باداب سورت کجاست؟

سرزمین مادری ما دارای بیشمار نعمت‌های الهی و مکان‌های زیباست اما باداب سورت یکی از شگفت‌انگیز‌ترین سرمایه‌های ملی ما محسوب می‌شود. با اینکه می‌دانیم زیبایی‌های این مکان قابل گفتن نیست؛ اما سعی بر آن داریم که با توضیحات کامل و راهنمای‌هایی که به شما می‌کنیم، شناخت بیشتری از این مکان پیدا کنید.

باداب سورت یک چشمه پلکانی است که علاوه بر زیبایی، خاصیت‌های درمانی زیادی نیز دارد. جالب است بدانید از نمونه‌های انگشت شماری از این نوع چشمه‌ها در دنیا وجود دارد اما هیچ کدام به زیبایی نمونه ایرانی آن نرسیده‌اند. باداب سورت در سال 1387 به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسید و در سال 1393 به عنوان اولین میراث طبیعی دارای حریم ایران انتخاب شد. برنامه بعدی برای این مکان خارق‌العاده، ثبت جهانی آن به عنوان یک ژئو پارک است.

متأسفانه به دلیل تغییرات آب و هوا در صده‌ی گذشته آب این پلکان به شدت کاهش پیدا کرده و قسمت‌های بی‌آب آن به رنگ سفید درآمده است. در این بلاگ قصد داریم شما را با این چشمه پلکانی آشنا کنیم و جوابگو تمام سوالاتی باشیم که در خصوص این نعمت طبیعی بی‌نظیر، به ذهن شما می‌آید.

با باداب سورت بیشتر آشنا شوید!

چشمه سورت که در ارتفاع 1841 متر از سطح دریا واقع شده، قدمت چند هزار ساله دارد. این نعمت الهی یک چشمه پلکانی است که با طبقات رنگارنگ خود توجه هر مخاطبی را به خود جلب می‌کند.

این پدیده‌ی جذاب بسیار گسترده است. خصوصاً در گذشته که مساحت آن چند برابر فضای کنونی بود و در هر مسیری که حرکت می‌کرد، پله‌های زیبا و رنگارنگ جذابی بر جای می‌گذاشت. به همین دلیل پلکان و نقش‌های بسیاری وجود داشت. ولی مرور زمان بر آن تأثیرات مخربی گذاشت و در حال حاضر به دلیل خشکسالی که میهن عزیزمان را در برگرفته و ازدیاد توریست‌های منطقه بسیاری از قسمت‌های آن آسیب دیده است.

اجازه بدهید باداب سورت را برایتان جزء به جزء نام ببریم تا آشنایی کامل‌تری با آن پیدا کنید. این پدیده طبیعی متشکل از چند قسمت چشمه شور، چشمه ترش یا اکسیر حیات، سیاه تیل (که برای لجن درمانی استفاده می‌شود)، دیواره‌ی سنگی که قسمت خشک شده‌ی این منطقه می‌باشد و از قدیم‌الایام باقی مانده، تشکیل شده است.

شناخت چشمه های باداب سورت

از عجایب این منطقه به غیر از چشم‌انداز بی‌نظیرش، وجود چشمه‌هایی است که از لحاظ طعم، رنگ، بو و حجم کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند. به این صورت که اولین چشمه سورت بسیار پُر‌آب و عمیق است و به دلیل شوری زیاد هیچگاه یخ نمی‌زند و هیچ موجود جانداری نیز ندارد. این چشمه از خاصیت درمانی ویژه‌‍ برخوردار است و برای درمان دردهای کمر، پا، امراض پوستی، رماتیسم و مخصوصاً سردرد‌های میگرنی می‌تواند بسیار تأثیر‌گذار باشد.

اما دومین چشمه سورت که آبی به رنگ قرمز نارنجی و مزه‌ای ترش دارد؛ در شمال غربی چشمه سورت اول واقع شده است. دلیل قرمزی رنگ آن ترکیبات آهن می باشد که اطراف آن رسوب کرده است. این چشمه ها که به اکسیر حیات معروف هستند آبی گاز دار دارند که از عمق زمین بیرون می آید. برخی تعداد این چشمه ها را تا 11 عدد معرفی کردند؛ در حالی که محلی‌های این منطقه آن‌ها را 6 عدد معرفی می‌کنند.

همان‌طور که گفتیم آب چشمه های باداب سورت رسوبی و معدنی است و همین امر سبب شده در طی سالیان دراز در شیب پایین کوهستان، حوضچه‌ها و پلکان طبقاتی رنگارنگ با اندازه‌های متفاوت شکل بگیرد. یعنی غلظت بالای این رسوبات با همکاری عناصر طبیعی چون باد و آب، باعث و بانی این همه زیبایی و رنگ در این مکان شگفت‌انگیز شده است.املاح موجود در چشمه های باداب سورت شامل سدیم، گوگرد، آهن و گچ است که خاصیت درمانی بالایی به آن بخشیده است.

اما امروزه ورود افراد به این چشمه های پلکانی ممنوع شده است زیرا در طی سال‌های گذشته که ازدهام توریست در این منطقه افزایش پیدا کرد؛ چشمه های باداب سورت آسیب‌های جدی دیده است.به دلیل پا‌کوب شدن پلکان آب به مرور تغییر مسیر داد و بعصی آب‌راه‌ها تخریب شد. اگر به همین منوال ادامه پیدا کند؛ چشمه سورت نمی‌تواند خود را سیراب کند و به پلکان بعدی سرازیر شود و این‌گونه کل سیستم چشمه پلکانی از بین می‌رود.

نکته ارزشمند چشمه سورت این است که پلکان آن در طول سال‌های طولانی با دست به دست هم دادن عوامل طبیعی به وجود آمده است. با این وجود بعضی افراد نا‌آگاه با صدمه زدن به این شاهکار طبیعی، موجب آسیب‌های جدی به آن شده‌اند. آسیب‌هایی که سالیان درازی برای جبران آن زمان لازم است. به همین دلیل در سال‌های اخیر از ورود بازدیدکنندگان به داخل چشمه‌ها جلوگیری می‌کنند. در حالی که در گذشته همه‌ی افراد می‌توانستند در این چشمه‌ها شنا کنند تا از خواص درمانی بی‌نظیر آن برخوردار شوند که در ادامه آن‌ها را با هم بررسی می‌کنیم.

این شاهکار خلقت چگونه شکل گرفته است؟

برای شکل‌گیری این پلکان رنگین کمانی طبیعت راه طولانی طی کرده است. در واقع آب‌های معدنی از عمق سنگ‌های بزرگ منطقه راه خود را به بیرون باز کردند. سپس باد دست به کار شده و به آن‌ها برای حرکت جهت داده است. در همین حین، خورشید مشغول تبخیر آب گشته است. در این حالت، تنها مواد معدنی بر جای می‌مانند. آن‎‌ها رسوب می‌کنند و طبقه طبقه روی هم قرار می‌گیرند و نتیجه‌ی آن منظره زیبایی چون چشمه باداب سورت شده است.

حتماً برایتان سوال پیش می‌آید که این رنگ‌ها از کجا پدیدار شدند؟ آب‌های معدنی که این مسیر را طی کردند؛ بر اساس تفاوت مواد معدنی، رنگ‌های متفاوتی به خود می‌گیرند. در ادامه شما را بیشتر با این پدیده‌ جذاب الهی آشنا می‌کنیم.

باداب سورت کجاست و از چه راه‌هایی به آن دسترسی داریم؟

چشمه باداب سورت در روستای ارست (اروست) واقع شده است. این روستا در بخش چهار دانگه ساری در مسیر کیاسر قرار دارد. روستای اروست روستای بزرگی است و یک محله به نام سورت دارد که بر نام گذاری این منطقه بی‌تأثیر نبوده است. این روستا در مسیر ساری، کیاسر قرار دارد اما لزومی ندارد حتماً از مسیر‌های دسترسی مازندران به آن‌جا بروید. می‌توانید از سمنان نیز به آن‌جا برسید.

به همین دلیل است که در کنار اسم باداب سورت ساری یا کیاسر، نام باداب سورت دامغان نیز به گوشتان می‌خورد. در هر صورت، از هر مسیری که هستید کافی است خودتان را به روستای اروست برسانید تا به راحتی چشمه سورت را پیدا کنید. برای دریافت لوکیشن این منطقه زیبا کافیست به آدرس زیر مراجعه کنید.

نام‌گذاری باداب سورت بر چه اساسی است؟

معنای لغوی باداب به معنای گازدار و سورت به معنای شدت اثر می‌باشد. البته همان‌طور که گفتیم سورت نام یک محله در روستای اروست نیز بوده که در این نام‌گذاری تأثیر مستقیمی گذاشته است. گفته می‌شود مردم این ناحیه در گذشته بر فراز چشمه سورت به عبادت خداوند مشغول می‌شدند. به همین دلیل اهالی روستا اهمیت زیادی برای چشمه‌های باداب سورت قائل هستند. لطفاً احترام به آن‌ها را در سفر به باداب سورت فراموش نکنید.

اقلیم منطقه چشمه سورت

آب و هوای منطقه در سردترین ماه سال از 7- درجه سانتی گراد تا گرم‌ترین روز سال تا 35 درجه سانتی گراد می‌رسد. با توجه به فصلی که قصد سفر به این منطقه را پیدا می‌کنید لباس مناسب بردارید تا مورد اذیت وآزار طبیعت قرار نگیرید. متوسط بارندگی سالیانه است ناحیه از 350 تا 400 میلی متر است و حداقل 50 تا حد اکثر 85 درصد رطوبت نسبی دارد. حداکثر سرعت وزش باد در این منطقه 50 کیلومتر بر ساعت است.

موقعیت جغرافیایی و پوشش گیاهی باداب سورت

موقعیت جغرافیایی در اطراف این منطقه و پوشش گیاهی آن را با هم بررسی می‌کنیم تا با شناخت عمیق‌تری از این ناحیه به آن سفر کنید:

  • شمال: در قسمت شمالی چشمه باداب سورت ارتفاعات جنگلی با درختان سوزنی برگ وجود دارد.
  • شرق: ارتفاعات از گیاهان بوته‌ای و درختچه‌ای همچون زرشک وحشی پوشیده شده است.
  • غرب: روستای اروست در قسمت غربی آن واقع می‌باشد.
  • جنوب: قسمت جنوبی باداب سورت به دره‌های پایین دست ختم می‌شود.

نمونه‌های مشابه چشمه سورت در سراسر دنیا

از نمونه‌هایی که از نظر ساختاری با باداب سورت مشابه هستند می‌توان به نمونه‌ی ملی کانی گراوان در شهرستان سردشت آذربایجان غربی ایران یا نمونه‌های خارجی پاموک کاله ترکیه، ایوان‌های مطبق سفید و صورتی در نیوزلند، بایشوایتای چین، باگنی سان فلیپو در ایتالیا، منطقه سنگ زرد در ایالت متحده‌ی آمریکا یا هیروال آگورا در مکزیک اشاره کرد.

 اما معروف‌ترین نمونه‌ی آن را می‌خواهیم برایتان کمی شرح دهیم: چشمه آب شور پاموک کاله در ترکیه، شبیه‌ترین نمونه به چشمه باداب سورت ایران! البته طیف رنگی چشمه سورت بر پاموک کاله برتری دارد اما نمونه‌ی کشور همسایه هم زیبایی‌های خاص خودش را دارد. در واقع پاموک کاله اولین چشمه آب شور جهان است و بعد از آن چشمه سورت مقام دوم را از آن خود کرده است. پاموک کاله در زبان ترکی به معنای قصر سفید یا قلعه پنبه‌ای است که به دلیل شکل ظاهری این مکان به این نام خوانده می‌شود.

جالب است بدانید منشاً رنگ سفید این چشمه، انباشته شدن ترکیبات کلسیم آب در آن منطقه می‌باشد.

بهترین زمان سفر به چشمه باداب سورت

آب و هوای این منطقه با توجه به فصول مختلف سال متفاوت است. با وجود اینکه در زمستان به دلیل شوری زیاد هیچگاه این چشمه سورت یخ نمی‌زند اما باز هم مسیر دسترسی به آن کمی دشوار‌تر از مابقی ماه‌های سال است به همین دلیل بهترین زمان برای بازدید از این مکان جذاب را در بهار و ماه اردیبهشت پیشنهاد می‌کنیم که سرسبز‌تر از همیشه قابل مشاهده است.

قطعاً باداب سورت از بی‌نظیر‌ترین جاذبه‌های گردشگری در ایران و کم‌نظیر‌ترین در جهان محسوب می‌شود. دیدن زیبایی‌های آن شما را میخکوب می‌کند و روح تازه‌ای می‌گیرید؛ پس منتظر چه هستید؟ برای سفر به این مکان گردشگری همین الان برنامه‌ریزی کنید.

در دنیای ما ماجراجویی کنید:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط