عینک کوهنوردی، ایمن و اعجاب انگیز

عینک کوهنوردی چقدر واجب است؟ کوهنوردی ورزش متفاوتی است. گاهی آن‌قدر ساده به نظر می‌آید که تفریح محسوب می‌شود. ولی در واقع گاهی به حدی دشوار است که شاید جانتان بیشتر از هر ورزش دیگری در خطر باشد. به همین دلیل است که تمام تجهیزات کوهنوردی برای امنیت بیشتر شما طراحی و تولید می‌شود.

مثلاً لایه بندی لباس کوهنوردی که یکی از مهم‌ترین اصل‌های کوهنوردی می‌باشد به دلیل حفظ آسایش و امنیت شما در هوای کوهستان تعبیه شده است. یا کفش کوهنوردی برای محافظت از پاهایتان تولید می‌‍شود ولی بسیاری از کوهنوردان آن‌طور که شایسته است به محافظت چشمانشان توجه نمی‌کنند و حتی بعضی عینک کوهنوردی را ضروری نمی‌دانند که برای ما بسیار عجیب است.

دسته دیگری از کوهنوردان که از این اهمیت باخبرند و با عینک آفتابی معمولی به کوهستان می‌آیند که از دسته قبلی هم عجیب‌تر هستند! اما اگر شما هم از این دسته افراد هستید که تا به امروز فکر می‌کردید فرقی نمی‌کند عینک آفتابی از چه نوعی باشد و در هر صورت از چشمانتان محافظت می کند؛ این بلاگ برای شماست! در این بلاگ تعریف عینک مخصوص کوهنوردی، انواع و دلایل اهمیت آن را برای شما به طور کامل شرح می‌دهیم.

کدام عینک کوهنوردی را انتخاب کنیم؟

عینک یکی از مهم‌تربن تجهیزات شخصی در برنامه‌های کوهنوردی و فعالیت‌های مرتبط با آن محسوب می‌شود. خصوصاً در فصل زمستان که اهمیت آن حتی بیشتر از روز‌های آفتابی خواهد شد. لطفاً این مسأله را جدی بگیرید و فراموش نکنید هرچه باشد شما همین دو چشم را دارید که سرمایه‌ای گران‌بها می‌باشند و باید تا آخر عمر از وجودشان بهره‌مند شوید. شما در هر صورت نیاز مبرم خود به عینک کوهنوردی را احساس می‌کنید.

چه در تابستان که نور آزار‌دهنده خورشید همراهتان می‌شود و چه در زمستان که به دلیل آب‌و‌هوای نامناسب دیدتان به شدت کاهش پیدا می‌کند. اما سوال بسیاری از افراد این است که چگونه باید عینک مناسب کوهنوردی انتخاب کنند؟ برای شروع اجازه بدهید این محصولات را برای شما به دو قسمت عینک آفتابی کوهنوردی و عینک طوفان تقسیم کنیم تا آگاه‌تر از گذشته بررسی آن را شروع کنیم.

عینک آفتابی کوهنوردی

بیشتر افراد از اهمیت کرم ضد‌آفتاب اطلاع دارند و همیشه آن را استفاده می‌کنند. اما مسأله‌ای که برای ما عجیب است عدم همین میزان اهمیت به چشمانشان در کوهنوردی است. خوب اجازه بدهید اینگونه بگوییم: «عینک آفتابی کوهنوردی برای چشمانتان مانند کرم ضد‌آفتاب برای پوستتان عمل می‌کند. مانند پوستتان، چشمان شما هم ممکن است بسوزند و آسیب ببینند. پس برای محافظت از این دو گوی پر نور، عینک آفتابی خود را از یاد نبرید!»

شاید برایتان جالب باشد از تاریخچه آن بیشتر بدانید. بعد از عینک کوهنوردی سنتی تولید شده توسط مردم کوهستان که از عاج، شاخ و چوب تولید می‌گشت؛ عینک آفتابی کوهنوردی در سال 1888 توسط ژول باود فرانسوی، بنیان‌گذار Julbo، تولید شد. عینک آفتابی کوهنوردی به درخواست معدنچیان بلور که به دنبال محافظت از چشمان خود در کوه‌های چامونی بودند؛ طراحی گشت.

کمی بعد برند CEBE با فعالیتی مشابه تأسیس شد و برای کوهنوردان عینک آفتابی کوهنوردی با‌کیفیتی تولید کرد تا در ارتفاعات با خیالی آسوده از ماجراجویی در کوهستان لذت ببرند. امروزه برند Bolle و Cebe از بهترین برند‌های دنیا در این زمینه هستند.

عینک آفتابی کوهنوردی با توجه به نوع فعالیت می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال عینک دوچرخه سواری، عینک دو کوهستان، عینک اسکی و … وجود دارند که مناسب با شرایط آن فعالیت تولید می‌شوند. پس با توجه به نوع فعالیت انتخابی می‌توانید عینک آفتابی کوهنوردی مناسب خودتان را پیدا کنید. برای مثال عینک پرواز مانند عینک اسکی سطحی منحنی و مسطح دارد که راحت‌تر باد را بشکند و عینک روی صورت تحت فشار قرار نگیرد.

عینک طوفان

عینک طوفان نوعی عینک کوهنوردی است که تقریباً نیمی از صورت را می‌پوشاند و تنها 5 تا 10% نور مرئی را از خود عبور می‌دهد. عینک طوفان کوهنوردی با یک کش بر روی سر کوهنورد قرار می‌گیرد و روی آن مستحکم می‌شود. عینک طوفان از جنس طلق تولید شده که نوعی پلاستیک است. عینک ضد طوفان موجب حفظ دید شما حتی در بدترین آب و هوا‌ خواهد شد و از کاهش دید شما که بر اثر باد، باران یا طوفان ممکن است اتفاق بیافتد جلوگیری می‌کند. مدل‌های عینک طوفان معمولاً از مقاومت بالایی برخوردارند.

آیا عینک آفتابی جایگزین عینک کوهنوردی می‌شود؟

عینک‌های آفتابی نیز برای حفاظت از چشم‌ها در برابر پرتو‌های مضر نور خورشید طراحی و تولید می‌شوند. پس چرا نمی‌توانید آن‌ها را جایگزین عینک آفتابی کوهنوردی کنیم؟ حقیقتاً عینک آفتابی معمولی برای محافظت از نور خورشید در سطح شهری تولید شده که می‌تواند محافظت نسبی نسبت به نور آفتاب داشته باشد اما در زمان فعالیت‌های ورزشی در کوهستان و ارتفاعات، این میزان از حفاظت جوابگو شما نیست و نیاز به محافظت بیشتری خواهید داشت!

برای مثال کناره‌های عینک آفتابی شهری کاملاً باز است و اشعه‌های مضر خورشید به آسانی از آن رد می‌شوند و محافظت این چنینی را به وسیله عینک آفتابی معمولی از دست می‌دهید. علاوه بر این، فریم‌های عینک آفتابی شهری اکثراً از نوع فلزی است که دمای محیط به شدت روی آن تأثیر‌گذار می‌شود و این قضیه به طرز آزار‌دهنده‌ای روی روز شما تأثیر خواهد گذاشت.

البته می‌دانید که فریم‌های فلزی تا چه حد سنگین هستند! یعنی در کنار این که تمام نا‌ملایمتی‌های مسیر را باید تحمل کنید؛ سنگینی فریم عینک صورتتان را آزار می‌دهد. به همین دلیل است که اغلب پس از مدتی عینکشان درون کیف، یقه یا روی موهایشان می‌گذارند! هنوز هم فکر می‌کنید انتخاب عینک آفتابی معمول معقول‌تر است؟

برای درک علمی‌تر این موضوع، بیایید به VLT (انتقال نور مرئی) نگاهی بیاندازیم.VLT اندازه گیری میزان انتقال نور مرئی از طریق لنز عینک است. برای عینک آفتابی، درصد VLT به روشنایی یا تاریکی رنگ لنز بستگی دارد. هرچه رنگ لنز عینک تیره‌تر باشد درصد عبور نور کم‌تر است. لنز عینک آفتابی کوهنوردی به طور خاص برای محافظت در برابر اشعه شدید ماورا بنفش (UV) طراحی شده‌اند. به عنوان مثال، عینک‌های آفتابی استاندارد معمولاً به 40-60٪ نور اجازه عبور می‌دهند؛ در حالی که عینک آفتابی کوهنوردی فقط حدود 4-7٪ اجازه عبور نور را دارد.

عوارض استفاده نکردن از عینک هنگام کوهنوردی

بی‌توجهی به عینک مخصوص کوهنوردی و محافظتی که می تواند از شما به عمل می‌آورد ممکن است تاوان سنگینی داشته باشد. ما تنها به آسیب جدی که به قرنیه چشمانتان وارد می‌شود حرف نمی‌زنیم بلکه از آسیبی که به پوست دور چشمانتان وارد می شود و بیماری‌هایی که ممکن است در گذر زمان عود کند اشاره می کنیم.

تا به حال توجه کرده‌اید چرا افرادی که از اسکی یا ارتفاعات برف و یخ بر می‌گردند؛ گاهی بیشتر از یک فرد در روز تابستانی آفتاب سوختگی دارند؟ در کوهستان و خصوصاً مناطق برفی تابش خورشید بسیار شدید‌تر است و هم چنین انعکاس نور از می‌تواند صدمه بیشتری به چشمانتان وارد کند. اشعه‌های UV به غیر از معضلات پوستی، می‌توانند آسیب‌های زیادی به شبکیه چشم بزنند و دیده شده که اشعه‌های فرا‌بنفش ممکن است حتی موجب از دست دادن بینایی فرد شوند.

چون وقتی سلول‌های چشم در زمان طولانی در معرض اشعه‌های آفتاب قرار می‌گیرند. به شدت تحریک شده و این مسأله بینایی را به خطر می‌اندازد. نکته قابل توجه بحث این است که این آسیب ماندگار بوده و ترمیم نمی‌شود. لازم به ذکر است که بدانید افزایش قرار گرفتن در معرض این اشعه‌ها می‌تواند باعث آسیب‌های موقت و دائمی بسیاری از جمله: فوتوکراتیت (برف کوری)، اریتروپسی، آب مروارید، سوختگی قرنیه و معضلات بی‌شمار دیگری شود. به همین دلیل است که ما به شما پیشنهاد می‌کنیم محافظت از چشم در کوهستان را به شدت جدی بگیرید!

راهنمای خرید عینک کوهنوردی مناسب

حتی اگر عینک مخصوص کوهنوردی داشته باشید، اما محصول انتخابیتان از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد، از عوارض اشعه‌های مضر آفتاب بی بهره نمی‌مانید! یا اصلاً فرض کنید عینک با محافظت کافی دارید اما در یک حادثه کوچک می‌شکند. آن لحظه شما می‌مانید و اشعه‌های آفتاب! پس باید به نکات خرید عینک کوهنوردی مناسب توجه کنید. 

آیا به عینک آفتابی کوهنوردی با عملکردی مناسب نیاز دارید تا شرایط طاقت‌فرسا در کوهنوردی و یخچال های طبیعی را برآورده کند؟ حتماً همه‌ی این محافظت را ضمن داشتن دید مناظر می‌خواهید اما در انتخاب و خرید عینک کوهنوردی مناسب دچار مشکل شدید و نیاز به راهنمائی دارید؟ تبریک می‌گوییم جای درستی آمدید!

دوام و مقاومت عینک مخصوص کوهنوردی هم که کاملاً بر همه واضح است و اصلاً جای بحث ندارد! چه کسی می خواهد عینک گران قیمتش را ببیند که به آسانی صدمه می‌بیند؟ خوب مخصوصاً کوهنوردان عزیز که به دلیل موانع بر سر راه یا بهم ریختن تعادل  احتمال افتادن عینک بسیار زیاد می شود اما اگر قاب عینک مخصوص کوهنوردی از جنس پلاستیک باشد صدمه کمتری به آن وارد می شود. پس اگر شما هم برای یک صعود حاضر می شوید و به دنبال بهترین عینک کوهنوردی هستید؛ پس باید محصولی انتخاب کنید که احتمال خراب شدن آن کمتر باشد.

یکی از اشتباهات ایرانی های عزیز این است که در انتخاب و خرید عینک مخصوص کوهنوردی، اول فرم را انتخاب می کنند، زیرا زیبایی ظاهری برایشان ارجحیت دارد اما باید به این دسته از افراد خوش سلیقه بگوییم فرم در درجه دوم اهمیت قرار دارد و در درجه‌ی اول باید لنز خوبی انتخاب کنید تا همان محافظتی که نیاز دارید را داشته باشید. لنز مدل‌های عینک کوهنوردی را از چند نظر با یکدیگر بررسی کنید تا انتخاب مناسبی داشته باشید:

 • رنگ لنز

 • لنز پلاریزه

 • لنز ضدخش

البته نکات حرفه‌ای در خصوص لنز عینک آفتابی کوهنوردی وجود دارد که می‌توانید آن را در بلاگ نگاهی تخصصی به لنز عینک کوهنوردی مشاهده کنید.

رنگ لنز

عینک مخصوص کوهنوردی باید آنقدر رنگ داشته باشد که فقط اجازه عبور نور کمی از آن را بدهد. به همین دلیل است می گوییم لنز  هرچه تیره تر باشد، نور خورشید را کمتر جذب می کند و به همین دلیل، انتخاب مناسب‌تری برای کوهنوردی خواهند بود.

یک راه ساده برای فهمیدن اینکه آیا رنگ لنز مناسب است یا نه، نگاه کردن در آینه در اتاق با نور معمولی است. اگر در این حالت چشم‌های خود را دیگر نبینید گواهی بر میزان نور مناسب عینک شماست. حد‌اکثر میزان عبور نور در یک عینک مناسب کوهنوردی در مقابل جذب نور درصد ناچیزی است. به همین دلیل است که با عینک آفتابی کوهنوردی قادر به رانندگی و دید مناسب در شرایط عادی نیستید.

البته امروزه با پیشرفت علم و آگاهی طراحان، مدل‌های  دو جانبه نیز تولید می‌شود که تقریباً همه کاره محسوب شده و از ابتدای سفر کوهنوردی که در ماشین می‌نشینید تا دل کوهستان به همراه شما خواهد بود!

لنز پلاریزه

مهم نیست که عدسی در عینک کوهنوردی چقدر تیره باشد. اگر عینک غیر استاندارد باشد اشعه UV از آن عبور کند و بر روی عدسی یا شبکیه چشم تأثیرات مخرب و بازگشت ناپذیری می‌گذارد. همان طور که گفتیم در کوهنوردی محافظت در قبال نور خورشید از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود. به همین دلیل است که یعضی از مدل‌های عینک کوهنوردی از لنز‌های پلاریزه (قطبی شده) تولید می‌شوند. این لنز‌ها چشمان شما را از تابش نور خورشید در امان نگه می‌دارند؛ در نتیجه تجربه سردرد یا خستگی چشم را به دلیل حضور این لنز عینک کوهنوردی هرگز تجربه نخواهید کرد.

لنز ضد‌خش عینک کوهنوردی

ضد‌خش بودن لنز یک سند ضمانت است. کوهنوردی ورزش پر‌ریسکی می‌باشد و اتفاقات بسیاری ممکن است در آن رخ بدهد که شاید مناسب شیشه ظریف عینک مخصوص کوهنوردی نباشد. ضد‌خش بودن لنز برای شما اطمینان خاطری به وجود می آورد که طی این اتفاقات به عینک شما آسیبی وارد نمی‌شود و از سلامت لنز آن تا انتهای برنامه کوهنوردی خاطر جمع می‌شوید.

راحتی در فریم عینک کوهنوردی

به هر قسمت از ویژگی‌های یک عینک کوهنوردی مناسب که نگاه می‌کنیم به این خصوصیت می‌رسیم. چون اگر از حق نگذریم راحتی می‌تواند مهم‌ترین ویژگی مورد‌نظر برای یک عینک مناسب کوهنوردی باشد. به همین دلیل، ویژگی‌های تأثیر‌گذار بر فریم آن را به این نحو بررسی می‌کنیم:

 • شکل ظاهری فریم 

 • وزن فریم

 • امنیت فریم عینک کوهنوردی

 • تهویه 

فرم عینک آفتابی کوهنوردی به قول معروف باید روی صورتتان بنشیند! یعنی به گونه‌ای باشد که با فرم صورتتان هم‌خوانی پیدا کند و زیبایی ظاهری قابل درکی برایتان به وجود آورد. البته ضمن این‌که با سبکی و راحتی خاصی که دارد آسایش شما را در حین محافظت بر قرار نگه دارد. شاید شما هم وقتی مدل‌های عینک کوهنوردی را از نزدیک دیدید توی ذوقتان خورد یا اولین خاطره‌ای که به ذهنتان آمد عینک پدر پدر بزرگ خدا بیامرزتان بود!

اما حقیقتاً اگر یک کوهنورد آگاهانه قصد خرید عینک کوهنوردی را داشته باشد می‌داند که زیبایی آن در مقابل محافظت از سلامتی اهمیت چندانی ندارد. با این حال باید نوعی از عینک کوهنوردی را انتخاب کنید که به صورت شما بیاید و از پوشش آن لذت ببرید. فراموش نکنید نا‌همگونی فریم با صورتتان ممکن است باعث دل‌زدگی شما از محصول انتخابیتان شود. پس باید فریم عینک مخصوص کوهنوردی علاوه بر صورتتان، به دل شما هم حسابی بنشیند.

فرض کنید در حال صعود، آن زمانی که انرژی پاهایتان تحلیل رفته و خسته شده‌اید یک عینک بد قواره هم روی صورتتان باشد! آن وقت است که معنی کلافگی را با دل و جان احساس می کنید. وجود کمی قوس و انحنا در فریم عینک کوهنوردی موجب ایستایی بهتر بر روی صورتتان و محافظت کامل‌تری می‌شود.

این فریم‌ها که به عینک کوهنوردی کمربندی شهرت دارند به دلیل محافظت کامل، انتخاب مناسبی برای کوهنوردان خواهند بود. این فریم در ضمن راحتی از گوشه‌های صورت به خوبی محافظت می‌کند. فریم کمربندی از انحنای صورت شما الهام گرفته شده به همین دلیل راحتی بی نظیری بر روی صورتتان دارد و  آسایش شما را در صعود هایتان فراهم می‌کند.

نکته‌ای که در انتخاب فریم باید بررسی کنیم بسته بودن اطراف فریم است. شاید در انتخاب عینک‌های شهری این مسأله خیلی حائز اهمیت نباشد اما در زمان کوهنوردی اوضاع خیلی متفاوت است. در زمان کوهنوردی، بازتاب نوری که بر روی برف می‌تابد از کناره‌های باز عینک می‌تواند وارد شده و به چشمان و پوست شما آسیب وارد کند. علاوه بر این باز بودن اطراف فریم می‌تواند موجب ورود گرد و غبار یا گرده‌های یخ به داخل چشمانتان شود پس حتما این مسأله را مد‌نظر داشته باشید.

جالب است بدانید بعضی از برند‌ها برای بانوان که صورت ظریف‌تری دارند محصولاتی مختص به سایز صورت آن‌ها تولید می‌کنند تا بهترین تناسب عینک کوهنوردی را روی صورتشان تجربه کنند. حتی برای کودکان نیز عینک‌هایی مناسب با چهره آن‌ها طراحی می‌شود. در طراحی این مدل‌های عینک کوهنوردی به همه چیز فکر شده به گونه‌ای که  کودک از هر سمتی عینک کوهنوردی خود را روی صورتش بگذارد؛ درست روی صورتش می‌نشیند تا ذهن کوچکش را زیاد درگیر جزئیات نکند.

فراموش نکنید عینک کوهنوردی در طبیعت برای کودکان ضروری‌تر از بزرگسالان است زیرا چشم آن‌ها در حال رشد و شکل گیری است و نیاز به محافظت بیشتری دارد.

نکته آخر در خصوص فریم عینک کوهنوردی را به افرادی می‌گوییم که از کلاه‌ها یا تجهیزات جانبی زیادی استفاده می‌کنند. حتماً چک کنید که عینک مخصوص کوهنوردی شما با استفاده از آن‌ها تداخل پیدا نکند. یا فریمی را انتخاب کنید که در کنار استفاده از تجهیزات جانبی همچنان راحتی شما را حفظ کند.

عینک کوهنوردی باید فریم سبکی داشته باشد. مسیر‌های کوهنوردی دشوار و طاقت‌فرسا هستند و گاهی انسان در میان راه خستگی امانش را می‌برد. در این میان یک عینک با قاب سنگین آخرین چیزی است که یک کوهنورد از دنیا می‌خواهد! پس در هنگام خرید حتماً این مسأله را قابل توجه قرار دهید. همچنان پلاستیک می‌تواند متریال خوبی برای ساخت فریم عینک کوهنوردی باشد. زیرا علاوه بر دوام خوبی که دارد، نشکن است و از وزن بسیار سبکی برخوردار است.

ترکیب وزن پایین و دوام بالا همان چیزی است که شما برای فریم عینک کوهنوردی نیاز دارید. پس حتماً از انتخاب فریم‌های فلزی دوری کنید زیرا سنگینی کلافه‌کننده‌اش آرامش شما را در زمان صعود بر هم می‌زند.

حتماً اسم این قسمت برای شما خیلی سوال برانگیز شده و می‌خواهید بدانید مفهوم حفظ امنیت در عینک کوهنوردی به چه معناست! اجازه بدهید این مسأله را به طور واضح برایتان شرح دهیم.

یک کوهنورد همیشه در فعالیت و تحرک است پس انتخاب عینک کوهنوردی خود را باید به گونه‌ای انجام دهد که کاملاً متناسب با صورتش بوده، روی صورت ثابت شود و به آسانی تکان نخورد! البته علاوه بر این، باید مقاومت کافی نیز داشته باشد تا با کوچک‌ترین حادثه‌ای صدمه نبیند.

از دست دادن عینک در وسط برنامه کوهنوردی حادثه دردناکی خواهد بود! شاید برایتان عجیب باشد اما این امنیت به فرم صورت شما وابسته است. یعنی عینک مخصوص کوهنوردی اگر کامل بر صورت بنشیند به سختی حرکت می‌کند اما اگر عینکی که می‌خرید مناسب صورت شما نباشد قطعاً همیشه در حال فرار از روی صورتتان است!

تهویه یکی از عواملی است که همیشه در تجهیزات کوهنوردی از آن صحبت می‌شود. زیرا تجهیزات همیشه برای آسایش کوهنوردان طراحی و تولید می‌شود. چه در پوشاک کوهنوردی که با تنفس‌پذیری کافی به آن می‌رسیم و چه در عینک مخصوص کوهنوردی که تهویه موجب بخار نکردن لنز آن می‌شود. وجود حفره‌هایی در کناره لنز یا روی قاب می‌تواند جریان هوا را افزایش داده و از بخار کردن عینک جلوگیری کند.

دویدن یا فعالیت زیاد موجب تعریق می‌شود اما این حفره‌ها موجب تنفس‌پذیری و کاهش آن خواهند شد. شاید برایتان سوال پیش بیاید که آیا این حفره‌ها موجب ورود گرد و غبار به چشم‌ها نمی‌شود؟ باید بگوییم در همه‌ی این شیار‌ها یک لایه فومی قرار می‌گیرد که ذرات گرد و غبار را فیلتر می‌کند و از ورود آن به داخل عینک جلوگیری می‌کند. البته در بسیاری از عینک‌های کوهنوردی خاصیت Anti Fogging وجود دارد که خاصیت ضد‌بخار را در هر صورت به عینک شما هدیه می‌دهد و از بخار کردن آن جلوگیری می‌کند.

حفاظت از عینک کوهنوردی

در خصوص امنیت عینک مخصوص کوهنوردی پیش‌تر صحبت کردیم اما حفاظت از عینک کوهنوردی را چگونه می‌توانیم انجام دهیم؟ خیلی ساده است. با استفاه از بند حمایت! آن را می‌توانید به عینک کوهنوردی خود نصب کنید. می‌دانید که در کوهنوردی همیشه در حال تکاپو هستید. اما اگر در یکی این حرکات، عینک کوهنوردی ممکن باشد از روی صورتتان بیافتد بند حمایت است که آن را نجات می‌دهد و در واقع با این کار در حال نجات شماست!

قیمت عینک کوهنوردی

وقتی به دنبال خرید عینک کوهنوردی مناسب هستید در قید و بند بودن هزینه شما را محدود می‌کند. بله، می‌دانیم که هزینه نکته قابل توجهی در خرید عینک کوهنوردی است؛ اما ارزش محافظتی که از شما بر می‌آید را خواهد داشت. البته اشتباه برداشت نکنید. گران خریدن هنر نیست! این که تشخیص بدهید در ازای قیمتی که پرداخت می‌کنید محصول با کمالاتی به دست می‌آورید هنر است که امیدواریم با این بلاگ به آن دست پیدا کرده باشید.

حتماً برای شما سوال است که چه چیزی موجب هزینه‌ی بالای عینک کوهنوردی می‌شود؟ در واقع تهیه‌ی یک لنز اصولی با محافظت کافی از مهم‌ترین دلایل قیمت عینک کوهنوردی است. یکی از دلایل بالا بودن قیمت عینک کوهنوردی، ساخت لنز آن متفاوت از لنز عینک‌های دیگر است و با انحنای خاصی که در ساختارش دارد موجب شکست بیشتر نور و ورود کمتر آن به داخل چشم می‌شود. این گونه عاملی برای محافظت بیشتر از چشمان شما خواهد شد.

نکات سیاه‌کمانی در خرید عینک کوهنوردی

قاب عینک کوهنوردی باید بزرگ باشد و پوشش بیشتری برای کوهنورد به وجود آورد. این مسأله ضمانتی برای محافظت کامل از شما خواهد بود. به غیر از چشمانتان پوست زیر چشم که بسیار نازک است؛ نیاز به مراقبت بیشتری دارد. قاب بزرگ می‌تواند این حفاظت را در اختیار شما قرار دهد اما توجه کنید که این محافظت جانبی نباید دید کناری شما را مختل کند.

 • لنزهای پلاریزه فواید بسیاری دارند اما گاهی تشخیص برف از یخ را دشوار می‌کنند. پس با توجه به شرایطتان عینک کوهنوردی خود را انتخاب کنید.
 • در انتخاب قاب عینک آفتابی کوهنوردی خود توجه کنید که کناره‌های قاب کاملاً چشمانتان را پوشش دهد. این پوشش تنها برای ورود نور نیست بلکه در شرایط بحرانی از ورود گرد و غبار یا آزار چشمانتان به هر نحوی محافظت می‌کند.
 • اگر چشمان روشن دارید یا حساس به نور هستید و این موضوع آزارتان می‌دهد حتماً عینک‌های تیره‌تر استفاده کنید. اما در نظر داشته باشید که این تیرگی و کم کردن ورود نور از عینک به چشمانتان ممکن است در بینایی شما در حالت عادی تأثیر‌گذار باشد. پس جوانب احتیاط را رعایت کنید.
 • اگر می‌خواهید چک کنید که آیا عینک شما محافظت کاملی دارد یا خیر؛ کافی است یک آزمایش ساده انجام دهید:
 • برای شروع حتماً عینکی انتخاب کنید که در تناسب با صورتتان باشد.
 • آن را بر روی صورت زده و به رو‌به‌رو نگاه کنید.
 • از فردی خواهش کنید دستش را در پایین صورت شما حرکت دهد.
 • آیا این حرکت دست را به صورت کم و زیاد شدن نور حس می‌کنید یا دست را آن پایین می‌بینید؟ اگر جوابتان به هر کدام از این سوال‌ها مثبت باشد پس محصول مناسبی انتخاب نکرده‌اید! عینک خود را امتحان کنید! آیا تا به امروز از محصول مناسبی استفاده می‌کردید؟ راهنمایی کارشناسان ما را بخواهید تا شما را برای رسیدن به عینک کوهنوردی متناسب با چهره‌تان راهنمایی کنند.

پس دفعه‌ی بعد چون بزرگ‌ترین اسطوره زندگی شما در کوهنوردی یک محصول به خصوص را خرید، شما هم به دنبال آن عینک کوهنوردی نباشید! بلکه محصولی متناسب با فرم و سایز صورت خودتان انتخاب کنید. بگذارید به شما بگوییم که شما با یک انتخاب مشابه با یک اسطوره، کوهنورد بزرگی نمی‌شوید؛ بلکه با انتخاب‌های درست در کوهنوردی می‌توانید در نوع خود، اسطوره شوید!

در دنیای ما ماجراجویی کنید:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط