کمپینگ چیست؟

شاید شما هم به این باور رسیده باشید که برای رفتن به سفر، همیشه نیازی به هتل‌های چند ستاره و مسافر‌خانه‌های شیک نیست و گاهی شب‌مانی در طبیعت، می‌تواند روحیه شما را بیش‌تر از یک سفر 10 روزه در هتلی شیک عوض کند.

کمپینگ فعالیّت در فضای باز است که می‌تواند شب ماندن در دل طبیعت باشد. برای کمپینگ اصطلاحات گسترده‌ای تعریف شده اما در اصل، کمپینگ راهی برای دور شدن از دردسرهای زندگی شهری و رفتن در طبیعت برای مدت زمان محدود است. فعالیّت تفریحی کمپینگ از اواخر قرن نوزدهم آغاز شد و امروزه به یکی از متداول‌ترین فعالیت‌های فضای باز در سراسر جهان تبدیل گشته است.

چرا به کمپینگ می‌رویم؟

هر کسی ممکن است دلیل متفاوتی برای کمپینگ داشته باشد. برخی می‌خواهند از دنیای آشفته فناوری جدا شوند و با طبیعت بیشتر ارتباط بر‌قرار کنند. حتی بعضی از خانواده‌ها برای بهبود روابط شخصی خود به دل طبیعت می‌روند؛ تا آن‌جا آرامش داشته باشند و با همکاری و هم‌دلی لحظات خوبی برای خانواده‌ بسازند. پس کمپینگ برای افراد مختلف می‌تواند معناهای متفاوتی داشته باشد اما در نهایت کمپینگ یک فعالیت تفریحی است و در این ورزش هیچ‌گونه رقابتی وجود ندارد. شما فقط باید یاد بگیرید که از خود و طبیعت اطرافتان لذت ببرید.

کمپینگ و مزایا‌ی آن

همه ما می‌دانیم که کمپینگ یک تفریح است و به ما امکان می‌دهد با عزیزانمان در طبیعت ارتباط برقرار کنیم. اما این فقط شروع ماجرا است. اما آیا می‌دانستید مزایای بی‌شماری به دلیل گذراندن یک‌شب در زیر ستاره‌ها یا حضور در طبیعت در انتظار شما خواهد بود؟

گاهی آن‌قدر درگیر روزمرگی و ماندن در خانه می‌شویم که فراموش می‌کنیم چقدر از طبیعت غافل شده‌ایم! فواید کمپینگ منظم برای سلامتی بی‌شمار است. کمپینگ، استرس، افسردگی و اضطراب را کاهش می‌دهد، فشار خون را کنترل می‌کند، هضم غذا را بهبود می‌بخشد و سیستم ایمنی بدن را از طریق هوای پاک تقویت می‌کند که بهتر می‌دانید در این روز‌های اپیدمی کرونا چقدر به آن نیاز دارید!

برای شما 4 دلیل قانع‌کننده می‌آوریم که مطمئن شوید کمپینگ برای سلامتی شما مفید است:

ممکن است متوجه نشوید که هوای تازه در زندگی روزمره چقدر کمیاب شده ‌است. هنگامی که به کمپینگ می‌روید، رایحه‌های شگفت‌انگیزی را در طبیعت تجربه می‌کنید و به لطف درختان اطرافتان اکسیژن بیشتری در اختیار دارید که می‌توانید تأثیرش را علاوه بر سلامت بدنی در خُلق و خویتان نیز ببینید.

می‌دانید که طبق تحقیقات اخیری که انجام شده شیوع کمبود ویتامین D در مردم ایران تا چه حد بالا بوده است.  و بالطبع، در خصوص مزایای این ویتامین و معایب کمبود آن آگاهی دارید. این ویتامین به بدن شما اجازه می‌دهد کلسیم و فسفر را بهتر جذب کنید، برای سلامت استخوان‌ها ضروری است و حتی خلق‌ و ‌خو را نیز بهبود می‌بخشد!

یکی از راه‌های کسب ویتامین D حضور زیر نور خورشید است و در زندگی روزمره، به دلیل ماندن در خانه یا سر کار از این نعمت الهی بی‌بهره می‌مانیم. اما آخر هفته با یک سفر کمپینگ، می‌توانیم آن را جبران کنیم. پس این راه پیشگیری لذت‌بخش را از یاد نبرید!

در خصوص این گزینه همه اطلاعات را با این هشدار همراه کنید: قرار گرفتن در معرض مستقیم آفتاب باید در حد متعادل باشد و حتماً باید از محافظت کافی برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به سرطان پوست برخوردار باشید.

حتماً متوجه شدید که کمپینگ کمک زیادی به بهبود روحیه شما می‌کند. همه این‌ها مربوط به سروتونین می‌باشد که همان ماده شیمیایی شگفت‌انگیزی است که در بدن ما تولید می‌شود. ما عواملی را که در بدن شما ایجاد سروتونین کمک می‌کنند را بررسی کرده‌ایم که شامل نور خورشید، اکسیژن بیشتر و افزایش فعالیت بدنی می‌شود و واضح است که در زمان کمپینگ شما همه‌ی این موارد را در کنار هم خواهید داشت!

همه پس از سفر کمپینگی خود، معمولاً در مورد شادی و نشاط محسوس روزهای اول بازگشتشان صحبت می‌کنند که اشاره کردن به آن خالی از لطف نیست؛ گذراندن زمان در زیر نور آفتاب می‌تواند سطح ملاتونین را در مغز شما کاهش دهد. ملاتونین ماده شیمیایی است که احساس خستگی ایجاد می‌کند و می‌تواند حس افسردگی را به شما القا کند، بنابراین با رفتن به کمپینگ می‌توانید از بهتر شدن روحیه خود در طول سفر و بعد از آن لذت ببرید.

هم‌چنین کمپینگ برای مقابله با استرس به شما کمک شایانی می‌کند. می‌دانید که استرس می‌تواند تقریباً از هر لحاظ بر سلامتی شما تأثیر منفی بگذارد؛ اما با گذراندن زمان در کمپینگ استرستان تخلیه می‌شود و در‌نتیجه توانایی‌های ذهنی و جسمیتان افزایش می‌یابد.

افزایش اکسیژن خون، سروتونین و سطح مدیریت‌شده‌ی ملاتونین موجب کاهش استرس می‌شود. البته می‌دانید که هنگامی که مشغول کاری هستید و از آن لذت می‌برید؛ استرس و ناراحتی در آن‌جا نقشی پیدا نمی‌کند.

چالش‌های جدید و تجربه‌های مفید

هیچ دو سفر کمپینگ کاملاً یکسان نیستند و این مسأله‌ی خوبی است. مطالعات دانشگاه‌های تگزاس و میشیگان نشان می‌دهد که تجربیات جدید به سلامت مغز کمک می‌کند. فعالیت‌های جدیدی که از نظر جسمی و ذهنی تحریک‌کننده باشند؛ بیشترین تأثیر را بر سلامت مغز دارند و کمپینگ نیز فعالیّتی متناسب با این معیارهاست.

در سفر‌های کمپینگ با مسائلی رو‌به‌رو می‌شوید که حتی گوگل هم نمی‌تواند آن‌ها را به سادگی حل کند! به همین دلیل است که در کمپینگ مهارت‌های جدیدی پیدا می‌کنید. همه افراد در این سفر به یکدیگر کمک می‌کنند و فرصتی عالی برای یادگیری چیزهای جدید است. شما ممکن است یاد بگیرید چگونه چادر برپا کنید، طناب گره بزنید، آتش درست کنید، یک وعده غذایی جدید بپزید یا هر کاری که تاکنون انجام نداده اید. داشتن این مهارت‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌توانند در سفر‌های آینده کمک حال شما باشند.

در نهایت باید بدانید، تحقیقات زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد مقابله با چالش‌ها و تجربیات جدید می‌تواند مغز ما را سالم نگه‌دارد، زیرا ما را مجبور می‌کنند که بیشتر فکر کنیم. از ‌آن بهتر این‌که، آن‌ها می‌توانند اعتماد به نفس و خوشحالی ما را نیز تقویت کنند.

کمپینگ یک ورزش لذت بخش

اگر برنامه روزانه شما نشستن‌های طولانی‌مدت را در پی داشته باشد، احتمال این‌که فرصت ورزش داشته باشید خیلی کم است؛ درسته؟ خوب، قطعاً دل‌چسب‌ترین راه‌حل برای شما کمپینگ است.

این ورزش از بنیاد قلب تا وزارت بهداشت به خوبی مزایای جسمی و روحی بی‌شماری که دارد را اثبات کرده است. موارد دیگری که می‌توانیم به لیست مزایای آن اضافه کنید شامل مبارزه با مشکلات بهداشتی، بیماری‌های وسواسی، بهبود خلق‌ و ‌خو و سطح انرژی شما است. پس در اولین فرصت دل به جاده بزنید و از کار‌های روزمره و عادی خود فرار کنید. حتی کمپینگ باعث تشویق به ورزش و فعالیّت‌های بیشتر نیز می‌شود!

آشپزی در طبیعت

اگر به ماهیگیری و شکار علاقه دارید، کمپینگ شروع خوبی برای پیگیری علایقتان است. پس می‌توانید در برنامه بعدی خود لوازم ماهیگیری خود را به همراه ببرید. در ماهی تازه‌ای که از دریاچه گرفتید هیچ ماده نگهدارنده یا مواد غیر‌طبیعی پیدا نمی کنید؛ پس می‌توانید از خوردن یک وعده غذا‌ی سالم لذت ببرید.

یک وعده‌ی غذایی وقتی در فضای باز تهیه می‌شود طعم بهتری پیدا می‌کند. شما هم علاقه‌مند شدید در اولین فرصت آشپزی در طبیعت را تجربه کنید؟ پیشنهاد می‌کنیم قبل از شروع، بلاگ لذت آشپزی در طبیعت را بخوانید تا فرصت یک وعده‌ی لذیذ را از دست ندهید.

یک خواب خوب

با فرض این‌که تجهیزات کمپینگ مناسبی برای خود تهیه کنید، پس از یک روز پُر از فعالیّت در طبیعت حتماً خواب کامل و با‌کیفیتی خواهید داشت. خواب بر روی تمام فرآیندهای بدن شما تأثیر می‌گذارد، التهاب بدن شما را کاهش دهد، سیستم قلبی عروقی را بهبود بخشد و به شما کمک می‌کند تا هوشیار بمانید. بسیاری از افراد هنگام بازگشت از سفر کمپینگ خود، از خواب مثال‌زدنی و رضایت‌بخشی که داشتند؛ صحبت می‌کنند.

چه وسایلی برای کمپینگ واجب است؟

کمپینگ در واقع دور بودن از راحتی زندگی شهری است! پس برنامه‌ریزی برای آن از اهمیت بالایی برخوردار است. وقتی در دل طبیعت از امکانات زندگی ماشینی دور می شوید، پس باید برای آسایش و راحتی خود برنامه دقیقی داشته باشید. برای کمپینگ تجهیزات متنوعی وجود دارد که بسته به مکان، مدت زمان و هدف خاص می‌تواند همراه شما باشد.

قسمتی از این تجهیزات که مرتبط با لوازم شخصی شما می‌شود؛ برای هر فرد متفاوت است. اما لوازمی وجود دارند که می‌توانند برای همه‌ی افراد مورد استفاده باشد و کمبود آن‌ها می‌تواند کیفیت کمپینگ شما را دچار تغییرات بزرگی کند.

چادر کمپینگ برای تأمین آسایش و امنیت

کمپینگ را همه با همین گزینه می شناسند. در واقع کمپینگ بدون چادر معنایی پیدا نمی کند! چادر، امنیت و آسایش دل‌خواهی را برایتان به وجود می‌آورد، به طوری که امکان ندارد بدون حضورش، سفر کمپینگی خود را آغاز کنید!

اما مدل‌های چادر کوهنوردی و کمپینگ بسیار متنوع است. شما شاهد طراحی‌های متنوعی از چادر کوهنوردی هستید و  باید با توجه به شرایطتان چادر مناسب خود را انتخاب کنید. متداول‌ترین نوع چادر برای کمپینگ، مدل‌های چادر سه فصل است. تا چه حد با این نوع چادر‌ها آشنایی دارید؟ اگر به شناخت بیشتری نیاز دارید؛ بلاگ چادر های سه فصل در سایت سیاه کمان را از دست ندهید.

کیسه‌خواب کمپینگ برای خوابی آسوده

یک کیسه‌خواب خوب به شما کمک می‌کند تا یک خواب گرم و راحت داشته باشید و می‌دانید که خواب مناسب تا چه اندازه می‌تواند در میزان انرژی روز بعد شما تأثیر‌گذار باشد. پس تمام تلاشتان را برای یک خواب آسوده به کار بگیرید. در خصوص آشنایی با کیسه خواب و انتخاب یک مدل مناسب و منحصربه‌فرد، تنها بلاگ کیسه خواب می‌تواند به شما کمک کند. پس آن را مطالعه کنید و با تهیه‌ی کیسه‌خواب مناسب، از خوابیدن زیر ستاره‌ها لذت ببرید.

قمقمه و فلاسک برای تأمین آب مورد نیاز بدن

تأمین آب بدن از اهمیت بالایی برخوردار است که ضرورت آن بر هیچکس پوشیده نیست. چه در زندگی روزمره و چه در سفر‌های کمپینگ باید به میزان آب دریافتی خود توجه کنید؛ اما در کمپینگ به دلیل فعالیّتی که می‌کنید حتماً به مقدار آب بیشتری نیاز پیدا خواهید کرد.

هنگام تعیین مقدار دقیق حمل آب، توجه داشته باشید که بیشتر افراد در طی فعالیّت متوسط ​​و در دمای معتدل ​​به حدود نیم لیتر آب در ساعت نیاز دارند. اما بسته به عواملی مانند دما‌ی محیط، ارتفاع، سطح فشار یا شرایط اضطراری، ممکن است میزان آب بیشتری نیاز داشته باشید.در مواقعی که دسترسی به آب کافی نداشته باشید می‌توانید از فیلتر‌های آب برای دسترسی به آب پاکیزه کمک بگیرید یا از یک منبع گرما برای ذوب کردن برف ها کمک بگیرید تا آب آشامیدنی‌تان تأمین شود.

ظروف پخت و پز

آشپزی در طبیعت یکی از جذاب‌ترین راه‌های لذت‌بردن از طعم غذا‌های متنوع است. و برای این کار، نیاز به لوازمی دارید که حمل آسانی داشته باشند، سبک باشند، و از متریالی تولید شوند که با مقاومتی مثال‌زدنی احتمال آسیب و شکستن را به صفر نزدیک کنند.

دنیای لوازم پخت‌و‌پز در کمپینگ و کوهنوردی بسیار گسترده است و می‌توانید با توجه به نیازتان لوازم خاص خود را انتخاب کنید. اما توجه داشته باشید که به همه‌ی جوانب توجه کنید! برای مثال از دنیا‌ی متنوع چاقو‌ها خبر دارید و شاید چاقویی برای شکار یا بقا به همراه برده باشید؛ اما آن چاقو مناسب آشپزی نباشد.

همین‌طور برای افرادی که ماهیگیری را به برنامه کمپینگ خود اضافه می‌کنند باید توجه داشته باشند که چاقو ماهی را به همراه خود داشته باشند. در غیر‌این‌صورت، کلنجار‌های نا‌خوشایندی با پوست ماهی در انتظارشان خواهد بود! انتظار این حجم از تنوع را در دنیای چاقو‌ها نداشتید؟

البته منبع گرمایشی خود را نیز از الان مشخص کنید. قصد روشن‌کردن آتش را دارید یا نیاز به سرشعله و سوخت پیدا می‌کنید؟ 

روشنایی و گرمایی

زمانی که دارید برای کمپینگ برنامه‌ریزی می‌کنید، حتماً توجه کنید که لوازم مناسب و با‌کیفیتی برای روشن‌کردن آتش به همراه داشته باشید.

برای بسیاری از افراد، یک فندک یک بار مصرف بوتان کافی است و بعضی از افراد نیز از کبریت استفاده می کنند البته می‌دانید که کبریت باید ضد‌آب باشد و یا در ظرف‌های ضد‌آب نگه‌داری شود اما در هر صورت کبریت‌های عادی بسیار نازک هستند و برای استفاده در طبیعت قابل اعتماد نیستند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم از گزینه‌های امن‌تری چون چخماق و آتش‌زنه‌های مخصوص Firestarter استفاده کنید.

در واقع، Firestarter به شما در روشن کردن آتش کمک شایانی می‌کند و حضورش در مناطق مرطوب کاملاً ضروری است. یک آتش‌زنه‌ی ایده‌آل به سرعت شعله‌ور می‌شود و بعد از چند ثانیه گرمای آتش را حفظ می‌کند.

حتماً شما هم در خصوص تأمین روشنایی در روز‌های کوهنوردیتان توجه کمتری نشان داده‌اید. اما باید بدانید یک اتفاق کوچک ممکن است باعث تأخیر و برخورد به تاریکی هوا شود و در کوهستان این یکی از ترسناک ترین حادثه های ممکن است که به سادگی قابل پیشگیری است. کافی است چراغ‌پیشانی یا چراغ‌قوه مناسبی به همراه داشته باشید تا مسیرتان را پیدا کنید و سلامت به مقصد دل‌خواه برسید. شاید همیشه فکر می‌کردید نیازی به آن‌ها پیدا نمی‌کنید اما ما پیشنهاد می‌کنیم همیشه آن را به همراه داشته باشید.

توصیه‌های کوچک اما حیاتی سیاه‌کمان

_ شرایط در کوهستان می‌تواند به طرز غیر منتظره‌ای تغییر کند. یک نسیم می‌تواند به سادگی تبدیل به بادی شدید و بارش‌های ناگهانی و در نتیجه آسیب‌زدگی‌های شدید ناشی از یک‌شب بدون برنامه‌ریزی کمپینگ در طبیعت شود. پس همیشه پوشاک مناسب اضافه، بیشتر از آن چه که برای برنامه کمپینگ خود نیاز دارید؛ به همراه داشته باشید!

_ ممکن است مسأله‌ای باعث طولانی شدن سفر شما شود (مانند آسیب‌دیدگی یا بدی هوا) پس همیشه حداقل برای یک وعده، غذای بسته‌بندی شده‌ی اضافه به همراه داشته باشید. بهتر است برای این مواد‌غذایی نیاز به پخت‌و‌پز یا آشپزی نباشد و از ماندگاری بالایی برخوردار باشند. مواردی مثل آجیل و میوه‌های خشک نمونه‌های خوبی هستند.

_ می‌دانیم که می‌دانید چادر پناهگاه امن شماست! اما از آن‌جایی که اطلاع دارید حوادث در کوهستان غیر‌قابل ‌پیش‌بینی است. به شما توصیه می‌کنیم با به همراه داشتن پانچو‌ی خود، یک چادر اضطراری کوچک همیشگی داشته باشید. پانچو کوهنوردی در مواقع نیاز می‌تواند تبدیل به یک چادر کوچک برای پناه دادن به شما شود. البته این محصول مزایای شگفت‌انگیز دیگری نیز دارد.

 

این تجهیزات کمپینگ در بسیاری از سفر‌های کوهنوردی مورد‌نیاز شما قرار می‌گیرد اما لوازم ضروری همیشه یک لیست ثابت نیست و با توجه به فصل، انتخاب مسیر و اولویت‌های شخصی متفاوت است. پس در انتخاب لوازمی که به همراه می‌برید تمامی شرایط را لحاظ کنید.

چیزی جز رد پا باقی نگذارید!

فراموش نکنید که هرچه راه به همراه می برید را با خود از طبیعت خارج کنید! کمپینگ و حضور در طبیعت بهترین درمان برای روحیه‌ی انسان است و ما قصد داریم این راه درمانی و لذت‌بخش را برای آیندگان و فرزندان خود به میراث بگذاریم و برای این کار باید از آن به خوبی محافظت کنیم.

در خصوص محافظت از طبیعت چه اطلاعاتی دارید؟ بلاگی با همین عنوان را در سایت سیاه کمان مشاهده می‌کنید که کلید تمام معضلات و دغدغه‌های فکری شما برای طبیعت است. پس از مطالعه این بلاگ، مسئولانه‌تر و آگاه‌تر به کمپینگ می‌روید. پس آن را از دست ندهید.

در دنیای ما ماجراجویی کنید:
مروری بر مطالب ذکر شده

خلاصه بلاگ کمپینگ چیست؟

کمپینگ به فعالیت‌هایی در فضای باز گفته می‌شود که گاهی اوقات به شبمانی ختم می‌شود. از قرن نوزدهم کمپینگ رواج پیدا کرد و تبدیل شد به راهکاری برای دوری از زندگی شهری و استراحت کوتاه، که هنوز هم این شیوه ادامه دارد و حتی طرفدارنش رو به افزایش هستند.

کمپینگ علاوه بر اینکه زمانی برای سپری کردن با دوستان و خانواده است، فواید دیگری نیز دارد. تماشای ستاره‌ها، طبیعت ناب اطراف به شما لذت و سلامتی را باهم می‌بخشد. طبق بررسی‌های انجام شده، کمپینگ باعث کاهش استرس، افسردگی و اضطراب می‌شود. حتی در سلامت جسمی نقش مهمی ایفا می‌کند؛ باعث کنترل فشار خون، بهبود هضم غذا و تقویت سیستم ایمنی می‌شود. حیرت انگیز است یک تفریح هیجان امگیز تا چه حد می‌تواند بر روح و جسم ما تاثیر مثبت داشته باشد.

در زمان کمپینگ شما ناخداآگاه اکسیژن بیشتری دریافت می‌کنید که علاوه بر سلامت جسمی، بر خلق و خو بهتر تاثیر دارد. علاوه بر آن، بیشتر از زندگی روزمره در معرض قرارگیری نور خورشید هستید که باعث می‌شود ویتامین دی بیشتری جذب کنید. البته باید مراقب باشید دچار آفتاب سوختگی نشوید.

در کمپینگ ملاتونین که یک ماده شیمیایی است و باعث کسلی و افسردگی می‌شود، کمتر ترشح می‌شود و در عوض، سروتونین که ماده شادی بخش است، بیشتر در بدن آزاد می‌شود. بدین صورت کمپینگ نقش مهمی در جسم و روان دارد.

روبه‌رو شدن با چالش‌های جدید، به شما فرصت می‌دهد تا مهارت‌های مختلفی کسب کنید، همکاری کردن و در عین حال مستقل بودن را تجربه کنید. محققان ثابت کرده‌اند هر چالش، باعث سلامت مغز و ذهن می‌شود. امکان ندارد یک تجربه کمپینگ دوباره تکرار شود. همیشه چیزه تازه‌ای خواهید یافت.

خیلی‌ها کمپینگ را ورزش نمی‌دانند، می‌شود گفت درست است. اما یکی از خاصیت‌های کمپینگ این است که در وجود هر شخص انگیزه‌ای به وجود می‌آورد تا ورزش را شروع کند. به نوعی روحیه‌ی بسیار قوی و سالم را به فرد القا می‌کند.

یکی از لذت‌های سپری کردن زمان در طبیعت، آشپزی آن است. حتما این روزها ویدیوهای آشپزی در طبیعت را در فضای مجازی دیده‌اید و دلتان خواسته است! پس چرا این لذت را خودتان تجربه نمی‌کنید؟!

در کمپینگ می‌توانید یکی از راحت‌ترین خواب‌های زندگی را تجربه کنید، البته اگر تجهیزات مناسبی همراه داشته باشید. کیسه خواب و زیرانداز خوب کاملا توانایی آن را دارد که کیفیت خواب را چندین برابر بیشتر کند.

حالا که بحث کیسه خواب شد، خوب است نگاهی به تجهیزات دیگری که لازم دارید، بی‌اندازیم. چادر برای زمان‌های خواب ایمن، سایه‌بان برای سپری کردن اوقات به دور از تابش مستقیم آفتاب و یا باران! منبع آب مقل قمقمه و فلاسک، ظروف پخت و پز، سرشعله و گاز کوهنوردی، لباس مناسب و… .

ما در سیاه کمان چک لیست کامل وسایل کمپینگ را با جزیئات آماده کردیم تا فقط با بررسی آن مراحل آماده سازی را انجام دهید و چیزی را از قلم نیاندازید. اگر چیزی را نداشته‌اید، کافی است به صورت آنلاین سفارش دهید تا در کوتاه‌ترین زمان به دستتان برسد. کمپینگ زمانی لذت بخش خواهد شد که با تجهیزات مناسب انجام شود. بدون آنها ممکن است تبدیل به یک عذاب شود!

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط