زندگینامه واندا روتکویچ

همیشه کاری را انجام دهید که عاشق آن هستید، زیرا این کار باعث می شود تا شما با افرادی ملاقات کنید که هم فکر شما هستند و بیشتر می توانند شما را تشویق به انجام کار کنند. هر تلاشی نیاز به عزم راسخ دارد و برای بلندپروازترین افراد، یک مقدار شجاعت و قدرت هم لازم است.

کوهنوردی زنان به عنوان یک ابزار برای مقابله با تفاوت ها و به دست آوردن و نشان دادن توانمندی های شما بسیار کمک کننده است. زنان بالاترین قله ها را در کنار مردان فتح می کنند و قدرت و اراده حیرت انگیزی از خود نشان می دهند. آن ها به ارتفاعات بسیار بالایی صعود می کنند و در عین حال ظرافت زنانه خود را نیز حفظ می کنند.

تولد واندا روتکویچ؛ یک قهرمان

واندا روتکویچ، کوهنورد فقید لهستانی در 2 فوریه سال 1943 در لهستان متولد شد. پس از جنگ جهانی دوم خانواده وی مجبور به مهاجرت شده و به وروتسلاو در لهستان غربی نقل مکان کردند. واندا به عنوان مهندس برق از دانشگاه صنعتی Wroclaw فارغ التحصیل شد و برای مدتی در مسیر رشته خود فعالیت می کرد.

وی در زمان تحصیل در دانشگاه، علاقه مند شد تا در انواع ورزش های اطراف محل زندگی خود در جنوب غربی لهستان شرکت کند. در همان سال ها او به والیبال مشغول بود و در کنارش ورزش هایی همچون تیراندازی، پرش از ارتفاع، پرتاب دیسک، پرتاب نیزه و در سال های بعد مسابقات اتومبیل رانی را نیز تجربه کرد.

اما اشتیاق واندا روتکویچ به کوهنوردی واقعاً به طور اتفاقی در یکی از روزهای تابستان سال 1961 آغاز شد. هنگامی که مشغول موتور سواری در اطراف کوه های فالکون بود، دچار مشکل شد. زمان کمک خواستن از رهگذران، با مردی به نام بوگدان جانکوفسکی روبرو شد که حدود دو سال کوهنوردی می کرد. همراه شدن با او باعث آشنایی با این رشته ورزشی شد که در نهایت با هم کوه های فالکن را صعود کردند. سپس یک دوره آموزش کوهنوردی را در کوه های تاترا گذراند و از سال 1967 به صورت حرفه ای وارد این حوزه شد.

در سال 1970 به همراه گروهی از مردان به ارتفاع 7134 متری قله لنین صعود کرد. در آن زمان کمتر زنی به سمت کوهنوردی می رفت و او تنها زن حاضر در گروه صعود کننده بود.

واندا روتکویچ؛ ملاقات با پاپ

اولین کوهپیمایی مهم وی رسیدن به قله “گاشربروم دو” در سال 1975 که رکورد صعود زنان را برای او به دنبال داشت و سپس بالا رفتن از قله ماترهورن از چهره شمالی بود که به همراه گروهی از زنان در 1978 از کوه های آلپ بود.

واندا روتکویچ در 16 اکتبر 1978 به عنوان بخشی از یک صعود بین المللی به رهبری دکتر کارل .م. هرلیگ‌کوفر از آلمان غربی توانست به قله اورست برسد. او سومین زن، اولین لهستانی و اولین زن اروپایی شد که به قله اورست صعود کرد و موفقیت او مورد تحسین جهان به ویژه در کشور خود قرار گرفت، چون هیچ لهستانی دیگری به بالای کوه صعود نکرده بود. توجه رسانه ها آن قدر زیاد بود که سال بعد روتکویچ حتی با پاپ ژان پل دوم ملاقات کرد، که پس از انتخاب پاپی به طور تصادفی در همان روز صعود تاریخی روتکویچ به اورست، به لهستان سفر کرده بود.

فتح k2؛ توسط واندا روتکویچ

در اوایل دهه 1980، روتکویچ در تلاش برای صعود به قله، با یک تیم کاملاً زنانه که شامل 12 نفر بود، با عصا به اردوگاه پایه K2 پیوست تا در صعود زنان کوهنورد سهیم باشد؛ قبل از اینکه یک ماموریت موفق چهار سال بعد، او را به عنوان اولین بانویی که دومین کوه بلند جهان را مقیاس می دهد، بدون استفاده از اکسیژن انجام دهد. این سفر پس از آنکه دو نفر از همنوردانش به نام های لیلین و موریس بارارد در تلاش 1986 کشته شدند، خدشه دار شد. با این حال، روتکویچ همچنان به کوهنوردی و پیگیری رویاهای خود ادامه داد.

مبارزات واندا روتکویچ

روتکویچ علی رغم موفقیت هایش، نویسنده معتبر کوهنوردی و تهیه کننده مستند، بسیاری از کوهنوردان مرد را مستبد دانست. همین سبب شد تا به یک مدافع سرسخت کوهنوردی زنان تبدیل شود و بسیاری از اعزام های کاملاً زنانه را ترتیب دهد.

سال 1985 موفق شد تا به گاشربروم 4 از طریق دیواره درخشان صعود کند. این موفقیت او با راهنمای کوه سوئیسی، استفان شفر، توانست یکی از بزرگترین دستاوردهای کوهنوردی در قرن 20 باشد که بسیار در جهان مطرح شد.

در 1986 او به عنوان بخشی از یک سفر کوچک به رهبری لیلیان و موریس بارارد، اولین زنی بود که با موفقیت پا بر قله K2 گذاشت، که بدون اکسیژن اضافی انجام داده بود. پیروزی او هنگامی به خطر افتاد که هر دو همراه او جان خود را از دست دادند و تبدیل به دو نفر از سیزده کوهنوردی شدند که در تابستان در K2 جان خود را از دست دادند، زیرا کوه به ندرت اشتباه را می بخشد!

تراژدی غم انگیز زندگی واندا روتکویچ

علی رغم موانعی که واندا روتکویچ در کوهستان و خانه خود با آن روبرو بود، با این وجود وی یکی از با استعدادترین کوهنوردان نسل خود و تاریخ سنگنوردی زنان بود. در سال 1990 روتکیویچ 49 ساله هدف خود را صعود به هشت قله 8000 متری قرار داد، برنامه ای که وی آن را “کاروان رویاها” نامید.

در طول دوران حرفه ای خود، روتکیویچ هفت مورد از 14 صعود 8000 متری جهان را به پایان رساند، و این تلاش ها او را به یکی از مشهورترین کوهنوردان تاریخ کوهنوردی تبدیل کرد. وی در مورد کوهنوردی گفت: “من حرکت بدنی، هوای تازه، رفاقت و هیجان را دوست داشتم.”

برای کوهنوردان، همیشه قلمرو ثبت نشده ای وجود دارد. همیشه یک رکورد جدید برای شکستن و یک مسیر چالش برانگیزتر برای تلاش. دقیقاً همین عزم راسخ و روحیه پیشگامانه بود که به آن ها اجازه می داد از بهترین های جهان باشند.

مرگ قبل از شکست

در سال 1992 واندا روتکویچ عازم قله کانگچن جونگا، سومین کوه مرتفع جهان شد. همچنین کارلوس کارسولیو مکزیکی نیز در همان زمان در قله همراه او صعود کرد. در 12 ماه مه واندا روتکویچ بدون هیچ اثری در منطقه قله Kangchenjunga ناپدید شد. این اتفاق هرگز از حافظه کوهنوردان محو نخواهد شد، زیرا پیشگام ورزش کوهستانی به دستاوردهای بزرگی رسیده است. از آن زمان تاکنون کوهنوردان زیادی در ارتفاعات بالا مفقود شده اند.

پس از 22 سال تجربه اکسپدیشن، که در بیش از 20 سفر به دست آورده بود، در حالی که سعی داشت به نهمین صعود بالای 8000 برسد، صدای او گم شد. زندگی پرماجرای واندا روتکویچ که به مدت سه دهه پیشگامانه در کوهنوردی زنان پیشگام بود، سرانجام در ارتفاع 8300 متری پایان یافت. الیزابت هاولی درباره او می گوید: “واندا روتکویچ به عنوان یکی از بزرگان کوهنوردی در تاریخ ثبت خواهد شد.”

واندا روتکویچ در طول زندگی کوهنوردی خود کوه های زیر را با موفقیت صعود کرد:

– 1968 رخ شرقی ترولریگن، تیمی از زنان

– 1970 قله لنین، 7134 متر، پامیر

– 1971 ریگلاو چهره شمالی، جولیان آلپ

– 1973 چهره شمالی ایگر، صعود دوم، از مسیر مسز

– 1975 گاشربروم 2، 8034 متر، شکست رکورد ارتفاع

– 1975 گاشربروم 3، 7952 متر، بالاترین اولین صعود، توسط یک زن به عنوان رهبر اکسپدیشن زنان

– 1978 ماترهورن در چهره شمالی در زمستان، اولین تیم زنان

– 1978 کوه اورست، 8848 متر، اولین زن لهستانی و سومین زن در جهان

– 1982 و 1984 حضور در دامنه کی2، 8611 متر، رهبری یک اکسپدیشن زنان

– 1985 چهره جنوبی Aconcagua به سبک آلپی به همراه استفان شفر

– 1985 گاشربروم 4، 7925 متر، دیوار درخشان، یکی از بزرگترین دستاوردهای کوهنوردی در قرن 20

– 1985 نانگا پاربات، 8125 متر

– 1986، کی2 8611 متر، اولین زن صعود کننده بر قله

– 1987 شیشا پانگما، 8046 متر

– 1990 گاشربروم 1، 8080متر

– 1990 قله پنهان، 8065 متر، به عنوان رهبر یک اکسپدیشن زنان

– 1991 چو آیو، 8201 متر و آناپورنا دیواره جنوبی، 8091 متر، هر یک به تنهایی

– 1992 کانگچن جونگا، 8586 متر، جاودانگی برای همیشه

در دنیای ما ماجراجویی کنید:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط