دوچرخه سواری در کوهستان چیست و چه تجهیزاتی لازم دارد؟!

آیا شما جزو علاقه مندان دوچرخه سواری در کوهستان هستید؟ اما با تجهیزاتش آشنایی کامل ندارید؟ لوازم جانبی این ورزش طیف گسترده ای دارد. در ادامه این بلاگ درباره انواع لوازمی که باید در هنگام دوچرخه سواری در کوهستان همراه خود داشته باشید را برای شما توضیح می‌دهیم.

کلاه ایمنی دوچرخه سواری کوهستان

یک کلاه ایمنی خوب بدون شک مهم ترین لوازم جانبی شما برای دوچرخه سواری است. بنابراین قبل از هرچیزی باید یک کلاه ایمنی تهیه کنید. کلاه ایمنی دوچرخه سواری کوهستان بهتر از سایر کلاه های ایمنی از جمجمه و سر محافظت می کند. اگر منطقه ای که می خواهید دوچرخه سواری کنید سرآشیبی های تندی دارد تهیه کلاه ایمنی تمام صورت می تواند بهتر از صورت، چانه و دهان شما محافظت کند.

01

کلاه های ایمنی با فناوری MIPS به دوچرخه سواران کوهستان توصیه می شوند چرا که این کلاه ها به راحتی ایمنی دوچرخه سوار را تامین می کنند.

دوچرخه سواران کوهستان معمولا از کلاه های ایمنی استفاده می کنند که از چشمان آن ها در برابر نور مستقیم خورشید و شاخه های درختان محافظت می کنند.

کفش و پدال

کفش ها در کنترل دوچرخه نقش بسیار مهمی دارند. کفش های دوچرخه سواری کوهستان از مواد محکم و سفت ساخته شده اند و مقاومت خوبی در برابر ضربات دارند. آن ها دارای کفی سفت هستند که انتقال نیرو از پا به پدال را بهبود می بخشند. می توانید برای دوچرخه سواری در کوهستان از پدال های تخت و یا بدون گیره استفاده کنید.

اکثر دوچرخه سواران پدال کلیک را انتخاب می کنند. این پدال ها به دوچرخه سواران این اجازه را می دهند تا قدرت لازم برای پدال زدن در سراشیبی داشته باشند و همچنین دوچرخه سوار می تواند از حرکات کششی در قسمت های شیب دار و دشوار استفاده کند.

پدال های دوچرخه کوهستان معمولا دارای پین هایی هستند که چسبندگی کفش شما را روی پدال بیشتر می کنند. همیشه اول سعی کنید پدال مناسب دوچرخه تان را انتخاب کنید و بعد کفش برای دوچرخه سواری خریداری کنید. بر خلاف کفش های معمولی، کفش ورزشی مخصوص دوچرخه سواری کوهستان محافظت بیشتری از پا ها می کند و زیره سفت و محکمی دارد.

هنگامی که در مورد نوع پدال تصمیم گرفتید باید به این فکر کنید مسیر دوچرخه سواری شما چگونه است. کفش های کراس کانتری سبک و سفت هستند اما برای کوهنوردی مسافت های طولانی مناسب نیستند و بهتر است با آن ها فقط پدال بزنید. برخی از کفش ها برای محافظت از پا در برابر برخورد با سنگ ها طراحی شده اند اما آن ها سنگین هستند و آزادی حرکت کمتری به شما می دهند. اگر مسیر کوهنوردی شما بدون چالش خاصی می باشد به دنبال کفش هایی باشید که زیره محکمی دارند، وزنشان متوسط است و کفی نسبتا سفتی دارند.

شلوار و بلوز دوچرخه سواری

دوچرخه سواران کوهستان دوست دارند راحت باشند. بلوز های مخصوص دوچرخه سواری کوهستان قابلیت تنفس و کشش دارند و به راحتی با آن ها می توان دوچرخه سواری کرد. این بلوز ها علاوه بر اینکه کشش مناسبی دارند در برابر پارگی مقاوم هستند. اگر دنبال شلوار برای دوچرخه سواری هستید باید شلواری تهیه کنید که حداقل یک جیب زیپ دار داشته باشد و پایین شلوار به گونه ای باشد که جلوی رکاب زدن شما را نگیرد. توصیه می شود شورت و یا شلواری که خریداری می کنید گشاد باشد تا احساس راحتی بیشتری هنگام رکاب زدن داشته باشید.

دستکش مخصوص

دستکش های مخصوص دوچرخه سواری کوهستان تمام دست را می پوشانند. معمولا برای محافظت از انگشتان پد های اضافی یا تقویت کننده های پلاستیکی در پشت دست ها و بند انگشتان وجود دارند. بالشتک روی کف دست ها نسبتا مینیمالیستی است، بالشتک زیاد باعث می شود بیش از حد دستکش اسفنجی شود و منجر به از دست دادن کنترل شما روی دوچرخه می شود.

هنگامی که به دنبال خرید دستکش دوچرخه کوهستان هستید باید به چند نکته توجه داشته باشید. توجه کنید روکشی که روی دستکش وجود دارد باعث چسبندگی مناسب با دسته دوچرخه شود. قسمت بیرونی دستکش باید سبک باشد و با شرایط آب و هوایی سازگار باشد. هیچ چیز بدتر از دست های یخ کرده و یا عرق کرده در هنگام دوچرخه سواری نیست.

عینک تخصصی

بینایی شما هنگام دوچرخه سواری کوهستان اهمیت زیادی دارد. شما به یک عینک آفتابی خوب برای محافظت از چشمان خود در برابر اشعه های مضر نور خورشید نیاز دارید. همچنین چشمان شما باید در برابر گرد و غبار و یا سقوط اجسام محافظت شود. از عینک آفتابی ورزشی و یا عینک آفتابی محافظ می توانید برای دوچرخه سواری در کوهستان استفاده کنید. این عینک ها شباهت آن چنانی به عینک آفتابی که روزانه مردم استفاده می کنند، ندارند.

شکل این عینک ها فرق می کند عینک آفتابی مخصوص دوچرخه سواری حالت منحنی دارد تا کامل چشمان شما را بپوشاند. اکثر عینک های ورزشی که برای کوهنوردی و دوچرخه سواری استفاده می شوند، نشکن هستند.

کامپیوتر دوچرخه

اگر می خواهید میزان مسافت طی شده خود را مستند کنید بهتر است یک رایانه دوچرخه تهیه کنید. آن ها نسبت به آب و هوا حساس نیستند و به سرعت نمی شکنند. باتری آن ها نسبت به باتری های گوشی هوشمند دوام بیشتری دارند. این رایانه ها می توانند سرعت، مسافت طی شده و یا زمان سفر را ثبت کنند. بسیاری از رایانه ها می توانند از طریق بلوتوث به دستگاه های دیگر مانند نمایشگر ضربان قلب یا پاور سنج متصل شوند. می توانید از GPS برای ردیابی مسیر خود، محاسبه ارتفاعی که طی کرده اید و یا برای فهمیدن نقشه منطقه تان از آن استفاده کنید.

هیدراته ماندن در زمان فعالیت

یک بطری آب کوچک برای مسافت های کوتاه مناسب است. هر چه بیشتر بخواهید رکاب بزنید به آب بیشتری نیاز دارید. هنگام خرید بطری آب باید مطمئن شوید که درب به درستی بسته می شود همچنین باید اندازه آن در کوله دوچرخه سواری مد نظر شما به گونه ای باشد که کل فضای کوله پشتی را اشغال نکند.

کوله دوچرخه سواری چه کاربردی دارد؟

علاوه بر مواد غذایی و آب باید یک سری ابزار های جانبی در مواقع اضطراری همراه خود داشته باشید. در صورت پنچر شدن لاستیک، کیت تعمیر لاستیک یا لوله زین جایگزین کمک می کند تا سفر خود را ادامه دهید.

داشتن مجموعه کلیدی از آچار ها برای تعمیرات خرابی دوچرخه مثل تعمیر زین، تنظیم فرمان، تعویض پدال و… ضروری است. شما همچنین به یک آچار گشتاور نیاز دارید تا بتوانید پیچ ها را به درستی سفت کنید و به دوچرخه خود آسیب نرسانید. اعمال نیرو کم قطعات را شل می کند و نیرو زیاد ممکن است به قسمت هایی از دوچرخه آسیب برساند. همیشه یک جعبه کمک های اولیه با باند و نوار چسب همراه خود داشته باشید.

دوچرخه سواری کوهستان در فصل های مختلف

برای دوچرخه سواری کوهستان در فصل زمستان از پیراهن هایی که ضد آب هستند و هوا به خوبی در آن ها جریان دارند، استفاده کنید تا بدن شما بیش از حد عرق نکند. بهترین کت برای دوچرخه سواری در کوهستان کت هایی هستند که آستین ها و یقه بلند دارند. همچنین اگر قصد کوهنوردی کوتاهی در طی مسیر داشته باشید این کت ها به گرم ماندن بدن شما کمک می کنند.

از آن جایی که در این فصل بارندگی زیاد است حتما شلوار ضد آب خریداری کنید تا زمانی که پا های شما در حین رانندگی خیس شد، سریع خشک شوند. پا های سرد و خیس در هنگام کوهنوردی و دوچرخه سواری در کوهستان بدترین اتفاقی است که می تواند بیفتد. اگر قصد دوچرخه سواری کوهستان در زمستان را دارید از کفش های مخصوص کوهنوردی و یا ورزشی که عایق رطوبتی هستند، استفاده کنید. حتما هنگام دوچرخه سواری در فصل زمستان از دستکش زمستانی استفاده کنید و بهتر است مانند سایر وسایل به دنبال دستکش های ضد آب باشید.

روز های طولانی تابستان، گل و لای کمتر مسیر و عصر های گرم از دلایلی است که اکثر افراد تمایل دارند در تابستان دوچرخه سواری کنند. هنگام دوچرخه سواری کوهستان لباس سبک وزن انتخاب کنید. برای خنک ماندن در طول سفر از پارچه های قابل تنفس و ضد عرق استفاده کنید. همیشه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. حتما بطری آب استفاده کنید که عایق بندی شده باشد تا در مسافت های طولانی آبی که همراه دارید گرم نشود.

دوچرخه سواری کوهستان در فصل بهار یکی از بهترین تجربه هایی است که می توانید داشته باشید. در بهار می توانید صبح های سرد را انتخاب کنید و یا بعد ظهر های گرم. از آن جایی که آب و هوا ممکن است به سرعت تغییر کند بهتر است مسیر های طولانی را انتخاب نکنید و لباس های مخصوص برای آب و هوای بارانی همراه خود داشته باشید. اگر لاستیک های دوچرخه شما مناسب فصل تابستان است آن را عوض کنید چرا که در این فصل زمین به طور کامل خشک نشده و گل و لای در بخش های از مسیر ممکن است وجود داشته باشد.

همچنین از لاستیک هایی که میخ شدید دارند استفاده نکنید چرا ممکن است رانندگی را برای شما بیش از حد سخت کند. اگر فقط لاستیک های زمستانی و تابستانی دارید بهتر از در نیمه اول بهار از لاستیک های زمستانی استفاده کنید.

معمولا در پاییز با تغییر رنگ برگ ها مسیر های مخصوص دوچرخه سواری کوهستان و کوهنوردی زیبایی خاص خودش را دارد. شما می توانید در این فصل مهارت های دوچرخه سواری خود را آزمایش کنید چرا که زمین بهترین شکل خود را دارد و برای انجام حرکات مناسب است. مسیر ها در این فصل خلوت تر از تعطیلات تابستانی هستند. همچنین بر خلاف بهار که ممکن است در قسمت هایی برف های آب نشده وجود داشته باشند در این فصل این مشکل وجود ندارد و به راحتی می توانید از دوچرخه سواری در سراسر کوه لذت ببرید.

در دنیای ما ماجراجویی کنید:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط