بلوز کوهنوردی + خصوصیات آن

انتخاب یک برنامه کوهنوردی، یکی از با ارزش‌ترین اتفاق‌های زندگی شما خواهد شد. این یک تجربه کاملاً تحول‌آور است. بعد از آن، شما تا مدت‌ها ارتباطتان با طبیعت را حفظ می‌کنید، راجع به آن همیشه صحبت می‌کنید و شاید این موضوع، دوستان و ارتباطات جدیدی برایتان به وجود بیاورد و شما به این نتیجه خواهید رسید که این یکی از بهترین تصمیمات زندگیتان بوده است. اما اگر به مسائل مهم در این ماجراجویی توجه نکنید، ممکن است آرزو کنید کاش هیچ وقت به این سفر نیامده بودید!

بلوز کوهنوردی، مساله‌ای پُر رنگ در کیفیت کوهپیمایی است که بعضی از افراد از آن بی‌خبر هستند!

یکی از کوهنوردان باشگاه سیاه کمان بعد از تجربه یک روز کوهنوردی با افراد تازه‌کار گفت: «بعضی از این افراد، به پوشش بالا تنه‌ی خود کم توجهی می‌کنند. در صورتی که بالا‌تنه‌ی شما، تمام این موتورهای حیاتی چون قلب، ریه، گوارش و… را در خود جای داده و با فعالیت شما، آن ها نیز گرم می‌شوند؛ خصوصاً در هنگام کوهنوردی که بیشتر در تکاپو هستید این فعالیت و جریان خون بیشتر می‌شود. در نتیجه بدن گرم‌تر شده و شروع به تعریق می‌کنید.» حال تصور کنید در این وضعیت، لباس نا‌مناسبی نیز به تن داشته باشید!

در این صورت، تعریق باعث تولید باکتری‌های گوناگون، گرم‌تر شدن و در نهایت کلافگی شما خواهد شد! اما انواع بلوز کوهنوردی که آنتی باکتریال و با قابلیت تنفس‌پذیری بسیار بالا هستند با آگاهی به این مسائل طراحی شده‌اند.

نکته دیگری که توجه کمتری به آن شده، پوشش کامل در زمان کوهنوردی است! وی ادامه داد: «گاهی برای افرادی که بدون اطلاع و با تیشرت آستین کوتاه معمولی به کوهنوردی می‌آیند به شدت احساس نگرانی می‌کنم! زیرا آن‌ها از اتفاقی که قرار است برایشان بیافتد بی‌خبر هستند؛ 24 ساعت آینده آن‌ها قرار است دردناک و با گرفتاری‌های آفتاب سوختگی سپری شود!» در نتیجه به پوشش کامل در قبال آفتاب سوزان کوه، توجه ویژه‌ای کنید.

اگر به سلامتی خود اهمیت می‌دهید و از فعالیت کوهنوردی لذت می‌برید؛ قطعاً به داشتن یک پیراهن طبیعت گردی فکر کردید. پس اجازه بدهید شما را راهنمایی کنیم تا ببینید به چه ویژگی‌هایی باید توجه کنید تا انتخاب درست و مورد پسندی برایتان رقم بخورد:

 • جنس تیشرت آستین بلند کوهنوردی
 • سایز بلوز کوهنوردی
 •  یقه پیراهن طبیعت گردی
 •  تنفس پذیری تیشرت آستین بلند کوهنوردی
 •  دوخت و کیفیت بلوز کوهنوردی
 •  جیب پیراهن طبیعت گردی
 •  طراحی تیشرت آستین بلند کوهنوردی
 •  رنگ بلوز کوهنوردی

جنس تیشرت آستین بلند کوهنوردی

مهم‌ترین گزینه انتخابی این لیست قطعاً جنس بلوز کوهنوردی خواهد بود که روی تمام موارد دیگر لیست، تاثیر‌گذار است. جنس بلوز کوهنوردی را از چند جهت می‌توانیم بررسی کنیم:

 •  الیاف بلوز کوهنوردی
 •  تنفس پذیری
 •  محافظت از آفتاب
 •  کشش تیشرت آستین بلند کوهنوردی

جنس بلوز آستین بلند کوهنوردی باید سبک، با قابلیت تنفسی بالا، دارای خاصیت کشسانی و راحت باشد. به همین دلیل است که مدل‌های بلوز کوهنوردی از پلی استر یا نایلون و یا با ترکیبی از این دو تولید می‌شوند.

الیاف بلوز کوهنوردی

الیاف در واقع متریالی است که تیشرت آستین بلند کوهنوردی از آن تولید می‌شود. این الیاف انواع طبیعی یا مصنوعی دارد و شما با توجه به خواسته و نوع نیازتان می‌توانید متریال مناسب پیراهن آستین بلند خود را انتخاب کنید. در ادامه چند نمونه از الیاف‌های مصنوعی که طرفدار بیشتری دارد و معمولاً انتخاب مناسب‌تری برای مدل‌های بلوز کوهنوردی خواهد بود؛ آشنا می‌شوید.

نایلون

یکی از بهترین الیاف مصنوعی که در تولید بیشتر مدل‌های تیشرت آستین بلند کوهنوردی به کار می‌رود، نایلون است. نایلون یک الیاف مصنوعی است که در برابر سایش بسیار قوی و مقاوم است. آب بسیار کمی جذب می‌کند و مقاومت خوبی در برابر رطوبت دارد اما نه به اندازه پلی استر! بلوز کوهنوردی نایلونی نسبت به پلی استر، هنگام خیس شدن، احساس سرما را به شما انتقال می‌دهد و به سرعت آن خشک نمی‌شود.

پلی استر

پلی استر یک الیاف مصنوعی ارزان قیمت است که به دلیل خاصیت خشک شدن سریع در ساخت پوشاک کوهنوردی استفاده می‌شود. گاهی برای افزودن استحکام آن را با نایلون مخلوط می‌کنند زیرا الیاف نایلون نسبت به پلی استر استحکام بیشتری دارد. نکته منفی پلی استر مقاوم نبودن آن نسبت به بو است. پلی استر جاذب آب نیست اما روغن (از جمله روغن‌های بدن) را جذب می‌کند، به این دلیل است که گاهی با شستن آن، بوی بدی که از تعریق بدن به خود گرفته، از بین نمی‌رود.

لذا برخی از تولید کنندگان پیراهن طبیعت گردی برای حل این مشکل پلی استر را با استفاده از تکنولوژی های آنتی میکروبی و تنفس پذیری بالا تولید می‌کنند که موجب بهبود مقاومت در برابر بو می‌شود. نمونه های آن را می توانید در محصولات سالیوا و داینافیت مشاهده کنید.

تنفس پذیری

از شاخص‌ترین ویژگی هایی که یک پیراهن طبیعت گردی باید دارا باشد، قابلیت تنفس پذیری بالای آن است. جریان هوا بین منافذ یک پیراهن طبیعت گردی، از عرق کردن شما جلوگیری می کند و در صورتی که شروع به تعریق کنید سریعاً آن را خشک می کند. این خشک شدن سریع، کیفیت پوشش شما را بسیار بالا خواهد برد.

حالت کشسانی مناسب

یک ویژگی بسیار تاثیر گذار! توانایی کش آمدن در بلوز کوهنوردی موجب راحتی بیشتر شما خواهد شد. بعضی از مدل ها دارای کشسانی از دو جهت و بعضاً از چهار جهت قابلیت کششی دارند و شما در آن احساس راحتی بیشتری دارید.

محافظت از آفتاب

بعضی از مدل‌های پیراهن طبیعت گردی دارای UV یا UPF هستند. به این معنی که شما را از اشعه‌های مضر خورشید حفظ می‌کنند.

سایز بلوز کوهنوردی

مانند همه‌ی پوشاک انتخابی شما، در انتخاب پوشاک کوهنوردی هم سایز خود را با دقت انتخاب کنید تا راحتی بیشتری حین فعالیت داشته باشید. اگر بلوز آستین بلند کوهنوردی شما تنگ یا گشاد باشد موجب آزار شما خواهد شد و آزادی شما را حین حرکت سلب می‌کند و نمی‌توانید از کوهنوردی خود لذت ببرید.

یقه پیراهن طبیعت گردی

بلوزهای کوهنوردی طراحی‌های متنوعی در یقه خود دارند؛ از جمله : یقه گرد، یقه ایستاده یا نیمه ایستاده، یقه مردانه و … . اما اکثراً دارای یقه گرد هستند؛ که میزان باز بودن این گردی در مدل‌های مختلف، متفاوت است. بعضی مدل‌ها یکم باز‌تر هستند که در صورت انتخاب این مدل بلوز کوهنوردی، پیشنهاد می‌کنیم حتماً از کلاه آفتابی کوهنوردی یا دستمال سر برای محافظت از گردنتان استفاده کنید. بعضی مدل‌های تیشرت آستین بلند کوهنوردی نیز یقه هایی بلند و ایستاده دارند که قسمتی از گردن را می‌پوشاند و آن را حفظ می‌کند.

برای افرادی که می‌خواهند پوشش کاملی داشته باشند اما آزادی بیشتری روی گردنشان احساس کنند، یقه‌ نیمه ایستاده مناسب‌تر است. حتی می‌توانیم به نمونه‌هایی از پیراهن طبیعت گردی اشاره کنیم که یقه مردانه دارد و انتخاب بسیاری از کوهنوردان شده است و در صورت نیاز می‌توانید یقه پیراهن مردانه را برگردانید و به کمک آن، از پشت گردن خود در برابر آفتاب حفظ کنید.

دوخت و کیفیت بلوز کوهنوردی

به دوخت و کیفیت لباس کوهنوردی باید توجه بسیاری داشت تا مانع آسیب و به وجود آمدن مشکلی حین فعالیت کوهنورد نشود. خصوصاً استفاده از زیپ‌های مستحکمی چون زیپ YKK که یک برند معروف و با کیفیت ژاپنی است می تواند در بازخورد بلوز کوهنوردی بسیار تاثیر‌گذار باشد. دارا بودن دوخت مسطح در یک تیشرت آستین بلند کوهنوردی موجب می‌شود روی درزها پوشانده شود و شما احساس راحتی بیشتری از برخورد آن با پوستتان داشته باشید. 

جیب پیراهن طبیعت گردی

بلوز کوهنوردی با جیب‌هایی متنوع تولید می‌شود تا بتوانید لوازم مورد نیازتان را حمل کنید. جیب‌ها را معمولاً زیپ‌دار و روی قفسه‌ی سینه یا بعضاً در طرفین می‌بینید. آستر این جیب‌ها را، برای تنفس‌پذیری بیشتر با مش طراحی می‌شود.

طراحی تیشرت آستین بلند کوهنوردی

یکی از تاثیر‌گذار‌ترین و متنوع‌ترین آیتم در انتخاب یک پوشش مناسب است! مسائل زیادی ممکن است بر طراحی یک بلوز کوهنوردی تاثیر‌گذار باشد و باعث تنوع مدل این نوع از پوشش شود که ما چند گزینه را بررسی می‌کنیم:

آستین‌های انگشتی

این نوع از آستین‌های بلوز کوهنوردی به شما پوشش بیشتری می‌دهد و تا سر انگشتانتان را از نور مضر خورشید حفظ خواهد کرد و مانع نفوذ سرما می‌شود. علاوه بر این، طراحی آستین به صورت انگشتی به شما راحتی بیشتری در استفاده از باتوم می‌دهد و مانند آستین گشاد، در فعالیت دست و پا گیر نخواهد شد.

آستین رگلان

برای راحتی بیشتر شما، انواع پیراهن طبیعت گردی با آستین رگلان طراحی و دوخته می‌شوند که آستین هایی یکسره تا یقه هستند و به شما آزادی بیشتری می‌دهند.

نحوه‌ی بسته شدن بلوز کوهنوردی

در طراحی بلوز کوهنوردی نحوه بسته شدن معمولاً به صورت دکمه‌ای، نیم زیپ، زیپ کامل، سه دکمه و ساده می‌باشد.

تفاوت جنسیت در طراحی

مدل از پیراهن آستین بلند مخصوص بانوان طراحی می‌شود که در آن ظرافت آناتومی بانوان را در نظر می‌گیرند و با الگو و اندازه‌گیری متفاوت در بلوز کوهنوردی زنانه، گودی کمر ایجاد می‌کنند. تولید‌کنندگان ایرانی نیز به فکر افتادند که برای بانوان ایرانی مانتو کوهنوردی تولید کنند که آن‌ها نیز بتوانند با خیالی راحت به کوهنوردی بپردازند. مانتو کوهنوردی همان پیراهن طبیعت گردی هستند. همان ویژگی‌ها اما با قدی بلند‌تر!

رنگ بلوز کوهنوردی

معیاری قابل توجه و زیبا در انتخاب نوع پوشش شماست. انتخاب یک رنگ مناسب نه تنها شما را خوش‌پوش‌تر می‌کند، بلکه مزیت‌های دیگری نیز دارد. رنگ‌های روشن چون خاکی و سفید محافظت بیشتری در مقابل نور آفتاب دارند. در صورتی که رنگ‌های تیره امواج خورشید را بیشتر جذب می‌کنند و رنگ‌های شاد چون: زرد، قرمز و نارنجی دید بهتری دارند و پوشش این رنگ‌ها در کوهستان، اکتیو بودن شما را به همه نشان خواهد داد! 

خیلی از کوهنوران در حالی که مدت‌ها بود کوهپیمایی را کنار گذاشته بودند، با خرید یک رنگ شاد از بلوز کوهنوردی روحیه‌ی برگشت به کوه را دوباره در خود پیدا کردند! پس قدرت یک رنگ زیبا را دست کم نگیرید.

کوهستان همیشه پر از سورپرایز است! ممکن است پیش‌آمدهای غیر‌منتظره مثل وزش باد و کاهش دمای ناگهانی اتفاق بیافتد. سیاه کمان پیشنهاد می کند در برنامه هایتان یک بادگیر سبک با خود به همراه داشته باشید و زمانی که بین راه توقف می کنید آن را روی پیراهن طبیعت گردی خود بپوشید که تا زمانی که خشک شوید از بدن شما محافظت کند و وقتی شروع به ادامه فعالیت کردید آن را دوباره در کوله خود بگذارید!

به لیست لوازم مورد نیاز کوهنوردی و ماجراجویی بعدی خود نگاهی بیاندازید. اگر تیشرت آستین بلند کوهنوردی را در آن نیافتید، پس با این اوصاف، وقت آن رسیده که به فکرش باشید! حتی آن کوهنوردانی که مدل‌های بلوز کوهنوردی متنوعی دارند، از بررسی انواع تیشرت آستین بلند کوهنوردی ما پشیمان نخواهند شد! تکراری بودن یک تیپ در سال، قطعاً باب میلتان نیست. کافی است خودتان را در آن تصور کنید، چه کسی ممکن است از یک استایل جدید استقبال نکند؟

در دنیای ما ماجراجویی کنید:
مروری بر مطالب ذکر شده

خلاصه بلاگ بلوز کوهنوردی و خصوصیات آن

انتخاب بلوز کوهنوردی مناسب یعنی توجه به بالاتنه که در آن قلب، ریه و… قرار دارند. اگر بلوز نامناسب باشد، باعث می‌شود این اندام‌های حیاتی به درستی نتوانند فعالیت کنند و در نتیجه کیفیت برنامه کوهنوردی کاهش می‌یابد.

یکی از مشکلات عمده کوهنوردان تعریق زیاد است که به دلیل فعالیت سخت و زیاد به وجود می‌آید. بنابراین حتی در فصل زمستان نیز تعریق وجود دارد. تعریق باعث لیجاد باکتری‌های مختلف می‌شود و در نهایت خیسی و کلافگی را به فرد می‌دهد. از همین رو انتخاب بلوزی که تنفس پذیر باشد بسیار حائز اهمیت است.

برای خرید و انتخاب بلوز کوهنوردی باید به جنس بلوز، نوع یقه و آستین‌ها، طراحی و دوخت، جیب، رنگ و تنفس پذیری دقت کنیم. هرکدام از این موارد می‌تواند به شاخه‌های دیگری تقسیم شود که در بالا به طور مفصل به آن پرداختیم. در این قسمت چون خلاصه مطالب ذکر شده است، فقط سطحی آنها را مرور می‌کنیم.

وقتی صحبت از جنس تی‌شرت است باید الیاف، محافظت در برابر آفتاب، تنفس پذیری و کشش آن را نیز بررسی کرد. الیاف یعنی موادی که در ساخت بلوز به کار می‌رود از نایلون است یا پلی استر و یا چیز دیگر. بهتر است هرالیافی که انتخاب می‌کنید خاصیت تنفسی داشته باشد تا در زمان تعریق دچار مشکل نشوید.

اگر بلوز آستین بلند انتخاب کنید تا حد زیادی از آفتاب سوختگی جلوگیری کرده‌اید. با این حال بهتر است حواستان به الیاف باشد تا گرمای بدن را زیادی حفظ نکند و منجر به گرمازدگی نشود.

همیشه حواستان به انتخاب سایز درست باشد تا بتوانید آازدی عمل داشته باشید و در عین حال بلوز اورسایز نباشد. بعد از انتخاب سایز، نوبت به یقه می‌رسد، یقه‌های گرد راحت هستند اما امکان آفتاب سوختگی در گردن دارند به همین دلیل باید حتما از دستمال سر یا کلاه سه کاره استفاده کنید. یقه نیمه ایستاده پوشش نسبی گردن را فراهم می‌کند و در عین حال راحت است. البته بعضی از پیراهن‌های طبیعتگردی یقه مردانه دارند که هم زیبایی بسیاری دارد و هم در مواقع لازم می‌شود آنها را بالا کشید تا گشت گردن از سوختگی در امان بماند.

دوخت بلوز خیلی مهم است، اگر درزها بد دوخته شده باشند باعث سایش با پوست می‌شوند. یا اگر زیپ‌ها کیفیت مناسبی نداشته باشند زود خراب می‌شود و در نهایت کارایی بلوز را از بین می‌برد. بنابراین دوخت و زیپ مناسب، نشان دهنده کیفیت بالای بلوز می‌باشد.

وجود جیب در بلوز کوهنوردی یک مزیت و برتری محسوب می‌شود و از واجبات نیست. اما مسلماً بودنش بهتر از نبودنش است! به جای توجه به جیب، بهتر است به نوع آستین‌ها توجه کنید. معمولا آستین رگلان راحت تر است. اما آستین‌های انگشتی تا روی دست‌ها را پوشش می‌دهد و محافظت می‌کند.

نکته بعدی رنگ بلوز است که علاوه بر زیبایی ظاهر کاربرد دیگری دارد. مثلا رنگ سفید و خاکی، محافظت بیشتری در برابر تابش آفتاب دارد. رنگ‌های شاد، باعث افزایش روحیه و فعالیت شما خواهد شد.

برای خرید انواع بلوز کوهنوردی در جنس، طرح و رنگ‌های مختلف به فروشگاه حضوری و آنلاین سیاه کمان مراجعه کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط