گزارش صعود امین دهقان به اورست

کوهنورد و هنرمند اصفهانی که از قضای روزگار باشگاهی با نام اورست را اداره می‌کند؛ اکنون در حال فتح بلند‌ترین قله‌ی دنیاست. این کوهنورد پر افتخار کشورمان صعود‌های قابل توجه بسیاری داشته و به طور همزمان عکاسی را نیز به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کند و یکی از بهترین عکاسان ایران و حتی در سطح بین‌الملل محسوب می‌شود. اگر در خصوص زندگی این هیمالیانورد اصفهانی کنجکاو شدید، می‌توانید کلیک کنید تا با او آشنایی کاملی پیدا کنید.

پرواز امین دهقان هیمالیانورد از اصفهان به دوحه قطر و سپس به پایتخت نپال، یعنی شهر کاتماندو رسید. به دلیل مسائل بهداشتی و قرنطینه تا سه روز در کاتماندو می‌ماند و به دلیل اپیدمی کرونا سخت گیری‌ها و قوانین زیادی است که این کوهنورد باید با آن‌ها دست و پنجه نرم کند. امین دهقان بعد از کاتماندو از ارتفاعات 2300 متری کار خود را آغاز می‌کند و به 4000 متری می‌رود و در 5000 متری به بیس کمپ اورست می‌رسد.

آنجا چند روزی استراحت می‌کند و بعد از آن پروسه اصلی خود را آغاز می‌‎کند. برای رسیدن به ارتفاع 8848 متری و فتح اورست، دست کم باید حدود یک ماه و 30 روز زمان بگذارد. البته برای شروع این پروسه نیاز است که هم هوایی صورت بگیرد. یعنی برای اینکه مغز به اکسیژن کم هوا عادت کند باید چند بار تا ارتفاع قابل توجهی از کوه صعود کند و باز گردد تا هم‌هوایی انجام شود.

دوشنبه_ 23 فروردین | پایان قرنطینه در کاتماندو

امروز قرنطینه امین دهقان در کاتماندو، پایتخت نپال به پایان رسیده و صبح روز آینده به سمت لوکلا که خطرناک‌ترین فرودگاه دنیاست می‌رود و پروسه صعود به بام جهان، اورست را آغاز می‌کند.

سه‌شنبه_ 24 فروردین | حرکت از خطرناک‌ترین فرودگاه جهان!

امین دهقان امروز صبح، ساعت 5 و 30 دقیقه از هتل کاتماندو که در ارتفاع 1300 متری قرار دارد، به فرودگاه آمد و سوار بر هواپیمای کوچک 15 نفره شد و به سمت تنزینگ _ هیلاری (لوکلا) رسید. باند این فرودگاه که طول آن به حدود 300 متر می رسد، در سال‌های اخیر آسفالت شده است اما چنان چه خلبان مهارت کافی برای کنترل هواپیما نداشته باشد و در موقعیت مناسب به راست نپیچد هواپیما با سرعت به کوه برخورد می‌کند. به همین دلیل است که اینجا لقب خطرناک ترین فرودگاه دنیا را به خود اختصاص داده است.

دو همنورد از ایتالیا و آمریکا از هواپیما به همراه امین دهقان بودند و با یکدیگر مسیر را آغاز کردند. مسیر کوهستانی دلنواز و هوا بسیار مساعد بود. اکثر نپالی‌ها بودایی هستند و به همین دلیل در طول مسیر قلل هیمالیا، معابد، حجره‌ها و سنگ‌نوشته‌های زیادی وجود دارد.

از قدیم مرسوم بوده برای موفقیت و سلامتی در مسیر رفت، از سمت چپ این سنگ ها حرکت کنند و معتقد بودند برایشان شانس می آورد. امیدواریم این خوش یمنی با کوهنورد هم وطنمان نیز همراه باشد. مسیر دارای دره‌‎های صعب‌العبور و خطرناکی است که با پل‌های معلق و کابلی به یکدیگر متصل شده‌اند که عبور کردن از روی آن‌ها برای همه همیشه خاطره انگیز و جالب بود. جالب‌تر اینکه در مسیر به آقای«کارلوس سوریا»برخوردند که برای یازدهمین بار برای صعود دائولاگیری اقدام کرده و در یخچال خومبو در حال تمرین بود.

این پیرمرد اسپانیایی و هیمالیانورد مجرب و با اراده‌ای وصف‌نشدنی 12 قله بالای 8000 متری را با موفقیت صعود کرده و چنان چه دو قله‌ی دیگر را صعود کند تبدیل به مسن‌ترین فرد تمام کننده بلند‌ترین قلل جهان می‌شود. در نهایت امین دهقان به پاکدینگ در ارتفاع تقریبی 2800 متری رسید و در آنجا در کنار همراهانش غذای محلی و رسمی نپال به نام «دال بات» خوردند. از این مکان به بعد، برای شارژ دوربین و موبایل باید پول پرداخت کنند. فردا 8 صبح راهی نامچه بازار می‌شوند.

چهارشنبه_ 25 فروردین |حضور دهقان در روستای نامچه

پس از 11 کیلومتر پیمایش در پستی و بلندی‌ مسیر‌های کوهستانی، روز چهارشنبه به روستای معروف نامچه بازار رسیدند که در ارتفاع 3440 متری قرار دارد.

پنجشنبه_ 26 فروردین | استراحت در هتل اورست

روز پنجشنبه را در نامچه ماندند و با 400 متر افزایش ارتفاع توانستند از هتل زیبای اورست دیدن کنند. پنجره‌های این هتل فوق‌العاده رو به زیبا‌ترین قله‌ی هیمالیای نپال، آمادابلام باز می‌شود.

جمعه_ 27 فروردین | رسیدن به روستای تینگبوچه

همراه با آقای «داوا» که یک راهنمای محلی است از نامچه بازار به قصد مقصد بعدی حرکت کردند. پس از 9 و نیم کیلومتر پیمایش در پستی و بلندی های مسیر به روستای تینگبوچه به ارتفاع 3860 متری رسیدند. در آن‌جا معبدی بزرگ و زیبا در چند طبقه بنا شده که عکاسی و فیلم برداری از داخل آن ممنوع است. داخل طبقه اصلی معبد به وسیله نقاشی‌های بسیار زیبا تزیین شده که کوهنوردانی که از مسیر می‌گذرند و بازدید‌کنندگان از دیدن آن بسیار لذت می‌برند. 

البته دیدن این صحنه‌ها برای امین دهقان بسیار آشناست. پنج سال پیش که برای صعود به قله آیلند‌پیک به این مکان آمده بود. شاهد یک مراسم مذهبی در حال اجرا بود و راهبان نپالی که به اسم «لاماها» شناخته می‌شوند، با لباس سراسر قرمز مشغول عبادت بودند.

شنبه_ 28 فروردین | حرکت به سمت دینگبوچه

پس از صرف صبحانه در لوژ کوهستان از تینگبوچه به سمت دینگبوچه حرکت کردند. بعد از حدود سه ساعت و نیم و پیمایش 8 کیلومتری به دینگبوچه در ارتفاع 4400 رسیدند.

یکشنبه_ 29 فروردین | هم هوایی و استراحت دهقان

یکشنبه برای امید دهقان، روز استراحت و هم هوایی و کمی عکاسی در هوای خوب بود! البته اگر برف امان می داد.

شب ها به دلیل سرمای شدید هوا باید با کاپشن می‌خوابید. البته در کنار کلاه و هدبند در ارتفاعات، که از الزامات است. می‌دانید که در هنگام خواب سیستم ایمنی بدن به شدت پایین می‌آید و در نتیجه امکان سرماخوردگی بالا می‌رود. پس برای حفظ سلامتی، به شدت باید این مسأله را جدی گرفت. 

کل مسیر ترکینگ از لوکلا تا بیس کمپ اورست هیچ وسیله نقلیه‌ای وجود ندارد. اصلاً مسیری برای تردد ماشین وجود ندارد و بلند‌ترین نشنال پارک دنیاست. حتی دوچرخه هم در این مسیر دیده نمی‌شود و تمام مایحتاج و امکانات توسط انسان یا قاطر به ارتفاعات بالا آورده می‌شود. از لوکلا به بعد همه خانه‌ها و کلبه‌‎های کوهستانی از برق خورشیدی استفاده می‌کنند. توالت‌ها آب گرم ندارد و فقط کمی آب سرد در یک تشت قرار دادند.

دوشنبه_ 30 فروردین | حضور در لوبوچه

از دینگبوچه به طرف لوبوچه حرکت کردند و پس از هفت کیلومتر و نیم به مقصد رسیدند که در ارتفاع 4930 متری قرار دارد.

سه‌شنبه_ 31 فروردین | رسیدن به بیس کمپ اورست

صبح زود حرکت کردند و پس از حدود 6 کیلومتر به گوراکشیپ رسیده و در یک کلبه کوهستانی ناهار خوردند و 4 کیلومتر بعد به بیس کمپ در ارتفاع 5364 متری رسیدند. جمع ترکینگ از لوکلا تا بیس کمپ حدود 52 کیلومتر شد.

چهارشنبه_ 1 اردیبهشت | استحمام بعد از یک هفته!

بعد از یک هفته امین دهقان بالاخره شرایطی پیدا کرد که بتواند حمام کند. البته حمام با اعمال شاقه! تنها با دو سطل  آب گرم در چادری که مخصوص این کار در نظر گرفته شده است. بارش برف امان بریده به هر سمت نگاه می کنند پوشیده از برف شده و کاملاً یخ زده است.

به طوری که سولار‌های خورشیدی و دستگاه ارتباط اینترنتی را کاملاً از کار انداخته است. امین دهقان تنها توانست با موبایل ماهواره‌ای به رابط ایران خیلی کوتاه خبر دهد که حالش خوب است تا نگران نشوند.

پنجشنبه_ 2 اردیبهشت | امین دهقان همچنان در بیس کمپ اورست

هم چنان در بیس کمپ اورست ارتفاع 5364 متر برف می‌بارد و امید دهقان و هیمالیانوردان دیگر باید خیلی مراقب باشند. همه مداوم چادر‌ها را تکان می‌دهند تا بدنه و تیرک‌هایش آسیبی نبینند. شب‌ها دمای هوا -17 درجه سانتی‌گراد پایین می آید. بعضی از کوهنوردان با دان سوئیت و کفش سه پوش وارد چادر‌های غذا‌خوری می‌شوند. این صحنه برای امین دهقان بسیار آشناست. 

به علت سرمای زیاد و خشکی هوا انگشتان وی خشک شده، ترک خورده و شروع به خونریزی کرده است. آقای دهقان شروع به چرب کردن انگشتان خود کرده تا از خونریزی آن جلوگیری کند. اما این تازه شروع مشکلات این مسیر برای فتح اورست است!

دوشنبه_ 6 اردیبهشت | شروع هم‌هوایی مرحله دوم

چند روز گذشته به صورت مداوم در بیس کمپ اورست برف می‌بارید. دوشنبه 6 اردیبهشت هم هوایی مرحله دوم شروع می‌شود و امین دهقان به همراه چند نفر دیگر چون دیرتر به بیس کمپ اورست رسیده بودند؛ مرحله اول که تا کمپ 1 اورست بود را حذف کردند. در نتیجه ساعت 2 بامداد به اتفاق هم بیدار شده و صبحانه خوردند. سپس از بیس کمپ اورست به قصد کمپ سوم و چند شب مانی در کمپ 1 و 2 ساعت 3 بامداد از بیس کمپ حرکت کردند. 

کرامپون‌ها رو به دست گرفتند و در ابتدای یخچال خومبو به کفش‌های سه پوش خود متصل کردند. از همان ابتدا امین دهقان دچار خون دماغ شد و با گذاشتن چند دستمال تلاش کرد آن را بند بیاورد اما این کار نفس کشیدن در آن ارتفاع را برایش سخت‌تر از پیش می‌کرد.

ناگهان صدای مهیبی به گوششان رسید که نوید خطر بهمن را می‌داد! آقای دهقان در خصوص آن لحظه می گوید «با اینکه شرپای همراه من 4 بار اورست را فتح کرده بود در آن لحظه ناگهان ایستاد و من از چهره‌اش ترس را خواندم.» 

اما خوشبختانه فقط پودر‌های نهایی بهمن به آن‌ها رسید و کسی در این بین آسیب ندید. پس همچنان در همان تاریکی به حرکت در مسیر ادامه دادند و از ته دل می‌خواستند آفتاب تا زمانی که از یخچال خمبو عبور نکردند؛ نمایان نشود. چون می‌دانید که تابش آفتاب به برج‌های یخی امکان تکان خوردن و حادثه را چند برابر می‌کند، زیرا امکان تکان خوردن و حادثه بیشتر می‌شود.

بعد از گذر از چند سر بالایی، سر پایینی، عبور از شکاف ها و ترافیک کوهنوردان، امین دهقان و همراهانش پس از عبوز از یخچال خمبو ساعت 12 توانستند به کمپ 1 برسند و در چادر شب‌مانی داشته باشند.

سه‌شنبه_ 7 اردیبهشت |حرکت از کمپ 1 به 2

بعد از صبحانه به سمت کمپ 2 اورست حرکت کردند. این مسیر نسبت به یخچال خمبو راحت‌تر است. ساعت 1 به کمپ 2 به ارتفاع تقریبی 6460 متر رسیدند. سرمای هوا به حدی رسیده که کوهنوردان خارجی دان سوئیت (سرهمی پر) می‌پوشند و حتی با آن به کیسه‌خواب می روند.

چهارشنبه_ 8 اردیبهشت | حرکت به سمت کمپ 3

بعد از نماز و صبحانه حدود ساعت 9 و نیم صبح به سمت کمپ سوم حرکت کردند. شرپای آقای دهقان حالش خوب نبود و نتوانست ایشان را همراهی کند. این تیم تا ارتفاع 6800 متری رفت و سپس برای شب مانی به کمپ دوم برگشت.

پنج‌شنبه_ 9 اردیبهشت | برگشت به کمپ 1

صبح زود پنج شنبه 9 اردیبهشت صبحانه خوردند و از کمپ دوم به پایین حرکت کردند. وقتی به کمپ 1 رسیدند، خستگی خود را با یک لیوان چای و چند دقیقه استراحت از تن به در کرده و بلافاصله به سمت یخچال خومبو روانه شدند. بارش برف دوباره شروع شده بود و ترافیک همیشگی روی یخچال خمبو در کنار مه شدید باعث خستگی هیمالیانوردان گشته بود.

هیمالیانوردان در آنجا به دلیل احتمال گیر کردن و اتلاف وقت اصلاً از پروسیک استفاده نمی‌کردند و به دلیل خیس بودن طناب، آقای دهقان تا نزدیکی یکی از شکاف‌های یخچال خمبو سر خوردند. متأسفانه هیچ‌کس کمکی نمی‌کرد و شرپای ایشان نیز فقط نظاره‌گر ماجرا بود. 

در نهایت فقط خود انسان می‌تواند به یاری خویش برسد. در یک لحظه امین دهقان طناب را محکم گرفت؛ آن را قفل کرد، از هشت فرود بیرون آمد و توسط یومار به بالا رسید. خوشبختانه این بلا نیز از کوهنورد خوش ذوق ما دور شد. باشد که دعای خیر شما عزیزان بدرقه راهشان باشد. بارش برف شدید‌تر شده بود به همین دلیل ساعت 1 ظهر به بیس کمپ رسیدند.

جمعه_ 10 اردیبهشت | ریکاوری در بیس کمپ اورست

شب‌های کمپ اورست هم‌چنان سرد است و همه چیز یخ می‌زند. مسئولین می‌گویند 5 تا 10 روز دیگر شرایط آماده و مسیر صعود تا قله ثابت گذاری می‌شود. امین دهقان در حال حاضر در بیس کمپ مشغول ریکاوری است. متأسفانه علائم سرماخوردگی مثل گلو درد دارد و مشغول مداوای آن می‌باشد. امیدواریم که کرونا در این شرایط حساس برای او مشکلی به وجود نیاورد.

متأسفانه به دلیل مجوز‌های صعود اورست و لوتسه بیش از 1000 نفر در بیس کمپ حضور دارند و در روز‌های اخیر چند نفر با هیلی کوپتر به کاتماندو منتقل شدند که تست کرونای آن‌ها مثبت اعلام شد. آقای دهقان نیز با وجود اصرار و توضیح شرایط به مسئولین موفق به زدن واکسن کرونا نشدند و خطر این بیماری بیخ گوش این هیمالیا‌نورد ایرانی کمین کرده است.

دوشنبه_ 13 اردیبهشت | کرونا در بیس کمپ اورست

407 مجوز برای صعود به اورست و بیش از 125 مجوز صعود به لوتسه توسط دولت نپال صادر شده که نتیجه‌ی آن رکورد جدیدی در تعداد افراد حاضر در منطقه‌ی بیس کمپ اورست و مسیر صعود محسوب می‌شود.

در خصوص این مسأله هیچ کنترلی توسط دولت نپال صورت نگرفته و با احتساب خدمه آشپزخانه و شرپاها بیش از 1000 نفر در حال حاضر در بیس کمپ اورست حضور دارند. شرکت خدماتی که امین دهقان به اضافه 27 کوهنورد از کشور‌های مختلف در آن حضور دارند، یک چادر غذا‌خوری دارد که در زمان صبحانه، ناهار و شام، همه در کنار هم در آن جمع می‌شوند.

تاکنون از میان آن‌ها 3 نفر به کاتماندو منتقل شدند که متأسفانه تست همه‌ی آن ها مثبت اعلام شد. هفته قبل یک نپالی بود که در حال حاضر در بخش مراقبت‌های ویژه و زیر اکسیژن بستری است و دیروز دو آرژانتینی که حال یکی بسیار وخیم اعلام شد. جالب اینجاست که امین دهقان در زمان غذاخوری در کنار این آقایان آرژانتینی می‌نشست و غذا می‌خورد.

با توجه به اینکه امین دهقان واکسن نزده و در حال حاضر گلو درد و سرفه دارد. امیدواریم به سلامت، خواسته دل خود را عملی کند.

سه‌شنبه_ 14 اردیبهشت | حرکت از بیس کمپ اورست به سمت فریچه

امین دهقان در روز سه‌شنبه 14 اردیبهشت، ساعت 10 و نیم از بیس کمپ اورست حرکت کرد و پس از 17.5 کیلومتر که در بیشتر مسیر آن برف می بارید به فریچه (pheriche) در ارتفاع 4220 متری رسید تا مثل بقیه استراحت و ریکاوری کند و مجدداً به بیس کمپ اورست بازگردد. دو نفر از کوهنوردان و اسکی‌بازان مشهور دنیا «کیلیان جورنت» و«دیوید گوتلر» هم برای ریکاوری به فریچه آمدند. در آن‌جا لوژ‌های کوهستانی برای اسکان وجود دارد که از شبی 200 روپیه تا 1500 روپیه بسته به رعایت بهداشت و تمیزی قیمت دارند.

البته به غیر از چای و غذا، زیرا آن قیمت جداگانه دارد. امین دهقان برای دو شب یکی از محل های اسکان تمیز را انتخاب کرد تا با خیالی راحت استراحت کند.

چهارشنبه_ 15 اردیبهشت | دهقان در انتظار ثابت‌گذاری

شرکت خدماتی که امین دهقان در آن حضور پیدا کرده، شامل دو گروه 15 نفره است. همان‌طور که می‌دانید در روز‌های اخیر دو آرژانتینی و یک نپالی مبتلا به ویروس مخوف کرونا شدند و در حال حاضر در بیمارستان کاتماندو بستری هستند. از هیمالیانوردان دیگر نیز از جمله آقای جیمی، هم‌نورد آمریکایی و یک فرد روسی انصراف دادند و به کشورشان بازگشتند.

یک همنورد اهل چک نیز از صعود به اورست انصراف داد و قله پوموری را فتح کرد و سپس با هیلی کوپتر به کاتماندو بازگشت.

در حال حاضر 24 نفر در گروه امین دهقان باقی ماندند که پس از بازگشت از ارتفاع 6800 متری که مرحله دوم هم هوایی بود؛ منتظر تکمیل ثابت‌گذاری و ایجاد پنجره هوایی مساعد برای صعود به اورست هستند. بیشتر هم‌نوردان پس از هم‌هوایی به ارتفاع پایین‌تر رفتند تا ریکاوری بهتری برای صعود به اورست انجام دهند و دوباره به بیس کمپ اورست برگردند.

در این بین سه نفر اکراینی با هیلی‌کوپتر به نامچه‌بازار رفتند و ایرلندی‌ها به همراه یک آفریقایی به فریچه رفتند. روز چهارشنبه 15 اردیبهشت، امین دهقان به مطب دکتر در فریچه رفت و دکتر پس از معاینه، به او اطمینان خاطر داد که به کرونا مبتلا نشده است و مانند بسیاری از کوهنوردان و شرپا‌ها، دچار سرفه‌های متعدد شده که با تجویز قرص و شربت امید به بهبودی هرچه زود‌تر دارد.

پس از گذشت یکی دو روز و با کمی بهبودی، امین دهقان به بیس کمپ اورست باز می‌گردد.

جمعه_ 17 اردیبهشت | پایان ثابت‌گذاری

امروز غروب چند شرپای نپالی ثابت‌گذاری قله اورست را به اتمام رساندند و کامی ریتا به عنوان عضوی از این گروه برای بار 25 ام به بام دنیا صعود کرد! گفته می‌شود از کمپ 4 تا قله چیزی حدود 4000 متر ثابت‌گذاری نیاز است.

شنبه_ 18 اردیبهشت | تلاش نهایی برای صعود

امین دهقان اعلام کرد به دلیل نزدن واکسن کرونا بیشتر از این نمی‌تواند بین انبوه کوهنوردان بماند و حالا که پنجره هوایی کوچکی ایجاد شده در تاریخ 19 اردیبهشت ساعت 1 بامداد تلاش نهایی برای صعود به اورست را آغاز می‌کند. به امید سلامتی و موفقیت این هیمالیانورد اصفهانی میهن عزیزمان.

یکشنبه_ 19 اردیبهشت | عبور از یخچال خمبو

امین دهقان ساعت 1 بامداد روز یکشنبه، 19 اردیبهشت از بیس کمپ اورست حرکت کرد و با عبور از یخچال خمبو و کمپ 1، به کمپ 2 رسید. بامداد فردا به سمت کمپ 3 اورست رهسپار می‌شود. سلامتی و موفقیت توشه راه این هیمالیانورد پر افتخار میهنمان باشد.

دوشنبه_ 20 اردیبهشت | امین دهقان به کمپ 3 اورست رسید

امین دهقان به کمپ 3 اورست رسید! کمپ 3 یا دیواره‌ی لوتسه یک سرسره ی یخی خطرناک است. گذشتن از این منطقه کار هر کسی نیست. یک قدم اشتباه و یک سر خوردن کوچک می‌تواند سرنوشت فرد را رقم بزند. اما می دانیم امین دهقان از پس این شرایط دشوار نیز بر می‌آید.

اورست 2021 امسال میزبان کوهنوردان زیادی از سراسر جهان بوده و این ازدیاد جمعیت و تعدّد مجوز‌هایی که برای صعود به اورست صادر شده، موجب شلوغی و ترافیک کوهنوردان در مسیر گشته و یکی از دلایلی است که صعود به قله اورست را مشکل‌تر از پیش می‌کند. امیدواریم با وجود تمام این مشکلات و موانعی که این هیمالیانورد ملّی با آن دست و پنجه نرم کرده؛ به سلامتی و موفقیت به قله اورست برسد. دعای خیر شما بدرقه‌ی راه او باشد.

سه‌شنبه _ 21 اردیبهشت | دهقان در یک قدمی صعود اورست

امین دهقان به کمپ 4 و در حقیقت به یک قدمی تحقق رویای خویش رسید! با وجود ترافیک بسیار سنگین در مسیر صعود اورست 2021 و آثار باقی‌مانده از بیماری خومبو کاف با تلاش‌های فراوان خویش و یاری خداوند، اکنون در یک قدمی فتح اورست قرار دارد. 

کمپ 4 سرزمین سحرآمیز است ولی در عین حال منطقه مرگ محسوب می‌شود. کوهنوردان بسیاری را در این منطقه از دست داده‌ایم. این منطقه به شدت سطح اکسیژن پائینی دارد و به غیر از خطرات کوهستان، خطر سکته قلبی نیز به دلیل کمبود اکسیژن کوهنوردان را تهدید می‌کند. امین دهقان بیش‌تر از گذشته به دعای خیر و انرژی مثبت شما همراهان نیاز دارد. 

امین دهقان کوهنورد خوش‌ذوق از نصف جهان به همراه گروهی ساعت 7:30 شب به سمت قله حرکت کردند.به امیدیه خدا بامداد فردا، 22 اردیبهشت، امین دهقان پا بر روی بام دنیا خواهد گذاشت!

چهارشنبه_ 22 اردیبهشترویایی که سرانجام به حقیقت پیوست!

امین دهقان چهارشنبه 22 اردیبهشت ساعت 7:30 صبح پا بر روی قله اورست، بام دنیا نهاد و به رویای خود جامه عمل پوشاند. این کوهنورد اصفهانی که اولین ایرانی حاضر در اکسپدیشن اورست 2021 بود، با تمام مشکلات مبارزه کرد  تا بار دیگر پرچم میهن عزیزمان را بر بالا‌ترین نقطه ی دنیا ببرد. طبق گزارش “چانگ داوا، شرپا سرپرست تیم Seven Summit Trek”، امین دهقان حدود ساعت 8 صبح امروز 22 اردیبهشت ماه سال 1400 به وقت محلی نپال، موفق به صعود اورست شد.

امین دهقان که پیش‌تر به قله‌هایی چون ماناسلو، کلیمانجارو، آیلندپیک، آکونکاگوا، لنین و … صعود کرده بود؛ نام قله اورست، بلند‌ترین قله جهان را نیز به کارنامه خود اضافه کرد. علی رقم سرفه های خونی شدید و شلوغی مسیر، امین دهقان اولین نفر از شرکت طرف قرار داد بود که پا بر روی قله اورست نهاد.

پنج‌شنبه_ 23 اردیبهشت | برگشت به کمپ 4 پس از صعود به اورست

بعد از صعود به قله، کولاک شدیدی شروع شد که هیمالیانوردان را مجبور به شب‌مانی در کمپ 4 (ارتفاع تقریبی 8000 متری) کرد. متأسفانه به علت طوفان و هوای سرد هیمالیا شب سختی رو در چادر سپری کردند. در روز بعدی، پنجشنبه 23 اردیبهشت، به کمپ 2 (ارتفاع 6450 متر) رسیدند و در آن‌جا نیز شب‌مانی داشتند.

در روز گذشته، Puwei Liu کوهنورد آمریکایی که تا قدمگاه هیلاری در ارتفاع 7900 متر صعود کرده بود؛ به دلیل برف کوری مجبور به بازگشت شد. اما متأسفانه هنگام بازگشت به کمپ 4 جان خود را از دست داد.

در میانه راه یکی از همنوردان تیم به علت علائم سرمازدگی در انگشتان از قدمگاه هیلاری انصراف داد و به پایین آمد. Abdul Waraich کوهنورد سوئیسی نیز که به همراه امین دهقان صعود موفقیت آمیزی داشت؛ هنگام بازگشت به دلیل خستگی نتوانست ادامه دهد و تلاش‌های بسیاری که برای نجات جان او انجام دادند، متأسفانه نتیجه‌بخش نبود.

متأسفانه این دو کوهنورد را از دست دادیم و دو همراه دیگر در این گروه به علت سرمازدگی انگشتان دست و پا به همراه فردی با علائم سرمازدگی صورت با هیلی کوپتر به بیمارستان کاتماندو منتقل شدند. خداوند منان را شاکریم که تلاش‌های امین دهقان جواب داد و توانست به سلامت این شرایط را پشت سر بگذارد. 

جمعه_ 24 اردیبهشت | حضور در بیس کمپ پس از صعود به اورست

روز گذشته امین دهقان در کمپ 2 شب‌مانی داشتند و جمعه 24 اردیبهشت، سلامت به بیس کمپ اورست رسیدند. اکنون در حال استراحت هستند و به امیدیه خدا در چند روز آینده به  کاتماندو پایتخت نپال می‌رسند.

یکشنبه _26 اردیبهشت | در انتظار بازگشت

هم اکنون دولت نپال تمام پرواز‌های داخلی و خارجی را تا پایان ماه May لغو کرده است به همین دلیل، امین دهقان در  بیس کمپ اورست منتظر شرایطی است که پرواز‌های لوکلا به جریان بیافتد تا سریعاً خودش را به آن برساند. به امید خدا 1 June معادل 11 خرداد این هموطن پر افتخار به میهن خویش باز می‌گردد.

چهارشنبه _ 29 اردیبهشت|غافل گیری کرونا

روز سه شنبه معادل 28 اردیبهشت امین دهقان به لوکلا رسید ولی به علت مه‌آلود بودن و شرایط نا‌مساعد جوی هیچ هواپیمایی قصد پرواز نداشت. در نتیجه با هلی‌کوپتر از لوکلا به کاتماندو رسید اما آنجا با جواب مثبت کرونا رو‌به‌رو شد.

این هیمالیانورد ایرانی با وجود بیماری کرونا و شرایط دشوار جوی و ارتفاع اولین نفری بود که پا بر قله اورست نهاد. خودش در این باره می‌گوید: « شرایط به قدری دشوار بود که گاهی از صعود به اورست منصرف می‌شدم. گاهی می‌خواستم در میان راه برگردم و قید یک میلیارد و صد تومان پول سفر را بزنم. به دو کودک خود فکر می‌کردم و می‌گفتم باید جان خود را حفظ کنم و برگردم. اما چندین بار کاملاً از زنده برگشتن و ادامه زندگی نا‌امید شدم.»

رسیدن امین دهقان به اورست شبیه یک معجزه بود. اما علی‌رغم این مشقت و دشواری‌های فراوان، او اولین فرد این گروه بود که قدم بر روی اورست گذاشت. وی در این‌باره می‌گوید: «یادم می‌آید در لحظه‌ای که به قله رسیدیم فردی با تعجب در بیسیم اعلام کرد: یک ایرانی با وجود علائم سرماخوردگی شدید و خلط‌های خونی به قله رسیده است!»

حقیقت این است که پروتکل‌های بهداشتی در اورست به هیچ عنوان رعایت نمی‌شود و قرنطینه چیزی شبیه به یک شوخی است! دولت نپال هم علاقه‌ای به رسانه‌ای کردن این موضوعات ندارد و حتی به پزشکان حاضر در کمپ‌ها گفته می‌شود اگر فردی مشکوک به کروناست باید به کاتماندو منتقل شود اما در کمپ‌ها کسی تست کرونا را اعلام نکند! در واقع دولت نپال قصد کتمان حضور کرونا در بین کوهنوردان را داشته است.

پنج شنبه_ 13 خرداد|بازگشت به ایران

بعد از گذشت حدوداً دو هفته تلاش برای رسیدن به وطن، بالاخره در 13 خرداد 1400 امین دهقان پا در میهن خویش نهاد!

اقامت در نپال هزینه‌های زیادی را به وجود می‌آورد و آقای دهقان پس از خرید بلیط و تعویض چند باره آن به دلیل کنسلی و تأخیر، بالاخره توانست با یک بلیط چاتری، خود را از نپال به ایران برساند. ایشان بامداد 5 شنبه، 13 خرداد، به ایران رسیدند و امید می‌رود تا ساعت 9 و نیم صبح در فرودگاه اصفهان حضور داشته باشند. گر چه کرونا امکان جشن خوشآمد گویی و استقبال تمامی افراد را گرفته است اما دبیر فدراسیون کوهنوردی با گروهی از دوستان برای استقبال به فرودگاه تهران تشریف بردند.

طبق قوانین بین‌المللی قبل از سوار شدن به هواپیما ارائه تست PCR منفی کرونا واجب است و خوشبختانه تست آقای دهقان منفی اعلام شد و توانستند به سلامت این برنامه را به اتمام برسانند.

در این سفر، هموطن دیگرمان سعید میرزایی که قصد صعود به دائولاگیری را داشتند اما به دلیل محدودیت‌های کرونا تصمیم به برگشت گرفتند نیز حضور داشتند. هر دو هم وطن شرکت Seven Summit Treks را برای خدمان صعود خود انتخاب کرده بودند و خوشبختانه سلامت به میهن خویش بازگشتند.

در دنیای ما ماجراجویی کنید:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط