بوشکرفت چیست و بوشکرفتر کیست؟

بوشکرفت شبیه کمپینگ است؛ اما تفاوت‌هایی زیادی با آن دارد. Bushcraft به معنای واقعی کلمه، مهارت‌های مورد نیاز برای زندگی در طبیعت و جنگل است. همچنین این اصطلاح به استفاده از منابع طبیعی برای زنده ماندن نیز اشاره دارد. در این مطلب قصد داریم بگوییم کمپینگ بوشکرفت چیست و با ابزارها و مهارت‌های مورد نیاز برای آن آشنا شویم.

بوشکرفت چیست؟

به معنای هنر زندگی کردن در طبیعت و استفاده از منابع طبیعی برای زنده ماندن است که شامل تمام مهارت‌هایی است که شما برای زنده ماندن در طبیعت نیاز دارید. این اصطلاح شامل دانش مورد نیاز برای تأمین نیازهای اساسی زندگی مانند غذا، آب، سرپناه و روشن کردن آتش است. همچنین از دیگر مهارت‌های لازم برای آن می‌توان به کمک‌های اولیه، مهارت گره‌زنی و شنا نیز اشاره کرد. شاید در درجه اول این اصطلاح شبیه مهارت‌های بقا به نظر برسد، اما با آن کمی متفاوت است.

امروزه افراد زیادی به این کار علاقه پیدا کرده‌اند، زیرا از تلاش برای زندگی در طبیعت و به‌دور از زندگی روزمره لذت می‌برند. بوشکرفتر شخصی است که مسئول تأمین غذا و ساخت سرپناه است. همچنین مسئولیت هدایت و راهنمایی گروه را نیز بر عهده دارد. شرکت‌های گردشگری به صورت حرفه‌ای این نوع از کمپینگ را آموزش می‌دهند. همچنین با استفاده از دوره‌های آنلاین نیز می‌توان این مهارت را یاد گرفت، اما پس از آموزش باید چند جلسه عملی نیز برگزار شود.

تاریخچه بوشکرفت

اصطلاحی است که از مناطق استرالیا و آفریقای جنوبی سرچشمه می‌گیرد و “bush” به طبیعت وحشی و رام نشده اشاره دارد. در اصل، بوش کرافت تمرینی برای زندگی در هماهنگی با طبیعت با استفاده از مهارت‌ها، ابزارها و تکنیک‌های سنتی برای زنده ماندن است. این مهارت‌ها در طول نسل‌ها، از فرهنگ‌های بومی به علاقه‌مندان منتقل شده‌اند، و ارتباط ما با گذشته و احترام به طبیعت را آموزش می‌دهند.

کمپینگ بوشکرافت چیست؟

این نوع کمپینگ مانند کمپینگ معمولی است اما نسبت به آن شرایط زندگی سخت‌تری دارد. در این مدل از کمپینگ شما عمداً به یک مکان دورافتاده می‌روید و سعی می‌کنید برای مدتی با کمترین وسایل و تجهیزات در آنجا زندگی کنید. شما می‌توانید انتخاب کنید که کجا بروید و چه وسایلی را با خودتان ببرید. در این نوع از کمپینگ شما نمی‌توانید پیش‌بینی کنید که در طبیعت چه اتفاقی می‌افتد، اما می‌توانید تجربه لذت‌بخش‌تری را برای خود رقم بزنید. به یاد داشته باشید که این نوع کمپینگ یک مهارت است، نه یک توانایی ذاتی. یعنی می‌توانید تمرین کنید و در آن بهتر شوید.

6 ابزار بوشکرفت

اینکه کدام ابزار را انتخاب کنید به خودتان بستگی دارد. این نوع از کمپینگ تجهیزات و وسایل مخصوص به خود را دارد، اما ما می‌توانید از بین این تجهیزات هر کدام را که می‌خواهید با خود ببرید. حتی می‌توانید با استفاده از وسایل و تجهیزات کمتر خود را به چالش بکشید. در ادامه مهم‌ترین ابزارهایی را که می‌توانید در کمپینگ بوش کرافت از آنها استفاده کنید را بیان می‌کنیم:

01

چاقو:

یکی از مهم‌ترین وسایلی که باید به همراه داشته باشید چاقو است. چاقو در کمپینگ کاربردهای بسیار زیادی دارد.

02

تبر یا اره:

اگر قصد دارید بیش از چند روز را در جنگل بگذرانید، باید تبر نیز به همراه داشته باشید. می‌توانید از تبر برای قطع کردن چوب و کارهایی از این قبیل استفاده کنید. به طور کلی تبر و اره در ساختن سرپناه و بریدن هیزم کاربرد دارند.

04

طناب یا پاراکورد

طناب در ماهیگیری، ساختن پناهگاه، ساخت قایق و کارهای بسیار دیگری کاربرد دارد.

03

فایر استارتر:

منظور از فایر استارترها هر نوع وسیله‌ای است که بتوان با آن آتش روشن کرد. فایر استاتر شامل سنگ چخماق و فولاد، فندک یا کبریت است.

05

قابلمه و کتری

برای پختن غذا و نوشیدنی به این تجهیزات نیاز دارید.

06

قطب نما:

با قطب نما می‌توانید جهت را پیدا کنید.

دیگر تجهیزات مورد نیاز شامل هد لامپ، لوازم آشپزی، کوله‌پشتی، سایه‌بان، لباس مخصوص طبیعت و ابزار تصفیه آب است.

5 مهارت لازم برای تبدیل شدن به یک بوشکرفتر حرفه‌ای

برای داشتن یک کمپینگ به این سبک، باید مهارت‌های زندگی در طبیعت را داشته باشید. این مهارت جزو قابل آموزش هستند و به راحتی می‌توان آنها را یاد گرفت. پس قبل از رفتن به این نوع از کمپینگ و طبیعت گردی باید این مهارت‌ها و تکنیک‌ها را بدانید. برخی از اصلی‌ترین مهارت‌های لازم برای تبدیل شدن به یک بوشکرفتر ماهر عبارت‌اند از: 

1- مهارت روش کردن آتش: برای گرم ماندن و پختن غذا در طبیعت به آتش نیاز دارید. یک بوشکرفتر حرفه ای باید بتواند با تکه چوب‌ها در طبیعت آتش روشن کند.

2- تهیه و اماده کردن غذا: بوشکرفتر باید بتواند برای خود و اعضای گروهش غذا تهیه کند و باید با استفاده از امکانات موجود این کار را انجام دهد.

3- چادر زدن: چادرزدن و ساخت پناهگاه یکی از اصلی‌ترین مهارت‌های یک بوشکرفتر است. در برخی موارد افراد گروه با خود چادر نمی‌برند ولی می‌توانند با تجهیزات کمپینگ که به همراه دارند، سرپناه درست کنند.

4- هدایت گروه: نشان دادن راه و هدایت گروه یکی از مهم‌ترین وظایف بوشکرفتر است. همچنین آگاهی از خطرات راه و روش‌های مقابله با آن نیز اهمیت زیادی دارد.

5-کمک های اولیه: آگاهی از کمک‌های اولیه جزو مهم‌ترین فاکتورها می‌باشد.

لازم به ذکر است که برای آموزش مخصوص می‌توانید در دوره‌های مربوط به آن که توسط تیم‌های طبیعت‌گردی برگزار می‌شود شرکت کنید. مربیان این تیم‌ها می‌توانند راهنمایی‌های ارزشمندی را ارائه داده و مهارت‌های عملی را در یک محیط امن و کنترل شده آموزش دهند.

مزایای این روش از کمپ:

  • رشد شخصی:  افراد را به چالش می‌کشد تا مهارت‌های جدید را بیاموزند، مشکلات را خلاقانه حل کنند و با محیط خودسازگار شوند. با تمرین بوشکرفت، افراد می‌توانند اعتماد به نفس، انعطاف پذیری و صبر را در خود پرورش دهند که می‌تواند در سایر زمینه‌های زندگی آنها مفید باشد.
  • ارتباط با طبیعت:  قدردانی عمیق از طبیعت را تقویت می‌کند، زیرا افراد یاد می‌گیرند که به جای مخالفت با محیط، با آن هماهنگ شوند. بوشکرفترها با تقویت مهارت‌ها و درک طبیعت، با آن ارتباط برقرار می‌کنند.

تفاوتش با بقا در طبیعت چیست؟!

بوشکرفت و بقا در طبیعت اصطلاحاتی هستند که هر دو به فعالیت در طبیعت اشاره دارد. این دو اصطلاح از نظر اهداف و روش انجام، تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. این تفاوت‌ها عبارت‌اند از:  

  • بوش کرافت این نوع از کمپینگ یک فعالیت طبیعت‌گردی و مهارت‌محور است که به توانایی زندگی در طبیعت با استفاده از مهارت‌های اساسی اشاره دارد. شما مهارت‌هایی مانند شناخت جهت، آتش‌افروزی، ساخت آب‌بندان و ساخت سرپناه و… را یاد می‌گیرید تا بتوانید در طبیعت به شکل مستقل زندگی کنید.
  • بقا در طبیعت (Survival): بقا در طبیعت به معنای استفاده از استراتژی‌های لازم برای زنده ماندن در شرایط بحرانی و تهدید‌آمیز در طبیعت است. در بقا در طبیعت، هدف اصلی این است که در مواجهه با شرایط ناگهانی و تهدیداتی مانند گم‌شدن در جنگل یا هر مشکل دیگری، بتوانید از وسایل و مهارت‌های موجود برای زنده ماندن استفاده کنید. این مهارت‌ها معمولاً شامل یافتن آب، غذا، ساخت آتش و ساختن سرپناه‌ است.

اگر چه  با بقا در طبیعت دارای مهارت‌های مشابهی هستند (مانند آتش‌افروزی، ساخت سرپناه و جستجوی غذا و آب)، اما هدف و روش انجام آن‌ها متفاوت است.  بیشتر به مهارت‌ها و دانش برای زندگی در طبیعت و آماده شدن برای مواجهه با چالش‌های زندگی اشاره دارد. بقا در طبیعت بیشتر به مدیریت و زنده ماندن در شرایط بحرانی تمرکز دارد. در هر دو مورد، دانش، مهارت‌ها و تدابیر مناسب بسیار مهم است تا در مواجهه با چالش‌های طبیعت و وضعیت‌های بحرانی بتوانید بهتر عمل کنید.

نکات کلیدی در رابطه با کمپینگ به این روش

همان طور که در مطالب بالا نیز گفته شد بوشکرفت به عنوان یک مهارت و فرهنگ زندگی در طبیعت شناخته می‌شود. زندگی در طبیعت و مواجهه با چالش‌های محیطی، نیازمند مجموعه‌ای از مهارت‌های اساسی و اصول خاص است. به عنوان مثال آشنایی با گیاهان و حیوانات محلی، نحوه تله‌گذاری و شکار برای تأمین مواد غذایی و یافتن منابع آبی و تصفیه آب جهت از جمله مواردی است که در این نوع از کمپینگ اهمیت زیادی دارد.

همچنین ساختن سرپناه‌ و ضدآب کردن و عایق‌سازی پناهگاه به شیوه‌های طبیعی نیز جزو مهارت‌های کمپینگ به این روش است. علاوه بر این جمع‌آوری و آماده‌سازی آتشزنه و انتخاب و آماده‌سازی مواد مناسب برای درست کردن آتش نیز بسیار مهم است. به طور کلی این مهارت‌ها باید به ‌طور تدریجی یاد گرفته و تمرین شوند. آموزش‌ها علاوه بر این مهارت‌ها، به دانش و تجربه‌هایی در زمینه‌های گوناگون از جمله اقلیم، گیاهان و حیوانات محلی و شناخت محیط زیست نیز تأکید می‌کند.

کلام آخر

در این مطلب در مورد بوشکرفت و مهارت‌های لازم برای آن صحبت کردیم. این نوع کمپینگ شامل یادگیری مهارت‌های زندگی در فضای باز، قدردانی از طبیعت، شناخت گیاهان و جانوران و توانایی ساختن پناهگاه است. لازم به ذکر است که یادگیری این مهارت‌ها مشکل نیست و افراد علاقه‌مند می‌توانند با شرکت در دوره‌های آن، این مهارت‌ها را یاد بگیرند.

در دنیای ما ماجراجویی کنید:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط