اهمیت جعبه کمک های اولیه

بشر از ابتدای خلقت با خطرات بی‌شماری رو به رو بوده است. به همین جهت، گذشتن از تمام مشکلات و زنده ماندن در شرایط بحرانی برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد. هر گونه اطلاعاتی که به ما کمک کند بتوانیم از وارد شدن آسیب‌های جدی به فرد مصدوم جلوگیری کنیم را کمک های اولیه می نامند. به لطف این اطلاعات می‌توانید جان افراد آسیب دیده را تا رسیدن به مراکز درمانی نجات دهید.

گاهی حضور یک گاز استریل کوچک می‌تواند خونریزی مصدوم را کاهش دهد، از عفونت زخم جلوگیری کند و در نتیجه جان وی را نجان دهد. پس حضور کیف کمکهای اولیه را در کنارتان نادیده نگیرید!

جعبه کمک های اولیه کوهنوردی

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم اهمیت حضور کیت کمک های اولیه بر هیچ کس پوشیده نیست و به همین علت است که انواع مختلفی از این محصول با کاربری‌های متفاوت طراحی و تولید شده است. به صورتی که درمنزل،  مدرسه، محل کار و حتی اتومبیل شخصی شما باید یک کیف کمک های اولیه حضور داشته باشد. اما شاید حضور جعبه کمک های اولیه کوهنوردی شاید از تمام موقعیت‌های دیگر ضروری‌تر باشد!

زیرا خطرات کوهستان بر هیچ کس پوشیده نیست و مصدومیت در این محیط می‌تواند خطرات جانی به همراه داشته باشد.

جعبه کمک های اولیه کوهنوردی باید به نحوی انتخاب شود که جای کمی را در کوله پشتی شما اشغال کند و در عین حال حجم آن مناسب با تمام تجهیزات مورد نیاز شرایط کوهستان باشد. فکر می‌کنید رعایت این تناسب دشوار است؟ نگران نباشید در این بلاگ با ما همراه باشید تا بهترین کیت کمک های اولیه را جمع آوری کنید.

به چه فاکتور‌هایی در انتخاب جعبه کمک های اولیه کوهنوردی توجه کنیم؟

اما برای جعبه کمک های اولیه کوهنوردی باید به فاکتورهایی توجه کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید. این عوامل را با یکدیگر بررسی می‌کنیم:

می‌دانید که برای برنامه‌ریزی کوهنوردی، باید به مکان انتخابی برنامه خود توجه کنید. دقت به انتخاب مکانی که می‌خواهید بروید، در محتویات جعبه کمک های اولیه کوهنوردی بسیار تأثیر‌گذار است. برای مثال قرص‌های ضد‌تهوع که در ارتفاعات به آن نیاز پیدا می‌کنید؛ در زمان‌هایی که به دشت و طبیعت‌گردی‌های کوتاه‌مدت می‌روید ضروری نیستند و در مناطق مرطوب بهتر است است برای امنیت بیشتر اسپری‌های ضد حشره استفاده کنید. اطلاعات این اسپری را می‌توانید در بلاگ مقابله با حشرات در کوهنوردی ملاحظه کنید.

بر ای مثال اگر قصد صخره‌نوردی یا صعود با طناب را دارید حتماً کرم‌های ضد تاول و چندین بانداژ به همراه داشته باشید. اگر پیاده روی و کوهنوردی‌های طولانی‌مدت در برنامه‌های خود دارید؛ این تجهیزات آسایش پاهایتان را نیز فراهم می‌کند.

اگر همسفرانتان سابقه بیماری‌های قلبی یا آلرژی دارند، قضیه کمی حساس‌تر است. آن ها باید دارو‌ها و لوازمی به همراه داشته باشند که در مواقع نیاز جانشان را نجات دهد. پیشنهاد می‌کنیم اگر دارو‌هایی مثل قند یا فشار خون استفاده می‌کنید برای روز‌های پیش‌بینی شده و چند روز آتی آن به همراه داشته باشید؛ تا اگر برنامه کوهنوردی شما دستخوش تغییراتی شد، بتوانید بدون هیچ مشکلی آن را پشت سر بگذارید.

چک لیست لوازم مورد نیاز در کیف کمک های اولیه

اشاره کردیم که انتخاب محتویات کیت کمک های اولیه وابسته به فاکتور‌هایی است اما چک لیستی از این محتویات را برای شما تهیه کردیم تا در برنامه‌های کوهنوردی هر گزینه ای که نیاز دارید را در بین این موارد انتخاب کنید:

دارو

شاید یکی از مهم‌ترین قسمت‌های کیف کمکهای اولیه شما را دارو‌ها تشکیل دهند. آن ها می‌توانند در مواقع نیاز تأثیر قابل توجهی بر سلامت فرد مصدوم و خروج او از شرایط اضطراری داشته باشند. البته فراموش نکنید که ترجیحاً این دارو‌ها باید توسط یک پزشک متبحر تجویز شود و حتی‌المکان از خوردن سرخود دارو‌ها جلوگیری کنید. اما به همراه داشتن این دارو‌ها می‌تواند شما را از شرایط دشوار و سخت سلامتی نجات دهد. نمونه‌ای از این قرص‌ها شامل موارد زیر است:

 • انواع قرص‌‌های مسکن مثل استامینوفن، ایبوپروفن و …
 • قرص‌های مربوط به آلرژی مثل آنتی‌هیستامین دوکنژستانت
 • قرص هیوسین ضد اسپاسم عضلات
 • قرص‌های ضد اسهال مانند قرص دیفنوکسیلات
 • قرص سرماخوردگی مثل کلد استاپ یا ادلت کلد
 • قرص ضد‌تهوع مثل متوکلوپرامید یا پلازیل برای از بین بردن حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه
 • قرص های ضد‌اسید معده برای جلوگیری از ترش کردن مثل فاموتیدین

انواع کرم‌های درمانی

وجود کرم‌هایی چون کرم ضد‌خارش یا کرم‌های ضد حشره می‌تواند یک آسودگی خاطر برای شما به وجود آورد. کرم‌های ضد‌خارش سوزش و التهاب گزش حشرات را بر روی پوستتان از بین می‌برد اما کرم ضد‌حشره از آن هم بهتر عمل می‌کند! در واقع این کرم از گزش حشرات جلوگیری می‌کند و شما را از شر آن‌ها در امان نگه می‌دارد. حضور پماد سوختگی هم می‌تواند بسیار مفید باشد. کافیست این پماد را روی پوست سوخته بمالید تا از التهابات آن جلوگیری کنید. توصیه می‌کنیم برای آگاهی بیشتر بلاگ آسیب های کوهنوردی را نیز ملاحظه کنید.

دستمال مرطوب و بهداشتی

می‌توانید با استفاده از دستمال بهداشتی و مرطوب آلودگی‌ها را از سطح بدن، چشم و زخم‌های مصدوم پاک کنید. پس حضورشان نقش پر رنگی در کیت شما پیدا می‌کند.

دستکش و لوازم ضد عفونی

فرض کنید قصد پانسمان زخم‌های همراه خود را در طبیعت دارید. اما با دست‌های آلوده‌ای که دارید به جای کمک، ظلم بزرگی در حق افراد زخمی می‌کنید! پس اگر آب و صابون در دسترس ندارید با کمک ژل‌های ضدعفونی یادستمال‌های مربوط مختص به این کار، دستانتان را تمیز کنید. توصیه می‌کنیم حتماً دستکش نیز به همراه داشته باشید تا از ورود هر گونه آلودگی به پوست فرد جلوگیری کنید.

یکی از در دسترس‌ترین موارد برای ضد‌عفونی پد الکلی است که این روزها به لطف اپیدمی کرونا همه آشنایی کاملی با آن دارند! پس حتماً به غیر از جعبه کمک‌های اولیه خود، در کیف یا جیبتان تعدادی پد الکلی پیدا می‌شود. البته برای ضد عفونی می‌توانید از بتادین نیز استفاده کنید.

چسب زخم و گاز استریل

بهتر است زخم‌ها را ضد عقونی کنید و سپس محل زخم را بپوشانید تا از آلوده شدن و ایجاد عفونت جلوگیری کنید. برای حل این مسأله بهتر است چسب زخم و گاز استریل به اندازه کافی در کیف کمکهای اولیه خود به همراه داشته باشید. گاز پانسمان یا همان استریل از مهم‌ترین آیتم‌های کیف کمکهای اولیه شماست.

باند‌‌های کشی

می‌توانید از باند‌های کشی برای بستن پاهای پیچ خورده استفاده کنید یا زخم‌های عمیق را محکم ببندید تا از خونریزی آن جلوگیری کنید. بلاگآسیب های کوهنوردی 2 برای کمک به شما در این قسمت می‌تواند بسیار مفید باشد. پس بعد از اتمام این بلاگ، آن را با دقت بیشتری مطالعه کنید.

انتخاب‌های کامل‌تر برای جعبه کمک های اولیه

لوازمی دیگری نیز وجود دارند که شاید حضورشان ضروری نباشد اما حضورشان امنیت بیشتری برایتان به ارمغان می‌آورد. از این لوازم لیستی تهیه شده که می‌توانید در زیر مشاهده کنید:

 • داروی بتادین و سرم ضد عفونی کننده
 • الکل سفید
 • پنبه
 • محلول محرک تنفسی ( محلول آمونیاک )
 • باند در ابعاد مختلف نواری و سه گوش
 • قیچی، تیغ و پنس
 • ترمومتر (درجه تب)
 • آتل (تخته شکسته بندی در سایز کوچک و بزرگ)
 • صابون آنتی باکتریال و حوله‌ی تمیز
 • کبریت و فندک
 • سرنگ آماده برای تزریق ضروری
 • پماد هایی چون جنتامایسین یا تتراسیکلین
 • کیسه یخ و کیسه آب گرم
 • چراغ قوه و سوت
 • پودر ORS
 • چسب زخم یا چسب لوکوپلاست
 • و…

نکات کلیدی برای نگهداری از کیف کمکهای اولیه

هر گاه وسایل و مواد داخل جعبه کمک های اولیه را مصرف کردید، در اولین فرصت آن‌ها را با نمونه جدید شارژ نمایید.
به تاریخ انقضای دارو های مورد نیازتان توجه داشته باشید. اگر تاریخ آن ها به پایان برسد نه تنها دیگر مفید نخواهند بود؛ بلکه باعث مسمومیتتان نیز خواهند شد. پس تاریخ انقضا ها را چک کنید و در صورت نیاز دارو هایتان را دوباره خریداری کنید.

پیش از شروع برنامه نگاهی به چک لیست محتویات کیف کمکهای اولیه خود بیاندازید تناسب لوازمتان با برنامه پیش رو را بررسی کنید تا چیزی را از قلم نیاندازید.

یک امدادگر حرفه‌ای باشید!

در آخر به عنوان یک امداد‌گر باید به شما نکاتی را متذکر شویم تا بتوانید فرد مفیدی باشید. پس اگر می‌خواهید به عنوان یک امدادگر بهترین عملکرد را داشته باشید؛ این نکات را رعایت کنید:

1.ابتدا خونسردی خود را حفظ کرده و سعی کنید اطلاعات کاملی از چگونگی این اتفاق از فرد آسیب دیده به دست آورید. بررسی سوابق و داروهای همراه فرد، سابقه بیماری‌های قلبی، دیابت و … می‌تواند کمک شایانی به شما  و کادر درمان کند.

2.همه جوانب را رعایت کنید و فرد را از مکان‌های خطرناک دور نگه دارید. سپس به سرعت شروع به رسیدگی به فرد مصدوم کنید. شاید حفظ جان وی بسته به این لحظات طلائی باشد.

3. شکستگی، راه‌های تنفس و علائم حیاتی مصدوم را کنترل کنید و مانع خون‌ریزی های احتمالی آن شوید. مراقب باشید که زبان راه تنفس فرد را زمانی که بیهوش است مسدود نکند.

4. سعی کنید وضعیت فرد را تا رسیدن به مراکز درمانی ثابت نگهدارید. از همین بلاگ از شما که برای نجات جان افراد تلاش می‌کنید، متشکریم!

در دنیای ما ماجراجویی کنید:
مروری بر مطالب ذکر شده

خلاصه بلاگ اهمیت جعبه کمک‌های اولیه

کمک‌های اولیه یعنی هر نوع اقدامی که بتوانیم در وهله‌ی اول برای نجات جان مصدوم انجام دهیم. متاسفانه اتفاقات و حوادث ناگوار همیشه تهدیدی برای نسل بشر بوده است. هرچقدر هم مراقب باشید، در کوهنوردی حرفه‌ای شده باشید، بازهم احتمال اینکه در معرض خطر قرار بگیرید بسیار زیاد است. به همین دلیل باید همیشه کیف کمک‌های اولیه همراهتان باشد. گاهی حتی یک پانسمان ساده منجر به حفظ جان می‌گردد.

خوب می‌دانیم که هر موقعیت و مکان، جعبه کمک‌های اولیه مخصوص به خود را دارد. اتومبیل، خانه، فروشگاه و کوهنوردی. به همین تناسب محتویات آنها کم و زیاد می‌شود. البته باید حواستان باشد کیف کمک‌های اولیه در کوهنوردی، وزن و حجمش در تناسب با کوله کوهنوردی باشد. به همین دلیل باید قبل از جمع کردن کیف کمک‌های اولیه، به یک سری فاکتورها دقت کنید؛

مکانی که انتخاب می‌کنید را در نظر بگیرید، اگر ارتفاع زیادی دارد، شما به قرص ضدتهوع و ارتفاع زدگی نیاز دارید، در صورتی که در طبیعتگردی‌ها همچین چیزی به کارتان نمی‌آید. اما در کمپینگ بهتر است اسپری ضد حشره داشته باشید.

اگر صخره‌نورد هستید، حتما باید پمادهای ضدتاول و تعداد زیادتری بانداژ همراه داشته باشید. اگر سابقه بیماری دارید، حتما قرصتان را به تعداد بیشتری همراه داشته باشید. مثلا اگر سه روز قصد پیمایش دارید و در این مدت باید 3 قرص استفاده کنید، حتما چند قرص دیگر اضافه بردارید تا اگر به هر دلیلی پیمایشتان طولانی‌تر شد، به مشکلی برنخورید.

علاوه بر قرص‌های مخصوص بیماری، بهتر است یک سری قرص دیگر مانند استامینفون، سرماخوردگی، قرص‌های مربوط به آلرژی و… همراهتان باشد. علاوه بر اینها، بهتر است انواع پماد سوختگی، ضد تاول و از همه مهم‌تر ضد حشره، در کیف کمک‌های اولیه قرار دهید.

دستکش‌های یکبار مصرف، فوق العاده سبک و کم حجم هستند، مهم نیست کجا می‌روید، همیشه یک جفت از آنها داشته باشید. در مواقع ضدعفونی کردن زخم، اگر دست کثیف باشد، ممکن است بیشتر باکتری به آن وارد کنید. از آنجایی که معلوم نیست در کوهستان امکان شست‌وشو دست وجود داشته باشد، پس بهترین گزینه استفاده از دستکش است.

چسب زخم، گاز استریل و باند همیشه باید در هر جعبه کمک‌های اولیه‌ای موجود باشد. اگر می‌توانید حتما بتادین و یا ماده‌ای مشابه برای ضدعفونی نیز با خود ببرید. چسب‌هایی هستند که حجم بسیار کمی دارند و برای پانسمان به کار می‌روند، آن را نیز به همراه داشته باشید.

یکی از چیزهایی که باید در جعبه کمک‌های اولیه باشد، کبریت یا فندک است. ممکن است تعجب کنید، اما گاهی اوقات بعد از تعویض پانسمان، امکانش نیست زباله عفونی را با خود حمل کنید، در این موقعیت بهتر است آنها را بسوزانید. البته مطمئن شوید درجای درست اینکار را می‌کنید و تا سوختن کامل آن صبر کنید. نباید هیچ ردی باقی بماند.

یادتان باشد بعد از هربار استفاده از کیف کمک های اولیه، بعد از بازگشت دوباره آن را بررسی کنید و وسیله استفاده شده را جایگزین کنید. بهتر است حواستان به تاریخ انقضای قرص‌ها و پمادها باشد. در نهایت باید بدانید شما پزشک نیستید! تنها اقدامات اولیه را انجام دهید تا به مرکز درمانی برسید و به همه چیز به صورت صحیح رسیدگی شود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط