌شود.

"قرار است چه برنامه‌ای اجرا کنید؟ آیا می خواهید از مسیرهای کوهستانی عبور کنید؟ آیا در مواجه با برف قرار می‌گیرید؟ یا فقط می خواهید کفش هایتان را از خَس و خاشاک و علف‌های هرز حفظ کنید؟

اولین سوالاتی که باید از خود بپرسید!

پاسخ به این سوال‌ها شما را به دقیق ترین انتخاب گتر برای برنامه ی کوهنوردیتان می‌رساند.

 قد گتر

ارتفاع مناسب گتر، به میزان حفاظت دلخواه شما بستگی دارد. به طور کلی، در کوهنوردی‌های صعودی یا پیاده روی در مسیرهای برفی، یک گتر بلندتر برای پوشش بیشتر نیاز دارید. اما گترهای کوتاه تر برای دویدن و پیاده روی سبک مناسب هستند. شایان ذکر است که گترهای بلندتر معمولاً گرم تر هستند، زیرا جریان هوا را محدودتر می‌کنند.

در کل گتر کوهنوردی از نظر قدی به دو دسته تقسیم بندی می‌شود:

گتر بلند

بهترین راه حل برای شرایط شدید و سخت، رد شدن از میان بوته‌ها و علفزار، عبور در مسیرهای برفی و غیره می‌باشد. گتر کوهنوردی با قد بلند، دارای بهترين پوشش در میان گترهای موجود در بازار است که یک کاور دور تا دور را به شما ارائه می‌کند؛ در صعودهاي کوهنوردی تا تورهای اسكی می توانید از این نوع گتر بهره ببرید.

گترهای بلند با دو مدل متفاوت تولید می شوند:

– بدون آستری با جنسی مقاوم در برابر خراشيدگی با پارچه مقاوم و ضدآب

– با آستر عايق مخصوص زمستان

گتر کوتاه

بهترین گزینه برای بکپکینگ، کوهنوردی‌های سبک و دویدن در مسیرهای دشوار! این گترهای کوتاه در درجه اول برای دویدن در مسیرهای پیاده روی یا برنامه‌های سبک و تابستانی طراحی شده اند؛ که هدف آن‌ها این است که سنگ‌ریزه‌ها و سایر مواد زائد را از کفش کوهنوردی شما دور کنند.

انتخاب گتر بر اساس نوع فعالیت

انتخاب گتر مناسب، به نوع سفرهایی که برنامه‌ریزی کرده اید، آب و هوا و وضعیت مسیر انتخابیتان بستگی دارد. فعالیت های اصلی که گتر در آن‌ها استفاده می‌شود، شامل این موارد می‌شود:

هایکینگ: گترهای مخصوص هایکینگ معمولأ بسیار سبک و با قابلیت تنفس‌پذیری بالایی هستند و محافظت اولیه‌‌ای در برابر سنگ‌‌های تیز، سنگ‌ریزه‌ها و باران سبک در آب و هوای معتدل ارائه می‌دهند.

بکپکینگ: گتر‌های بکپکینگ نسبت به گتر‌های هایکینگ محافظت بیشتری در برابر آب و فرسایش ناشی از برخورد با سنگ‌ها ارائه می‌دهند. این نوع گتر برای هایکینگ ‌های چند‌منظوره طراحی شده و می‌توان از آن‌ها برای پیاده روی در برف و کوهنوردی استفاده کرد.

پیاده روی: گترهای مخصوص پیاده روی معمولاً سبک هستند و علاوه بر تنفس پذیری بالایی که از خود نشان می‌دهد، در هنگام گشت و گذار در آب و هوای معتدل از محافظت اساسی در برابر سنگ، سنگ‌ریزه‌ها و باران ملایم برخوردار هستند. برخی از آن‌ها برای محافظت مطمئن تر در برابر باران و برف کاملاً ضدآب تولید می‌شوند. از گترهای پیاده روی در بسیاری از فعالیت‌ها می‌توان بهره برد.

کوهنوردی: گتر کوهنوردی از محافظت کاملی نسبت به انواع گتر برخوردار است و با ویژگی‌های منحصر بفردش، تبدیل به بهترین گزینه برای سفرهای طولانی در شرایط سخت می‌شود. اکثر آن‌ها از یک پارچه قابل تنفس و ضدآب برای محافظت در برابر باران و برف استفاده می‌کنند. علاوه بر کوهنوردی، از این گترها اغلب برای یخ نوردی، اسکی و پیاده روی در هوای برفی استفاده می‌شود.

ورزش‌های برفی: گترهایی که برای ورزش‌های برفی مثل اسکی و پیاده روی در برف طراحی شده‌اند. در این نوع گتر برای جلوگیری از نفوذ رطوبت از پارچه‌های ضدآب و تنفسی استفاده می‌‌کنند؛ ولی به اندازه گترهای کوهنوردی با دوام نیستند.

یخ نوردی: در گتر‌های مخصوص یخ نوردی همیشه از پارچه‌های ضدآب و قسمت‌های تقویت شده بادوام و مقاومت بالا استفاده می‌شود.

دویدنگترهای ورزشکاران دونده، معمولاً بسیار سبک و کم حجم هستند. هدف اصلی استفاده از این نوع گتر جلوگیری از ورود ذرات مزاحم به کفش در حال حرکت است. آن‌ها به طور معمول ضدآب نیستند. برخی از کوهنوردان در برنامه‌های فوق سبک از این گتر ها بهره می‌برند.

وقتی تمرکز خود را روی نوع خاصی از گتر می‌گذارید، به یاد داشته باشید که بین انواع مختلف آن، همپوشانی وجود دارد. به عنوان مثال، از گتر کوهنوردی می‌توانید برای پیاده روی نیز استفاده کنید و در بعضی موارد ممکن است انتخاب مناسب تری برای شرایط برنامه‌ی انتخابی شما باشد. همچنین، استفاده از گتر فقط به پیاده روی، کوهنوردی و دویدن مسیر محدود نمی شود. اگر به نگه داشتن آب، برف و سنگ به دور از چکمه‌های خود نیاز دارید، گترهایی پیدا کنید که سطح محافظت لازم را داشته باشند.

برای اینکه انواع گترهای کوهنوردی را بهتر به شما معرفی کنیم؛ آن‌ها را به چند دسته تقسیم بندی می‌کنیم:

1.گترهای بیسیک کوهنوردی

2.گترهای اکسپدیشن

3.گترهای سوپر

.گترهای بیسیک کوهنوردی

گترهای کوتاه یا گترهای سبک‌تری که برای گلگشت و کوهپیمایی‌های کوتاه می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید؛ در این دسته قرار می‌گیرد.

. گترهای اکسپدیشن

گترهای اکسپدیشن برای فعالیت‌های صعودی و برنامه‌های طولانی طراحی شده اند. این گتر مناسب برنامه‌های چند‌روزه کوهنوردی است و با خواص ضدآب، قابل تنفس پذیری بالا و راحتی فوق العاده اش، صعودهای شما را بهبود می‌بخشد.

.گترهای سوپر

سوپر گتر مناسب صعود‌های سنگین است، زیرا علاوه بر پوشاندن و گرم نگه داشتن قسمت پایینی پا، روی کفش می‌‌آید و پا را کاملاً گرم نگه می‌دارد. سوپر گتر، کوهنوردی‌های سنگین در مسیرهای برفی را برایتان آسان تر خواهد کرد.

چرا هر کوهنورد به گتر احتیاج دارد؟

وقتی از یکی از کوهنوردان بزرگ و همراهان سیاه کمان در خصوص گتر می پرسیم با لبخندی پاسخ می‌دهد: « امکان ندارد بدون گتر از خانه برای شروع برنامه های کوهنوردی خارج شوم! پس پیشنهاد می‌کنم اگر شما هم پیش بینی رودخانه، برف، زمین گلی یا صخره ای دارید؛ از حضور گتر در لوازمتان مطمئن شوید!»

شاید برایتان جالب باشد که بدانید بعضی از همراهان و کوهنوردان وقتی پاهایشان خیس می شود؛ حاضر به تعویض آخرین وعده غذایی خود  با یک گتر می‌شوند! یعنی برای داشتن یک گتر کوهنوردی در آن لحظه، حاضر به انجام هر کاری هستند! فرقی نمی کند اولین سفر کوهنوردی تان است؛ یا 50 خاطره ی متفاوت کوهنوردی را تجربه کردید، در هر بار به دلیل حضور گتر از خودتان تشکر می‌کنید!

جنس گترها

مواد: مواد گتر شما بر روی وزن کلی و همچنین میزان عایق بندی، تنفس و ضدآب بودن آن‌ها تأثیر می گذارد. مواد نقش مهمی در میزان راحتی و عملکردی دارند که از آن‌ها خواهید گرفت.

_ گتر Gore-Tex

گترهای GORE-TEX مناسب برای افرادی است که قرار است تمام روز این گترها را بپوشند و زمان زیادی را در آن‌ها بگذرانند. این پارچه چند لایه و مشهور با قابلیت تنفس پذیر، ضدآب و ضدباد می ‌باشد که برای استفاده در برف و محیط‌های مرطوب مناسب است.

_ گتر Cordura nylon

این پارچه که بافت فوق العاده زمخت و محکمی دارد، مقاوم در برابر سایش یخ، صخره و دندانه‌های کرامپون می‌باشد.

 _ گتر‌ Coated nylon

تهیه شده از پارچه نایلون پوشش دار و سبک هستند، جنس گترهای ساده و غیرحرفه‌ای معمولاً از این پارچه است که مناسب برای کوهپیمایی‌های سبک، سرعتی و در شرایط سنگ‌ریزه‌ها و یا علفزارهای مرطوب می‌باشند. گترهای تولید شده با نایلون روکش دار پلی اورتان معمولاً بسیار سبک هستند. پس اگر در برنامه هایتان پیاده روی‌های کوتاه مدت وجود دارد یا خواسته ی شما از گتر محافظت در مقابل رطوبت، یا شن و ماسه است؛ این جنس از گتر مناسب شماست.

_ گتر‌‌ Schoeller fabrics

این نوع بافت انعطاف پذیری و قابلیت کشسانی بالایی دارد و برای استفاده در شرایط آب و هوایی نرمال مناسب است.

نحوه انتخاب سایز مناسب گتر

پیدا کردن گتر با اندازه ی مناسب، اهمیت زیادی دارد. اگر آن‌ها خیلی بزرگ یا زیادی کوچک باشند، محافظتی که نیاز دارید را برایتان تأمین نمی کنند و مواردی که می خواستید از کفش کوهنوردی و پاهایتان دور بماند، مثل برف، آب یا سنگ ریزه‌ها، راهی به داخل بوتتان پیدا می‌کنند.

بعضی از انواع گترها دارای سایزبندی هستند. به طوری که همه ی گترها برای کفش های دو پوش مناسب نیستند و گترهای گشاد نیز به خوبی روی کفش و پاها فیکس نمی شوند. با این که گترها دارای تسمه یا سیم بکسل در پایین محصول هستند که به آن‌ها قابلیت تنظیم شوندگی می‌دهد.

توجه داشته باشید که یک گتر خوب باید به راحتی روی کفش و شلوار شما بسته شود. شاید یک گتر تنگ را بتوانید راحت در خانه ببندید اما فراموش نکنید شرایط کوه کمی متفاوت است!

چرا گترها مهم هستند؟

راستش را بخواهید، گاهی اوقات نیستند! نکته مهم در استفاده از گتر کوهنوردی این است که بدانید در چه موقعیتی به آن نیاز دارید و آیا درست انتخاب کرده‌اید یا نه؟

گاهی بعضی افراد مسیرهای طبیعت گردی انتخاب می کنند تا از سنگ ریزه‌ها به دور باشند و از ورود آن مقدار خاک کمی که در مسیر وجود دارد به وسیله ی کفش‌های مناسب و شلوارهای با کیفیتشان جلوگیری می‌کنند.

بعضی از انواع کفش‌های سنگین به دلیل داشتن گتر فابریک نیازی به استفاده از گتر ندارند.

گزینه‌هایی مثل انتخاب نادرست گتر، پوشش ناصحیح آن و امثال نمونه‌های بالا وقتی اتفاق افتند، حضور گتر کاملاً برایشان بی فایده می‌شود. ولی وقتی گترهای شما به درستی نصب شده باشند، به راحتی از پاها محافظت می‌کنند.

به کدام ویژگی های گتر توجه کنیم؟

هنگام انتخاب یک جفت گتر به دنبال ویژگی‌ها کاربردی و مواد با کیفیت در آن باشید. چه کوهنوردی در مسیرهای برفی باشد و چه یک ماجراجویی در دل صحرا، از یک جفت گتر خوب غافل نشوید تا بتوانید سفری لذت بخش را تجربه کنید!

1.Gore-tex

پارچه‌ای است که به منظور ضدآب بودن طراحی شده و دوام بیشتری دارد. انتخاب این نوع گتر به نوع برنامه کوهنوردی شما نیز بستگی دارد. اما وقتی برنامه سفر شما شامل رودخانه، زمین گلی و مرطوب یا برفی است، حتماً گتری با این نوع پارچه را انتخاب کنید. گتر کوهنوردی با این خاصیت، از ورود برف و آب به داخل کفش شما جلوگیری می‌کند.

2.نایلون روکش پلی اورتان

این ماده بسیار سبک و بادوام است. گترهای بیسیک که از این جنس تولید می‌شوند، بسیار سبک هستند. اگر برنامه‌های کوهنوردی شما شامل یک پیاده روی کوتاه روزانه، یک کوهنوردی سریع تا دامنه کوه باشد؛ این نوع پارچه پاسخگوی نیاز شما خواهد شد.

این پارچه که مقاومت بالایی در برابر سایش دارد در انتهای گتر مدل سازی می‌شود تا محافظت کند. این ماده برای مقاومت در برابر سایش سنگ‌ها، یخ و گاهی برخوردهای ناگهانی با برخی نقاط کرامپون ساخته شده است.

3. بست‌های فلزی، انتخابی مطمئن تر

نقاط اتصال فلزی در هنگام برخورد با سنگ‌ها و موانع، فرسوده یا شکسته نمی‌شوند. نظر بعضی از کوهنوردان با تجربه این است که گیره‌های پلاستیکی آسیب پذیر‌ تر هستند و می توانند به راحتی بشکنند، بنابراین فلز می تواند انتخاب بهتری برای شما باشد. البته باز هم فراموش نکنید که بسته به نوع برنامه می‌توانید انتخاب دقیق تری کنید.

4.بندهای نگهدارنده ی با کیفیت

گترهای بیسیک معمولاً از بالا به وسیله بندهای کشی سفت می‌شوند. در برخی مدل‌ها یک تسمه و یک قفل هم برای بستن بالای گتر وجود دارد. این بندها وظیفه دارند گتر را بر روی پای شما فیکس کنند و کیفیت خوب آن‌ها می‌تواند بسیاری از دغدغه‌های فکری شما در هنگام پوشیدن گتر را از بین ببرند تا خیالی آسوده داشته باشید.

5. چسب های ولکرو

بعضی از گترهای کوهنوردی دارای چسب‌هایی از نوع Velcro هستند که در صورت لزوم می‌توانید آن‌ها را به راحتی سفت کرده یا شل کنید. آن‌ها همچنین از لغزش جلوگیری کرده و جریان هوا را بهبود می‌بخشند. گتر طراحی شده با بازشو چسب، به دلیل استحکام مناسبی که دارد، در ارتفاعات زیاد تبدیل به درست‌ترین انتخاب کوهنوردان می‌شود، زیرا در دماهای خیلی پایین که یخ زدگی زیپ‌های گتر می‌تواند تبدیل به معضلی بزرگ شود؛ گترهای دارای چسب ولکرو به راحتی باز و بسته می‌شوند.

6.بند زیر گتر

این بند لبه پایین گتر را دور کفش نگه می‌‌د‌ارد. در گترهای ساده از یک بند معمولی برای این قسمت استفاده می‌کنند. در حالیکه در گترهای با کیفیت تر، از جنس‌های مرغوب تری مثل چرم یا الیاف مصنوعی تخصصی به منظور دوام بیشتر استفاده می‌شود.

7.قلاب بندگیر کفش

در برخی مدل‌ها برای وصل کردن گتر به بندهای کفش و در نتیجه فیکس نگه داشتن گتر بر پای شما قلاب‌هایی تعبیه شده است.

گتر کوهنوردی و مزایای آن

1. جلوگیری از نفوذ آب

خوب نیست که مجبور شوید با کفش‌های خیس یا مرطوب به کوهپیمایی بپردازید. گترها در جلوگیری از ورود آب به کفش‌ها کمک شایانی می‌کنند.

2. دور نگه داشتن مزاحم‌ها از پاهایتان!

قدم زدن در کوهستان با حضور سنگ‌ریزه‌هایی در داخل کفش کوهنوردی، قطعاً راحت‌ترین یا دلپذیرترین روش برای لذت بردن از پیاده روی در طبیعت نیست! یک جفت گتر به شما کمک می‌کند از ورود سنگ، سنگ‌ریزه و چوب به چکمه‌هایتان جلوگیری شود.

3.محافظت از گل و لای

گتر برای عبور از میان گل و لای عمیق تقریباً اجباری است. از عبور رودخانه‌ها تا کوهپیمایی به سمت قله‌ها و هر زمان که بخواهید از مسیرهایی با آب و گل رد شوید، به محافظت پاهایتان نیاز دارید.

4.جلوگیری از خراش، سایش و آسیب

گتر از پاهای شما در مقابل خطرات محافظت می‌کنند و همچنین باعث افزایش طول عمر کفش و شلوار می‌شوند؛ زیرا به این راحتی آسیب نمی‌بینند. برخی گترها از نایلون محکم و مقاوم در برابر سایش در قسمت پایین گتر استفاده می‌شود تا گتر در برخورد با مسیرهای سنگی و خراش‌های احتمالی کرامپون مقاوم شود.

5. سدّی در برابر مار و زالو

متأسفانه مار و زالو در بعضی مناطق شیوع دارند؛ اما پوشیدن یک جفت گتر کوهنوردی مانعی ایجاد می کند که شما را از گزش آن ها حفظ کند. درصد احتمال رو به رو شدن با زالو ها کمتر از مار هاست، زیرا آن ها فقط در مناطق خاصی می‌توانند حضور داشته باشند؛ اما با مارها در اکثر برنامه‌های کوهنوردی ممکن است رو به رو شوید و نیش زدگی مار آخرین چیزی است که در برنامه‌ریزی کوهنوردی خود می خواهید! پس گتر کوهنوردی تان را از یاد نبرید.

6. برای استفاده در مسیرهای برفی

گترها برای پوشیدن در برف بهترین انتخاب است و سفری سخت و طاقت فرسا در برف کوهستان را می‌توانند به سفری لذت‌بخش در کوهستان سپید پوش تبدیل کنند. خصوصاً در هنگام پایین آمدن از دامنه‌های برفی که نیاز بیشتری به محافظت دارید.

7. گرم نگه داشتن پاهایتان (جلوگیری از سرمازدگی)

پس از پیاده روی طولانی در محیطی مرطوب امکان خیس شدن پاهایتان وجود دارد؛ که اگر از آن جلوگیری نکنید مستعد سرمازدگی خواهید شد. بسته به برنامه ی کوهنوردیتان؛ باید بدانید چقدر نیاز به محافظت از پاهایتان دارید. گترها می توانند پاهایتان را از نفوذ سرما حفظ کنند. پس با توجه به برنامه های خود، گتر مناسبتان را بیابید.

گترهای خود را همیشه قبل از اینکه به دنبال ماجراجویی بروید، امتحان کنید

قطعاً شما نیاز دارید گتر کوهنوردی را به راحتی بپوشید یا از پای خود خارج کنید. ممکن است گاهی در بین مسیر بخواهید کفش‌های خود را از پا خارج کنید و با گذاشتن آن در آب سرد رودخانه به پاهایتان التیام ببخشید یا در هنگام ناهار بخواهید پاهایتان را خارج کنید تا یک نفسی بکشند. به هر حال گتر کوهنوردی باید به گونه‌ای باشد که شما به پاهایتان به آسانی دسترسی داشته باشید؛ به همین دلیل است که پوشش راحت آن بسیار مهم و تأثیر گذار است.

گترهای استاندارد دارای سایزبندی متناسب با کفش مورد استفاده شما می‌باشند. بنابراین موقع آزمایش پیش از خرید حتماً تسمه های گتر را ببندید تا از تناسب آن با سایز کفش خود اطمینان حاصل کنید. گتر باید کاملاً به دور کفش ثابت شده باشد تا از ورود برف و شن به درون کفش جلوگیری کند. خصوصاً در هنگام فرود آمدن، یک ریسمان یا بند که از زیر کفش رد می‌شود، گتر را کاملاً به کفش فیکس می‌کند. این قسمت می‌تواند به مرور زمان از بین رود، بنابراین هنگام خرید دقت کنید که می‌توانید در آینده آن را تعمیر کنید یا نه!

غالب گترهای کوهنوردی استاندارد، دارای سایزبندی متناسب با کفش مورد استفاده می‌‌باشند. بنابراین در هنگام خرید، حتماً تسمه‌های گتر را ببندید تا از تناسب آن با کفش خود مطمئن شوید. اطمینان حاصل کنید که لبه پایینی گتر تا حد امکان به کفش کوهنوردی شما نزدیک باشد؛ به طوری که نتوانید انگشت خود را به راحتی زیر گتر قرار دهید.

نکته: گتر را زیر شلوار ضدآب بپوشید!

در زمان بارندگی، گتر کوهنوردی را زیر شلوارهای بارانی خود بپوشید تا در مقابل باران محافظت بیشتری داشته باشید، زیرا اگر گتر روی شلوار پوشیده شود؛ باران می تواند از پایین شلوار و زیر گتر به داخل کفش کوهنوردی نفوذ کند. چه کسی مایل است با کفش‌های خیس به کوهنوردی ادامه دهد؟

هنوز در ذهن خود قادر نیستید اهمیت گتر را به اندازه کفش کوهنوردی خود ببینید؟ انتخاب یک گتر کوهنوردی مناسب می تواند به همان اندازه تأثیر‌گذار باشد. پس روش‌های تشخیص یک گتر کوهنوردی مناسب را از یاد نبرید تا از آسوده خاطر از برنامه‌های کوهنوردی خود لذت ببرید.

در دنیای ما ماجراجویی کنید:
مروری بر مطالب ذکر شده

خلاصه بلاگ گتر کوهنوردی چیست و چه کاربردهایی دارد؟!

گتر کوهنوردی در بین اهمیت تجیهزات می‌تواند جایگاه دوم را داشته باشد. یعنی در همه‌ی برنامه‌ها از ضروریات نیست، اما وجودش باعث محافظت بیشتر از پاها می‌شود. منتها همین گتر در موقعیت‌های مختلف، اهمیتش تغییر می‌کند. برای مثال در برنامه‎های زمستانی، حتما باید پوشیده شود.

وظیفه گتر این است که فاصله‌ی بین کفش و شلوار را پوشش بدهد. گترها تا زیر زانو ادامه دارند، به همین دلیل محافظ شلوار نیز هستند. تصور کنید شلوار ضدآبتان در اثر برخورد با شاخه یا صخره، سوراخ شود، دیگر هیچ فایده‌ای اون شلوار نخواهد داشت. اما پوشیدن گتر از همچین اتفاقاتی جلوگیری می‌کند. یک جورایی می‌شود گفت پیش مرگ شلوارتان است!

گتری که انتخاب می‌کنید نباید گشاد باشد. زیرا چسبندگی کامل آن به سطح کفش بسیار مهم است. در صورت گشاد و لغزنده بودن، سنگریزه و چیزهای دیگر به کفش نفوذ می‌کند و عملکرد گتر عملا از بین می‌رود. در زمان خرید گترهای زیپ‌دار توجه کنید تا جنس زیپ از فلز نباشد، زیرا فلز در سرما یخ می‌زند و باز و بسته کردن را دچار مشکل می‌کند. زیپ‌های پلاستیک گزینه‌های بهتری هستند.

اگر دکمه‌ای است گتر، دقت کنید نواری بر روی دکمه‌ها وجود داشته باشد که از باز شدن ناگهانی آنها جلوگیری کند. گترهای چسبی نیز موجود است که اگر از برند معتبری باشد، چسب‌ها از مقاومت بسیار بالایی برخوردارند.

گترها برای اینکه فیکس بشوند و حرکت نکنند، دو تسمه دارند که به کفش متصل می‌شود، تسمه یا گیره اول به بندکفش وصل می‌شود و تسمه دوم در زیر کفش قرار دارد. به کمک این دو گتر از اول تا آخر برنامه ثابت می‌ماند.

گترها انواع مختلفی دارند، زیرا در هر برنامه کارایی متفاوتی از آنها انتظار داریم. پس قبل از اقدام به خرید، از خودتان بپرسید کجا قرار است بپوشید و برای چه منظوری از گتر استفاده می‌کنید؟ می‌خواهید کفش‌ها سالم بمانند یا برف به داخل نفوذ نکند. جواب سوالاتی این چنینی، نوع گتر شما را تعیین می‌کند.

برای هایکینگ گترهایی که حالت تنفسی دارند مناسب هستند، آنها مقاومت قابل قبولی در برابر نفوذ گرد و خاک و باران‌های سبک دارند. برای بکپکینگ بهتر است گترهای ضدآب انتخاب کنید که چند منظوره هستند و در پیاده روی و کوهنوردی نیز کاربرد دارند.

انجام ورزش‌های برفی، دویدن، یخنوردی، کوهنوردی و حتی پیاده روی، می‌تواند گتر مخصوص به خودش را داشته باشد. یادتان باشد دو نوع گتر بلند و کوتاه داریم. به طور کلی گترهای کوتاه برای کوهنوردی‌های سبک و دویدن بکپکینگ استفاده می‌شود و یک گزینه مناسب استفاده برنامه‌های تابستانی است. گترهای بلند نیز جنس مقاوم‌تری در برابر سایش و نفوذ آب دارند، به همین دلیل برای زمستان بهترند.

جنس گتر، کاربردهای متفاوت آن، محافظت از پا و تجهیزات، مسائلی بود که در این بلاگ به آن پرداختیم. شما کوهنوردان و طبیعتگردها می‌توانید برای خرید گتر کوهنوردی مورد نیازتان به فروشگاه آنلاین و حضوری سیاه کمان مراجعه کنید تا با راهنمایی تیم فروش ما، بهترین انتخاب را بتوانید داشته باشید. سیاه کمان به عنوان حامی کوهنوردان، تجهیزات با تنوع بالایی دارد تا همه افراد به هر چیزی که نیاز دارند، برسند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط