کوله کوهنوردی زنانه

تفاوت کوله پشتی زنانه و مردانه در چیست؟

کوله پشتی زنانه در بین کوهنوردان واژه‌ی نا آشنایی نیست، اما شاید آنطور که باید به جزئیات و دلایل اختصاصی بودن آن پرداخته نشده است. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به این سوال که آیا کوله پشتی زنانه و مردانه با هم تفاوت داردند یا خیر؟! پاسخ دهیم و به ویژگی‌های بارز هر کدام به صورت جداگانه بپردازیم.

آیا حتما بانوان باید از کوله کوهنوردی زنانه استفاده کنند؟

یکی از اصلی‌ترین سوال‌هایی که مخاطبان خانم با آن درگیر هستند، لزوم استفاده از کوله پشتی زنانه می‌باشد، چه در فروشگاه حضوری سیاه کمان و چه در مشاوره خرید آنلاین بارها با این مساله مواجه شده‌ایم که اگر کوله اختصاصی بانوان تهیه نکنیم، یعنی کوله پشتی ما درست انتخاب نشده است و منجر به آسیب خواهد شد؟!

مسلما جواب قاطع دادن به همچین سوالی ممکن نیست، زیرا فاکتورهای بسیاری در انتخاب کوله دخیل هستند که در ادامه به تک تک آنها می‌پردازیم اما در حالت کلی می‌توان گفت خیر! بله، درست خواندید؛ هیچ اجبار و قانون نوشته شده‌ای برای انتخاب 100% کوله بانوان وجود ندارد. مهم‌ترین مساله این است که کوله با آناتومی بدن هماهنگ باشد و گاهی اوقات ساختار بدن بانوان کاملا با یک کوله پشتی مردانه هماهنگی دارد. در همچین موقعیتی نیازی به انتخاب کوله تخصصی نیست.

ویژگی‌های بارز کوله کوهنوردی زنانه

بهتر است قبل از تهیه‌ی کوله پشتی زنانه، ابتدا به نکات زیر دقت کنید، در اینصورت جواب سوال بالا را بهتر درک خواهید کرد.

هماهنگی آناتومی کوله با بدن (قاب بندی کوله پشتی)

قاب بندی کوله کوهنوردی به دو صورت داخلی و خارجی است. جنس قاب بندی داخلی از فلز و پلاستیک بوده و همینطور که از نامش پیداست در قسمت داخلی کوله قرار می‌گیرد. قاب بندی خارجی که در بیرون کوله است؛ فلزی می‌باشد. تاثیر وجود قاب بندی در کوله چه در داخل چه در بیرون، سبب تقسیم وزن می‌شود و در عین حال پشتیبانی از ستون فقرات اتفاق می‌افتد.

خوب است بدانید قاب بندی خارجی، برای تحمل وزن زیاد مناسب است، به همین دلیل در زمان‌هایی که بار بیشتری دارید، گزینه بهتری محسوب می‌شود. اما کوله پشتی با قاب بندی داخلی خیلی بهتر به کمر می‌چسبد و حمل بار آسان‌تری را برایتان رقم می‌زند. بنابراین کوله‌هایی با قاب بندی داخلی راحت‌تر هستند اما قاب بندی خارجی تحمل وزن بیشتری دارد.

کوله پشتی زنانه

بند سینه در کوله کوهنوردی زنانه

هر کوله پشتی باید بند سینه قابل تنظیم داشته باشد تا دو بند شانه‌ای را به یکدیگر متصل کند و مانع از لغزش در هنگام پیمایش گردد. وجود بند سینه در کوله پشتی زنانه سبب می‌شود تا اندازه‌ی آن با ارتفاع سینه تنظیم شود.

باله کمری در کوله پشتی زنانه

باله کمری به همان قسمتی گفته می‌شود که عین یک کمربند دور کمر بسته می‌شود و در عین حال به دلیل وجود جیب مانند یک کیف کمری می‌تواند باشد. این قسمت نقش بسیار مهمی در ایجاد حس راحتی ایفا می‌کند؛ زیرا بخش زیادی از وزن بار کوله پشتی را از روی شانه برداشته و به کمر منتقل می‌کند.

دقت داشته باشید در هنگام انتخاب کوله کوهنوردی، باله کمری آن قابلیت تنظیم سایز داشته باشد و توسط یک قفل که کعکولا سگکی است، محکم و ثابت بماند.

وزن کوله پشتی کوهنوردی زنانه

وزن کوله کوهنوردی یکی از عوامل تاثیرگذار در انتخاب آن است. قانون حمل کوله بدین صورت است که هر فرد می‌تواند به اندازه‌ی 10 درصد از وزن بدن خودش، کوله حمل کند. بنابراین کوله کوهنوردی هر چه سبک‌تر باشد و از تجهیزات فشرده و سبک وزن استفاده کنید، به نفع خودتان است.

جنسیت

کوله پشتی زنانه در مقایسه با مردانه؛ نیم تنه کمتری دارد ولی قوس کمری در آنها بیشتر است. علاوه بر این، بند شانه‌ای مخصوص بانوان به همدیگر نزدیک‌تر است. به همین دلیل می‌گوییم طراحی کوله کوهنوردی زنانه با توجه به آناتومی بدن صورت می‌گیرد.

حجم کوله کوهنوردی بانوان

حجم کوله همیشه به دو فاکتور اصلی بستگی دارد. اولی به تعداد روزها و شب‌هایی که در کوهنوردی هستید و دومی به سختی و دشواری مسیر. با توجه به هر یک از این شرایط مجبور به حمل تجهیزات و وسایل بیشتری می‌شوید که خودش تعیین کننده حجم کوله خواهد بود.

  • کوله‌های کمتر از 30 لیتر؛ یک روزه

این کوله‌ها به دلیل ظرفیت سی لیتری که دارند، تنها برای لوازم ضروری مانند آب و غذا، چراغ قوه، لباس و کیت کمک‌های اولیه جا دارند. به همین دلیل برای کوهپیمایی‌های یک روزه بسیار مناسب هستند. همچنین برای پیاده روی و دوچرخه سواری و… نیز قابل استفاده‌اند.

  • کوله‌های 30 تا 50 لیتری؛ یک تا سه روزه

این حجم از کوله علاوه بر لوازم ضروری توانایی حمل کیسه خواب، چادر، ظروف غذا، سرشعله و کپسول را نیز دارد. به همین دلیل برای برنامه‌های یک تا سه روزه مناسب هستند. این کوله‌ها توانایی حمل 10 تا 15 کیلوگرم بار را دارند.

  • کوله‌های 50 تا 80 لیتری؛ مناسب 3 تا 5 روز

کوله‌ها با همچین ظرفیتی برای برنامه‌هایی که بیش از سه روز باشد، مناسب است. این حجم به شما امکان جمع کردن تمامی تجهیزات لازم و ضروری و علاوه بر آن لباس برای روزهای مختلف، پتو سفری و … می‌دهد.  در نظر داشته باشید به دلیل حجم بیشتری که به شما ارائه می‌دهد وزن بیشتری نیز دارد. بنابراین اگر سفر یا پیمایش شما کمتر از 3 تا 5 روز است، نیاز به تهیه‌ی همچین کوله‌ای ندارید، به جز اینکه فقط بار خودتان را سنگین کنید.

  • کوله 80 تا 110 لیتر؛ برای بیشتر از 5 روز

سنگین‌ترین و حجیم‌ترین کوله پشتی که می‌توانید تهیه کنید، در این دسته قرار دارد. این نوع کوله‌ها معمولا برای برنامه‌های زمستانی و تخصصی که نیازمند تجهیزات بسیاری هستند، کابرد دارند. یادتان باشد این حجم از کوله بیشتر برای افراد حرفه‌ای مناسب است و خیلی برای سفرها توصیه نمی‌شود. اگر برای سفر به همچین حجمی احتیاج داشتید، بهتر است استفاده از چمدان را بررسی کنید شاید گزینه‌ی بهتری باشد.

بررسی سیستم تعلیق در کوله پشتی زنانه

احساس راحتی‌ای که در زمان استفاده از کوله پشتی دریافت می‌کنید، به دلیل وجود سیستم تعلیق خوب و استاندارد در آن می‌باشد.

سیستم تعلیق در سه قسمت کوله اجرا می‌شود که همبستگی آنها به یکدیگر، موجب یک حس راحت و سالم می‌گردد.

صفحه پشتی: علاوه بر قاب بندی که در بالا ذکر کردیم، باید محکم باشد تا در حفظ وضعیت بدن به فرد استفاده کننده، کمک کند.

کمر: باید به گونه‌ای طراحی و تعبیه شده باشد که وزن بدن در سراسر لگن پخش و تقسیم شود.

بندهای شانه‌ای: نکته حائز اهمیت در این بندها این است که باید پد دار باشند تا شانه‌ها در برابر فشاری که تحمل می‌کنند آسیب نبینند.

کوله پشتی زنانه

نحوه انتخاب بهترین کوله پشتی زنانه

حالا که ویژگی‌ها بارز یک کوله زنانه را بررسی کردیم، باید بتوانیم بهترین انتخاب را داشته باشیم. حتما تا الان متوجه شده‌اید که نکته طلایی در انتخاب، هماهنگی کوله با ساختار بدنی شماست. هیچ چیز قاطعی در بهترین بودن وجود ندارد، مگر اینکه با معیارهای شما هماهنگی داشته باشد.

باید قبل از هرچیزی حجم مورد نیازتان را تشخیص دهید و در همان رده شروع به جست و جو یک کوله8 مناسب کنید. حالا باید در نظر داشته باشید که چقدر با آناتومی بدن شما هماهنگ است. در کمر، بند سینه‌ای، پدهای شانه‌ای و سیستم تعلیق آیا راحتی را احساس می‌کنید یا نه؟! بعد از بررسی این موارد توصیه می‌کنم به تعداد جیب‌ها دقت کنید، هر چه جیب و فضای اختصاصی بیشتر باشد، نظم دهی به وسایل و تجهیزات بیشتر ممکن می‌شود، در نتیجه دسترسی راحت‌تری خواهید داشت.

در آخر بانوان عزیز کوهنورد باید به جنس پارچه توجه کنند. معمولا برندهای معتبر از پارچه‌های استفاده می‌کنند که در برابر سایش و پارگی مقاوم باشد و همچینین در برابر نفوذ آب نیز مقاومت داشته باشد. البته از لحاظ قیمت کوله‌های اورجینال مسلما در رده بالاتری قرار دارند. اما کوله‌های اقتصادی نیز در بازار موجود است که کیفیت قابل قبولی دارند و کاملا از استانداردها پیروی می‌کنند.

سخن آخر

انتخاب کوله پشتی زنانه به عوامل متعددی بستگی دارد که در بالا هرکدام را به طور واضح و جداگانه شرح دادیم. در عین حال ذکر کدیم که بهترین باید بر اساس معیارهای خود شما تعیین شود و تا زمانی که با بدن شما هماهنگی نداشته باشد حتی اگر از بهترین برند دنیا باشد، کارایی لازم را نخواهد داشت.

شما میتوانید برای تهیه‌ی انواع کوله کوهنوردی زنانه و مردانه، اورجینال و ایرانی، به فروشگاه حضوری و آنلاین سیاه کمان مراجعه کنید تا علاوه بر خرید راحت، مشاوره رایگان خرید را نیز دریافت کنید.

در دنیای ما ماجراجویی کنید
تصویر خدمات

نحوه چیدن کوله پشتی کوهنوردی

این مسأله‌ای نیست که از کسی بخواهید برای شما انجام دهد، پس باید خودتان دست به کار شده و آن را یاد بگیرید. اما اگر تا به امروز از نحوه چیدن کوله کوهنوردی بی‌خبر بودید با شما هستیم تا پله به پله این مسیر را با هم، قدم برداریم:

ادامه مطلب

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط