کفش ترکینگ چیست؟

اگر تازه به دنیای کوهنوردی وارد شدید، ضمن خوشامدگویی به شما می‌خواهیم بگوییم ما درک می‌کنیم که شاید در ابتدای کار، قبول این همه اطلاعات به صورت یکجا، برای شما خیلی خوشایند نباشد اما باید بدانید تک‌تک کلمات این اطلاعات مهم بوده و می‌تواند علاوه بر بالا بردن کیفیت برنامه کوهنوردی حتی در سلامت شما نیز تأثیر‌گذار باشد. پس با توجه به برنامه‌ریزی کوهنوردی خود تجهیزات مورد‌نظر را انتخاب کنید.

ترکینگ چیست؟

فکر می‌کنیم قبل از شروع مفهوم کفش ترکینگ باید ابتدا ترکینگ را درک کنید تا بدانید در راستای چه فعالیتی است که نیاز به خرید کفش ترکینگ دارید. ترکینگ یا کوهپیمایی به پیاده‌روی طولانی مدت در مسیر‌های مختلف گفته می‌شود. در ترکینگ یک کوله‌پشتی سبک همراه و همسفرتان است.

در واقع این سبک، نوعی بک‌پکینگ سبک است که نیازی به برنامه‌ریزی طولانی ندارد. کافی است تصمیم بگیرید، دل به کوه و طبیعت بزنید و از قدم‌زدن در آن لذت ببرید! البته فراموش نکنید ترکینگ نیز مانند انواع کوهنوردی، تجهیزات مخصوص به خود را دارد. برای مثال کفش ترکینگ باید سبک‌تر باشد تا پا در آن احساس آزادی بیشتری کند و فشار وارد شده بر پا کمتر شود. یعنی کفش پیاده‌روی با کفش کوهنوردی یکسان نیست.

تفاوت هایکینگ و ترکینگ

حتماً هایکینگ و ترکینگ را  در کنار  هم زیاد دیده‌اید. این دو آن قدر تفاوت‌های کوچکی با هم دارند که طبیعی است که وقتی اسم ترکینگ می‌آید، ذهن شما به سمت هایکینگ هم برود. اما هایکینگ یا دامنه‌نوردی فعالیت در طبیعت در مسیر‌های هموار است و تفاوتش با ترکینگ نیز در همین موضوع است. مسیر‌های ترکینگ لزوماً هموار شده نیست.

پس مسیر‌های شیب‌دار یا زمین‌های آسیب‌دیده از عوارض طبیعی می‌توانند مسیر ترکینگ باشند. بسیاری از پاکوب ها و مالرو‌های مسیر البته در شرایط سه فصل، جز قلمرو پیمایش ترکینگ محسوب می‌شوند.

کفش ترکینگ

این کفش که بگذارید به آن کفش سه فصل بگوییم؛ یک کفش کار راه‌انداز حسابی است! برای کوه‌پیمایی‌، طبیعت‌گردی‌های چند روزه، گشت‌و‌گذار در کویر و صعود‌های یک روزه، بهترین انتخاب می‌باشد. این مدل کفش‌ها بسیار سبک هستند و به همین دلیل انتخاب بسیاری از کوهنوردان می‌شوند.

رویه‌ی کفش ترکینگ از چرم یا لایه‌های مستحکمی پوشیده شده که در بعضی مدل‌ها به قابلیت ضد‌آب نیز مجهز هستند و از پاهای شما به طور کامل محافظت می‌کنند. کفش ترکینگ نسبت به مدل‌های دیگر،  زیره نرم‌تری دارد و از انعطاف‌‎پذیری بالایی برخوردار می‌باشد؛ به همین دلیل است که می‌گویند در روز‌های زمستانی یا برنامه‌های کوهنوردی سنگین، انتخاب خوبی نخواهد بود! در آن صورت باید کفش کوهنوردی با زیره مستحکم‌تری انتخاب کنید.

پس کفش‌های ترکینگ خود را حتی برای برنامه یک روزه زمستانی استفاده نکنید!

قبل از این که وارد بطن ماجرا بشویم؛ بگذارید کفش‌های ترکینگ را دسته‌بندی کنیم:

  • کفش ترکینگ سبک

  • کفش کوهنوردی ترکینگ

می‌دانید که انتخاب یک مرز دقیق بین مدل‌های کفش کوهنوردی کمی دشوار است. اما کفش‌های ترکینگ سبک همانند انتظار ما از عنوان این دسته از مدل‌های کفش کوهنوردی هستند. کفش‌هایی کم‌وزن با زیره انعطاف‌‍پذیر که برای کوهپیمایی‌های یک روزه و طبیعت‌گردی تبدیل به بهترین انتخاب می‌شوند.

 کفش ترکینگ سبک هم از پاهای شما محافظت می‌کند و هم آن‌قدر سبک است که بیهوده باعث خسته شدن شما نمی‌شود. اما حواستان باشد کفش ترکینگ سبک برای حمل کوله‌پشتی‌های سنگین مناسب نیست. مدل‌های کفش ترکینگ سبک بدون ساق یا با ساق‌های کوتاه‌تر طراحی و تولید می‌شوند که برای جنگل‌نوردی یا پیاده‌روی در صحرا مناسب هستند.

این دسته از کفش ترکینگ به دلیل استحکام بیشتر در رویه و زیره نسبت به نمونه‌ی قبلی مقاوم‌تر است و کاملاً ساق‌دار با محافظت کامل از مچ پای کوهنوردان طراحی می‌شود. به همین دلیل است که برای حمل کوله پشتی، انتخاب مناسبی خواهد بود. در واقع این کفش‌ها انتخابی عالی برای کوهنوردی‌های سبک در روز‌های تابستانی می‌شوند. هر چند این کفش‌ها رویه‌ای مقاوم دارند و از خاصیت ضد‌آب برخوردارند.

اما نمی‌توانند مانند دیگر مدل‌های کفش کوهنوردی سنگین در گل و لای یا سرما مقاومت کنند. اگر از حق نگذریم کفش کوهنوردی ترکینگ یک آچار فرانسه است که با بسیاری از شرایط انطباق پیدا می‌کند. این کفش سه فصل به دلیل وزن کم، تنفس‌پذیری مناسب و مقاومت مطلوب، جا در دل کمد هر کوهنورد باز کرده و به نحوی حضورش واجب شده است.

کفش کوهنوردی ترکینگ از چه اجزایی تشکیل شده است؟

رویه کفش کوهنوردی ترکینگ 

قسمتی از کفش ترکینگ که بالا و اطراف پای کوهنورد شامل انگشتان و پاشنه را می‌پوشاند. معمولاً از بالاترین سطح کیفیت در چرم‌ها خصوصاً نبوک، جیر و پارچه‌هایی مقاومت بالایی در برابر سایش دارند؛ تولید می‌شوند.

کفی کفش کوهنوردی ترکینگ (Insole)

یک لایه در داخل کفش و در بالای لایه میانی است. شاید جالب باشد بدانید که کفی کفش سنگ بنای ساخت یک کفش مناسب است. به صورتی که تا آخرین قسمت زیره از شکل و اندازه کفی کفش استفاده می‌کنند.

زیره کفش

زیره یکی از مهم‌ترین بخش‌های کفش ترکینگ است که باید به آن توجه ویژه‌ای کنید. پس به زیره کفش ترکینگ انتخابی خود با دقت بیشتری نگاه کنید. آیا این زیره مناسب برنامه‌های انتخابی شما می‌باشد؟ زیره کفش کوهنوردی به دو لایه میانی و خارجی تقسیم می‌شود:

این لایه بین Outsole و Insole قرار می‌گیرد. این لایه می‌تواند شوک ضربه‌های وارد شده را جذب کند و در واقع این لایه‌ی Midsole زیره است که میزان استحکام کفش ترکینگ شما را تعیین می‌کند. کفش‌های مستحکم ممکن است در دید اول خیلی جالب به نظر نیایند اما فراموش نکنید این استحکام نسبی که در کفش ترکینگ وجود دارد، امنیت شما را در کوهستان تأمین می‌کند.

اگر قصد پیاده‌روی در زمین‌های نا‌هموار یا سنگلاخی را دارید؛ فراموش نکنید به جنس Midsole در کفش ترکینگ خود دقت ویژه‌ای کنید.

Midsole از نایلون (Nylon) یا EVA (اتیلن وینیل استات) تولید می‌شوند. نایلون استفاده شده در آن به طور کلی استحکام و دوام بالایی دارد بنابراین برای استفاده در کوهستان کاملاً مناسب است. البته باید بدانید که EVA سبک‌تر است. پس گاهی می‌توانند انتخاب مناسب‌تری باشند. البته باز هم بسته به برنامه‌ریزی کوهنوردی شما و انتخابتان دارد.

این لایه از زیره کفش ترکینگ همان قسمتی است که با زمین در ارتباط است. این زیره دارای عاج‌هایی می‌باشد که در عملکرد کفش ترکینگ شما بسیار تأثیر‌گذار خواهد بود.

طراحی عاج کفش کوهنوردی ترکینگ

چیدمان عاج‌های کفش ترکینگ بر عملکرد آن بسیار تأثیر‌گذار است. تا به امروز به عاج مدل‌های کفش کوهنوردی ترکینگ دقت کرده‌اید؟ عاج‌های کفش ترکینگ اشکال متفاوتی دارند که هر کدام به دلیلی طراحی شده‌اند. برای مثال عاج‌های کوتاه و پهن به دلیل افزایش اصطکاک در زمین‌های صاف تعبیه شده‌اند. به خصوص بعضی از این مدل‌ها لبه‌های دندانی بیشتری رو به بیرون دارند و در نتیجه در زمین‌های نرم موجب اصطکاک بیشتر و در نتیجه گام‌برداری ایمن‌تری خواهند شد.

نکته!

تا به حال فکر کرده‌اید برجستگی مشخصی که در قسمت پشتی زیره وجود دارد، چرا قطور‌تر از بقیه نواحی طراحی می‌شود؟

در حقیقت این قسمت مثل یک ترمز عمل می‌کند و احتمال لیز خوردن در سرازیری های شیب‌دار را به شدت کاهش می‌دهد.

نوار

نواری از جنس چرم مستحکم یا پلاستیک‌های روکش‌دار PU  که در قسمت‌هایی از کفش ترکینگ قرار می‌گیرد تا از ضربه‌های سنگ یا سطوح جلوگیری کند.

قالب کفش

کفش‌هایی که با کیفیت بالایی در ساخت دارند؛ معمولاً به دور یک قالب طراحی می‌شوند. وقتی کفش فرم قالب را به خود بگیرد؛ اطراف آن کاملاً شکل گرفته و فرم آن ساخته می‌شود. این همان چیزی است که به یک کفش خصوصیات متمایز آن را می‌بخشد. برای مثال کفش‌های مرتبط با فعالیت‌های مختلف قالب‌های متفاوتی دارند و البته این فعالیت‌ها بین زنان و مردان نیز متفاوت هستند و با قالب‌های جداگانه طراحی می‌شوند.

بستن بند

بستن بند کفش ترکینگ تأثیر بسزایی بر کیفیت برنامه کوهنوردی شما خواهد داشت که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم. اما حال که بستن بند تا این حد تأثیر‌گذار است، باید به فکر امینت و کیفیت آن‌ها هم بود. شاید بند کفش ترکینگ قابل تعویض باشد اما نگهدارنده‌های آن بند نیز باید استحکام بالایی داشته باشند.

به همین دلیل در بسیاری از مدل‌های کفش کوهنوردی ترکینگ بند‌ها به وسیله بسط‌های کوچک محکم نگهداشته می‌شوند تا در صورت محکم‌کردن بند‌ها مقاومت خوبی از خود نشان دهند.

آیا کفش‌های ترکینگ به تکنولوژی ضد‌آب نیاز دارند؟

جالب است که هر قسمت را که می‌خواهیم پاسخ بدهیم برمیگردیم به یک پرسش: برنامه‌ریزی کوهنوردی شما به چه صورت است؟ برای پاسخ به این پرسش از خود بپرسید که قصد دارید به چه برنامه‌هایی بروید؟ توجه به موقعیت مکانی و آب و هوای آن می‌توانید ببینید که آیا به این قابلیت نیاز دارید یا خیر. البته بسیاری از مدل‌های کفش ترکینگ با خاصیت گورتکس طراحی و تولید می‌شوند که در واقع بسیار کاربردی است.

این غشاء تنفس‌پذیر و ضد‌آب بین لایه‌ی بیرونی و آستر داخلی قرار می‌گیرد. محافظت قابل اطمینانی که از این تکنولوژی برای گرم و خشک نگه‌داشتن پاها داریم مثال‌زدنی است!

گنجینه سیاه کمان در خصوص کفش ترکینگ

این قسمت را گنجینه نام‌گذاری کردیم چون قصد داریم در ادامه نکته‌هایی بگوییم که در هیچ کجایی نشنیده‌اید و شاید ندانید مگر این‌که برای یادگیری آن تاوان سنگینی پرداخت کرده باشید. حقیقتاً ما نمی‌خواهیم این تاوان را همراهان ما نیز بپردازند و دلیل حفظ سلامتی شما از هیچ اقدامی صرف نظر نمی کنیم. اجازه بدهید این نکات را با یکدیگر بررسی کنیم:

_ یک کفش کوهنوردی ترکینگ از بهترین برند‌های دنیا با بهترین کیفیت سفارش دادید اما همچنان از آن راضی نیستید و حتی گاهی باعث آزارتان است؟ زیاد تعجب نکنید ما به شما دلیلش را خواهیم گفت: حتماً بلد نیستید بند آن را ببندید! لطفاً قبل از اینکه شکوه و شکایتی کنید و بگویید این کار را از کودکی انجام می‌دهید و در آن بهترینید.

اما بستن بند کفش کوهنوردی ترکینگ با کفش‌های دیگر کاملاً متفاوت است. این آموزش را در ویدیو بلاگ کفش زمستانه می‌توانید به طور واضح ببینید. لطفاً برای این آموزش زمان بگذارید تا ببینید یک بستن بند کفش ساده که از کودکی آن را انجام می‌دهید؛ چقدر در راحتی و حتی حفظ سلامت شما تأثیر‌گذار است.

_ بعد از این‌که نحوه صحیح بستن بند کفش را یاد گرفتید باید یک نکته مهم را در نظر داشته باشید:

تغییر وضعیت بند کفش کوهنوردی ترکینگ! باید بدانید که وضعیت بستن بند کفش در صعود و نزول کاملاً با یکدیگر متفاوت است. شیب‌دار بودن سطح در این قضیه تأثیر بیشتری می‌گذارد و بستن بند کفش ترکینگ همیشه به یک نحو می‌تواند به پاهای شما آسیب بزند. در صعود سعی کنید بند کفش ترکینگ را در قسمت جلوی پا محکم کنید تا پاشنه پا سر جای خود محکم قرار گیرد در حالی که بند‌های میانی را کمی شل کرده اید تا پاهایتان تحت فشار قرار نگیرد. اما در هنگام پایین آمدن باید تمام بند ها را محکم ببندید تا از سر خوردن پاهایتان در کفش جلوگیری کنید.

_نکته دیگری که اغلب نمی‌دانند و از آن صدمه می‌بینند توجه به یک مسأله‌ی کوچک می باشد. در حقیقت می‌دانیم که کفش کوهنوردی ترکینگ به طور خاص برای پشتیبانی در مناطق کوهستانی طراحی و تولید می‌شود. اما این بدان معنی نیست که یک روز کفش جدید خود را از جعبه خارج کنید و آن را به قصد کوهنوردی بپوشید. توصیه می‌کنیم آن را کمی قبل از استفاده در کوهستان امتحان کنید. پوشیدن یکباره‌ی کفش‌های کوهنوردی ترکینگ برای پیاده‌روی طولانی مدت ممکن است موجب تاول زدن پاهای شما شود.

راهنمای خرید کفش ترکینگ 

پیش‌تر گفتیم که کفش‌های ترکینگ مثل آچار فرانسه است و به خاطر سه فصل بودن، حضورش در کمد هر کوهنوردی واجب است. اما خرید کفش ترکینگ مناسب بی‌شباهت به خنثی‌کردن یک بمب نیست! کافی است یک نشانه کوچک را نبینید تا کفش که به پا دارید نه تنها مناسب شما نباشد؛ بلکه راحتی را از پاهایتان سلب کند.

چیزی که بیشتر از همه چیز به آن نیاز دارید! بنابراین ما تصمیم گرفتیم راهنمای خریدی برای شما تعریف کنیم تا بتوانید انتخاب مناسبی داشته باشید و از خرید کفش ترکینگ خود تا مدت‌های مدیدی لذت ببرید.

_ نکته‌ی اول که برای انتخاب این مدل کفش به شما گوشزد می‌کنیم؛ اولین احساس شما هنگام پوشیدن آن است. حواستان باشد هنگام راه رفتن با کفش ترکینگ هیچ‌گونه اصطکاکی را نباید احساس کنید. در ضمن شما هنگام پوشیدن، از استحکام آن اطمینان حاصل می‌کنید اما دقت کنید انعطاف‌پذیری و راحتی لازم برای فرود قدم‌هایتان را دارد؟

_اگر قصد امتحان کردن کفش کوهنوردی را دارید بعد از ظهر زمان مناسب تری است، زیرا به طور معمول در طول روز پاها کمی متورم می‌شوند. اگر به فروشگاه‌های حضوری می‌روید پیشنهاد می‌کنیم جوراب شخصی خود را به همراه ببرید یا یک جوراب مشخص برای این کفش انتخاب کنید و با کفش ترکینگ خود را امتحان کنید. استفاده از جوراب شخصی و مشخص به شما کمک می‌کند سایز و راحتی کفش مورد‌نظرتان را سریع‌تر بررسی کنید.

_سعی کنید در هنگام امتحان کردن، موقعیت کوهستان را شبیه‌سازی کنید تا انتخاب دقیق‌تری داشته باشید. اگر از یک فروشگاه تخصصی خرید کنید حتماً دارای سطوح شیب‌داری همچون کوهستان هستند. می‌بینید که خرید از یک فروشگاه معتبر چه تأثیری بر مناسب بودن انتخابتان خواهد گذاشت.

_جایگاه پاشنه پای خود را در کفش ترکینگ بررسی کنید. باید دقت کنید که آن در جای مناسب خود نشسته باشد. ابتدا آن را با بند‌های باز شده امتحان کنید اگر می‌بینید که در قسمت پهلوی پاها احساس عدم حفاظت دارید این کفش مناسب شما نیست و بهتر است کفشی با محافظت بیشتر انتخاب کنید.

انگشت اشاره خود را بین پاشنه پا و دیواره کفش قرار دهید. هم چنان احساس راحتی می کنید؟ پس سایز مناسبی انتخاب کرده‌اید. توجه کنید این تعادل می‌تواند در طولانی مدت تأثیرات فراوانی بگذارد.

_حتماً چک کنید که انگشتان شما فضای کافی دارند؟ توجه کنید که باید بتوانید بزرگترین انگشت پاهایتان را به سادگی حرکت دهید. شاید این موضوع در حالت عادی به چشمتان نیاید اما باید توجه داشته باشید که این موضوع در سرازیری اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. برخورد انگشتتان به کفش می‌تواند آسایش شما را در طول فعالیت مختل کند.

نکته مهمی که بسیاری از افراد با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، پیدا کردن سایز مناسب است. که در بلاگ کفش زمستانه آن را به طور کامل برای شما شرح دادیم .اما هرگاه در بین دو سایز گیر کردید و احساس می‌کنید پای شما یک سایز بین آن دو می‌باشد؛ حتماً سایز بزرگ‌تر را انتخاب کنبد. به غیر از فضای کافی که به شما گفتیم برای انگشتان نیاز دارید، در زمان پیاده‌روی طولانی مدت، پاها دچار ورم می‌شوند. به همین دلیل انتخاب سایز بزرگ‌تر، انتخاب عاقلانه‌تری خواهد بود.

برای برنامه کوهنوردی و طبیعت‌گردی خود به غیر از کفش کوهنوردی ترکینگ به چه چیزی نیاز دارید؟ پوشاک مناسب و کوله‌پشتی؟ حال که همه‌ی لوازم مورد‌نیاز را دارید؛ وقتش رسیده دل به کوهستان بزنید و با گام‌برداری در این طبیعت بکر، روحتان را آزاد کنید.

در دنیای ما ماجراجویی کنید:
مروری بر مطالب ذکر شده

خلاصه کفش ترکینگ چیست؟

قبل از اینکه کفش ترکینگ انتخاب کنید، باید بدانید ترکینگ چیست. ترکینگ نوعی پیاده روی سبک در دل کوه محسوب می‌شود که نیازی به برنامه ریزی بلند مدت ندارد. البته حواستان باشد با هایکینگ اشتباه نگیرید. هایکینیگ دامنه نوردی محسوب می‌شود و از مسیرش معمولا هموار است اما ترکینگ مسیر ناهموار دارد.

 میدانم مواجه شدن با این کلمات برای دفعه اول می‌تواند کمی گیج کننده باشد، اما خیلی زود در ذهنتان نقش می‌بندد.

حالا که می‌دانید ترکینگ چیست، پس وقت آن است، کفش مناسب برنامه را پیدا کنید. کفش ترکینگ به عنوان کفش سه فصل نیز شناخته می‌شود. به همین دلیل یکی از پرکاربردترین کفش‌ها در زمینه محصولات کوهنوردی به شمار می‌رود. زیرا برای ترکینگ، طبیعتگردی، صعودهای یک روزه نیز کاربرد دارد.

معمولا رویه کفش ترکینگ از چرم یا لایه مقاوم مشابه تشکیل شده است که در بعضی مدل‌ها قابلیت ضد آب بودن نیز دارد. در مورد زیره کفش ترکینگ باید بدانید نسبت به کفش‌های زمستانی انعطاف بیشتری دارد و نرم‌تر است. به همین دلیل برای صعودهای زمستانه نمی‌تواند مناسب باشد. پس وقتی می‌گوییم سه فصل، یعنی ریسک نکنید و در زمستان از کفش‌های ترکینگ استفاده نکنید.

کفش ترکینگ به دو مدل تقسیم می‌شود. کفش ترکینگ سبک که به طور خلاصه کفش بدون ساق است، و کفش کوهنوردی ترکینگ که ساق دارد و برای پیاده‌روی‌های طولانی مناسب است.

هر کفش ترکینگ از 4 اجزا تشکیل شده است؛ رویه، کفی، زیره میانی و زیره بیرونی. در قسمت بالا چه در متن و چه در عکس به تفصیل آنها را توضیح دادیم. پس به درستی بررسی کنید و بعد اقدام به انتخاب کنید.

نکته؛ خیلی از مواقع شاهد آن هستیم که بعد از خرید کفش، از راحت نبودن آن احساس ناراضیاتی می‌کنید. در این مواقع اولین سوال مشاوران سیاه کمان از مشتریان این است؛ آیا بند کفش را به طور صحیح می‌بندید؟! لطفا نگویید بند کفش بستنش کاری ندارد، این چه سوال بچگانه‌ای است؟!

نحوه صحیح بستن بند کفش در کوهنوردی، به معنای واقع خودش دنیایی است! اگر به صورت اصولی بند کفش را نبندید حتی بهترین برند کفش را داشته باشید، باز از کیفیت مطلوب برخوردار نخواهید بود.

بستن بند کفش توضیح بسیار زیادی دارد اما به طور خلاصه باید بدانید؛ در صعود باید بند را در جلوی کفش ببندید تا پاشنه سرجای خود محکم بماند. اما در پایین آمدن باید تمام بند را محکم کنید تا از حرکت پاها در کفش جلوگیری کنید.

در هنگام خرید نیز باید به یک سری موارد دقت کنید؛ مثلا برای خرید کفش بهتر است بعد از ظهر اقدام کنید! زیرا در طول روز پا متورم می‌شود و بهترین اندازه گیری ان زمان است.

سعی کنید اگر به فروشگاه حضوری می‌روید، حتما دقت کنید که سطح شیب‌دار داشته باشد تا بتوانید موقعیت کوهستان را شبیه سازی کنید و ببینید در شیب و زمان بالا و پایین آمدن کفش در پاهایتان چگونه قرار گرفته است.

برای خرید آنلاین، راهنمای اندازه گیری را بررسی کنید و بعد اقدام به خرید محصول مورد نظر بفرمایید. یادتان باشد در فروگشاه سیاه کمان، ویژگی و توضیحات محصول ذکر شده است تا هر اطلاعاتی را لازم دارید، مورد بررسی قرار دهید.

با اینحال اگر نیاز به مشاوره داشتید، تیم پشتیبانی سیاه کمان به صورت رایگان در خدمت شماست.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط