پارک جنگلی سراوان؛ نگین سبز گیلان

 

اگر دلتان می‌خواهد تفریحات متفاوتی را در یک بازه زمانی کوتاه تجربه کنید، بدون اینکه نیاز باشد در مسافت‌های طولانی جابه‌جا شوید، پس بی برو برگشت، راهی پارک جنگلی سراوان شوید. این مکان که در استان گیلان قرار دارد، قطعاً یکی از ناب‌ترین مناطق گردشگری این استان محسوب می‌شود، زیرا به طرز حیرت‌آوری پارک جنگلی سراوان مملو از جاذبه‌ها و تفریحات مختلف است. تماشای دریاچه‌ای به رنگ سبز، جنگل و رودخانه، حتی موزه روستایی تنها بخشی از جاذبه‌های طبیعی است. در مورد تفریحات به مراتب انتخاب‌ها بیشتر است.

اگر به دنبال داشتن یک برنامه‌ی سفر مناسب به پارک جنگلی سراوان هستید، حتماً در ادامه همراه سیاه کمان باشید.

دریاچه سراوان؛ اولین جاذبه پارک جنگلی

اولین جاذبه بکری که در محوطه‌ی حفاظت شده پارک جنگلی سراوان مشاهده می‌‎کنید. دریاچه سراوان است. البته اگر نسبت به وجود آن آگاهی نداشته باشید، ممکن است با زمینی پوشیده شده از چمن اشتباه بگیرید! زیرا تمام سطح دریاچه سراوان مملو از گیاهان ریز سبز رنگ است.

طبق گفته کارشناسان، نوعی آفت درختان و خزه‌های سبز رنگ هستند که در اثر رطوبت، محیط خوبی برای رشد پیدا کردند. به همین دلیل در سرتاسر دریاچه سراوان کشیده شده‌اند. تازه زمانی زیباتر می‌شوند که با قوهای شناور از میان آنها گذر می‌کنید و شکافی بین خزه‌ها ایجاد می‌کنید. رد باقی مانده پشت قوها منظره‌ای رویایی به وجود می‌آورد. امکان ندارد عاشق طبیعت باشید و از بازی آب و خزه در مرداب سراوان لذت نبرید.

پارک جنگلی سراوان کجاست؟

پارک جنگلی سراوان، یکی از قدیمیترین مناطق جنگلی گیلان محسوب می‌گردد. وسعت دریاچه و پارک جنگلی سراوان در حدود 487.1 هکتار است. البته از این مساحت فقط 210 هکتار آن حفاظت شده است و ما بقی به صورت آزاد می‌باشد. منطقه حفاظت شده آن در سمت غربی جاده رشت-قزوین قرار دارد.

پارک جنگلی سراوان در حد فاصل رشت تا سیاهکل، در محدوده وسیعی از جنگل سراوان قرار دارد. این پارک جنگلی از شرق به اتوبان رشت-قزوین، از جنوب به روستای کچا، از غرب به روستای بهدان و از شمال به جاده نیروگاه می‌رسد.

از تهران چگونه به پارک جنگلی سراوان برویم؟

از تهران تا پارک جنگلی سراوان مسافتی معادل 300 کیلومتر می باشد که باید از سمت اتوبان تهران-کرج وارد شده، از اتوبان کرج- قزوین عبور کرده بعد وارد اتوبان قزوین-رشت شوید و تا رشت ادامه دهید. 20 کیلومتر بعد از امام زاده هاشم،به غرب جاده خواهید رسید. تا ورودی فاصله‌ی زیادی ندارید و بعد، از قسمت چپ به دریاچه می‌رسید.

ممکن است با خواندن اینها کمی گیج شوید؛ اما واقعا با داشتن برنامه‌های مسیریابی نباید هیچ نگرانی از بابت پیدا کردن آدرس داشته باشید. همانطور که در پارکینگ خانه هستید، روی نقشه پارک جنگلی سراوان را پیدا کنید. خودتان را به دست مسیریاب بسپارید تا بعد از چند ساعت در لوکیشن مورد نظر باشید.

اگر در شهرهای شمال و شمال شرق کشور زندگی می‌کنید، نیازی نیست حتماً تا شهر رشت بروید. از لاهیجان وارد جاده سیاهکل‌رود شوید. از آنجا میانبری به اتوبان رشت-قزوین دارد که شما را سریع‌تر به مقصد می‌رساند.

تفریحات پارک جنگلی سراوان

همیشه وقتی صحبت از سفر می‌شود، فکر تفریحات مختلف ذهن را درگیر می‌کند. چیزهایی که باعث شود لذت بیشتری از تماشای مکان جدید داشته باشیم. در پارک جنگلی سراوان، تفریحات متنوعی موجود است که با تمام سلیقه‌ها جور در بیاید.

01

قایق سواری در مرداب

قایق سواری یا همان قوهای پدالی، یکی از زیباترین و دلنشین‌ترین تجربیات محسوب می‌شود. صدای آب در زیر پاهایتان، سایه درختان در بالای سرتان و اطرافی پوشیده شده از جنگل، قطعاً یک تجربه کم نظیر خواهد شد؛ پس بهتر است حتماً دوربین عکاسی یا موبایلتان را آماده نگه دارید تا این لحظات زیبا را ثبت کنید.

02

پیک نیک در جنگل

اهل پیک نیک هستید یا نه؟! اگر آره؛ پس خوشحال باشید که در جای جای پارک جنگلی سراوان، در میان انبوه درختان، سکوهایی برای پهن کردن زیرانداز تعبیه شده است تا شما با خیال راحت در آنجا اتراق کنید. تازه منقل‌های سنگی نیز وجود دارد که علاوه بر راحتی در آتش کردن و کباب زدن، باعث جلوگیری از تخریب محیط زیست نیز می‌گردد.

03

تماشای اولین اکو موزه ایران

دلتان تماشای موزه می‌خواهد؟ نیازی نیست از پارک خارج شوید. در همین محوطه موزه میراث روستایی گیلان قرار دارد. جالب است بدانید که این مکان اولین اکو موزه ایران به شمار می‌رود که با وسعت 260 هکتار مانند روستایی کوچک با خانه‌های محلی در دل جنگل سراوان جا خوش کرده است. در بازدید از این موزه علاوه بر آگاهی از فرهنگ و نوع زندگی مردمان این منطقه، می‌توانید از غرفه‌ها، محصولات و صنایع دستی را به عنوان سوغات خریداری کنید.

04

پینت بال در جنگل

این روزها پینت بال جایگاه خوبی در میان مردم پیدا کرده است و یک تفریح گروهی و مفرح محسوب می‌گردد که در جمع‌های زیاد صفای خاصی دارد. در پارک جنگلی سراوان منطقه‌ای نیز به این سرگرمی اختصاص داده شده است که اگر علاقه‌مند باشید، می‌توانید با خانواده و دوستانتان آن را امتحان کنید. اگر تنها هستید، شاید این سرگرمی موقعیت خوبی برای آشنایی با افراد جدید باشد.

موتور چهار چرخ سواری، قدم زدن در فضای بکر جنگلی، عکاسی از سوژه‌های طبیعی، از جمله تفریحات دیگری است که می‌توانید در پارک جنگلی سراوان آن را تجربه کنید.

پوشش گیاهی و جانوری منطقه سراوان

معمولاً جنگل‌‎ها در اثر انبوه درختانی که به صورت خودرو در یک مکان روییده می‌شوند، به وجود می‌آیند. جنگل سراوان هم مستثنی از این قاعده نیست. درختان ممرز، بلوط، توسکا، انجیلی، بید، بیدمشک و آلوچه جنگلی از جمله گونه‌های گیاهی هستند که به صورت خودرو در این منطقه سبز شده‌اند. اما باید بدانید درختانی نظیر کاج سیلوستریس، کاج تدا، سرو نقره‌ای و زربین به مرور در این منطقه کاشته شده‌اند تا پوشش غنی‌تر پیدا کند.

مسلماً جایی که آب و درخت باشد، باید جانورانی هم وجود داشته باشند. دریاچه سراوان و پارک جنگلی آن، میزبان گونه‌های مختلفی از پرندگان و خزندگان کوچک هستند. از میان آن‌ها می‌توان قرقاول، کبک، دارکوب، جغد جنگلی، راسو و خرگوش را نام برد.

بهترین زمان سفر به پارک جنگلی سراوان چه وقتی است؟

شاید بهتر باشد تیتر بهترین زمان از میان بلاگ‌ها برداشته شود تا هرکس با توجه به نوع خواسته خود و برنامه‌ای که دارد اقدام به سفر کند. هیچ چیزی مبنی بر بهترین وجود ندارد! زیرا خوب بودن نسبی است و نمی‌شود انتظار داشت مثلاًً همه در بهار عاشق پارک جنگلی سراوان باشند. 

پاییز

برای کسی که عاشق رنگای زرد نارنجی پاییز است، بوی خاک باران خورده را دوست دارد، از قدم زدن با چتر در باران لذت می‌‎برد، چگونه بگوییم که تابستان بهتر است؟!

زمستان

افرادی که سرمای زمستان را دوست دارند، سکوت و خلوتی جای بکری مثل سراوان برایشان بهشت محسوب می‌‎شود. بنابراین باید بدانید هر زمان که باب سلیقه خودتان بود، می‌توانید اقدام به سفر کنید. فقط با توجه به فصل و پیش بینی وضع هوا راهی جاده شوید. خودتان بهتر از هر کسی می‌دانید قصدتان از سفر چیست؛ با توجه به اهدافتان برنامه ریزی کنید.

بهار و تابستان

برای همه محرز است که فصل بهار و تابستان شلوغ‌ترین زمان گردشگری در نقاط مختلف است. سراوان هم همینطور. پر از گردشگران مختلف، اگر عاشق شلوغی و فضای شاد و پر از هم‎همه هستید، پس بهتر است در این دو فصل عازم پارک جنگلی سراوان شوید.

در سفر به پارک جنگلی سراوان، چه تجهیزاتی ببریم؟

قبل از هرچیزی مشخص کنید چه نوع سفری در پیش دارید. اگر قصد اقامت در هتل و خانه‌های بومگردی را دارید؛ پس نیازی نیست برای اقامت تحهیزات خاصی بردارید. وسایل شخصی کافیست. شما می‌توانید با یک فلاسک و لیوان سفر جاده‌ای را شروع کنید.

اما اگر قصد کمپ کردن در منطقه جنگلی سراوان را دارید، اوضاع به کلی فرق می‌کند. حالا بحث داشتن چادر، کیسه خواب، زیرانداز و سایبان مناسب مطرح است. حتی لباس‌های مناسب و لوازم شخصی و بهداشتی متفاوت، کیف کمکهای اولیه نیز حائز اهمیت می‌‎شود.

جاهای دیدنی اطراف دریاچه سراوان

بعد از گشت و گذار در کنار دریاچه سراوان و پارک جنگلی منطقه، شما می‌توانید بازدیدی از روستای سراوان داشته باشید که کاروان سرای شاه عباسی یا کاروان سرای لات، در جنوب  این روستا واقع شده است. لازم به ذکر است که قدمت این بنا، بیش از ۵۰۰ سال می‌باشد که از برجسته‌ترین جاذبه‌های تاریخی این روستا به شمار می‌رود.

حیف است حالا که در یک قدمی رشت هستید؛ قدم زدن در میدان شهرداری رشت را از دست بدهید. تماشای کبوترهای حاضر در محوطه و بافت تاریخی ساختمان‌های اطراف، همهمه مردم طوری است که یادآور جریان زندگی می‌شود. مخصوصاً شب‌ها که از ساعت 8 به بعد محفل جمع شدن غذاهای خیابانی می‌گردد. رشت به واسطه همین‌ها شهری است که همیشه بوی زندگی می‌دهد.

اگر وقت دارید، می‌توانید از انزلی و لاهیجان نیز دیدن کنید. هردوی این شهرها جاذبه‌های گردشگری زیبا و جذابی دارند که قطعاً تماشای آن‌ها خالی از لطف نیست.

بایدها و نباید سفر به پارک جنگلی سراوان

قبل از هر چیزی باید بدانید، این پارک جنگلی به ازای ورود هر ماشین مبلغی را دریافت می‌کند. از آنجایی که قیمت‌ها در بازه زمانی کوتاهی تغییر می‌کند از ذکر مبلغ دقیق خودداری می‌کنیم. ورزش‌هایی مثل پینت بال و قایق سواری نیز دارای هزینه‌های هستند. پس بهتر است هزینه‌ی آنها در لیست خرج و مخارج خودتان داشته باشید.

دکه‌های فروش خواربار و مارکت‌های محلی و حتی رستوران و سرویس بهداشتی در این منطقه موجود می‌باشد؛ پس تا حدودی دسترسی کافی به لوازم ضروری دارید. در بالا اشاره کردیم که منقل و آلاچیق نیز هست. پس می‌ماند رعایت اصول گردشگری توسط شخص شما و همراهانتان!

یادتان باشد صدای موزیک بلند، نه تنها برای حیوانات مضر است و باعث فراری دادن پرندگان می‌گردد؛ بلکه حتی باعث ایجاد مزاحمت برای سایرین است.

حتماً زباله‌های خود را در کیسه‌ جمع کنید و سرش را محکم ببندید و مطمئن شوید که آن را در طبیعت رها نمی‌کنید! خوبی این پارک در این است که سطل‌های جمع آوری زباله دارد؛ پس لطفاً زباله‌ها را در جای مخصوص قرار دهید.

برای برپایی آتش از منقل‌هایی که در جنگل تعبیه شده است استفاده کنید تا زمین به یک فرش سوخته تبدیل نشود.

سرویس‌های بهداشتی برای رفاه بیشتر شما در آنجا هستند؛ لطفاً در حفظ بهداشت محیط دقت کنید.

در دنیای ما ماجراجویی کنید:

سفر به سراوان خوش بگذرد!

حالا که دسترسی به چک لیست کامل از کمپینگ دارید و می‌دانید با چه چیزهایی در پارک جنگلی مواجه می‌شوید؛ می‌توانید یک برنامه سفر دقیق و مفرح برای خودتان بچینید. اگر نگران تهیه لوازم و تجهیزات سفر و بقا هستید؛ حتماً سری به سایت سیاه کمان بزنید تا هرچه لازم دارید به آسانی یک کلیک تهیه کنید.

تصویر خدمات

چک لیست کامل وسایل کمپینگ

کمپ، بهترین راه بیرون زدن از خانه به همراه دوستان و فامیل است، یا حتی تنها! مکانی که می‌تواند یک پارک طبیعی باشد یا جنگل‌های وحشی، مهم این است یک یا چند روز را در بیرون از خانه با وسایل محدود سپری کنید. البته بعضی از افراد کمپینگ را به شیوه‌ی زندگی خودشان تبدیل کردند؛ یعنی دائم در جابه جا شدن بین مقصدهای متفاوت هستند.

ادامه مطلب
مروری بر مطالب ذکر شده

خلاصه بلاگ و معرفی سراوان گیلان

سراوان، منطقه‌ای در گیلان که مماو از جاذبه‌های گردشگری طبیعی است. حقیقتا سراوان به دلیل زیبایی شهرت فراوانی پیدا کرده است. اما باید بگویم طبیعت این منطقه، بکر نیست. بلکه کاملا برعکس. طبیعت تحت حفاظت قرار دارد و تبدیل شده است به پارک جنگلی. این پارک دارای آلاچیق، سرویس‌های بهداشتی، سوپرمارکت و دکه‌های اغذیه فروشی می‌باشد.

تفریحاتی که در پارک جنگلی سراوان می‌توانید تجربه کنید، تنوع زیادی دارد. اما بارزترین آن تجربه گردش در مرداب سراوان است. به محظ اینکه وارد پارک جنگلی شوید، در سمت چپ خودتان مرداب را مشاهده می‌کنید که به رنگ سبز است.

علت رنگ سبز مرداب، وجود گیاهانی است که کل سطح آب را پوشش می‌دهند. اگر با قایق‌های پدالی در دریاچه گردش کنید، می‌بینید در پشت سرتان سبزی کنار می‌رود و آب نمایان می‌شود.

تفریح بعدی می‌تواند پینت بال باشد. کافی است تعداد مورد نیاز را داشته باشید و تیم تشکیل دهید، سپس در پیست پینت بال، مشغول به بازی شوید. اگر خیلی حوصله بازی و هیجان ندارید و قصد استراحت کردن دارید، حتما پیک نیک در پارک جنگلی سراوان را تجربه کنید. برای اینکار علاوه بر آلاچیق‌ها، می‌توانید از فضای داخلی جنگل نیز بهره ببرید. به شرطی که باعث تخریب آن نشوید.

حتی اولین اکو موزه ایران در پارک جنگلی سراوان احداث شد. پس بازدید از موزه نیز در این مجموعه امکان پذیر است. علاوه بر موزه، می‌توانید سوغات و انواع صنایع دستی را نیز تهیه و خریداری کنید.

عکاسی، پیاده روی، ورزش‌های هوازی، بازی‌های فکری از جمله تفریحات و سرگرمی‌های دیگری است که می‌توانید در پارک جنگلی سراوان تجربه کنید.

بهترین زمان سفر به سراوان برای هر فرد نسبی است. اما از لحاظ سرسبزی مسلما بهار و تابستان باید باشد. اما پاییز به دلیل رنگی بودن برگها، جلوه‌ای بسیار تماشایی دارد. زمستان اگر برف ببارد، یک رنگی و سفیدپوشی جنگل دیدنی خواهد بود. اما همیشه بحث درجه دما مطرح است. اگر با باران و سرما رابطه خوبی ندارید، نیمه دوم سال اصلا برای سفر مناسب نیست.

درست است که این منطقه یک پارک جنگلی حفاظت شده است اما بازهم جنگل است و سفر به آن تجهیزات خاصی می‌طلبد. مخصوصا اگر اهل کمپینگ باشید. حتما چادر، زیرانداز، کیسه خواب داشته باشید. وقتی از زیرانداز صحبت می‌کنیم منظورمان برای کیسه خواب و چادر به صورت جداگانه است. در بلاگ‌های مرتبط هرکدام علت ضرورت اینکار را توضیح دادیم.

منطقه سراوان با اینکه تحت حفاظت قرار دارد، اما متاسفانه شاهد تخریب آن هستیم و مسئول این خرابی هیچکس جز خودمان نیست. جمع آوری زباله‌ها و قرار دادنش در سطل مگر چه کار سختی است که آن را انجام نمی‌دهند؟! یا رعایت بهداشت در سرویس‌های بهداشتی که برای راحتی مسافران ساخته شده است. سرویس دهی وجود دارد، اما بخشی از آن به عهده هر فرد است تا به کیفیت بهتر برسد.

درختان این منطقه، پوشش گیاهی متنوعی که وجود دارد، زیست بوم حیوانات مختلفی نیز هست. هر آسیب کوچک به یک ناحیه، جان گیاه و حیوان را باهم به خطر می‌اندازد. لطفا در مراقبت و محافظت از محیط زیست همت کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط