راهنمای کامل خرید شلوار ترکینگ

اینکه بگوییم پاهای شما یک لشگر دو نفره است، خیلی هم اغراق‌آمیز نیست. اما باید بدانید هر لشگری نیاز به سپر دفاعی دارد. در واقع شما با محافظت پاهایتان در هر شرایطی، موجب پیروزی آن‌ها در انجام خواسته‌هایتان خواهید شد. اما با توجه به این‌که تجهیزات کوهنوردی در هر شرایطی متفاوت است، باید انتخاب صحیحی داشته باشید. شلوار ترکینگ نیز از این قاعده مستثنی نیست.

شلوار ترکینگ، یک شلوار کوهنوردی سه فصل است که مختص پیمایش‌های کوهستان طراحی و تولید می‌شود و ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که در بلاگ شلوار ترکینگ با انواع آن آشنا شدید. در این بلاگ قصد داریم اصولی‌ترین شیوه برای یک انتخاب درست در خرید شلوار ترکینگ را برای شما بازگو کنیم. فراموش نکنید انتخاب تجهیزات کوهنوردی مانند اثر انگشت منحصر به خود شماست.

شاید به پیشنهادات افراد مختلف فکر کنید اما هیچکسی به خوبی خودتان نمی‌تواند برایتان تصمیم بگیرد. پس علم انتخاب اصولی این تجهیزات را یاد بگیرید و از بهره‌گیری این لوازم کاربردی در برنامه‌هایتان لذت ببرید. تا انتهای این بلاگ همراه ما باشید و با اطلاعاتی که به دست می آورید پاسخگوی سوالات سیاه کمان باشید و اینگونه ما را در جوابگویی بهتر به نیازهای شما همراهی کنید.

مسیر خود را مشخص کنید!

شاید برایتان عجیب باشد که ما این راهنمای خرید شلوار ترکینگ را از اینجا آغاز کردیم. ولی باید بدانید قبل از هر چیزی باید مسیر کوهپیمایی خود را مشخص کنید. به هر گوشه‌‌ای از مسائل مرتبط با کوهنوردی و تجهیزات آن که سرک بکشید، باز به برنامه‌ریزی کوهنوردی می‌رسید! پس پیش از هر چیزی آن را یاد بگیرید تا انتخاب‌هایتان در تجهیزات کوهنوردی دقیق‌تر و در نتیجه برنامه‌هایتان با کیفیت‌تر از پیش باشد.

متغیر‌های مهم در انتخاب و خرید شلوار ترکینگ

حال که با این شلوار کوهنوردی سه فصل آشنایی دارید و مسیر خود را نیز مشخص کردید؛ باید چک کنید کدام ویژگی آن با مسیر و خواسته‌های شما هم‌خوانی دارد؟ ما نیز در این مسیر شما را همراهی می‌کنیم تا نتیجه دلخواه را به دست آورید:

معیارهای انتخاب صحیح شلوار ترکینگ را باید با تمرکز بر «راحتی، دوام و عملکرد» بررسی کنید.

توصیه سیاه کمان!

جنس پارچه شلوار کوهنوردی سه فصل

شما نیاز دارید در جنس پارچه شلوار انتخابی خود به دنبال کشش مناسب باشید. زمانی که در زمین‌های نا‌هموار قدم بر می‌دارید؛ به قدرت کشسانی در شلوار کوهنوردی سه فصل نیاز پیدا می‌کنید تا بتوانید در کنار راحتی، بدون محدودیت گام‌های بلند بردارید. به منظور دستیابی به ویژگی‌های دلخواه، معمولاً جنس شلوار ترکینگ را از نایلون با ترکیبی از لایکرا، الاستان یا اسپندکس تولید می‌کنند. البته نسبت این ترکیب‌ها متفاوت است.

به طور معمول هرچه نسبت اسپندکس یا الاستان ترکیب شده بیشتر باشد؛ پارچه این شلوار کوهنوردی سه فصل ضمن اینکه تنفس‌پذیری خود را حفظ می‌کند؛ انعطاف‌پذیری مناسب‌تری نیز دارد. شلوار ترکینگ مناسبی که به شما اجازه تحرک آزادانه می‌دهد معمولاً کمی الاستان یا اسپندکس دارند. اگر راحتی برای شما مهم است؛ حتماً کشش آن را از دو جهت (به صورت ضربدری) امتحان کنید یا حتی گاهی کشش‌های چهار طرفه نیز وجود دارند که راحتی بیشتری برایتان به ارمغان می‌آورند.

برای مثال متریال پنبه آب و خاک را به خود جذب می‌کند. پس برای انتخاب جنس شلوار ترکینگ گزینه خوبی نخواهد بود. اما اگر با پلی استر یا نایلون ترکیب شود، می‌تواند خوب عمل کند. یک ترکیب پنبه‌ای می‌تواند انعطاف خوبی داشته باشد؛ اما معایبی دارد که جنس‌های دیگر بر آن ارجحیت پیدا می‌کنند.

مهم است که در خصوص متریال‌های مختلف اطلاعات کافی داشته باشید و بدانید کدام یک برای شما مناسب‌تر است زیرا اشتباه در این مورد می تواند سفرتان را نا‌خوشایند کند. معمولاً شلوار‌های ترکینگ را از جنس پلی آمید تولید می‌کنند که این متریال برای کوهنوردان مثل یک هدیه الهی بوده و تمام خواسته‌های آن‌ها را از این محصول مهیا می‌کند. پلی آمید‌ها قوی و با دوام هستند که مختص لباس‌های ورزشی تولید می‌شوند.

نایلون یک پارچه مصنوعی با دوام فوق‌العاده است که به سرعت خشک می‌شود و کمی نرم‌تر از سایر پارچه‌های مصنوعی است اما به دلیل نحوه تولید به خصوصی که دارد از نمونه‌های دیگر کمی گران‌تر است. پلی استر نیز متریال بسیار مقاومی است (البته کمی کمتر از نایلون) ولی به طور طبیعی آبگریز است و نسبت به نایلون آب کمتری جذب می‌کند و اگر خیس شود زودتر تبخیر و خشک می‌شود.

می‌خواهید بدانید چگونه متوجه شوید که محصول انتخابیتان از چه متریالی تولید شده است؟ کافی است به شناسنامه کوچکی (لیبل) که در قسمت داخلی آن وجود دارد مراجعه کنید و جنس شلوار کوهنوردی سه فصل خود را از آنجا چک کنید.

جنس شلوار ترکینگ شما باید دارای خصوصیاتی چون سبکی، خشک شدن سریع، تنفس‌پذیری و حتی تمیزی آسان باشد. تمام این ویژگی‌ها در انتخاب جنس آن تأثیر‌گذار می‌شود. اجازه دهید این ویژگی‌ها را دقیق‌تر بررسی کنیم:

انتخاب یک شلوار اشتباه وقتی به برنامه‌های طولانی می‌روید تاوان سنگینی دارد. بنابراین انتخاب شلوار کوهنوردی سه فصل خود را به معنای واقعی کلمه بسنجید. شاید در حال حاضر فکر کنید که سبکی شلوار کوهنوردی خیلی مسأله تأثیر‌گذاری نیست. اما نباید اجازه دهید که وزن آن حتی نصف سنگینی شلوار‌های معمول باشد.

در غیر این صورت نه تنها راحتی دلخواه را در حین حرکت نخواهید داشت بلکه عملکرد ورزشی شما نیز به شدت کاهش پیدا می‌کند و به مرور زمان باعث کلافگی شما می‌شود. پلی‌آمید‌‎ها یکی از متریال‌های سبکی هستند که موجب آسودگی خاطر شما در هنگام پوشش و حمل آسان شلوار ترکینگ در برنامه‌های کوهنوردی می‌شوند.

به سمت هر کدام از پوشاک کوهنوردی که نگاه کنید، تنفس‌پذیری مهم‌ترین ویژگی آن خواهد بود. هر چقدر که به لایه‌بندی لباس کوهنوردی در زمستان اهمیت می‌دهید، به تنفس‌پذیری شلوار ترکینگ در تابستان نیز باید توجه کنید. بیشتر شلوار‌های ترکینگ از الیاف مصنوعی تولید شده‌اند که سبک هستند و سریع خشک می‌شوند. اما اگر در کنار این ویژگی‌ها تنفس‌پذیری نداشته باشند؛ آسایش شما را به طور کل از بین می‌برند و باعث کلافگی شما خواهند شد.

هنگام خرید شلوار ترکینگ در انتخاب مدل آن دقت کنید، زیرا شما باید مدلی از شلوار ترکینگ را انتخاب کنید که در حین محافظت از پاهایتان آسایش شما را نیز برقرار می‌کند. برای مثال از لایه‌های مش در جیب‌ها و بعضی نواحی داخلی شلوار ترکینگ استفاده می‌کنند تا تنفس‌پذیری آن دچار اختلال نشود.

می‌دانید که اصلاً نمی‌شود به کوه‌ها اطمینان کرد! یعنی ممکن است در یک لحظه هوا آفتابی و شفاف باشد اما یک ثانیه بعد، یک بارش ناگهانی شما را سورپرایز کند. علاوه بر این، مسیر همیشه پر از گل و لای است و خشک شدن سریع موجب می‌شود بتوانید با خیال راحت شلوار ترکینگ خود را تمیز کنید. خبر خوب این است که مدل‌های شلوار ترکینگ کوهنوردی تولید شده از جنس پلی استر و پلی آمید می‌توانند این کار را به نحو احسنت انجام دهند.

کوهنوردی به جز سورپرایز‌های طبیعت، مسائلی چون عبور از رودخانه‌ها دارد پس این خصوصیت را بیش از پیش جدی بگیرید. تصور کنید شلوار جین خود را در کوهستان بپوشید و یک اتفاق باعث خیس شدن آن شود! تصور آن هم دردناک است که شلوار به آن سنگینی را بر تن خود تصویر‌سازی کنید. حال در کوهنورد که خیلی مسائل ممکن است پیش رویتان قرار بگیرد انتخاب نادرستی چون این می‌تواند معضل بزرگی شود.

علاوه بر این که می‌دانید در مسیر به آلودگی‌های زیادی از جمله مسیر‌های خاکی و گلی و نشستن روی زمین بر می‌خورید که شلوارتان را حسابی کثیف می‌کند و در نتیجه انتخاب متریالی که به راحتی لک شود یا خیلی آسان آلودگی را جذب کند فکر خوبی به نظر نمی‌آید! در نتیجه از انتخاب متریالی چون پنبه در شلوار کوهنوردی سه فصل خودداری کنید.

اگر برنامه‌ریزی‎‌های کوهنوردی خود را می‌شناسید و می‌دانید مدت طولانی در هوای مرطوب سپری می‌کنید یا در آن عبور از رودخانه و مسیر‌های آب‌رو دارید؛ داشتن شلوار ضد آب برای شما واجب است! اما اگر از آن دسته افرادی هستید که کوه رفتنتان بسته به هوای آن روز است و به اصطلاح هوای خوب شما را به طبیعت می‌کشاند؛ پیشنهاد می‌کنیم خیلی خود را به هزینه نیاندازید! همین که بدانید شلوار ترکینگ شما قابلیت خشک شدن سریع دارد، برای شما کفایت می‌کند.

شلوار ترکینگ ضد آب ممکن است به مرور زمان خاصیت خود را کمی از دست بدهد؛ پس حتماً به فکر شارژ آن نیز باشید. اسپری ضد آب می‌تواند توانایی مقاومت آن در برابر نفوذ آب را شارژ کند. در واقع شلوار ترکینگ ضد‌آب، به جای جذب قطرات آب، آن‌ها را بر روی خود می‌رقصاند و می‌بینید که آب و رطوبت بر روی شلوار ترکینگ ضد آب می‌لغزند و به پایین می‌چکند.

جدا از دوام پارچه، باید به نکاتی چون دوخت مستحکم و درز‌های تقویت شده نیز توجه کنیم. گاهی بیشترین نقاطی که در شلوار کوهنوردی سه فصل آسیب می‌بینند، همین دوخت‌ها هستند که برای آن‌ها ارزش قائل نشده‌اند. درست است که پارچه‌های ضخیم استقامت بهتری دارند اما توجه داشته باشید که شلوار ترکینگ برای سه فصل طراحی شده و نیاز به نفس‌پذیری کافی دارد. پس در کنار دوام پارچه، برای دوخت درز‌های آن نیز ارزش بگذارید تا تعادلی بین این دو معیار برقرار کنید.

تمام پوشاک به دلیل لایه‌ای که روی پوست قرار می‌گیرد، از تابش مستقیم نور خورشید محافظت می‌کند. اما بسیاری از پوشاک کوهنوردی محافظت بیشتری دارند. این لباس کوهنوردی با UPF تولید می‌شود که عامل محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش است. مقدار UPF به شما نشان می‌دهد که چه مقدار از اشعه ماوراء بنفش نور خورشید ممکن است به پوست شما برسد.

برای مثال اگر درجه UPF شلوار ترکینگ کوهنوردی شما 50 باشد، به این معنی است که 1/50 یا در واقع 2% از اشعه ماوراء بنفش خورشید از طریق پارچه به پوست شما می‌رسد یا UPF 20 به معنای عبور 1/20 یا 4% از اشعه نور خورشید است. پس هر چه درجه‌بندی بالاتری داشته باشد، از حفاظت بیشتری برخوردار می‌شوید. البته نوع پارچه، بافت، رنگ و مسائل اینچنینی می‌تواند بر UPF تأثیر‌گذار شود.

یکی از نکاتی که هنگام خرید شلوار ترکینگ باید به دقت کنید فاق شلوار و قسمت زانوهاست. این دو طراحی شگفت‌انگیز در ایجاد آسودگی کوهنورد معجزه می‌کنند! این دوخت که در قسمت زانو وجود دارد یک فرم عالی در قسمت کشکک زانو ایجاد می‌کند که در زمان حرکت و خم شدن زانوی کوهنورد هیچ کششی به وجود نمی آورد. به اصطلاح می‌گویند که برش‌های آن به حالت خمیده در آمده است.

طراحی ویژه فاق شلوار کوهنوردی نیز به اندازه‌ای به فرد در حال فعالیت آزادی حرکت می‌دهد که حرکاتش اصلاً محدود نمی‌شود و می‌‎تواند به بالاترین عملکرد خود دست پیدا کند. این طراحی یک پارچه اضافه است که با تناسب خاصی به قسمت فاق دوخته شده و می‌تواند راحتی ضمن فعالیت را تضمین کند. نمونه‌ی بارز این طراحی را در مدل‌های شلوار ترکینگ از برند ایتالیایی E9 می‌توانید مشاهده کنید.

شلوار ترکینگ با قابلیت تبدیل

یک برنامه کوهنوردی پیش‌رو دارید اما نمی‌خواهید لوازم زیادی با خود بردارید. هوا آنقدر گرم است که نیاز دارید یک شلوارک بپوشید؟ مسیر پر از خش و خاشاک نمی‌گذارد که قید شلوار ترکینگ را بزنید و حتماً به حضور آن نیاز پیدا می‌کنید؟ خوب جواب شما اینجاست.

گزینه‌ای که به آن نیاز پیدا می‌کنید یک خرید شلوار ترکینگ شلوارک شو است! این شلوار ترکینگ قابل تبدیل مثل یک محصول جادویی عمل کرده و شلوار کوهنوردی سه فصلی است که هر زمان نیاز داشته باشید به شلوارک تبدیل می‌شود.

قیمت شلوار کوهنوردی سه فصل

«هر چقدر پول بدی، همان قدر آش میخوری» این ضرب‌المثل قدیمی‌ها را شنیده‌اید؟

این ضرب‌المثل در خصوص تجهیزات کوهنوردی نیز صدق می‌کند. اگر بخواهیم این مسأله را در یک جمله برایتان ببندیم. باید بگوییم به جای سر و کله زدن با دردسر‌های یک شلوار نا‌مناسب، کمی بیشتر هزینه کنید تا یک شلوار ترکینگ معقول و مناسب تهیه کنید. یک محصول با‌کیفیت طول عمر بیشتری دارد و برنامه به برنامه و متر به متر در ارتفاعات با شما خواهد بود و از پوشیدن آن لذت خواهید برد.

جیب‌های شلوار کوهنوردی سه فصل

جزئیات خوب مثل جیب است که می‌تواند یک شلوار خوب را به یک شلوار عالی تبدیل کند. جیب های شلوار کوهنوردی سه فصل باید امن باشد تا با خیالی آسوده لوازمتان را درون آن قرار دهید. لوازمی که دسترسی سریعی به آن‌ها نیاز دارید مثل گوشی، جی پی اس یا نقشه را می‌توانید درون جیب‌های خود قرار دهید.

برای امنیت بیشتر، جیب‌های شلوار کوهنوردی سه فصل با دکمه‌های چسبی یا به صورت زیپی تولید می‌شوند. از این طریق می‌توانید امنیت لوازمتان را تضمین کنید. پس اگر قصد خرید شلوار ترکینگ را داشتید، حتماً از امنیت جیب‌های آن اطمینان حاصل کنید. اگر جیب‌های شلوار شما دارای زیپ یا چسب نبود حتماً چک کنید آیا به اندازه کافی عمیق طراحی شده تا با خیالی آسوده لوازمتان را درون آن قرار دهید؟

البته باید بگوییم که جیب‌ برای همه‌ی افراد مناسب نمی‌باشد. بعضی افراد جیب‌های خود را با کوله‌پشتی اشتباه می‌گیرند!! یعنی هرچیزی در دسترس می‌خواهند را درون آن قرار می‌دهند. این موضوع علاوه بر سنگین شدن شلوار و عدم راحتی شما، جلوه بصری زیبایی ندارد و باعث ظاهری به هم ریخته خواهد شد؛ پس گاهی فقط جیب‌های دو طرف می‌توانند کافی باشند.

در نهایت و بعد از همه‌ی این ویژگی‌ها، ظاهر شلوار شماست که باید مورد پسندتان واقع شود. خوب، شلوار کوهنوردی سه فصل به عملکرد بیشتری از کاربردی بودن نیاز دارد و باید نقش خودش را در خوش‌پوش بودن شما به خوبی ایفا کند. حالا که با نحوه انتخاب اصولی این محصول آشنا شدید، دیگر وقت آن رسیده که برای خرید شلوار ترکینگ عجله کنید. 

  • برای شما کدام ویژگی در انتخاب شلوار کوهنوردی ترکینگ ارجحیت دارد؟
  • شلوار کوهنوردی مورد پسند شما باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟
در دنیای ما ماجراجویی کنید:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط