مقابله با حشرات در کوهنوردی

همان‌طور که میدانید با حضور در محیط‌های طبیعی با جانداران ناشناخته زیادی رو به رو می‌شویم و عدم آگاهی از آن‌ها باعث به وجود آمدن باور‌های نادرست و گاهی احساس ترس در ما خواهد شد. اما اگر شما هم یک طبیعت‌گرد هستید و بیشتر زمان خود را در طبیعت بکر و مابین جانداران از هر گونه‌ای سپری می‌کنید؛ پس باید آشنایی کاملی با آن‌ها داشته باشید. یکی از جاندارانی که شما را در کمپینگ، سفر‌های طبیعت‌گردی و کوهنوردی همراهی می‌کنند؛ حشرات هستند.

برای آشنایی با این گونه جانوران تا پایان این بلاگ همراه ما باشید. آن‌ها را بشناسید و برای خطراتی که ممکن است برایتان به وجود آورند، آمادگی پیدا کنید.

قبل از هر چیزی انواع حشرات را بشناسید!

قبل از گفتن هر گونه راهکاری می‌خواهیم انواع حشراتی که ممکن است در کمپینگ و کوهنوردی بر سر راهتان قرار بگیرد را به شما معرفی کنیم:

زنبور‌

فکر می‌کنیم زنبور‌ها یکی از اولین حشراتی هستند که از کودکی با آن‌ها آشنایی پیدا می‌کنیم. زنبور‌ها انواع مختلفی دارند و نمونه‌ای مثل زنبور عسل یکی از مفید‌ترین حشرات این کره خاکی محسوب می‌شود.

این موضوع نشان می‌دهد که تمام گونه‌های زنبور خطرناک نیستند. در واقع بگذارید جمله خودمان را اصلاح کنیم: بسیاری از گونه‌های این حشره، مانند زنبور عسل در پی خطر نیستند! اما توقع ندارید که دستتان را درون کندو عسل که خانه آن‌هاست کنید و آن‌ها در سکوت نظاره‌گر شما باشند! قطعاً در آن لحظه شاهد یک حمله گروهی موفقیت آمیز به سمتتان خواهید بود!

اما جالب اینجاست که زنبور‌های گرده‌افشان تنها یک بار توانایی نیش زدن دارند و با نیش زدن شما جانشان را از دست می‌دهند. اما اگر یک گونه از زنبور‌های وحشی یا به ‌اصطلاح waspبه پستتان بخورد؛ نیش‌های دردناک و حتی گاهی کشنده‌ای می‌تواند در انتظارتان باشد.

توصیه‌هایی حیاتی در خصوص مواجهه با زنبور‌ها

اگر حدس می‌زنید در نزدیکی شما کندو‌های عسل قرار دارند، پس بهتر است به این توصیه‌ها عمل کنید. البته درست است که نیش این زنبور‌ها به ندرت باعث مرگ می‌شود اما بدن بعضی افراد حساسیت شدیدی به زهر این حشره نشان می‌دهند.

پس بهتر است این افراد دارو‌های مناسب به همراه داشته باشند؛ زیرا حادثه خبر نمی‌کند و در عرض چند ساعت ممکن است به حالت کما برسند و گاهاً حتی مرگ را در پی داشته باشد. اما اگر شما نسبت به نیش این حشره هراس دارید، توصیه می‌کنیم لباس‌های رنگ روشن نپوشید و بیخیال استفاده از عطر‌های تند شوید.

کک‌

یکی از منفورترین حشرات دنیاست که حتی در تاریخ نیز ثبت شده است! این حشرات بسیار کوچک، بدنی محکم و حالتی جهنده دارند و از پستانداران خونگرم تغذیه می‌کنند. کک‌ها بیماری‌هایی مثل طاعون و تیفوس را منتقل کردند. در واقع این کک‌ها بودند که این بیماری‌ها را از موش صحرایی به انسان انتقال دادند و در سرتاسر اروپا هزاران قربانی را اسیر خود کردند.

اگر گرفتار کک در طبیعت شدید و به زندگی شهری بازگشتید؛ باید بدانید کک‌ها به علت عمر کوتاه حشره بالغ و عدم دسترسی به میزبان اصلی در مدت زمان کوتاهی از بین می‌روند اما در طی این مدت امکان دارد علاوه بر گزش شما به افراد نزدیکتان نیز حمله کنند. قطعاً تمایلی ندارید که عزیزانتان را درگیر همچین بلایی کنید. پس تا حد‌امکان از ورود به مکان‌های نگهداری حیوانات بدون لباس و کفش مناسب دوری کنید.

محل گزش کک‌ها معمولاً زیر ناحیه کش جوراب یا لباس زیر و کمر شلوار می‌باشند و می‌توانند دست‌ها و پا‌ها را نیز درگیر کنند. این گزش‌ها همانند جوش‌های قرمزی هستند که خارش شدیدی به وجود می‌آورند. اگر شما یا اطرافیانتان در گیر گزش این حشره منفور شدید؛ از الکل‌های طبی برای تسکین خارش آن استفاده کنید و حتی‌الامکان محل اقامت و کمپینگ خود را به دور از محل تجمع دام‌ها و حیوانات انتخاب کنید.

پشه‌ها و مگس‌ها

بگذارید بگوئیم مزاحم‌ترین حشرات زندگی شما! محال است در سفر‌های طبیعت‌گردی پشه‌ها و مگس‌ها را مشاهده نکرده باشید یا مزاحمت کلافه کننده‌ای را از طرف آن‌ها تجربه نکرده باشید. البته این مزاحمت‌ها فقط به این خلاصه نمی‌شود. این حشرات می‌توانند بیماری‌های مختلفی را منتقل کنند که بی‌شک با مهلک‌ترین آن‌ها از جمله مالاریا، بیماری خواب و تب زرد آشنایی کامل دارید. می‌دانید که انسان توانسته بیماری مثل مالاریا را کنترل کند؛ اما به طور قطع ریشه کن نشده و همچنان خطر‌آفرین است.

پشه آنوفل مسئول انتقال این بیماری است که به دلیل ظاهر معمولی که دارد نادیده گرفته می‌شود. البته نا‌گفته نماند که بعضی از مگس‌ها هم عادت به مکیدن خون انسان و انتقال آلودگی به هر نحوی را دارند.

توصیه‌های مفید برای مقابله با پشه و مگس

برای مقابله با این حشرات موذی بهتر است از برپایی کمپینگ در مجاورت مرداب‌ها، باتلاق یا هر گونه آب راکد خوداری کنید. انواع پشه مثل پشه خاکی معمولاً پاها را نشانه می‌گیرند؛ پس استفاده از پوشاک مناسب و گتر می‌تواند کارساز باشد. در آخر از اسپری‌های دور کننده حشرات غافل نشوید و از بسته بودن پشه بند چادر اطمینان حاصل کنید.

عنکبوت‌

یکی از حشراتی که قطعاً باید مراقب حضور آن‌ها باشید! این حشرات انواع مختلفی دارند و بعضی از آن‌ها به شدت سمی هستند. رتیل‌ها از نظر ظاهری شاید ترسناک‌تر باشند اما عنکبوت‌ها به شدت خطرناک‌تر هستند! بسیاری از عنکبوت‌ها پشت آرواره‌های خود کیسه‌های زهر دارند. البته اغلب آن‌ها هنگام گزش به جز خارش و التهاب مشکل دیگری ایجاد نمی‌کنند.

.به غیر از افرادی که به زهر آن‌ها آلرژی دارند و ممکن است تنگی نفس و حالت‌های کما را تجربه کنند. گونه‌ها بیوه سفید و سیاه در بین عنکبوت‌ها از نمونه‌های کشنده این حشره هستند. ولی دارو‌های ضد‌سم آن‌ها آن‌قدر گران وکمیاب است که در دسترس عموم قرار نمی‌گیرد. هر چند که زیاد جای نگرانی نیست، زیرا در ایران این گونه به ندرت گزارش شده است. برای جلوگیری از نیش عنکبوت پیشنهاد می‌کنیم لباس‌هایتان را قبل از پوشیدن حتماً بتکانید.

رتیل

اسمش هم ترسناک است و ظاهرش از همه حشرات مخوف‌تر می باشد. اما حقیقت این است که رتیل آنقدر‌ها هم خطرناک نیست! شاید گزش‌های دردناکی داشته باشد اما این حشره فاقد زهر است. اما به علت گاز دردناکی که دارد موجب التهاب و عفونت شدیدی می‌شود.

نحوه برخورد با گزش رتیل

پس اگر شما یا افراد گروهتان دچار گزش رتیل شدید، ابتدا محل زخم را به طور کامل شست و شو دهید تا التهاب آن کم شود و اگر آلودگی در سطح گزش باقی مانده بود، کاملاً از بین رود. این‌گونه می‌توانید احتمال هر گونه عفونت را از بین ببرید.

حواستان باشد زیرا گاهی رتیل محل گزش را به سادگی رها نمی‌کند. در این صورت با دقت و ظرافت سعی کنید آرواره‌های آن را از پوست مصدوم جدا کنید. می‌توانید از یک پنس کمک بگیرید اما باید توجه داشته باشید که با کشیدن یکباره‌ی آن، باعث پارگی پوست و تشدید مصدومیت نشوید.

عقرب

می‌دانیم که در ذهنتان نیش عقرب مرگبار‌ترین نیشی است که ممکن است گرفتارش شوید و از آن هیچ راه نجاتی نیست! اما همین جا صبر کنید. همین باور غلط باعث شده بسیاری از افرادی که توسط عقرب نیش زده می‌شوند؛ قبل از ورود سم به جریان خون و بدنشان، از ترس تمام روحیه خود را ببازند و بدنشان توانایی مقابله با مصدومیت را از دست دهد!

پس آن چیزی که از گزش عقرب باید در ذهن داشته باشید این است که گزش توسط عقرب حتماً نباید با مرگ همراه باشد. بلکه غالباً شما را دچار سرگیجه، سر درد، حالت تهوع، التهابات شدید و تب می‌کند. البته افراد آلرژیک باید بیشتر مواظب باشند زیرا نیش زدن می‌تواند آن‌ها را در معرض خطرات جدی قرار دهد.

در کل باید بدانید که درست است اشاره کردیم نیش عقرب کشنده نیست. اما با این حال همیشه خطرناک است! بیشتر اخبار از نیش‌زدگی عقرب از جنوب کشور شنیده می‌شود. خصوصاً نوعی از عقرب به نام «جراره» که بسیار خطرناک هستند. این گونه از عقرب‌ها زرد رنگ هستند و دم باریک و بلندی دارند و در مناطق کویری یافت می‌شوند پس اگر برنامه سفر به کویر را دارید این خطرات را به ذهن بسپارید تا به نحو احسنت از خود مراقبت کنید.

باید بدانید که عقرب‌ها به مکان‌های تاریک و دنج علاقه زیادی دارند. به همین دلیل در غار‌ها، شکاف سنگ ها و مکان‌‌های مشابه زندگی می‌‌کنند و حتی بعضی از آن‌ها قابلیت حفاری دارند و گودال هایی به عمق 50 سانتی متر حفر می‌کنند تا روز‌ها در دل زمین فرو روند و شب‌ها که تاریک است به سطح زمین بازگردند و مشغول شکار شوند.

پس بهترین راه برای مقابله با آن‌ها این است که اطلاعات مرتبط به عقرب‌ها را در ذهن بسپاریم و این‌گونه بتوانیم از خطر جلوگیری کنیم. البته پادزهر‌هایی نیز در مراکز درمانی وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را خریداری کنید. اما پادزهر شرایط نگهداری خاصی دارد و بعد از مدتی خواص خود را از دست می‌دهد. در ضمن باید مطمئن باشید که تزریق پادزهر برای فرد آلرژی تولید نکند. می‌بینید که استفاده از آن دشواری‌های زیادی دارد.

چگونه از شر حشرات در امان باشیم؟

وجود حشرات مزاحم ممکن است تجربه شیرین کمپینگ شما را کمی آبکی کند! مزاحمت این حشرات یک تنه می‌تواند در برابر تمام تجربه‌های جذاب شما بایستد و باعث بدخلقی شما شود. اما ما برای شما راهکارهایی داریم تا بتوانید از شر حشرات در طبیعت در امان بمانید:

همان‌طور که در بلاگ برنامه ریزی به آن اشاره کرده بودیم؛ قبل از حرکت به سوی کمپینگ در خصوص محیطی که در آن قرار می‌گیرید، اطلاعات کسب کنید. برای مثال بسیاری از مناطق کویری کشورمان برای کمپ زدن در شب اصلاً مناسب نیستند. زیرا همان‌طور که گفتیم گونه‌ای از عقرب‌های خطرناک در شب بر روی سطح زمین به دنبال شکار هستند. پس حتماً از مکانی که می‌خواهید بروید به اندازه کافی اطلاعات کسب کنید.

در ضمن مراقب باشید در نواحی که می‌دانید امکان حضور حشرات بیشتر است، کمپ نکنید. مکان‌های نزدیک به باتلاق یا اطراف رودخانه‌ها، مکان‌های مرطوبی هستند که محلی مناسب برای رشد و تغذیه‌ی پشه‌ها و سایر حشرات موذی به شمار می‌روند. باور کنید ارزشش را ندارد با عدم آگاهی جای نا‌مناسبی انتخاب کنید و صبح روز بعد با گزش‌های دردناک حشرات از خواب بیدار شوید.

اسپری‌ها یا پماد‌های ضد‌حشره‌ای تولید می‌شوند که می‌توانند پوست شما را از گزش حشرات حفظ کنند. پس زمانی که در طبیعت هستید به نقاطی از بدنتان که با لباس پوشیده نشده با اسپری یا پماد بپوشانید که نقاط مناسبی برای گزش حشرات نباشند. یادتان باشند در هنگام طلوع صبح و غروب آفتاب حشرات فعال‌تر می‌شوند پس در این زمان از شبانه‌روز باید در برابر حشرات حداکثر محافظت را داشته باشید.

البته حواستان باشد که این اسپری‌ها با مواد حشره کش متفاوت است. اسپری ضد حشره بر روی پوست شما زده می‌شود اما اسپری حشره کش در هوا زده می‌شود و از نزدیک شدن حشرات به محوطه شما تا حدی جلوگیری می‌کند البته باید دقت کنید این اسپری به مواد غذایی برخورد نکند زیرا می‌تواند سمی باشد و برایتان مشکل ساز شود.

البته در بعضی مواقع توتون نیز همین عملکرد را در قبال بعضی از حشرات دارند. بسیاری از طبیعت‌گردان با تجربه دور چادر خود توتون می‌ریزند تا از ورود حشرات یا بند پایانی چون عقرب جلوگیری کنند.

توجه به نوع لباس و پوششتان مسأله‌ای جدی و کاربردی است. بهتر است برای جلوگیری از گزش حشرات در سفر و کمپینگ از لباس‌های آستین بلند و کلاه استفاده کنید. همان‌طور که گفتیم در طلوع و غروب آفتاب امکان حمله حشرات تشدید می‌شود؛ پس حفاظت شما نیز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. با پوشش مناسب می‌توانید از ورود حشرات به بدنتان جلوگیری کنید.

پیشنهاد می‌کنیم در سفرهای طبیعت‌گردی بعدیتان از کفش ساق‌دار، جوراب‌های ساق بلند و همچنین شلوارهای بلند استفاده نمائید. از اصول پوشاک کوهنوردی چه می‌دانید؟

توصیه می‌کنیم از پوشیدن لباس‌هایی با رنگ روشن خودداری کنید. زیرا این رنگ‌ها حشرات را به خود جذب می‌کنند. پس از رنگ‌های کدر و کم رنگ استفاده کنید و قید عطر زدن را بزنید زیرا اصلاً به نفع شما نیست. جالب اینجاست که پوشاکی تولید می‌شوند که با استفاده از تکنولوژی‌های مختص به دور کردن حشرات می‌توانند از نزدیک شدن حشرات و نیش زدن شما جلوگیری کنند. از جمله این پوشاک حرفه‌ای می توان به کلاه‌های EX2 اشاره کرد.

لباس‌هایتان را قبل از استفاده بتکانید تا اگر حشرات قصد نزدیک شدن به شما را داشتند، بتوانید آن ها را از خود دور نگه دارید. خصوصاً کفش‌هایتان که محل خوبی برای مخفی شدن عقرب‌ها محسوب می‌شود را با دقت بیشتری بررسی کنید. هرگز هنگام شب کفش‌های خود را به حالت روباز بیرون از چادر قرار ندهید. می‌توانید از یک کیسه استفاده کنید و کفش‌هایتان را با آن‌ها بپوشانید

اگر قصد کمپینگ در طبیعت را دارید حتماً هنگام ورود و خروج از چادر کوهنوردی خود، مطمئن شوید که زیپ‌های چادر را بسته نگه می‌دارید. باز ماندن زیپ چادر امکان ورود حشرات را میسر می‌کند. بهتر است این نکته را در خصوص جیب‌های کوله پشتی یا کیسه خواب خود نیز رعایت کنید. با بسته ماندن زیپ کوله پشتی بعد از برداشتن لوازمتان احتمال ورود حشرات به داخل آن را به صفر نزدیک کنید.

حتی اگر قصد دارید پنجره‌های چادر کوهنوردی را باز کنید تا هوا درون آن جریان داشته باشد. حواستان باشد که پشه‌بند‌های توری چادر را بسته نگه دارید. می‌توانید در زمان خواب از پشه‌بند استفاده کنید تا با آرامش و خیالی آسوده به خواب بروید.

یادتان هست که گفتیم از زدن عطر خودداری کنید تا از جمع شدن حشرات جلوگیری شود؟ در واقع حشرات نسبت به بو توجه ویژه‌ای دارند. این بو فقط از زدن عطر ساطع نمی‌شود بلکه باید به بو غذا‌هایتان نیز توجه کنید. به‌طور مثال خوردن موز یا میوه‌های مشابه آن به دلیل قند زیادی که دارند باعث جذب حشرات می‌شوند. در ضمن ظرف‌هایتان را بعد از غذا خوردن بشوئید؛ زیرا نگهداشتن ظرف‌های کثیف مثل خوش آمد گفتن به حشرات موذی به محل زندگیتان است.

اگر قصد دارید منزل حشرات را پیدا کنید؛ در زیر سنگ‌ها و مابین علف‌ها به دنبالشان بگردید. قطعاً در این مکان‌ها پیدایشان خواهید کرد. اگر قصد دارید از علف‌زار‌ها و مکان‌های انبوه رد شوید؛ از پوشش کامل بدنتان مطمئن باشید یا از اسپری‌های دور کننده حشرات استفاده کنید. حتی بعضی از گیاهان در طبیعت بویی دارند که مانند اسپری دافع حشرات عمل می‌کند.

با شناختن این گیاهان می‌توانید مکان بهتری برای دوری از حشرات در برنامه کمپینگ خود پیدا کنید. اگر می‌خواهید سنگ‌های بزرگ را جا به جا کنید بی مهابا دستتان را زیر سنگ‌های بزرگ نبرید زیرا ممکن است با نیش زدن حشرات سوپرایز بدی در انتظارتان باشد.

جمع شدن زباله از عوامل جذب حشرات موذی می‌باشد. پس اگر به طبیعت سفر می‌کنید، برای بازگشت زباله‌ها برنامه‌ریزی کنید. بلاگ محافظت از محیط زیست را به یاد دارید؟ باید مراقب باشید هیچ ردی از خود در طبیعت باقی نگذارید. با جمع‌آوری زباله‌ها نه تنها از طبیعت محافظت می‌کنید، بلکه از جمع شدن حشرات در نزدیکی خود جلوگیری خواهید کرد.

در آخر مقابله با حشرات در کوهنوردی

باید بدانید با این که حشرات موجودات مزاحمی هستند، اما انسان توانسته در تمام این سال‌ها زندگی مسالمت‌آمیزی با آن‌ها داشته باشد. در واقع تمام سعیمان را می‌کنیم تا حشرات آسیبی به ما وارد نکنند. زیرا گاهی این آسیب می‌تواند تبدیل به خاطره‌ای دردناک شود.

شما از تجربه‌های مقابله با حشرات برای ما بگوئید. به نظرتان بهترین روش برای دوری از حشرات و مقابله با آن‌ها چیست؟

 

در دنیای ما ماجراجو کنید:
مروی بر مطالب ذکر شده

خلاصه بلاگ مقابله با حشرات در کوهنوردی

حشرات در زندگی روزمره نیز مزاحم تلقی می‌شوند. اما به قول سهراب سپهری؛ «و نخواهیم مگس از سر انگشت طبیعت بپرد…» طبیعت محیط زندگی حیوانات و حشرات مختلف است، کافی است ما راه‌های مقابله با آنها را یاد بگیریم.

در اولین قدم در مورد مکان مورد نظرتان اطلاعات کافی کسب کنید. مثلا کمپ در کویر ممکن است گزندگی با عقرب یا رتیل را به همراه داشته باشد. در نزدیکی دریاچه یا باتلاق پر از پشه و حشرات گزنده ریز است که قطعا آزاردهنده خواهند بود. به همین دلیل حتما در مورد مقصدتان اطلاعات کافی داشته باشید.

اسپری یا پماد ضد حشره برای بدن همراه داشته باشید. جایی از بدن که با لباس پوشیده نیست، اسپری بزنید. اینکار به مراتب بهتر از اسپری حشره کش به هوای آزاد است!

البته توصیه می‌کنم در قدم اول به انتخاب لباس دقت کنید. سعی کنید از شلوارک یا بلوزهای آستین کوتاه کمتر استفاده کنید. نه تنها حشره زدگی، بلکه تابش آفتاب و برخورد با گیاهان در تماس مستقیم پوست خطرناک است. حتما حواستان به کفش باشد در کمپینگ‌ها، ممکن است در داخل آنها خزندگان یا عقرب جا خوش کرده باشند! حتما قبل از پوشیدن تکان دهید.

حتما در زمان کمپ، زیپ‌ پشه بند را ببندید. حتی وقتی برای چند دقیقه قصد رفت و آمد دارید. بسته بودن زیپ مانع از ورود آنها به داخل چادر می‌شود، حداقل در آنجا امنیت داشته باشید. البته نه تنها چادر، بلکه زیپ لباس و کوله را نیز همینطور!

حواستان به غذاهای مصرفی باشد، مواد غذایی که عطر و بو زیادی دارند، حشره‌ها را جذب می‌کنند. به همین دلیل توصیه می‌شود سریع ظرف‌های کثیف را پاکسازی کنید تا به بهانه آن، حشره دورتان جمع نشود.

سنگ‌های بزرگ و گیاهان انبوه، محل تجمع حشرات و گزندگان متفاوتی هستند، خیلی نزدیک به این دو فاکتور کمپ نکنید. اگر قصد عبور از میان گیاهان را دارید، حتما لباس پشویده داشته باشید یا اسپری دفع حشره استفاده کنید.

هرجایی زباله باشد، مگس و حشره نیز است! پس زباله‌هایی که تولید می‌کنید را در پلاستیک دربسته و کمی دورتر از محل استراحت خودتان قرار دهید تا جذب حشره نکند. البته بعدا حتما یادتان باشد آنها را بردارید و با خود ببرید.

باید بدانید گزندگی حشرات فقط خارش و سوزش در پی ندارد. خیلی از آنها حامل بیماری‌هایی هستند که از حیوانات دریافت کرده‌اند و با نیش زدن انسان، آن را منتقل می‌کنند. مانند کک که طاعون را از موش صحرایی دریافت کرد و بعد با انتقالش به انسان‌ها یک کشتار دسته جمعی به وجود آورد. یا پشه و مگس‌ها که حامل بیماری مالاریا هستند، به همین دلیل تاکید می‌کنیم مقابله با حشرات را جدی بگیرید و همیشه لباس مناسب بپوشید.

پوشاک درست یکی از تاثیرگذارترین موارد هستند. طبیعت را با صحنه‌ی مد اشتباه نگیرید، جان شما مهم‌تر از عکس‌های زیبا است.

برای تهیه پوشاک تخصصی طبیعتگردی و کوهنوردی می‌توانید با فروشگاه آنلاین و حضوری سیاه کمان در تماس باشید تا هرآنچه نیاز دارید با بهترین کیفیت تهیه کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط