جوراب کوهنوردی

با چه معیاری جوراب کوهنوردی انتخاب کنیم؟

جوراب کوهنوردی، شاید یکی از کوچک‌ترین و در عین حال مهم‌ترین پوشاک تخصصی کوهنوردی محسوب شود. کالایی که محافظ انگشتان پا در سرما و گرما است و در عین حال از ایجاد تاول جلوگیری می‌کند و ترکیب این موارد با یکدیگر، سبب پیمایش با کیفیت و داشتن پاهای سالم خواهد بود.

خرید جوراب کوهنوردی، شاید یک کالای تکمیلی محسوب شود. بدین صورت که با پوشیدن پوتین کوهنوردی یک ترکیب خوب و راحت را به وجود می‌آورد. برای اینکه بتوانید پیمایش بی‌دردسری داشته باشید، باید از پاها که قلب دوم انسان هستند، محافظت کنید. همیشه از اهمیت کفش صحبت شده است، اما چقدر به جوراب کوهنوردی توجه می‌کنیم؟! شاید باورتان نشود، اما یکی از اصلی‌ترین دلایل راه‌های جلوگیری از تاول پا در پیمایش، داشتن جوراب مناسب است.

اما نکته اصلی اینجاست که چگونه تشخیص دهیم کدام جوراب کوهنوردی انتخاب بهتری خواهد بود؟ شاید برایتان سوال باشد مگر چند نوع جوراب برای کوهنوردی داریم و تفاوت آنان در چیست؟! جواب سوال‌های مطرح شده تا انتهای بلاگ به دستتان خواهد رسید.

جوراب کوهنوردی

جوراب کوهنوردی از چه پارچه‌‌ای تشکیل می‌شود؟

اولین نکته‌ای که باید بدانید این است که جوراب‌های کوهنوردی عمدتا از ترکیب یک یا چند پارچه باهم تشکیل می‌شوند و به ندرت پیش می‌آید که تنها از یک جنس باشد. پس اول جنس‌ها را باهم بررسی می‌کنیم تا هر وقت ترکیبی از انها دیدید، خودتان بتوانید ویژگی‌هایش را دریابید. به قول معروف به جای ماهی دادن، ماهی گیری یادتان می‌دهیم.

ابریشم

عایق طبیعی است که به دلیل راحت و سبک بودن معمولا در آستر جوراب به کار می‌رود. اما ابریشم به تنهایی مقاومت بالایی در برابر سایش نخواهد داشت.

نایلون

این ماده مصنوعی باعث افزایش ماندگاری و همینطور کاهش زمان خشک شدن می‌شود.

پلی استر

ماده مصنوعی دیگر که در تولید جوراب می‌تواند به کار رود؛ پلی استر است که خاصیت پوشش خوبی دارد. از ویژگی‌های بارز این مواد که از قضا در جوراب کاربرد بالایی دارد، خاصیت خشک شوندگی سریع آن می‌باشد. اما برای بالا بردن دوام و گرمای بیشتر معمولا این ماده را با پشم یا نایلون ترکیب می‌کنند.

اسپندکس (الیاف کشدار)

اسپندکس که به آن الیاف کشدار نیز می‌گویند، وظیفه حفظ شکل ظاهری جوراب را بر عهده دارد. کشسانی که جوراب به شکل پا درآید و بعد از شست و شو همچنان از قواره نیوفتد، به دلیل وجود اسپندکس در تولید آن است.

الیاف

محبوب‌ترین مورد در تولید پارچه جوراب الیاف است، مخصوصا الیاف پشم یا کرک. الیاف دما را به خوبی تنظیم می‌کند و مانع از تعریق بیش از حد می‌گردد که این مساله خود منجر به پیشگیری از بروز تاول خواهد بود. بهتر است بدانید برای ایجاد کیفیت بهتر در پارچه، الیاف طبیعی و مصنوعی را در کنار یکدیگر به کار می‌برند.

جوراب کوهنوردی زمستانی

دسته بندی جوراب کوهنوردی بر اساس وزن

جوراب فوق سبک

جوراب فوق العاده سبک که برای دویدن و کوهنوردی در شرایط آب و هوای گرم و داغ بسیار مناسب است. این جوراب به دلیل داشتن خاصیت تنفسی بسیار زیاد، حداقل بالشت را دارا می‌باشد به همین دلیل ضخامت کمی دارد و در دسته‌ی جوراب‌های فوق العاده سبک قرار می‌گیرد. برای چند ساعت کوهنوردی و یا پیاده روی یک روزه، این مدل بسیار مناسب است.

جوراب سبک وزن

این نوع از جوراب‌ها برای هوای گرم مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای خاصیت تنفسی است، به همین دلیل گزینه‌ی خوبی برای فعالیت‌های زمستانه نخواهد بود. بهترین کاربرد این مدل در کوهنوردی یک روزه، دویدن، دوچرخه سواری و استفاده‌های یک روزه در طبیعت است.

جوراب با وزن متوسط (نیمه ضخیم)

از آنجایی که از این جوراب در پشت و گذارهای چند روزه می‌شود استفاده کرد، بالشتک‌هایی در امتداد پاشنه و جلوی پا تعبیه شده است. همچنین ضخامت‌ آنها به گونه‌ای است که در هوای گرم تا سرد قابل استفاده است. می‌شود این دسته را به عنوان جوراب همه کاره نام برد که در بیشتر مواقع در کوهنوردی‌های سبک کاربرد دارد. البته اگر قصد پیمایش تخصصی نداشته باشید و هدف تنها طبیعتگردی باشد.

جوراب سنگین وزن یا ضخیم

گرما و راحتی اولویت طراحی این مدل از جوراب است به همین دلیل بالشتک‌هایی در قسمت جلویی و پاشنه پا تعبیه شده است. از آنجایی که جوراب برای استفاده در آب و هوای سرد طراحی شده است، خاصیت تنفسی کمی دارد و بسیار دیر خشک می‌شود. بنابراین احتمال بروز تاول نیز در این مورد بیش از هر زمان دیگری است.

قد جوراب کوهنوردی

تقسیم بر اساس قد جوراب کوهنوردی 

علاوه بر ضخامت و وزن، جوراب کوهنوردی بر اساس قد نیز دسته بندی می‌شود. نوع کفش و نوع برنامه‌ای که در پیش دارید، تعیین کننده اندازه‌ی قد جوراب شما خواهد بود.

جوراب خیلی کوتاه

این جوراب‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که وقتی پا در کفش است، اصلا معلوم نیستند. بیشتر برای استفاده در کفش سنگنوردی یا کتانی پیاده روی مناسب است.

جوراب کوهنوردی مچی

همانطور که از نامش پیداست تا مچ پا را فقط پوشش می‌دهد و از سایش مچ جلوگیری می‌کند. به همین دلیل تنها برای کفش و پوتین‌هایی که ساق کوتاه دارند، به کار می‌روند.

قد متوسط

معمول‌ترین جوراب کوهنوردی که مخاطب زیادی دارد، این دسته از جوراب‌های قد متوسط هستند که کمی بالاتر از مچ قرار می‌گیرند و با کفش کوهنوردی نیم ساق همخوانی دارند. آنها از تماس مستقیم کفش با پوست جلوگیری می‌کنند تا سایش و زخم رخ ندهد.

جوراب بلند تا زیر زانو

بیشتر برای کوهنوردی زمستانی و اسکی مناسب هستند. قد بلند آنها باعث گرم نگهداشتن بیشتر پاها می‌شود و از آسیب‌های احتمالی، سرما زدگی و… پیشگیری می‌کند.

جوراب کوهنوردی تابستانی

جوراب کوهنوردی تابستانی و جوراب کوهنوردی زمستانی

اگر دقت کرده باشید، در بازه زمانی که از قد و وزن جوراب کوهنوردی صحبت کردیم، اطلاعاتی درباره‌ی دمای محیطی مناسب برای استفاده آن را نیز گفتیم. بنابراین خالی از لطف نیست که به صورت جداگانه تاکید کنیم جوراب کوهنوردی زمستانی و جوراب کوهنوردی زمستانی داریم که شما باید در موقع انتخاب به این مساله نیز به طور مجزا دقت کنید.

اما نکته‌ای که درباره‌ی جوراب کوهنوردی وجود دارد، این است که؛ فرقی نمی‌کند در چه فصلی پیمایش می‌کنید، باید همیشه از این پوشاک کوچک استفاده کنید تا پاهای سالمی داشته باشید. به همین دلیل، خیلی از تولید کنندگان پوشاک کوهنوردی، اقدام به طراحی و تولید جوراب کوهنوردی متناسب با هر فصل کردند. برای مثال در پیمایش‌های تابستانه، برای جلوگیری از تعریق بیش از حد و گرمای زیاد، جوراب کوهنوردی تابستانی طراحی شده است. البته نه تنها در میزان گرمایش با مدل‌های عادی متفاوت هستند، بلکه ویژگی‌های بارزتری نیز دارند.

شرایط آب و هوایی و حوادث، متغیرهایی هستند که هیچ کنترلی روی آنها ندارید، اما می‌توانند شما را دچار آسیب و صدمات کنند. قدم گذاشتن بر روی چاله‌های آب که حقیقتا انکار ناپذیر است. به همین دلیل همیشه باید یک جفت جوراب کوهنوردی زمستانی اضافه همراه خودتان داشته باشید. اگر می‌پرسید چرا زمستانه؟! برای اینکه معمولا قله و ارتفاعات بالا، حتی در روزهای گرم سال، هوای متعادل و رو به سردی دارد. بنابراین بهتر است، هر دو نوع را در کوله‌ی خود داشته باشید.

جوراب کوهنوردی

تنوع جوراب کوهنوردی

ممکن است فکر کنید، جوراب کوهنوردی مردانه بیشتر در بازار موجود است، باید بگوییم سخت در اشتباه هستید، ممکن است کمی در تنوع رنگی به مشکل بخورید، اما در سایز همیشه تنوع بالایی وجود دارد. یادتان باشد، بهترین جوراب کوهنوردی، مدلی است که حالت تنفسی داشته باشد و در عین حال مانع از لیز خوردن پا در کفش شود و اینکه حتما با توجه به فصل انتخاب شود. البته ما در فروشگاه سیاه کمان انواع طرح و سایز را به شما عرضه می‌کنیم.

توصیه‌های آخر برای خرید جوراب کوهنوردی

مژده به شما که حالا توانایی انتخاب دقیق و درست جوراب کوهنوردی را دارید. فقط باید حواستان باشد که قبل از هرچیزی نوع برنامه و مدل کفشتان را مد نظر قرار دهید و بعد از خودتان بپرسید در چه فصلی و شرایط آب و هوایی قصد استفاده از آن را دارید. با این اطلاعات حالا شما بهترین انتخاب را می‌توانید داشته باشید.

آخرین توصیه‌ی ما به شما این است، حتما همیشه یک جوراب اضافی همراه داشته باشید تا در صورت خیس شدن آن را تعویض کنید. وجود رطوبت و خیسی در جوراب و کفش، عامل اصلی بروز تاول است و تاول دلیلی که حتی نتوانید به مسیر ادامه دهید و درد فراوانی را تجربه کنید. پس می‌بینید انتخاب درست جوراب و همراه داشتن یک جفت اضافی، چه تاثیری در روند تجربه‌ی کیفی خواهد داشت.

در دنیای ما ماجراجویی کنید
تصویر خدمات

راه‌های جلوگیری از تاول پا در کوهنوردی

هر کوهنوردی، اگر از آسیب‌های شایع کوهنوردی در امان باشد، حتماً دست کم یک بار تجربه تلخ تاول زدن را کسب کرده است و خوب می‌داند همان ضایعه پوستی کوچک، چطور توانایی خراب کردن یک برنامه خوب و تفریحی را دارد. به شخصه در برنامه‌های طبیعت‌گردی و کوهنوردی زیادی شاهد عقب نشینی همنوردانمون از ادامه مسیر بودم، آن هم بخاطر تاول کوچکی در ناحیه پشت پا و یا بین انگشتان ظاهر شده بود.

ادامه مطلب

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط