مازیچال، جنگل هزار رنگ کلاردشت

سر سبزی خطه‌ی شمال، مخصوصاً مازندران، زبانزد خاص و عام است. ناحیه‌ای که جنوب آن با قله‌ها و کوه‌های متعدد پوشیده شده و شمال آن به ساحل دریای خزر می‌رسد. زیبایی که باید اقرار کنیم در کمتر مکانی رخ می‌دهد. احاطه شدن با کوه و دریا، واقعاً حیرت آور است. به همین دلیل، اینبار به معرفی روستایی می‌پردازیم که در دل کوه جا خشک کرده است و منظره‌ای از دریا را به شما هدیه می‌دهد. مازیچال کلاردشت، یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی ایران در پاییز است که در روزهای ابری، منظره‌ای از دریای ابر و در روزهایی که هوا صاف باشد، از دریای چالوس تا رامسر را به شما نشان خواهد داد.

اگر به تماشای دریای ابر علاقه‌مند هستید؛ در فیلبند و اوپرت نیز می‌توانید همچین منظره‌ای را ببینید.

مازیچال کجاست؟

این روستای زیبا در نزدیکی کلاردشت، در استان مازندران قرار دارد که با چالوس 48 کیلومتر و با تهران 170 کیلومتر فاصله دارد.

دسترسی به مازیچال کلاردشت

قبل از هرچیزی موقعیت فعلی خودتان را در نظر بگیرید. اگر از تهران راهی مازیچال کلاردشت می‌شوید، زمانی که به مرزن آباد رسیدید، به سمت کلاردشت حرکت کنید. بعد از میدان اصلی شهر، حدود 7 کیلومتر به سمت جاده عباس آباد بروید تا به ابتدای جاده‌ی مازیچال برسید. از ابتدای جاده که خاکی نیز هست، باید 17 کیلومتر رو به جلو حرکت کنید تا به مقصد برسید.

گردشگرانی که از گیلان قصد سفر به این نقطه‌ی زیبا را دارند، نیازی نیست تا چالوس مسیرشان را ادامه دهند. بهتر است مستقیم از شهرستان عباس آباد، به جاده کلاردشت بروند که واقعاً مسیر جنگلی فوق‌العاده‌ای نیز دارد. در فصل پاییز، بازی رنگارنگ برگ‌ها در دو طرف جاده، همچون رویا می‌ماند. کافی است باد هم بوزد تا برگ‌ها، همچون گلبرگ‌هایی در هوا رقص کنان به زمین برسند. منظره‌ای کم نظیر که هیچ کلمه‌ای به طور واضح نمی‌تواند عمق زیبایی آن را بیان کند.

علت نام گذاری مازیچال

در زبان مازندرانی؛ به درخت بلوط “ماز” یا مازی” می‌گویند. چال نیز به معنای گودال است؛ یعنی مکانی که گودالی پر از درختان بلوط است. البته در لغت نامه دهخدا، ماز به معنی پر چین و شکن آمده است که واژه‌ی مازندران هم از این معنی آمده است.

بهترین زمان سفر به مازیچال کلارشت

اگر اهل ریسک هستید و تجربه‌ی طبیعت‌گردی بالایی دارید، بی چون و چرا، پاییز راهی این مکان زیبا شوید. حجم رنگ‌های متفاوت برگ درختان در مازیچال و جاده عباس آباد، چشم هر بیننده‌ای را نوازش می‌دهد. اما جدا از زیبایی، فصل پاییزخطرات خودش را دارد. هوا کم‌کم رو به سردی می‌رود، جانوران وحشی برای یافتن غذا به ارتفاعات پایین‌تر می‌آیند. از این جهت اگر تجریه‌ی کمپینگ در آب‌وهوای سرد را ندارید، به گشت و گذار روزانه قناعت کنید و از خیر برپایی چادر بگذرید! 

برای کمپینگ؛ بهترین فصل بهار و تابستان است که دشت میزبان گل‌های وحشی رنگارنگ است. هوا معتدل و دل‌نشین است. حتی چوپانان در گوسفند سرا هستند و خیلی تنها نیستید تا نگران اتفاقات ناگوار باشید.

اما مازیچال کلاردشت در فصل زمستان بسیار سرد و برفی است. فقط برای طبیعت‌گردی در قالب پیمایش گروهی مناسب است؛ جدا از اینکه خطر مواجه شدن با حیوانات مختلف نیز وجود دارد. هرچه باشد آنجا زیستگاه حیوانات است و ما مهمان آنها! پس لطفاً کاری نکنید تا آرامش خودتان و آنها بهم بخورد.

در هر فصلی به مازیچال کلاردشت سفر کردید، خیلی در دل جنگل نروید، ممکن است از مسیر اصلی دور و گم شوید. طبیعت هرچقدر زیبا باشد، در دل خودش خطراتی نیز دارد. یادتان باشد باران همیشه می‌بارد، اما سیل یک دفعه! بنابراین نسبت به محیط اطرافتان خوب آگاهی پیدا کنید؛ بعد اقدام به کمپ کنید.

تجهیزات مورد نیاز کمپ در مازیچال

وقتی صحبت از شب مانی در طبیعت می‌شود، اولین چیزی که به ذهن می‌رسد تجهیزات و لوازم مورد نیاز است. خوب است همیشه کامل‌ترین چک لیست لوازم کوهنوردی را داشته باشید. اما برای کمپینگ، خیلی از تجهیزات متفاوت می‌شود؛ زیرا شما با ماشین به مقصد می‌رسید، بنابراین حمل خیلی از وسایل برایتان راحت و بی‌دغدغه است. دیگر نگران حجم و وزن وسایل نسبت به زمان کوهنوردی نیستید. باهم به مهم‌ترین لوازم کمپینگ نگاهی بینداریم:

برای اینکه بتوانید اقامت امنی داشته باشید، باید یک خانه‌ی سیار همراهتان باشد. این خانه با توجه به نوع نیاز شما و تعداد افراد، بزرگ و کوچک می‌شود؛ اما حتماً از چادری استفاده کنید که ضد آب، در برابر باد و طوفان مقام باشد و حداقل در سه فصل کارایی داشته باشد. 

برای محافظت از چادر، بهتر است حتماًزیرانداز چادر داشته باشید. انواع بسیار مختلفی از زیرانداز موجود است که با توجه به نوع نیاز خودتان می‌توانید، انتخاب کنید.

بعد از اینکه چادر را برپا کردید، بهتر است کیسه خواب را آماده بگذارید و چراغ چادر را نصب کنید تا در شب به مشکل برنخورید.

بعد به فکر برپایی میز و صندلی کمپینگ، در زیر سایه‌بان باشید. دیگر وقت استراحت و لذت بردن از منظره‌ی فوق العاده‌ی اطراف است.

لوازم شخصی مانند؛ بادگیر، کرم ضد آفتاب، کلاه آفتاب‌گیر، قمقمه آب، لیوان، قاشق و چنگال، کیف کمک‌های اولیه و… یادتان نرود.

آشپزی در طبیعت مازیچال

از هر چه بگذریم، از غذا و خورد و خوراک نمی‌توانیم چشم پوشی کنیم. اگر اهل چشیدن لذت آشپزی در طبیعت هستید، بهتر است لوازم مورد نیاز آشپزی را همراه خود ببرید.

برای پخت و پز بر روی آتش، ساج گزینه خوبی است. یک تخته‌ی آشپزی و چاقو همراه خودتان داشته باشید. بعد از آن شروع به هنرنمایی کنید.

خیلی از دوست داران طبیعت، مخالف با برپایی آتش هستند، اما همچنان به آشپزی در طبیعت اهمیت می‌دهند. برای حافظان محیط زیست، گاز و سر شعله‌ی کوهنوردی یا استفاده ار باربیکیو و بخاری هیزمی بسیار کاربردی است.

اگر جز هیچ کدام از دو دسته‌ی بالا نیستید، اصلاً آشپزی برایتان هیجان ندارد، به شما پیشنهاد می‌کنیم از غذای آف کوک استفاده کنید. این غذای مخصوص کمپ و کوهنوردی، در طعم و مزه‌های مختلف ایرانی طبخ و با تکنولوژی پیشرفته به صورت انجمادی خشک می‌شود.

لبنیات منطقه مازیچال کلاردشت

این منطقه تقریباً خالی از سکنه است؛ اما چوپانان در فصل بهار و تابستان دام‌هایشان را به مازیچال کلاردشت می‌آورند تا دمای مناسب نگهداری و تغذیه‌ی بهتری را در اختیار دام قرار دهند. از همین رو لبنیات تازه از قبیل؛ سرشیر، دوغ، ماست و پنیر را می‌توانید از آنها خریداری کنید. در مورد شیر خیلی کم پیش می‌آید تا شیر دام را به صورت خام به کسی بفروشند، زیرا برای تغذیه‌ی بره و گوساله لازم است و مابقی اضافی را تبدیل به محصولات شیری می‌کنند.

جاذبه‌های دیدنی نزدیک مازیچال کلاردشت

دریاچه ولشت

در شمال شرقی کلاردشت، دریاچه زیبای ولشت واقع شده است که امکانات تفریحی جالبی نظیر؛ ماهیگیری، قایق سواری دارد. در عین حال منظره‌ی زیبای آن آرامش خاصی را به شما می‌بخشد. بازدید از دریاچه ولشت در فصل بهار و تابستان، بهتر و زیباتر است.

علم کوه

اگر اهل کوهنوردی هستید، حتماً نام علم کوه به گوشتان خورده است. این قله که دومین قله‌ی مرتفع ایران، بعد از دماوند است، از لحاظ فنی بودن در فصل زمستان، از رقیب بلند قامت خودش خطرناک‌تر است. به همین دلیل صعود قله علم کوه جز افتخارات هر کوهنورد حرفه‌ای محسوب می‌شود. البته در فصل تابستان؛ صعود به مراتب راحت‌تری خواهید داشت. یکی از جاذبه‌های مسیر، سنگ سماور است که در حین پیمایش با آن مواجه می‌شوید.

روستای سیاه بیشه

اگر از تهران به شمال آمده باشید، حتماً نام سیاه بیشه را شنیده‌اید و چه بسا از آن گذر کردید؛ بدون اینکه گشتی در داخل روستای سیاه بیشه بزنید. این روستا در جاده چالوس و نزدیک کلاردشت قرار دارد که با سر سبزی طبیعت خودش، چشم هر بیننده‌ای را نوازش می‌کند.

روستای کردیچال

از قضا این روستا در کلاردشت قرار دارد و با مازیچال کلاردشت فاصله‌ی زیادی ندارد. طبیعت‌گردهایی که قصد ادامه کمپ و ماجراجویی را دارند، می‌توانند بعد از مازیچال، مقصد بعدی خودشان را کردیچال انتخاب کنند و از مناظر آنجا نیز لذت ببرند.

01

تپه باستانی کلار

در ضلع جنوبی دریای خزر، تپه‌ای وجود دارد که قدمتی بالغ بر 800 سال پیش از میلاد را به دوش می‌کشد. آثار باستانی که بدین شکل امکان بازدید داشته باشد، وجود ندارد؛ اما مطمئنیم قدم نهادن در محلی که در سال‌های بسیار دور زیستگاه مردمانی از همین آب و بوم بوده است، حس وهم انگیزی دارد که برای هر طبیعت دوست و تاریخ شناسی جالب خواهد بود.

جنگل مجل روستای رودبارک

این جنگل در نزدیکی روستای رودبارک در کلاردشت قرار دارد که خودش یک پا جاذبه طبیعت‌گردی به حساب می‌آید. هر ساله طبیعت‌گردهای زیادی از مناطق مختلف برای برپایی کمپ به این جنگل زیبا می‌آیند و چند روزی را به دور از هیاهو، در زیبایی مطلق طبیعت سپری می‌کنند.

کاخ اجابت

اگر اهل موزه‌گردی هستید، پس کاخی به اسم اجابت، برای شما بهترین گزینه خواهد بود. این کاخ از دوره‌ی پهلوی به جا مانده است که با معماری منحصر به فرد خودش، یک جاذبه‌ی توریستی پر طرفدار محسوب می‌شود.

در دنیای ما ماجراجویی کنید:

نکات ضروری سفر به مازیچال

  • مازیچال خانه‌های اجاره‌ای زیادی ندارد، بنابراین برای اقامت یا باید کمپ کنید و یا به کلاردشت و عباس آباد برگردید و در آنجا دنبال اقامتگاه مناسب با سلیقه و نیاز خودتان باشید.
  • برای کمپ زدن، تنها نباشید تا در صورت بروز مشکل بتوانید از همراهانتان کمک بگیرید.
  • احتمال بارندگی همیشه وجود دارد؛ بنابراین لباس و تجهیزات ضدآب همراه داشته باشید.
  • منطقه‌ی مازیچال فاقد برق است. برای ماندن در این دهکده حتماً باید تجهیزات روشنایی مثل چراغ قوه و باتری اضافه همراه خود داشته باشید.
  • اگر دلتان می‌خواهد آتش برپا کنید، هیزم با خود ببرید. معمولاً در جنگل مازیچال کلاردشت، برخلاف انتظار هیزم کم پیدا می‌شود. حواستان باشد به‌خاطر آتش، به شاخه‌ی درختان آسیب وارد نکنید.
  • فروشگاهی برای خرید خوراکی یا وسایل مورد نیازتان نیست. اگر قصد ماندن دارید، همه‌ی مایحتاج خود را از کلاردشت یا در طول مسیر تهیه کنید.

رعایت نکات طبیعت‌گردی در سفر به مازیچال کلاردشت فراموش نشود!

توصیه‌های مراقبتی فقط مختص مازیچال کلاردشت نیست؛ بلکه به تمام نقاط بکر طبیعی باید احترام گذاشت. در واقع مراقبت از زیست بوم بر عهده‌ی تمام مردم است.

مازیچال کلاردشت جاده‌ی خاکی دارد که توصیه می‌شود با ماشین‌های آفرود به آنجا بروید؛ اما حواستان باشد، حالا که وسیله‌ی نقلیه را در دل طبیعت می‌برید؛ از ایجاد سر و صدای مضاعف مانند گوش کردن به موسیقی با صدای بلند، جلوگیری کنید. حتماً در مسیر جاده حرکت کنید و با ماشین از آن خارج نشوید. هر بار که چرخ ماشین از روی چمن و پوشش گیاهی رد شود، تا مدت‌ها از در آن ناحیه گیاهی رشد نخواهد کرد.

در منطقه از ریختن زباله خودداری کنید، کیسه زباله همراه خودتان داشته باشید تا زباله‌هایی که تولید می‌شوند را با خودتان برگردانید.

زباله‌هایی مثل پوست میوه که جز زباله‌های تجدیدپذیر محسوب می‌شوند، همچنان زباله هستند! لطفاً آنها را در دل طبیعت به هوای اینکه خوراک دام می‌شود رها نکنید. اولاً جلوه‌ی بسیار زشتی به منطقه می‌بخشد. دوماً ممکن است زمانی که دام به آنها می‌رسد، دچار کپک شده باشند و برای سلامت دام خطرناک باشد.

مروری بر مطالب ذکر شده

خلاصه بلاگ معرفی مازیچال در کلاردشت

مازیچال کجاست؟ این روستای زیبا و مسحور کننده در کلاردشت استان مازندران قرار دارد. بد نیست بدانید که کلاردشت در نزدیکی شهر چالوس قرار گرفته و با تهران نیز فاصله بسیار کمی دارد. مسیر دسترسی به کلاردشت و این روستای شگفت انگیز را در ادامه توضیح داده‌ایم.

برای رفتن به  این روستای زیبا، ابتدا باید به جاده چالوس رفته و بعد به مرزن آباد برسید. کمی جلوتر از جاده مرزن آباد، کلاردشت قرار دارد که با دیدن تابلوهای راهنمایی آن می‌توانید وارد کلاردشت شوید. بعد از اینکه به کلاردشت رسیدید، وارد جاده عباس آباد شده و در اواسط جاده عباس آباد و روستای طویدره به مازیچال می‌رسید. بد نیست بدانید که فاصله این روستا تا تهران حدود 170 کیلومتر و تا جاده چالوس حدود 48 کیلومتر است.

مازیچال از دریا حدود 2600 متر ارتفاع دارد و هنگامی که ابرها نباشند، می‌توانید منظره زیبا و سرسبز مازندران و رامسر را در یک نگاه مشاهده کنید. این روستای ییلاقی دارای طبیعت سرسبز و زیبایی است که هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. به هنگام قدم زدن در طبیعت زیبای این روستا، ابرهای زیبایی را مشاهده می‌کنید که تا نزدیکی درختان هستند و از دیدن آن‌ها مات و مبهوت می‌شوید.

روستای مازیچال جزو معدود مناطق چهار فصل ایران است که در طول فصل بهار سبزترین حالت ممکن را داراست و در فصل پاییز رنگ نارنجی درختان و گیاهان از کیلومترها دورتر قابل مشاهده است، همچنین در فصل زمستان با اینکه از جمعیت روستا بسیار کاسته می شود اما بارش‌های همیشگی برف برای عاشقان سفر در زمستان موقعیت بی‌نظیری را ایجاد می کند.

به دلیل موقعیت جغرافیایی این منطقه، برای در امان ماندن از سرما و بارش برف و باران فراوان بهترین زمان برای لذت بردن از طبیعت این منطقه نیمه دوم بهار و تابستان است. در این زمان، زیبایی طبیعت در کنار هوای مطبوع ترکیب دلنشینی برای یک سفر به یادماندنی برای‌تان می‌سازد. مازیچال در پاییز و زمستان نیز  زیبایی خاص زمان خود را دارد و اگر سرمای هوا و سختی جاده مانعی برای‌تان ایجاد نکند، تجربه فوق‌العاده‌ای برای‌تان خواهد ساخت.

در هر فصلی که سفر می‌کنید مختص همان فصل با خود پوشاک بردارید و حواس‌تان به مرتفع بودن این منطقه باشد. اگر در فصول گرم نیز راهی این منطقه هستید، بازهم با خود یک دست لباس گرم، پانچو یا بارانی همراه داشته باشید تا رطوبت و احیانا بارش باران آزارتان ندهد.

کفش مناسب پیاده‌روی که حتما یار همیشگی سفرهای طبیعتگردی‌تان خواهد بود. از آن‌جایی که راهی جنگل‌ها و مراتع هستید، دسترسی به مغازه‌ها آسان نیست. بنابراین خریدهای خود را حتما از نزدیک‌ترین مارکت‌ها انجام دهید. همراه داشتن چادر، زیرانداز، کیسه خواب، لباس گرم، پاوربانک، هدلمپ یا چراغ قوه و باتری اضافه آن می‌تواند تجربه آسوده‌تری برای شب‌مانی‌تان در طبیعت بسازد.

نکته‌ای برای کمپینگ باید در نظر داشته باشید این است که زمستان نمی‌تواند زمان مناسبی باشد؛ چراکه حیوانات وحشی ممکن است در منطقه پرسه بزنند و چه شما و چه آن‌ها، موجب هراس و زحمت دیگری شوید، تازه اگر کار به حمله حیوانات و صدمات جانی نرسد!

برای تهیه تجهیزات کمپینگ و کوهنوردی به مازیچال، به فروشگاه آنلاین و حضوری سیاه کمان مراجعه کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط