راهنمای خرید زیرانداز کوهنوردی

مطمئنیم که از مزیت‌های کمپینگ بی‌اطلاع نیستید! در این روز‌ها، افراد به کمپینگ و طبیعت‌گردی علاقه بیشتری نشان می‌دهند و در تلاشند تا حداقل یک روز را در طبیعت بگذرانند. اما نکته مهمی که برای آسایش در زمان کمپینگ نیاز دارید؛ استقاده از تجهیزات مناسب است که بیمه‌ای در قبال شرایط محیطی در طبیعت محسوب می‌شود.

در این میان زیر انداز کوهنوردی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که متأسفانه گاهی توسط بعضی از طبیعت گردان نادیده گرفته می‌شود. دور از انصاف نیست اگر بگوئیم زیر انداز کوهنوردی می‌تواند تا آسودگی و آرامش را در سفر‌های کمپینگ به شما هدیه دهد. خصوصاً خوابیدن روی زیرانداز کیسه خواب به شما خوابی خوش همانند خواب روی تخت خواب خودتان را به ارمغان می‌آورد.

اما نکته‌ی مهم در حفظ این آسایش انتخاب زیر انداز کوهنوردی مناسب است که برای گزینش صحیح آن باید ابتدا با انواع زیرانداز کوهنوردی آشنا شوید.

انواع زیرانداز مسافرتی

زیر انداز کوهنوردی به چند گروه زیر انداز کیسه خواب، زیرانداز چادر و مدل‌هایی از زیر انداز سفری تقسیم می‌شود و به نحوی حضورش در کوله پشتی هر کوهنورد ضروری است. در واقع زیرانداز کوهنوردی نقش بسزایی در آسایش افراد خصوصاً هنگام خواب دارد. باور کنید بدون زیرانداز کیسه خواب استراحت مناسب می‌تواند یک خیال باشد که هیچگاه به واقعیت نمی‌پیوندد.

پس دفعه بعدی که قصد رفتن به طبیعت داشتید و احساس کردید حضور یک کیسه خواب چندان هم مهم نخواهد بود؛ اهمیت مدل‌های زیر انداز مسافرتی که در ادامه این بلاگ برایتان می گوئیم را به ذهنتان بسپارید.

زیر انداز بادی کیسه خواب

زیر انداز بادی کیسه خواب دارای مدل های مختلفی است. از زیر انداز بادی هایی که بسیار سبک هستند و به راحتی در کوله پشتی شما جای می‌گیرند تا مدل‌های ضخیمی که در کمپینگ برای استراحت مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

برای بعضی از مدل‌ها باید از نفستان کمک بگیرید و با فوت کردن شروع به باد کردن زیر انداز بادی کیسه خواب خود کنید. اما بعضی مدل‌ها روش‌های جایگزینی دارند و کمک می‌کنند نفستان را برای خودتان نگه دارید. این مدل‌ها از محبوبیت زیادی در بین کوهنوردانی که به دنبال آسایش هستند برخوردارند.

پیشنهاد می‌کنیم میزان باد زیراندازتان را قبل از به خواب رفتن چک کنید زیرا تغییر دمای محیط بر هوای درون زیر انداز بادی کیسه خواب نیز تأثیر می‌گذارد. در ضمن به پاکیزگی آن نیز توجه داشته باشید زیرا رطوبتی که از طریق دهان شما وارد تجهیزات بادیتان می‌شود؛ درون آن می‌ماند و در نتیجه می‌تواند باعث تجمع باکتری و بو گرفتن زیراندازتان شود. 

زیر انداز بادی یک لایه پارچه ضد آب و مستحکم دارد و با یک سوپاپ به شما اجازه باد کردن آن را می‌دهد. می‌توانید آن را با نفس‌های قوی یا محکمتان باد کنید یا از یک روش ساده‌تر کمک بگیرید و از یک پمپ باد دستی استفاده کنید.

در کل مدل‌های زیر انداز کیسه خواب بادی نسبت به انواع فومی سبک‌تر هستند و جای کمتری اشغال می‌کنند. در کنار این مزیت‌ها، عایق حرارتی بهتری نیز محسوب می‌شوند. البته ناگفته نماند که زیر انداز فومی آماده به مصرف است. یعنی برای استفاده از زیرانداز فومی  کافی است آن را پهن کنید اما زیر انداز بادی نیاز به صرف زمان برای باد کردن دارد.

البته بهتر است اهمیت انتخاب یک کیسه خواب مناسب را نیز از یاد نبرید. اگر هنوز کیسه خواب مناسب خود را هنوز انتخاب نکردید؛ بهتر است سری به بلاگ کیسه خواب، مرز لذت و آشفتگی بزنید.

زیرانداز فوم بادی یا خود بادشونده

زیرانداز فومی بادی یکی از محبوب‌ترین‌هاست! زیرانداز خود بادشونده مثل یک ساندویچ است که یک فوم اسفنجی را بین دو لایه پارچه پیچیده است. در این مدل هوا در فوم حفظ می‌شود و می‌تواند یک عایق برای حفظ گرمای بدن شما باشد. برای استفاده از زیرانداز فومی بادی دریچه هوا را باز و آن را رها کنید تا خود به خود مراحل باز شدن را طی کند. این روند می‌تواند بین 1 تا 5 دقیقه از شما زمان بگیرد.

زیرانداز خود بادشونده بیشترین عایق حرارتی را در بین مدل‌های مختلف دارد ولی گران قیمت‌ترین زیرانداز کوهنوردی محسوب می‌شود. این زیر انداز‌ها به دلیل فوم وزن و حجم بیشتری نسبت به زیرانداز بادی دارد.

زیرانداز کوهنوردی فومی

زیرانداز فومی ساده‌ترین زیرانداز کوهنوردی محسوب می‌شود! زیرانداز کوهنوردی فوم از مدل‍‌های بادی قدیمی‌تر هستند اما در بعضی موارد هنوز هم بهتر از نمونه‌های دیگر عمل می‌کنند. برای مثال، اصلاً نباید نگران آسیب به زیرانداز فومی باشید و می توانید آن را با خیالی آسوده به انتهای کوله پشتی خود ببندید، زیرا احتمال آسیب جدی به آن تقریباً ناچیز است. البته می‌دانید که زیرانداز کوهنوردی فوم به دلیل سفتی زیادی که دارد راحتی چندانی برایتان به ارمغان نمی‌آورد. زیرانداز کوهنوردی فوم دو نوع آکاردئونی و رولی دارد.

 زیرانداز کوهنوردی آکاردئونی

در واقع این محصول زیر مجموعه از زیرانداز فومی است. زیرانداز کوهنوردی آکاردئونی از فوم فشرده تولید شده که برای جذب هوای بیشتر و بهبود عملکرد عایق مانند این نوع زیر انداز برجستگی‌ها و فرو رفتگی‌هایی در سطح آن طراحی شده است. این سلول‌های هوای شانه تخم مرغی وظیفه افزایش ظرفیت گرمایشی و در نتیجه بیشتر شدن خاصیت عایق آن را برعهده دارند.

زیر انداز آکاردئونی بسیار سبک است  و این مزیت در کوهنوردی بسیار قابل توجه و مهم است. علاوه بر این زیر انداز آکاردئونی برای نشستن روی ناهمواری‌ها مشکلی ایجاد نمی کند و حتی برای نشستن روی برف نیز مناسب است.

حتی بعضی از  کوهنوردان حرفه‌ای توصیه می‌کنند از زیر انداز آکاردئونی در قسمت زیرین زیرانداز بادی کیسه خواب استفاده کنید تا بتوانید حداکثر حافظت را در هنگام خواب تجربه کنید و از آسیب های احتمالی به زیرانداز بادی کیسه خواب گران قیتتان جلوگیری کنید. زیرانداز کوهنوردی آکاردئونی برای کف چادر نیز انتخاب بسیار مناسبی محسوب می‌شود.

خرید زیر انداز کوهنوردی متناسب با نوع فعالیت

هر گونه فعالیت که در طبیعت انجام می‌دهید، مستلزم شرایط مختلفی از آب و هوا و نیاز‌های متفاوت شماست. مقصد برنامه سفر شما ممکن است سنگلاخی، کوهستانی، جنگلی و… باشد. حتی احتمال دارد هر کدام از این محیط‌ها شرایط آب و هوایی خشک یا مرطوبی داشته باشند و هر کدام زیرانداز کوهنوردی مناسب خود را می‌طلبد.

علاوه بر این، توجه به نوع فعالیتتان در هنگام خرید زیر انداز کوهنوردی می‌تواند بسیار مفید باشد. برای مثال پیشنهاد می‌کنیم در هنگام پیمایش‌های طبیعت گردی زیرانداز کوهنوردی با وزن کم انتخاب کنید تا در کوله پشتی شما به راحتی جای بگیرد و آن را سنگین نکند. پس زیر انداز‌های بادی بهترین انتخاب شما هستند. در صعود‌هایی با ارتفاع‌های بلند یا صعود زمستانه که دمای هوا به شدت افت پیدا می‌کند، اولین چیزی که باید مد نظر خود قرار دهید شاخص گرمایی زیر انداز کیسه خواب است.

معیار‌های انتخاب یک زیرانداز کوهنوردی مناسب

فراموش نکنید که زیرانداز کوهنوردی مناسب نوید یک استراحت خوب و شروع یک روز پر انرژی است. پس اهمیت آن را دست کم نگیرید. فاکتور های مهمی برای خرید زیرانداز کوهنوردی وجود دارد که هر کدام نقش پر رنگی در انتخاب شما بازی می کنند. اما همان‌طور که گفتیم باید با توجه به اقلیم مقصد انتخابیتان، نیازهایتان و نوع فعالیتتان اهمیت این فاکتور‌ها را مشخص کنید. این موارد را با یکدیگر بررسی می‌کنیم:

با این فاکتور مهم کاملاً آشنایی دارید! همان‌طور که می‌دانید این عامل در انتخاب تجهیزات کوهنوردی اهمیت ویژه‌ای دارد. و هر چه پیمایش های شما طولانی‌تر شود، اهمیت این موضوع نیز افزایش می‌یابد. پس اگر فعالیت‌هایی همچون طبیعت‌گردی‌های طولانی در پیش رو دارید، انتخاب یک زیرانداز کوهنوردی سبک کمک شایانی در بهبود روند این فعالیت به ارمغان می‌آورد.

می‌دانید که علاوه بر وزن، حجم و ابعاد این محصول نیز می‌تواند بسیار تأثیر گذار باشد. قطعاً شما به مدلی نیاز دارید که با ابعاد مناسبش به راحتی در کوله پشتی شما جای بگیرد.

یکی از فاکتورهای مهم در خرید زیرانداز که در خرید حتما باید به آن دقت شود تناسب زیر انداز با قد شما می‌باشد. تصور کنید اگر محصول انتخابیتان از لحاظ قدی برای شما کوچک باشد تا چه حد عذاب آور خواهد بود. ابعاد نا‌مناسب زیرانداز علاوه بر اینکه تمام آزادی شما را می‌گیرد، کارایی خود را به کل از دست می‌دهد! به نحوی که نمی‌تواند به خوبی از شما محافظت کند.

رویه‌ی این محصول یکی از مهم‌ترین اجزای آن محسوب می‌شود. پارچه‌های رویه از جنس پلی‌استر، نایلون یا کتان تولید می‌شود. زیر انداز‌های حرفه‌ای دارای روکش TPU می‌باشند که در برابر آسیب‌ها کاملاً مقاوم هستند. و حتی از لغزش این محصول بر روی سطوح دیگر جلوگیری می‌کنند. باید با توجه به نیازتان به ضد آب بودن رویه نیز توجه کنید. نمونه‌ای از این پارچه‌‌های ضد آب معتبر پلی استر با روکش آکسفورد است که مقاومت خوبی در برابر رطوبت از خود نشان می‌دهند.

فاکتور R-value میزان مقاومت زیرانداز کوهنوردی در برابر سرما می‌باشد. هرچه میزان این فاکتور بالاتر باشد، محصول انتخابیتان عایق بهتر در برابر سرما محسوب می‌شود. پس این یک معادله کاملاً خطی است، به این معنی که یک زیرانداز با مقدار R3 3 برابر بهتر از یک محصول با مقدار R1 از خود مقاومت نشان می‌دهد و شما را 3 برابر گرم‌تر نگه می‌دارد.

هر چه ضخامت زیرانداز کیسه خواب بیشتر باشد، زیر انداز راحت‌تر و گرم‌تر خواهد بود. یعنی ضخامت مناسب به شما احساس راحتی بیشتری می‌دهد حتی اگر در نا‌هموار‌ترین مسیر‌ها قصد استراحت داشته باشید، ضخامت مناسب آن را مشابه تخت خواب منزلتان می‌کند و شما را راحت و گرم نگه می‌دارد. به همین دلیل است که مدل‌های بادی نسبت به فومی راحتی و گرمایش بیشتری به شما هدیه می‌دهند.

اما اگر فرد خوش‌خوابی هستید؛ مدل های زیر انداز کیسه خواب نازک هم می‌تواند برایتان مناسب باشد. فراموش نکنید که اولویت دادن به این معیار‌ها باید با توجه به نیاز‌هایتان صورت پذیرد.

اگر شما فقط روی کیسه خواب فوق‌العاده خود حساب کردید و فکر می‌کنید به تنهایی می‌تواند از شما محافظت کند؛ سخت در اشتباهید! باور کنید بدون یک زیرانداز کوهنوردی خواب آسوده محال است!

پس این بلاگ را یک باره دیگر مطالعه کنید و سری به سایت سیاه کمان بزنید تا محصول مورد نیازتان را به دست آورید. شما با توجه به برنامه‌هایی که می‌روید کدام معیار برایتان اولویت دارد؟

در دنیای ما ماجراجویی کنید:
مروری بر مطالب ذکر شده

خلاصه بلاگ راهنمای خرید زیرانداز کوهنوردی

زیرانداز کوهنوردی، از آن دسته تجهیزاتی است که گاهی اوقات توجه کمی به آن می‌شود. البته هرکسی که یکبار تجربه شبمانی و کمپینگ بدون زیرانداز را داشته باشد، به خوبی خواهد فهمید چه نقش مهمی در کیفیت خواب دارد. اما خیلی حیف است یک تجربه تلخ باعث متوجه شدن این موضوع باشد. به همین دلیل این محتوا را تولید کردیم تا آگاهی بخش شما باشد.

زیرانداز انواع مختلفی دارد که در متناسب با برنامه و نوع نیاز می‌توانید انتخاب کنید. اولین مدل زیراندازهای بادی هستند که می‌توانید با دهان شروع به باد کردنش کنید، یکم ممکن است نفس گیر باشد، اما زیراندازهایی بادی نیز هستند که خودکار باد می‌شوند. این نوع زیراندازها یک لایه ضد آب روی خودشان دارند و با باد شدن، بسیار نرم و راحت می‌شوند. نکته قابل توجه در این مورد، مراقبت از آن است که در داخل باکتری جمع نشود و باعث بوی بد نگردد.

زیراندازهای فومی، ساده‌ترین نوع زیرانداز است. این مدل به راحتی رول می‌شود و در بیرون کوله پشتی بسته می‌شود. زیرا احتمال وارد شدن آسیب به آن بسیار کم است. البته باید بدانید زیراندازهای فومی خیلی نرم نیستند و بیشتر برای محافظت از کیسه خواب کاربرد دارند.

زیرانداز آکاردئونی نیز زیرمجموعه مدل‌های فومی است فقط با این فرق که آنها رول نمی‌شوند و به صورت آکاردئون باز و بسته می‌گردند. این مدل حتی برای محافظت کف چادر نیز بسیار مناسب است.

حالا که مدل‌ها را شناختید، باید بدانید در چه موقعیتی، چه آب و هوایی کدام مدل بهتر است استفاده کنید. در ارتفاعات بالا باید حتما شاخص گرمای بیشتر را مد نظر قرار بدهید تا دچار هیپوترمی نشوید. اما در طبیعتگردی که کوله پشتی بزرگی دارید، بهتر است به معیار وزن توجه بیشتری کنید. یادتان باشد تجمع وزن تجهیزات باعث سنگینی نهایی کوله کوهنوردی می‌گردد، پس باید به هر کدام دقت کنید.

بعد از بررسی حجم و وزن کوله، بهتر است تناسب ابعاد را بسنجید. یعنی کوتاه تر از قدتان نباشد، اگر این اتفاق رخ بدهد، درصد زیادی از راحتی شما را می‌گیرد. علاوه بر این بهتر است به رویه زیرانداز توجه کنید، خیلی‌ها قابلیت ضدآبی دارند و در برابر لیز خوردن مقاوم هستند، در حالی بعضی از آنها هیچکدام از این ویژگی‌ها را ندارند. شما با توجه به محل و نوع برنامه باید اقدام به مدل مناسب کنید.

ضخامت زیرانداز هرچه بیشتر باشد، مسلماً راحتی بیشتری به شما عرضه می‌کند. اما ضخامت زیاد یعنی وزن و حجم بیشتر که برای کوهنوردی و طبیعتگردی فاکتور مهمی است.

شما می‌توانید زیرانداز مورد نیازتان را از سیاه کمان تهیه کنید. حتی اگر با وجود این توضیحات، بازهم سوالی داشتید، آن را با مشاوران ما مطرح کنید تا راهنماییتان کنند. یادتان باشد مشاوره در سیاه کمان کاملا رایگان است. فروشگاه حضوری و آنلاین ما، آماده خدمت رسانی به شما کوهنوردان و طبیعتگردهای عزیز می‌باشد.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط