نگاهی تخصصی به لنز عینک کوهنوردی

قبل از این‌که بلاگ شروع شود؛ می‌خواهیم توجهتان را به یک سری نکات جلب کنیم. اما لازمه‌ی این کار این است که اطلاعات ویژه‌ای را در نظر داشته باشید. پس این سوالات را از خودتان بپرسید:

1_ چه برنامه‌های کوهنوردی انتخاب می‌کنید؟

(یادتان نرود اول از هر چیزی باید به برنامه ریزی کوهنوردی توجه کنید.)

2_ علاوه بر کوهنوردی چه ورزش دیگری انجام می‌دهید؟

3_ تا چه اندازه می‌خواهید هزینه کنید؟

جواب این سوالات در کنار هم تبدیل به راهنمای خرید عینک کوهنوردی می‌شود و در نهایت موجب انتخابی آسان، مطمئن و حرفه‌ای خواهد شد. در این بلاگ قصد داریم بیوگرافی لنز عینک کوهنوردی را برایتان شرح دهیم. اما اگر آشنایی قابل توجهی با عینک کوهنوردی ندارید؛ پیشنهاد می‌کنیم این سفر یادگیری را از بلاگ عینک کوهنوردی آغاز کنید.

متریال لنز عینک کوهنوردی

مواد مورد استفاده در تولید لنز عینک کوهنوردی می‌تواند به وضوح بر روی وزن، دوام و قیمت آن تأثیر بگذارد. شاید بپرسید چرا مثل عینک‌های معمولی از شیشه در ساخت عینک کوهنوردی استفاده نمی‌شود؟ باید بگوییم شیشه از بقیه‌ی مواد سازنده گران‌تر است اما این مسأله‌ای نیست که آن را برای فعالیت‌های ورزشی نا‌مناسب کرده بلکه وزن بالای آن و احتمال شکست آن بر اثر ضربه استفاده از این متریال را در ساخت عینک کوهنوردی دشوار می‌کند، زیرا این دو مورد از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که یک ورزشکار به آن نیاز دارد.

یکی از متریال‌های مورد استفاده برای تولید لنز عینک کوهنوردی، پلی اورتان است که عملکرد فوق‌العاده‌ای دارد. لنز پلی اورتان  امکان وضوح دید عالی برای عینک کوهنوردی وجود می‌آورد و در برابر ضربه، بهترین مقاومت را ارائه می‌دهد اما قیمت بسیار بالا مانع استفاده از آن در تمامی مدل‌های عینک کوهنوردی شده است. در حالی که لنز پلی کربنات با سبکی و انعطاف‌پذیری بالا در کنار مقاومت خوبی که دارد؛ انتخاب مناسب‌تری برای لنز عینک کوهنوردی خواهد بود.

بعضی از برند‌های روز دنیا امروزه از متریال دیگری به نام NXT در تولید مدل‌های عینک آفتابی کوهنوردی خود بهره می‌گیرند. این متریال به طرز شگفت‌آوری از پلی اورتان سبک‌تر است و مقاومت عالی در برابر ضربه دارد. کسانی که تجربه استفاده از عینک کوهنوردی با لنز تولید شده از متریال NXT را داشتند می‌گویند این نوع لنز‌ها دید شفاف و عالی به کاربر می‌دهد و به وضوح موجب بهبود دید و عملکرد ورزشکار می‌شود.

تأثیر لنز فتوکرومیک بر عینک کوهنوردی

از عینک فتوکرومیک تا چه اندازه اطلاعات دارید؟ بگذارید کمی از عملکرد این لنز عینک کوهنوردی برای شما بیشتر بگوییم. لنز‌های عینک فتوکرومیک در محیط‌های داخلی شفاف هستند و هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید به طور خودکار تیره می‌شوند. در واقع مولکول‌هایی که موجب تاریک شدن لنز‌های فتوکرومیک می‌شوند؛ توسط اشعه ماوراء بنفش فعال می‌شوند. این لنز‌ها که به نام هایی چون لنز تطبیق‌دهنده نور، لنز هوشمند و لنز‌های رنگی متغیر نیز شناخته می‌شوند به سادگی می‌تواند از چشمان شما در مقابل اشعه‌های مضر نور خورشید محافظت کند.

می‌دانید که اشعه ماوراء بنفش در روز‌های ابری هم به چشم شما می‌رسد. به همین دلیل است که در روز‌های آفتابی و ابری عینک آفتابی کوهنوردی شما تیره می‌شود اما در داخل خودرو این اتفاق نخواهد افتاد، زیرا شیشه ماشین از ورود این اشعه‌ها جلوگیری خواهد کرد. عینک آفتابی فتوکرومیک در درجه اول برای پوشیدن در فضای باز مناسب هستند؛ اما باید بدانید این لنز‌ها علاوه بر محافظت در برابر چشمان شما مزیت دیگری نیز دارد.

لنز فتوکرومیک از چشمان شما در برابر نور‌های مضر آبی نیز محافظت می‌کند. نور آبی که از استفاده طولانی مدت از صفحه نمایش رایانه‌ها، تلفن‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های دیجیتال می‌تواند مشکلات چشمی بسیاری را  برای فرد به وجود آورد. حتی باعث استرس اکسیداتیو در شبکیه چشم می‌شود. جالب است بدانید که، زمانی که هوا سرد باشد فرآیند فتوکرومیک دیر‌تر عمل می‌کند.

انتقال نور مرئی در عینک کوهنوردی (VLT)

به میزان نوری که از عینک آفتابی کوهنوردی عبور می‌کند و به چشم شما می رسد انتقال نور مرئی می‌گویند. اندازه‌گیری VLT بر حسب درصد محاسبه می‌شود. رنگ، ضخامت لنز و متریال ساخت لنز و روکشی که روی آن وجود دارد می‌تواند بر انتقال نور مرئی عینک کوهنوردی تأثیر‌گذار باشد.

  • %VLT 0_19 : مناسب برای هوای روشن و آفتابی
  • %VLT 20_40 :ایده‌آل برای استفاده همه منظوره
  • %VLT + 40 : مناسب برای شرایط ابری و کم نور
  • %VLT 80_90 : طراحی شده برای شرایط بسیار کم نور و شب‌ها

لنز پلاریزه در عینک آفتابی کوهنوردی

عینک کوهنوردی پلاریزه بهتر از هر نوع دیگری می‌تواند تابش نور خیره‌کننده خورشید را از سطح صاف منعکس کند. این عینک آفتابی کوهنوردی محبوبیت زیادی بین افرادی که بیرون از خونه فعالیت می‌کنند، دارد. خصوصاً برای آن دسته افرادی که فعالیت خود را در کنار آب می‌گذرانند؛ اما توجه داشته باشید که عینک آفتابی کوهنوردی پلاریزه فقط مخصوص افرادی که قایق‌سواری یا ماهیگیری می‌کنند نیست! هر کسی که نور مستقیم خورشید در فضای باز آزارش می‌دهد، می‌تواند با خرید عینک کوهنوردی دارای لنز پلاریزه از حفاظت مناسبی برخوردار شود.

عینک پلاریزه یا قطبی شده به چه معناست؟

می‌دانید که نور خورشید به همه سطوح یکسان می‌تابد. اما هنگامی که این تابش به سطوح صاف برخورد می‌کند، نوری که منعکس می‌شود تمایل به قطبی شدن دارد. قطبی شدن به این معناست که پرتو‌های نور منعکس شده در جهت یکنواخت‌تری (معمولاً افقی) حرکت کنند. این موضوع علاوه بر آزاردهنده بودن، گاهی خطرناک می‌‍‌‌‌‌شود زیرا تابش انعکاس نور به درون چشم به سادگی می‌تواند کاهش دید شما را مختل کند.

حال تصور کنید در زمان فعالیت‌های حساس کوهستان، دید خود را نیز از دست دهید! خطر این موضوع به حدی زیاد است که گاهی دست کمی از خودکشی نخواهد داشت!

آیا عینک پلاریزه برای همه مناسب است؟

اگر چه لنز‌های عینک پلاریزه موجب راحتی و افزایش دید می‌شوند اما باید بدانید برای همه‌ی افراد و در هر شرایطی عینک پلاریزه توصیه نمی‌شود. برای مثال در هنگام اسکی در یک سراشیبی، حتماً نیاز دارید اشعه‌های منعکس شده نور خورشید را ببینید، زیرا این انعکاس شما را از یخ‌زدگی سطح آگاه می‌کند.

شاخص فرابنفش عینک آفتابی کوهنوردی

اگر قصد خرید عینک آفتابی کوهنوردی دارید یعنی می‌خواهید از چشمانتان در برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظت کنید؛ پس باید بدانید شاخص فرابنفش یکی از نکات ضروری خرید عینک کوهنوردی محسوب می‌شود.

در واقع یک عینک کوهنوردی مناسب باید بتواند 95 تا 100% اشعه‌های مضر خورشید را فیلتر کند. این شاخص فرابنفش بین 1 تا 4 دسته‌بندی می‌شود که در جوامع عام به اسم انگلیسی آن Category شناخته می‌شود و به اختصار به آن Cat.1 تا Cat.4 می‌گویند. هرچه این دسته‌بندی بالا‌تر می‌رود، کیفیت بهتر و ایمن‌تر خواهد شد. برای مثال Cat.3 تا Cat.4 بهترین محافظت را از چشمانتان به عمل می‌آورد؛ اما باید بگوییم اگر بیشتر وقت خود را در ارتفاعات سپری می‌کنید یا کوهنوردی‌های سنگین دارید، Cat.4 انتخاب منطقی‌تری خواهد بود.

این دسته از لنز کوهنوردی حد‌اکثر محافظت را به شما ارائه می‌دهد. در واقع این دسته‌بندی تنها 3 تا 8% نور مرئی را عبور می‌دهد. Cat.3 نیز سطح بالایی از تابش نور خورشید را دفع می‌کند و محافظت خوبی در برابر اشعه ماوراء بنفش برای شما به ارمغان می‌آورد، پس قطعاً انتخاب امنی خواهد بود.

رنگ‌های لنز عینک کوهنوردی

رنگ لنز عینک کوهنوردی باید به گونه‌ای باشد که تشعشعات نور خورشید نتواند لطمه‌ای به چشم شما وارد کند. اما در این انتخاب باید حساسیت افراد به نور و شدت روشنایی محیط انتخابیشان را نیز در نظر بگیریم. رنگ لنز تأثیرات زیادی بر دید و در نتیجه عملکرد شما خواهد داشت. اینکه تا چه اندازه نور مرئی به چشمان شما می‌رسد و چگونه می‌تواند در محیط‌های مختلف به شما دید واضحی دهد از تأثیرات رنگ لنز عینک کوهنوردی است.

برای اکثر فعالیت‌هایی که در فضای باز می‌توانید از رنگ‌های تیره‌ای چون قهوه‌ای، طوسی و سبز استفاده کنید. لنز‌های تیره‌تر برای قطع تابش زننده‌ی نور و کاهش فشار به چشم می‌توانند بسیار مفید باشند. در شرایطی که نور متوسط تا کم است رنگ‌های روشنی چون زرد، طلایی، کهربایی، صورتی کمرنگ و قرمز مناسب‌تر هستند و برای افرادی که به فعالیت اسکی یا اسنوبرد مشغول هستند؛ انتخاب خوبی خواهد بود.

این رنگ لنز‌ها دید خوبی دارند و محیط اطراف را روشن‌تر می‌کنند و رنگ زمینه را به خوبی نمایش می‌دهند.

روکش لنز عینک آفتابی کوهنوردی

همه خصوصیات عینک یک طرف و روکش‌هایی که روی لنز قرار می‌گیرند در یک طرف دیگر ماجرا است! اگر قیمت عینک کوهنوردی انتخابی شما کمی بالاست حتماً لایه‌های مفیدی دارد که ارزش آن عینک کوهنوردی را چند برابر می‌کند. از جمله این لایه‌ها می توان به روکش آب گریز برای دفع آب، پوشش ضد‌خش برای دوام بیشتر، پوشش ضد مه و پوششی برای عدم جذب چربی و … اشاره کرد. 

انواع لنز عینک آفتابی کوهنوردی

انواع لنز در عینک آفتابی کوهنوردی را می‌توانید با توجه به نوع فعالیت، میزان عبور نور، دسته‌بندی شاخص فرا‌بنفش، ارتفاعی که هستید و موارد دیگر  بررسی کنید. پس اجازه دهید انواع لنز‌های عینک کوهنوردی را به شما معرفی کنیم تا با دید بازتری انتخاب کنید.

نوع لنز: Zebra

مناسب برای: کوهپیمایی، اسکی، دوچرخه سواری و دویدن در کوهستان که فعالیت در محیط‌های باز با پوشش کم در مقابل نور آفتاب

از مزایای لنز Zebra می‌توانیم به قابلیت دید عالی که به شما می‌دهد اشاره کنیم. به همین دلیل است که از فعالیت‌های مختلفی پشتیبانی می‌کند. وزن سبک، کیفیت بالای ساخت، دوام و ماندگاری بالا، پوشش ضد خش NXT و پوشش ضد‌بخار از خصوصیات دیگر این نوع لنز است که می‌تواند عملکرد خوبش را به وسیله آن‌ها به شما ثابت کند. جا دارد به تکنولوژی لنز فتوکرومیک نیز در لنز Zebra اشاره کنیم.

مدل‌های لنز فتوکرومیک قابلیت تغییر سطح تیرگی از 2 به 4 در مدت زمان 22 تا 28 ثانیه را دارند و می‌توانند با توجه به میزان نوری که در محیط است سطح تیرگی لنز را تنظیم کنند. میزان عبور نور از این لنز بین 7 تا 42 % است که در تیره‌ترین حالت ممکن قرار می‌گیرد.

این بدان معنی است که لنز Zebra در شرایط نوری شدید تنها اجازه می‌دهد 7% از نور عبور کرده و به چشم برسد. پایه لنز Zebra نسبت به بقیه مدل‌ها روشن‌تر است و دید وسیعی از محیط به کاربر ارائه می‌دهد و در نتیجه شما را از خطرات احتمالی که ممکن است در زمان فعالیت‌هایی چون صعود و فرود‌های ارتفاع بالا برایتان به وجود آورد؛ حفظ می‌کند. همچنین به لایه‌های فیلتر ضد بخار و UV400 مجهز شده است.

نوع لنز: Zebra Light

مناسب برای: دوچرخه سواری و دویدن در کوهستان

وزن سبک، کیفیت بالا، دوام و ماندگاری زیاد و پوشش NXT از عواملی هستند که به این لنز امکان دید خوب در هر موقعیتی را می‌دهند.

مدل‌های لنز فتوکرومیک قابلیت تغییر سطح تیرگی از 1 به 3 دارد و بین 16 تا 80% نور را از خود عبور می‌دهد. لنز Zebra Light می‌تواند با توجه به میزان نوری که در محیط است سطح تیرگی را تنظیم کند. پوشش فتوکرومیک این لنز موجب می‌شود هوا و شرایط محیطی بر حساسیت لنز تأثیری نگذارد.

نوع لنز: Cameleon

مناسب برای: کوهنوردی، کوهپیمایی، اسکی و محیط‌های باز با پوشش کم در مقابل نور آفتاب

وزن سبک، کیفیت بالا، دوام و ماندگاری بالا و پوشش NXT

می‌دانید که لنز‌های فتو کرومیک می‌توانند با توجه به میزان نور محیط، سطح تیرگی خود را تنظیم کنند. لنز فتوکرومیک در نوع Cameleon می‌تواند سطح تیرگی را از 2 به 4 تغییر دهد و میزان عبور نور از آن بین 5 تا 20% است. این بدان معنی است که لنز Cameleon در شرایط نوری شدید تنها 5% از نور را عبور داده و به چشم می‌رسد.

این لنز دارای پوشش ضد بخار است که اجازه نمی‌دهد هیچ عامل بیرونی مانع دید آن شود و برای محافظت بیشتر از چشمان شما، علاوه بر فتوکرومیک بودن دارای پوشش پلاریزه نیز می‌باشد. لنز Cameleon دارای پوشش ضد بخار، کرومیک و پلاریزه شده است و لایه‌ای با محافظت UV400 نیز دارد.

نوع لنز: Octopus

مناسب برای: سفر ،ساحل و گردشگری

لنز فتو کرومیک در لنز Octopus می‌تواند سطح تیرگی را از 2 به 4 تغییر دهد این موضوع موجب می‌شود بین 5 تا 30% از نور را عبور دهد. یعنی در شرایط نوری بسیار شدید تنها 5 درصد از نور محیط از عینک عبور می‌کند و به چشم می‌رسد.

لنز Octopus علاوه بر مزایای بالا دارای پوشش پلاریزه برای جلوگیری از انعکاس نور می‌باشد و در نتیجه شرایط دید مناسب‌تری را فراهم میکند. جالب است بدانید پوشش داخلی و خارجی این لنز کاملاً ضد آب است یعنی قطرات آب را به هیچ عنوان به خود جذب نمی‌کند. این لنز دارای یک لایه فیلتر Water Repellent و Hydrophobic است که موجب سر خوردن قطرات آب روی عینک کوهنوردی می‌شود و در نتیجه قطرات آب روی لنز نمی‌نشینند یا جذب آن نمی‌شوند. همین مسأله این نوع لنز را مناسب برای آب و هوا‌های مرطوب و حضور در فعالیت‌های ورزشی آبی می‌کند.

نوع لنز: Spectron 1

این لنز می‌تواند تا 8% ورود نور خورشید را کاهش دهد. لنز Spectron 1 برای استفاده در شب یا مکان هایی مانند غار که نور کمی دارند بسیار مناسب است. این لنز عینک کوهنوردی کاملاً شفاف است و به لایه فیلتر UV400 مجهز شده است.

نوع لنز: Spectron 2

مناسب برای: استفاده تخصصی در مه، کوهنوردی و دوچرخه سواری

دو لایه فیلتر UV400 در این نوع لنز عینک کوهنوردی تعبیه شده که محافظت کافی را از شما به عمل می‌آورد. Spectron 2 تا 8% میزان ورود نور خورشید را کاهش می‌دهد. این لنز عینک کوهنوردی موجب دید واضح و شفاف شما می‌شود و یک لایه فیلتر Hi Contrast برای تشخیص بهتر رنگ‌ها به این لنز اضافه شده است. لنز Spectron 2 ضد مه است و حتی در سخت‌ترین شرایط دید شما را بهبود می‌بخشد.

نوع لنز: Spectron 3

مناسب برای: کوهپیمایی، اسکی، دوچرخه کوهستان، دویدن کوهستان، سفر و گردشگری

جنس لنز: پلی کربنات دارای Cat.3

این لنز برای محیط‌های بازی که پوشش زیادی در مقابل نور آفتاب نیاز ندارند؛ مناسب‌تر است. از مزایای لنز Spectron 3 می‌توان به قابلیت دید خوب، وزن سبک، کیفیت بالای ساخت، دوام و ماندگاری بالا، لنز فتوکرومیک و پوشش ضد بخار و پوشش بیرونی OleoPhobic که برای جلوگیری از جذب مواد روغنی است اشاره کرد. هم چنین این لنز پلی کربنات با پوشش NXT تولید شده که ضد خط و خش است.

لنز Spectron +3 نیز تولید می‌شود که همانند همین لنز است؛ اما سطح تیرگی آن کمی افزایش پیدا کرده تا محافظت بیشتری نسبت به ورود نور انجام دهد. هم چنین لنز Spectron 3 CF نیز از همین خانواده طراحی و تولید می‌شود که تمام ویژگی‌های Spectron 3 را دارد اما در رنگ‌بندی‌های متنوعی تولید می‌شود که میزان ورود نور را تغییر می‌دهد.

نوع لنز: Spectron 4

مناسب برای: کوهنوردی، اسکی، کوهپیمایی

جنس لنز: پلی کربنات دارای Cat.4

این لنز‌ها نیز مشابه با Spectron 3 هستند با این تفاوت که این‌بار با Cat.4 تولید شده‌اند. گرچه کمی قیمت عینک کوهنوردی از این لنز بالا‌تر است اما با Cat.4 حد اکثر محافظت را ارائه می‌دهد. این آپشن عینک کوهنوردی با لنز Spectron 4 را برای سفر‌های کوهنوردی ضروری می‌کند. عینک Spectron 4 نود درصد نور مرئی را مسدود می کند. این نوع لنز را از تاریک‌ترین لنز های عینک کوهنوردی می‌نامند؛ به همین دلیل برای ارتفاعات انتخاب مناسب تری خواهد بود.

نوع لنز : Falcon

مناسب برای: سفر و گردشگری، رانندگی، دریانوردی و زندگی روزمره

حرفه‌ای‌ترین لنز شهری است. تکنولوژی فتوکرومیک می‌تواند سطح تیرگی را از 2 به 3 تغییر دهد. این تغییر رنگ می‌تواند از 9 تا 20% نور را ( در تیره‌ترین حالت ممکن) عبور دهد. دارای پوشش داخلی ضد‌انعکاس از پشت شیشه اتومبیل است؛ یعنی در داخل خودرو نیز سطح تیرگی متفاوتی به شما ارائه می‌دهد و شرایط بصری مناسبی را فراهم می‌کند. از مزایای لنز Falcon می‌توان به وزن سبک، کیفیت بالای ساخت، دوام و ماندگاری بالا و پوشش ضد خط و خش NXT و تکنولوژی فتوکرومیک این لنز موجب می‌شود در شرایط‌ دلخواه دید خوبی داشته باشید.

این نوع لنز فیلتر محافظ و پلاریزه شده‌ی UV400 و فیلتر Anti Glare برای خاصیت ضد درخشندگی است و در نتیجه موجب حذف نور بالای ماشین هنگام رانندگی در شب می‌شود

نوع لنز: Altiarc 4

مناسب برای : کوهنوردی در ارتفاعات زیاد

این لنز برای فعالیت‌های حرفه‌ای کوهنوردی در ارتفاعات زیاد بسیار مناسب است، زیرا در ارتفاعات پوشش مناسبی در برابر آفتاب ندارید و انعکاس نور به علت غلضت پایین هوا بسیار زیاد است. لنز Altiarc 4 قابلیت دید عالی به شما می‌دهد و وزن سبک در عین کیفیت ساخت بالا، دوام ماندگاری، لنز فتو‌کرومیک و پوشش NXT که ضد خط و خش است ترکیب خوبی می‌سازد. لنز Altiarc 4 دارای پوشش پلاریزه و ضد‌انعکاس نور است که ترکیب این دو با هم شرایط دید بسیار مناسبی را فراهم می‌کند.

نمی‌دانیم تا چه اندازه از سرمایه گذاری‌های پر‌سود اطلاع دارید اما باید بگوییم سرمایه‌گذاری بر روی سلامتی بدن از قابل توجه‌ترین معامله‌های زندگیتان است. علاوه بر اینکه سلامتی مسأله مهم و قابل توجهی است؛ حفظ آن به شما کمک می‌کند در مرور زمان از بیماری‌ها و رفتن به دکتر و دارو در امان باشید. پس از نظر مالی هم سرمایه‌گذاری مطمئنی است. عینک کوهنوردی از چشمانتان در مقابل اشعه‌های مضر خورشید محافظت می‌کند.

پس هزینه کردن برای آن کاملاً ارزشش را دارد. خارج از بحث فروش و تبلیغات می‌توانید ببینید که در تمام دنیا برند‌هایی چون Julbo و Bolle از بهترین برند‌های جهان هستند و تمام ویژگی‌هایی که از یک عینک آفتابی کوهنوردی مناسب می‌خواهید را دارا می‌باشند به همین دلیل بسیار مقرون به صرفه بوده و کیفیتی تضمینی دارند.

امیدواریم جواب سوال‌های خود را در خصوص لنز عینک کوهنوردی گرفته باشید. و تمام ابهامات در خصوص این لوازم کوهنوردی پر‌اهمیت برایتان حل و فصل شده باشد تا بتوانید با دیدی باز انتخاب کنید.

  • شما به کدام ویژگی در لنز عینک آفتابی کوهنوردی بیشتر نیاز دارید؟
در دنیای ما ماجراجویی کنید:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط