باتوم کوهنوردی، مضر یا ضروری؟

با باتوم یا همان عصا کوهنوردی که آشنایی دارید؟ امکان ندارد در مسیر‌های کوهنوردی باشید و انواع باتوم کوهنوردی را در دست کوهنوردان نبینید! با این حال همیشه در بین کوهنوردان تناقضی برای استفاده از باتوم کوهنوردی وجود داشت. به همین دلیل بسیاری از افراد آماتور که قصد شروع فعالیت کوهنوردی را دارند، دچار این دو‌گانگی می‌شوند که آیا استفاده از باتوم کوهنوردی صحیح است یا احتمال دارد دارای معایبی باشد و استفاده از آن امن نیست؟

در میان تجهیزات کوهنوردی، باتوم دارای افراط و تفریط بسیار است. به طوری که بعضی افراد بدون باتوم حتی یک قدم هم بر نمی‌دارند و بعضی نیز به آن اعتقادی ندارند. اگر این سوال شما هم بوده و درگیری‌های ذهنی از این قبیل گریبان‌گیرتان می‌شود، این بلاگ مناسب شماست تا یک بار برای همیشه این دغدغه ذهنی را برای شما رفع و رجوع کنیم.

اگر می‌خواهید در خصوص باتوم کوه بیشتر بدانید، پیشنهاد می‌کنیم بلاگ باتوم کوهنوردی را قبل از این بلاگ مطالعه کنید تا با شناخت کاملی شروع به قضاوت این محصول کوهنوردی کنیم.

ضرورت استفاده از باتوم کوهنوردی

شاید بعضی افراد انتخاب عصا کوهنوردی را یک گزینش بدانند و همیشه به دنبال نتیجه‌ی مزایا و معایب باتوم کوهنوردی باشند. اما باید متذکر شویم که در بعضی شرایط، استفاده از باتوم کوه یک ضرورت محسوب می‌شود؛ به صورتی که عدم استفاده از آن ممکن است به شما صدماتی جدی وارد کند. در شرایط زیر پیشنهاد می‌کنیم حتماً از باتوم کوه به تجهیزات مهم آن برنامه استفاده کنید. خصوصاً در زمان حرکت در سراشیبی که استفاده از آن واجب می‌شود:

– افزایش سن

– اضافه وزن

– وجود مشکلات مفصلی و ستون فقرات

– کوله‌پشتی‌های سنگین

– صعود‌های زمستانه، خصوصاً برف‌کوبی و شیب‌های برفی

– کوهپیمایی‌های طولانی‌مدت

– در هنگام کوهنوردی در سبزه زار، عبور از رودخانه ،کوهنوردی در شرایط مه یا دید کم

و تمامی شرایطی که فکر می‌کنید حفظ تعادل نقش حیاتی در سلامت فرد دارد.

استفاده صحیح از عصا کوهنوردی

در خصوص استفاده درست از باتوم کوه تا چه حد اطلاعات دارید؟ می دانید که در بلاگ باتوم کوهنوردی کاملاً آن را با تمامی جزئیات شرح دادیم. پس قبل از خواندن این قسمت حتماً  بلاگ باتوم کوهنوردی را بخوانید تا آگاه شوید که این تجهیزات چه هستند و از چه اجزایی تشکیل شدند؟

اجازه بدهید این بلاگ را با توصیه‌های کارشناسی کوهنوردی آغاز کنیم. حتماً قبل از شروع فعالیت، طول عصا کوهنوردی را بر اساس قد و شیب مسیر تنظیم کنید. سپس به در دست گرفتن باتوم کوهنوردی توجه کنید. زاویه 90 درجه آرنج را در هنگام استفاده فراموش نکنید و آن را نزدیک به خط عمود بدن نگه دارید. بدون حمل بار شاید ترجیح بدهید که با یک باتوم به کوهپیمایی بروید اما وقتی یک کوله پشتی سنگین به همراه دارید پیشنهاد می کنیم برای حفظ تعادل حتماً از دو باتوم استفاده کنید.

فراموش نکنید که انتخاب عصا کوهنوردی کوهنوردی مناسب، تا چه اندازه از اهمیت بالایی برخوردار است. توجه کنید که عصا کوهنوردی انتخابیتان حتماً باید تحمل وزن فردی شما را داشته باشد، قابلیت تغییر طول را شامل شود و دارای بند حمایت باشد تا به صحیح دست گرفتن باتوم کوهنوردیتان کمک شایانی کند.

نحوه حرکت درست با باتوم کوه حرکت یک دست و یک پا می‌باشد. اگر می‌خواهید این راه رفتن را بهتر در ذهنتان درک شود؛ به حرکت چهار پایان بیشتر دقت کنید. در واقع باتوم ها نیز پاهای کمکی شما هستند که فشار را تقسیم می‌کنند! پس در حرکت باتوم کوهنوردی دست راست با پای چپ و دست چپ با پای راست به حرکت در می‌آید.

نکته‌ای که هنگام استفاده از عصا کوهنوردی در مسیر‌های مختلف باید به آن توجه کنید؛ تغییر اندازه باتوم در شیب‌های متفاوت است به نحوی که در سربالایی طول باتوم کوه را کوتاه‌تر و در سراشیبی آن را بلند‌تر از پیش تنظیم کنید تا تمرکز بهتری در هنگام استفاده از آن داشته باشید.

فواید استفاده از باتوم کوهنوردی

اگر از عصا کوهنوردی در شرایط درست و به شیوه‌ای صحیح استفاده کنید، مزایای آن قطعاً شما را شگفت‌زده می‌کند. در واقع یک باتوم کوه مناسب می‌تواند یک رفیق بی‌نظیر در مسیر‌های کوهنوردی باشد. اجازه بدهید بدون فوت وقت مزایای آن را شروع کنیم تا خودتان در این خصوص تصمیم بگیرید. البته در بلاگ ” 8 فایده استفاده از باتوم در کوهنوردی” هم به کاربردی این ابزار قدرتمند کوهنوردی اشاره کردیم که خواندن آن به استفاده کاربردی این محصول کمک زیادی می‌کند.

ایجاد تعادل در کوهنوردی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اگر تجربه کوهنوردی با کوله‌پشتی‌های سنگین را داشته باشید، قطعاً متوجه کاهش تعادل در مسیر‌های کوهنوردی خواهید شد. بالا رفتن از کوه خصوصاً در شیب‌های شدید گاهی دشوار می‌شود. ولی با وجود یک کوله‌پشتی سنگین این سختی چند برابر شده و گاهی به همین دلیل شاهد به هم خوردن تعادل افراد در کوهنوردی هستیم. این معضل در زمان خستگی کوهنوردان بیش‌تر از پیش دیده می‌شود. به همین دلیل است که همیشه توصیه می‌کنیم در کوهپیمایی‌های طولانی باتوم کوه را حتماً به همراه ببرید.

در واقع باتوم کوه فشار را از روی پایین‌تنه کوهنوردان بر‌داشته و آن را به بالا‌تنه منتقل می‌کند. همین مسأله موجب حفظ تعادل کوهنوردان در مسیر می‌شود. خصوصاً اگر از راه‌های صعب‌العبوری مثل محیط برفی، لغزنده، رودخانه‌ها و … گذر می‌کنید، حضور باتوم کوه نتیجه‌بخش‌تر خواهد بود.

فرض کنید دو نقطه از شما به زمین می‌رسد که این نیرو و فشار را تقسیم کرده و به زمین انتقال می‌دهند. می‌بینید تا چه اندازه این عمل فشار را کاهش داده و استحکام را زیاد می‌کند؟

عصا کوهنوردی می‌تواند روی شدت ضربه‌های روی ساق، مچ و کف پا مؤثر باشد. این تأثیر‌گذاری در فرود خود را بیش تر از هر زمانی نشان می‌دهد، زیرا در هنگام پایین آمدن فشار بیشتری روی پاهای شما اعمال می‌شود و باتوم کوه نتیجه‌ی اثر‌بخش خود را بیشتر نمایان می‌کند. تحقیقاتی در این زمینه به عمل آمده که ثابت می‌کند عصا کوهنوردی تا 25% فشاری که بر زانو‌ها می‌آید را کاهش می‌دهد.

در واقع باتوم کوه با انتقال این فشار به بالا‌تنه نه تنها از پاهای شما محافظت می‌کند بلکه با به کار‌گیری دست‌ها که معمولاً در کوهنوردی بی‌تحرک هستند؛ موجب بهبود عملکرد و شرایط بدنی شما در طول فعالیت می شود.

همیشه از کودکی به ما آموزش داده‌اند که قبل از شروع هر ورزش شروع به گرم کردن کنیم یا آهسته تر شروع کنیم تا قلب شروع به آماده سازی کند. می‌دانید که با افزایش فعالیت، تپش قلب هم بیشتر از قبل می‌شود اما شروع ناگهانی با شدت بالا در یک ورزشی مانند کوهنوردی ممکن است تپش قلب شدیدی را به وجود آورد.

اما حضور عصا کوهنوردی در برنامه‌های کوهنوردی می‌تواند افزایش بی‌رویه‌ی ضربان قلب را کنترل کند که در شروع کوهنوردی بسیار کمک کننده است؛ اما بعد از مدتی به دلیل حرکات دست و پا افزایش ضربان قلب قطعاً اتفاق می‌افتد اما باتوم کوه می‌تواند از شروع ناگهانی یا افزایش بی‌رویه ضربان قلب در آغاز فعالیت جلوگیری کند.

در بلاگ کوهنوردی و اصول تأثیرگذار بر آن دیده‌اید که یکی از اولین اصل‌های کوهنوردی، گام‌برداری صحیح است. رعایت این اصل می‌تواند از شما در مقابل آسیب‌های کوهنوردی بی‌شماری که در اثر توجه نکردن به این اصل به وجود می آید محافظت کند، پیشنهاد می کنیم بلاگ آسیب های کوهنوردی را با دقت بیشتری بخوانید.

اما باتوم کوه موجب می شود قدم‌هایتان را با ثبات‌تر بردارید. در واقع استفاده از باتوم کوه به قدم‌های شما ریتم خاصی می‌دهد، گام‌هایتان را منظم‌تر از قبل می‌کند و سرعت قدم‌های شما را نیز افزایش می‌دهد.

طبق تحقیقاتی که در این زمینه به عمل آمده، باتوم کوه به عملکرد ماهیچه کوهپیمایان کمک می‌کند و به طور قابل توجهی درد روز‌های بعدی کوهپیمایی را نیز کم می‌کند. حتماً در بلاگ برنامه‌ریزی کوهنوردی در خصوص طرح‌ریزی قبل و بعد برنامه کوهنوردی اطلاع پیدا کرده‌‎اید و در مورد بهبود ریکاوری پس از کوهنوردی آگاهید. پس باید بدانید حضور باتوم کوهنوردی روند ریکاوری شما را تسریع می‌بخشد.

کوهنوردانی که از باتوم کوهنوردی در برنامه‌های خود استفاده کرده بودند درد‌های ماهیچه بسیار کمی داشتند. این گروه توان بدنی کمتری خرج کرده‌اند و در نتیجه به بهبود سریع‌تری نسبت به بقیه‌ی افراد دست پیدا می کنند. 

طبق تحقیقاتی صورت گرفته حتی آنزیم کراتین کیناز که نشان دهنده ی آسیب عضلات است؛ در 24 ساعت اول برای کوهنوردانی که بدون باتوم کوهنوردی فعالیت می‌کردند بسیار بیشتر از کوهنوردان با باتوم است. در واقع سطح آنزیم کراتین در در کوهنوردان دارای باتوم کوهنوردی، نزدیک سطح قبل از شروع کوهنوردی بوده است. این امر نشان می‌دهد که آسیب ماهیچه‌ای این دسته افراد دارای باتوم کوهنوردی چندان قابل توجه نخواهد بود.

این مزیت‌های عصا کوهنوردی و خصوصاً جلوگیری از آسیب عضلات و مفاصل انگیزه افراد را برای کوهنوردی بیش از پیش می‌کند. در واقع بسیاری از افراد به دلیل ترس از آسیب‌های کوهنوردی به بدن خود، قید کوهنوردی و حضور در طبیعت را می‌زنند. اما باید به این دسته از افراد بگوییم که کوهنوردی به خودی خود به شما آسیبی وارد نمی‌کند و بلکه بهره نگرفتن از تجهیزات کوهنوردی یا عدم آگاهی نسبت به جنبه‌های مختلف این فعالیت می باشد که ممکن است موجب صدمه به شما شود.

باتوم کوه یکی از مدارک اثبات این حرف بوده و با بهره‌گیری از آن نه تنها می‌توانید از آسیب‌های فعالیت کوهنوردی در امان بمانید؛ بلکه همان‌طور که پیش‌تر گفتیم موجب ریکاوری سریع‌تر شما خواهد شد.

ابتکار در کاربرد باتوم کوهنوردی

در واقع مزایای باتوم کوهنوردی فراتر از این حرف‌ها است. باتوم کوهنوردی مزایای جالبی به غیر از هم‌قدم شدن برای شما به وجود می‌آورد. در زیر به نمونه‌هایی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • باتوم کوهنوردی، یک استراحتگاه کوچک! اگر در مسیر خسته شدید می‌توانید روی عصای کوهنوردی خود برای مدتی استراحت کنید. عصا قسمتی از بار کوله پشتی را تحمل کرده و شما احساس سبک‌تر شدن می‌کنید.
  • عصای کوهنوردی یک کاوش‌گر است! هر کجا که می‌ترسید قدم بردارید یا به سطح اطمینان ندارید؛ باتوم کوهنوردی آن را برای شما چک خواهد کرد! پس آن چه که با چشمانتان نمی‌توانید ببینید به عصای کوهنوردی بسپارید.
  • در مقابله با حیوانات وحشی از آن استفاده کنید تا جانتان را نجات دهد. عصای کوهنوردی را بالای سر بگیرید تا بزرگتر از حالت عادی دیده شوید یا آن را به حالت نیزه در دست بگیرید و پرتاب کنید.
  • باتوم کوهنوردی در زمان در رفتگی یا شکستگی می تواند همانند یک آتل عمل کند اما برای اطلاعات بیشتر به آسیب های کوهنوردی اشاره می‌کنیم.
  • عصا کوهنوردی همان طور که می‌دانید سرعت حرکات شما را زیاد می کند. در واقع درگیر کردن دست‌ها باعث می شود به در راه اوج بگیرید و این حرکات پاندولی منظم شما را کم کم به سمت جلو سوق می دهد.
  • باتوم کوهنوردی تمام موانع را کنار می‌زند! بوته‌های خار یا تار عنکبوت؟ حقیقتاً عوامل خوشایندی نیستند و گاهی باعث آسیب پوست شما می‌شوند اما عصای کوهنوردی شما به سادگی آن ها را کنار می‌زند تا به سلامت عبور کنید.
  • از باتوم کوهنوردی می‌توانید به جای تیرک در ساخت سر‌پناه‌ها بهره بگیرید.
  • عصا کوهنوردی در مواقع اضطراری تبدیل به یک پارو می‌شود تا شما را بر روی آب هدایت کند.

 

شما چه ابتکاری در استفاده از باتوم کوهنوردی دارید؟ 

معایب باتوم کوهنوردی

می‌دانیم که این مسیر را تا به اینجا آمدید تا به این قسمت برسیم! معایب عصا کوهنوردی که برای همه عجیب است آیا وجود دارند؟ باید بگوییم بله! وجود دارند اما نه آن طور که به نظر می‌آید.

یک باتوم کوهنوردی مناسب نمی‌تواند دارای معایب باشد؛ اما اگر شما ایراداتی در بهره گیری از باتوم کوهنوردی خود می‌بینید به خاطر ماهیت باتوم نیست بلکه ممکن است به دلیل انتخاب نا‌درست شما یا استفاده نا‌صحیح از عصا کوهنوردی باشد. اجازه بدهید این مطالب را برای شما با دسته‌بندی در موضوع‌های مختلف شفاف‌تر کنیم.

تکنیک نادرست در استفاده از باتوم کوهنوردی

اگر فاصله بدن و عصا کوهنوردی بیش از اندازه  شود نه تنها از انتقال فشار جلوگیری می‌کند و دیگر کاهش فشار را حس نمی کنید، بلکه ممکن است باعث چرخش و تکان‌های ناگهانی شود که در این صورت تعادل کوهنورد به مخاطره می افتد. علاوه بر این به زاویه دستتان نیز توجه کنید. زاویه 90 درجه دستانتان می تواند مچتان را از هر آسیبی حفظ کند.

کاهش تعادل با استفاده مداوم از باتوم کوهنوردی

استفاده مداوم از باتوم کوهنوردی تعادل را کاهش می‌دهد! اجازه بدهید این جمله را اصلاح کنیم: استفاده نادرست از باتوم کوهنوردی است که حفظ تعادل کوهنوردان را کاهش می‌دهد. این که باتوم کوهنوردی مثل یک اعتیاد در دل کوهنوردان نفوذ کند و آن ها آن قدر به باتوم کوهنوردی عادت کنند که بدون آن نتوانند یک قدم بیشتر بردارند بیشتر شبیه یک افسانه است!

یک کوهنورد آگاه می‌داند چه زمانی ضروری است و چه زمانی دیگر به آن نیازی ندارد. و باتوم کوهنوردی طراحی شده تا در مواقع نیاز همراه شما باشد نه شما همیشه در کنار آن باشید.

لطفاً توجه کنید که هرگز با باتوم کوهنوردی پرش نکنید یا دویدن را تجربه نکنید. خصوصاً در سرازیری، مراقب باشید تا عواقب جبران ناپذیرش دامن شما را نگیرند.

غلاف کردن باتوم کوهنوردی

سوال بسیاری از کوهنوردان است که در مواقعی که نیازی به عصا کوهنوردی نداریم، چه باید کرد؟

می‌دانیم که در بعضی از مسیر‌ها، استفاده از عصای کوهنوردی غیر‌ممکن می‌شود. مسیر‌های دشوار کوهنوردی و راه‌های باریک کوهستانی از جمله مواردی هستند که استفاده از باتوم را برایتان مشکل می‌کنند پس باید استفاده از آن را به تعویق بیاندازید. اما اگر آن را هم چنان در دست رها کنید و با تسمه‌ها آن را حمل کنید ممکن است به سنگ‌ها و موانع راه گیر کند که به مچ دست شما آسیب‌هایی جدی وارد می کند. پس بهترین راه این است که آن را  روی کوله پشتی خود نصب کنید اما مراقب باشید!

بسیاری از کوهنوردی دستان و چشمانشان را به دلیل نصب نا‌درست باتوم کوهنوردی روی کوله پشتی همراهانشان دچار آسیب های جدی شدند. پس با جایگذاری صحیح باتوم از اتفاقات این چنینی جلوگیری کنید.

عدم راحتی در هنگام استفاده از عصا کوهنوردی

بسیاری از کوهنوردان از عدم راحتی در زمان کوهنوردی گلایه می کنند. برای مثال از این شکایت می کردند که در زمان کوهنوردی حضور عصا کوهنوردی عکاسی یا کار با جی پی اس را دشوار کرده است. شاید این دلیل پزشکی نباشد اما برای بسیاری از افراد مهم است. باید بگوییم این مشکل خیلی ساده‌تر از آن حل می شود که حتی نیاز باشد آن را بیان کنید!

خیلی ساده می‌توانید تسمه‌های عصا کوهنوردی را در مچ دست بگذارید تا دستانتان آزاد باشد و بتوانید هر چه می‌خواهید را لمس کنید یا با یک چلیک یک عکس ماندگار بگیرید.

افزایش ضربان قلب به دلیل استفاده از باتوم کوهنوردی

امیدواریم این شوخی باشد که بعضی افراد از افزایش ضربان قلب در کوهنوردی گله می‌کنند! باید به شما بگوئیم در هنگام کوهنوردی افزایش ضربان قلب امری طبیعی می باشد و درست است که دست ها در زمان کار با باتوم درگیر می‌شوند و با فعالیتشان ضربان قلبتان نیز کمی بالا می‌رود اما باید بدانید این امر موجب هماهنگی دست و پا می‌شود و تعادل شما را بالا می برد.

هر چند همان‌طور که گفتیم، باتوم کوهنوردی و حرکات دست موجب قدم‌های منظم و متناسب می‌شود و این موجب تناسبی در افزایش ضربان قلب در کوهنوردی می‌شود. جالب است بدانید طبق تحقیقات انجام شده حتی افراد دارای نارسایی قلبی نیز می‌توانند با باتوم کوهنوردی به طبیعت‌گردی بپردازند که نه تنها برای آن‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کند بلکه در بهبودشان نیز تأثیر گذار است. 

در ضمن باید اشاره کنیم این فعالیت موجب تقویت عضلات دست می‌شود و بدون حضور باتوم کوهنوردی ممکن است فرد عضلات پای تقویت شده و قوی داشته باشد اما با ضعف عضلات دست مواجه شود.

با وجود تمامی این مزایا و معایب شما در خصوص عصا کوهنوردی چه فکر می کنید؟ ما این اطلاعات را در اختیار شما قرار دادیم اما شما هستید که تصمیم می گیرید چه انتخابی در زندگی خود داشته باشید. تنها مسأله ای که سیاه کمان برای همه ی کوهنوردان جهان می خواهد، سلامتی، شادی و موفقیت است.

در دنیای ما ماجراجویی کنید:
مروری بر مطالب ذکر شده

خلاصه بلاگ باتوم کوهنوردی، مضر یا ضروری؟!

باتوم کوهنوردی یکی از تجهیزاتی است که بسیار به کوهنوردان کمک می‌کند اما با اینحال میبینیم در بین برخی افراد گاهی بحث در می‌گیرد که باتوم آیا مضر است یا ضروری؟! برای فهمیدن این سوال بهتر است ابتدا ضرورت استفاده از باتوم را بررسی کنیم.

هرچه سن بالاتر می‌رود باید بیشتر مراقب باشید، بنابراین استفاده از باتوم می‌تواند مراقبت کننده خوبی باشد. اگر اضافه وزن دارید یا کوله پشتی سنگین، باتوم می‌تواند درصدی از فشار وزن بر روی پاها را کم کند. دردهای مفصلی، با باتوم بسیار کمتر خواهند شد. در زمستان و برف کوبی که حتما باتوم داشته باشید. در گذر از رودخانه و مکان‌های پر از پوشش گیاهی، صد درصد وجود باتوم الزامی است.

باتوم زمانی می‌تواند مضر باشد که به درستی از آن استفاده نکنید. نحوه صحیح تنظیم باتوم را از بلاگ مربوطه مطالعه کنید. می‌توانید برای گام برداری صحیح باتوم و پاها، به حرکت چهرپایان دقت کنید. ممکن است شوکه کننده باشد اما حقیقت این است باتوم به شما یک جفت پای اضافه اهدا می‌کند تا به حفظ تعادل و تنظیم وزن کمک کرده باشد.

یادتان باشد در سربالایی‌ها باید طول باتوم را کوتاه‌تر کنید و در سراشیبی‌ها طول بیشتری به آن اضافه کنید. (حتما می‌دانید باتوم‌ها به دو صورت پیچی یا کلیپسی قابلیت افزایش و کاهش ارتفاع دارند.)

یکی از بهترین و بیشترین مزیت‌های باتوم کوهنوردی، حفظ تعادل است. در واقع باتوم فشار را از پایین تنه برمیدارد و به بالاتنه انتقال می‌دهد. برای درک راحت‌تر تصور کنید فقط بر دو نقطه فشار وارد شود، حالا اگر دو نقطه دیگری اضافه شود، مسلما سنگینی بین همه تقسیم می‌شود و از فشار وارد شده کاسته می‌شود. آن دو نقطه دوم، همان باتوم‌ها هستند.

علاوه بر آن، عصای کوهنوردی باعث می‌شود تا از شدت ضربات وارد شونده به مچ و ساق پا، کم شود. به همین دلیل باتوم یک محافظت کننده محسوب می‌گردد. یکی از کارایی‌های باتوم که کمتر به آن پرداخته می‌شود، حرکت دست‌ها می‌باشد. معمولا وقتی عصای کوهنوردی ندارید، دست‌ها بدون تحرک به سمت پایین افتاده‌اند که همین موضوع گردش خون را دچار مشکل می‌کند و شاهد باد کردن انگشتان هستیم.

باتوم می‌تواند از شدت ضربان قلب در زمان شروع فعالیت جلوگیری کند. البته افزایش ضربان قلب اجتناب ناپذیر است اما با داشتن عصای کوهنوردی این امر یک دفعه اتفاق نخواهد افتاد. علاوه بر این باتوم به شما یک ریتم منظم می‌بخشد. یعنی سرعت گام برداری در یک بازه مشخص اتفاق می‌افتد.

طبق تحقیقاتی که انجام شده است، افرادی که از عصای کوهنوردی استفاده می‌کنند، بعد از تمام شدن برنامه، در فاصله زمانی بسیار کمتری نسبت به سایر افراد، ریکاوری پیدا می‌کنند.

از فواید باتوم کوهنوردی هرچه بگویم بازهم کم است. اما خوب است بدانید علاوه بر فواید جسمانی، باتوم کاربردهای متفاوتی نیز دارد، در موقعیت‌های متفاوت استفاده‌های متنوعی می‌شود از این عصای جادویی داشت.

از باتوم می‌شود به جای تیرک یک سرپناه، آتل یک زخم، پارو یک قایق و … استفاده کرد. مهم این است شما چه نیازی داشته باشید؟!

یادتان باشد شما می‌توانید باتوم و هر تجهیزات دیگری را در سیاه کمان تهیه کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط