راهنمای کامل خرید بلوز کوهنوردی

انتخاب یک برنامه کوهنوردی، یکی از با ارزش‌ترین اتفاق‌های زندگی شما خواهد شد. این یک تجربه کاملاً تحول‌آور است. بعد از آن، شما تا مدت‌ها ارتباطتان با طبیعت را حفظ می‌کنید، راجع به آن همیشه صحبت می‌کنید و شاید این موضوع، دوستان و ارتباطات جدیدی برایتان به وجود بیاورد و شما به این نتیجه خواهید رسید که این یکی از بهترین تصمیمات زندگیتان بوده است. اما اگر به مسائل مهم در این ماجراجویی توجه نکنید، ممکن است آرزو کنید کاش هیچ وقت به این سفر نیامده بودید!

بلوز کوهنوردی، مساله‌ای پُر رنگ در کیفیت کوهپیمایی است که بعضی از افراد از آن بی‌خبر هستند!

یکی از کوهنوردان باشگاه سیاه کمان بعد از تجربه یک روز کوهنوردی با افراد تازه‌کار گفت: «بعضی از این افراد، به پوشش بالا تنه‌ی خود کم توجهی می‌کنند. در صورتی که بالا‌تنه‌ی شما، تمام این موتورهای حیاتی چون قلب، ریه، گوارش و… را در خود جای داده و با فعالیت شما، آن ها نیز گرم می‌شوند؛ خصوصاً در هنگام کوهنوردی که بیشتر در تکاپو هستید این فعالیت و جریان خون بیشتر می‌شود.

در نتیجه بدن گرم‌تر شده و شروع به تعریق می‌کنید.» حال تصور کنید در این وضعیت، لباس نا‌مناسبی نیز به تن داشته باشید! در این صورت، تعریق باعث تولید باکتری‌های گوناگون، گرم‌تر شدن و در نهایت کلافگی شما خواهد شد! اما انواع بلوز کوهنوردی که آنتی باکتریال و با قابلیت تنفس‌پذیری بسیار بالا هستند با آگاهی به این مسائل طراحی شده‌اند.

نکته دیگری که توجه کمتری به آن شده، پوشش کامل در زمان کوهنوردی است! وی ادامه داد: «گاهی برای افرادی که بدون اطلاع و با تیشرت آستین کوتاه معمولی به کوهنوردی می‌آیند به شدت احساس نگرانی می‌کنم! زیرا آن‌ها از اتفاقی که قرار است برایشان بیافتد بی‌خبر هستند؛ 24 ساعت آینده آن‌ها قرار است دردناک و با گرفتاری‌های آفتاب سوختگی سپری شود!» در نتیجه به پوشش کامل در قبال آفتاب سوزان کوه، توجه ویژه‌ای کنید.

اگر به سلامتی خود اهمیت می‌دهید و از فعالیت کوهنوردی لذت می‌برید؛ قطعاً به داشتن یک پیراهن طبیعت گردی فکر کردید. پس اجازه بدهید شما را راهنمایی کنیم تا ببینید به چه ویژگی‌هایی باید توجه کنید تا انتخاب درست و مورد پسندی برایتان رقم بخورد:

خرید بلوز کوهنوردی؛ سایز بلوز کوهنوردی

مانند همه‌ی پوشاک انتخابی شما، در انتخاب پوشاک کوهنوردی هم سایز خود را با دقت انتخاب کنید تا راحتی بیشتری حین فعالیت داشته باشید. اگر بلوز آستین بلند کوهنوردی شما تنگ یا گشاد باشد موجب آزار شما خواهد شد و آزادی شما را حین حرکت سلب می‌کند و نمی‌توانید از کوهنوردی خود لذت ببرید.

یقه پیراهن طبیعت گردی

بلوزهای کوهنوردی طراحی‌های متنوعی در یقه خود دارند؛ از جمله : یقه گرد، یقه ایستاده یا نیمه ایستاده، یقه مردانه و … . اما اکثراً دارای یقه گرد هستند؛ که میزان باز بودن این گردی در مدل‌های مختلف، متفاوت است. بعضی مدل‌ها یکم باز‌تر هستند که در صورت انتخاب این مدل بلوز کوهنوردی، پیشنهاد می‌کنیم حتماً از کلاه آفتابی کوهنوردی یا دستمال سر برای محافظت از گردنتان استفاده کنید.

بعضی مدل‌های تیشرت آستین بلند کوهنوردی نیز یقه هایی بلند و ایستاده دارند که قسمتی از گردن را می‌پوشاند و آن را حفظ می‌کند. برای افرادی که می‌خواهند پوشش کاملی داشته باشند اما آزادی بیشتری روی گردنشان احساس کنند، یقه‌ نیمه ایستاده مناسب‌تر است. حتی می‌توانیم به نمونه‌هایی از پیراهن طبیعت گردی اشاره کنیم که یقه مردانه دارد و انتخاب بسیاری از کوهنوردان شده است و در صورت نیاز می‌توانید یقه پیراهن مردانه را برگردانید و به کمک آن، از پشت گردن خود در برابر آفتاب حفظ کنید.

دوخت و کیفیت بلوز کوهنوردی

به دوخت و کیفیت لباس کوهنوردی باید توجه بسیاری داشت تا مانع آسیب و به وجود آمدن مشکلی حین فعالیت کوهنورد نشود. خصوصاً استفاده از زیپ‌های مستحکمی چون زیپ YKK که یک برند معروف و با کیفیت ژاپنی است می تواند در بازخورد بلوز کوهنوردی بسیار تاثیر‌گذار باشد. دارا بودن دوخت مسطح در یک تیشرت آستین بلند کوهنوردی موجب می‌شود روی درزها پوشانده شود و شما احساس راحتی بیشتری از برخورد آن با پوستتان داشته باشید. 

جیب پیراهن طبیعت گردی

بلوز کوهنوردی با جیب‌هایی متنوع تولید می‌شود تا بتوانید لوازم مورد نیازتان را حمل کنید. جیب‌ها را معمولاً زیپ‌دار و روی قفسه‌ی سینه یا بعضاً در طرفین می‌بینید. آستر این جیب‌ها را، برای تنفس‌پذیری بیشتر با مش طراحی می‌شود.

طراحی تیشرت آستین بلند کوهنوردی

یکی از تاثیر‌گذار‌ترین و متنوع‌ترین آیتم در انتخاب یک پوشش مناسب است! مسائل زیادی ممکن است بر طراحی یک بلوز کوهنوردی تاثیر‌گذار باشد و باعث تنوع مدل این نوع از پوشش شود که ما چند گزینه را بررسی می‌کنیم:

آستین‌های انگشتی

این نوع از آستین‌های بلوز کوهنوردی به شما پوشش بیشتری می‌دهد و تا سر انگشتانتان را از نور مضر خورشید حفظ خواهد کرد و مانع نفوذ سرما می‌شود. علاوه بر این، طراحی آستین به صورت انگشتی به شما راحتی بیشتری در استفاده از باتوم می‌دهد و مانند آستین گشاد، در فعالیت دست و پا گیر نخواهد شد.

آستین رگلان

برای راحتی بیشتر شما، انواع پیراهن طبیعت گردی با آستین رگلان طراحی و دوخته می‌شوند که آستین هایی یکسره تا یقه هستند و به شما آزادی بیشتری می‌دهند.

نحوه‌ی بسته شدن بلوز کوهنوردی

در طراحی بلوز کوهنوردی نحوه بسته شدن معمولاً به صورت دکمه‌ای، نیم زیپ، زیپ کامل، سه دکمه و ساده می‌باشد.

تفاوت جنسیت در طراحی

مدل از پیراهن آستین بلند مخصوص بانوان طراحی می‌شود که در آن ظرافت آناتومی بانوان را در نظر می‌گیرند و با الگو و اندازه‌گیری متفاوت در بلوز کوهنوردی زنانه، گودی کمر ایجاد می‌کنند. تولید‌کنندگان ایرانی نیز به فکر افتادند که برای بانوان ایرانی مانتو کوهنوردی تولید کنند که آن‌ها نیز بتوانند با خیالی راحت به کوهنوردی بپردازند. مانتو کوهنوردی همان پیراهن طبیعت گردی هستند. همان ویژگی‌ها اما با قدی بلند‌تر! 

رنگ بلوز کوهنوردی

معیاری قابل توجه و زیبا در انتخاب نوع پوشش شماست. انتخاب یک رنگ مناسب نه تنها شما را خوش‌پوش‌تر می‌کند، بلکه مزیت‌های دیگری نیز دارد. رنگ‌های روشن چون خاکی و سفید محافظت بیشتری در مقابل نور آفتاب دارند. در صورتی که رنگ‌های تیره امواج خورشید را بیشتر جذب می‌کنند و رنگ‌های شاد چون: زرد، قرمز و نارنجی دید بهتری دارند و پوشش این رنگ‌ها در کوهستان، اکتیو بودن شما را به همه نشان خواهد داد! 

خیلی از کوهنوران در حالی که مدت‌ها بود کوهپیمایی را کنار گذاشته بودند، با خرید یک رنگ شاد از بلوز کوهنوردی روحیه‌ی برگشت به کوه را دوباره در خود پیدا کردند! پس قدرت یک رنگ زیبا را دست کم نگیرید.

کوهستان همیشه پر از سورپرایز است! ممکن است پیش‌آمدهای غیر‌منتظره مثل وزش باد و کاهش دمای ناگهانی اتفاق بیافتد. سیاه کمان پیشنهاد می کند در برنامه هایتان یک بادگیر سبک با خود به همراه داشته باشید و زمانی که بین راه توقف می کنید آن را روی پیراهن طبیعت گردی خود بپوشید که تا زمانی که خشک شوید از بدن شما محافظت کند و وقتی شروع به ادامه فعالیت کردید آن را دوباره در کوله خود بگذارید!

به لیست لوازم مورد نیاز کوهنوردی و ماجراجویی بعدی خود نگاهی بیاندازید. اگر تیشرت آستین بلند کوهنوردی را در آن نیافتید، پس با این اوصاف، وقت آن رسیده که به فکرش باشید! حتی آن کوهنوردانی که مدل‌های بلوز کوهنوردی متنوعی دارند، از بررسی انواع تیشرت آستین بلند کوهنوردی ما پشیمان نخواهند شد! تکراری بودن یک تیپ در سال، قطعاً باب میلتان نیست. کافی است خودتان را در آن تصور کنید، چه کسی ممکن است از یک استایل جدید استقبال نکند؟

در دنیای سیاه کمان ماجراجویی کنید:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط