دوئل بین کیسه‌ خواب پَر و الیاف

تجهیزات سفر از آن دسته لوازمی است که باید قبل از خرید، اطلاعات کاملی از آن‌ها به دست بیاورید. قطعاً شما برای خرید کیسه‌ خواب، مسائل زیادی از جمله وزن یا قیمت را مورد توجه قرار می‌دهید. اما شاید مهم‌ترین مسأله‌ای که باید در انتخابتان به آن توجه کنید؛ انتخاب نوع عایق کیسه‌خواب است. وقتی وارد دنیای کیسه‌خواب‌ها می‌شوید، عایق‌های پر و الیاف زیاد به گوشتان می‌خورد، زیرا همیشه درگیر چالش انتخاب بین این دو عایق هستید؛ پس اجازه بدهید تفاوت این عایق‌ها را برایتان به طور مفصل توضیح دهیم و پرونده‌ی این دوئل را برای همیشه ببندیم.

عایق الیاف

برایتان پیش آمده که در یک اتفاق ناگهانی کیسه‌خوابتان خیس شود؟ قطعاً تا زمان خشک‌شدن آن استرس زیادی را تحمل کردید، زیرا می‌دانستید که خیس‌ بودن کیسه‌ خواب دردسر زیادی برایتان به وجود می‌آورد. اگر می‌دانید که امکان خیس‌شدن کیسه‌ خواب شما در محیط برنامه وجود دارد، بهتر است کیسه‌ خواب الیاف را انتخاب کنید، زیرا بهترین انتخاب برای محیط‌های مرطوب است. البته توجه کنید که بهتر است این مناطق به دمای خیلی پایینی نرسند تا شما از انتخاب کیسه‌ خواب الیاف خاطر جمع باشید. 

البته کیسه‌خواب الیاف سنگین‌تر و جا‌گیر‌تر از کیسه‌ خواب پر است؛ اما امکان استفاده در هوای مرطوب ویژگی منحصربه‌فردی است که کیسه‌ خواب پر نمی تواند به این اندازه خودش را درگیر آن کند! اما کیسه‌ خواب الیاف در صورت خیس شدن، بیشتر قدرت عایق بودن خود را حفظ می‌کند و گلوله نمی‌شود. این اتفاقی است که در صورت خیس‌شدن کیسه‌ خواب پر شاهد آن هستیم.

فراموش نکنید اگر جز آن دسته افرادی هستید که از کیسه‌خواب زیاد استفاده می‌کنید یا کودکی دارید که کیسه خوابتان را هر لحظه در احتمال کثیف شدن قرار می‌دهد و در نهایت نیاز به شست‌و‌شوی مداوم کیسه‌خواب خود پیدا می‌کنید؛ باید از میان کیسه‌خواب‌های الیاف محصول مورد نظرتان را انتخاب کنید. حتی گذر فکر انتخاب کیسه‌ خواب پر را از ذهنتان خارج کنید! در ادامه به شما در خصوص علت این اخطار بیشتر توضیح می‌دهیم.

برای آن دسته از عزیزانی که حساسیت زیادی در مراقبت از تجهیزاتشان ندارند؛ کیسه‌ خواب الیاف انتخاب مناسب‌تری است. این کیسه‌خواب‌ها با وجود عمر کوتاهی که دارند؛ به نگه‌داری ساده‌تری نیاز پیدا می‌کنند. نکته‌ی مهمی که شاید هر کسی به آن توجه نکند، ضد‌حساسیت بودن این الیاف مصنوعی است.

البته حق دارید که به آن دقت زیادی نشان ندهید. می دانیم که هرکسی نیاز ندارد به این ویژگی نگاهی کند، زیرا همه در گیر این مشکل نمی‌شوند و کسی هم که درگیرش باشد، محال است آن را از یاد ببرد! حساسیت بسیار دردسر زاست. خصوصاً در هنگام خواب که نیاز به آرامش و آسایش دارید، آزاردهنده بودن این جریان خودش را بیشتر از پیش نشان می‌دهد. اما کیسه‌خواب الیاف شما را از بروز این مشکلات آسوده خاطر می‌کند.

مزایا و معایب کیسه‌ خواب الیاف در یک نگاه

مزایای کیسه خواب الیاف

 • مقرون به صرفه تر
 • خشک شدن سریع
 • جذب سخت تر رطویت
 • امکان استفاده بی دردسر در محیط‌های مرطوب
 • نگه‌داری و مراقبت ساده
 • امکان شست‌و‌شوی راحت در صورت نیاز
 • کاملاً ضدحساسیت
 • حفظ قابلیت عایق بودن هنگام خیس شدن

معایب کیسه خواب الیاف

 • وزن بیشتر نسبت به کیسه‌خواب پر
 • گرمایش کم نسبت به وزن بالا
 • طول عمر کمتر نسبت به کیسه‌خواب پر
 • عدم استفاده در محیط‌هایی با دمای پایین
 • نیاز به زمان طولانی تر برای گرم کردن
 • حمل سخت تر به دلیل حجم زیاد نسبت به کیسه‌خواب پر

عایق پَر

اگر زیاد اهل ماجراجویی در لوکیشن‌های مختلف باشید، حتماً در این بین حمل کیسه‌خواب برای شما اهمیت خاصی پیدا می‌کند، زیرا همان‌طور که می‌دانید در کوهنوردی همیشه از تجهیزاتی استفاده می‌کنیم که سبک و کم‌حجم باشند تا علاوه بر اینکه جای کمی در کوله‌پشتی شما اشغال می‌کنند، وزن زیادی هم به آن ندهند تا حمل آسانی داشته باشید. 

کیسه‌ خواب پر دقیقاً همان چیزی است که برای ماجراجویی خود به آن نیاز دارید! این کیسه‌خواب‌ها نسبت به انواع الیاف آنقدر سبک هستند که حضور آن را به سختی احساس می‌کنید؛ اما در زمان نیاز، بهترین عایق ممکن را به شما ارائه می‌دهد و با گرمایش مناسبی که دارند به کمکتان می‌آیند.

کیسه‌خواب پر قابلیت فشرده‌سازی منحصربه‌فردی دارد و همین ویژگی به آن امکان می‌دهد حجم کمی را اشغال کند و حجم کمتر حمل آسان‌تری را به ارمغان می‌آورد. می‌دانیم که کیسه‌ خواب پر قیمت بالاتری نسبت به کیسه‌ خواب الیاف دارد، اما این کیسه خواب عمر طولانی‌تری دارد و این ویژگی کاملاً جبران قیمت بالای آن را خواهد کرد. یک ضرب المثل انگلیسی هست که می گوید: «من آنقدر پولدار نیستم که همیشه چیز‌های ارزان بخرم.» کمی به معنای آن دقت کنید.

اگر شما هم جزء آن دسته افرادی هستید که از لوازمتان به خوبی مراقبت می‌کنید، قطعاً کیسه‌ خواب پر می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد! سبکی، حجم کم، عایقی عالی و طول عمر بالا؟ دیگر یک کیسه‌ خواب مناسب برای یک ماجراجو یا یک کوهنورد به چه ویژگی‌هایی نیاز دارد؟

البته این موضوع را از یاد نبرید که کیسه‌خواب پر امکان استفاده در محیط‌های مرطوب را به شما نمی‌دهد. این کیسه‌خواب در صورت رسیدن رطوبت به پَر‌ها، گلوله‌ گلوله ‌شده و در نتیجه به راحتی عایق بودن بی‌نظیر خود را از دست می‌دهد. پس اگر به محیط‌های مرطوب می‌روید لطفاً کیسه‌ خواب پر خود را کنار بگذارید. می‌دانید که زمان زیادی طول می‌کشد تا یک کیسه‌خواب پر خشک شود؛ به همین دلیل است که کیسه‌ خواب پر نگهداری سختی دارد!

اما اگر تصمیمتان برای خرید کیسه‌ خواب پر با توجه به شرایطتان جدی است؛ حتماً هنگام خرید کیسه خواب پر، تراکم یا Fill Power آن را مد‌نظر قرار دهید. هرچه تراکم کیسه‌ خواب پر بیشتر باشد به این معناست که فشرده‌تر شده و این مسأله موجب حفظ گرمای بیشتر درون آن می‌شود. پس هرچه این عدد بیشتر باشد، شما گرمایش بیشتری را تجربه می‌کنید. 

نسبت پُر‌شدگی کیسه‌خواب‌ها نیز می‌تواند بر میزان عایق بودن آن تأثیر‌گذار باشد. این نسبت به صورت 10/90 یا 80/20 و… نشان داده می‌شود که معیار‌های متنوعی دارد و میزان پَر نسبت به ساقه‌ی آن را نشان می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر برای این مطالب، پیشنهاد می‌کنیم بلاگ کیسه‌خواب را حتماً مطالعه کنید.

البته شاید برایتان جالب باشد که بدانید اغلب کیسه‌خواب‌های مرغوب از عایق‌بندی با پَر‌های غاز یا اردک تولید می‌شوند. البته منظور از پَر، همان کرک‌هایی هستند که از لایه‌های زیرین بدن غاز یا اردک گرفته می‌شوند.

راز این گرمایش بی‌نظیر در هوای محبوس شده در بین آن‌هاست. کیسه‌خواب‌های پُر شده از جنس پَر غاز کیفیت بهتری از لحاظ حفظ گرما دارند؛ اما پَر اردک به دلیل دسترسی بهتر، قیمت پایین‌تری دارد به همین دلیل بیشتر کیسه‌خواب‌ها فقط از پَر اردک یا ترکیب آن با پَر غاز طراحی و تولید می‌شوند. خوشحالیم که امروزه شاهد تولید کیسه‌خواب پر از برندهای محبوب مثل فرینو و سی‌تو‌سامیت هستیم. برای مشاهده انواع این کیسه‌خواب‌ها اینجا کلیک کنید.

مزایای کیسه خواب پر

 • سبک‌ترین عایق با وزنی کم
 • عملکرد عالی در هوای سرد و خشک
 • حجم کم به دلیل قابلیت فشرده‌سازی بالا
 • حمل بسیار آسان
 • طول عمر بالا
 • سازگار با محیط‌ زیست

معایب کیسه خواب پر

 • قیمت بالا‌تر نسبت به کیسه‌خواب الیاف
 • عدم عایق بودن هنگام خیس‌شدن
 • زمان خشک‌شدن بسیار طولانی
 • نگهداری سخت با حساسیت بیشتر

ترکیب پر و الیاف

گاهی اوقات تركیبی از این دو عایق‌، امكانات بهتری به وجود می‌آورد. وقتی این دو عایق با یکدیگر ترکیب می‌شوند؛ مزیت‌های یکدیگر را جذب می‌کنند و عیب‌های همدیگر را می‌پوشانند برای مثال اگر این ترکیب با نسبت درستی صورت بگیرد، کیسه‌خواب ترکیب پَر و الیاف، قیمت پایین‌تری نسبت به کیسه‌خواب پَر خواهد داشت؛ اما عایق بهتری نسبت به کیسه‌خواب الیاف است و گرمایش بهتری دارد.

در نهایت باید بدانید که آگاهی کامل نسبت به این دو نوع عایق و انتخاب صحیح کیسه‌خواب بسته به شرایط مختلف به شما امکان یک خواب آسوده و راحت را می‌دهد. این خواب یک ریکاوری کامل برای ذهن و بدن شماست که آمادگی ماجراجویی‌های جدید را برایتان فراهم می‌کند. با دانستن تفاوت بین کیسه‌‌خواب پر و الیاف، تمام خستگی‌های خود را تنها با یک شب خوابیدن در طبیعت، به فراموشی بسپارید!

در دنیای ما ماجراجویی کنید:
مروری بر مطالب ذکر شده

خلاصه بلاگ دوئل بین کیسه خواب پر و الیاف

انتخاب کیسه خواب یکی از سخت‌ترین تصمیمات در خرید تجهیزات کوهنوردی محسوب می‌شود. علاوه بر توجه به قیمت و وزن محصول، باید به مساله مهم‌تری به اسم عایق کیسع خواب توجه کنید. دو نوع عایق از جنس پر و الیاف داریم که هرکدام کاربرد و ویژگی‌های مختص به خودشان را دارند.

کیسه خواب‌های الیاف برای مناطق مرطوب بهترین گزینه هستند، زیرا اگر خیس شوند نسبت به مدل‌های پر خیلی زودتر خشک می‌شوند. البته کیسه خواب‌های الیاف سنگین‌تر و حجیم‌تر هستند اما واقعیت این است در مناطقی که خشک نیستند، بهترین انتخابی که می‌توانید داشته باشید؛ عایق الیاف است.

عایق‌های الیافی، مراقبت آسانتر و راحت‌تری نسبت به کیسه خواب پر دارند. به همین دلیل انتخاب خیلی از طبیعتگردها الیاف است. البته آن دسته از افرادی که به پر حساسیت دارند و باعث عطسه مداوم آنها می‌شود، راهی به جز خرید الیاف ندارند. هرچه باشد نمی‌شود شب تا صبح را با عطسه‌های بی‌شمار سپری کرد.

به طور کلی کیسه خواب الیاف، مقرون به صرفه‌تر است ولی وزن بیشتری دارد. رطوبت را سخت‌تر به خود جذب می‌کند و در عین حال زودتر خشک می‌شود، اما در عوض گرمایش کمتری نسبت به پر دارد. کاملا ضضد حساسیت، شست و شو راحت و استفاده بی‌دردسری دارد اما از طرف دیگر حمل آن به دلیل حجم و وزن زیاد سخت است و زمان بیشتری طول می‌کشد احساس گرما ایجاد کند.

کیسه خواب پَر قیمت بیشتری دارد، اما وزن و حجم بسیار کوچک آن برای همه یک مزیت است. مخصوصا اگر در محیط‌های خشک قصد استفاده از آن را داشته باشید. با خیسی اصلا رابطه خوبی ندارد، اما عملکردش در محیط‌هایی به دور از رطوبت فوق العاده است. تازه نسبت به الیاف طول عمر بیشتری دارد اگر خوب از آن مراقبت کنید.

بعضی وقتا شاهد کیسه خواب‌هایی هستیم که ترکیب این دو عایف باهم است. اگر پر و الیاف به نسبت درستی باهم ترکیب شوند می‌توانند یک کیسه خواب کامل و خفن را به وجود بیاورند. تصور کنید کیسه خوابی با حجم و وزن متوسط، که قیمت پایین‌تری نسبت مدل‌های پر دارد اما ویژگی‌های آن را تا حد زیادی دارا است.

اما مهم‌ترین چیزی که باید در زمان انتخاب و خرید کیسه خواب توجه کنید، موقعیت مکانی است که قصد پیمایش آن را دارید. در نظر گرفتن آب و هوای منطقه، اولین چیزی است که باید انجام شود. حتی کیسه خواب‌هایی که بر اساس فصل دسته بندی می‌شوند باز هم معیار دسته بندی آنها، درجه دما است. ممکن است در تابستان به ارتفاعاتی بروید که دمای آن با فصل زمستان برابر باشد. در این موقعیت نمی‌توانید کیسه خواب تابستانی ببرید با اینکه در فصل تابستان هستید!

پس برای خرید همیشه دما و آب و هوای محیط را بررسی کنید. بعد از انتخاب مدل مورد نظرتان، می‌توانید هرچه نیاز دارید را از فروشگاه سیاه کمان تهیه کنید. نه تنها کیسه خواب‌های پر و الیاف از برندهای ایرانی و خارجی داریم، بلکه هرچیز دیگری که برای کمپینگ لازمتان است در فروشگاه سیاه کمان با بهترین کیفیت در دسترس شما خواهد بود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط