جنگل جیغ کجاست؟

بسیاری از انسان‌ها علاقه زیادی به شنیدن داستان‌های عجیب و باورنکردنی دارند. زمانی این داستان‌ها جالب‌تر می‌شوند که ریشه در مسائل فراطبیعی داشته باشند. داستان‌های مربوط به ارواح، جن و پری از این موارد به شمار می‌روند. حال اگر سفر به منطقه‌ای از دنیا همراه با داستان‌هایی رازآلود باشد، لذت سفر را با استرس دیدار از آن منطقه همراه می‌کند. اگر شما هم از دوستداران ماجراهای اسرارآمیز و ترسناک هستید، خواندن درباره جنگل جیغ و سفر به آن را از دست ندهید.

جنگل شگفت‌انگیز جیغ در اطراف مشهد قرار دارد و جالب است بدانید در روز و روشنایی هوا هیچ صدایی در این جنگل شنیده نمی‌شود. با تاریک شدن هوا سروصداهای جنگل آغاز می‌شود و صدای جیغ و فریاد از این جنگل شنیده می‌شود. سروصداها در برخی از ماه‌های سال بیشتر، و در برخی دیگر کمتر است.

نام‌های دیگر جنگل جیغ، جنگل سربرج و جنگل مج است. با ما در نگاهی به ویژگی‌های این جنگل اسرارآمیز و بررسی راز شنیده شدن صداهای ترسناک از آن همراه باشید.

آدرس جنگل جیغ

در بخش طرقبه استان خراسان رضوی روستایی قدیمی به نام سربرج قرار دارد که جمعیت کمی در آن زندگی می‌کنند. جنگل جیغ در نزدیکی این روستا قرار دارد. این جنگل منطقه‌ای دیدنی است و فاصله بین آن تا شهر مشهد جاده‌ای پرپیچ‌وخم با درازای 32 کیلومتر است.

ویژگی‌های طبیعی جنگل جیغ

پوشش گیاهی جنگل هراس‌انگیز جیغ از درختانی مانند گیلاس، گردو، سیب، چنارهای سربه‌فلک‌کشیده و درختان بسیار دیگر تشکیل شده است. حیواناتی مانند گرگ و روباه در منطقه زندگی می‌کنند. پرندگان بسیاری که عقاب و قرقی هم در میانشان دیده می‌شود، در این منطقه به پرواز مشغولند.

دلیل نام‌گذاری جنگل شگفت‌انگیز جیغ

همان‌گونه که اشاره شد، شب‌ها از جنگل صدای جیغ‌های ترسناکی می‌آید. سروصداها شبیه به صدای زنی است که در آتش می‌سوزد و از ته دل جیغ‌های وحشتناکی می‌کشد. هنوز دلیل قطعی این صداها مشخص نشده، اما تئوری‌های مختلفی برای آن مطرح شده است. این ماجرای هراس‌آمیز نام جیغ را برای این جنگل به ارمغان آورده است.

راز پنهان جنگل جیغ چیست؟

جنگل شگفت‌انگیز جیغ در گذشته‌ای نه‌چندان دور، مانند بخش‌های دیگر ایران، رودخانه پرآبی داشت. این رودخانه باز هم مانند بسیاری از رودهای دیگر ایران در سال‌های گذشته خشک شده بود. اما اتفاق عجیبی در سال 1390 روی داد! در این سال هم‌زمان با شنیده شدن صدای جیغ و سوت در این جنگل، رودخانه آن پر از آب شد. پس از این ماجرا که شاهدان محلی زیادی دارد، شب‌ها صدای جیغ از این جنگل به گوش می‌رسد.

در گذشته رودخانه این منطقه در فصل‌های مختلف پرآب یا کم‌آب بود، اما عجیب آن است که پس از آن ماجرا پرآب شد و آب آن دیگر تابع فصل‌ها هم نیست. این رویداد آغاز ماجراها و داستان‌های جالبی شد که دهان‌به‌دهان نقل ‌شد و در همه جا رواج پیدا کرد.

داستان‌های شنیده شدن صدای جیغ در جنگل مرموز جیغ

درباره دلیل شنیده شدن صدای جیغ در این جنگل افسانه‌های زیادی گفته شده که بد نیست چند مورد از آنها را بدانید.

برخی از مردم، اجنگل جیغ مشهد را محلی برای تجمع اجنه و شیاطین می‌دانند. این گروه از مردم اعتقاد دارند جیغ‌هایی که شنیده می‌شود، صدای این موجودات نفرین‌شده است. شیطان‌هایی که روزها آرام هستند، اما شب‌ها آرام و قرار ندارند و به پرسه زدن در جنگل مشغولند و از خود صداهای ترسناک درمی‌آورند.

بعضی دیگر اعتقاد دارند در گذشته‌ای نه‌چندان دور، در این جنگل زنی کشته شده است. اکنون روح این زن که جسد او سوزانده شده، در جنگل به حرکت درآمده و شب‌ها جیغ می‌زند و ناله می‌کند. این نظریه می‌گوید روح این زن به‌دنبال خون‌خواهی است و تا انتقام خود را نگیرد، از پای نمی‌نشیند!

فرضیه‌های مختلف درباره سروصداهای عجیب جنگل جیغ

فرضیه‌های مختلفی درباره سروصداهای جنگل مرموز جیغ مطرح شده است. برخی از فرضیه‌ها مورد بررسی‌هایی هم قرار گرفته است.

فرضیه اول

هجوم ملخ‌ها باعث سروصداها شده

نخستین فرضیه‌ای که در سال 1390 مورد بررسی قرار گرفت، هجوم ملخ‌ها بود. بر اساس این باور، در سال 1390 گروه زیادی ملخ به این جنگل هجوم آوردند و گردهمایی آنها باعث این جیغ و فریادها شد.

البته برخی دیگر این فرضیه را رد می‌کنند و دلیل آنها بر اثبات حرفشان نکته قابل‌ تأملی است. آن‌ها می‌گویند اگر ملخ‌ها به این جنگل هجوم آوردند، چرا هیچ آسیبی به درخت‌ها و کشاورزی روستا وارد نکردند؟

فرضیه دوم

وزش باد باعث به وجود آمدن صداهای دل‌خراش می‌شود

بعش از افراد عقیده دارند این سروصداهای عجیب به‌دلیل وزش باد در بین درختان به وجود می‌آید. وزش باد باعث سروصداهای جیغ‌مانندی شده و منجر به ترس و وحشت آدم‌ها می‌شود.

در رد این فرضیه هم کافی است این نکته گفته شود که در بعضی شب‌ها که سروصداهای ترسناک از جنگل به گوش می‌رسد، هیچ بادی نمی‌وزد و برگ از برگ تکان نمی‌خورد. نکته دیگر اینکه چرا باد از سال 1390 به بعد در این جنگل شروع به وزیدن کرده و پیش از آن کجا بوده است؟

فرضیه سوم

صدای جیرجیرک‌ها صدایی شبیه به جیغ زدن زنان به وجود می‌آورد

در پژوهش‌هایی که در این منطقه صورت گرفته، اعلام شده که نوعی از جیرجیرک‌ها در فصل پرآبی به این منطقه هجوم می‌آورند. شمار این جیرجیرک‌ها به‌اندازه‌ای است که ممکن است روی هر درخت به 3000 عدد برسد. جیرجیرک‌ها در شب‌نشینی‌های شبانه خود دسته‌جمعی به آواز خواندن می‌پردازند. نتیجه آوازخوانی آنها هم چنین صدایی است که شبیه صدای جیغ زدن یک زن است. به این جیرجیرک‌ها در زبان محلی کز یا چز گفته می‌شود. در فصل پرآبی تولیدمثل می‌کنند و تا 40 روز زنده می‌مانند.

نکته قابل‌توجه این است که اهالی محل می‌گویند جیرجیرک‌ها روزها سروصدا می‌کنند و شب‌ها آرام هستند!

نکته‌های مبهم در راز جنگل جیغ

فرضیه‌های مختلفی درباره شنیده شدن صدای جیغ در این جنگ شگفت‌انگیز بیان شده است. اما نکته‌هایی وجود دارد که همه این فرضیه‌ها را زیر سوال می‌برد:

* چرا در سال 1390 رودخانه جنگل جیغ مشهد یک‌باره پر از آب شد و از آن به‌بعد آب رودخانه در فصل‌های مختلف کم و زیاد نشده است؟

* چرا تاکنون هیچ گردشگری موفق به دیدن انبوه جیرجیرک‌ها نشده است؟

* اگر دلیل صداها ملخ‌ها بوده است، پس چرا هیچ‌کس آنها را ندیده و به جایی آسیب نرساندند؟

* اگر دلیل صداها باد است، مگر پیش از سال 1390 در این جنگل باد نمی‌وزیده است؟

* برخی عقیده دارند بیان کردن تئوری جیرجیرک‌ها برای پایان دادن به وحشتی است که در این منطقه به وجود آمده است.

* نکته قابل توجه دیگر اینکه پس از به وجود آمدن شایعه‌های مختلف درباره جنگل جیغ مشهد، زمین این منطقه بسیار ارزان شده است.

* برخلاف برخی از مردم که تمایل زیادی دارند از چنین پدیده‌هایی دیدن کنند، ترس باعث می‌شود تا بسیاری از مردم به این منطقه نروند. همچنین مردم غیرمحلی از خرید زمین در اطراف جنگل خودداری می‌کنند و این نکته رکود زندگی مردم منطقه را در پی داشته است.

دیدار با جنگل جیغ

دیدار با جنگل دیدنی جیغ تجربه منحصربه فردی است که نباید آن را از دست بدهید. البته نیازی نیست شما به‌صورت تکی به این جنگل بروید، بلکه عاقلانه‌ترین و بهترین کار، سفر گروهی به این منطقه است. سفر با تورهای گردشگری نیز فرصت خوبی برای شما است تا با همراهانتان از زیبائی‌های این جنگ لذت ببرید و به داستان‌های یکدیگر درباره شگفتی‌های آن گوش دهید.

بهترین زمان سفر به جنگل جیغ

روستای سر برج و جنگل مورد نظر ما در بخش ییلاقی استان خراسان رضوی قرار گرفته و دمای هوای آن چند درجه از شهر مشهد خنک‌تر است. بیشتر گردشگران در فصل‌های بهار و تابستان به این منطقه سفر می‌کنند تا از سرسبزی منطقه و جنگل نهایت بهره را ببرند. اگر شما هم از دوستداران سرسبزی طبیعت هستید، بهترین زمان برای سفر شما بهار و تابستان است.

اگر از علاقه‌مندان ماجراهای غیرطبیعی هستید و برای شنیدن صدای جیغ به این جنگل سفر می‌کنید، بهترین زمان برای سفر شما ماه‌های پایانی بهار و آغاز تابستان است. برخی می‌گویند در این زمان صداهای بیشتری شنیده می‌شود. برخی دیگر نیز اظهار داشته‌اند در همه فصل‌های سال از جنگل صداهای ترسناک به گوش می‌رسد.

به خاطر داشته باشید که هوا در پاییز و زمستان در روستای سربرج و جنگل آن بسیار سرد، و همراه با بارش‌های سیل‌آسا، و برف و کولاک است.

مسیر دسترسی به جنگل جیغ

اگر محل اقامت شما مشهد است، برای رسیدن به روستای سربرج حدود 32 کیلومتر راه پیش روی شما است. با توجه به ویژگی‌های منطقه و ترافیک شهر مشهد، 40 تا 50 دقیقه زمان برای رسیدن به این روستا نیاز دارید.

اگر از تهران به سمت این منطقه حرکت می‌کنید، فاصله‌ای در حدود 925 کیلومتر بین شما و جنگل جیغ است. جنگل عجیب جیغ در استان خراسان رضوی و جنوب شهر مشهد قرار دارد. شما برای رفتن به جنگل شگفتی‌ها باید از اتوبان امام رضا راهی شوید و از شهرهای سمنان، دامغان، شاهرود، سبزوار و نیشابور بگذرید. پس از نیشابور، ملک‌آباد و باغچه وارد بزرگ‌راه نیشابور – مشهد، و پس از آن وارد آزادراه مشهد – باغچه شوید.

پایان این راه به بزرگ‌راه سلسله‌الذهب و پس از آن به بزرگ‌راه کلانتری می‌رسد. پس از پیمودن چند کیلومتر در بزرگ‌راه کلانتری و گذر از باغ گیاه‌شناسی مشهد وارد خیابان حافظ در سمت چپ جاده شوید. آخر این خیابان وارد جاده خلج شوید و حدود نیم ساعت راه بپیمایید تا فاصله 23 کیلومتری تا روستای سربرج را سپری کنید.

در این مسیر، جنگل جیغ در سمت چپ شما قرار می‌گیرد که البته برخی از بخش‌های منطقه باغ‌های شخصی هستند.

اقامتگاه‌های نزدیک به جنگل جیغ

اقامتگاه بوم‌گردی طرقبه یکی از مکان‌های امن برای ماندن شما در این منطقه است. اگر خانوادگی به این منطقه سفر کرده‌اید، اجاره کردن اتاق از روستائیان این منطقه نیز ایده بسیار خوبی است. در صورتی که تنها یا با خانواده به جنگل جیغ سفر کرده‌اید، بهتر است شب را در جنگل نمانید و از کمپینگ در آن خودداری کنید.

اگر با تور، یا به‌صورت گروهی به این منطقه سفر کردید و از دوستداران کمپینگ هستید، می‌توانید چادر بزنید و شبی پرهیجان را در جنگل سپری کنید. فقط به خاطر داشته باشید هوای شبانگاهی در جنگل زیبای جیغ و اطراف آن سرد است. پس وسایل گرمایشی مانند پتوهای گرم و کیسه خواب به همراه داشته باشید.

جاهای دیدنی اطراف جنگل جیغ

روستای سربرج نزدیک‌ترین مکان دیدنی به جنگل وهم‌آلود جیغ است. در دیدار با جنگل جیغ حتماً سری به روستا بزنید و مردم گرم و صمیمی آن را ببینید. در کوچه‌های این روستا پرسه بزنید از دیدن زیبایی‌های آن لذت ببرید. قلعه ویران‌شده روستا نیز که قلعه‌ای تاریخی است، در هفت کیلومتری آن قرار گرفته است. دیدن آن هم گشت‌وگذار شما را کامل می‌کند.

از دیدنی‌های شگفت‌انگیز نزدیک به جنگل جیغ، غار مغان است. پیشینه غار تاریخی مغان به صد میلیون سال پیش می‌رسد. فسیل‌هایی از حلزون‌ها در غار مغان پیدا شده که این تاریخچه را تایید می‌کند. در داخل این غار استالاکتیت‌ها و استالاگمیت‌ها، یا ستون‌های رسوبی آهکی مختلفی وجود دارد که زیبایی آن را چندبرابر می‌سازد. در این غار چاه و پرتگاه‌هایی وجود دارد که ورود شما را بدون داشتن راهنما به آن خطرناک می‌سازد.

غار مغان دارای دهلیزها و راهروهای پیچ‌درپیچی است که در صورت آشنا نبودن با آنها ممکن است راه را گم کنید. همچنین چشمه آب زلال و سردی در داخل غار است که شگفتی آن را دوچندان می‌کند. برخی از چاه‌های عار مغان پناهگاه خفاش‌هایی است که آنجا را برای زندگی برگزیده‌اند.

روستای تجر نیز در نزدیکی جنگل جیغ قرار گرفته است. 10 کیلومتر فاصله جنگل تا روستای تجر را پیاده روی کنید، به محلی ییلاقی می‌رسید که کوه‌های بلند، رودخانه پرآب و طبیعت سرسبزی دارد. روستای تجر در سه‌راهی مشهد، طرقبه و نیشابور قرار گرفته است و موقعیتی خاص دارد. روستای سرسبز تجر مناسب پیک‌نیک و طبیعت‌گردی است و شما می‌توانید زمان لذت‌بخشی در آن سپری کنید. فاصله روستای تجر تا روستای سربرج چهار کیلومتر است.

سخن پایانی

سروصداهای جنگل جیغ افسانه نیستند. برای دیدار با جنگل پر رمز و راز جیغ آماده شنیدن صداهایی باشید که ممکن است باعث ترس و وحشت شما شود. اما اگر از آن گروه افرادی هستید که از ماجراجویی و روبه‌رو شدن با ماجراهای ترسناک لذت می‌برند، کوله‌بار سفر ببندید و راهی سرزمین شگفتی‌ها شوید.

یک نکته را نیز به خاطر بسپارید! اگر هوس کردید شب را برای تجربه کردن ماجرایی ترسناک در جنگل بمانید، به‌صورت گروهی کمپینگ کنید. همچنین از بردن کودکان و افرادی با بیماری‌های قلبی خودداری کنید.

در دنیای ما ماجراجویی کنید:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط