پانچو کوهنوردی چیست؟

قطعاً شما هم مانند بسیاری از کوهنوردان و طبیعت‌گردان با بارش‌های ناگهانی روبرو شده‌اید. حتی در آفتابی‌ترین روزهای سال هم، بارش باران می‌تواند روند برنامه‌ی شما را مختل کند. بنابراین، به پوششی نیاز دارید که شما را از خیس شدن در امان نگه دارد.

معمولاً برای ماجراجویی‌های خود زمان محدودی را در نظر می گیریم. به همین دلیل می‌خواهیم از زمان خود بهترین استفاده را ببریم، حتی در زمان بارش باران و برف و وزش باد! در این بلاگ قصد داریم شما را با پانچوی کوهنوردی، مزایا و کاربرد‌های آن آشنا کنیم تا زمانی که با بارش‌های غیر‌منتظره مواجه شدید و امکان رفتن به پناهگاه وجود نداشت، بتوانید به مسیر خود ادامه دهید.

تاریخچه استفاده از پانچو بر می‌گردد به پوشش‌های سنتی زمان قدیم که مبدأ آن آمریکای لاتین است. این پوشش در ابتدا به صورت پارچه ای از جنس نخ یا پشم بود که عمدتاً به شکل مستطیلی یا دایره‌ای و با حفره‌ای در قسمت بالایی آن برای عبور سر از آن طراحی و دوخته می‌شد. با گذشت زمان و دیدن کاربردهایی که این پانچو‌ها داشتند، امروزه برای حفاظت در مقابل باران، سرما و حتی باد در فعالیت‌های مختلف به خصوص کوهنوردی و طبیعت گردی استفاده می‌شوند.

پانچو کوهنوردی

پانچو یک پوشش ضد‌آب، بسیار سبک و کم حجم است که هدف اصلی تولید و طراحی آن محافظت کوهنوردان و طبیعت‌گردان در برابر خیس شدن می‌باشد. چون خیس شدن لباس و بدن کوهنوردان مشکلات و آسیب‌های جدی مانند سرمازدگی برای آن‌ها به وجود می‌آورد. درزهای این پوشش کاملاً مهر و موم شده و مانع ورود آب به داخل می‌شوند.

یکی از متداول‌ترین سوال‌هایی که از خودتان می پرسید این است که باید پانچو کوهنوردی را با خود همراه داشته باشید یا کت‌های بارانی؟

کت‌های بارانی هرچقدر هم که در برابر قطرات باران مقاومت داشته باشند اما باز هم در مسافت‌های طولانی امکان نفوذ آب به آن‌ها وجود دارد. در این شرایط پانچو کوهنوردی مقاومت بهتر و بیشتری در برابر آب خواهد داشت.

بعضی از کوهنوردان و طبیعت‌گردان تمایل دارند هم کت های بارانی و هم پانچو را با خود همراه داشته باشند تا یک خط دفاعی در برابر بارش باران داشته باشند. البته شلوارهای ضدآب و گتر نیز به عنوان خط دوم دفاعی عمل خواهند کرد.

انواع پانچو

زمانی که در برنامه‌های کوهنوردی و طبیعت‌گردی و در حال بالا رفتن از ارتفاعات هستید، ممکن است با بارش ناگهانی باران مواجه شوید. اگر پوشش ضد‌آب بر تن داشته باشید، خیالتان از بابت خشک ماندن بدنتان تا مدتی راحت خواهد بود اما اگر کوله روی دوش داشته باشید و پناهگاهی در بین مسیر وجود نداشته باشد چه باید کرد؟ بهترین کار مقابله با این اتفاقات غیرمنتظره پیشگری از آن است. یک پانچو کوله دار، دقیقاً همان چیزی است به آن نیاز دارید.

در این مدل پانچو فضایی برای کوله در قسمت پشتی وجود دارد که با کمک آن حتی کوله‌های سایز بزرگ هم داخل آن جای می گیرند. زمانی هم که نیازی به این فضا نداشته باشید می توانید با دکمه‌هایی که بر رویش طراحی شده آن را جمع کنید.

تفاوت بین پانچو کوهنوردی با پانچو بارانی دغدغه ذهنی بسیاری از کوهنوردان است. پانچو بارانی خلاف پانچو کوهنوردی دارای آستین با مچ بند قابل تنظیم و زیپ، دکمه یا چسب است. این مدل پانچو بارانی که ظاهری شبیه به مانتو دارد، تا پایین زانو را می‌پوشاند و با در برگرفتن کامل سر و دست‌ها از شما در مقابل نفوذ آب محافظت می‌کند.

اگر جز آن دسته از کسانی هستید که علاقه‌ زیادی به عکاسی در طبیعت و ساخت مستندهای حیات وحش دارید، این پانچو‌ها بهترین انتخاب خواهند بود. با پوشیدن این پانچو کاملاً به شکل طبیعت و درختان خواهید شد. اما اگر فقط قصد کوهنوردی و طبیعت‌گردی دارید، استفاده از این مدل پیشنهاد نمی‌شود.

مسلماً خیس شدن زیر باران هنگام دوچرخه‌سواری برای هیچ یک از ما خوشایند نیست. این نوع پوشش بدون آستین و کلاه‌دار بوده و تا زانو را پوشش می‌دهد. داخل این مدل پانچو دو حلقه طراحی شده تا دست‌هایتان را از آن عبود دهید و بعد دسته دوچرخه را بگیرید. بیشتر پانچوهای دوچرخه‌سواری نوارهای شبرنگی دارند تا اگر موقع دوچرخه‌سواری به تاریکی شب برخوردید، امنیت بیشتری داشته باشید.

پانچو دوچرخه سواری Ferrino یکی از مدل های بسیار باکیفیت است که هنگام فعالیت دوچرخه سواری در کوهستان می توانید از آن استفاده کنید.

عموماً از جنس نایلون بوده و کاملاً در برابر نفوذ آب و رطوبت مقاوم اند. این پانچوها به یک بار مصرف شهرت دارند اما اگر به خوبی از آن‌ها مراقبت کنید تا زمانی‌که پاره نشده‌اند قابلیت استفاده دارند و به عنوان یک پوشش ضدآب در شرایط خاص همراهتان خواهند بود.

خصوصیات یک پانچو بارانی ایده‌آل

  • پانچوهای بارانی بهتر است چسبی، زیپی و یا دکمه‌ای باشند تا در صورت نیاز بتوانید به سرعت آن‌ها را بپوشید.
  • معمولاً پانچوها به دلیل نایلونی بودن تنفس پذیری ندارند. به همین دلیل هنگام خرید، باید پانچویی را انتخاب کنید که خیلی به تنتان تنگ نباشد تا امکان تبادل هوا وجود داشته باشد و باعث عرق کردنتان حین حرکت نشود. البته دقت داشته باشید پانچوهای خیلی گشاد هم هنگام حرکت، دست و پا گیر خواهند بود.
  • داشتن کلاه یکی از مهم‌ترین آیتم‌هایی است که هنگام خرید پانچو کوهنوردی باید به آن توجه کنید. کلاه‌های لبه دار از خیس شدن سر و صورتتان در طول مسیر حرکت جلوگیری می‌کنند و باعث می‌شوند تا دید بهتری در شرایط بارانی داشته باشید.
  • پانچوهایی که در قسمت سر‌آستینشان چسب قابل تنظیم طراحی شده است از انواع دیگر پانچو‌ها کاربردی‌تر‌اند. چراکه از نفوذ سرما به داخل بدنتان جلوگیری می‌کنند. اندازه آستین پانچو بارانی شما نباید آنقدر کوتاه باشد که دستانتان خیس شوند. بلند بودن زیاد آن هم مانعی برای حرکت دست‌ها خواهد بود. بهترین اندازه برای آستین‌های پانچو بارانی تا روی مچ دست هاست.
  • بهتر است پانچو بارانی جیب زیپی داشته باشد تا خیالتان از بابت حمل لوازم حساستان مانند گوشی همراه راحت باشد.
  • استفاده از پانچوهای کوهنوردی یا پانچو بارانی بستگی به نیاز شما دارد. اگر آزادی عمل بیشتری حین حرکت می‌خواهید پانچوهای بدون آستین و اگر پوشش کامل بدن برایتان اولویت دارد پانچو‌های آستین دار را به شما پیشنهاد می کنیم.
  • رنگی که برای خرید پانچو کوهنوردی انتخاب می کنید اهمیتش کمتر از سایر مواردی که گفته شد نیست. سعی کنید رنگ‌های شاد و قابل رویت را برای خرید انتخاب کنید. چون شما نمی دانید چه چیزی در دل طبیعت منتظرتان است و با هر اتفاق ساده‌ای احتمال دارد از گروهی که با آن همراه هستید دور شوید. پس رنگ‌های شاد بپوشید تا علاوه بر خوش‌پوشی امنیت خود را تضمین کنید.
  • هنگام خرید پانچو نسبت به درزهای عایق‌بندی آن حساسیت بیشتری به خرج دهید تا حین استفاده از آن دچار مشکل نشوید.

8  استفاده کاربردی از پانچو کوهنوردی

پانچوها علاوه بر محافظت از شما در برابر خیس شدن کاربردهای زیاد دیگری دارند، به همین دلیل داشتن آن برای هر طبیعت گرد و کوهنوردی ضروری است.

زمانی رسیده است که از راه رفتن خسته شده اید و تمایل دارید بین راه استراحت کنید. از طرفی هم درختان زیادی در بین مسیر وجود دارد که امکان برپا کردن چادر و خوابیدن روی زمین نیست. می‌توانید با استفاده از یک طناب و پانچو برای خود یک تخت آویز بسازید و در طبیعت زیبا ریلکس کنید.

همانطور که می دانید ساختار پانچو کاملاً ضد آب بوده و نسبت به اشعه خورشید نیز مقاومت نسبی دارد. به همین دلیل می توانید هنگام بارندگی یا تابش نور خورشید برای خود یک سایبان ترتیب دهید. حتماً روزنه‌هایی که بر روی پانچو کوهنوردی طراحی شده اند را دیده اید. با چند تکه طناب و عبور آن‌ها از این حلقه ها همراه با باتوم کوهنوردی می توانید سایبان دلخواه خود را داشته باشید.

شاید هیچ چیز برای یک کوهنورد به اندازه فراموش کردن کیسه خوابش آزاردهنده نباشد. اما در شرایطی که واقعاً خسته شده‌اید و برای بازگشت انرژی مجدد، نیاز به خواب کوتاهی دارید، می‌توانید با پیچاندن پانچو کوهنوردی به دور خود، خوابی کوتاه و آرام داشته باشید.

برای نشتن روی زمین خیس یا مرطوب می‌توانید پانچو بارانی را روی زمین پهن کنید و برای رفع خستگی، خودتان را به یک لیوان نوشیدنی داغ میهمان کنید.

حین فعالیت‌های کوهنوردی و طبیعت‌گردی ممکن است دچار آسیب‌دیدگی یا خراش همراه با خون‌ریزی شوید. بعد از تمیز کردن و بانداژ زخم، می‌توانید تکه‌ای از پانچو بارانی را برش دهید و برای جلوگیری از خیس شدن و نفوذ آب، روی زخم خود را کاملاً پوشش دهید.

برای همه ما پیش آمده که با کمبود آب در برنامه‌های کوهنوردی و طبیعت‌گردی مواجه شده‌ایم. هم برای نوشیدن یا شستشوی وسایل. هنگام بارندگی می‌توانید چهار طرف پانچو کوهنوردی تان را به درخت ببندید و از آبی که داخل آن جمع می‌شود برای شستشوی ظروف خود استفاده کنید. بعضی مواقع هم در جایی کمپ زده‌اید که به چشمه‌ی آب دسترسی نزدیکی ندارید. هنگام بازگشت به کمپ کافیست آب را داخل پانچو بارانی بریزید و از آن به عنوان یک کیسه حمل آب استفاده کنید.

گاهی اوقات قصد گشت‌زنی در منطقه برای مدت کوتاهی دارید، اما با داشتن لوازم سنگین و اضافه مانند مواد‌غذایی، این کار برایتان دشوار می‌شود. می‌توانید تا زمان بازگشتتان، مواد‌غذایی و یا هرگونه لوازمی که نیاز به مراقبت دارند را داخل پانچو قرار داده و با یک طناب آن را از درخت آویزان کنید تا مورد حمله حیوانات قرار نگیرد.

به دلایل مختلف ممکن است از هم‌نوردان و هم‌تیمی‌های خود جدا شوید و با وجود عوامل دیگر مانند مه‌گرفتگی، بارش شدید باران و یا برف، امکان پیدا کردن آن‌ها برایتان سخت شده باشد. در این شرایط می‌توانید پانچو کوهنوردی خود را برش دهید و با گره زدن آن‌ها به شاخه‌ی درختان مسیر حرکتتان را برای تیم امداد و نجات و هم‌نوردان خود معلوم کنید.

در پانچو کوهنوردی باید چه چیزی را جستجو کنیم؟

هنگام جستجوی پانچویی که برای شما ماندگاری طولانی داشته باشد، در نظر گرفتن ویژگی‌های زیر ضروری است:

مواد و متریال

نحوه تولید و طراحی پانچو کوهنوردی می تواند به طور قابل توجهی بر تجربه پیاده‌روی و کوهنوردی شما تأثیر بگذارد. برای محافظت و خشک ماندن بدنتان به دنبال پانچویی باشید که از مواد با کیفیت ساخته شده باشد. موادی که در ساخت پانچو استفاده می‌شود شامل:

نایلون: این ماده، ضدآب، بادوام و از لحاظ قیمتی مقرون بصرفه است.

پی وی سی: ارزان‌ترین پوشش برای یک پانچو کوهنوردی است. این ماده تنفس پذیر نیست، بنابراین باید به فکر یک عرق‌گیر برای خود باشید!

سیل نایلون یا سیل پلی استر: پانچوهایی که از این متریال ساخته می‌شوند، مقاومت و دوام بیشتری دارند.

آکسفورد: این نوع پارچه ترکیبی از پنبه و پلی‌استر است. رطوبت را به خوبی جذب می‌کند، بنابراین امکان تبادل هوا و تنفس بین بدن و پانچو وجود دارد. با وجود ضخامت و قطر بیشتری که نسبت به سایر پارچه‌ها دارد، نرمی و راحتی خود را از دست نمی‌دهد.

مقاومت

سرمایه‌گذاری برای یک پانچو بارانی مقاوم، شما را از خریدن پانچوی دیگر نجات می‌دهد. برای اطمینان از خیس نشدن در مسیرهای پیاده‌روی و کوهنوردی، به دنبال پانچوهای ساخته شده با مواد ضدآب باشید. یکی از مشخصه‌های ضدآب بودن، این است که پانچو دارای درزهای نواری عایق‌بندی شده باشد تا از نفوذ آب جلوگیری کند.

ماندگاری

پانچوهایی که برای کوهنوردی و طبیعت‌گردی استفاده می‌کنید، باید برای هرگونه آب و هوایی که سر راه شما قرار خواهند گرفت، به اندازه کافی مقاوم باشند. یک پانچو بارانی بادوام، دارای درزهای مقاومی است تا از پارگی احتمالی آن جلوگیری کند.

مراقبت و نگه‌داری از پانچو کوهنوردی

هر وسیله‌ای که برای کوهنوردی، طبیعت‌گردی و یا هر فعالیت دیگری تهیه می‌کنید نیاز به مراقبت و نگه‌داری دارد تا بتوانید در برنامه‌های بعدی هم از آن‌ها استفاده کنید. جالب است بدانید پانچو هم شرایط نگه‌داری و مراقبت خاص خودش را دارد، بنابراین بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

_ زمانی‌که از بین پوشش‌های گیاهی عبور می‌کنید، مراقب باشید به شاخه‌ها و بوته‌های تیغ دار برخورد نکنید. با برخورد آن‌ها ممکن است پانچو بارانی‌تان آسیب ببیند و قابلیت ضدآب بودنش را ازدست دهد.

_ بعد از قطع شدن باران هنگام کوهنوردی یا طبیعت‌گردی به سرعت پانچو را از تن در نیاورید. اجازه دهید در حالی‌که آن را به تن دارید خشک شود و بعد داخل کاور قرار دهید.

_ هنگام بازگشت به خانه، پانچو بارانی خود را از کاور در آورده، با آب سرد بشویید تا ذرات باران که روی پانچو خشک شده است از لایه رویی از بین برود.

_ پانچو کوهنوردی را بعد از شستشو کاملاً پهن کنید تا در هوای آزاد خشک شود.

_ حتی الامکان از جمع کردن پانچو بارانی و قرار دادن آن داخل کاور خودداری کنید. فقط در مواقعی که قصد رقتن به کوهنوردی دارید آن را جمع کرده و درون کاور قرار دهید.

وقتی در حال پیاده‌روی یا کوهنوردی با کوله‌پشتی هستید، باید خودتان را برای هر نوع شرایط آب و هوایی آماده کنید. با شروع بارش باران، باید اطمینان داشته باشید که قرار نیست خیس شوید! بنابراین، به یک پانچو بارانی با‌کیفیت نیاز دارید تا خشک بودن بدنتان را تضمین کند.

در دنیای ما ماجراجویی کنید:
مروری بر مطالب ذکر شده

مروری بر بلاگ پانچو کوهنوردی

پانچو کوهنوردی، لباسی است کاملا ضد آب در حدی که حتی درزهای آن آب بندی شده‌اند. ممکن است بگویید فرق آن با کت‌های ضد آب چیست؟! باید بگوییم اولین نکته این است که پانچوها معمولا قد بلندتری دارند و تا پایین زانو ادامه دارند. دوم اینکه پانچو‌ها در برابر باد و بوران و حتی برف در مسافت‌های طولانی مقاومت بیشتری دارند.

تاریخچه پانچو برمی‌گردد به آمریکای لاتین که از پارچه‌های نخی به شکل مستطیل برای محافظت خود استفاده می‌کردند. در طی زمان ساختار و جنس آن دستخوش تغییرات بسیاری شد تا در نهایت پانچو امروزی در دسترس همه قرار گیرد.

پانچوها انواع مختلفی دارند که بر اساس موقعیت‌های متفاوت، بیشترین کارایی را دارند. یکی از مناسب‌ترین آنها برای کوهنوردی؛ پانچو کوله دار است. یعنی پشت پانچو به گونه‌ای طراحی شده است که کوله پشتی شما را نیز در بر گیرد. این پانچوها حافظ بدن و کوله باهم هستند.

پانچو بارانی دارای آستین بلند و مچ دار است، از محفظه کوله خبری نیست و سر و دست را به خوبی در بر می‌گیرد. بعد از آن پانچو استتار است که بیشتر برای عکاسان طبیعت کاربرد دارد. زیرا رنگ آن به شکل درختان و طبیعت است. اما برای کوهنوردی اصلا توصیه نمی‌کنیم. زیرا هرچه مشخص‌تر باشید در کوه، به نفعتان است.

پانچو دوچرخه سواری واقعا برای همه دوچرخه سواران لازم است. مخصوصا چون حرکت سریعتری دارند حتی اگر باران ریز باشد، بازهم سریع خیس می‌شوند. اما با داشتن پانچو مخصوص، دست آنها به راحتی بر روی فرمان دوچرخه قرار می‌گیرد ولی بدنشان از باران در امان است.

آخرین مدل، پانچوهای اضطراری یا یکبار مصرف هستند که معمولا جنس نایلونی و نازک دارند به همین مقاومت زیادی ندارند. اما تا زمانی که پاره نشده باشند، قابلیت استفاده دارند.

فرقی نمی‌کند چه مدلی را انتخاب می‌کنید، یک پانچو ایده‌آل یکسری مشخصه را باید دارا باشد؛ مثلا بهتر است زیپی، چسبی یا دکمه‌ای باشند تا پوشیدنش در موارد حساس آسان و سریع باشد. یادتان باشد پانچو جنس تنفس پذیری ندارد، پس بهتر است مدل تنگ انتخاب نکنید تا هوا بتواند به خوبی در آن جریان پیدا کند. البته اگر خیلی گشاد باشد، زیر دست و پا می‌رود و حرکت را سخت می‌کند. پس حواستان به سایز باشد.

دقت کنید پانچو حتما کلاه داشته باشد، اگر کلاه آن لبه دار بود که چه بهتر! دید بهتری در هوای بارانی خواهید داشت. در ضمن بهتر است حتما به انتخابب رنگ دقت کنید، هرچه شادتر باشد، بیشتر در طبیعت مشخص است که به نفع شماست. علاوه بر اینها حتما به درزها دقت کنید تا عایق بندی شده باشند.

خوب است بدانید پانچو کوهنوردی تنها برای پوشش بدن نیست، از آن می‌توانید به عنوان زیرانداز، سایبان، ننو یا حتی مواقع اضطراری برای خوابیدن از آن استفاده کنید. استفاده به عنوان کیسه نگهدارنده وسایل یکی دیگر از کاربردهای پانچو می‌تواند باشد. حتی اگر بحث بقا در طبیعت مطرح باشد، می‌توانید از پانچو برای جمع آوری آب تمیز استفاده کنید.

بهتر است در انتخاب پانچو به مقاومت و ماندگاری و متریال آن توجه کنید تا یک کالای باکیفیت تهیه کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط