راهنمای خرید کوله پشتی کوهنوردی

اگر شما هم طرفدار کوهنوردی یا گشت و گذار در دل طبیعت باشید قطعاً می‌دانید که کفش و کوله پشتی کوهنوردی از مهم‌ترین تجهیزات این فعالیت است! این حقیقت بر کسی پوشیده نیست و تقریباً تمام افرادی که به طبیعت گردی علاقه دارند بر این موضوع واقف‌اند.

اما به دلیل تنوع مدل‌ها و برند‌های مختلف بازار گاهی انتخاب تجهیزات این فعالیت از جمله کوله پشتی کوهنوردی دشوار و طاقت فرسا می‌شود. حتی برای بعضی از افراد این انتخاب به نوعی وسواس تبدیل می‌شود و نمی‌توانند بین مدل‌های متنوع انتخاب درستی داشته باشند. اگر شما هم برای انتخاب کوله کوهنوردی خود تا به امروز سردرگم بودید، باید بگوییم بلاگ پیش روی شما یک نقشه برای رسیدن به گنجی ارزشمند می‌باشد.

این گنج همان کوله پشتی کوهنوردی است که تمام ویژگی‌های آن برای شما طراحی و تولید می‌شود. پس با دقت فراوان این راهنمای خرید کوله کوهنوردی را بخوانید و تمام مراحل انتخاب کوله پشتی کوهنوردی مناسب را در کنار ما طی کنید.

شاخصه‌های خرید کوله پشتی کوهنوردی

انواع برند‌ها و مدل‌های مختلفی از کوله کوهنوردی وجود دارد که می‌تواند مانند یک اقیانوس پهناور، شما را در خودش گم کند. اما در بلاگ راهنمای خرید کوله کوهنوردی ما تمام شاخصه‌هایی که باید آن را مدنظر قرار دهید را با یکدیگر بررسی می‌کنیم. یادتان باشد که کوله پشتی کوهنوردی مناسب یعنی تجربه یک برنامه کوهنوردی آسوده در کنار محافظت از سلامتی بدنتان!

حجم کوله پشتی کوهنوردی

حتماً زمان انتخاب کوله پشتی کوهنوردی اصطلاح لیتر را زیاد شنیده‌اید. اگر تازه شروع به این فعالیت کردید و هنوز اطلاعات جامعی در خصوص انواع کوله کوهنوردی ندارید باید بگوئیم این محصولات حجم متنوعی دارند که بر اساس لیتر یا اینچ مکعب محاسبه می‌شوند. در واقع عدد این لیتر، نشانگر گنجایش کوله پشتی شماست و حتی تا حدودی وزن آن را نیز بیان می‌کند.

البته انتخاب حجم کوله پشتی کوهنوردی وابسته به مدت زمان، فصلی که در آن سفر می‌کنید و حجم تجهیزات مورد نیازتان می‌باشد. برای مثال در برنامه زمستانه به دلیل حضور تجهیزات حرفه‌ای باید یک گزینش بین حجم‌های بالاتر داشته باشید. اما در حالت عادی پیشنهاد می‌کنیم حجم‌های بالا را انتخاب نکنید.

یادتان باشد گزینش نادرست در این زمینه می‌تواند تأثیر مستقیمی بر کیفیت برنامه شما بگذارد. پس در ادامه یک راهنمای خرید کوله کوهنوردی برای انتخاب حدودی حجم کوله پشتی کوهنوردی به شما معرفی می‌کنیم:

کمتر از 25 لیتر :  برای حمل وسایل مختصر، معروف به کوله حمله

۲۵ الی ۴۰ لیتر :  برنامه‌های یک تا سه روزه

۴۰ الی ۶۵ لیتر:  برای برنامه‌های سه تا پنج روزه

۶۵ الی ۸۰ لیتر:  جهت اجرای برنامه‌های چند روزه

پخش ویدیو

کوله حمله یا قله (کمتر از 25 لیتر)

کوله حمله معمولاً بین 10 تا 25 لیتر حجم دارد و سبک‌ترین کوله کوهنوردی محسوب می‌شود که امکانات محدودی را در اختیارتان می‌گذارد. در  واقع این محصول برای حمله به قله طراحی شده و تنها برای لوازم ضروری شما فضای کافی دارد. معمولا کوله حمله به راحتی جمع می‌شوند و جای بسیار کمی را اشغال می‌کند. در بسیاری از مدل‌های حرفه‌ای می‌بینیم که در بالای کوله کوهنوردی، محفظه‌ای با قابلیت جدا شونده وجود دارد و می‌توانید از آن به عنوان کوله حمله استفاده کنید. 

البته بعضی از کوله‌های 10 تا 25 لیتری نیز برای طبیعت گردی های سبک یا پیاده روی اطراف کمپینگ طراحی می‌شوند. البته این مدل ها ساختار مستحکمی ندارند اما نیاز شما را برای یک سفر سبک تأمین می‌کنند. 

برنامه یک تا سه روزه (۲۵ الی ۴۰ لیتر)

اگر شما هم کوهنوردان تازه کاری هستید که با برنامه‌های یک روزه مسیر لذت بردن از کوهستان را آغاز کردید، به کوله کوهنوردی با این میزان حجم دقت بیشتری کنید، زیرا قطعاً این مدل برای شما کاملاً مناسب است. نمونه‌هایی با حجم 25 تا 40 لیتر تمام فضای کافی برای تجهیزات مورد نیاز یک برنامه یک روزه را در اختیار شما قرار می‌دهد. می‌توان گفت این مدل ها رایج‌ترین انتخاب در بین کوهنوردان تازه‌کار هستند و می‌توانید هنگام تعطیلات آخر هفته بدون هیچ دغدغه‌ای لوازمتان را در آن‌ها بچینید و از حضور در طبیعت فیض ببرید.

برنامه سه تا پنج روزه (۴۰ الی ۶۵ لیتر)

قطعاً در برنامه سه تا پنج روزه نیاز به تجهیزات و مواد غذایی بیشتری دارید. درنتیجه به حجم بیشتری برای کوله کوهنوردی خود نیاز پیدا می‌کنید. مدل‌های 40 تا 65 لیتری می‌توانند گزینش مناسبی برای یک برنامه سه تا پنج روزه باشد. این انتخاب به شما امکان آن را می‌دهد که بدون هیچ دغدغه‌ای تمام تجهیزات مورد نیاز خود را درون آن جای دهید.

درواقع این حجم نه آنقدر کوچک است که در هنگام کوله‌چینی به مشکل برخورد کنید و نه آنقدر بزرگ که در هنگام برنامه برای شما دردسرساز شود و سلامتتان را به خطر بیاندازد. به همین دلیل است که یک گزینه متداول در بین کوهنوردان محسوب می‌شود.

برنامه چند روزه (۶۵ الی ۸۰ لیتر)

انتخاب کوله پشتی کوهنوردی با حجم 65 تا 80 لیتر به شما امکان آن را می‌دهد که هر گونه تجهیزات و لوازمی که به آن نیاز دارید را با خود حمل کنید پس بهترین گزینه برای سفر‌های یک هفته‌ای، سفر گروهی، کوهنوردی با کودکان یا برنامه زمستانه است.

در انتها باید بدانید انتخاب حجم کوله پشتی کوهنوردی علاوه بر موارد بالا به عوامل دیگری نیز بستگی دارد. از جمله این موارد می‌توانیم به سایز کوهنورد و نوع صعود آن اشاره کرد. برای مثال فردی با سایز ایکس لارج نیاز به فضای بیشتری برای لباس‌های خود دارد و صعود های فنی نیاز به فضای بیشتری برای تجهیزات مختص به خود دارند. پس این راهنمایی‌ها حالتی عمومی دارد و در شرایط متفاوت می‌تواند تغییر کند. 

وزن و تحمل بار

حتماً شما هم تا به امروز فکر می‌کردید هر چه کوله پشتی بزرگ‌تر باشد، تحمل وزن بالاتری دارد. اما باید بگوئیم سخت در اشتباهید! ممکن است دو مدل از برند‌های مختلف با حجم یکسان ببینید که در تحمل وزن تفاوت چشمگیری با یکدیگر دارند.

معمولاً نمونه‌های سنگین‌تر، تحمل وزن بالاتری دارند اما همان‌طور که می‌دانید وزن قوی‌ترین دشمن کوهنوردان است! در حقیقت یک کوله کوهنوردی سنگین می‌تواند به تنهایی شما را به زانو درآورد، زیرا سنگینی با برهم زدن تعادل و به خطر انداختن سلامتی شما نزدیک‌ترین دشمن شما است؛ پس حسابی مراقب باشید!

جالب است بدانید تولیدکنندگان برند‌های مختلف از کوله پشتی کوهنوردی در تلاشند تا همزمان با بالا بردن کیفیت وامکانات محصولات، وزن آن را تا حد ممکن پایین بیاورند. بهتر است شما هم در هنگام خرید به وزن کوله پشتی خالی حتماً توجه کنید.

جنسیت کوهنورد

شاید به فکرتان نمی‌رسید که انواع کوله پشتی کوهنوردی بر اساس جنسیت نیز دسته‌بندی می‌شوند. فیزیک بدنی خانم‌ها با آقایان کاملاً متفاوت است. در واقع بانوان استخوان‌بندی ظریف‌تری دارند و با جثه کوچکشان به یک کوله کوهنوردی با طراحی متفاوت نیاز پیدا می‌کنند. در واقع این مدل‌ها نیم‌تنه کوتاه‌تر، طول کشیده‌تر و بند‌های نزدیک بهم دارند. این طراحی موجب می‌شود کوله کوهنوردی به راحتی بر روی قوس بدن بنشیند و هر گونه فشار بر روی قفسه سینه و شانه‌ها را کنترل کند.

البته باید بگوئیم این مسئله فقط وابسته به جنسیت نیست. البته بسیاری از مدل‌ها به صورت Unisex یا بدون جنسیت طراحی شده و برای هر فردی مناسب است. اما در حقیقت تمام بانوانی که استخوان‌بندی درشتی دارند می‌توانند از مدل‌های معمول به راحتی استفاده کنند و برای آقایان با جثه کوچک‌تر کوله کوهنوردی زنانه مناسب‌تر است.

این مدل‌ها با علائمی مثل Women ،Lady ،SL یا شکل‌هایی مثل گل شیپوری نشان داده می‌شود و در برند‌های مختلف متفاوت است. برای مثال برند دیوتر مدل‌های زنانه کوله کوهنوردی را با گل شیپوری نشان می‌دهد. این مدل کوله‌ها ویژگی‌های زیر را دارند.

  1. طول نیم تنه (Torso Lenght) کوتاه‌تری دارند.
  2. بندهای سینه و شانه‌ای با فاصله کمتری از هم طراحی شدند.
  3. کمربند کمری با یک طراحی مخروطی شکل، تمام  کمر بانوان را پوشش می‌دهد.

نوع فعالیت انتخابی

کوله کوهنوردی را می‌توانید بسته به نوع فعالیتی که دارید، دسته‌بندی کنید و در نهایت مدلی باب سلیقه و نیازهایتان در آن فعالیت تهیه کنید. برای مثال نمی‌توانید به همراه یک کوله کوهنوردی به دوچرخه سواری یا دوندگی در کوهستان بپردازید و حتماً باید انتخابی مختص به فعالیت خود داشته باشید.

مثلاً اگر اهل کوهنوردی در کوهستان صخره‌ای و برفی هستید، باید انتخابی از یک پارچه با دوام‌تر داشته باشید و در هنگام صعود‌های یخ نوردی، اتصالات نگهدارنده تجهیزاتتان برایتان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در ادامه انواع آن‌ها و ویژگی‌هایی که دارند را در کنار یکدیگر بررسی می‌کنیم:

همان‌طور که می‌دانید کوله کوهنوردی برای کوهپیمایی های سنگین و طولانی طراحی می‌شوند؛ به همین دلیل دارای وزن کمتری هستند. مدل‌سازی این نمونه‌ها دارای فضای بیشتر و جیب‌های کمتری هستند و چون این محصول مدت زمان زیادی بر روی دوش شماست در قسمت کمر دارای بافت مش یا تهویه کننده هواست که تنفس پذیری در آن قسمت را افزایش می‌دهد. البته کوله پشتی کوهنوردی زمستانه با ویژگی‌های متفاوتی طراحی شده است. این مدل کاملاً ضدآب می‌باشد و برای حمل ابزار مخصوص فعالیت در برف کوهستان بند‌های نگهدارنده دارد.

کوله‌پشتی‌های طبیعت گردی سایز کوچک‌تری دارند و با طراحی تعداد جیب‌های بیشتر، برای شما آسودگی مورد نیاز برای دسترسی به لوازم مورد نیازتان را فراهم می‌کنند. البته انواع کوله‌پشتی طبیعت گردی در طرح‌های متفاوتی طراحی و تولید می‌شوند. اما بعضی ویژگی‌ها مانند متریال و تنفس پذیری مناسب در تمام آن‌ها یکسان است. بعضی از کوله‌های طبیعت گردی دارای یک کیف کوچک‌تر هستند تا در زمان کمپینگ یا گشت‌و‌گذار‌های کوتاه مدت نیاز به حمل کوله‌پشتی سنگین نداشته باشید و با کمک آن لوازم مورد نیازتان را حمل کنید.

کوله‌های صخره نوردی به دلیل ظاهر متفاوتش به راحتی قابل شناسایی است. آن‌ها با طولی بلند و عرضی باریک مدل‌سازی می‌شوند تا هنگام عبور از صخره‌ها برای افراد دردسر‌ساز نشود و ورزشکار به راحتی بتواند از صعب‌العبور‌ترین مسیر‌ها عبور کند. این نمونه‌ها با پارچه‌های مستحکمی تولید می‌شود تا هنگام برخورد با سنگ‌های تیز آسیبی به آن وارد نشود. کوله‌های یخ نوردی نیز بسیار مشابه این مدل می‌باشد با این تفاوت که کاملاً ضدآب است و بند‌های برای حمل ابزار مخصوص یخ نوردی دارد.

کوله‌های دوچرخه سواری بسیار سبک و راحت هستند. به گونه‌ای که حضور آن در بین فعالیت کوهنوردی به هیچ عنوان شما را آزار نمی‌دهد و مانع فعالیت شما نخواهد شد. در واقع این محصول چند محفظه با دسترسی آسان برای نگهداری وسایل مورد نیاز دوچرخه‌سوار دارد و فعالیت را برای او بی‌دغدغه‌تر خواهد کرد.

البته بعضی از مدل‌های این محصول دارای یک مخزن برای نگهداری آب هستند تا دوچرخه سوار به راحتی در حین فعالیت بتواند آب بنوشد. در واقع این کار به وسیله یک نی انجام می‌شود که از مخزن به بالای محصول متصل است.

خرید کوله کوهنوردی؛ توجه به راحتی در حمل

این شاخصه بسیار مهمی در خرید کوله پشتی کوهنوردی محسوب می‌شود که شامل موارد متفاوتی است و ما آن‌ها را یک به یک با شما بررسی می‌کنیم. شاید بتوان گفت که راحتی مهم‌ترین آیتم در هنگام خرید کوله پشتی کوهنوردی محسوب می‌شود. تصور کنید شما قرار است ساعت‌ها مشغول کوهپیمایی باشید و تنها یاورتان همین کوله کوهنوردی است! پس اینکه چه همراهی برای برنامه کوهنوردی خود انتخاب می‌کنید، اهمیت فراوانی دارد.

راحتی در هنگام حمل کوله پشتی کوهنوردی در گرو بند‌های کمر، شانه و بالشتک‌های آن در کنار سیستم پشتی محصول است. در واقع سیستم پشتی، کمربند‌های کتفی و دور باسن می‌توانند وزن بار را بر کل بدن تقسیم کنند از طرف دیگر بند‌های شانه فشار را از روی پشت کم می‌کنند و راحتی شما را در هنگام حمل کوله پشتی کوهنوردی تضمین خواهند کرد.

باید بدانید که تهویه مناسب در سیستم پشتی یک کوله پشتی کوهنوردی از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر از هر کوهنورد با تجربه در خصوص راحتی در هنگام کوهنوردی پرس و جو کنید قطعاً به اهمیت تهویه در سیستم پشتی اشاره خواهد کرد.

این سیستم تهویه به صورت بافت‌های مش و فوم‌های بادی طراحی شده تا اگر در حین فعالیت دچار تعریق شدید، کلیه رطوبت را به خود جذب کند و پشت کوهنورد را خشک نگه دارد. می‌دانیم که در خصوص اهمیت خشک ماندن در هنگام کوهنوردی اطلاعات کافی دارید و ارزش آن را می شناسید.

جالب اینجاست که این بافت‌های مشی با تنفس‌پذیری و جریان متناوب هوا می‌توانند تعرق را به طرز چشمگیری کاهش دهند. پس با وجود آن‌‌ها حداکثر محافظت ممکن را در هنگام کوهنوردی خواهید داشت. کافی است بند‌های کوله کوهنوردی خود را به درستی تنظیم کنید و  آسوده خاطر به کوهنوردی ادامه دهید!

درآخر اگر قصد خرید کوله پشتی کوهنوردی با حجم بالا را دارید، بهتر است به امکاناتی چون حمل کمل بگ، بند حمل ابزار یا فضایی برای کیسه خواب توجه بیشتری نشان دهید. حضور این امکانات دسترسی بهتری به تجهیزات کوهنوردی برای شما به ارمغان می‌آورد و در‌نتیجه موجب راحتی بیشترتان در حین کوهپیمایی می‌شود.

دوام و نوع متریال کوله کوهنوردی

متریال‌های متفاوتی در ساخت و تولید کوله کوهنوردی به کار می‌رود و شما با توجه به نیازهایتان می‌توانید خواسته‌هایی که از متریال و دوام محصولات دارید را پیدا کنید. برای مثال انواع کوله پشتی کوهنوردی با متریال‌هایی همچون پلی استر، برزنت، پارچه‌کتان، نایلون، نایلون سخت ،پلی اتلین ،پلی کربنات، پلی اورتان، میکرو فیبر پلی استر و پلی آمید تولید می‌شوند؛ اما شما با توجه به فعالیت انتخابی و شرایط آن می‌توانید انتخاب دقیقی داشته باشید.

برای مثال فعالیتی همچون صخره نوردی یا صعود فنی نیاز به یک کوله با دوام بالا دارد اما در یخ نوردی تمرکز شما بر روی ضدآب بودن تجهیزات است.

اگر ضدآب بودن تجهیزات کوهنوردی برایتان اهمیت والایی دارد بهتر است بدانید متریال نایلون به تنهایی ضدآب نیست و برای داشتن این قابلیت به آن یک لایه پلی‌اورتان اضافه می‌کنند. اما این لایه به مرور زمان تخریب می‌شود و به همین دلیل خاصیت ضدآب بودن کوله کوهنوردی شما نیز به خطر می‌افتد. بدین ترتیب نتیجه می‌گیریم که ضدآب بودن کوله کوهنوردی شما به عمر پلی اورتان آن وابسته است. پس برای افزایش طول آن پیشنهاد می‌کنیم یک روکش ضدآب برای آن تهیه کنید تا از خیس و کثیف شدن کوله کوهنوردی در طول برنامه جلوگیری شود.

بودجه مناسب برای انتخاب بهترین کوله پشتی کوهنوردی

ارزش و قیمت به نسبت بالای تجهیزات کوهنوردی یک راز نیست و هر کسی که پا در حوزه این فعالیت لذت‌بخش می‌گذارد، از آن اطلاع دارد. اما چگونه می‌توانیم با بودجه خود بهترین کوله پشتی کوهنوردی را بخریم؟ یادتان باشد یک انتخاب ارزان بهترین انتخاب نیست و شما می‌توانید با کمی هزینه بیشتر محصولی را داشته باشید که امکانات بیشتر و طول عمر بالاتری دارد. پس هوشمندانه انتخاب کنید. به خطر انداختن کیفیت در ازای قیمت کمتر آخرین چیزی است که از یک کوهنورد حرفه‌ای انتظار می‌رود!

درباره خرید کوله کوهنوردی

اگر این راهنمای خرید کوله کوهنوردی را با دقت مطالعه کنید، قطعاً یک برنامه کوهنوردی بی‌نقص پیش رویتان خواهد بود. پیشنهاد می‌کنیم از توصیه دوستانتان یا انتخاب گران‌ترین و ارزان‌ترین کوله کوهنوردی جلوگیری کنید و با علم و آگاهی که از این بلاگ به دست آوردید؛ یک انتخاب مناسب مختص به خودتان داشته باشید.

لطفاً بعد از خرید کوله پشتی کوهنوردی به اینجا برگردید و با خواندن بلاگ اصول کوله چینی بهترین راه هم‌نشینی با دوست جدید و مهربانتان را یاد بگیرید. اهمیت کوله چینی را نمی‌توان در کوهنوردی دست کم گرفت، پس حتماً بعد از خرید کوله کوهنوردی، اصول کوله چینی را از بَر کنید!

در دنیای ما ماجراجویی کنید:
مروری بر مطالب ذکر شده

همانطور که بررسی کردیم، انتخاب و خرید کوله پشتی کوهنوردی به عواملی زیادی مرتبط است. قبل از هر چیزی باید بدانید سبک برنامه‌های اجرایی شما در چه حدی است و چند روز طول می‌کشد. مسلما هرچه روزهای بیشتری در کوه سپری کنید، به وسایل بیشتری احتیاج دارید و در نتیجه کوله پشتی بزرگتری باید تهیه کنید.

بعد از اینکه تعداد روزها را مشخص کردید، نوع برنامه کوهنوردی شما مطرح می‌شود. برای مثال برنامه طبیعتگردی 3 روزه با برنامه صعود 3 روزه، زمین تا آسمان فرق می‌کنند! پس بعد از تعیین مدت زمان، نوبت به تعیین نوع فعالیت می‌رسد.

علاوه بر دو فاکتور زمان و نوع فعالیت؛ بهتر است به جنسیت نیز توجه کنید. بله درست خواندید، جنسیت یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب خرید کوله پشتی محسوب می‌شود. آناتومی بدن بانوان و آقایان باهم فرق دارد به همین دلیل خیلی از کوله‌ها برای خانم‌ها استاندارد نیستند و بدن آنها را به مرور اذیت می‌کنند.

این بدان معنی نیست که خانم‌ها نمی‌توانند کوله پشتی‌هایی با حجم بالا بردارند. اتفاقا تا الان شاهد صعودهای بسیار موفق بانوان به قله‌های 8000 متری بودیم. انتخاب کوله مناسب به معنی اهمیت به سلامت بدن و راحتی است.

: بانوان عزیز؛ اگر کوله پشتی به درستی بر روی کمر و شانه‌هایتان قرار دارد، پس کوله مناسب شما است. بنابراین لزوما نباید کوله مخصوص بانوان تهیه کنید. مهم قرارگیری صحیح کوله پشتی است.

مساله بعدی که در انتخاب کوله کوهنوردی باید مورد توجه قرار دهید؛ سیستم حمل و پشتی آن است. توضیحات این بخش به صورت جامع در بالا ذکر شده است. اما به طور خلاصه همینقدر که جریان هوا صورت گیرد و از تعریق بیش از حد جلوگیری شود و تهویه خوبی داشته باشد؛ کافی است.

تهویه مناسب برای کوله پشتی معمولا به صورت مش و فوم‌های بادی طراحی شده است. این نوع طراحی علاوه بر جریان هوای مناسب باعث راحتی مضاعف نیز می‌گردد.

حالا که متوجه نوع نیازتان و سایز کوله پشتی شده‌اید، وقت انتخاب مدل و برند مناسب است. مسلما برندهای مطرح در سطح جهانی کیفیت بالایی دارند و خیالتان از بابت خرید آنها راحت خواهد بود. ولی همیشه نکته‌ای که در خرید برندهای خارجی مطرح است، قیمیت بالای آنها می‌باشد. این حقیقت که؛ قیمت فاکتور بسیار مهمی در انتخاب محصول است به هیچ وجه قابل انکار نیست.

بنابراین باید دو معیار قیمت و انتخاب متریال مرغوب را در کنار هم قرار دهیم. اگر کوله‌ای با متریال مرغوب درجه یک می‌خواهید در برندهای مطرح در سطح جهانی به دنبال آن بگردید. اما اگر قیمت فاکتور مهمی برایتان محسوب می‌شود. بهتر است نمونه‌های ایرانی و مشابه را بررسی کنید.

کوله‌های ایرانی بسیاری هستند که کیفیت خوبی دارند و از طرفی قیمت آنها بسیار مناسب است. یکی از دلایل اینکه قیمت خوبی دارند، عدم پرداخت هزینه‌های واردات محصول است. کوله ایرانی به دلیل تولید داخل بودن بسیاری از هزینه‌های غیرضروری را ندارد بنابراین قیمت نهایی آن به صرفه تمام می‌شود.

پس در نهایت باید ذکر کنیم برای خرید کوله پشتی کوهنوردی، چند فاکتور بالا را بررسی کنید و بعد اقدام کنید. و تصمیمتان هر چه که باشد، مطمئنم در فروشگاه حضوری و آنلاین سیاه کمان، مدل مورد نظرتان را پیدا می‌کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط