دانستنی‌ های مهم کوهنوردی در بهار

هر ساله با اتمام فصل پر فرازو نشیب زمستان و پا گذاشتن به فصل زیبای بهار که اوج زیبایی طبیعت را به رخ می‌کشد، بسیاری از علاقه مندان به طبیعت و کوهنوردی را به سمت خود جلب می‌کند. در بهار روزانه با گرمتر شدن و طولانی‌تر شدن هوا به سرعت با افزایش دما مواجه می‌شوید که این امر باعث تغییر و تحول‌های غیر منتظره می‌شود و می‌تواند شما را با چالش های مختلفی روبرو کند.

به شما پیشنهاد می‌کنیم در این فصل شگفت انگیز لذت کوهنوردی را از دست ندهید، این که بتوانید خالص ترین و تازه ترین هوا را نفس بکشید، فرصتی کم نظیر تلقی می‌شود؛ به همین دلیل است که در این فصل تجدید زمین، تعداد افراد زیادی مشتاق رفتن به طبیعت و کوهنوردی می‌شوند.

در بهار، کوه‌ها به زیباترین شکل خود در می‌آیند، زیرا با آب شدن برف‌ها منظره زیبایی از سر برآوردن پوسته جدید زمین، برای لذت بردن و کوهنوردی فراهم می‌شود. منتظر چه هستید؟ در این فصل می‌توانید زیبایی و تغییر کردن را از نزدیک لمس و تازه‌تر حس کنید؛ اما این تحولات ناگهانی و پیش‌بینی نشده می‌تواند مجموعه‌ای از حوادث و خطرات برای شما داشته باشد و به همین منظور در این بلاگ به بررسی خطرات و چالش های کوهنوردی که ممکن است در کوهنوردی فصل بهار برای شما رخ دهد، می پردازیم.

تغییرات آب و هوایی در فصل بهار

فصل بهار معروف به غافلگیری‌های غیر منتظره می‌باشد، بنابراین بسته به شرایط و مکانی که هستید آماده طوفان های ناگهانی، باران و هوای سرد باشید، زیرا در بهار به خصوص ارتفاعات هیچ چیز قابل پیش‌بینی نیست. شاید بگویید که صبح ها همچنان سرد است! در این فصل با طولانی تر شدن روزها، هوا و دمای سطح زمین به سرعت در اوایل روز افزایش می‌یابد که این امر باعث به وجود آمدن شرایط مختلف محیطی می‌شود. برای جلوگیری از شرایط غیر منتظره و آسیب دیدگی حتماً لوازم مورد نیاز را به همراه خود داشته باشید.

لباس مناسب کوهنوردی در بهار

همه می‌دانید که در بهار به هیچ عنوان نمی‌شود شرایط آب و هوایی را از قبل پیش‌بینی کرد، زیرا در این فصل شگفت‌انگیز به سرعت غیر منتظره‌ای با تغییر ناگهانی شرایط جوی روبرو می‌شوید؛ به صورتی که هوا به طور کامل آفتابی است و گرم؛ اما در عرض چند ثانیه هوا بارانی می‌شود و برای در امان ماندن از این وضعیت، بهترین راه حل به همراه داشتن لباس کوهنوردی مناسب است تا بتوانید از این تحولات به سلامت عبور کنید.

بنابراین بهتر است برای کوهنوردی در بهار از چندین لایه لباس‌هایی که حجم کمتری دارند استفاده کنید تا بتوانید خود را با شرایط در کمترین زمان وقف دهید.

پیشنهاد می‌کنیم لباس هایی مثل پانچو و بادگیر را برای کوهنوردی در بهار داخل کوله خود داشته باشید. اگر اطلاعات کاملی از پانچو و بادگیر و ویژگی‌های آن‌ها ندارید، به بلاگ مربوط در سایت ما مراجعه کنید.

مواجه شدن با مسیر‌های ناهموار و یخی

در فصل بهار کوه‌ها به شدت تغییر کرده و تمام سطح زمین سست می‌شود و همین امر می‌تواند در طول مسیر مشکلاتی را برای شما به وجود آورد، زیرا تمام سطوح مستحکم، حالا ضعیف شده‌اند. برای عبور کردن از این چالش با دقت به قسمت‌های نازک‌تر یخ‌ها و استفاده از باتوم این کار را انجام دهید تا درون این منافذ گیر نکنید! همچنین ممکن است با بارش باران چاله‌هایی ظاهر شود که همان سطوح یخی هستند که در طول روز آب می‌شوند و می‌توانند برای شما در مسیر خطر جدی محسوب شود.

خطر راه افتادن نهرها و ریزش بهمن

در بهار یخ‌ها را ذوب می شود و همراه شدنش با آب و نهر‌های کوچک، رودخانه تشکیل داده و تبدیل به یکی از خطرات جدی کوهنوردی در بهار می‌شود. به همین دلیل نهرها و رودخانه‌ها در فصل بهار سریع‌تر از هر موقع دیگر جریان می یابند.

زمانی‌که هوا گرم می‌شود و برف‌ها خیلی زود سست شده، از یک نقطه شروع به پایین آمدن می‌کند که با ترکیب شدن جریان هوا سرعت آن را بالاتر می‌رود و در نهایت ممکن است مقدار زیادی برف را به درون خود بکشاند که این امر موجب ریزش بهمن هنگام کوهنوردی در بهار خواهد شد. این بهمن‌های بهاری می‌تواند به دلیل برف کوب‌ها هم باشد که با افزایش دما کیسه‌های برف شروع به ذوب شدن می‌کند و در نتیجه این توده‌ها ضعیف شده و سنگین می شوند و شروع به حرکت در سطوح یخی می‌کنند.

هنگام کوهنوردی در بهار فقط با ریزش بهمن مواجه نیستید؛ بلکه با تحول بزرگی در طبیعت روبرو هستید که با رعایت نکردن نکات مهم در این فصل، می تواند تجربه تلخی را در ذهن شما ثبت کند.

خطر سقوط سنگ و یخ

به دلیل تغییر دما و آب شدن یخ‌ها، بسیاری از سنگ‌ها و توده‌های یخی لغزنده می‌شوند و باید کاملاً حواستان را جمع کنید تا با سقوط آن‌ها مواجه نشوید. به خصوص در اوایل ساعات روز که درجه حرارت متغیر است، این خطر به اوج خود رسیده که در نهایت نیاز به احتیاط و هوشیاری بیشتری دارید. 

به شما توصیه می‌کنیم تا حد ممکن از مسیر‌هایی که این توده‌ها در بالای سر شما قرار دارد عبور نکنید یا از تجهیزات مناسب استفاده کنید. بهتر است در ساعات اولیه صبح که هوا سردتر است و فرآیند ذوب شدن آغاز نشده، به مسیر ادامه دهید.

حیات وحش در بهار

بهار فصل تازه شدن و زمانی برای تغییر و رشد است و تمام طبیعت از خواب زمستانی بیرون می‌آید. در واقع تمام پرندگان و جانوران در این موقع از سال بیرون می‌آیند تا برای فصلی تازه تلاش کنند، بنابراین در این فصل شلوغ و هیجان‌انگیز باید مراقب حیاط وحش باشیم، زیرا در این زمان تولید مِثل، هدف اصلی حیاط وحش است که کاملاً باید حواستان باشد تا در چرخه طبیعی این جانوران اختلالی ایجاد نکنید و از آن‌ها حمایت کنید.

می‌توانید با مطالعه بلاگ چیزی جز رد پا باقی نگذارید، اطلاعات کاملی در این زمینه به‌ دست آورید.

تازه شدن طبیعت، حشرات و حیوانات هم برای تجدید حیاتی دوباره بیرون می‌آیند که این موضوع می‌تواند در صورت مراقب نبودن، مشکلاتی را برای شما به وجود آورد، زیرا در این موقع از سال حشرات کوچکی مانند کنه که بسیار کوچک هستند، علاقه زیادی به نواحی با دمای بالا دارند و می‌توانند به راحتی به سطح پوست شما بچسبند و مشکلاتی را برای شما ایجاد کنند. به هیچ عنوان به آن‌ها آسیب نرسانید و یادتان نرود که ما پا به زیستگاه آن‌ها گذاشته‌ایم!

ممکن است بیشتر مسیر‌ها زیستگاه خرس ‌ها و حیوانات دیگر باشد، بنابراین بهتر است برای جلوگیری از آسیب‌های این چنینی با تجهیزات مراقبتی مانند اسپری دفع حشرات و لوازم دفاعی در مواقع نیاز از این مسیر‌ها به سلامت عبور کنید.

کوهنوردی در بهار و  مشکل آفتاب سوختگی 

ممکن است با دیدن اینکه در حال آفتاب سوختگی هستید بسیار تعجب کنید، بدانید که تنها شما نیستید! افراد بسیار زیادی با این مسئله روبرو هستند. برخلاف تمام تصوراتی که وجود دارد، در فصل بهار می‌تواند شدیدترین آفتاب سوختگی‌ها رخ دهد.

قطعاً می‌دانید که اشعه UV برای پوست بسیار مضر است و حتی در مواقعی در هوای خنک هم این اشعه وجود دارد و باعث سوختگی می‌شود. هرچقدر زاویه تابش خورشید مستقیم‌تر باشد، اشعه آن با شدت بیشتری می‌تابد و به بالا‌ترین حد خود می‌رسد، به خصوص در مواقعی که برف وجود دارد می‌تواند تا درصد زیادی انعکاس اشعه خورشید را چند برابر کند، بنابراین در چنین شرایطی لوازم مناسب مانند کرم ضدآفتاب و کلاه را به هیچ وجه فراموش نکنید.

پیشنهاد می‌کنیم بلاگ کلاه آفتابی ما را مطالعه کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

خطر آسیب دیدگی عضلات

با رسیدن فصل بهار شوق کوهنوردی و به طبیعت رفتن بین تمام افراد به اوج می‌رسد. فصل زمستان به دلیل وجود شرایط آب و هوایی نامناسب و دشوار ممکن است مقدار میزان فعالیت هایتان کمتر شده و بدن از حالت آمادگی خارج شده باشد که در این شرایط بدن به سطح پایینی از توانایی خود می‌رسد.

فعالیت بدنی یکباره می‌تواند مشکلات عضلانی و آسیب‌های جدی برای شما ایجاد کند. در چنین شرایطی به شما پیشنهاد می‌کنیم یا قدم‌های سبک، وزن بار کمتر و همچنین مقصد‌های راحت‌تر و آسان‌تر را برای شروع فعالیت‌تان انتخاب کنید تا دچار آسیب دیدگی نشوید و به مرور بدنتان به فرم ایده‌آل برگردد، در ضمن توصیه می‌کنیم برای یادگیری و درک بهتر این موضوع، بلاگ آسیب‌های کوهنوردی ما را مطالعه کنید.

با برنامه‌ریزی، کوهنوردی خود را امن کنید!

قبل از این که وسایل و کوله خودتان را برای سفر بهاری ببندید، حتماً برای برنامه‌ریزی و سفر خود وقت بگذارید و طبق شرایط با آگاهی برنامه خود را تنظیم کنید، هرچه قدر این کار را با فکر و تمرکز بیشتری انجام دهید، در مقابل می‌توانید سفری امن‌تر و موفق‌تری داشته باشید. تغییرات شدید هنگام کوهنوردی در بهار همیشه در کمین است که یک برنامه جامع و از قبل طراحی شده، تأثیر بزرگی در انتخاب مسیر مناسب و پیدا کردن مکانی امن دارد.

با یک برنامه‌ریزی درست و به موقع می‌توانید به خوبی از غافل گیر شدن و ناپایداری‌های بهاری در امان باشید. همچنین حواستان باشد که هیچ کس و هیچ چیز به اندازه خودتان نمی‌تواند برای صعود‌تان مفید باشد. با خواندن بلاگ برنامه‌ریزی کوهنوردی ما و بالا بردن آگاهی در این زمینه می‌توانید سفری امن را تجربه کنید.

در آخر

زمستان رخت سفر بر تن می‌کند و بهترین فرصت است که از این تحولات بی‌نظیر بهترین استفاده را کنید و از شلوغی ها فاصله بگیرید و در جشن تازه شدن طبیعت شرکت کنید. در این فصل، تغییر بزرگی در کوه‌ها و طبیعت رخ می‌دهد که می‌توانید علاوه بر لذت بردن از طبیعتِ ناب و تازه، بسیاری از نکات را با دقت کردن به محیط اطراف، یاد بگیرید که در طول مسیر پر فرازو نشیب بهاری بسیار مفید خواهد بود.

به شما توصیه می‌کنیم که برای صعود به ارتفاعات در این فصل، حتماً تجهیزات و لوازم ضروری را به همراه خود داشته باشید، زیرا بهار در ارتفاعات دیرتر از مناطق دیگر خودش را نشان می‌دهد و با رعایت این نکات می‌توانید شیرین‌ترین تجربه از تازه‌ترین آب و هوا را ثبت کنید.

در دنیای ما ماجراجویی کنید:
مروری بر مطالب ذکر شده

خلاصه کوهنوردی در بهار:

بهار، فصل شکفتن‌ها، حتی وقتی از خیابان گذر می‎کنید، شاهد تازه شدن طبیعت هستید، حالا تصور کنید این زمان را در کوه و طبیعت بگذرانید. چیزی که کوهنوردان خیلی با آن مواجه هستند، و به همین دلیل کوهنوردی در بهار معمولا بیشتر می‌شود.

البته هر فصل خطرات خودش را که نباید از آنها غافل شد. یکی از مسائلی که کوهنوردی بهاره را سخت می‌کند، وضعیت آب و هوا است. همیشه گفته‌اند آب و هوای بهار ثبات ندارد. در کوهستان این مساله کمی بیشتر نمود پیدا می‌کند. ممکن است اول صبح، سرمای شدیدی را تجربه کنید اما نزدیکای ظهر دچار آفتاب سوختگی شوید و با یک ابر ساده، میزبان رگبار بهاری باشید. این همه تغییرات فقط در فاصله چند ساعت اتفاق می‌افتد.

به همین دلیل لنتخاب نوع پوشش مناسب، تجهیزات کافی از جمله مساله مهمی است که در کوهنوردی بهاره باید به آن توجه کنید تا بتوانید کیفیت فعالیت خودتان را به بیشترین حد برساند و البته که امنیت را نیز برای خود رقم بزنید.

شرایط متغیر آب و هوایی در بهار، باعث ذوب شدن برف‌ها با سرعت بیشتری می‌شود که در نهایت می‌تواند منجر به بروز بهمن شود که برای کوهنوردان امکان مرگ را نیز به همراه دارد.

یا حتی آب شدن سطح‌های زیرین توده‌های یخی، به این صورت که لایه‌ی بالا برف دارد، اما در زیر چاله است و شما متوجه نمی‌شوید، و به محض اینکه روی آن قدم بگذارید، در چاله می‌افتید که ممکن است باعث بروز پیچ خوردگی پا و یا شکستگی اعضای بدن شود.

با این حساب سر انگشتی متوجه می‌شوید، بهار با تمام زیبایی و طراوتی که دارد، برای شما کوهنوردان عزیز می‌تواند می‌تواند پر از دردسر و خطر باشد، به شرطی که توجهی به مطالب ذکر شده در این بلاگ نداشته باشید.

اما از زاویه‌ی دیگر، شما نیز می‌توانید برای طبیعت در این فصل خطر جبران ناپذیری داشته باشید! فصل بهار، بعد از زمستان سرد و سخت از راه می‌رسد و فصل جفت گیری و تولید مثل حیوانات است. حضور شما می‌تواند آنها را بترساند و کل پروسه فرزند آوری آنها را خدشه دار کند. مخصوصا پرندگان که بسیار حساس هستند، تصور کنید تمام بهار، گروه‌های مختلفی راهی طبیعت شوند و به اصول حفظ محیط زیست توجهی نداشته باشند؛ طولی نخواهید کشید که در سالهای آینده، شاهد انقراض گونه‌های مختلف پرندگان خواهیم بود.

پس لطفا به طبیعت احترام بگذارید، مراقب خودتان و حیوانات باشید. بهار زیباست اگر ما مسائل کوچکی که منجر به حفظ امنیت خودمان و زیست بوم هست، را رعایت کنیم.

در آخر باید بدانید برای انتخاب لباس و تجهیزات لازم در فصل بهار، می‌توانید از فروشگاه سیاه کمان هر چیزی را که لازم دارید تهیه کنید. بهتان قول می‌دهم اگر در فروشگاه آنلاین یا حضوری بچرخید، حتی وسایلی که فکر نمی‌کردید لازم دارید را نیز پیدا می‌کنید. اگر در موقع خرید نیاز به راهنمایی داشتید، مشاوران ما به صورت رایگان در خدمت شما هستند.

کوهنوردی بهاره خوبی داشته باشید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط