همه‌چیز درباره پیست اسکی دیزین

بسیاری از ما در فصل بهار و  تابستان به سفر، ورزش و طبیعت‌گردی می‌پردازیم؛ غافل از اینکه بدانیم در فصول سرد هم می‌توان به اماکن دیدنی زمستانی رفت و از یک روز سرد برفی در طبیعت لذت برد. اگر علاقه‌مند به زمستان و برنامه‌های مفرح زمستانی باشید، ورزش اسکی می‌تواند یکی از بهترین ورزش‌های هیجان‌انگیز و جذاب در این فصل باشد.

اگر تمایل دارید با همراهان خود به این ورزش بپردازید، می‌توانید برای سفر و گشت‌وگذار، به پیست‌های اسکی در نزدیکی تهران بروید. شاخص‌ترین پیست‌های اسکی که می‌توان در این استان نام برد، عبارتند از دیزین، توچال، شمشک، دربندسر و آبعلی.

در منطقه دیزین واقع در کوه‌های البرز، علاوه بر پیست اسکی، امکانات تفریحی و رفاهی دیگری نیز وجود دارد که در دسترس افراد می‌باشد. امکانات متعددی که باعث شده است، افراد زیادی چه از اسکی‌بازان حرفه‌ای و چه افراد مبتدی و دوست‌دار ورزش‌های زمستانی را به خود جذب کند.

تاریخچه پیست اسکی دیزین

مجموعه پیست اسکی دیزین در اوایل سال 1341 توسط گروهی به سرپرستی آقای کاظم گیلانپور، قهرمان و مربی اسکی وقت، شناسایی شد. این گروه ابتدا به دنبال اکتشاف معدن در بخش البرز مرکزی بودند که این منطقه برای اسکی، مناسب تشخیص داده شد. از اینرو در سال‌های بعد از آن، با نصب یک تله اسکی سیار در منطقه دیزین، این منطقه را برای تمرینات تیم ملی ایران افتتاح کردند.

سپس در سال ۱۳۴۶ عملیات اجرایی آن شامل نصب یک خط تله اسکی به طول ۲۴۰۰ متر در قسمت دره تا پارکینگ راه‌اندازی شد. به این ترتیب این مجموعه تا سال ۱۳۵۱ مجهز شده و این منطقه اسکی، پاتوق خوبی برای اسکی‌بازان گردید.

در این منطقه، پائین‌ترین نقطه از سطح دریا ۲۶۵۰ متر و بلندترین نقطه آن ۳۶۰۰ متر و مسیر اسکی ۷.۵ کیلومتر است. مجموعه اسکی دیزین شامل چندین پیست، تله کابین، تله سیژ، تله اسکی بشقابی و تله اسکی چکشی می‌باشد.

 همچنین می‌توانید از مسیر کوهنوردی در این مجموعه استفاده کنید. این راه از گردنه دیزین به سمت قله سی‌چال و مسیر برگشت به سمت آهار برگ می‌باشد. در اطراف آن نیز، باغ‌هایی وجود دارند که می‌توانید در زمان برداشت از باغداران، میوه‌های آبدار و تازه تهیه کنید.

پیست بین‌الملی اسکی دیزین

پیست اسکی دیزین، طبیعتی پوشیده از برف در ارتفاعات می‌باشد که بزرگترین و بهترین پیست اسکی ایران است. در واقع اولین پیست اسکی که در ایران، از فدراسیون جهانی برای برگزاری مسابقات رسمی، تاییدیه گرفت. به همین دلیل، دارای شهرت جهانی بوده و هر ساله گردشگران زیادی از سراسر جهان به این پیست می‌آیند.

پیست زمستانی دیزین

منطقه دیزین با آب‌وهوای زمستانی که دارد، به یک منطقه توریستی در خاورمیانه تبدیل شده است. مدت زمان اسکی در پیست زمستانی از اوایل آذرماه تا اواخر اردیبهشت ماه می‌باشد.این پیست دارای نکات فنی در طول مسیر مانند شیب مسیر، طول مسیر، محل برگزاری مسابقات و امکانات رفاهی می‌باشد.

پیست تابستانی

جالب است بدانید، فعالیت مجموعه تنها به اسکی روی برف محدود نمی‌شود. پیست اسکی دیزین این امکان را برای علاقه‌مندان فراهم کرده است تا بتوانند در فصل تابستان هم بر روی چمن به اسکی بپردازند. به همین دلیل در سال ۱۳۷۲ با نظارت فدراسیون جهانی اسکی، اولین پیست اسکی روی چمن در این منطقه ساخته شد. این پیست تابستانی به طول 650 متر می‌باشد که همه ساله، مسابقات اسکی روی چمن در سطح بین‌المللی برگزار می‌شود. بهترین زمان برای اسکی در فصل گرم می‌تواند از اوایل فصل بهار تا اواخر فصل پاییز باشد.

آدرس پیست دیزین کجاست؟

برای رسیدن به منطقه دیزین، چندین مسیر وجود دارد. این پیست در استان البرز و در نزدیکی شهر کرج قرار دارد. کافی‌ست از تهران خارج شوید تا بعد از چند کیلومتر رانندگی در جاده‌های کوهستانی به آن برسید.

مسیر دسترسی از سمت تهران

مسیر رسیدن به دیزین از سمت تهران، جاده فشم در لشکرک می‌باشد. شما می‌توانید به‌راحتی از اتوبان بابایی وارد مسیر لشکرک بشوید. سپس به سمت قوشک حرکت کنید تا به مجموعه برسید. این مسیر از تهران و بدون ترافیک دو ساعت و نیم به طول می‌انجامد.

مسیر دسترسی از سمت جاده چالوس

اگر قصد رفتن به پیست دیزین از طرف شمال و جاده چالوس را داشته باشید، می‌توانید مسیر بعد از هتل گچسر را از مسیر ولایت‌رود طی کرده و به این پیست برسید.

ساعت کاری پیست اسکی دیزین

پیست اسکی دیزین در  چهارفصل سال، ورزش مختص به خود را دارد و همه روزه از ساعت 8:30 صبح الی 17:30 عصر باز می‌باشد.

انواع پیست اسکی دیزین

مجموعه پیست اسکی دیزین، دارای امکانات فراوانی برای علاقه‌مندان به ورزش اسکی می‌باشد. از این‌رو در این پیست، محوطه‌هایی برای انجام این ورزش دایر شده‌ است تا ورزشکاران بتوانند قدرت انتخاب بیشتری داشته باشند. در این بخش با انواع پیست‌هایی که در این مجموعه وجود دارد، بیشتر آشنا می‌شویم:

پیست مبتدی

موقعیت مکانی پیست مبتدی دیزین، واقع در شمال شرقي رستوران چمن است. این پیست، محیطی امن را برای افراد ناآشنا در هر سنی فراهم کرده است تا در این جایگاه، بتوانند به‌راحتی آموزش‌های ابتدایی در ورزش اسکی را فرا بگیرند. این پیست دارای طول و شیب کمتری نسبت به دیگر پیست‌ها می‌باشد.

پیست وپیست

پیست وپیست برای ورزشکاران و اسکی‌بازان حرفه‌ای طراحی شده است تا نهایت لذت را از فعالیت‌های ورزشی خود ببرند. این پیست، دامنه پر شیبی دارد و طول آن به حدود 9 کیلومتر می‌رسد. همچنین در ارتفاعات بالاتر می‌توانید به‌راحتی به تله کابین‌ هایی که در این منطقه قرار دارند، دسترسی داشته باشید.

پیست چمن

پیست چمن، محیطی دلچسب برای اسکی بر روی چمن در فصل تابستان می‌باشد. این پیست که در بخش شمال غربیِ دفتر مدیریت مجموعه دیزین است، هر ساله مهمان مسابقات بین‌المللی و دیگر ورزش‌هایی مانند تیراندازی با کمان، کایت‌سواری و دوچرخه‌سواری است. از ویژگی‌هایبارز پیست چمن که می‌توان نام برد، این است که به ورزشکاران امکان دسترسی به تله‌های مختلف در آن منطقه را می‌دهد.

پیست اسنو پارک

پیست اسنو پارک، یکی دیگر از پیست‌های حرفه‌ای مجموعه دیزین می‌باشد که اسکی‌بازان و ورزشکاران حرفه‌ای اسنوبرد  می‌توانند به حرکات نمایشی در آن بپردازند. موقعیت جغرافیایی این پیست، واقع در بخش شمال مجموعه و بالای رستوران چمن می‌باشد. دسترسی به این پیست از طریق تله سیژ دره امکان‌پذیر است.

پیست یو

پیست یو در نزدیکی پیست اسنو پارک، واقع در ضلع شمالی رستوران چمن قرار دارد که ورزشکاران حرفه‌ایی می‌توانند از آن استفاده کنند.

امکانات تفریحی در پیست اسکی

مجموعه پیست اسکی دیزین، تنها برای ورزشکاران حرفه‌ای اسکی فراهم نشده است. در این پیست، امکانات تفریحی دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید از آن بهره‌مند شوید. حتی می‌توانید از باغ گل و گونه‌های نادری که در این منطقه کوهستانی طرفداران زیادی دارد، نیز بازدید کنید. ورزش‌هایی مانند تیزاندازی، پاراگلایدر، کایت‌سواری، تیوپ‌سواری و دوچرخه‌سواری در ارتفاعات این مجموعه برگزار می‌شود.

امکانات رفاهی در پیست اسکی دیزین

امکانات رفاهی این پیست شامل دو هتل بزرگ، نوزده کلبه کوهستانی و پنج رستوران می‌باشد. همچنین یکی از امکانات هیجان‌انگیز و راحت، تله‌کابین‌ها و تله‌سیژهای آن است.

تله‌‌سیژ و تله‌کابین دیزین

تله کابین‌های شاله، قله، دره و چمن، شما را به بالای قله‌های پیست اسکی دیزین می‌برند. تله‌کابین شاله، از دفتر مديريت به رستوران شاله کشیده شده است که طولی برابر ۱۷۵۰ متر و اختلاف ارتفاع 480 متر  دارد. تله کابین دیگر دیزین به نام تله‌کابین قله، از ميانه‌هاي پيست تا قله، با طول 1950 متر و اختلاف ارتفاع 430 متر مي‌باشد.

تله كابين دره از دفتر مديريت تا شمال شرقي پيست شروع می‌شود. این تله‌کابین دیزین که 2480 متر طول دارد، تاییدیه فدراسیون جهانی اسکی برای برگزاری مسابقات مي‌باشد. این تله کابین نسبت به سایر تله کابین‌ها، از مسیر بیشتری عبور می‌کند. تله كابين چمن نیز، با طول خط 1480 متر از از دفتر مديريت شروع شده و تا جنوب غربي رستوران چمن به ارتفاع ۳۸۰ متری بالا می‌رود.

اگر تمایل دارید، هیجان بیشتری را تجربه کرده و به بالای قله‌های دیزین دسترسی پیدا کنید، می‌توانید سوار تله‌سیژ‌ها شوید.تله‌سیژ نوعی بالابر است که حالت نیمکت‌شکل دارد و بدون کابین می‌باشد. در منطقه، دو تله سیژ به نام‌های قله و چمن وجود دارد.

اقامت در دیزین

به دلیل محیط تفریحی که این منطقه دارد، سالانه توریست‌های زیادی برای بازدید به دیزین می‌آیند. برای اسکان این افراد،  اقامتگاه‌های راحت و مناسبی جهت استراحت فراهم شده است. از این رو هر شخصی که قصد اجاره ویلا در دیزین را دارد، می‌تواند از قبل، اقدام به رزرو اقامتگاه خود کند.

همچنین در صورت تمایل می‌توانید از هتل‌های منطقه، اتاق اجاره کنید. هتل جهانگردی دیزین و هتل گاجره، دو تا از اقامتگاه‌های مناسب و درجه یکی هستند که در این منطقه وجود دارند. در نزدیکی این هتل‌ها، امکاناتی نظیر گافی‌شاپ، رستوران، فروشگاه لوازم اسکی، زمین تنیس و پاراگلایدر نیز دیده می‌شود.

هتل گاجره تهران یکی دیگر از هتل‌های دیزین می‌باشد که انتخاب بسیاری از افراد برای اقامت است. قیمت این هتل نسبت به هتل دیزین ارزان‌تر است و سرویس رایگان به پیست دارد.

کلبه های چوبی دیزین

در حدود ۱۹ شله یا کلبه کوهستانی در منطقه وجود دارد که برای اسکان اسکی‌بازان هستند. این کلبه‌ها،  یکی از جاذبه‌های دیدنی دیزین برای گردشگران محسوب می‌شوند.

رستوران‌ و غذاخوری‌ها

در مسیر رفتن به دیزین نیز رستوران‌های و مراکز متعددی وجود دارد که برای خوردن غذا می‌توانید به آنجا بروید.

مدرسه اسکی دیزین

در مجموعه اسکی، کلاس‌های آموزشی زیادی برای اسکی وجود دارد. این کلاس‌ها در دو رشته آلپاین و اسنوبرد به علاقه‌مندان آموزش داده می‌شوند. شما می‌توانید در این مدرسه ثبت نام کرده و اسکی را از مبتدی تا حرفه‌ای آموزش ببینید. ساعت کاری این مدرسه از ساعت 9 صبح الی 15 بعد از ظهر می‌باشد.

هزینه‌ها و خرید بلیط دیزین

منطقه دیزین یکی از مناطق تفریحی برای سفر و گشت‌وگذار می‌باشد که برای ورود به آن، باید مبلغی را جهت ورودیه پرداخت کنید. کلیه امکانات و تجهیزات اسکی نیز قابل اجاره در محل می‌باشد. اگر تمایل داشته باشید می‌توانید از آفر سایت‌های تخفیف نیز استفاده کنید.

همچنین تورهای اسکی یک یا چند روزه بهترین پیشنهادی برای کسانی هست که می‌خواهند اسکی را تجربه کنند. تور دیزین اغلب سه روزه برگزار می شود و مناسب خانواده ها و به خصوص جوانان است.

به نظر شما بهترین تفریحاتی که می‌توان در فصل زمستان انجام داد، چه نوع سرگرمی‌هایی هستند؟ از تجربیات خود در یک روز برفی در مجموعه پیست اسکی دیزین برای ما بنویسید.

در دنیای ما ماجراجویی کنید:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط