هفت قله، هفت قاره

هفت قله یا Seven Summit، بلندترین قله های هر قاره این کره خاکی هستند که در بین کوهنوردان به یک چالش بدل شده است. در واقع صعود به این هفت قله، در کنار پیمایش قطب جنوب و شمال را به نام گراند اسلم ماجراجویی می‌شناسند.

البته شاید بهتر بود نام آن را هشت قله بگذارند زیرا کوهنوردان برای انتخاب بلندترین کوه قاره اقیانوسیه، بین دو کوه کوسیوسکو و پونکاک جایا اختلاف نظر دارند. البته نخستین فاتحان هفت قله به کوسیوسکو صعود کردند اما بعد از مدت‌ها، عده ای پونکاک جایا را برای بلندترین قله آن محدوده انتخاب کردند. امروزه بیشتر صعودکنندگان ترجیح می دهند برای دوری از هر شک و ابهامی، به هر دو صعود کنند. لیست قله‌های دیگر به شرح زیر است:

  • آسیا: اورست با ارتفاع 8848 _ نپال
  • اروپا: البروس با 5633 متر _ روسیه
  • آمریکای جنوبی: آکونکاگوا با ارتفاع 6962 متر _ آرژانتین
  • آمریکای شمالی: دنالی با 6195 متر _ آلاسکا
  • آفریقا: کلیمانجارو با 5963 متر _ تانزانیا
  • قطب جنوب: وینسون با 4897 متر _ رشته کوه الس ورس

تاریخچه هفت قله (بلندترین قله های هر قاره)

در واقع مبدأ تاریخچه هفت قله در دستان ریچارد باس است. ریچارد باس در سال 1985 با صعود به قله اورست، پروژه هفت قله را به اتمام رساند و در سال 1986 کتابی در این خصوص نوشت. اما رینهولد مسنر لیست قله‌های باس را بازنویسی کرد. درواقع رینهولد کوه پونکاک جایا را جایگزین کوسیوسکو Kosciuszko در لیست ریچارد باس کرد و پت مورو در سال 1986 اولین فردی بود که بر طیق لیست مسنر، به هفت قله هفت قاره صعود کرد.

البته بعد از مدت کوتاهی، رینهولد مسنر نیز بعد از صعود به وینسون، اولین فردی شد که به هر 8 قله صعود کرد و در واقع می‌توان گفت اولین فاتح بی برو برگرد هفت قله مسنر می‌باشد! ضمنا باید بدانید که اولین فردی که صعود تمام هفت قله را بدون کپسول اکسیژن به ثبت رساند نیز، رینهولد مسنر بود.

بلندترین قله های هر قاره را بهتر بشناسیم

در این قسمت قصد داریم هفت قله هفت قاره را با دقت بیشتری بررسی کنیم. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

قاره آسیا | قله اورست

اورست نه تنها بلندترین قله در قاره آسیاست؛ بلکه بلندترین قله جهان نیز محسوب می‌شود! اورست با 8848 متر در کشور‌های نپال و چین قرار دارد. صعود به اورست، یکی از سخت‌ترین برنامه‌ها در بین هفت قله می‌باشد و خطرات زیادی را در پی دارد. ادموند هیلاری و تنزینگ نورگی در سال 1953توانستند برای اولین بار بر روی بام جهان بایستند و نظاره گر عظمت آن باشند.

قاره آمریکای جنوبی | قله آکونکاگوا

نه تنها دارای لقب بلند‌ترین قله در قاره آمریکای جنوبی است؛ بلکه به عنوان بلندترین کوه در خارج از قاره آسیا نیز شناخته شده است. آکونکاگوا در مرز شیلی و آرژانتین قرار گرفته و با ارتفاع 6962 متری که دارد؛ بلندترین قله رشته کوه آند به شمار می رود. جالب است بدانید که آکونکاگوا بلندترین کوه در نیم‌کره جنوبی و غربی نیز محسوب می‌شود که ماتیاس زوبریگن (Mathias Zurbriggen) در سال 1897 توانست برای اولین بار بر فراز آن بایستد.

قاره آمریکای شمالی | قله دنالی

قله دنالی (Denali) یا همان مک کینلی (McKinley) در آلاسکا قرار دارد و با ارتفاع 6190 متری که دارد، مرتفع‌ترین کوه در قاره آمریکای شمالی محسوب می‌شود. قله دنالی زیبایی منحصر به فردی دارد و سرد‌ترین کوه در این کره خاکی به شمار می‌رود. شاید به همین دلیل است که نگاه علاقه مندان زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. اما با این وجود، قله دنالی کوه بسیار خطرناکی به شمار می‌رود. سرما و موقعیت جغرافیایی قله دنالی موجب شده که صعودی سخت نسبت به کوه‌های هم ارتفاع در نقاط دیگر داشته باشد. اولین صعود قله دنالی مربوط به سال 1913 است که توسط چهار کوهنورد به سرانجام رسید.

قاره آفریقا | قله کلیمانجارو

قله کلیمانجارو (kilimhnjaro) در نزدیکی مرز کنیا و داخل خاک تانزانیا قرار گرفته است که با ارتفاع 5895 متری خود، بلندترین کوه قاره آفریقا می‌باشد. اولین کوهنوردانی که بر روی قله کلیمانجارو پا نهادند، میر (Meyer) و لودویک پورشلر (Purtscheller) بودند و در سال 1889 صعود خود را به ثبت رساندند.

شاید شما هم شنیده باشید که قله کلیمانجارو آسان ترین کوه در میان هفت قله هفت قاره محسوب می‌شود اما فراموش نکنید، هنوز هم صحبت از ارتفاع های بلند و خطرات کوهستان است. پس خطرات صعود به این کوه را نادیده نگیرید!

قاره اروپا | قله البروس

قله البروس بالاترین نقطه اروپاست که در جنوب غربی روسیه واقع شده است. کوه البروس دارای دو قله است که قله اصلی 5642 متر ارتفاع دارد و قله دیگر با 21 متر ارتفاع کمتر، در سمت شرق آن قرار دارد. قله فرعی در سال 1868 صعود شد و شش سال بعد، در 1874 یک گروه کوهنورد انگلیسی توانستند بر روی قله البروس اصلی بایستند.

کوه البروس بلندترین نقطه در رشته کوه قفقاز است و در هنگام صعود به آن با برف و یخ رو به رو خواهید شد، پس بهتر است آمادگی مقابله با آن را داشته باشید. درست است که البروس صعود فنی قابل توجهی ندارد اما آب و هوا در شرایط صعود به شدت تأثیر‌گذار می‌باشد.

قطب جنوب | قله وینسون

کوه وینسون ( Vinson) بلندترین نقطه در انتهای زمین است! قله وینسون که در سال 1957 کشف شده بود، در 1966 توسط یک گروه آمریکایی صعود شد. قله وینسون 4892 متر ارتفاع، 21 کیلومتر طول و 13 کیلومتر عرض دارد که نشان از پهناور بودن این کوهستان دارد. وینسون در رشته کوه های الس ورس قرار دارد و به دلیل حضورش در قطب جنوب به طور رسمی به هیچ کشوری تعلق ندارد.

شاید این کوه فنی نباشد اما حضور در برف و یخ، خطر آفرین است پس شرایط لازم را برای تمرینات خود مهیا کنید. همین حضور در برف و یخ شما را مجاب می کند که تجهیزات بسیار قوی داشته باشد!

قاره اقیانوسیه | قله پونکاک جایا

پونچاک جایا (Puncak Jaya) را با نام هرم کارستنز ( carstensz pyramid) نیز می‌شناسند. این کوه در کشور اندونزی قرار دارد اما اگر از نظر زمین شناسی به آن نگاه کنید، می‌بینید که در قاره استرالیا جای گرفته است. به همین دلیل است که بین کوهنوردان اختلاف نظر وجود دارد زیرا مسنر با علم به این که پونکاک جایا جزئی از قاره اقیانوسیه می باشد آن را بلندترین کوه استرالیا معرفی کرد اما باس، کوزیوسکو (Kosciuszko) را بلندترین کوه این قاره انتخاب کرده بود که تنها 2228 متر ارتفاع دارد. ناگفته نماند که پونکاک جایا ارتفاعی در حدود 4884 متر دارد.

همان طور که گفتیم امروزه کوهنوردان ترجیح می‌دهند به هر دو قله صعود کنند تا شک و ابهامی برای آن‌ها و حامیانشان باقی نماند!

جالب است بدانید پونکاک جایا، فنی‌ترین گزینه در لیست هفت قله هفت قاره به شمار می‌رود. زیرا برای صعود به آن باید از مسیر‌های شیب دار صخره‌ای و سنگی عبور کنید. البته این مسیر ها در میان جنگل‌های بارانی اندونزی قرار دارند و این شرایط باعث می‌شود گاهی مه و باران های شدید دیدتان را به صورت کامل مختل کند.

قاره استرالیا، کوه کوسیوسکو

همان‌طور که گفتیم ریچارد باس کوه کوسیوسکو را با ارتفاع 2228 متر به عنوان بلندترین قاره استرالیا انتخاب کرده بود و همواره بعضی از کوهنوردان برای خاطر جمع شدن ثبت صعود هفت قله هفت قاره به این کوه نیز سفر می کنند. پس لازم دانستیم شما را با آن کمی بیشتر آشنا کنیم.

ارتفاع این کوه با پناهگاه ونداربن برابری می کند پس دشواری چندانی برای صعود ندارد فقط در بعضی از ماه‌های سال شاهد بارش برف خواهد بود که شاید شرایط را برای شما دشوار کند. اولین اروپایی که به کوسیوسکو صعود کرد، پاول اشترلزکی در سال 1840 بود. وی یک زمین شناس لهستانی بود  که نام این کوه را از یک میهن پرست لهستانی و قهرمان انقلاب آمریکا Tadeusz Kościuszkoنام‌گذاری کرد.

چه کسانی عنوان صعود کننده به هفت قله هفت قاره را در دست دارند؟

همان‌طور که در ابتدای بلاگ و قسمت تاریخچه برایتان گفتیم، این صعود‌ها را ریچارد باس پایه‌ریزی کرد. اما چون امروزه صعود به پونکاک جایا را مد نظر قرار می‌دهند؛ باید اولین عنوان را به پاتریک مارو بدهیم که بر طبق لیست مسنر تمام هفت قله هفت قاره را صعود کرد.

اما لیست صعودکنندگان هر روزه در حال آپدیت و افزایش است. پس اگر می‌خواهید از این لیست به صورت منظم مطلع شوید و اطلاعات کاملی پیدا کنید، پیشنهاد می‌کنیم از طریق این لینک اقدام کنید.

در دنیای ما ماجراجویی کنید:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط