ترفندهای تنظیم ارتفاع باتوم

اگر کوهنوردی می‌کنید، پس حتماً با عصای کوهنوردی آشنایی دارید. همانطور که در بلاگ مربوط به باتوم کوهنوردی و انواع آن توضیح دادیم، عصای کوهنوردی باعث ثبات و ایجاد یک ریتم هماهنگ در قدم‌هایتان می شود؛ اما بسیاری از کوهنوردان و طبیعت گردان نمی‌دانند که عصای کوهنوردی خود را چطور تنظیم کنند. ما در این بلاگ شما را با ترفندهای تنظیم ارتفاع باتوم کوهنوردی و نحوه دست گرفتن آن آشنا می‌کنیم تا از این به بعد با آگاهی بیشتر و بدون هیچ مشکلی کوهنوردی کنید.

متأسفانه بعضی افراد تصور می کنند، عصای کوهنوردی مختص استفاده سالمندان یا افراد آسیب دیده در نواحی پا و کمر است؛ اما این باور به‌ طور کامل و از اساس اشتباه است. هیچ تفاوتی ندارد که شما چندسال دارید، حرکت شما سریع است یا آهسته و آیا تا‌به‌حال دچار آسیب‌دیدگی شده‌اید یا نه؛ عصای کوهنوردی وسیله‌ای است که در پیمایش‌های حرفه‌ای و اصولی باید به‌ منظور حفظ انرژی، افزایش تعادل و کاهش خستگی در خدمت تمام کوهنوردان قرار گیرد.

چرا باید از باتوم کوهنوردی استفاده کنیم؟

 • به گردش دوباره بار از قسمت پاها به بازوها و بخش فوقانی بدن کمک زیادی می‌کند.
 • در کوهنوردی گاهی مجبور به عبور از رودخانه و نهرها هستید، در این مواقع شاید اگر عصای کوهنوردی در کنار پاهایتان به حرکت در نیاید عبور امن و مطمئن از آن برای‌تان ساده نباشد.
 • اگر به‌ دلیل چند ساعته‌ بودن برنامه‌تان نمی‌خواهید بارتان را سنگین کنید، با استفاده از دو باتوم کوهنوردی و یک پارچه می‌توانید سایبانی علم کنید و از طبیعت‌گردی سبک و کوتاه‌ مدتتان لذت ببرید.
 • یکی از چالش‌های کوهنوردی حمله ناگهانی حیوانات وحشی است که با داشتن یک جفت عصا کوهنوردی تا حد زیادی می‌توانید از آسیب حیوانات دور باشید و از خودتان دفاع کنید. چراکه بعضی از این عصاها مجهز به شوک الکتریکی هستند.
 • شاید در مسیر دچار آسیب در ناحیه پا بشوید، در این حالت می‌توانید از باتوم‌ها به عنوان عصا و آتل استفاده کنید. همچنین از بعضی باتوم‌ها که مقاومت بالایی دارند، می‌توان برای حمل مصدومان مورداستفاده قرار داد.

این دوپای کمکی مزایا و کاربردهای زیادی دارد، برای اینکه با این کاربردها آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً بلاگ ” 8 فایده استفاده از باتوم کوهنوردی” را بخوانید.

تنظیم باتوم کوهنوردی بر اساس مدل

این نوع باتوم‌ها طوری طراحی شده‌اند که برای افراد با قدهای گوناگون و در ارتفاعات متفاوت مناسب باشد. همچنین باتوم اسکی همان‌طور که از عنوانش پیداست برای اسکی در پیست و کوهستان نیز ابزار کارآمدی است.

در اینجا ارتفاع پیشنهادی باتوم کوهنوردی متناسب با قد افراد را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • افرادی که قدشان کم‌تر از 150 سانتی‌متر باشد بهتر است ارتفاع باتوم را 100 سانتی‌متر درنظر بگیرند.
 • افرادی که قدشان بین 150 تا 168 سانتی‌متر است، ارتفاع 110 سانتی‌متری باتوم برایشان مناسب است.
 • افرادی که قدشان بین 168 تا 180 سانتی‌متر است، ارتفاع 120 سانتی‌متری باتوم برایشان مناسب است.
 • افرادی که قد آن‌ها بیشتر از 180 سانتی‌متراست، ارتفاع 130 سانتی‌متری باتوم برایشان مناسب است.

باتوم کوهنوردی تلسکوپی، رایج‌ترین نوع عصای کوهنوردی است که متناسب با قد کوهنورد و فرازوفرودهای مسیر قابلیت تغییراندازه دارد. این قابلیت موجب می‌شود که کوهنوردان کم‌تر احساس ناراحتی کنند.

ارتفاع باتوم تلسکوپی باید به گونه‌ای تنظیم شود که هربار آرنج با زاویه 90 درجه خم شود. یعنی درواقع ارتفاع باتوم کوهنوردی باید به قدری بلند باشد که بالاتنه بدون خمیدگی باشد و زمانی که نوک باتوم تلسکوپی روی زمین است، زاویه آرنج 90 درجه باشد.

اگر ارتفاعی کم‌تر از این برای باتوم در نظر بگیرید، مدام در حین استفاده می‌خواهید کمرتان را خم کنید که این خودش در بلندمدت آسیب زیادی به ستون فقرات شما وارد می‌کند و باعث درد در ناحیه کمر و گردن می‌شود. در نتیجه بهتر است باتومی انتخاب کنید که امکان تنظیم آن بر اساس قد و آناتومی بدن‌تان را به شما بدهد.

تنظیم ارتفاع باتوم کوهنوردی

هرچند در ذکر انواع باتوم به تنظیم ارتفاع هر یک از آن‌ها نیز پرداختیم اما اصل کلی برای تنظیم ارتفاع باتوم توجه به “قد فرد” و “شیب مسیر” است. موقعی که شما باتوم کوهنوردی را در دست می‌گیرید و سخمه آن روی زمین قرار می‌گیرد، زاویه باز و ساعد آرنج شما باید 90 درجه باشد؛ بنابراین، با توجه به شیب مسیر، مشخص است که زمان صعود اندازه باتوم کم‌تر از اندازه آن در زمان فرود است.

 • در آغاز حرکت، نگاهی به شیب کلی مسیر بیندازید و طول باتوم کوه را طبق آن تنظیم نمایید. در مسیرهای پوشیده از برف، شن یا گل، طول باتوم از قسمت گل‌ باتوم کوهنوردی تا دسته حساب می‌شود. چراکه سخمه در برف فرو می‌رود و از طول باتوم کم می‌شود.
 • در استفاده از باتوم دقت کنید که تا حد امکان به خط عمود بدن‌تان نزدیک باشد. موقع راه‌رفتن بدون حمل بار و کوله‌پشتی فرقی ندارد که از یک یا دو باتوم استفاده کنید. اما در مواقعی که بار سنگینی حمل می‌کنید به‌منظور حفظ تعادل لازم است از دو باتوم کمک بگیرید.
 • طول هر دو باتوم باید یکسان باشد به‌جز در شرایط خاص؛ برای مثال زمانی که مسیری را به‌طور تراورس (حرکت عرضی) می‌پیمایید باتومی که سمت پای کوه است نسبت به باتومی که سمت پای دره، ارتفاع کم‌تری دارد.
 • چنانچه باتوم کوهنوردی شما قابل‌تنظیم است، این نکته که ارتفاع مناسب با قدتان را پیدا کنید، بسیار اهمیت دارد. ممکن است باتوم‌های تنظیم‌نشده موجب ایجاد صدمه در قسمت‌های بازو، شانه، کمر و گردن بشوند.
01

حرکت در سربالایی‌ها

با بیشتر شدن شیب باید از ارتفاع باتوم‌های خود بکاهید. باتوم‌های کوهنوردی در حرکت رو به بالا نباید در شما احساس فشار یا خستگی ایجاد کنند، به‌خصوص شانه‌ها نباید تحت فشار باشند، در صورت بروز این مسئله از ارتفاع باتوم‌هایتان کم کنید.

02

حرکت در سرپایینی‌ها

در مسیرهای سراشیبی به‌منظور بالابردن تعادل بدن‌تان ارتفاع هر دو باتوم را به اندازه ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر بیشتر از مقدار تنظیم‌شده برای پیاده‌روی، قرار دهید.

03

پیمایش‌های طولانی و پرفراز و نشیب

اگر می‌خواهید در کوهنوردی‌های پر فراز و نشیب و طولانی آسایش بیشتری داشته باشید، می‌توانید در فرازها از ارتفاع عصای کوهنوردی بکاهید و در سراشیبی‌ها ارتفاع آن را بیشتر کنید.

ترفند ویژه در تنظیم باتوم کوهنوردی

برای تنظیم ارتفاع باتوم، در آغاز، قسمت سوم بدنه یعنی بخش نازک‌تر را تا انتهای حد مجاز بیرون بکشید و جهت تنظیم نهایی طول باتوم از قسمت دوم استفاده کنید. فایده این کار این است که در دفعات بعد، برای تغییر طول عصای کوهنوردی، می‌توانید فقط قسمت دوم را تغییر دهید و این موضوع کار را آسان‌تر می‌کند. البته این عمل را برای باتوم‌های باکیفیت که در تولید آن از آلیاژهای قوی و سبک استفاده کرده‌اند، توصیه می‌کنیم.

مطمئن شوید که ارتفاع باتوم را با متناسب با قد خود تنظیم کرده‌اید؛ چون قد همه افراد یکسان نیست.

نحوه گرفتن درست عصای کوهنوردی در دست

برای دست گرفتن عصای کوهنوردی باید ابتدا دسته آن را که از جنس عایق پلاستیکی، لاستیک و فوم تولید شده است، در دست بگیرید. در بخش بالایی دسته عصای کوهنوردی تسمه‌ای با عنوان بند حمایت وجود دارد که قابل تنظیم است، کوهنورد باید دست خود را از بند حمایت عبور دهد و دسته را بگیرد. این کار موجب تقسیم شدن نیروی وزن روی دست می‌شود.ش

استفاده سیستم قفل در تنظیم باتوم

باتوم‌ کوهنوردی بسته به‌نوعی که دارد به سه صورت قابل‌اندازه‌گیری و قفل شدن است:

01

ضامنی

به‌طور معمول قفل ضامنی روی دسته باتوم تعبیه شده است که کافی است برای کوتاه یا بلندکردن ارتفاع باتوم ضامن را فشار دهید.

02

پیچی

در این نوع از عصای کوهنوردی می‌توانید با پیچاندن بدنه باتوم و حرکت دست به سمت بالا و پایین، ارتفاع آن را کم یا زیاد کنید.

03

کلیپسی

در باتوم کلیپسی یک کلیپس روی بدنه تعبیه شده است که با باز کردن آن می‌توانید ارتفاع دلخواه را تنظیم کنید و سپس دوباره آن را ببندید.

همان‌طور که می‌دانید در این بلاگ به توضیح طرق مختلف تنظیم ارتفاع باتوم‌ها و نحوه دست گرفتن آن پرداختیم. در پایان به شما پیشنهاد می‌کنیم در استفاده از عصای کوهنوردی افراط‌ و تفریط نکنید، تنها تعادل در استفاده از این وسیله است که شما را دچار عوارض بدنی نمی‌کند. آیا شما از عصای کوهنوردی استفاده می‌کنید؟ اگر نه، آیا باتوجه به مزایایی که برای استفاده از این دو پای کمکی به شما گفتیم، قصد استفاده از آن را دارید؟

در دنیای ما ماجراجویی کنید:
مروری بر مطالب ذکر شده

خلاصه بلاگ ترفندهای تنظیم ارتفاع باتوم کوهنوردی

باتوم کوهنوردی، برای تمام کوهنوردان لازم است. شاید در حالت عادی عصا برای افراد کم توان و سالمند باشد، اما در کوهنوردی قضیه به کلی فرق دارد. باتوم نقش مهمی در تعادل و تقسیم وزن ایفا می‌کند و باعث می‌شود انرژی بیشتر و خستگی کمتری احساس کنید. اما اگر اشتباه باتوم را تنظیم کنید نه تنها کمک حال شما نخواهد بود، بلکه مانند یک بار اضافی احساس خواهد شد.

تنظیم ارتفاع باتوم می‌تواند بر اساس چندتا فاکتور متفاوت باشد. مثلا می‌توان بر اساس مدل اقدام به تنظیم آن کرد. باتوم‌های اسکی معمولا طول ثابتی دارند و نمی‌توانید آنها را جمع کنید. پس در وهله اول باید به سایز و تناسب قدتان دقت داشته باشید تا بهترین گزینه را انتخاب کنید.

در مورد باتوم‌های تلسکوپی، تنظیم ارتفاع باید به گونه‌ای باشد زاویه آرنج به صورت 90 درجه قرار بگیرد تا مانع از خمیدگی بالاتنه شود. اگر ارتفاع باتوم کمتر از این باشد منجر به آسیب مهره‌های کمر و گردن ستون فقرات می‌گردد. پس بهتر است برای کوهنوردی از باتومی استفاده کنید که قابلیت تنظیم داشته باشد و مثل عصای اسکی ثابت نباشد.

برای تنظیم درست باتوم، علاوه بر توجه به قد خودتان، باید شیب مسیر را در نظر بگیرید. وقتی می‌گوییم آرنج در زاویه 90 درجه باشد، یعنی وقتی انتهای عصا بر روی زمین قرار دارد، این درجه شکل بگیرید، نگفتیم در سطح صاف! پس درجه شیب تاثیر مهمی دارد.

مثلا اگر زمین پوشیده از برف یا گل و لای است و باتوم در آن فرو می‌رود، در این صورت شما باید ارتفاع باتوم را بیشتر کنید تا چند سانتیمتر فرو رفتگی آن جبران شود. همیشه یادتان باشد طول باتوم‌ها باید یکسان باشد مگر در زمان تراورس که شیوه راه رافتن نیز متفاوت است.

بعضی از کوهنوردان گاهی اوقات تنها از یک باتوم استفاده می‌کنند. این حقیقت که یک باتوم بهتر از هیچی است، غیرقابل انکار است! اما باید بدانید برای اینکه بهترین بازدهی را بگیرید، مخصوصا در زمانی که کوله سنگین به همراه دارید.

یادتان باشد اگر به درستی عصای کوهنوردی را در شرایط مختلف تنظیم نکنید، درد شانه، کمر درد، گرفتگی بازوها، اولین آسیب‌هایی است که به سرغتان می‌آید. دقت کنید در سربالایی‌ها شانه‌هایتان نباید تحت فشار باشند، اگر اینگونه بود، ارتفاع باتوم را کم کنید. اگر فراز و نشیب مسیرتان زیاد است، از یک فرمول کلی پیروی کنید، در صعود ارتفاع را کم و در فرود آن را بیشتر کنید.

نحوه دست گرفتن باتوم، اهمیتش به اندازه تنظیم آن است. پس اول باتوم را با دقت بررسی کنید، دسته پلاستیکی را بگیرید و بعد بند حمایت‌گر را در فیکس کنید. بعضی از باتوم‌ها در پایین دسته پلاستیکی، به اندازه 10 سانت فوم دارند تا در فراز و نشیب مسیرهای کوتاه به جای اینکه ارتفاع را تغییر دهید، از آن تکه‌ی فومی به عنوان دسته استفاده کنید.

برای خرید انواع باتوم کوهنوردی و اسکی (ایرانی و اورجینال) شما می‌توانید به فروشگاه حضوری و آنلاین سیاه کمان مراجعه کنید و از مشاوران ما به صورت رایگان بهره مند شوید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط