راهنمای کامل کوهنوردی تنها! (Solo Hiking)

برای خیلی از افراد، کوهنوردی تنها، یعنی نوعی خودکشی! کوهنوردی در حالت گروهی، ورزشی پر از ریسک است، حالا وقتی تنها انجام شود، قطعا ریسک بسیار بالاتری به همراه دارد و همینطور ترس بیشتر! ترس از اینکه اگر خطری در مسیر اتفاق بیوفتاد؛ کسی نیست همراهتان باشد و اینکه ماهیت کوهستان چه جنگلی باشد، چه صخره‌ای، به صورت تنها ممکن است حس ترسناکی را القا کند. تصور کنید کیلومترها دورتر از زندگی نرمال، در مسیرهای سخت، بین صخره‌ها و درختان تنها هستید و صدای شما را هیچ کسی نخواهید شنید، جز حیوانات وحشی! حالا چقدر دوست دارید تنها به کوهنوردی بروید؟!

اینها را گفتم تا بدانید خطر و ریسک کوهنوردی تنها، تا چه حدی بالا و زیاد است. اما سوالی که به وجود می‌آید این است چرا با این همه احتمال خطر، در سرتاسر دنیا، کوهنوردان تنها وجود دارند و دست از این کار نمی‌کشند؟! جواب خیلی ساده است؛ حس رهایی!

تمام تصورات خطرناکی که ذکر کردیم را به خاطر بیاورید؛ حالا در ادامه تصور کنید، شما از پس همه‌ی این‌ها برآمدید و یک برنامه صعود موفق داشته‌اید، وقتی برگردید چه حسی دارید؟ قطعا احساس قدرت و رهایی می‌کنید، حس می‌کنید دیگر کاری نیست که نتوانید انجام دهید. هرچه باشد شما آن فردی هستید که به تنهایی یک کوه را در سلامت پیمایش کردید و برگشتید.

برای آگاهی بیشتر از خطرات و موارد ایمنی کوهنوردی تنها، حتما به مطالعه ادامه بلاگ بپردازید.

چرا تنهایی کوهنوردی کنیم؟

قطعا کوهنوردی تنها، دستاوردهایی برای ذهن و جسم دارد که هر روزه بر تعداد مخاطبانش اضافه می‌شود. فکر کردن به اینکه تنها در حال پیاده‌روی در مسیرهای کوهستانی هستید، باعث می‌شود احساس آرامش و اعتماد بنفس بهتان دست دهد، اما بهتر است به لیست کوتاهی از دلایل کوهنوردی تنها نگاهی بی‌اندازیم:

نه مورد بالا، نتیجه پرس و جو از کوهنوردان تنها بوده است. اکثر آنها به این دلایل به کوهنوردی تنها می‌پردازند. حتی اگر قصد همچین چیزهایی را نداشته باشند، اما در کوهنوردی تنها، در نهایت به این نتایج می‌رسند. پس می‌توان نتیجه گرفت؛ کوهنوردی تنها تاثیر بسیار بالایی بر ذهن دارد. شاید بیشتر از یک جسم قوی، نیازمند ذهنی فعال و قوی است که بتواند هجوم افکار را تحمل کند. خود شناسی یکی از چندین دستاوردهای کوهنوردی تنها به شمار می‌رود.

مزایای کوهنوردی تنها چیست؟

طبق تجربه کوهنوردان تنها، اگر بخواهیم با جزیئات همه‌ی مزایای کوهنوردی تنها را ذکر کنیم، مطالبی بیشتر از بلاگ باید نشر دهیم. بنابراین برای راحتی شما و در عین حال کسب اطلاعات، مهم‌ترین آنها ذکر می‌شود؛

1. مجبور نیستید منتظر فرد دیگری باشید!

حتما برایتان پیش آمده که قصد پیمایش به کوهی را داشتید اما چون کسی نبوده است که شما را همراهی کند، از قید کوهنوردی زدید! وقتی کوهنورد تنها باشید، دیگر نیازی نیست منتظر کسی بمانید و خودتان تصمیم گیرنده هستید. اینکه چند ساعت پیمایش کنید و با چه سرعتی حرکت کنید، کجا استراحت کنید، بسته به نوع خواسته و توان خودتان صورت می‌گیرد.

2. با سرعت و ریتم خودتان می‌توانید کوهنوردی کنید.

هر فرد برای انجام کاری، شیوه‌ی خاص خودش را دارد. کوهنوردی نیز این قاعده مستثنی نیست. خیلی از کوهنوردان سرعت متفاوتی را برای پیمایش انتخاب می‌کنند. عده‌ای هر ده قدم برای عکاسی صبر می‌کنند و عده‌ای دیگر تا رسیدن به مقصد از حرکت متوقف نمی‌شوند. کوهنوردی تنها یعنی اینکه سرعت و ریتم پیمایش کاملا وابسته به خودتان است.

3. شخصیت می‌سازد

در حالت کلی، پیاده روی به عنوان یک ورزش که ذهن را مرتب می‌کند و باعث شخصیت سازی می‌شود، شناخته شده است. حالا وقتی در مسیرهای سخت و در غالب کوهنوردی، انجام شود، باعث ایجاد حس واقعی اعتماد بنفس می‎گردد. زیرا شما می‌دانید به تنهایی قادر به انجام هرکاری هستید. این یک دستاورد واقعی محسوب می‌شود. این موقعیت‌ها در زندگی واقعی و مواجه شدن با مسائل روزمره نیز به شما کمک می‌کند.

4. ذهن را تازه می‌کند

گاهی اوقات یک پیاده روی ساده می‌تواند، فضای ذهنی شما را تازه کند. دور شدن از از زندگی پرمشغله و همه حواس پرتی‌های آن، با انجام یک کار ساده مثل قرار دادن یک پا در مقابل دیگری، برای ساعت‌های متعدد، خودش یک نوع مراقبه به حساب می‌آید. همچین زمان زیادی را به فکرکردن می‌گذرانید و مسائل درونی را بارها و بارها از زاویه‌های مختلف بررسی می‌کنید.

5. مهارت جدید به شما می‌آموزد

از یک چیز علمی مانند مسیریابی گرفته تا یک چیز درونی مانند چگونگی مواجه شدن با ترس‌ها، همه در کوهنوردی تنها ممکن می‌شود. این نوع پیمایش شما را منطقه امن خارج می‌کند و نسبت به روبه‌رو شدن با چالش‌های جدید ذهن شما را آماده می‌کند. قدرت مواجه شدن با چالش‌های جدید، شاید یکی از سخت‌ترین دستاوردها در دنیای امروزی به شمار آید.

6. از طبیعت لذت بیشتری می‌برید

وقتی تنها هستید، از محیط اطراف آگاهی بیشتری دارید. دیگری کسی نیست که بخواهد حواس شما را پرت کند یا صدای اضافه تولید کند. بنابراین می‌توانید حتی رویش یک گل وحشی کوچک را ببینید. صدای خواندن پرنده‌ها در فاصله‌ی دور را بشنوید و با تمام وجود طبیعت را حس کنید. می‌توان گفت در تنهایی شما می‌توانید قدر بعضی چیزا را بیشتر بدانید.

برنامه ریزی برای کوهنوردی تنها!

وقتی نوبت به برنامه ریزی کوهنوردی انفرادی می‌رسد، باید نسبت به انتخاب مسیر، درک شرایط متفاوت و… دقیق باشید. به چند مورد اساسی که باید توجه ویژه‌ای به آنها شود، اشاره می‌کنیم؛

اگر تا حالا تنها کوهنوردی نکردید، بهتر است از یک مسیر ساده شروع کنید که احتمال خطر آن کم باشد. مسیر ساده باعث می‌شود همه چیز ساده‌تر پیش برود و نیازی نیست نگران مسیریابی یا امنیت آن باشید.

اگر ایده تنها بودن در کوه برایتان ترسناک است، بهتر است مسیرهایی را انتخاب کنید که رفت و آمد در آنها زیاد است. به این صورت شما تنها رفتید اما در مسیر تنها نیستید. به این طریق می‌توانید احساس امنیت بیشتری داشته باشید.

هیچوقت بدون داشتن اطلاعات کافی، اقدام به کوهپیمایی نکنید. حالا وقتی تنها هستید، این وضعیت حساس‌تر می‌شود. حتما اطلاعات اولیه از قبیل، سطح ارتفاع، سختی مسیر، امکانات بین راه، داشتن آب شرب و مدت زمان پیمایش را بدست آورید. پیدا کردن اطلاعات کار سختی نیست. اگر کوه معروفی می‌روید با یک جست‌وجوی ساده به نتایج متعددی می‌رسید. حتی می‌توانید در صفحات مجازی، همه پرسی بگذارید و از تجربه دیگران استفاده کنید.

همیشه قبل از صعود و پیمایش، وضعیت آب و هوا را بررسی کنید. حتی در نظر داشته باشید که در چه فصلی اقدام به پیمایش می‌کنید و الگوهای بارشی منطقه را چک کنید. اینها اطلاعات اولیه محسوب می‌شود که به شما در جمع کردن وسایل مورد نیاز کوهنوردی کمک می‌کند.

یادتان باشد حتما یک روز قبل از شروع برنامه، به صورت ریز جزئیات، وضعیت آب و هوا را چک کنید تا حتی در ساعت مشخص انتظار وجود باد و باران را داشته باشید و به این طریق امنیت بیشتری را برای خودتان فراهم کنید.

آماده شدن برای کوهنوردی انفرادی!

حتما تجربه کوهنوردی داشته باشید

قبل از اینکه تنها دست به کوهنوردی بزنید، مطمئن شوید که با افراد دیگر یا گروه‌های کوهنوردی مدت زیادی را در مسیرهای مختلف به کوهنوردی پرداخته باشید. شروع کوهنوردی، بهتر است با مشاهده افراد باتجربه و سرپرستی آنها صورت گیرد. شما می‌توانید در این زمان دقت بیشتری به خرج دهید تا مهارت لازم برای کوهنوردی انفرادی را به دست آورید.

مطمئن شوید وسایل ضروری را به همراه دارید

کوهنوردان انفرادی باید خودکفا باشند. مواجه شدن با خطرات مسیر به این معنی است که شما باید کاملا برای مقابله با هر خطری آماده باشید و وسایل مورد نیاز را داشته باشید. به همین دلیل چیزهایی که در پیاده‌روی تنها به همراه دارید از اهمیت بالایی برخوردار است.

اگر تنهایی به کوهنوردی می‌روید؛ کامل‌ترین چک لیست کامل لوازم کوهنوردی را مطالعه کنید.

 

سبک بسته بندی کنید

بستن کوله پشتی سبک، برای کوهنوردان تنها، کار سخت‌تری است. زیرا دیگر کسی همراهتان نیست که در صورت پر شدن کوله بار خود را بین همدیگر تقسیم کنید. از طرفی باید تمام وسایل و تجهیزات مورد نیازتان را بردارید تا به مشکلی برنخورید. معمولا این کار باعث می‌شود که به صورت ناخودآگاه به طرز غیر ضروری وزن آن سنگین شود.

وزن زیاد کوله پشتی، باعث به وجود آمدن خستگی بیش از حد، سوخت ساز بیشتر بدن و در نهایت احساس ناراحتی بیشتر می‌شود که منجر به احساس عدم رضایت می‌گردد.

به شما توصیه می‎کنم نحوه‌ی چیدن کوله کوهنوردی را مطالعه کنید تا بتوانید کوله را با وزن متعادل تنظیم کنید.

نکات ایمنی برای کوهنوردی تنها!

ایمنی، یکی از بزرگترین نگرانی‌ها برای کوهنوردان تنها محسوب می‌شود. در این شرایط باید بسیار آماده باشید تا با خطرات بالقوه و غیرمنتظره‌ای که در مسیر رخ می‌دهد، مواجه شوید. ممکن است این هشدار، ترس به وجود شما بیاندازد. باید بگوییم حقیقت امر واقعا می‌تواند ترسناک باشد. شما باید بتوانید در شرایط اضطراری، رفتار و مهارت درست داشته باشید تا در تنهایی به مشکلی برنخورید.

برای حفظ امنیت بیشتر، نکات زیر را حتما رعایت کنید:

شاید ساده‌ترین و در عین حال مهم‌ترین کاری که می‌توانید انجام دهید؛ این باشد که حداقل به یک نفر اطلاع دهید کجا می‌روید. اطلاعات کافی را به فرد بدهید تا بداند در چه صورتی نبود شما غیرعادی است و سریع پیگیر ماجرا شود. حتما از مسیر و زمان حرکت و برگشت خود بگویید.

شاید این گزینه خیلی در ایران جواب ندهد! اما شما در نظر داشته باشید که یک راهی برای ارتباط با دنیای اطراف باید داشته باشید. خیلی از کوه‌ها و جنگل‌ها، قادر به ارسال سیگنال‌های تلفن همراه نیستند. در همچین مواقعی، توصیه می‌شود از تلفن‌های ماهواره‌ای و دستگاه‌های با کاربرد مشابه استفاده کنید.

آگاهی از خطر، چیزی نیست که کلی باشد. شما موظفید قبل از هر پیمایش، در مورد مسیر، پرس و جو کنید. هر مکان با دیگری تفاوت دارد. شرایط آب و هوا نیز تاثیر بسزایی در افزایش خطر خواهد داشت. به همین دلیل بررسی همه جانبه قبل از پیمایش، می‌تواند آگاهی کافی به شما ببخشد تا بدانید با چه چیزهایی در طول راه مواجه خواهید شد.

خطر و ریسک‌های احتمالی می‌تواند شامل موارد زیر باشد؛

  • برخورد با حیواناتی مثل خرس و مار و یا حتی حشراتی با نیش سمی.
  • وضعیت مسیر و راه؛ ممکن است پر از سنگریزه‌های سست باشد یا بیش از حد با علف پوشیده شده باشد.
  • ارتفاع زیاد و امکان بروز بیماری ارتفاع زدگی.
  • برف، گرمای زیاد و یا هر نوع واکنش فصلی دیگری ممکن است رخ دهد.
شما باید حواستان به آخرین تغییرات راه و مسیر باشد. بارش و سیل و یا حتی ریزش سنگ! به کلی می‌تواند مسیر را مسدود کند.

بیشتر از حد توان، به خودتان فشار نیاورید

شاید مهم‌ترین نکته در رابطه با ایمنی کوهنوردی تنها، این است که نقطه قوت خودتان را بشناسید و بیشتر از حد توان، به خودتان فشار نیاورید. شما باید به مرزها و محدودیت‌های بدنتان آگاه باشید و بدانید چه موقع باید از ادامه دادن منصرف شوید. هرگز نباید فراتر از چیزی که فکر می‌کنید توانایی دارید، انجام دهید. به خصوص زمانی که امکان بروز خطر را برای شما افزایش می‌دهد.

خوش بگذرانید و کیف کنید!

شاید فکر کنید حالا که تنها هستید، از خوش گذرانی فاصله‌ی زیادی دارید. اما باید بدانید مهم‌ترین بخش این است که شما از همراهی خودتان نهایت لذت را ببرید. اینکه یاد بگیرید با خودتان دوست باشید و اعتماد بنفس خودتان را افزایش دهید، یکی از با ارزش‌ترین چیزهایی خواهد بود که از کوهنوردی انفرادی به دست می‌آورید. در طی مسیر عکس بگیرید. لحظات و محیط اطراف را ثبت کنید و یادتان باشد، شما قادر هستید به تنهایی یک کوه را پیمایش کنید و از این حس موفقیت نهایت لذت را ببرید.

در دنیای ما ماجراجویی کنید:
مروری بر مطالب ذکر شده

خلاصه بلاگ راهنمای کوهنوردی تنها؛

کوهنوردی تنها، یکی از شاخه‌های کوهنوردی است که این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده است. اما خطرات این کوهنوردی به مراتب بیشتر از کوهنوردی‌های تیمی است. به همین دلیل لازم است اطلاعات جامع‌ و کاملی در این مورد داشته باشید.

کوهنوردی تنها از آن دسته ورزش‌هایی است که دستاورهای ذهنی زیادی دارد. بیشتر از اینکه جسم قوی داشته باشید، باید آمادگی ذهنی بالایی داشته باشید. تصور کنید ساعت‌ها تنها در دل کوه، مشغول به پیاده روی هستید؛ هجوم افکار مختلف، امر بدیهی است. اگر بتوانید این را تحمل کنید، حتما به خود کاوشگری و جست و جوی روان خواهید رسید. احساس لذت و آرامش، در عین حال اعتماد به استقامت خودتان حس نابی است که از کوهنوردی تنها به شما می‌بخشد.

علاوه بر اینها کوهنوردی تنها، مزیت‌های زیادی نیز دارد. اولین آن که دستتان در چیدمان برنامه آزاد است. هر زمان بخواهید می‌توانید کوله را بردارید و راهی شوید. حتی ریتم و سرعت کوهنوردی تماما با میل خودتان می‌باشد و مانند فعالیت تیمی، نیازی نیست همگام با بقیه باشید.

مواجه شدن با چالش‌ها به صورت انفرادی، باعث می‌شود مهارت‌های جدید یاد بگیرید و لذت دوچندانی کسب کنید.

اما برای اینکه کوهنوردی انفرادی ایمنی را تجربه کنید، حتما از قبل برنامه ریزی کنید. برای اینکار اولیت گزینه است که از قبل تجربه کوهنوردی داشته باشید. یعنی برای دفعات اول هیچگاه به صورت انفرادی به کوهنوردی نروید. بخش مهمی از کوهنوردی کسب تجربه است که با تماشای افراد دیگر به دست می‌آید.

بعد از کسب تجربه، بهتر است اوایل، از مسیرهای شناخته شده اقدام به کوهنوردی کنید. تا اگر تنها بودید و به مشکلی برخوردید، حداقل نگران پیدا کردن راه و مسالی از این قبیل نباشید.

همیشه آب و هوا را چک کنید، ابتدا به صورت کلی محل مورد نظرتان را بررسی کنید تا بدانید از چه نوع آب و هوایی برخوردار است. بعد از آن وقتی برنامه کوهنوردی را چیدمان کردید، حالا جزئیات ساعت و دقیقه هواشناشی را بررسی کنید تا بدانید در چه ساعاتی با چه چیزهایی مواجه می‌شوید.

یادتان باشد چون تنها هستید، کسی نیست به دادتان برسد باید تمام وسایل ضروی را با خود داشته باشید. به همین دلیل بهتر است چک لیست تهیه کنید تا چیزی از قلم نیوفتد. اما برداشتن وسایل ضروری به معنی سنگین کردن کوله نیست!

سنگینی بیش از حد کوله کوهنوردی، باعث افزایش سوخت و ساز بدن می‌شود، در نتیجه انرژی بیشتری از شما می‌گیرد. پس تعادل را حفظ کنید.

در آخر بهتر است نکات ایمنی را به یاد خاطر بسپارید. مثلا حتما به یک فرد آشنا جزئیات برنامه خود را بگویید تا از شما اطلاعات دقیق داشته باشد، اگر خدای نکرده مشکلی پیش آمد، بتواند با تیک امداد به سراغتان بیاد.

وضعیت مسیرها را بررسی کنید. حتی اگر قبلا از آن گذر کرده باشید، ممکن است در اثر سیل و یا ریزش سنگ، مسدود شده باشد. بهتر است قبل از رفتن این موارد چک کنید تا آنجا غافلگیری برایتان رخ ندهد.

همیشه یادتان باشد نباید بیش از حد توان از خودتان کار بکشید. شما قرار است تجربه جدید کسب کنید و از طبیعت لذت ببرید. پس فشار زیادی به خودتان نیاورید.

امیدواریم تجربه کوهنوردی تنهای خوبی را کسب کنید و به شناخت درونی خودتان برسید.

  1. Emad

    24 بهمن 1402

    👍🏼

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط