فواید کوهنوردی یا معجزه کوهنوردی؟

فواید کوهنوردی به حدی تأثیر‌گذار است که بهتر است به آن معجزه کوهنوردی بگوئیم. فواید این فعالیت بر شرایط روحی و جسمی شما تأثیر قابل توجهی خواهد گذاشت. به نحوی که تغییرات روحی و جسمی خود را از همان لحظه آغاز فعالیت احساس خواهید کرد.

آیا با فواید کوهنوردی بر سلامت روان و فیزیک خود آشنا هستید؟

کوهنوردی در طبیعت همیشه پر از شگفتی و زیبایی بوده است. فرقی نمی‌کند یک مسیر کوتاه انتخاب کنید یا پا در یک مسیر طولانی گذاشته‌اید، در هر حال طبیعت تأثیرش را بر شما خواهد گذاشت. البته می‌توانید به جای کوهنوردی، باشگاه را برای افزایش آمادگی جسمانی خود انتخاب کنید. اما خارج شدن از یک محیط بسته و ورود به طبیعت می‌تواند باعث افزایش سطح سلامتی فیزیکی و روانی ما بشود.

ورزش کوهنوردی از ورزش‌های پرطرفدار است که همه ما حداقل یک بار آن را امتحان کردیم و با چالش‌های آن روبرو بودیم. این ورزش به شکل‌های راهپیمایی، کوهپیمایی و صخره‌نوردی انجام می‌گیرد.

تأثیرات کوهنوردی بر سلامت جسم

این ورزش از افزایش آمادگی جسمانی تا بهبود سلامت روان و زندگی اجتماعی کمک زیادی به ما می‌کند. در این مقاله از فواید کوهنوردی بر سلامت جسم و روان گفته شده است، با ما همراه باشید. همان‌طور که می‌دانید کوهنوردی یک ورزش استقامتی- هوازی استو ورزش‌های هوازی برای سلامتی ما خیلی مفید هستند و به ما در استقامت عضلات و تناسب اندام کمک می‌کنند.

طبق مطالعات موسسه ملی قلب، شش و خون ایالت متحده آمریکا، ورزش کوهنوردی می‌توانند به افرادی که دارای فشار خون بالا هستند، کمک شایانی کند و تهدید بیماری‌های قلبی، دیابت و سکته مغزی را برای افراد در معرض خطر به حداقل برساند.

 • کوهنوردی و تقویت قلب و عضلات

 • تاثیر‌گذاری بر کشش عضلات

 • بهبود و پیشگیری از سرطان

 • فواید کوهنوردی برای استخوان‌ها

 • جلوگیری از بیماری‌های قند خون مانند دیابت

 • تأثیر کوهنوردی بر سلامت زنان

فواید کوهنوردی و تقویت قلب و عضلات

ورزش هوازی کوهنوردی اکسیژن بیشتری را وارد ریه‌ها می‌کند و موجب تقویت قلب می‌شود. البته توجه داشته باشید کسانی که دچار بیماری‌های قلبی هستند؛ قبل از انجام این ورزش باید با پزشک خود مشورت کنند. در طول این فعالیت، عضلات بزرگ در پاها و باسن به طور مکرر در حرکت هستند. این عضلات برای فعالیت نیاز به خون اکسیژن‌دار بیشتری دارند. با تنفس عمیق و سریع در کنار افزایش ضربان قلب، جریان خون در عضلات زیاد می‌شود و در نتیجه اکسیژن بیشتری به واسطه مویرگ‌ها به آن می‌رسد.

مویرگ‌های بدن که در شرایط عادی و در موقع استراحت تنها 15 درصد فعال هستند؛ در حین کوهنوردی 95 درصد فعال می‌شوند. مویرگ‌ها همچنین اسید لاکتیک و دی اکسید کربن را از این عضلات خارج می‌کنند. به طور کلی مقدار خون موجود در عضلات در کوهنوردی 20 برابر افزایش پیدا می‌کند.

قوی شدن ریه‌های فرد

می‌دانید که در ارتفاعات با کاهش فشار هوا، اکسیژن هم کاهش پیدا می‌کند به حدی که ممکن است باعث بیماری ارتفاع شود که برای جلوگیری از آن نیاز به هم هوایی دارید. جالب است بدانید بدن برای جبران این کمبود اکسیژن، رفع تنگی نفس و خستگی هورمونی به نام اریتروپویتین از کلیه‌ها ترشح می‌کند که تولید گلبول‌های قرمز را بیشتر می‌کند در نتیجه این فعل و انفعالات، هموگلوبین خون افزایش پیدا می‌کند که موجب افزایش هماتوکریت نیز می‌شود.هماتوکریت درصد حضور گلبول‌های قرمز در کل حجم خون است.

همین موضوع، باعث افزایش فعالیت ریه‌ها می‌شود. اینجاست که به اصطلاح می‌گویند: « نفس آدم زیاد شده است.»

به این دلیل است که کوهنوردان معمولاً دونده‌های خوبی می‌شوند یا دونده‌های معروف قبل از مسابقات شروع به کوهنوردی می‌کنند.

فواید کوهنوردی و تأثیر‌گذاری بر کشش عضلات

کشش عضلات در چالش‌هایی که صخره‌نورد‌ها و کوهنورد‌های حرفه‌ای با آن مواجه هستند، تقویت می‌شود که نتیجه‌ی آن انعطاف‌پذیری و هماهنگی عضلات در کنار یکدیگر است.

بهبود و پیشگیری از سرطان

کوهنوردی یک دارایی و ورزش مثبت در پیشگیری و بهبودی سرطان می‌باشد. تحقیقات در مجله‌های بین‌المللی ورزشی نشان می‌دهد که ورزش‌هایی مانند کوهنوردی می‌توانند استرس اکسیداتیو را بهبود ببخشند. استرس اکسیداتیو به معنای از بین رفتن تعادل بین رادیکال‌های آزاد و آنتی‌اکسیدان‌های بدن است. برخی از پزشکان معتقدند که استرس اکسیداتیو یک عامل قوی در شروع، پیشرفت و عود سرطان است. ایجاد یک برنامه هفتگی ورزشی به شما در پیشگیری و بهبود کیفیت زندگی کمک بزرگی خواهد کرد.

تأثیر کوهنوردی بر استخوان‌ها

باید بدانیم که با افزایش سن و بعد از 40 سالگی تراکم استخوان‌ها کاهش پیدا می‌کند. یکی از راه‌های جلوگیری از پوکی استخوان ورزش‌هایی هستند که استخوان و عضلات در برابر نیروی جاذبه بیشتر کار کنند تا تراکم استخوان را حفظ شود. این مسئله برای زنان اهمیت بیشتری دارد. به این دلیل که بعد از دوران بارداری دچار کمبود کلسیم می‌شوند و برای بیماری پوکی استخوان مستعد‌تر هستند.

علاوه بر این وقتی که در معرض نور خورشید قرار می‌گیریم، ویتامین D را جذب بدن ما می‌شود. ویتامین D برای جذب کلسیم ضروری است که به بهبود استخوان‌ها نیز کمک شایانی می‌کند.

فواید کوهنوردی و تناسب اندام

اگر شما اضافه وزن دارید و دنبال روشی برای کاهش وزن هستید یا اینکه برای حفظ تناسب اندام دنبال ورزش خاصی می‌گردید، ما کوهنوردی را به شما پیشنهاد می‌دهیم. کوهنوردی از ورزش‌هایی که باید مسافت طولانی و با شیب تند و گاهاً ملایم را به پیش ببرید. در این ورزش کالری مورد نیاز بدن 3 برابر افزایش پیدا می‌کند.

اینجاست که بدن برای تأمین کالری از چربی‌های ذخیره شده استفاده می‌کند. در این ورزش به طور متوسط یک فرد با وزن 70 کیلوگرم در هر ساعت 600 کالری می‌سوزاند. ولی باید این نکته را در نظر بگیرید که این ورزش باید مداوم انجام بشود به طور مثال هفته‌ای یکبار که بتوانید به وزن ایده‌آل برسید.

جلوگیری از بیماری‌های قند خون مانند دیابت

به نقل از سازمان قلب آمریکا طبق مقاله‌ای که در سال 2004 منتشر شد: در ورزش کوهنوردی، سوخت و ساز بدن به سرعت بالا می‌رود و متابولیسم مواد قندی مانند کلسترول، پروتئین و اسید اورئیک افزایش پیدا می‌کند. شروع سوخت و ساز از ابتلا به بیماری‌های قندی جلوگیری می‌کند.

برای کسانی هم که بالا رفتن از سراشیبی برای آن‌ها سخت است، باید بگوئیم که برخی مطالعات نشان می‌دهد که راهپیمایی در سرپایینی می‌تواند در از بین بردن قند خون و بهبود تحمل گلوکز موثر باشد. اما برای کاهش کلسترول هر دو فعالیت (سربالایی و سرپایینی) می‌تواند موثر باشد.

فواید کوهنوردی برروی سلامت روان

دویدن روی تردمیل در یک سالن ورزشی یا کوهنوردی در طبیعت، کدام را ترجیح می‌دهید؟ تغییر چشم‌انداز و ورود به طبیعت باعث بهبود خلق و خو و در نتیجه افزایش کیفیت زندگی ما می‌شود. افکار ما احساسات ما را می‌سازند، مرور دائم احساسات و تجربیات منفی باعث از بین رفتن سلامت روان می‌شود.

یکی از مزایای حضور در طبیعت و کوهنوردی این است که می‌تواند روحیه ما را تقویت کند و احتمال اینکه فرد بیش از حد به  تجربه‌های منفی گذشته فکر کند را کاهش دهد. بر طبق مطالعات انجام شده در دانشگاه استنفورد آمریکا، ثابت شده گذراندن وقت در کوه و طبیعت باعث کاهش استرس، آرامش و کاهش خطر افسردگی می‌شود. همچنین حضور در فضای باز درک حسی ما نسبت به افکار و محیط اطراف را تقویت می‌کند.

 • تقویت حافظه
 • افزایش اعتماد به نفس
 • نشاط و شادی با کوهنوردی
 • مبارزه با افسردگی
 • کوهنوردی و تمرین ذهن آگاهی
 • تفکر خلاقانه
 • مهارت کار گروهی
 • تأثیر کوهنوردی بر سلامت زنان
 • فواید کوهنوردی برای کودکان و نوجوانان

زمانی که شما در مسیر کوهنوردی هستید و موفق به فتح قله و هدف مورد نظرتان می‌شوید؛ احساس موفقیت نیز در شما افزایش پیدا خواهد کرد. این حس، اعتماد به نفس و عزت نفس را در وجودتان پر رنگ می‌کند. از مزایای بالقوه روانشناختی دیگر این فعالیت ، بهبود خلق و خو، افزایش فرصت های اجتماعی، بهبود عملکرد شناختی و کیفیت زندگی است.

ارتباط منظم با طبیعت می‌تواند عملکردهای شناختی مانند حافظه و تمرکز را تقویت کنند. تحقیقات انجام شده در دانشگاه میشیگان آمریکا نشان می‌دهد که طبیعت‌گردی و کوهنوردی ارتباط مستقیمی با کارایی بهتر حافظه دارد. زیرا کوهنوردی باعث تحریک نورون سازی می‌شود. با تولید سلول‌های جدید، مغز آسیب های خود را درمان می کند و عملکردش را بهبود می‌بخشد. این اتفاق نه تنها باعث کاهش افسردگی می‌شود و عملکرد رفتار شناختی(CBT) را در وجودتان پرورش می‌دهد؛ بلکه موجب تقویت حافظه نیز می‌شود.

در هنگام کوهنوردی تمام تنش و ناراحتی از شما دور می‌شود و در نتیجه نا‌خودآگاه متوجه بهبود خلق و خویتان می‌شوید.ورزش‌های بدنی مانند کوهنوردی باعث ترشح اندورفین (هورمون شادی‌آور) می‌شود که احساسات مثبت را در ما تقویت می‌کنند. مطالعات ثابت کرده‌اند که انواع شکل کوهنوردی اگر به صورت منظم انجام شود مکانیسم‌های دفاعی در برابر افکار و رفتارهای اضطراب‌آور را بهتر کنترل می‌کند.  علاوه بر این باعث آرامش ذهنی و قدرت تصمیم گیری ما را تقویت می‌کنند.

ولی باید یادمون باشد که همه این اثرات مثبت در طول زمان و با ورزش مستمر شکل می‌گیرد. اگر می‌خواهید احساسات مثبت شما دو برابر بشود باید تعاملات اجتماعی و ارتباط خود با دیگران را بیشتر کنید. کوهنوردی ناخودآگاه باعث افزایش صمیمیت شما و دوستانتان می‌شود و حتی گاهی منجر به شکل‌گیری دوستی‌های جدیدی می‌شوند که می‌تواند برایتان ماندگار باشد.

ویتامین D علاوه بر اینکه برای سلامت استخوان ضروری است با افسردگی نیز مقابله می‌کند و آن را بهبود می‌بخشد. کوهنوردی و قرار گرفتن در طبیعت جذب این ویتامین را افزایش می‌دهند. علائم کمبود ویتامین D شامل خستگی، بیماری‌های مکرر، بهبود آهسته زخم و یا درد عضلانی و افسردگی است.

در یک مطالعه در آمریکا نشان داده شده است که افرادی که تنها 90 دقیقه در طبیعت راه می‌روند، بخشی از مغز که با افسردگی و اضطراب همراه است؛ غیرفعال می‌شود.

یکنواختی ریتم ورزش‌هایی مانند کوهپیمایی یک تمرین عالی برای ذهن آگاهی است. ذهن آگاهی یعنی اطلاع از لحظه‌ای که در آن هستیم. در این ورزش تمام حرکات با سرعت ثابت و آرام انجام می‌شود و اگر شما برروی دم و بازدم خود تمرکز کنید و با دنیای بیرون ارتباط برقرار کنید حتما نتیجه آن مانند یک مدیتیشن عمل خواهد کرد و به آرامش ذهنی و درونی دست پیدا خواهید کرد.

ورزش کوهنوردی می‌تواند توانایی حل مسئله و شکوفایی خلاقیت را در ما تقویت کند و پیشرفت‌های چشمگیری را  به وجود آورد. این توانایی ظرفیت عصبی و جسمی ما را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود ذهن ما بازتر و تفکر خلاقانه‌تری داشته باشیم. این فعالیت با آزاد کردن ذهنتان و دور کردن افکار منفی، آن را آماده‌ی ایجاد ایده‌های جدید می‌کند.

فعالیت کوهنوردی کیفیت خواب را بهتر می‌کند. اختلال بی‌خوابی به دلایل زیادی مانند افسردگی، اضطراب و سایر بیماری‌های دیگر به وجود می‌آید. یکی از راه های از بین بردن این اختلال، ورزش و تحرک بخصوص ورزش‌های هوازی مانند کوهنوردی است .

در سال 2017 در یک مطالعه چرخه خواب افراد را در یک هفته کمپینگ مورد بررسی قرار دادند. نتایج نشان داد که هنگامی که افراد در معرض نور طبیعی هستند سطح هورمون ملاتونین آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه زمان خواب و کیفیت آن دستخوش تغییرات مثبتی می‌شود. علاوه بر این، همان‌طور که که اشاره کردیم یک ذهن مثبت و آزاد می‌تواند خوابی آسوده و آرام به ارمغان بیاورد.

ورزش کوهنوردی اغلب اوقات به صورت گروهی انجام می‌شود. به همین دلیل می‌تواند نیازهای اجتماعی یک شخص را برآورده کند. ورزش‌های گروهی باعث گسترش حلقه‌ی دوستانتون می‌شوند. ورزش‌های چالش برانگیزی مانند کوهنوردی با حمایت همه شرکت کنندگان انجام می‌گیرد و می‌تواند احساس رضایت و همدلی در شما را تقویت کند. کسب این مهارت‌ها باعث پیشرفت و توسعه فردی می‌شود.

مهارت کار تیمی، به معنای توانایی همکاری اثربخش با دیگران برای دستیابی به اهداف مشترک است. ورزش کوهنوردی اغلب اوقات به صورت گروهی انجام می‌گیرد. داشتن هدف مشترک در این ورزش به پرورش این مهارت کمک می‌کند. مهارت کار گروهی رضایت از خود و اعتماد به نفس را بالاتر می‌برد و در تمام بعد‌های زندگی شخصی و اجتماعی فرد تأثیر‌گذار خواهد بود.

تأثیر کوهنوردی بر سلامت زنان

تحقیقات نشان می‌دهد که زنانی که کوهنورد هستند اغلب از اعتماد به نفس و آمادگی جسمانی بالایی برخوردار هستند. زنان در جامعه اغلب خود را در حاشیه می‌بینند و نگاه تبعیض جنسیتی در بیشتر بخش‌ها و ورزش‌ها باعث از بین رفتن اعتماد به نفس آن‌ها می‌شود.

مطالعات علمی نشان داده شده است از لحاظ جسمانی، قدرت بدنی زنان در اندام‌های تحتانی در مقایسه با مردان هنگام کوهنوردی عملکرد بهتری دارد. علاوه بر این، بیشتر زنان در دوران بارداری به دلیل انتقال کلسیم از بدن مادر به جنین، دچار کمبود آن می‌شوند ولی ورزش‌هایی مانند کوهنوردی و پیاده‌روی از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند.

همچنین زنان بیشتر از مردان دچار تغییرات هورمونی می‌شوند و بر خلق و خوی آن‌ها موثر است؛ بنابراین شروع ورزش کوهنوردی تأثیر بسزایی در بهتر شدن سلامت روان آن‌ها خواهد گذاشت. اگر تا به امروز فکر می کردید این فعالیت مناسب زنان و ظرافت آن‌ها نیست بلاگ باور های غلط در خصوص بانوان کوهنورد برای شما نوشته شده است.

فواید کوهنوردی برای کودکان و نوجوانان

معمولاً زمانی که والدین به کوهنوردی می‌روند؛ نگران کودکان خود می‌شوند. به گونه‌ای که حتی ممکن است قید حضور آن ها را در کنار خود بزنند. اما شاید جالب باشد که بدانید یکی از مثبت‌ترین تجربه‌ها برای این گروه سنی حضور آن‌ها در دل کوهستان است که نوع نگاه آن‌ها به جهان تغییر می‌کند و آن‌ها را برای زندگی آماده می‌شوند و همیشه این تجربه در ذهنشان خواهد ماند.

از دیگر فواید کوهنوردی در طبیعت برای کودکان و نوجوانان افزایش اعتماد به نفس و انعطاف‌پذیری در برابر مشکلات است. اعتماد به نفس ایجاد شده تاثیر بسیار مهمی در آینده پیش رو آن‌ها دارد. هم‌چنین آن‌ها یاد می‌گیرند که قدردان محیط‌زیست باشند و از لحاظ تناسب اندام و جسمانی در بهترین حالت ممکن باشند.

شما از فواید این فعالیت لذت‌بخش تا چه اندازه اطلاع دارید؟

بی‌شک بعد از این بلاگ نه تنها از لحظه لحظه فعالیتتان لذت می‌برید بلکه به خودتان افتخار می‌کنید که تا این اندازه به سلامت جسم و روحتان توجه نشان دادید! شما چه تأثیراتی از فواید کوهنوردی در زندگی خود مشاهده کردید؟

در دنیای ما ماجراجویی کنید:
مروری بر مطالب ذکر شده

خلاصه بلاگ فواید یا معجزه کوهنوردی

فواید جسمی و روانی کوهنوردی انقدری زیاد است که بشود گفت مثل معجزه می‌ماند. فرقی نمی‌کند یک مسیر سخت و بلند را پیمایش کنید یا مدت کمی باشد، همین که در طبیعت پا می‌گذارید و شکوه کوه را با خود تقسیم می‌کنید، از روحیه خوب و بدن سالم برخوردار می‌گردید.

کوهنوردی از آن دسته ورزش‌هایی است که تاثیراتی که بر روی جسم می‌گذارد یک طرف ماجرا است، طرف دیگر تاثیرات روانی مثبتی است که به فرد اهدا می‌کند. به هر دو بعد جسمی و روانی می‌پردازیم تا با آن اشنا شوید.

کوهنوردی به تقویت قلب و عضلات کمک می‌کند. شما تصور کنید مویرگ‌های بدن که در حالت عادی تنها 15% فعال هستند، در زمان کوهنوردی فعالیتشان به 95% می‌رسد! از طرفی چون مویرگ‌ها اسید لاکتیک و دی اکسید کربن را از عضلات خارج می‌کنند، به همین دلیل مقدار خون عضلات 20% افزایش پیدا می‌کند. در نهایت نیز میزان اکسیژن و خون رسانی بیشتر می‌شود که منجر به تقویت عضلات و قلب خواهد بود.

قوی شدن ریه، یکی دیگر از تاثیرات جسمی کوهنوردی است. با بالا رفتن ارتفاع کوه، کمبود اکسیژن مشهود می‌شود، بدن برای اینکه این موضوع را تاب بیاورد، طی عکس العمل‌های متعدد، باعث افزایش تعداد گلوبول قرمز می‌شود و در نهایت منجر به افزایش حجم ریه و قوی‌تر شدن آن می‌شود.

اگر کوهنورد حرفه‌ای شده باشید، پس با چالش‌های زیادی مواجه شده‌اید که همان‌ها باعث ایجاد انعطاف و کشش عضلات شده است. علاوه بر این؛ خیلی‌ها متعقدند کوهنوردی می‌تواند از بروز سرطان نیز جلوگیری کند. زیرا استرس اکسیداتیو که یک عامل شروع سرطان است، که کوهنوردی آن را بهبود می‌بخشد.

کوهنوردی حتی باعث بهبود استخوان‌ها می‌شود و در سنین بالا از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، ویتامین D که از نور خورشید تامین می‌شود، در کوهنوردی به خوبی تامین می‌شود، داشتن ویتامین دی، لازمه جذب کلسیوم است.

نتیجه ظاهری کوهنوردی، تناسب اندام است که همراه حفظ سلامتی به دست می‌آورید. یکی از گزینه‌های سلامتی، جلوگیری از ابتلا به بیماری قندخون و دیابت است.

کوهنوردی نسبت به ورزش‌های دیگر، سلامت روان را بیشتر تحت تاثیر قرار می‌دهد، دلیل آنهم ارتباط با طبیعت است. تمرین کردن در یک باشگاه در بسته را با کوهپیمایی در مناطق بکر مقایسه کنید! مسلما طبیعت خودش آرامش روان خاصی به همراه دارد، حالا وقتی با ورزش سختی مانند کوهنوردی ترکیب شده باشد، باعث افزایش اعتماد به نفس خواهد شد. تقویت حافظه، افزایش نشاط و شادابی، مبارزه با افسردگی، از دیگر فواید روانی کوهنوردی است.

کوهنوردی بر کودکان و نوجوانان تاثیرات شگرفی دارد، خلاقیت آنها را بیدار می‌کند و باعث می‌شود روحیه‌ی تیمی و کار گروهی برایشان خوشایند باشد و مهارت‌های اجتماعی متفاوتی را یاد بگیرند.

اگر خواب خوبی ندارید، کوهنوردی می‌تواند درمان مشکلتان باشد، زیرا هم خستگی جسمی به همراه دارد که باعث می‌شود دلتان استراحت بخواهد و هم از اضطراب و استرس شما می‌کاهد.

یکی از تاثیرات مهم کوهنوردی بر سلامت زنان است. زنانی که در جامعه خودشان را اغلب در حاشیه می‌بینند و دچار نگاه‌های تبعیض جنسیتی می‌شوند، در کوهنوردی می‌توانند اعتماد به نفس خودشان را به دست آورند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط