فایده نوشیدن آب در کوهنوردی

تا به حال به مفهوم کم آبی توجه کرده‌اید؟ هنگامی که بدن شما آب بیشتری نسبت به میزان مصرف خود استفاده کند یا به همان میزان از دست بدهد، دیگر بدن شما مایعات کافی برای انجام فعالیت‌های طبیعی خود ندارد و همچنین اگر کم‌ آبی بدن جبران نشود، این موضوع شدید‌تر می‌شود و دچار کم‌ آبی شدید می‌شوید که می‌تواند به صورت جدی مشکلاتی را برای شما ایجاد کند.

زمانی که هوا گرم است باید مایعات بیشتری بنوشید، زیرا به علت دمای هوا و تحرک، به نسبت تعریق بیشتری خواهید داشت که نتیجه‌ی باعث کم‌ آبی می‌شود. برای جلوگیری از کم‌ آبی بدن می‌توانید با نوشیدن مایعات بیشتر، آب کافی را به بدن برسانید؛ اما به شما توصیه می‌کنیم در صورت بروز کم‌ آبی شدید حتماً درمان پزشکی انجام دهید.

اهمیت وجود آب در بدن

– میزان کافی آب در بدن باعث می‌شود قدرت جذب اکسیژن در شما بالا برود که برای نفس کشیدن به آن نیاز دارید.

– سلول‌ها در بدن برای تأمین انرژی مورد نیاز از آب استفاده می‌کنند و بعد، از بدن خارج می‌شوند که این کار از طریق ادرار کردن، تعرق، دفع از طریق روده‌ها و حتی نفس کشیدن ما انجام می‌شود.

– آب می‌تواند در بدن به عنوان یک حل کننده برای اکثر مواد غذایی، مانند ویتامین‌ها و مواد معدنی عمل کند و جهت جذب مواد مفید غذایی و خرد کردن آن‌ها استفاده می‌شود.

– آب مهم‌ترین عامل برای سیستم خنک کننده و گرمایشی بدن است و تأثیر بسیار زیادی در حفظ سلامت مفاصل و جلوگیری از آرتروز و کمر درد دارد. در واقع به حفظ سلامت کمر و مفاصل شما در بهترین‌ حالت کمک فراوانی می‌کند و باعث می‌شود تا بدن شما در حالت آمادگی کامل بماند.

هیدراتاسیون و اهمیت آن در بدن

در واقع تعریف هیدراتاسیون به زبان ساده، روند یا فرآیند شرایطی برای جذب و ورود مایعات اضافی به بدن است. هیدراتاسیون در میزان کم‌ آبی بدن بسیار مهم است، به همین دلیل باید در این رابطه آگا‌هانه برخورد کنید. از علائم آن می‌توان به لکه بینی که از نشانه‌های اولیه کم آبی بدن است نیز اشاره کرد. آیا تا به حال آنقدر احساس تشنگی کرده‌اید که وقتی مقداری آب می‌خورید انگار بهترین حس دنیا را تجربه کرده‌اید؟

مسلماً این حس به دلیل کمبود بیش از حد میزان آب بدن به وجود آمده است. به عبارتی می‌توان گفت بدن شما آب کافی برای عملکرد درست را ندارد و جهت جایگزینی آب از دست رفته، بهترین روش، فرآیند هیدراتاسیون است که با انجام آن علائم کم‌ آبی بدن به سرعت از بین می‌رود.

کم‌ آبی بدن را در سرما و ارتفاع جدی بگیرید!

همانطور که می‌دانید هرچه ارتفاع و سرما در کوه بیشتر شود هوا هم خشک‌تر می‌شود و درجه رطوبت بسیار پایین می‌آید. در چنین شرایطی میزان از دست دادن آب در بدن شما دو برابر می‌شود که این کم‌ آبی مساوی با اُفت میزان اکسیژن است، زیرا این امر موجب می‌شود تا با سرعت بیشتری نفس بکشید و در مقابل باعث تبخیر رطوبت بدنتان می‌شود، همین طور فعالیت‌های بدنی‌ در کوه می‌تواند بر شدت کم‌ آبی بدن بیافزاید.

بهتر است به این موضوع توجه داشته باشید که نفس کشیدن در هوای سرد و خشک می‌تواند میل شما به آب را به شدت کاهش دهد که این امر باعث می‌شود علائم کم‌ آبی بدن و نیاز شما به آب را پنهان نگه ‌دارد. 

بنابراین باید مراقب این موضوع باشید و میزان مصرفی آب خود را بدون در نظر گرفتن هوای سرد یا گرم، با برنامه‌ریزی کنترل کنید تا دچار کم‌ آبی در ارتفاع نشوید. همچنین با مطالعه بلاگ راهنمای جامع برنامه‌ریزی کوهنوردیمی‌توانید این کار را دقیق‌تر انجام دهید.

مراقب علائم کم آبی بدن باشیم!

بیشتر افراد به خصوص ورزشکاران می‌دانند رنگ ادرار می‌تواند به خوبی کم آبی را در بدن نشان دهد، به این صورت که اگر رنگ ادرار زرد روشن یا بی رنگ باشد، شرایط ایده‌آل است اما هر چقدر زرد تیره‌تر و به سمت نارنجی برود، علائم کم‌آبی بدن پدیدار می‌شود و می‌تواند مشکلات بزرگ و جدی برای شما در طول سفر به وجود آورد.

در واقع تشنگی به هیچ وجه قابل اعتماد نیست. پس باید کاملاً این مسئله را جدی بگیرید و هوشیاری لازم را داشته باشید. علائم دیگری وجود دارد که این امکان را به شما می‌د‌هد تا بتوانید بهتر مراقب این موضوع مهم و حیاتی باشید. نشانه‌هایی مانند سردرد، خشکی پوست، گرفتگی عضلات، ترک خوردگی لب‌ها، بدن درد و بی‌حالی می‌توانند کم‌ آبی بدن شما را نمایان کنند. با آگاهی از اولین علائم می توانید کنترلش کنید یا به رفع کم‌ آبی بدن در بهترین زمان بپردازید.

درمان کم‌آبی بدن

هنگامی که میزان مایعات آنقدر کم می‌شود که اندام ها و عملکردهای بدن مانند گردش خون و تنفس نمی توانند به طور طبیعی و درست کار کنند، بدن در حالت کم آبی قرار می‌گیرد. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که بدن مایعات بیشتری از دست داده است.

به طور کل در تلاشیم تا در کوهنوردی میزان کم شدن آب بدن را کاهش دهیم و وقتی در ارتفاعات، ورزشی مثل کوهنوردی را انجام می‌دهید و دچار کم‌آبی می‌شوید، بهترین راه حل و پیشنهاد ما به شما، نوشیدن مایعات و استراحت کردن می‌باشد تا دمای بدن شما کاهش یابد.

در ضمن می‌توانید با مراجعه به بلاگ خواب راحت، مرز بین لذت و آشفتگی پیله ای گرم و راحت برای استراحت کردن در طبیعت انتخاب کنید.

فایده نوشیدن آب در کوهنوردی

چه کوهنورد حرفه‌ای باشید یا فقط به دنبال انرژی و هیجان بیشتر می‌گردید، هیچ فرقی نمی‌کند، زیرا یکی از بهترین راه‌ها هیدراته ماندن می باشد که می‌تواند درست‌ترین عملکرد را برای شرایط جسمی و ذهنی شما فراهم کند، در ضمن توجه داشته باشید که عملکرد هیدراتاسیون بدن شما کاهش پیدا نکند، زیرا بسیاری از مسائل به خصوص شرایط جسمی به آن وابسته می باشد. به همین منظور تعدادی از این نکته‌ها را با هم بررسی می‌کنیم.

1. آب کافی در بدن، موجب بهبود عملکرد شرایط ذهنی می‌شود

سیستم مغز ما برای عملکرد درست نیاز به آبرسانی مفید دارد، در واقع سلول‌های مغز برای انجام درست وظیفه‌ باید تعادل بین آب و الکترولیت‌ها را برقرار کند و وقتی که مغز مقدار زیادی آب از دست می‌دهد این تعادل به خطر می‌افتد. تجربه ثابت کرده است زمانی که تشنه هستیم در تمرکز کردن به مشکل بر می‌خوریم، بنابراین کم آبی می‌تواند در انجام عملیات ذهنی شما مشکل ایجاد کند.

2.خوردن آب، عملکرد بدنی را افزایش می‌دهد

به طور کلی به خصوص در کوهنوردی ثابت شده است که کم‌ آبی بدن باعث فشار‌ افزایش دمای بدن می‌شود که این تحمل فشار می‌تواند آستانه تحمل شما را هم نیز بالا ببرد. این موضوع در رشته پر طرفدار کوهنوردی می‌تواند کمک شایانی به شما کند. لازم به ذکر است که کم‌ آبی می‌تواند تأثیر به شدت زیادی بر روی عملکر‌های شما بگذارد، در واقع کم‌ آبی 1 تا 5 درصد بر روی فعالیت‌هایتان اثر می‌گذارد.

بنابراین با کنترل درست میزان آب بدن می‌توانید درصد صحیح عملکرد‌تان را به خوبی افزایش دهید و به رفع کم‌ آبی بدن بپردازید.

3. سلامتی قلب و عروق با آبرسانی درست در کوهنوردی

همانطور که می‌دانید قلب جزء مهم‌ترین عضو بدن محسوب می‌شود، پس حفظ سلامتی آن بسیار اهمیت دارد. در واقع قلب شما به طور مرتب با ضربان مشخص کار می‌کند و روزانه به طور معمول 7500 لیتر خون به سایر نقاط بدن پمپاژ می‌کند. آبرسانی به بدن یا به عبارتی هیدراته ماندن در کوهنوردی نیز بسیار اهمیت دارد، که با نوشیدن آب بیشتر از مقداری که از دست داده‌اید، می‌توانید به قلب کمک کنید تا با آبرسانی مناسب خون را به میزان بیشتری پمپاژ کند. در نهایت این فرآیند باعث می‌شود عضلات و اعضای بدن وظایفشان را به بهترین شکل انجام دهند که نتیجه این‌ها به صعودی لذت بخش ختم می‌شود.

4. آبرسانی درست، تنظیم دمای بدن را بهبود می‌بخشد

تأمین آب مورد نیاز بدن، این قابلیت را برای اعضای مختلف ایجاد می‌کند تا وظایفشان را به طور درست و کامل انجام دهند که از مزایای این فرآیند، ثابت نگه‌داشتن دمای بدن است. در واقع با عرق کردن دمای بدن پایین آمده و خنک می‌شود، زیرا اگر برای شما کم‌ آبی به وجود بیاید، می‌تواند به سرعت دمای بدن شما بالا ببرد و کار بیشتر اعضای مختلف بدنتان را مختل کند که این امر در کوهنوردی به خصوص در ارتفاعات بسیار خطرناک و جدی است.

5.آب کافی موجب هضم بهتر می‌شود

آبرسانی صحیح و رفع کم‌ آبی بدن می‌تواند عملکرد دستگاه گوارش شما را به بهترین شکل بالا ببرد، زیرا برای انتقال مواد زائد و غذا به آب نیاز است که کمبود آن باعث می‌شود دفع مدفوع بسیار دشوار شود و می‌تواند مشکلات زیادی را برای شما در طول کوهنوردی به وجود آورد.

6.نوشیدن آب می‌تواند گرسنگی را کاهش دهد

معده شما وقتی احساس سیری می‌کند که به مغز فرمان سیری داده شود، در واقع آب می‌تواند فضایی را درون معده اشغال کند و باعث می‌شود احساس سیری موقت کنید تا زمانی که به غذای مناسب دسترسی پیدا کنید.

7. نوشیدن آب عملکرد کلیه را بهبود می‌بخشد

یکی دیگر از فواید آبرسانی درست و اصولی می‌توان به پاکسازی بدن نیز اشاره کرد که باعث می‌شود ادرار رقیق شود. در واقع این امر می‌تواند به کلیه‌ها کمک جدی کند، به این صورت که از طریق ادرار مواد مضر در خون از بدن خارج می‌شود و همچنین با گشاد شدن رگ‌ها، خون می‌تواند به بهترین شکل به کلیه‌ها برسد تا بهترین عملکرد را در بدن داشته باشد.

8. آب کافی در بدن موجب کاهش سردرد می‌شود

کم‌آبی بدن باعث ایجاد سردرد می‌شود. در پزشکی این موضوع ثابت شده است؛ اما بعضی از مواقع مشاهده شده که کم‌ آبی بدن می‌تواند غلظت خون را به شدت کاهش دهد و همچنین در مقابل تحریک پذیری شما بسیار بالا می‌رود و همین امر موجب بروز میگرن و سردرد می‌شود.

9. آبرسانی اصولی می‌تواند خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهد

تأمین آب مورد نیاز و درمان کم‌ آبی بدن می‌تواند تمام اجزا را در سلامت نگه دارد تا وظایفشان را به طور دقیق و درست انجام دهند. بنابراین با هوشیار بودن در برابر علائم کم‌ آبی بدن و آبرسانی مناسب، عفونت به شدت کاهش پیدا می‌کند و در کنترل فشار خون بسیار مؤثر است.

بنابراین می‌توان گفت آب جزء ماده‌های حیاتی برای زندگی به خصوص ورزشکاران است که ورزش کوهنوردی هم از این قاعده مستثنی نیست.

قطعاً برای یک صعود فنی و لذت‌بخش، علاوه بر ابزار مناسب، به شرایط جسمی ایده‌آلی نیاز دارید تا بتوانید بهترین عملکرد را داشته باشید. در واقع این فرآیند می‌تواند با تأمین آب مورد نیاز بدن صورت گیرد که با کنترل میزان مایعات مصرفی در بدنتان و توجه داشتن به علائم کم‌ آبی بدن  می‌توانید در بالاترین آمادگی جسمی و ذهنی کوهنوردی کنید. به یاد داشته باشید که کم‌ آبی بدن، کارایی اعضای مختلف را به طور چشم‌گیری کاهش می‌دهد و باعث بروز مشکلاتی در طول مسیر برای شما می‌شود.

پس اگر در کوهنوردی تأمین آب مورد نیاز به طور صحیح و ایمن انجام شود، فواید پزشکی زیادی دارد مانند کاهش خطر ابتلا به دیابت، سرطان روده بزرگ، پوکی استخوان، حملات قلبی و بسیاری از موارد دیگر. همچنین می‌تواند به کاهش خطر ناتوانی و افزایش عملکرد کلی بدن کمک شایانی کند. اگر می‌خواهید به موفقیت در کوهنوردی برسید و از مزایای بی‌نظیر آن بهره ببرید، به شما توصیه می‌کنیم که علائم کم‌ آبی بدن را بررسی کنید و بعد با آگاهی از شرایط جسمی، صعود‌تان را آغاز کنید تا یک تجربه شیرین در خاطرتان ثبت شود.

در دنیای ما ماجراجویی کنید:
مروری بر مطالب ذکر شده

خلاصه بلاگ 9 فایده نوشیدن آب در کوهنوردی

کم آبی بدن زمانی رخ می‌دهد که بدن آب بیشتری نسبت به آب دریافتی، مصرف کند، یا همان میزان آب را از دست بدهد. معمولا این اتفاق در زمان انجام فعالیت‌های بیشتر، اتفاق می‌افتد. اگر کم آبی جبران نشود، علاوه بر کاهش عملکرد بدن و فعالیت، باعث بروز مشکلات جدی‌تری خواهد شد.

اگر بخواهیم از اهمیت وجود آب در بدن بگوییم، باید بدانید شما حتی برای نفس کشیدن نیاز به آب دارید! سلول‌های بدن برای اینکه بتوانند انرژی لازم را تولید کنند به آب احتیاج دارند که به صورت تعریق، ادرار، دفع از طریق روده و حتی تنفس دفع می‌شود.

آب در بدن به نوعی حل کننده مواد غذایی است و باعث جذب بهتر مواد معدنی غذاها می‌شود. علاوه بر آن آب کافی بدن، یک سیستم خنک کننده و گرمایشی طبیعی است که دمای بدن را متعادل و با توجه به محیط اطراف تنظیم می‌کند و در حفظ سلامت مفصل‌ها بسیار تاثیرگذار است.

هیدراتاسیون، یعنی روشی برای آب رسانی بدن و جبران کم آبی به وجود آمده. هیدراته ماندن یکی از اصلی‌ترین اصول کوهنوردی است که باید آن را به خوبی انجام دهید. مخصوصا در ارتفاعات و هوای سرد. خیلی از مواقع فکر می‌کنید چون هوا سرد است، بدن نیاز چندانی به آب ندارد. این اشتباه‌ترین باوری است که می‌توانید داشته باشید.

در ارتفاعات و هوای سرد، به دلیل خشکی هوا، رطوبت کمتری موجود است در نتیجه بدن دو برابر بیشتر آب از دست می‌دهد. حتما می‌پرسید چرا؟ به دلیل اینکه سطح اکسیژن هوا کمتر است، شما بیشتر نفس می‌کشید و همین موضوع باعث تبخیر رطوبت بدن می‌شود. همین اتفاق در هوای گرم نیز می‌افتد. پس سرما و گرما فرق فرقی ندارد، بدن همیشه نیاز به آب دارد.

برای اینکه بتوانید تشخیص دهید بدن هیدراته است یا خیر، می‌توانید به رنگ ادرار توجه کنید. هرچه روشن‌تر باشد یعنی میزان آب بدن بهتر است و اگر به رنگ زرد و تیره‌تر برود یعنی هشدار برای هیدراتاسیون!

اگر حواستان به مصرف به موقع آب نبود و دچار دهیتراته شدن، شده‌اید؛ بهترین کار این است کمی استراحت کنید و در زمان استراحت آب بنوشید تا بدن بتواند کمی آب مصرف شده را جبران کند. اگر در خال انجام فعالیت باشید، اینکار سخت‌تر رخ می‌دهد. قبل از کم آبی در حین فعالیت نیز استفاده کنید تا به این درجه نرسید.

یادتان باشد همیشه قبل از اینکه احساس تشنگی کنید، آب بنوشید. برای اینکه بتوانید مصرف آب را مدیریت کنید از کمل بگ و قمقه استفاده کنید. بهتر است جرعه جرعه و به صورت متداول اینکار را تکرار کنید تا بدن همیشه آب داشته باشد.

از فواید آب رسانی به بدن می‌توان به بهبود عملکرد شرایطی ذهنی اشاره کرد. البته تقویت عملکرد بدنی و فیزیکی نیز رخ می‌دهد. سلامتی قلبی و عروقی، تعادل در حفظ دمای بدن، هضم بهتر غذاها، کاهش احساس گرسنگی، بهبود عملکرد کلیه‌ها، کاهش سردرد، کاهش خطر ابتلا به بیماری‌ها و… چندین نمونه از فواید بی‌شماری است که نوشیدن آب دارا است.

به همین دلایل می‌گویند آب مایع حیات است. کمبود آب، باعث بروز بیماری‌های زیادی می‌شود و در کل فعالیت اندام‌های داخلی و ذهنی را دچار اختلال می‌کند. پس نوشیدن آب را جدی بگیرید، مخصوصا در زمان‌های کوهنوردی!

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط