قواعد مهم کوهنوردی در زمستان

بسته به اینکه چه سطحی از فعالیت در کوهنوردی زمستانه را انتخاب می‌کنید؛ خطرات متفاوتی ممکن است پیش رویتان قرار بگیرد. پس قبل از هر چیزی، از آموزش‌های لازم در خصوص کوهنوردی در زمستان اطمینان حاصل کنید و بعد از آن برنامه ریزی خود را برای یک صعود زمستانی آغاز کنید. اگر بی‌تجربه هستید و تازه تصمیم به کوهنوردی زمستانه گرفتید؛ پیشنهاد می‌‌کنیم این تجربه را با یک برنامه یک روزه آغاز کنید.

اگر شما هم در کوهنوردی تازه کار هستید، باید به شما اخطار دهیم که برنامه کوهنوردی زمستانه شرایط متفاوتی دارد. پس بهتر است آن را دسته کم نگیرید. سقوط بهمن جان افراد را در کوهستان به خطر می‌اندازد و از طرفی حضور تجهیزات مخصوص برای کوهنوردی در فصل زمستان کوله پشتی شما را سنگین‌تر از قبل می‌کند.

میبینید که چالش‌های صعود زمستانی قابل شمارش نیست. اما اگر بتوانید از پس شرایط آن برآیید؛ کوهنوردی در زمستان و کوهستان پر از برف جذابیت‌های منحصر به فرد خود را دارد. اما برای حفظ امنیت در کوهنوردی زمستانه نکاتی را باید رعایت کنید. این نکات را در ادامه برایتان بازگو می‌کنیم:

1.برای کوهنوردی در زمستان برنامه ریزی کنید

به دلایل شرایط جوی سختی که در زمستان بر کوهستان حاکم است؛ بسیاری از افراد از کوهنوردی در زمستان خودداری می‌کنند. اما اگر صعود زمستانی شما با برنامه ریزی پیش رود، کوهنوردی در زمستان برایتان بسیار لذت‌بخش خواهد بود.

پس قبل از شروع کوهنوردی زمستانه، اطلاعات و آگاهی خود را کامل کنید. طلوع و غروب آفتاب را چک کنید و تفاوت‌های کوهنوردی در فصل زمستان با باقی فصل‌های سال را بشناسید. در برنامه ریزی خود به تمام مسیر فکر کنید. فراموش نکنید که صعود به قله و ایستادن روی آن یک انتخاب می‌باشد، اما پایین آمدن از آن اجباری است! پس انرژی خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که فرود راحتی داشته باشید.

2.لباس مخصوص برای کوهنوردی زمستانه انتخاب کنید

حقیقت این امر که تجهیزات کوهنوردی مناسب، قیمت بالایی دارند بر کسی پوشیده نیست. اما بسیاری از افراد برای رویارویی با این حقیقت از خرید تجهیزات مناسب خودداری می‌کنند. در حقیقت آن‌ها قصد دارند با امکاناتی که در اختیارشان است کوهنوردی را ادامه دهند اما باید بدانید، زمانی که شروع به کوهنوردی زمستانه می‌کنید باید تجهیزات مناسبی داشته باشید؛ در غیر این صورت یک انتخاب نادرست می‌تواند به بهای جانتان تمام شود.

پس باید انتخاب‌های درستی بر اساس لایه بندی لباس کوهنوردی داشته باشید. حتی برای پایین تنه هم باید یک لایه بیس برای گرم ماندن بیشتر و یک لایه عایق برای حفاظت در برابر رطوبت و سرما تهیه کنید. شلوار‌های اسکی مصداق خوبی از نمونه‌های عایق هستند. بهتر است برای گرم ماندن در کوهنوردی زمستانه از انتخاب لباس‌های نخی و پنبه‌ای خودداری کنید.

جالب است بدانید زمانی که تمام بدن شما با لایه‌های مختلف لباس پوشیده شده، حرارت بدن می‌تواند از قسمت سر و صورت خارج شود. پس حتماً استفاده از یک کلاه کوهنوردی را جدی بگیرید. در کنار حفاظت از سر، مراقبت از انگشتان دست و پا را از یاد نبرید. این دو عضو مهم و حیاتی اولین انتخاب‌های سرمازدگی هستند؛ پس با خرید جوراب و دستکش مناسب برای کوهنوردی در زمستان، از آن‌ها در برابر صدمات جدی محافظت کنید.

بهتر است جوراب کوهنوردی از جنس تنفس پذیر و گرمی تولید شده باشد و قطعاً باید از پوشیدن دو جوراب روی هم خودداری کنید. زیرا نتیجه این اتفاق عدم تنفس پذیری و تعریق درون کفش کوهنوردی است که در نهایت موجب بروز تاول های متعدد و دردناکی در طول برنامه می‌شود.

3.با الگو از پیاز، لباس بپوشید!

لایه لایه بودن مشخصه اصلی پیاز است که همه افراد به آن آگاه هستند. پیشنهاد می‌کنیم در پوشش لباس کوهنوردی خود مانند یک پیاز عمل کنید و با لایه لایه لباس پوشیدن از سلامت خود اطمینان پیدا کنید. اگر از اصول پوشاک کوهنوردی اطلاعات جامعی ندارید می‌توانید گذری بر بلاگ مرتبط با آن بزنید و تمام اصول آن را از پایه یاد بگیرید. جهت تابش آفتاب در ارتفاعات می‌تواند تأثیر دو چندانی در تعیین دما داشته باشد. پوشش لایه لایه به شما کمک می‌کند در کمترین زمان ممکن با کم یا زیاد کردن لایه‌های لباس با دمای محیط اخت شوید.

شاید سوزش سرما شما را از خود بیخود کند و با پوشش تمام لباس‌هایتان سعی بر گرم کردن بیشتر بدن خود داشته باشید. اما فراموش نکنید که با پوشیدن غیر اصولی و بیش از حد لباس‌هایتان به مرور شروع به تعریق خواهید کرد و این تعریق با کاهش دمای بدن به ضررتان تمام خواهد شد.

4.در کوهنوردی زمستانه درست قدم بردارید

حتماً می‌دانید که قدم برداشتن در میان برف با شرایط جوی کوهنوردی در زمستان تا چه حد سخت و طاقت فرساست! خصوصاً اینکه مسیر شما در میان بارش برف سنگین گم می‌شود و گاهی حتی توپوگرافی زمین هم قابل شناسایی نیست و این مسأله پیمایش را سخت‌تر از قبل می‌کند.

حتماً در هنگام کوهنوردی در زمستان در خصوص نقاب‌های برفی محتاط باشید. این اصطلاح به معنای برف های روی صخره می‌باشد که هیچ تکیه‌گاهی ندارند و با اولین قدم نا‌درست می‌توانند شما را به انتهای دره‌ها و یخچال‌های کوهستانی پرت کنند.

پیشنهاد می‌کنیم با یک مربی یا فردی با تجربه اولین تجربه کوهنوردی در فصل زمستان را بگذرانید. جهت یابی یا مهارت استفاده از جی پی اس در برنامه زمستانه اهمیت دو چندانی پیدا می‌کند. اگر در این خصوص نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید و به بلاگ بهترین برنامه‌های مسیریابی در کوهنوردی سری بزنید.

قبل از شروع صعود زمستانی از خود بپرسید آیا از هر جهت برای کوهنوردی در زمستان آماده هستید؟

5. بدون تجهیزات برنامه کوهنوردی زمستانه را آغاز نکنید

یکی از مهم‌ترین نکاتی که برای کوهنوردی در زمستان باید رعایت کنید تهیه تجهیزات زمستانی است. اهمیت این آیتم به اندازه‌ای است که کمبود آن ممکن است ادامه صعود زمستانی را غیر ممکن کند و با حضورش سلامتی شما را در طول برنامه حفظ می‌کند. در یک کلام تجهیزات کوهنوردی شما را از خسارات مالی و جانی در امان نگه می‌دارد. در زیر لیستی از این تجهیزات را برای شما نام بردیم:

کفش برای کوهنوردی در زمستان

کفش کوهنوردی مناسب برای صعود زمستانی باید دارای شرایط متفاوتی باشد. ساق بلند، وزن مناسب، قابلیت حفظ دما و ضدآب بودن از خواص مهم کفش برای کوهنوردی در زمستان است. اجازه بدهید سخن را در اینجا کوتاه کنیم و برای اطلاعات بیشتر بلاگ کفش کوهنوردی زمستانه را مطالعه کنید.

کوله پشتی کوهنوردی مناسب صعود زمستانی

همان‌طور که می‌دانید کوله پشتی کوهنوردی، خانه یک کوهنورد است. سبکی، مقاومت، ضدآب بودن و فضای مناسب از ویژگی های یک کوله پشتی کوهنوردی زمستانه می‌باشد. تجهیزات مناسب برای یک صعود زمستانی سنگین‌تر هستند و بردن لباس‌های گرم مناسب کوهنوردی در فصل زمستان نیز حجم زیادی را اشغال‌ می‌کنند. پس کوله پشتی انتخابی شما باید مقاومت و حجم مناسبی داشته باشد. اگر نیاز به اطلاعات بیشتری دارید نگاهی به بلاگ راهنمای خرید کوله کوهنوردی بیاندازید.

عینک کوهنوردی زمستانه

یک عینک کوهنوردی زمستانه می‌تواند شما را از برف کوری و بازتاب اشعه‌های مضر خورشید حفظ کند. زمانی که در سپیدی کوهستان قدم بر می‌دارید؛ قرنیه چشم شما بازتر شده و اشعه‌های UV زیان بیشتری برای چشمانتان به وجود می‌آورد. عینک کوهنوردی زمستانه از ورود این اشعه‌های مضر به چشمانتان جلوگیری می‌کند.

البته حضور عینک مزیت‌های دیگری نیز دارد. همان‌طور که می‌دانید وزش باد هنگام کوهنوردی در زمستان به حدی می‌رسد که گاهی دید شما را به طور کل مختل می‌کند و به چشمانتان آسیب می‌زند؛ حضور عینک کوهنوردی زمستانه می‌تواند دو چشم شما را از باد و بوران در امان نگه دارد.

در شرایط کولاک توصیه می‌کنیم تا از مدل هایی از عینک کوهنوردی زمستانه با لنز های دوجداره استفاده کنید تا از یخ زدن لنز‌ها جلوگیری کنید. البته هر کدام از این عینک ها مدل‌ها و ویژگی‌های متفاوتی دارند و شما می‌توانید برای آشنایی با آن‌ها بلاگ عینک کوهنوردی را چک کنید.

باتوم کوهنوردی در کوهنوردی زمستانه

از اهمیت باتوم کوهنوردی در کیفیت برنامه‌ها بی‌خبر نیستید اما باتوم کوهنوردی مناسب صعود زمستانی ویژگی‌های متفاوتی نیاز دارد. تیز بودن نوک عصا، سبک بودن ، و داشتن قابلیت تنظیم ارتفاع از خصوصیات یک باتوم کوهنوردی زمستانه است. بلاگ یک جفت باتوم کوهنوردی، دو پای کمکی تمام ویژگی‌های مناسب را برایتان شرح می‌دهد. فراموش نکنید که حضور یک یخ شکن می‌تواند مانع سر خوردن شما بر روی برف و یخ ‌شود. پس با تهیه آن تجهیزات خود را کامل کنید.

در کنار این تجهیزات، حضور لوازمی مثل چادر کوهنوردی، فلاسک، قمقمه بزرگ‌تر، سوت، قطب نما، طناب، چراغ قوه و … می تواند کیفیت برنامه کوهنوردی زمستانه شما را بهبود بخشد. به نظر شما مهم‌ترین تجهیزات در کوهنوردی در فصل زمستان کدام موارد هستند؟

6. تغذیه، بنزین ماشین صعود شماست

البته باید بگوئیم هیچ اجباری بر نحوه غذا خوردن برای کوهنوردی در زمستان وجود ندارد و تغذیه به ذائقه کوهنوردان نیز مرتبط می‌باشد. اما بهتر است علم تغذیه درست برای کوهنوردی در زمستان را داشته باشید و از مواد غذایی مقوی استفاده کنید که بدنتان را گرم نگه می‌دارند. برای مثال نوشیدن یک لیوان شیر عسل گرم می‌تواند خستگی را از تنتان بشورد و با گرم نگه داشتن دمای بدن، جانتان را حفظ کند.

اما نوشیدن چای سبز یا قهوه بیش از حد، موجب کاهش آب بدن شده و انتخاب خوبی محسوب نمی‌شود. یادتان باشد استفاده از آب کافی در کنار الکترولیت از بروز خستگی و کوفتگی عضلات شما جلوگیری می‌کند. پس به این مسأله توجه ویژه‌ای داشته باشید.

اگر قصد دارید در طبیعت وعده غذایی خود را حاضر کنید حتماً سری به بلاگ آشپزی در طبیعت بزنید. البته باید به یاد بسپارید که تمام غذا‌ها برای کوهنوردی در زمستان مناسب نیستند.

به طور کلی پزشکان اظهار داشتند که خوردن بیش از حد کربوهیدات به همراه چربی نا‌سالم در هنگام کوهنوردی در زمستان می‌تواند موجب کاهش دمای بدن و افت انرژی کوهنورد شود و به کوهنوردان توصیه می‌کنند که با افزایش مصرف پروتئین در کنار چربی سالم و کربوهیدات از این اتفاق جلوگیری کنند. آجیل، شیر ماست و فرنی نیز در کنار پروتئین‌های حیوانی می‌توانند مواد غذایی مناسبی برای یک صعود زمستانی باشند.

ما نیز به شما توصیه می کنیم که مواد غذایی برای میان وعده در تیررس دیدتان قرار دهید تا بتوانید در کمترین زمان به آن دسترسی پیدا کنید. همان‌طور که تجربه کردید همیشه نمی‌توان کوله پشتی را باز کرد و به محتویات آن دسترسی داشت؛ پس جیب‌های کاپشن یا زیپ روی کمربند کوله پشتی انتخاب مناسبی برای جای‌گذاری میان‌وعده‌های شما خواهند بود و با خوردن آن‌ها می‌توانید انرژی کافی برای ادامه مسیر را تأمین کنید.

7.از آفتاب سوختگی در کوهنوردی زمستانه در امان بمانید

درست است که قدم برداشتن، هم‌مسیر با تابش نور خورشید می‌تواند شما را گرم نگه دارد؛ اما تابش این نور و بازتاب آن در سپیدیه برف، می‌تواند بیشتر از چیزی که فکر می‌کنید به شما آسیب برساند.

پس بهتر است برای محافظت از چشمانتان در صعود زمستانی از یک عینک کوهنوردی مناسب استفاده کنید. حتی در گذشته که مردم در فعالیت کوهنوردی نوپا بودند، برای محافظت از چشمانشان از پارچه یا چوبی با دو شکاف برای محافظت از چشمانشان استفاده می‌کردند زیرا در غیر این صورت، ممکن است در عرض 20 دقیقه دچار برف  کوری شوید و آسیب دردناکی را تجربه کنید. به علاوه اینکه، با بروز این صدمه برای ادامه صعود زمستانی نیاز به کمک یک فرد و امداد خواهید داشت.

از طرفی ترکیب سرما با تابش نور خورشید می‌تواند به لب‌های کوهنوردان آسیب بزند و موجب خشکی آن شود. شاید خشکی لب برای شما مسأله پیش پا افتاده‌ای باشد اما در ارتفاعات این مسأله می‌تواند جدی‌تر از آن که فکرش را بکنید آزاردهنده شود. سرما می‌تواند زخم‌های خشکی لب را گسترش دهد و با زیاد شدن زخم، کوهنورد به مرور توانایی غذا خوردن و اشتهای خود را از دست می‌دهد. می‌دانید که بدون تغذیه مناسب امکان جذب انرژی برای ادامه صعود را نخواهید داشت. پس با دقت بیشتری به این مسأله توجه کنید.

8.برای شرایط غیر‌منتظره آماده باشید!

همان‌طور که گفتیم کوهنوردی در زمستان خطرات زیادی را در پیش دارد. پس بهتر است برای تمام شرایطی که احتمال دارد در کوهستان پیش رویتان قرار گیرد، آماده باشید! جالب است بدانید که دانش و آگاهی در خصوص برخورد در این شرایط اضطراری در هنگام کوهنوردی زمستانه یکی از مهم‌ترین نکات برای شروع کوهنوردی است. در ادامه این شرایط را نام می‌بریم و نحوه مقابله با آن‌ها را با هم بررسی می کنیم:

باور کنید خیس شدن در صعود زمستانی آخرین خواسته شما در کوهستان خواهد بود! شاید شما در کوهنوردی خیس شوید اما به دلیل تحرک، متوجه کاهش دمای بدنتان نشوید. اما کافی است دست از فعالیت بکشید تا دمای بدنتان به شدت افت پیدا کند و خطر سرمازدگی جانتان را به خطر بیاندازد. پس بهتر است لباس های خیس را تعویض کنید و  با درست کردن آتش روند خشک شدن را سرعت ببخشید.

دوباره یادآور می‌شویم که بیش از حد لباس پوشیدن نیز باعث خیس شدن بدن شما می شود پس برای جلوگیری از خیس شدن، به اندازه و اصولی لباس بپوشید.

سقوط بهمن یکی از اتفاقاتی است که جان کوهنوردان را هنگام کوهنوردی در زمستان به خطر می‌اندازد. علت اصلی وقوع بهمن بارش سنگین برف و حرکت آن‌ها می‌باشد که می‌تواند موجب وقوع اتفاقات هولناکی شود. برای جلوگیری از خطر بهمن توصیه‌های زیر را جدی بگیرید:

 • برای جلوگیری از بهمن از تولید صداهای بلند که پژواک آن موجب سقوط توده‌های برف می شود جلوگیری کنید.
 • خطر سقوط بهمن در شیب‌های 35 تا 40 درجه بیش از هر زمان دیگر است؛ پس برای حفظ جانتان از چادر زدن یا کمپ در این مناطق خودداری کنید.
 • در مناطقی که پوشش گیاهی غنی‌ای دارند، بهمن کمتر اتفاق می‌افتد. ریشه درختان می‌تواند مانعی برای سقوط بهمن باشد. پس این نکته را در نظر داشته باشید.
 • اگر در بهمن گیر افتادید بهتر است صورت خود را بپوشانید و مانع ورود ذرات برف به مجراهای تنفسی خود شوید زیرا این امر موجب یخ زدگی شما خواهد شد و آسیب‌های جدی به شما می‌رساند.
 • یادتان باشد هر چه بیشتر در برف فرو روید؛ خطر مرگ بیشتر از پیش تهدیدتان می‌کند. برف به دلیل آبدار بودن سنگین است و می‌تواند به شما صدمه بزند پس برای نجات جانتان بهتر است خود را به بالاترین سطح برف فرو ریخته برسانید.

طوفان و بوران هنگام کوهنوردی در زمستان

وزش باد در ارتفاعات با آنچه شما در زندگی روزمره می‌بینید کاملاً متفاوت است. وزش این باد‌های سهمگین می‌تواند خطرات زیادی در پی داشته باشد؛ خصوصاً  اگر در کنار پرتگاه باشید! باد‌های شدیدی که در کوهستان شاهد آن هستید را طوفان می‌نامند و اگر این طوفان با بارش برف و باران همراه باشد، شما شاهد بوران هنگام کوهنوردی در زمستان هستید. پیشنهاد می‌کنیم برای جلوگیری از خطرات پیش رو، نکات زیر را در هنگام طوفان و بوران رعایت کنید.

 • از حضور در لبه‌ی پرتگاه‌ها و صخره‌های نا ‌امن خودداری کنید.
 • در خلاف جهت باد جایی به دور از درختان بزرگ و خشک پناهگاه بگیرید.
 • اگر جایی برای پناه پیدا نکردید؛ روی زمین دراز بکشید.

 

البته این تنها گوشه‌ای از شرایط غیر قابل پیش‌بینی در کوهستان پوشیده از برف است. شما چه اتفاقات غیر منتظره‌ای را در هنگام کوهنوردی در زمستان تجربه کردید؟

نکات پایانی کوهنوردی در زمستان

در پایان این بلاگ تمام نکاتی که نیاز است برای کوهنوردی در زمستان بدانید را جمع‌بندی می‌کنیم. امید آن است که با رعایت تمام این نکات، یک صعود زمستانی ایمن و جذاب در انتظار شما باشد.

 • قبل از هر چیزی برنامه ریزی کوهنوردی را از یاد نبرید! قبل از هر چیزی با چک کردن آب و هوای منطقه در روز صعود زمستانی برنامه خود را پایه‌ریزی کنید. اطلاعات برنامه خود را با دوستان و خانواده خود در میان بگذارید تا در زمان نیاز به کمکتان بیایند. اطلاعات امداد و نجات منطقه را حتماً مد‌نظر داشته باشید.
 • باید بدون تعارف به شما بگوئیم که اگر تجهیزات کوهنوردی مناسبی برای کوهنوردی در زمستان ندارید، قید صعود زمستانی را بزنید! و قبل از برنامه از سلامت تجهیزات خود اطمینان حاصل کنید.
 • به شما توصیه می‌کنیم کوهنوردی در زمستان را با یک گروه تجربه کرده و از حضور افراد با تجربه در کنار خود استفاده کنید.
 • صعود زمستانی خود را از طلوع تا غروب آفتاب برنامه ریزی کنید و برای اطمینان حتماً یک چراغ قوه یا چراغ پیشانی به همراه داشته باشید.
 • بهترین برنامه‌های مسیریابی در کوهنوردی را شناسایی کنید و استفاده از آن‌ها را یاد بگیرید. گم شدن در کوهستان آخرین چیزی است که در صعود زمستانی به آن نیاز دارید.
 • ارزش حضور چند دست لباس اضافه را دست کم نگیرید! حتماً چند لباس جایگزین داشته باشید. خصوصاً دستکش، کلاه و جوراب کوهنوردی که اهمیت بیشتری در جلوگیری از سرمازدگی دارند.
 • مناطق بهمن خیز را شناسایی کنید و حداقل تا 24 ساعت بعد از بارش برف‌‌های سنگین پا در کوهستان نگذارید!
 • بهتر است یک پتو نجات به همراه داشته باشید و اصول بیواک کردن را یاد بگیرید تا در صورت نیاز بتوانید جان خود را نجات دهید. برای آموزش بیواک می‌توانید اینجا کلیلک کنید.
 • فقط در مواقع نیاز از تلفن همراه خود استفاده کنید تا شارژ آن برای حالت اضطراری حفظ شود. آن را در جای امنی نگهداری کنید تا آسیبی به آن وارد نشود و از سرما در امان بماند. دقت کنید که ممکن است به یک وسیله ارتباطی نیاز پیدا کنید پس مطمئن شوید که اگر به تلفن همراهتان نیاز پیدا کردید، به کارتان می‌آید.

در آخر بهتر است به شما متذکر شویم که آب وهوای کوهستان کاملاً متفاوت می‌باشد و در بعضی از مواقع سال که خارج از فصل زمستان هستیم، شرایط همچنان پر خطر و دشوار محسوب می‌شود. پس این اصول را از بر کنید و در شرایط نیاز از نکات حیاتی آن کمک بگیرید. شما چه تجربیاتی از کوهنوردی در زمستان دارید؟

در دنیای ما ماجراجویی کنید:
مروری بر مطالب ذکر شده

خلاصه بلاگ قواعد مهم کوهنوردی در زمستان (در یک نگاه)

هرچه از کوهنوردی تابستانی تجربه کسب کرده‌اید را حفظ کنید، اما باید بدانید تجربیات کوهنوردی زمستانی کاملا متفاوت است. فاکتورهای بسیار زیادی در زمستان دخیل هستند. از امکان بروز بهمن گرفته تا کوله پشتی‌های سنگین در اثر تجهیزات و خیلی چیزهای دیگر. پس اگر قصد کوهنوردی در زمستان را دارید، حتما نیاز به آگاهی و آموزش خواهید داشت.

قبل از هرچیزی برای کوهنوردی زمستانی برنامه ریزی کنید. تمام مسیر را بررسی کنید، حواستان به کوتاه بودن روز و ساعت طلوع و غروب باشد. احتمالات خطر را بشناسید از قبل، تا بتوانید با آن مواجه شوید.

لباس مخصوص کوهنوردی زمستانی انتخاب کنید. کاپشن‌های ضد آب و در عین حال تنفسی، کفش‌ها نیز همچنین. استفاده از کلاه، دستکش، جوراب ضخیم را از یاد نبرید. حتما لایه لایه لباس بپوشید تا بتوانید در موقعیت‌های لازم لباس را کم و زیاد کنید. یادتان باشد فقط به هیچ وجه از لباس‌های پنبه‌ای که قابلیت جذب رطوبت را دارند استفاده نکنید. آنها باعث خیسی شما خواهند شد.

گام برداری اولین اصل کوهنوردی است که اگر به درستی آن را انجام ندهید، آسیب‌هایی مانند زانو درد یا حتی شکستگی را در پی خواهد داشت. اما در کوهنوردی زمستانی، گام برداری خیلی مهم‌تر از این حرفاست، یک حرکت اشتباه ممکن است به قیمت جانتان تمام شود. به همین دلیل نمی‌شود در یک نسخه واحد پیشنهاد کرد که چگونه گام بردارید. زیرا سطح شیب، صعود یا فرود، میزان برف و.. در نوع گام نهادن شما تاثیر می‌گذارد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم بلاگ اصول گام برداری را مطتاعه کنید تا به اطلاعات جامع برسید.

بدون تجهیزات مناسب اصلا فکر کوهنوردی زمستانی به سرتان نزند. کوله پشتی، کفش، باتوم و عینک کوهنوردی مناسب از ضروری‌ترین وسایل محسوب می‌شود که باید با توجه به مسیر و نوع برنامه اقدام به انتخاب آنها کنید.

تغذیه مناسب و نوشیدن آب، از آن دسته معیاری‌هایی است که همه جا بر اهمیت آنها تاکید کردیم. تغذیه درست مانند سوخت ماشین برای بدن است. انرژی شما از طریق تغذیه تامین می‌گردد. حتی در گرم ماندن در زمستان نیز تاثیر بسزایی دارد.

مراقب آفتاب سوختگی در زمستان باشید. ممکن است فکر کنید آفتاب تابستان شدت بیشتری دارد، اما امان از سوختگی زمستان! آفتاب پشت ابر هم حتی شما را می‌سوازند. اگر برف باشد که ممکن است دچار برف کوری شوید اگر عینک مناسب نداشته باشید. پس رعایت نکات ایمنی در برابر آفتاب سوختگی را جدی بگیرید. عینک و کرم ضد آفتاب یادتان نرود.

کوه همیشه شرایط غیرمنتظره دارد، در زمستان کمی بیشتر و خطرناکتر! پس خودتان را برای خیس شدن در کوه آماده کنید و لباس مناسب مانند پانچو همراه داشته باشید.

به دلیل خطرات زیاد این فصل، توصیه می‌شود کوهنوردی زمستانی در قالب گروه و تیم انجام دهید تا تنها نباشید. قبل از شروع برنامه، از طریق برنامه‌های مسیریابی، مسیر پیمایش را بررسی کنید. به دلیل کوتاهی روز و تاریکی و گرفتگی هوا، همیشه چراغ پیشانی یا چراغ قوه همراه داشته باشید.

یادتان باشد کوهنوردی زمستانی، حتی اگر مسیر اشنایی باشد، شرایط بسیار متفاوتی با کوهنوردی تابستانی دارد. پس حتما با برنامه ریزی درست و تجهیزات مناسب راهی کوه شوید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط