سپر بلای کیسه خواب خود شوید!

قصد کمپینگ در طبیعت و شبمانی دارید؟ قطعاً اگر کیسه‌خواب مناسبی به همراهتان نباشد؛ صفر_پنج از طبیعت باختید! روی این حرف ما حساب کنید. حتی اگر یک چادر کوهنوردی به همراه داشته باشید؛ باز هم برای احساس آسایش و امنیت در زمان استراحت، به یک کیسه‌خواب مناسب نیاز دارید. پس اهمیت این محصول را دست کم نگیرید!

برای یک کمپینگ تمام و کمال پیشنهاد می‌کنیم بلاگ شبمانی در کمپینگ را از دست ندهید. البته قبل از آن بهتر است بلاگ صفر تا صد کیسه‌خواب را با دقت بخوانید. این بلاگ به شما کمک می‌کند بهترین کیسه خواب کوهنوردی را انتخاب کنید.

البته فراموش نکنید که با انتخاب درست کیسه خواب کوهنوردی، شما تنها نیمی از راه را برای یک خواب آسوده و دلچسب طی کردید و هنوز نیمی دیگر از راه مانده است. در واقع نیمه دیگر این راه را لوازم و تجهیزات دیگر شما طی می‌کند. زیرانداز کیسه خواب یکی از این تجهیزات است که تأثیر ویژه‌ای بر سطح رضایت شما از کیفیت خوابتان می‌گذارد.

درواقع همه‌ی این‌ها یک سرمایه‌گذاری مؤثر برای شب‌های کمپینگ شماست. اما آیا شما از سرمایه گذاری خود به خوبی محافظت می‌کنید؟

محافظت از کیسه خواب کوهنوردی

می‌دانید که خواب یکی از لذت‌های زندگی است که باتری وجودی شما را شارژ می‌کند و هر انسانی به آن نیاز دارد. به همین علت است که به کیفیت خواب توجه زیادی می‌شود. از نگاهی دیگر، یک کیسه‌خواب مناسب با خواب آرامی که به شما هدیه می‌دهد، در دل شما حسابی جای باز می‌کند. پس با مراقبت و نگهداری صحیح از آن می‌توانید این دوستی را پایدار نگه دارید و از حضور آن در آینده نیز لذت ببرید.

برای شروع بهتر است تأکید کنیم که کیسه خواب کوهنوردی خود را همیشه تمیز و خشک نگه دارید. خصوصاً برای عایق پر که این موضوع اهمیت دو چندانی پیدا می‌کند. پس رعایت نکات زیر برای محافظت از کیسه‌خواب می‌تواند بسیار تأثیر‌گذار باشد:

زیر انداز کیسه خواب را فراموش نکنید!

حتی اگر مقاوم‌ترین کیسه‌خواب با مستحکم‌ترین رویه دنیا را هم داشته باشید، گاهی سنگ‌های تیز و تیغ‌های گیاهان روی زمین برای کیسه‌خواب شما خیلی دلسوز نیستند و می‌توانند آسیب‌های جبران نا‌پذیری به آن وارد کنند؛ پس بهتر است برای جلوگیری از هر آسیب احتمالی از مدل‌های مختلف زیر انداز کیسه خواب استفاده کنید. در یک کلام، زیرانداز از کیسه‌خواب شما در برابر عوامل خارجی محافظت می‌کند.

با لباس‌های تمیز به داخل کیسه‌خواب بروید

می‌دانیم که گاهی بعد از یک پیاده‌روی انقدر خسته هستید که حاضرید نیمی از سرمایه خود را بدهید تا یک ثانیه زودتر به خواب بروید! اما لطفاً با همان لباس‌های کثیف و گلی وارد کیسه خواب کوهنوردی با ارزشتان نشوید. همه‌ی این آلودگی‌ها به مرور زمان می‌تواند عایق کیسه‌خواب شما را از بین ببرد. پس لطفاً صورت و دستان خود را پاک کنید یا بشویید و لباس‌های تمیزی به تن کنید تا علاوه بر محافظت از دوست عزیزتان، خوابی آرام را نیز تجربه کنید.

البته این کار مزیت دیگری هم دارد. زیرا اگر با لباس‌های معمولتان که با آن‌ها آشپزی هم کرده‌ بودید وارد کیسه خواب شوید؛ حتماً بوی غذا را به خود جذب می‌کند. در این صورت، روز بعد شما و کیسه خوابتان یک لقمه چرب و نرم برای حیوانات وحشی آن منطقه محسوب می‌شوید!

برای کیسه خواب خود یک ملحفه هدیه بگیرید

همان‌طور که گفتیم کیسه خواب کوهنوردی دوست شماست و هدیه گرفتن برای دوستان از رسم‌های خوب قدیمی است؛ پس همین الان دست به کار شوید و یک ملحفه برای آن هدیه بگیرید!

ملحفه انتخابی شما باید نسبتاً سبک باشد برایتان دست و پا گیر نشود. ملحفه داخل کیسه خواب مثل یک لایه بین شما و این محصول قرار می‌گیرد و از آلوده شدن آن جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، مزیت دیگری نیز دارد و در زمان سرما تا چند درجه به دمای داخلی کیسه‌خواب اضافه می‌کند. در آخر کافی است ملحفه کیسه خواب خود را بیرون بیاورید و بشویید. می‌بینید که بدون زحمت زیادی می‌توانید از تمیز ماندن محصول خود آسوده خاطر شوید.

هواخوری برای کیسه خواب کوهنوردی واجب است!

کیسه‌خواب خود را باز کنید و آن را در معرض هوای آزاد قرار دهید تا تمام رطوبت آن خارج شود. گاهی کیسه‌خوابتان در اثر عوامل محیطی نمناک شود و گاهاً ممکن است عرق کردن شما در خواب باعث مرطوب بودن آن شود اما در هر صورت باید رفیق خود را در هوای آزاد قرار دهید تا کاملاً خشک شود؛ در غیر این صورت ممکن است عوارض جبران ناپذیری شامل حالتان شود. حتی می‌توانید آن را برعکس کنید تا از خشک شدن تمام نقاط مطمئن شوید و سپس به حالت اولیه برگردانید.

البته امیدواریم این مسأله در نظرتان باشد که تابش مستقیم و شدید نور خورشید می‌تواند به بافت رویه آسیب بزند و حتماً باید آن را دور از تابش مستقیم قرار دهید.

با کیسه خواب خود مهربان باشید!

لطفاً با کیسه خواب خود با ملایمت برخورد کنید. لازم نیست وقتی درون آن هستید خیلی بالا و پایین بپرید یا از این سمت به سمت دیگر بروید. همین حرکاتتان ممکن است باعث پارگی قسمت‌های داخلی آن شود.

یا در هنگام باز و بسه کردن زیپ‌های آن صبور باشید تا حرکات ناگهانی شما موجب شکستن زیپ با پاره شدن کیسه‌خوابتان نشود. شاید عجیب به نظر برسد ولی پیشنهاد می‌کنیم در خانه بدون هیچ منبع نوری یا با چشمان بسته، کار با زیپ را امتحان کنید تا اگر در نیمه‌های شب قصد باز و بسته کردن کیسه‌خوابتان را داشتید، به هیچ مشکلی برخورد نکنید و به قول معروف آن را چشم بسته انجام دهید! یادتان باشد خرابی زیپ می‌تواند محصول شما را عملاً بلا‌استفاده کند؛ پس در هنگام کار با آن بیشتر دقت کنید.

در ضمن اگر مایل بودید با دوستانتان در کنار آتش بنشینید حتماً از کیسه خواب های خود خارج شوید، زیرا هیچ کس دوست ندارد کیسه خواب پر گران بهایش را با شعله‌های آتش از دست بدهد.

برای قرض دادن کیسه خواب کوهنوردی، خسیس باشید!

خساست همیشه هم بد نیست! در واقع در این مسأله ترجیح می‌دهیم خسیس باشید. زیرا چه کسی اندازه شما می‌تواند دلسوز این رفیق شفیق باشد و از کیسه‌خوابتان به خوبی محافظت کند؟

البته اگر دوستتان برایتان با‌ارزش است و قصد دارید کیسه خواب کوهنوردی خود را به امانت بدهید؛ حتماً وی را از قوانین نگهداری از آن مطلع کنید. ابتدا از مراقبت صحیح او مطمئن شوید و سپس تصمیم به قرض دادن کیسه‌خواب خود بگیرید. در آخر باز و بسته کردن زیپ‌ها را با او چک کنید و از او قول بگیرید که حتماً یک ملافه به همراه خود داشته باشد.

جمع کردن صحیح کیسه خواب، یکی از فاکتور‌های عمر مفید آن

جمع کردن صحیح کیسه خواب کوهنوردی می‌تواند یکی از فاکتور‌های افزایش طول عمر این محصول باشد پس حتماً نحوه صحیح جمع کردن آن را یاد بگیرید تا از کیسه‌خواب خود استفاده مفیدی داشته باشید.

برای این کار بهتر است آن را روی یک سطح صاف و خشک پهن کنید و از وسط یک تا بزنید. سپس از پایین شروع به جمع کردن کنید تا هوای اضافه داخل آن خارج شود. با این کار از وارد شدن فشار به درز ها جلوگیری کنید و احتمال هر گونه آسیبی را از بین ببرید.

البته اگر کیسه‌خواب شما پوشش ضدآب دارد حتماً آن را پشت و رو کنید زیر رویه‌ی آن ممکن است مثل یک بادکنک تمام هوا را در خود جمع کند و در هنگام جمع کردن برایتان مشکل به وجود آورد.

البته می‌دانیم زمانی که در کمپینگ و برنامه‌ها هستید بهتر است کیسه‌خواب را درون کیسه‌های فشرده ساز قرار دهید تا فضای بیشتری برای لوازم دیگرتان داشته باشید اما لطفاً مراقب باشید این فشرده‌سازی طولانی نشود زیرا ممکن است باعث از بین رفتن کیفیت، عملکرد و حجم کیسه‌خواب شما شود.

اگر احتمال خیس شدن کیسه‌خوابتان وجود داشت حتماً از پک‌های ضدآب برای محافظت از آن استفاده کنید. می‌دانید که حضور یک کیسه خواب پر خیس هیچ فایده‌ای برای شما نخواهد داشت!

نگهداری صحیح از کیسه‌خواب در منزل

اما از این توصیه‌ها که بگذریم، نکته مهم دیگری که باید آن را در منزل رعایت کنید، نحوه مراقبت و نگهداری کیسه‌خواب در مواقع خارج از کمپ است که شاید از چشم بسیاری از افراد دور مانده باشد. اما به شدت در طول عمر این محصول تأثیر گذار است.

پس وقتی که از کمپینگ به منزل باز می‌گردید، زیپ‌های کیسه‌خوابتان را باز کنید و همان‌طور که پیش‌تر گفتیم اجازه دهید رفیق عزیزتان به هواخوری خود برسد! بعد از آن‌که کاملاً خشک شد می‌توانید آن را درون یک ساک توری نگهداری کنید. متأسفانه خیلی از دوستان بعد از برنامه، کیسه‌خواب را همان‌طور فشرده در بگ خود رها می‌کنند و تا کمپینگ بعدی به سراغ آن نمی‌روند که این روش ممکن است به شدت کیسه‌خواب را دچار آسیب کند.

پس برای نگهداری از آن در منزل راه‌هایی پیش رویتان می‌گذاریم که با توجه به فضایی که برای نگهداری از آن دارید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

اگر فضای کافی در اختیار داشتید؛ حتماً کیسه‌خواب خود را آویزان کنید. به طوری که مطمئن شوید پر یا الیاف آن فشرده یا چلانده نمی‌شوند. برای مثال می‌توانید از یک چوب رختی کمک بگیرید. روشی دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید کیسه خواب کوهنوردی خود را زیر تخت‌خوابتان پهن کنید. در هر صورت باید مطمئن شوید کیسه‌خوابتان فشرده شده نباشد و تنفس کافی داشته باشد.

اگر فضای کافی ندارید از یک کیسه با پارچه نازک و قابل تنفس به عنوان کاور کیسه خواب استفاده کنید. یعنی بدون اینکه کیسه‌خوابتان را مچاله کنید آن را درون کاور قرار دهید و در جایی آویز کنید. این مسأله خصوصاً در نگهداری کیسه‌خواب پر اهمیت بیشتری پیدا میکند. اگر می‌خواهید آن را آویز کنید باید مراقب شکسته شدن پر‌های عایق درون آن باشید. شاید تا به امروز نمی‌دانستید اما تک تک این پر‌ها در عایق بودن محصولتان نقش دارند و شکسته شدن یکی از آن‌ها می‌توانید در کارآیی کیسه‌خوابتان نقش تأثیر‌گذاری را ایفا کند.

سلامت کیسه خواب کوهنوردی خود را همواره چک کنید!

هر چند وقت یکبار درز‌ها، زیپ ها و به طور کل سلامت کلی کیسه‌خواب خود را چک کنید. باید مطمئن شوید که کیسه خواب کوهنوردی شما در سلامت کامل است تا او هم بتواند عملکرد خوبی از خود نشان دهد.

هر بار که از برنامه کوهنوردی یا کمپینگ به منزل باز می‌گردید؛ لکه‌های روی محصول را بررسی کنید و آن‌ها را پاک کنید. در صورت احساس نیاز حتماً نسبت به شست و شوی آن اقدام کنید تا همیشه کیسه‌خوابی تمیز به همراه داشته باشید.

اگر درز یا پارگی روی آن دیدید، حتماً رفوع کنید تا عایق پر یا الیاف آن خارج نشده و ذره‌ای از عملکرد آن کم نشود. البته می‌دانید که پوشش ضد آب آن ممکن است به مرور زمان از بین برود. پس به دنبال روشی مطمئن برای بازیابی خاصیت ضدآبی آن باشید. اسپری‌هایی برای شارژ این ویژگی تولید شدند که می‌توانند به خوبی این مسئولیت را برعهده بگیرند کافی است محصول مناسب برای کیسه خواب کوهنوردی خود انتخاب کنید.

شما تا چه اندازه از کیسه‌خواب خود محافظت می‌کنید؟

فراموش نکنید این همان رفیق شما در شب‌های سرد کمپینگ است که خوابی آسوده برایتان به ارمغان می‌آورد. پس لایق نگهداری و مراقبتی شایسته از سمت شماست. فکر می کنید تا به امروز به خوبی از کیسه‌خوابتان محافظت می‌کردید؟ اگر جواب شما به این سوال منفی بوده حتماً از همین الان شروع کرده و جبران کنید!

در دنیای ما ماجراجویی کنید:
مروری بر مطالب ذکر شده

خلاصه بلاگ سپر بلای کیسه خواب خودتان شوید!

کیسه خواب، لذت و امنیت شبمانی در طبیعت را به شما هدیه می‌دهد. حتی اگر چادر داشته باشید اما کیسه خواب همراهتان نباشد، به صورت معکوس، کیفیت خوابتان دو برابر کمتر از حالت نرمال خواهد بود. به همین دلیل در اولین قدم باید بدانید چه کیسه خوابی با چه درجه دما برای شما مناسب است. بعد از انتخاب نوبت به حفظ و نگهداری این سرمایه گرانقدر می‌رسد!

برای شروع باید بدانید کیسه خوابی، خوب می‌ماند که همیشه خشک و تمیز باشد. شاید این دوتا ساده‌ترین چیزهایی هستند که رعایتشان باعث طول عمر بیشتر کیسه خواب می‌شود. برای اینکه همیشه خشک بماند، باید همیشه از زیرانداز مخصوص استفاده کنید. در بلاگ انواع زیرانداز کوهنوردی، به مدل‌های متفاوت و کارایی هرکدام به صورت جداگانه پرداختیم.

قبل از اینکه داخل کیسه خواب شوید، حتما لباس‌های خودتان را عوض کنید و لباس تمیز بپوشید. اگر خیلی موقعیت مناسبی برای اینکار ندارید، حداقل جوراب‌ها را تعویض کنید. البته یک راه حل دیگر نیز وجود دارد، آنهم استفاده از ملحفه کیسه خواب است. اگر از ملحفه مخصوص استفاده کنید؛ نه تنها کیسه خوابتان تمیز می‌ماند، بلکه دمای بیشتری در داخل محفوظ می‌ماند در نتیجه احساس گرمای مطلوبی خواهید داشت. درضمن شستن ملحفه، ده برابر ساده‌تر از شستن کیسه خواب است.

یکی دیگر از کارهایی که برای مراقبت از کیسه خواب باید انجام دهید، هوا خوری آن است! زیپ‌ها را باز کنید آن را در هوای آزاد و در سایه پهن کنید، تا رطوبتی اگر دارد خشک شود. حتما دقت کنید که نباید در معرض تابش خورشید باشد، اشعه آفتاب آسیب رسان است.

یکی از چیزهایی که در صفحات مجازی گاهی می‌بینیم این است که عدهای درون کیسه خواب اقدام به پریدن و یا حرکات دیگری می‌کنند تا کلیپ بامزه‌ای درست کنند، شاید اینکار در ویدیو قشنگ باشد اما در حقیقت برای کیسه خواب بسیار مضر است. احتمال پارگی در حرکات زیاد، بسیار بالا می‌باشد. بنابراین حتی موقع خوابیدن نیز سعی کنید این موضوع را رعایت کنید.

به طور کل باید با کیسه خوابتان مهربان باشید، از باز و بستن زیپ‌ها گرفته تا جمع کردن آن، همیشه با ملایمت و صبر برخورد کنید تا آسیبی به آن وارد نشود. برای قرض دادن کیسه خواب خسیس باشید، زیرا هیچ کس مانند خودتان نمی‌تواند از آن مراقبت کند. اگر هم قرض می‌دهید حتما اصول مراقبتی را با آن شخص درمیان بگذارید.

نحوه جمع کردن کیسه خواب کوهنوردی از آن چیزهایی است که می‌تواند باعث سلامت بیشتر یا تخریب زودتر کیسه خواب شود. به همین دلیل باید خیلی حواستان به این مورد باشد. در زمان کمپینگ و کوهنوردی آنها در کیسه‌های فشرده سازی قرار می‌گیرند تا حجم کمی داشته باشند.

اما باید بدانید نگهداری طولانی مدت در این کیسه‌ها، ممکن است باعث کاهش حجم کیسه خواب، فشار به درزها و در نهایت خرابی و کاهش عملکرد را به دنبال داشته باشد. به همین دلیل باید زمانی که در خانه هستید از کیسه رِست یا استراحت استفاده کنید.

قبل از اینکه در کیسه استراحت قرار دهید، چک کنید جایی کثیف و لک نباشد، اگر بود اقدام به پاک سازی موضعی کنید، کیسه خواب را چند ساعت هوا دهید تا کامل خشک شود و بعد آن را از وسط تا کنید و هوا را از درزها خارج کنید و در نهایت در کیسه استراحت بگذارید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط