آسیب های شایع در کوهنوردی (1)

آسیب شایع کوهنوردی برای همه است اگر مراقب نباشید! معمولاً همه ی شما برای تعطیلات آخر هفته خود و خانواده تان برنامه ریزی می کنید. موقع چیدمان برنامه، مطمئناً به اتفاقات خوشایند و طبیعت زیبایی که قرار است ببینید فکر می کنید. اما باید به این موضوع آگاه باشید که کوهنوردی سرشار از اتفاقات غیرمنتظره است، به همین دلیل باید خودتان را برای آسیب های احتمالی آماده کنید. امیدواریم در هیچ زمانی اتفاق ناگواری برایتان نیافتد، اما پیشگیری بهتر از درمان است!

فراموش نکنید که این آسیب ها می توانند شما را از کارهایی که مشتاق آن هستید، بازدارند و یا مانع ماجراجویی های بعدی شما شوند. اما زمانی که با آسیب ها و صدمات روبرو شدید چه باید کنید؟ پیشنهاد و توصیه اول ما این است که در همه ی فعالیت های خود یک جعبه کمک های اولیه را در کوله تان بگذارید، چون شما نمی دانید چه چیزی در انتظارتان است، بنابراین بهتر است پیش از نیاز به چیزی آن را داشته باشید.

با رعایت چند نکته و جلوگیری از این صدمات می توانید همان کاری که دوست دارید را انجام دهید و به سمت هدف خود پیش روید. یک سری آسیب هایی وجود دارد که به طور معمول در برنامه های کوهنوردی و یا طبیعت گردی ممکن است با آن مواجه شوید.

_ آسیب های پوستی (توضیحات کامل در همین بلاگ)

_ آسیب های مفصلی، ماهیچه ای و استخوانی (توضیحات کامل در قسمت دوم بلاگ)

آسیب های پوستی در کوهنوردی

یکی از آسیب شایع کوهنوردی که تقریباً همه ی کوهنوردان و طبیعت گردان با آن درگیر هستند آفتاب سوختگی است.  بعضی ها بر این باورند که آفتاب سوختگی تنها به روزهای آفتابی سال مرتبط است. فراموش نکنید حتی در روزهای ابری هم احتمال آسیب به پوست وجود دارد. جالب است بدانید 80 درصد از اشعه ی مضر خورشید از ابرها عبور می کند و باعث صدمات جدی به پوست می شود. این آسیب ها گاهی اوقات به حدی جدی می شوند که ممکن است شما را در معرض سرطان های پوستی، چین و چروک و پیری زودرس قرار دهند. اما برای جلوگیری از این اتفاق ناخوشایند باید چه کرد؟

بهتر است همیشه کرم ضد آفتاب با خود همراه داشته باشید و به صورت دوره ای، بعد از خیس شدن زیر باران و یا تعریق هم از آن استفاده کنید و لباس هایی انتخاب کنید که نواحی حساس بدنتان را به طور کامل پوشش دهد. یکی از نقاطی که بیشتر در معرض اشعه خورشید قرار می گیرد، سر و گردن است. پیشنهاد می کنیم، در روزهای ابری هم از کلاه های آفتابی به خصوص آن هایی ناحیه گردن را هم پوشش می دهند، استفاده کنید.

هیچ چیز بدتر از تاول های درناک در کوهنوردی نیست که با برداشتن هر قدم بدتر می شوند و شما را از لذت بردن باز می دارند. حتی با تجربه ترین کوهنوردان هم ممکن است تاول های ناحیه پا را تجربه کنند. این موضوع دردناک به کفش و جوراب  نامناسبی که دارید، بر می گردد. فراموش نکنید رطوبت، گرما و فشاری که پاهایتان در کفش تحمل می کنند، می توانند عوامل اصلی بروز تاول های دردناک باشند. اگر جز آن دسته از کسانی هستید که دائماً با این چالش روبرو هستید، نکات زیر را نادیده نگیرید:

یک جفت جوراب اضافه در کوله داشته باشید: توصیه می کنیم یک جفت جوراب اضافه در کوله پشتی خود داشته باشید تا زمانی که جورابتان مرطوب شد آن را با جوراب خشک تعویض کنید.

چسب زخم، چسب پانسمان یا هر چسب مناسب دیگر را فراموش نکنیدنقاطی که ممکن است پوست دچار اطصکاک شود را کاملاً تمیز کنید و با چسب زخم یا چسب پانسمان روی آن را بپوشانید. بهتر است این کار را قبل از شروع فعالیتتان انجام دهید تا بین مسیر دچار مشکل نشوید.

کفش های نو نپوشید: این کلید پیشگیری از تاول استکفش های کوهنوردی که تازه خریده اید را برای کوهنوردی های طولانی نپوشید. زیرا کفش های نو نسبت به کفش های قدیمی تر سفت و سخت تر اند و به سرعت باعث ایجاد تاول و درد پا می شوند. پیشنهاد می کنیم این کفش ها را در برنامه های سبک تر بپوشید تا هم پاهایتان به آن ها عادت کنند و هم نرم تر و منعطف تر شوند.

بسته به مکان و فصلی که قصد کوهنوردی دارید، با انواع مختلفی از حشرات مواجه خواهید شد. در فصل بهار و تابستان که هوا رو به گرم شدن می رود وجود حشرات را بیشتر حس می کنیم. فضای باز، قلمرو حشرات است و این ماییم که وارد قلمرو آن ها شده ایم، پس باید مراقب خود باشید تا از گزند آن ها در امان بمانید. جالب است بدانید حشرات به بوی مواد شیمیایی مانند لوسیون ها و مواد بهداشتی حساس اند و جذب آن می شوند. بهتر است زمان کوهنوردی و طبیعت گردی از این مواد استفاده نکنید تا خودتان را از نیش حشرات دور کنید.

بعد از وعده های غذایی که می خورید، زباله هایتان را دفع کنید. حتی الامکان زباله ها را جمع آوری کنید و با خود برگردانید. حشرات در اطراف نهرها، چمنزارهای مرطوب و جاهایی که آب راکد است بیشتر دیده می شوند. اگر قصد کمپ یا اردو زدن در طبیعت دارید و دوست ندارید که حشرات موذی آزارتان دهند در این مکان ها اردو نزنید.

خلاف عقیده بسیاری از مردم، در فصل پاییز هم وجود حشرات می تواند آزادهنده باشد. در این فصل با خزان درختان مواجه ایم. با ریختن برگ های درختان و رنگ های زیبایی که به طبیعت می دهند ذوق ما به عکاسی بیشتر می شود و بسیاری از افراد دوست دارند روی برگ ها دراز بکشند، اما با ریختن برگ ها تمام حشراتی که روی درخت جمع می شوند روی زمین و لای برگ ها رفته و خوابیدن شما روی زمین باعث می شود تا حشرات شما را نیش بزنند.

بعضی از چمنزارها مکان همیشگی حیواناتی مثل گاو و گوسفند برای چریدن است. این مکان ها بیشتر در معرض حشراتی مانند کنه و شپش هستند، یادتان باشد در این مکان ها استراحت نکنید.

پوشیدن لباس هایی که کمی به تنتان آزاد است یک راهکار عالی برای در امان ماندن از نیش حشرات است، چون حشرات برای پیدا کردن یکناحیه خوب برای نیش زدن دچار مشکل می شوند.

برای دور کردن حشرات از روش های دیگری می توانید استفاده کنید:

– اسپری های دورکننده حشرات

– استفاده از مواد طبیعی مثل روغن نارگیل، سیر و اسطوخودوس

– استفاده از نور زرد به جای نور سفید هنگام شب مانی

حساسیت های ناشی از گزش و نیش حشرات را جدی بگیرید. گاهی اوقات ممکن است بدنتان نسبت به نیش حشرات حساس باشد و شما از وجود آن بی خبر باشید. این آلرژی را می توانید با آزمایش خون و آزمایش های دیگر و با مراجعه به پزشک متخصص کنترل کنید.

زمانی که کوهنوردی را شروع می کنید، قطعاً با پوشش های گیاهی، درختان و مسیرهای سراشیبی و سربالایی روبرو هستید. در طول مسیر ممکن است بدنتان با شاخه های درختان برخورد کند یا پوشش های گیاهی سر راهتان باشد و با برخورد به شما، پوستتان را دچار خراش یا بریدگی کند. گاهی اوقات هم ممکن است روی زمین بیفتید و نقاطی از بدنتان که زمین را لمس می کند دچار ساییدگی شود.

برای جلوگیری از این حوادث غیرمنتظره اولین کاری که می توانید انجام دهید این است که لباس هایی بپوشید که بدنتان را کاملاً بپوشانند و در مرحله بعد حواستان کاملاً متمرکز مسیر باشد و آنچه اطرافتان وجود دارد را با دقت بیشتری ببینید. در صورت خراش یا بریده شدن پوست، تنها چیزی که اهمیت دارد، تمیز کردن صحیح زخم و جلوگیری از عفونت است.

برای انجام این کار، ناحیه ای که دچار آسیب شده را کاملاً تمیز و ضدعفونی کنید. جعبه کمک های اولیه خود را به همراه دارید؟ کافیست با پدهای ضدعفونی کننده نقطه آسیب دیده را تمیز کنید و بعد با یک پارچه استریل آن را ببندید.

یک مشکل بسیار رایج و آزاردهنده! اولین سوالی که در اینجا اهمیت دارد این است که چرا عرق سوز می شویم؟ همه ی کسانی که اهل کوهنوردی و فعالیت های این چنینی هستند حداقل یک بار این اتفاق را تجربه کرده اند. همانطور که می دانید عرق سوز شدن عارضه ای است که در اثر تماس پوست بدن با لباس یا کوله پشتی تان و زمانی که عرق کرده اید اتفاق می افتد. چطور می توان میزان عرق کردن را کاهش داد؟

لباس های خنک و سبک بپوشیداولین کاری که می توانید انجام دهید این است که در انتخاب نوع لباستان دقت و حساسیت بیشتری داشته باشید.  لباسی بپوشید که نه تنگ و نه خیلی گشاد باشد. اگر لباستان تنگ باشد باعث می شود تا حین حرکت گردش هوا بین پوست بدن و لباس ایجاد نشود و عرقتان خشک نشود. لباس های گشاد هم مطمئناً در طول مسیر و هنگام فعالیتتان تا خورده یا چروک می شوند و با اصصکاکی که با پوست بدنتان ایجاد می کنند باعث عرق سوز شدن نواحی خاصی از بدنتان می شوند. برای کفش هایی هم که می پوشید این مسئله تأثیرگذار خواهد بود.

به طور منظم آب بنوشیددر یک روز عادی باید حداقل 2 لیتر آب بنوشید. اما به این معنی نیست که در برنامه های کوهنوردی هم به همین میزان آب نیاز دارید. در این شرایط بدن شما بیش از آنچه که فکر می کنید به آب نیاز دارد. به طور کلی بعد از هر 2 ساعت پیاده روی و فعالیت بدنتان به یک لیتر آب نیاز دارد، به خصوص در روزهای گرم سال و موقع عبور از مسیر سخت و طاقت فرسا. سعی کنید این مقدار آب را در فواصل کوتاه و به صورت جرعه جرعه بخورید.

قبل از شروع برنامه هیدراته شویداکثر مردم حتی در زندگی روزمره خود دچار کم آبی هستند. با شروع خوردن مایعات چند روز قبل از برنامه کوهنوردی به خودتان لطف بزرگی خواهید کرد. این کار باعث می شود تا بدن شما با شرایط جدید سازگار شود تا آب بدنتان با تأخیر دفع شود و آبرسانی بهتر و سریع تری انجام شود.

تنقلات و غذای کامل به همراه داشته باشیدغذا خوردن نه تنها به حفظ انرژی شما کمک می کند بلکه تشنگی شما را تحریک می کند تا آب بیشتری بنوشید. در کوهنوردی های کوتاه مدت حداقل با خود میان وعده داشته باشید تا در طول مسیر میل کنید.

در فضای باز ورزش کنیدرفتن به سالن های ورزشی و دویدن روی تردمیل کمک زیادی به آمادگی جسمانی شما خواهد کرد اما کافی نیست. حداقل دو هفته از برنامه کوهنوردی در فضای بیرون ورزش کنید، بدوید و راه بروید تا بدنتان را کاملاً با شرایط بیرون سازگار کنید.

می توانید برای جلوگیری از عرق سوز شدن از پماد و پودر هم استفاده کنید. اتتخاب پودر یا پمادی که می خواهید استفاده کنید بر عهده خودتان است، چون اطلاعات بیشتری درباره پوست بدنتان دارید. پماد های روان کننده و یا پودرهایی مثل پودر بچه می توانند به اصصکاک کمتر پوست بدنتان کمک زیادی کنند.

اما اگر تمامی این موارد را رعایت کردید و باز هم عرق سوز شدید چه راهکاری دارید تا نواحی آسیب دیده را بهبود دهید؟ در وهله اول پیشنهاد می کنیم پس از باگشت به خانه، خودتان را به یک دوش آب ولرم مهمان کنید! قسمتی از بدن که عرق سوز شده را با آب ولرم و صابون های آنتی باکتریال بشویید. سپس با یک حوله تمیز آن را خشک کنید. یادتان باشد حوله را روی ناحیه آسیب دیده نکشید، چون باعث التهاب بیشتر آن ناحیه می شود.

بعد از بازگشت از برنامه به خودتان استراحت دهید. زمانی که احساس کردید نقطه ای از بدنتان عرق سوز شده از انجام فعالیت مجدد دست بکشید. با یک پارچه تمیز و نم دار یا کمپرس یخ محل آسیب دیده را تمیز کنید تا التهاب آن کم تر شود. با این کار به پوستتان این اجازه را می دهید تا خودش را بازسازی کند و به حالت اول برگردد. قبل از خواب، لوسیون یا کرم های مثل وازلین را روی ناحیه آسیب دیده بمالید تا در زمانی که خوابید التهاب پوست کم تر شود.

با وجود این آسیب‌ها که ممکن است برای هرکدام از ما پیش بیاید، اهمیت وجود کیف کمک های اولیه بیشتر حس می‌شود، پس لطفاً اهمیت حضور آن را نادیده نگیرید. برای اطلاعات بیشتر درباره این محصول کارآمد حتماً بلاگ اهمیت جعبه کمک های اولیه را بخوانید تا بدانید برای برنامه ها و فعالیت های خود چه لوازمی را در کیف خود جای دهید.

در دنیای ما ماجراجویی کنید:
مروری بر مطالب ذکر شده

خلاصه بلاگ آسیب‌های شایع در کوهنوردی- پارت 1

آسیب‌های کوهنوردی را می‌توان به دو دسته آسیب‌های پوستی و اسیب‌های مفصلی و ماهیچه‌ای تقسیم کرد. درباره آسیب‌ها عضلانی در بلاگ‌های جداگانه و مفصل توضیح دادیم، اینبار نوبت به آسیب‌های پوستی است. اگر فکر می‌کنید پوست فقط در اثر آفتاب سوختگی دچار آسیب می‌شود، باید بگویم سخت در اشتباه هستید.

آفتاب سوختگی یکی از آسیب‌های پوستی است که در کوهنوردی گریبان گیر می‌شود، اما تنها آسیب نیست! برای جلوگیری از آفتاب سوختگی استفاده مداوم از کلاه، عینک و کرم ضدآفتاب واجب است. یادتان باشد بدن دهیتراته و کم آب، بیشتر مستعد سوختن و گرمازدگی قرار دارد. پس نوشیدن آب را از یاد نبرید. درضمن سعی کنید از کلاه‌های سه تکه استفاده کنید تا ناحیه گردن و گوش نیز در امان بماند.

آسیب پوستی بعدی، می‌تواند تاول باشد. امان از تاول پا که حتی می‌تواند مانع از ادامه فعالیت و پیمایش شما گردد. برای جلوگیری از تاول، حتما کفش‌هایی با قابلیت تنفسی بپوشید تا بخار خارج شود و پا کمتر تعریق کند و در نتیجه خیس بماند. خیسی یکی از عوامل بروز تاول است.

برای جلوگیری از تاول زدن، حتما یک جوراب اضافی داشته باشید و هیچگاه کفش نو برای پیمایش نپوشید. بهتر است برای بارهای اول با کفش به پیاده روی بروید تا آب بندی شود.

گزش و نیش حشرات، می‌تواند آسیب پوستی بعدی را به وجود آورد. باید بدانید حشرات جذب بو می‌شوند، به همین دلیل سعی کنید در طبیعت از عظر یا لوسیون استفاده نکنید. حتی زباله‌هایتان را دورتر از محل کمپ قرار بدهید. اگر در تابستان و بهار در کنار دریاچه اقامت دارید، بدانید پشه مهمان ثابت شما خواهد بود. برای جلوگیری از آنها حتما اسپری ضد حشره همراه داشته باشید. دقت کنید اسپری برای پوست شماست نه آنها! یعنی مثل حشره کش نیست که طبیعت را آلوده کند.

اگر اهل طبیعتگردی و کوهنوردی باشید، بی‌شک حداقل یک بار دچار سایش یا خراشیدگی پوست شده‌اید. یک تماس ناگهانی با درختان و گیاهان و حتی سنگ‌ها و صخره‌ها، می‌تواند منجر به خراش و سایش پوست شود. حقیقتا هرچقدر هم مراقب باشید، گاهی اوقات اجتناب ناپذیرند. بهترین کار این است همیشه جعبه کمک اولیه همراهتان باشد تا در این مواقع جای زخم را تمیز و ضدعفونی کنید. اگر واجب می‌دانید آن را با چسب زخم یا باند بپوشانید تا بدتر نشود.

عرق سوز شدن از آن دسته آسیب‌های پوستی است که تحملش سخت و طاقت فرسا می‌باشد. پس بهترین کار؛ پیشگیری است! برای جلوگیری از این مشکل حتما لباس خنک با قابلیت تنفسی بپوشید. نوشیدن آب را فراموش نکنید. یادتان باشد شما نه تنها در حین اجرای برنامه، بلکه قبل از آن باید بدن را هیدراته کنید تا دچار مشکل نشوید. تنقلات و تغذیه مناسب نیز در این خصوص کمک بزرگی است.

پوست عضو بسیار آسیب پذیری است پس مراقبت از آن باید در اولویت قرار گیرد. علاوه بر نکاتی که ذکر کردیم همیشه کیف کمک‌های اولیه همراه داشته باشید و لباس مناسب بپشوید. پوشاک کوهنوردی مانند تجهیزات سنگنوردی از اهمیت زیادی برخوردارند. آنها را دست کم نگیرید.

شما می‌توانید تمام پوشاک و تجهیزات مربوط به کوهنوردی را از فروشگاه آنلاین و حضوری سیاه کمان تهیه کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط