8 اشتباه کوهنوردان تازه کار و راه‌های اجتناب از آنها

در سیاه کمان ما قصد داریم با آموزش مسائل مختلف از ایجاد اشتباهات شما در کوهستان جلوگیری کنیم. البته می‌دانیم که کوهستان غیر‌قابل پیش‌بینی است و حتی با تجربه‌ترین افراد هم ممکن است به خطا بیافتند. در واقع این اشتباهات برای هر کوهنوردی ممکن است اتفاق بیافتد.

کوهنوردان با برنامه‌های مختلفی که می‌روند و کسب تجربه‌های متعدد خود را برای برنامه‌های بزرگتر حاضر می‌کنند اما مسائلی وجود دارند که ناخودآگاه برای افراد تازه‌کار به دلیل عدم تجربه پیش می‌آیند. این مشکلات تنها به دلیل عدم آگاهی و تجربه به وجود آمده پس به سادگی میتوان از آن جلوگیری کرد.

یادتان باشد کوهنوردی فواید بسیاری برای جسم و روحتان دارد و برای شروع آن حتی نیاز به استعداد خاصی ندارید. شاید یک فرد هر چقدر تلاش کند نتواند یک بازیکن بسکتبال خوب شود اما هر کس با کسب آگاهی و تجربه می‌تواند کوهنورد خوبی شود.

بهترین راه برای جلوگیری از هرگونه اشتباه در کوهستان

قطعاً برنامه‌ریزی یک راه جادوئی است، زیرا به راحتی انجام می‌شود اما تأثیر‌گذاری بی‌نظیری دارد. بهتر است قبل از هر چیزی بدانید که برنامه‌ریزی کوهنوردی می‌تواند از بسیاری از اشتباهات شما جلوگیری کند. برای مثال اگر بخواهید تجهیزات مناسب برنامه خود را انتخاب کنید باید پیش از آن، مسیر و اقلیم برنامه خود را مشخص کنید و اینکه از روز قبل به تمام تجهیزات مورد نیازتان فکر کنید امکان جا گذاشتن لوازم مورد نیازتان را صفر می‌کند. 

فراموش نکنید برای برنامه‌ریزی کوهنوردی خود زمان و حوصله به خرج دهید. به خصوص برای افراد مبتدی بسیار مهم است که این مسأله را به صورت جدی پیگیری کنند. برنامه‌ریزی جلوی اشتباهات بسیاری را در کوهنوردی خواهد گرفت.

چه اصراری دارید که برای اولین برنامه کوهنوردی خود به تنهایی بروید؟ به همراه بردن یک دوست یا کوهنورد میتواند خیلی دلگرم کننده باشد. نه تنها در راه یک هم‌صحبت دارید بلکه می‌توانید از تجربیاتش استفاده کنید و بیشتر در امان بمانید. به قول معروف، این افراد با تجربه، «چم و خم» کوهنوردی را خوب بلدند!

حتی با تجربه‌ترین کوهنوردها هم در بار 10001‌ام برنامه کوهنوردی ممکن است با چالش جدیدی رو به رو شوند که اصلاً قابل پیش‌بینی نبوده است! یادتان باشد دوری و نزدیکی یک کوه از سطح شهر نمی‌تواند از خطرناک بودن آن جلوگیری کند. تنها راهی که می‌توانید به وسیله آن از خطرات ایمن بمانید؛ افزایش دانش شما است.

بسیاری از افراد هستند که قصد دارند کوهنوردی را شروع کنند اما نمی‌دانند چطور باید یک مسیر کوهنوردی پیدا کنند؟

برای این دسته از افراد توصیه‌هایی جدی داریم.

ابتدا باید بگوئیم انتخاب مسیر کوهنوردی به میزان علاقه شما به فعالیت و سطح تناسب اندام شما بسته است و این متغیرات می‌تواند به انتخاب شما جهت دهد. البته حتماً در نظر داشته باشید که انجام روزانه تمرینات سبک به شما در پیاده‌روی کمک می‌کند. باید بگوئیم فاجعه اصلی آنجاست که ماه‌ها هیچ تحرکی نداشته باشد و ناگهان بدن خود را با حضور در کوهستان، افزایش ارتفاع و ماندن در آفتاب سورپرایز کنید! آرام شروع کنید و صبور باشید.

فراموش نکنید که آموزش نقش مهمی در کیفیت برنامه کوهنوردی شما دارد. پس اصول گام‌برداری را از بر کنید و شروع به تمرین یادگیری‌های خود در کوهستان کنید. اگر نمی‌دانید باید از کجا شروع کنید اینجا کلیک کنید تا شما را راهنمایی کنیم.

در ادامه می‌خواهیم این مشکلات را یک به یک برای شما بررسی کنیم و راه‌هایی برای جلوگیری از آن‌ها پیش رویتان بگذاریم.

اشتباه شماره 1: پوشیدن لباس نا‌مناسب

راه حل: لایه لایه لباس پوشیدن

یک راه برای تشخیص یک دوست خوب کوهنورد این است که با یک شلوار جین در جلویش حاضر شوید و بگوئید من برای کوهنوردی حاضر هستم! اگر دیدید یک سیلی محکم روی صورتتان آمد، دوست و همراه کوهنوردی خوبی برای خود انتخاب کردید!

در واقع، شاید جین انتخاب مناسب برای فعالیت‌های مختلف باشد و به دلیل راحتی و اسپرت بودن انتخاب بسیاری از افراد شود اما باید بدانید جین و کوهنوردی تا قیامت دشمن های ‌خونین هم محسوب می‌شوند! در واقع استفاده از جین در کوهنوردی اصلاً عاقلانه نیست. جین باعث سایش پوست شما  در نقاط حساس بدن می شود و با جذب آب، عرق و دیر خشک شدن هر بلایی می‌خواهد بر سر شما می آورد!

 در واقع پوشیدن شلوار جین در کوهنوردی بلایی است که هر فرد ممکن است تنها یک بار بر سر خود بیاورد. زیرا با تجربه‌ی یکباره‌ی آن متوجه نا‌مناسب بودن آن می‌شوید و قید آن را برای همیشه در کوهنوردی می‌زنید.

لایه‌های لباس کوهنوردی را به گونه‌ای گلچین کنید که برای تغییرات آب و هوا آماده باشید.

تصور کنید در یک روز فوق‌العاده در یک طبیعت بکر هستید اما به علت درد و تاول‌های پاهایتان نمی‌توانید از آن لذت ببرید! چه چیزی می‌تواند از آن بدتر باشد؟ کفش نا‌مناسب یا انتخاب نا‌درست سایز از دلایلی است که می‌تواند پاهایتان را دچار تاول کند. این یکی از کوچک‌ترین عوارضی است که تجهیزات نادرست می‌تواند به شما وارد کند.

شاید شلوار جین شما را در عکس‌ها خوش‌تیپ‌تر نشان دهد اما فراموش نکنید ما در کوهنوردی باید راحتی و امنیت داشته باشیم. پس شلوار کوهنوردی خود را از میان محصولات مناسب کوهنوردی انتخاب کنید. شما بسته به فعالیتی که انتخاب می‌کنید به تجهیزات متفاوتی نیاز پیدا خواهید کرد. اما سعی کنید انتخاب دقیق و منحصر به فردی در هر کدام داشته باشید. شما به ما بگوئید در برنامه‌هایتان به چه تجهیزات کوهنوردی نیاز دارید؟

اشتباه شماره 3: برخورد به تاریکی در کوهنوردی

راه حل: مدت زمان پیمایش خود را پیش‌بینی کنید!

در برنامه‌ریزی کوهنوردی قطعاً زمان پیمایش مسیر رفت و برگشت را بررسی می‌کنید. حتماً یک نقشه کاغذی یا روی گوشی خود نقشه‌ای داشته باشید تا ببینید کجای مسیر هستید و اگر پیمایش شما مطابق برنامه‌ریزی کوهنوردی انجام نمی‌شود از هر کجا که صلاح نیست بازگردید تا به تاریکی هوا برخورد نکنید.

می‌دانیم که تا زمانی که تجربه نداشته باشید حتماً نمی‌دانید پیمایش در کوهستان با سطح صاف بسیار متفاوت است و به غیر از انرژی، زمان بیشتری هم از شما می‌گیرد. با توجه به این مسائل در زمان‌بندی حتماً جایی برای تأخیر نیز در نظر داشته باشید.

اشتباهی که بسیاری از کوهنوردان آماتور انجام می‌دهند، این است که زمان رفت و آمد را در نظر نمی‌گیرند. لطفاً شما مسیری که باید تا کوهستان طی کنید و بررسی کنید و برای آن زمان تعیین کنید. بعد از چند ساعت پیاده روی آن هم زمانی که اولین تجربه کوهنوردی را پشت سر می‌گذارید، چند ساعت رانندگی در منزل می‌تواند بسیار طاقت فرسا باشد.

اگر می‌خواهید برای رفت و برگشت خود نیز زمان تعیین کنید، مدت زمانی را به نشستن، استراحت، غذا خوردن و لذت بردن از منظره‌های راه نیز در نظر داشته باشید.

اشتباه شماره 4: نادیده گرفتن آب و هوا

راه حل: یک سرچ ساده برای پیش‌بینی آب و هوا

همیشه کانال‌ها و سایت هواشناسی را چک کنید تا با آگاهی کامل از آب و هوای منطقه به برنامه کوهنوردی بروید. فرض کنید یک کوهنوردی در هوای گرم تابستانی را شروع کردید اما در میانه راه، بارش باران شما را غافلگیر می‌کند در حالی که نه راه پس دارید و نه راه پیش! به نظرتان در این وضعیت چه کسی را باید سرزنش کرد؟ قطعاً خودتان را! با یک سرچ ساده در گوگل می‌توانستید به پیش‌بینی آب و هوایی دست پیدا کنید و بزرگترین مشکلات روزتان را حل کنید اما این موضوع را از خود دریغ کردید.

یادتان باشد تغییر آب و هوا در کوهستان هیچ گاه خبر نمی‌کند. در عرض چند ثانیه آسمان آفتابی و صاف می‌تواند ابری و بارانی شود؛ اما اگر تجهیزات مورد نیاز را به همراه داشته باشید این موضوعات شما را نگران نمی‌کند!

اگر بخواهیم خلاصه کنیم باید بگوییم: اگر برای هوای سرد و مرطوب آماده نیستید پا در دل طبیعت جنگل و کوهستان نگذارید! زیرا هوای کوه قابل پیش‌بینی نیست و بهتر است برای هر چیزی آماده باشید.

کوله‌چینی مهارتی است که تأثیر‌گذاری فوق‌العاده ای بر کیفیت برنامه کوهنوردی دارد. شاید یک کوهنورد پس از سال‌ها تجربه در برنامه‌های کوهنوردی به آن آگاهی رسیده است اما ما به شما یک میان بر ساده را نشان می‌دهیم: بلاگ آموزش کوله‌چینی!

شما قرار است بیشتر از هزاران قدم در هر برنامه بردارید و این موضوع را هم در نظر بگیرید که زمین کوهستان مسطح نیست و قطعاً در شرایط سختی قرار می‌گیرید؛ پس چرا هنوز هم کوله‌پشتی شما پر از لوازم بلا استفاده است؟

اشتباه شماره 6: گم شدن و سر در گمی در مسیر کوهنوردی

راه حل: نقشه‌ای به همراه داشته باشید و بدانید آن را چگونه بخوانید!

شما همیشه به یک نقشه نیاز دارید!

فرقی نمی‌کند روی کاغذ باشد یا در گوشی تلفن همراه شما به صورت آفلاین قابل استفاده باشد مهم این است بتوانید راحت نقشه را بخوانید و مسیر خود را  در آن پیدا کنید.

البته بعد از اینکه می‌دانید نباید تنها به کوه بروید و همیشه نقشه را به همراه داشته باشید یک نکته‌ی حیاتی دیگر وجود دارد که گفتنش اینجا خالی از لطف نیست. حتماً به دیگران بگویید کجا می‌روید و کی بر می‌گردید؟

موارد بسیاری پیش آمده که فرد گم شده اما کسی نمی‌داند او به کدام منطقه رفته است؟ همین مسأله موجب می‌شود بیشتر زمان برای جست و جو فرد تلف شود در حالی که در همان لحظه ممکن است جان او در خطر باشد!

اجازه بدهید برای شما یک مثال بزنیم تا واضح‌تر این مسأله را درک کنید. فیلم 127 ساعت را دیده‌اید؟ اگر تمایل زیادی به گشت و گذار‌های انفرادی در دل کوه دارید پیشنهاد می‌کنیم این فیلم را ببینید تا متوجه شوید چه خطراتی ممکن است شما را تهدید کند!

در این فیلم فردی که بسیار علاقه‌مند به طبیعت بود؛ بدون آن که به کسی اطلاع دهد به سمت دره‌ای حرکت می‌کند. اتفاقاتی باعث می‌شود در جایی گیر کند و بعد از گذشت 127 ساعت مطمئن می‌شود کسی قرار نیست به کمک او بیاید و همان جا دست خود را با چاقو کوهنوردی می‌برد!

نه، شما قرار نیست دست خود را قطع کنید! البته به آن شرط که از آگاهی کافی از کوهستان برخوردار باشید و تمام جوانب احتیاط را رعایت کنید و حتماً اطلاعات برنامه خود را با فردی در میان بگذارید. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید بلاگ برنامه ریزی کوهنوردی را دوباره مطالعه کنید. این موضوع قطعاً قسمتی از برنامه‌ریزی شما خواهد شد.

مسیر‌های کوهنوردی را دست کم نگیرید! یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید به آن حسابی فکر کنید، شناخت توانایی‌های خود و تعیین اهداف واقع‌بینانه است. در هنگام انتخاب مسیر باید دقت کنید که تا چه اندازه می‌خواهید راه بروید و تا چه ارتفاعی می‌خواهید صعود کنید؟ فکر نکنید که اگر یک کیلومتر را در جاده صاف در یک ربع طی می کنید؛ در کوهستان نیز به همین منوال می‌گذرد! در ارتفاع این مسافت زمان بیشتری از شما می‌گیرد ضمن اینکه انرژی شما را هم تخلیه می‌کند.

اگر چه این موضوع که خودتان را به چالش بکشید خیلی جذاب است اما فراموش نکنید شما به کوهستان آمدید تا از آن لذت ببرید نه آنکه جان خود را به خطر بیاندازید! درست است که ما قصد داریم آگاهی مورد نیازتان را به شما بدهیم اما گاهی در شرایط خاص محیط کوهستان را فقط یک فرد با تجربه می‌تواند رام خود کند!

در کوه دچار غرور نشوید و همراه از پیشکسوتان این راه راهنمایی بخواهید. تنها آمادگی بدنی شما نمی‌تواند شما را سلامت به قله برساند و بازگرداند. بلکه آگاهی و اطلاعی نیاز دارید تا این مسیر را به سلامت طی کنید. اگر با یک گروه فعالیت می کنید حتماً توان ضعیف‌ترین فرد گروه را مد نظر کار خود قرار دهید.

به عنوان یک کوهنورد تازه کار شاید با آداب و اصول محافظت از محیط‌زیست آشنایی نداشته باشید. این مسأله را باید از برنامه‌ریزی کوهنوردی به خاطر بسپارید و در طول مسیر، مکان اقامت، بازگشت تمام حواس خود را به احترام به طبیعت و حیات‌وحش و جمع آوری زباله‌ها جمع کنید.

فراموش نکنید شما در برابر محیط زیست و حفظ آن برای آیندگان مسئولید! خوب همه اشتباه می کنند اما با خواندن بلاگ محیط زیست می‌توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید و حتی دیگران را نیز از این مسائل آگاه کنید. با کمک یکدیگر می‌توانیم از محیط زیست محافظت کنیم و مکان‌های طبیعی را زیبا‌تر و تمیز‌تر از لحظه‌ای که به آن وارد می‌شوید؛ ترک کنید.

یکی از ساده‌ترین کار‌هایی که می‌توانید در این خصوص انجام دهید بردن یک کیسه و جمع آوری زباله‌های شخصی خودتان است. با این روش مطمئن باشید هیچ گاه در کنار چشمه‌ها و طبیعت زباله‌‍ای نخواهیم دید!

می‌خواهیم در این قسمت، حقیقت عجیبی را به شما بگوییم! در واقع هر چقدر هم برنامه‌ریزی، تحقیق یا تمرین کرده باشید؛ باز هم اشتباه برای کوهنوردان مبتدی غیر قابل انکار است. پس به جای سرزنش کردن خودتان از آن درس بگیرید! مادربزرگ‌ها یک ضرب‌المثل زیبایی داشتند که اینجا واقعاً به کارتان می‌آید: «همه تو شکم مادرشون یاد نگرفتن!»

شما هم کم کم یاد می‌گیرید. بهترین کار برای یادگیری این است که از اشتباهات خود درس بگیرید تا دیگر تکرارشان نکنید. همه‌ی مردم در فعالیت‌هایشان اشتباه می‌کنند. خصوصاً اگر بار اولشان باشد که مشغول به کاری می‌شوند. پس لطفاً به خودتان سخت نگیرید تنها آرام باشید و کم کم از روند تغییرتان از یک کوهنورد مبتدی به یک حرفه ای لذت ببرید

از اشتباهات خود گذر کنید، بخندید و یاد بگیرید. یادتان باشد تمام اشتباهات شما توسط افراد دیگری تکرار شده‌اند!!

قانون طلایی اشتباهات

سوالات سیاه کمان

  • شما به عنوان یک کوهنورد تازه‌کار چه اشتباهاتی کرده‌اید و چه درسی از اشتباهات خود گرفته‌اید؟
  • اگر یک کوهنورد حرفه‌ای هستید، حاضرید از تجربه‌هایتان به افراد تازه کار بگویید؟ 
در دنیای ما ماجراجویی کنید:
مروری بر مطالب ذکر شده

خلاصه بلاگ اشتباهات کوهنوردان تازه‌کار

کوهنوردی ورزشی است که بیشتر از هرچیزی یک اراده قوی نیاز دارد. برای اینکه کوهنوردی را شروع کنید، می‌توانید از همین فردا اقدام کنید! اما همیشه کوهنوردان تازه کار، در یک سری مسائل دچار اشتباه می‌شوند. بهترین گزینه برای جلوگیری از این اشتباهات، برنامه ریزی دقیق است. با برنامه ریزی شما می‌توانید از فاکتورهای مهمی که در مسیر با آن مواجه می‌شوید مطلع گردید و به نوعی غافلگیری کمتری دارید.

همیشه محتاط رفتار کنید. اگر یک تجربه کوهنوردی بدست آوردید، سعی نکنید برای دومین مسیر، تنها بروید! شما تا یک سال حداقل مبتدی محسوب می‌شوید. بهتر است در این بازه به فکر کس تجربه از اطرافیان و محیط باشید. هرچه بیشتر پیمایش انجام دهید، متوجه خواهید شد، کوه پر از غافلگیری است که حتی برای افراد حرفه‌ای سخت است.

همیشه موقع انتخاب مسیر، به توانایی و میزان آمادگی جسمانی خودتان توجه کنید. اگر در باشگاه خوب کار می‌کنید، دلیل نمی‌شود در کوه هم عالی باشید. البته که همه ورزش‌ها باعث حفظ سلامتی می‌شود. اما منظورمان این است چون بدنساز خوبی هستید، یهو تصمیم به صعود قله یا پیمایش مسیرهای طولانی نگیرید. درست عین این می‌ماند که در روز اول، دمبل 50 کیلویی بزنید! همه چیز را آهسته و پیوسته جلو ببرید.

اینها مسائلی بود که باید به آن دقت کنید قبل از پیمایش؛ اما اشتباهات می‌تواند از اینجا شروع شود. انتخاب لباس نامناسب! لباس مناسب کوهنوردی، لباسی است که سبک باشد، خاصیت تنفسی داشته باشد و حالت کشسانی بالا داشته باشد تا آزادی عمل کافی به شما بدهد. اینکه تی‌شرت یا شلوار ورزشی معمولی بپوشید، اصلا ایده خوبی نیست. اگر هوا مطلوب باشد و هیچ بارشی رخ ندهد، تعریق خودتان باعث خیسی و اذیت شدن می‌شود.

تجهیزات نیز مانند پوشاک از اهمیت بالایی برخوردار هستند و خیلی از تازه‌کارها فکر می‌کنند حتی افتخار است که بگویند بدون داشتن تجهیزات چه مسیرهایی رفتند! نبود تجهیزات در طولانی مدت آسیب‌های فیزیکی که برایتان داشته است را به رخ می‌کشد. تازه اگر خوش شانس باشید و در این میان دچار حادثه و آسیب جدی نگردید!

خیلی از آماتورها زمان رفت و برگشت را درست تخمین نمی‌زنند به همین دلیل به تاریکی برمی‌خورند. کوهنوردی در روز خطرات خاص خودش را دارد، حالا شب به کنار! پس باید برنامه ریزی را دقیق‌تر انجام دهید و در اجرای آن نیز مصمم باشید. به همراه داشتن چراغ قوه و یا چراغ پیشانی به این دلایل از واجبات است.

چک کردن وضعیت آب و هوا، کاری است که هر کوهنورد حرفه‌ای قبل از اجرای برنامه آن را انجام می‌دهد. پس اولین قدم برای حرفه‌ای شدن را بردارید و بررسی آب و هوا را برای همیشه در برنامه‌های خود بگنجانید.

حتما چک لیست داشته باشید و وسایلتان را بر اساس آن بچینید. ما در سیاه کمان، چک لیست وسایل مورد نیاز در موقعیت‌های مختلف را گردآوری کردیم، می‌توانید از روی آن اقدام به جمع کردن وسایل خود کنید. ابتدا تمام وسایل را در یکجا جمع کنید، بعد همه را در کوله بچینید. اینطوری درصد جا گذاشتن وسایل خیلی کمتر می‌شود و مثل یک حرفه‌ای عمل کرده‌اید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط