مالدیو ایران کجاست؟

حتماً نام جزیره معروف مالدیو را شنیده‌اید که زیبایی طبیعی و آرامشی مثال‌زدنی دارد؛ اما در میهن عزیزمان نیز جاذبه‌های طبیعی بی‌نظیری وجود دارد که نسبت به شناخت آن‌ها کم‌لطفی می‌کنیم و بدون شناخت مناظر بی‌نظیر آن، به دنبال زیبایی در سطح بین‌المللی هستیم.

ما در این بلاگ می‌خواهیم مالدیو ایران را به شما معرفی کنیم که در میان خلیج همیشه فارس می‌درخشد و یکی از معروف ترین جزایر خلیج فارس محسوب می‌شود.

این جزیره، شیدور یا مارو نام دارد. جزیره شیدور جزئی از جزایر مرجانی و بکر خلیج فارس و چهارمین تالاب بین‌المللی هرمزگان به شمار می‌رود. این جزیره که کاملاً غیر‌مسکونی محسوب می‌شود؛ با حدود یک کیلومتر مربع وسعت بین جزایر لاوان و هندورابی قرار گرفته است. این مکان با ساحل ماسه‌ای سفید و دریای نیلگون و زلال کاملاً مشابه با جزیره مالدیو می‌باشد. با سیاه‌کمان همراه شوید و جزیره شیدور را بهتر بشناسید.

دلیل نام گذاری جزیره مارو چیست؟

احتمالاً برای شما هم جای سوال بود که چرا این جزیره که به مالدیو ایران شهرت دارد، دارای دو نام مجزاست؟ حقیقتاً نام اصلی آن، جزیره شیدور است؛ اما بومیان این منطقه آن را جزیره مارو می‌نامند و به همین نام نیز شناخته شده است. دلیل نام‌گذاری آن، وجود مار‌های زنگی و خطرناک در این ناحیه می‌باشد که جزیره شیدور را به نام جزیره مارها  که در اصطلاح محلی « مارو » تلفظ می‌شود، به همگان معرفی می‌کند. مارون، شِتوار یا شِتوَر از دیگر نام‌هایی است که افراد محلی، جزیره شیدور را با آن می‌شناسند.

اگر تجربه سفر به جزیره مارو را داشتید اما مارهای زنگی را ملاحظه نکردید، باید بدانید مارها در زیر شن و ماسه پنهان می‌شوند. بهتر است جوانب احتیاط را رعایت کنید تا از خودتان و اکوسیستم منطقه به نحو احسنت محافظت کنید.

جزیره شیدور کجاست؟

جزیره شیدور در آب‌های خلیج همیشه فارس قرار دارد و بخشی از شهرستان ابوموسی در استان هرمزگان به شمار می‌رود. فرودگاه لاوان، نزدیک‌ترین فرودگاه به این منطقه است و تنها یک و نیم کیلومتر بعد از لاوان می‌توانید مالدیو ایران را ببینید. قایق‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید با کرایه کردن آن‌ها این مسیر را طی کنید.

از طرفی می‌توانید خود را به بندر مقام در شهرستان لنگه برسانید و آنجا منتظر قایقی باشید تا شما را به سمت مقصد هیجان‌انگیزتان ببرد؛ اما اگر تصمیم دارید از سمت عسلویه به سوی مالدیو ایران حرکت کنید، باید بدانید یک سفر دریایی طولانی پیش رو دارید!

چه تفریحاتی در مالدیو ایران وجود دارد؟

یکی از بهترین انتخاب‌ها برای کسب آرامش در سفر، انتخاب یک مکان مناسب به دور از هیاهو زندگی شهری است. در شیدور خبری از سرو صدای ماشین‌ها، هرج و مرج، ترافیک و سازه‌های غول‌پیکر انسان‌ها نیست. در نتیجه شما با پیاده‌روی بر روی شن‌های ساحل، دیدن مرجان‌های زیبا و آبتنی در آب دریا می‌توانید آرامش بی‌نظیری را تجربه کنید.

اما چه تفریحات دیگری در جزیره مارو وجود دارد؟ با سیاه‌کمان همراه باشید و با تفریحات موجود در این منطقه آشنا شوید. پیشنهاد می‌کنیم یک لیست درست کنید تا تمام آن‌ها را در سفرتان به مالدیو ایران تجربه کنید.

قایق سواری و ماهیگیری

قایق سواری در آب‌های نیلگون اطراف مالدیو ایران تجربه‌ای جذاب و متفاوت است. اگر برای قایق سواری صبح زود را انتخاب کنید، ممکن است خوش‌شانس باشید و لاک پشت‌ها و مار‌های آبی را در مسیر ببینید. اگر به لوازم ماهیگیری دسترسی دارید، پیشنهاد می‌کنیم ماهیگیری را در این منطقه امتحان کنید. طعم ماهی‌های جنوب علی‌الخصوص جزیره شیدور مثال‌زدنی است.

پیاده‌روی و فعالیت‌های ورزشی

پیاده‌روی یکی از لذت‌بخش‌ترین کارهایی است که می‌توانید در این مکان شگفت‌انگیز تجربه کنید. راه رفتن روی شن‌های نرم ساحل و برخورد موج‌ها به پاهایتان همان چیزی است که به شما آرامش را هدیه می دهد. سکوت منطقه نیز این آرامش را کامل می کند. انجام فعالیت‌های ورزش مخصوصاً یوگا در چنین محیط آرامی، یکی از لذت‌بخش‌ترین تجربیات شما خواهد بود که در عین کسب آرامش، سلامتتان را نیز بهبود می‌بخشد.

شنا کردن

اگر به شنا کردن علاقه دارید، مالدیو ایران انتخاب خوبی برای این فعالیت محسوب می‌شود. آب زلال و گرم در کنار ساحل شنی می‌تواند تمام انرژی‌های منفی را از شما دور کند. حتی اگر شنا را به صورت حرفه‌ای بلد نیستید، باز هم می‌توانید تا حدودی تنی به آب بزنید و از این لذت غافل نشوید. استفاده از کرم‌های ضد‌آفتاب و کلاه آفتابی را هنگام فعالیت فراموش نکنید.

فانوس دریایی

حتماً در فیلم‌های قدیمی، فانوس‌های دریایی جذاب را مشاهده کردید اما آیا تا به حال تصویر دریا را از بالای یک فانوس دریایی دیده‌اید؟ در مالدیو ایران خواسته شما به تحقق می پیوندد. فانوس دریایی از جاذبه‌های قابل توجه در این منطقه است که می‌توانید از دیدن زیبایی‌ خلیج فارس در بالای آن لذت ببرید.

بهترین فصل برای سفر به مالدیو ایران چه زمانی است؟

می‌دانید که شش ماه دوم سال بهترین وقت برای سفر به جنوب کشور است. بهترین زمان ممکن برای سفر به جزیره شیدور نیز از آذر ماه تا نیمه فروردین محسوب می‌شود. اما  اوایل فصل بهار به دلیل زمان تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها ورود به جزیره مارو ممنوع است. بعد از آن نیز فصل تابستان شروع می‌شود که در جنوب ایران به علت گرما  و شدت شرجی بودن هوا، سفر کردن بسیار سخت و طاقت فرسا می‌باشد. پس قطعاً تابستان زمان خوبی برای حضور در جزیره شیدور نیست. در واقع شرایط آب و هوایی به نحوی است که هرچه هوا خنک تر، لذت سفر شما هم بیشتر!

در نهایت پیش از سفر، آب و هوای منطقه را بررسی کنید و در کنار کنترل شرایط جوی در سایت‌های هوا شناسی، از افراد محلی نیز در این باره تحقیق و پرس‌و‌جو کنید. به دلیل مسافتی که نیاز است برای رسیدن به شیدور با قایق طی کنید، کنترل آب و هوا اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

لاک پشت های دریایی از گونه پوزه عقابی از اواسط اسفند تا اواخر تیر تخم‌گذاری می‌کنند؛ پس اگر در این تاریخ به مالدیو ایران می‌روید؛ بیش از قبل، مراقب محیط زیست منطقه باشید. برای ورود به جزیره حتماً باید از اداره محیط زیست و دریابانی مجوز بگیرید. مدت زمان بازدید از جزیره شیدور حدوداً 2 ساعت است و شما امکان اقامت و شبمانی در آنجا را ندارید. با این حال بسیاری از افراد قوانین را زیر پا می‌گذارند و در این منطقه کمپ می‌کنند.

فراموش نکنید این کار علاوه بر آسیب به محیط زیست بکر منطقه و حیواناتی که در آن سکونت دارند، برای شما نیز بسیار خطرآفرین است.

تنوع گونه‌های جانداران در جزیره شیدور به چه صورت است؟

همان‌طور که گفتیم، جزیره مارو یا همان مالدیو ایران با 98 هکتار مساحت، زیستگاه بسیاری از جانداران محسوب می‌شود. در این قسمت با دسته‌بندی گونه‌های مختلف، آن‌ها را یک‌به‌یک به شما معرفی می‌کنیم تا ارزش این مکان را بیش از پیش احساس کنید و برای حفظ آن در طول سفر کوشا باشید.

همان‌طور که از نام جزیره مارو پیداست؛ این ناحیه مملو از مارهای سیاهی است که بخشی از خانواده خزندگان محسوب می‌شود. مار جعفری، سوسمار دم‌دراز، مار دریایی، اسکینگ ایرانی و اسکینگ علفزار جنوبی از گونه‌های خزندگان موجود در این منطقه می‌باشند و دیدن آن‌ها در جزیرو مارو ایران بعید و دور از ذهن نیست! پس جوانب احتیاط را در گشت‌و‌گذار‌هایتان رعایت کنید.

از جمله مهم‌ترین خزندگان مالدیو ایران باید به لاک‌پشت‌های دریایی اشاره کنیم. لاک پشت منقار عقابی، لاک پشت سبز و انواع مختلف دیگر لاک‌پشت‌ها در این جزیره زندگی می‌کنند. این گونه‌های جانوری به دلیل بکر بودن منطقه آن را برای تخم گذاری و تولد بچه‌هایشان انتخاب کردند.

لاک‌پشت‌ها به شدت از حضور انسان‌ها وحشت می‌کنند. و در صورت شنیدن صدا‌های غیر‌متعارف محیط را ترک خواهند کرد. آن‌ها از جلبک‌های این ناحیه تغذیه می‌کنند و اگر نباشند، حضور جلبک‌ها افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه موجب انقراض مرجان‌ها می‌شود. پس در سفرتان سعی کنید کمترین آسیب را به چرخه محیط زیست وارد کنید.

بسیاری از پرندگان مهاجر، جزیره شیدور را برای تخم‌گذاری و سکنی انتخاب می کنند. از بارز‌ترین گونه پرندگان ساکن در آن، باید به پرستو‌های دریایی اشاره کرد. از گونه‌های مختلف آن پرستوی دریایی معمولی، سفید، تیره، پشت تیره، کاکلی بزرگ و کاکلی کوچک است که در مالدیو ایران دیده می‌شود.

تخم‌گذاری پرستو‌ها در اردیبهشت ماه انجام می‌شود و در این زمان حضور پر رنگ‌تری در آن ناحیه دارند. با اینکه پرستو‌ها در اواخر شهریور بار سفر می‌بندند؛ اما چکاوک کاکلی و سسک دم‌دراز در آن‌جا ماندگارند.حواصیل سبز، کاکایی دودی، باکلان گلو سیاه، اگرت سفید یا قار ساحلی و عقاب ماهی‌گیر نیز از گونه‌های پرندگان موجود در شیدور است. به جرأت می‌توان به جزیره مارو، بهشت پرندگان گفت.

تنوع آبزیان در خلیج فارس بسیار متنوع است. همان‌طور که قبلاً به آن اشاره کردیم؛ جزیره مارو جزئی از جزایر مرجانی محسوب می‌شود. ۱۹ گونه مرجان جذاب و ارزشمند در حوالی این ناحیه وجود دارد که در بین فهرست مهم‌ترین آبسنگ‌های مرجانی اتحادیه بین‌المللی حفاظت و منابع طبیعی ثبت شده و تحت نظر سازمان محیط زیست ایران است.

در کشور ما، مرجان محافظت شده دیگری وجود ندارد و ماهی‌گیری غیر مجاز، آلودگی‌ها و حضور تعداد زیاد گردشگران به زندگی مرجان‌ها آسیب زیادی وارد کرده است. تماشای نهنگ‌ها و دلفین‌ها نیز از صحنه‌هایی است که هرگز در زندگیتان آن را فراموش نمی‌کنید.

گیاهان متنوعی در جزیره مرجانی شیدور وجود دارد. مثل پاگربه‌ای، گل جالیزی، ‌اسفرزه، آفتاب‌پرست ساحلی، چمن‌شور، اویار سلام، چوچ، درخت مسواک، گل ماهور شرقی، سریم، اترپليكس، زلف پیر و نوک‌ لک‌لکی از گونه‌های گیاهی این ناحیه محسوب می‌شود. در قسمت‌های پشتی آن نیز گیاهان شور پسندی وجود دارند که در برابر کم آبی به شدت مقاومت می‌کنند.

هزینه‌ سفر به جزیره مارو ایران به چه صورت است؟

بیشتر هزینه این سفر مرتبط با هزینه قایق‌هایی است که به وسیله آن به جزیره شیدور می‌رسید، زیرا این ناحیه، محلی برای اقامت ندارد و شما باید در حوالی آن مکانی برای استراحت و شبمانی انتخاب کنید. بقیه هزینه‌ها نیز مرتبط با خورد و خوراک در کنار رفت و آمد با قایق است که می‌توانید آن را متناسب با بودجه خود تنظیم کنید. برای پیدا کردن قایق، از بومیان منطقه پرس‌و‌جو کنید. بهتر است شماره قایقی که با آن همراه شدید را داشته باشید تا بتوانید مسیر برگشت را نیز با آن هماهنگ کنید.

بعضی‌ از افراد در مالدیو ایران کمپ می‌زنند؛ اما ما به شما هرگز چنین پیشنهادی نمی‌کنیم! ما معتقدیم محیط‌زیست مالدیو ایران آن‌قدر ارزشمند است که منصفانه نیست برای چند ساعت لذت بردن از طبیعت، آن را به خطر بیندازیم. می‌توانید برای شبمانی از اقامتگاه‌های لاوان استفاده کنید. جزیره لاوان سوپرمارکت بزرگی دارد که می‌توانید نیاز‌های خود را از آن تأمین کنید.

غذای مخصوص جزیره شیدور چیست؟

می‌توانید از کنسرو‌ها و غذا‌های حاضری استفاده کنید؛ اما به شما پیشنهاد می‌کنیم از تجربه ماهی‌های خوشمزه جنوب خصوصاً ماهی جزیره مارو نگذرید! البته اگر خودتان ماهیگیری کنید، یک تجربه لذت بخش در انتظارتان خواهد بود؛ اما اگر فنون ماهیگیری را بلد نیستید؛ می‌توانید آن را صیادان محلی تهیه کنید.

حتی اگر آتش روشن کردن و درست کردن ماهی برایتان دشوار است؛ می‌توانید به رستوران ‌های نزدیک این ناحیه بروید  طعم لذیذ ماهی کباب جنوب را بچشید.

خطر!

لطفاً این قسمت از بلاگ را با دقت بیشتری بخوانید.

جزیره مارو ایران امروزه در خطر صدمات جدی قرار گرفته است. از جمله خطراتی که این مکان را تهدید می‌کند، جمع‌آوری تخم پرندگان و لاک‌پشت‌های دریایی و قاچاق آن‌ها، آلودگی نفتی ناشی از تردد شناورها، آلودگی ساحل با زباله‌ها به خصوص بطری‌های پلاستیکی، برداشت غیرمجاز ماسه از ساحل، شکار لاک‌پشت‌ها، تخریب لانه‌ حیوانات، تخریب مرجان‌های آبی، ماهیگیری وصید بی‌رویه‌ صدف‌های مرواریدساز، خشک‌سالی، فرسایش ساحلی و موارد بی شمار دیگری می‌باشد. این عوامل سبب آسیب به این گنجینه ملی شده است.‌

بهتر است یادمان باشد جزیره مارو ایران قبل از محلی برای سفر‌های ما، پناهگاه گونه‌های مختلف جانداران بوده است؛ پس باید به حریم آن‌ها احترام بگذاریم. نابودی طبیعت، نابودی آینده ماست؛ پس لطفاً از این گنجینه ملی محافظت کنید.

 

  • نظر شما در خصوص سفر به مکان‌هایی چون جزیره شیدور چیست؟
  • کدام ویژگی جزیره مارو توجه شما را بیشتر به خود جلب کرد؟
  • شما ترجیح می‌دهید به مکان‌های شلوغ و با امکانات بیشتر سفر کنید یا از حضور در جزیره‌ای بکر و بدون امکانات لذت می‌برید؟ فراموش نکنید ما بی‌صبرانه مشتاق شنیدن نظرات شما هستیم.
در دنیای ما ماجراجویی کنید:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط