راهنمای کامل خرید کیسه خواب

قطعاً افرادی که کمپینگ و خوابیدن در دل طبیعت را تجربه کردند به طور مداوم از شیرینی خاطراتشان برای شما گفته‌اند و شما را ترغیب کردند که حتماً آن را تجربه کنید. اما حقیقت اینجاست فقط زمانی می‌توانید این خاطرات را به شیرینی دلخواهتان برسانید که تجهیزات مناسبی به همراه داشته باشید. به حرف ما اعتماد کنید! در غیر این صورت به خودتان می‌آیید و میبینید شب رویاییتان تبدیل به یک کابوسی شده که توانایی بیدار شدن از آن را ندارید!

می‌دانید که خواب خوب می‌تواند باتری وجودیتان را شارژ کند. در واقع شما با خوابیدن در طول شب می‌توانید انرژی از دست رفته خود را بازیابی کنید تا روز بعد با انرژی و حال خوب، چشم باز کنید. اما کیفیت خواب در حال خوبتان به شدت تأثیر‌گذار است. در واقع بعد از آسودگی خاطر و حفاظت از خطرات، یکی از شرایط یک خواب خوب و دلچسب دمای مناسب است. به نظر شما کدام محصول کوهنوردی می‌تواند تمام این شرایط دلخواه را به شما بدهد؟ بله درست است؛ کیسه خواب کوهنوردی!

در واقع، کیسه خواب یکی از مهم ترین تجهیزات کوهنوردی است و هر فردی که در این فعالیت‌ها شرکت دارد حداقل تا به امروز یک نمونه از آن را خریده است اما از شما می‌پرسیم: شما در کیسه خواب خود راحت می‌خوابید؟

اگر حتی چند ثانیه برای جواب این سوال مکث کنید نشان از عدم انتخاب درست کیسه خواب کوهنوردی شما خواهد بود. چون یک کیسه خواب مناسب از شما مانند یک مادر که کودک خود را نگه می‌دارد، از شما محافظت می کند. با ما همراه باشید تا به شما بگوئیم چطور بهترین کیسه خواب خود را انتخاب کنید.

انتخاب بهترین کیسه خواب

قبل از این که به جزئیات انتخاب شما بپردازیم باید نگاه کلی‌تری به دسته‌بندی کیسه‌خواب‌ها داشته باشیم تا ببینیم کدام یک برای شما بهترین کیسه خواب محسوب می‌شود. برای اطلاع از این موضوع انواع کیسه خواب را از سه جهت بررسی می‌کنیم:

  • انواع کیسه خواب از جهت دمای محیط
  • انواع کیسه خواب از جهت حد دما
  • انوع کیسه خواب بر اساس جنس

انواع کیسه خواب از جهت دمای محیط

چطور ممکن است شما یک کیسه‌خواب انتخاب کنید و آن را در همه‌ی برنامه‌هایتان به همراه خود ببرید؟!

اگر تا به امروز از انواع کیسه خواب اطلاع نداشتید و به همین دلیل این اشتباه را انجام می‌دادید؛ باید به شما بگوییم خوشحالیم به دلیل این اشتباه نا‌آگاهانه تا به امروز آسیبی ندیدید! با ما همراه باشید تا برای همیشه شما را از تکرار این اشتباه رها کنیم:

برای شروع باید بدانید دمایی که هر کیسه‌خواب در خود نگه می‌دارد؛ با هم متفاوت است و آن هم به دلیل مغایرت متریالی است که در تولید این تجهیزات به کار می رود. به همین دلیل است که شما باید برنامه ریزی کوهنوردی را حسابی جدی بگیرید. کیسه‌خوابی که در دل کویر در آن می‌خوابید، نمی‌تواند با کیسه‌خواب کوهستان یکی باشد!

پس با توجه به شرایط آب و هوایی یا اقلیمی می‌توانیم انواع کیسه خواب را به 3 دسته تقسیم کنیم:

  • کیسه‌خواب تابستانی
  • کیسه‌خواب 3 فصل
  • کیسه‌خواب زمستانی

اگر قصد یک سفر طبیعت‌گردی به دل صحرا با کویر را دارید یا برنامه کوهنوردی در روز‌های گرم تابستانی را برنامه‌ریزی کردید؛ این نوع کیسه‌خواب را به شما پیشنهاد می‌کنیم. زیرا این کیسه‌خواب‌ها برای محیط‌هایی طراحی گشته که نیاز به محافظت چندانی در قبال سرما ندارد. نکته قابل توجه در خصوص این کیسه خواب کوهنوردی سبکی و کم حجمی قابل توجه آن است. که یکی از مهم‌ترین معیار‌های یک طبیعت‌گرد محسوب می‌شود.

اجازه بدهید به آن کیسه‌خواب آچار فرانسه بگوئیم! در واقع این همان کیسه‌خوابی است که  در بیشتر شرایط به داد شما می رسد و نیاز هایتان از یک کیسه‌خواب خوب را رفع و رجوع می‌کند فقط باید توجه داشته باشید این مدل تا محدوده دمایی -7 درجه را پشتیبانی می‌کند پس نمی‌تواند انتخاب خوبی برای برنامه‌های زمستانی شما باشد!

در واقع این دسته از انواع کیسه خواب را می توانید پاییزه یا بهاری نامید که در بعضی شب‌های تابستانی که می‌دانید با کاهش دما رو به رو می‌شوید نیز انتخاب قابل اطمینانی محسوب می‌شود. به همین دلیل است که به آن کیسه‌خواب سه فصل می‌گویند.

کیسه‌خواب زمستانی که از اسم آن هم مشخص است برای روز‌های سرد سال و برنامه‌های سخت کوهنوردان طراحی و تولید شده است. کیسه‌خواب زمستانی به دلیل عایق بیشتری که نیاز دارد حجم و وزن بیشتری نیز دارد. به همین دلیل اگر این موضوع برایتان حائز اهمیت است باید مدل‌هایی را انتخاب کنید که قدرت فشرده‌سازی بیشتر و در نتیجه حجم کمتری داشته باشد. اطلاعات بیشتر از این دسته‌بندی انواع آن را می‌توانید در کیسه خواب، مرز لذت و آشفتگی ملاحظه کنید.

انواع کیسه خواب از جهت حد دما

 حتماً  در آن گذشته‌های دور که از کیسه‌خواب یا تجهیزات کوهنوردی اطلاعات کاملی نداشتید، همیشه برایتان سوال پیش می‌آمد که این اعداد روی کیسه‌خواب نشان از چیست؟

در واقع این اعداد نشان دهنده بهترین دما‌هایی است که هر شخص می‌تواند در آن خوابی آسوده داشته باشد. برای آشنایی بیشتر با این اعداد پیشنهاد می‌کنیم بلاگ کیسه خواب، مرز لذت و آشفتگی را مطالعه کنید. به این اعداد به چشم یک راهنما نگاه کنید تا شما را در مسیر پیدا کردن بهترین کیسه‌خواب همراهی کنند.

انواع کیسه خواب بر اساس جنس

نه اشتباه نکنید منظور از جنس اینجا رویه‌ی کیسه‌خواب کوهنوردی نیست؛ بلکه متریال داخلی عایق آن است که به دو دسته الیاف و پر تقسیم می‌شود. البته باید بگوییم نمونه‌هایی از کیسه‌خواب نیز وجود دارند که از ترکیب این دو متریال طراحی و تولید می‌شوند.

اگر به یاد داشته باشید در خصوص این دو متریال و مزایا و معایبش به طور کامل در بلاگ دوئل پر و الیاف صحبت کردیم. پیشنهاد می‌کنیم یک بار دیگر آن بلاگ را به طور کامل ملاحظه کنید تا با پیش زمینه کامل از آن به ادامه این مبحث بپردازیم. اما جهت یک یادآوری کوچک، توجهتان را به این مقایسه بین این دو متریال جلب می‌کنیم:

راهنمای خرید کیسه خواب زیر ذره بین

باید کمی دقیق‌تر و جرئی‌تر نگاه کنیم. حال که دسته‌بندی انواع کیسه خواب را به خوبی درک کردید وانتخاب خود را با توجه به برنامه ریزی کوهنوردی انجام دادید می‌توانید مدل‌های مختلفی را در آن دسته‌بندی ببینید. اما مشکل اینجاست گاهی شما برای انتخاب بین چند مدل گیر می‌کنید و نمی‌دانید کدام یک تصمیم بهتری محسوب می‌شود. در این شرایط باید چه کرد؟

خوب معیار‌هایی برای انتخاب بهترین کیسه‌خواب دلخواه شما وجود دارد که آن را یک به یک با هم بررسی می‌کنیم تا انتخاب نهایی شما کاملاً باب میلتان باشد.

وزن کیسه خواب کوهنوردی

می‌دانید که در تمام برنامه‌های کوهنوردی و طبیعت گردی به طور مداوم به وزن کوله پشتی شما اشاره می‌شود و همه مداوم در تلاش هستند تا کوله‌پشتی سبک و کاملی داشته باشند و به وسیله آن برنامه‌هایشان صحیح و با‌کیفیت اجرا شود. در اصل به همین علت است که کوله چینی از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. اما نکته دیگری که باید به آن توجه کنیم وزن تجهیزات انتخابی ماست! وزن کیسه‌خواب نیز یکی از موضوعاتی است که اهمیت بالایی دارد.

شما برنامه‌های کوهنوردی انتخاب می‌کنید؟ اگر همیشه پیمایش‌های طولانی در برنامه کوهنوردیتان است؛ پس وزن کیسه‌خواب بیشتر از همه برای شما اهمیت دارد. شاید کیسه‌خواب‌های تابستانی وزن سبکی داشته باشند؛ اما آیا به اندازه کافی عایق هستند؟ قطعاً نه! همه ی این نکات را در کنار هم برای انتخاب صحیح کیسه‌خواب کوهنوردی مد نظر قرار دهید.

شکل و فرم کیسه خواب کوهنوردی

بعد از برنامه‌ریزی کوهنوردی و تعیین اینکه چه جور جاهایی می‌خوابید و در نتیجه انتخاب یکی از دسته‌بندی‌های انواع کیسه خواب، بهتر است به این فکر کنید در چه فضایی راحت‌تر می‌خوابید. یادتان باشد نباید این موضوع را دست کم بگیرید، زیرا شما در زمان خواب باید آسایش کافی داشته باشید تا خواب با کیفیتی را تجربه کنید.

فرم و شکل کیسه خواب کوهنوردی به چند دسته تقسیم می‌شوند:

کیسه‌خواب مومیایی

کاملاً به شکل فرم بدن طراحی شده است. به همین دلیل کم پیش می‌آید که فضای خالی در این بین باقی بگذارد و همین موضوع موجب سریع‌تر گرم شدن شما خواهد شد. برش‌هایی در طراحی فرم این کیسه خواب کوهنوردی به کار می‌رود که عرض قسمت پاها را کمتر از بالا تنه می‌کند.

این طراحی موجب سریع‌تر گرم شدن شما در هوای سرد می‌شود اما بعضی افراد به دلیل عدم آزادی در تحرک کافی پاهایشان در این فرم احساس راحتی نمی‌کنند پس تمام این ویژگی‌ها را در کنار هم بگذارید تا انتخابی دقیق و صحیح داشته باشید.

اگر وزن کم و گرمایش بالا برایتان فاکتور مهمی است در انتخاب این گزینه شک نکنید اما اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که برای یک خواب راحت نیاز به فضای کافی دارید؛ این گزینه را روی نیمکت ذخیره نگهدارید!

کیسه‌خواب مستطیلی

همان طور که از اسمش پیداست مشابه شکل مستطیل است و فرم بدن را ندارد به همین دلیل فضاهای خالی زیادی در آن وجود دارد. معمولاً در قسمت وسط با یک زیپ باز و بسته می‌شود و می‌توانید در مواقع نیاز آن را باز کنید و به عنوان یک پتو از آن استفاده کنید. اگر به دنبال راحتی بیشتر دست و پا هستید این نمونه را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

اما فراموش نکنید که به دلیل همان فضای آزادی که دارید؛ گرمای بدنتان تلف می‌شود و در نتیجه برای برنامه‌هایی هوای سرد پیشنهاد خوبی نخواهد بود اما زمانی که در کیسه‌خواب حداکثر راحتی و فضای کافی می‌خواهند، کیسه‌خواب مستطیلی انتخاب مطمئنی می‌شود. البته مد نظر داشته باشید که این کیسه‌خواب‌ها وزن بیشتری دارند.

کیسه‌خواب نیمه مستطیلی

اجازه دهید به آن کیسه‌خواب ترکیبی بگوئیم زیرا این کیسه‌خواب مدلی بین مستطیلی و مومیایی قرار دارد. و مناسب برای کسانی است که به فرم مومیایی علاقه دارند اما در هنگام خواب به آزادی کافی نیز نیاز پیدا می‌کنند. خصوصیات این کیسه‌خواب‌ها مابین هر دو نمونه قرار گرفته است.

سایز کیسه‌خواب کوهنوردی

شاید بیشتر افراد این موضوع را نادیده می گیرند اما سایز کیسه خواب بسیار تأثیر‌گذار است. زیرا اگر آن برای شما مناسب نباشد؛ شما را به دردسر خواهد انداخت.

برای مثال اگر کوچک‌تر باشد که مشخص است موجب عدم راحتی می‌شود و اگر بزرگ باشد هم فضای اضافه کیسه‌خواب موجب اتلاف گرما می‌شود. پس باید سایز مناسب خود را پیدا کنید. مخصوصاً به قد آن باید توجه ویژه‌ای کنید اگر قد آن بلند‌تر از شما باشد پاهایتان هرگز گرم نخواهد شد.

کیسه حمل برای کیسه‌خواب

شاید از نام بردن این قسمت توسط ما تعجب کنید و بگوئید این قسمت که بر کیفیت خواب تأثیر گذار نیست؛ پس چرا از آن نام بردیم؟

بله درست است که در کیفیت خواب نقشی ندارد اما در آسودگی شما در هنگام حمل نقشی اساسی دارد. همه‌ی کیسه‌خواب‌ها یک کیسه برای جمع‌آوری و فشرده‌سازی دارند. اگر فکر می‌کنید کیسه حمل شما به خوبی قادر به فشرده‌سازی نیست می‌توانید آن را به صورت جداگانه تهیه کنید. این محصول نقش خود را در راهپیمایی‌های طولانی به صورت پر‌رنگی نشان می‌دهد.

جیب‌های داخلی

جیب‌های کیسه‌خواب در جای خود می‌تواند امنیت شما را فراهم کند. از جیب‌های داخلی می‌توانید برای نگهداری لوازم حساستان استفاده کنید. در هنگام سفر یا حضور در میان افراد غریبه می‌توانید لوازمی چون گوشی یا کیف پول خود را می‌توانید در نزدیک‌ترین فاصله به خود قرار دهید. این جیب‌ها در انواع کیسه خواب در جاهای مختلفی قرار می‌گیرد و بسته به طراحی و تولید آن محصول دارد.

حتی در قیمت بالایی بعضی از مدل‌های کیسه‌خواب فضایی تعبیه شده که به جیب بالش معروف است. می توانید لباس‌های خود را درون این جیب قرار دهید و برای خود یک بالش نرم بسازید. گر چند در صورت عدم حضور این جیب باز هم می‌توانید از راه‌های دیگر بالش خود را داشته باشید.

کلاه کیسه‌خواب

یک مزیت برای کوهنوردان محسوب می‌شود زیرا در سرما و شرایط کوهستان، دمای بدن از طریق سر از دست می رود. کلاه کیسه‌خواب موجب گرمایش سر و گردن می‌شود و گرمای بدن شما را تلف نمی‌کند. کلاه کیسه‌خواب می تواند کاربرد‌های متفاوتی داشته باشد. می‌توانید آن را پر کنید و ار آن به عنوان بالش استفاده کنید. در بعضی مدل‌ها، این کلاه ادامه دار بوده و در جلوی قفسه سینه را نیز می‌پوشاند.

حلقه‌ها و بند‌های کاربردی

می‌دانید که برای کیسه‌خواب حتماً نیاز به یک زیر انداز پیدا می کنید. گاهی تکان خوردن این زیر انداز در زیر محصول اذیت کننده می شود. در نتیجه حلقه هایی در قسمت داخلی تعبیه شده تا از جمع شدن یا تکان خوردن آن جلوگیری میکند. از این حلقه ها می توان برای آویز کردن یا حمل نیز استفاده کرد.

علاوه بر این، بعضی کیسه‌خواب‌ها دارای بند‌هایی هستند که می‌توانید قسمت‌هایی از آن را تنگ‌تر کنید تا حدالامکان از اتلاف گرما جلوگیری شود.

زیپ کیسه خواب

زیپ یکی از اعضای حیاتی کیسه خواب است که اگر آسیب ببیند؛ عملکرد آن را مختل می‌کند. طبیعی است که با باز ماندن زیپ کیسه خواب تمام گرمایش بدنتان هدر رود و نتواند آن را حفظ کند. پس حتماً به کیفیت زیپ محصول خود دقت کنید. برای افراد چپ دست راحت‌تر است که مدلی از انواع کیسه خواب را پیدا کنند که زیپ در قسمت چپ آن قرار دارد.

توجه کنید دندانه‌های زیپ باید مستحکم باشند و زیپ باید به نرمی حرکت کند. در طراحی اکثر کیسه‌خواب‌ها یک نوار تقویت شده در لبه‌ی زیپ قرار دارد که از گیر کردن آن به پارچه و پاره شدن آن جلوگیری می‌کند. حتی در بعضی برند‌های سرشناس یک پوشش‌دهنده در کنار زیپ قرار می‌دهند که از اتلاف گرما به هر نحوی جلوگیری کنند. البته می‌دانید که همه‌ی کیسه‌خواب‌ها به همچین ویژگی نیاز نخواهند داشت.

نکات سیاه کمانی برای خرید کیسه خواب

نکاتی وجود دارد که رعایت آن‌ها می‌تواند آسودگی بیشتری برایتان به ارمغان آورد. با یاد‌آوری این نکات سعی کردیم خرید کیسه خواب مناسب شما را تکمیل کنیم و این تجربه را به بهترین نحو ممکن به اتمام برسانیم:

زیرانداز کیسه‌خواب را فراموش نکنید

همان طور که پیش‌تر گفتیم، عملکرد کیسه خواب کوهنوردی به این گونه است که از گرمای بدن شما محافظت می‌کند و خودش قابلیت گرمایشی ندارد. به همین دلیل باید تمام تلاشتان را برای حفظ گرمای بدن خود انجام هید. از این رو، سیاه کمان پیشنهاد می‌کند یک زیرانداز کیسه خواب همیشه با خود به همراه داشته باشید. تا از هدر رفتن گرمای بدنتان از طریق زمین جلوگیری کنید.

به اندازه کافی آب بخورید و گرسنه نمانید

بدن بدون آب نمی‌تواند گرما تولید کند. از طرف دیگر در زمان استراحت با کاهش متابولیسم گرمای بدن نیز کاهش پیدا می‌کند. پس با خوردن غذا و آب کافی می‌توانید گرمایش بدن را در سطح دلخواه ثابت نگه دارید.

لباس‌های خیستان را تعویض کنید!

اگر لباستان خیس شده یا تعریق زیادی داشتید، قبل از وارد شدن به کیسه‌خواب حتماً آن را عوض کنید.

آلرژی، یک عامل تأثیرگذار

اگر شما بدنی حساس دارید که به پر پرندگان ممکن است حساسیت نشان دهد بهتر است قبل از انتخاب و خرید کیسه خواب مورد نظرتان از جنس عایق آن مطمئن شوید. اگر حساسیت دارید عایق مصنوعی یا مدل‌های ترکیبی را انتخاب کنید.

هیچ گرانی بی حکمت نیست، هیچ ارزانی بی علت

بزرگان و گذشتگان همیشه پند‌های به جایی داشتند. واقعاً باید بدانید هیچ گرانی بی حکمت نیست شاید دست و دلتان نرود کیسه‌خواب‌های گران قیمت را حتی نگاهی بیاندازید. اما لطفاً به این مسأله خیلی توجه نکنید و با توجه به نیاز‌هایتان انتخاب آخر را انجام دهید.

مراقبت بهتر، طول عمر بیشتر

می‌دانید که این نکته در خصوص تمام تجهیزات صدق می‌کند. به نحوی که می‌تواند یکی از اصل‌های تمام زندگی شما شود. کیسه‌خواب نیز قسمتی از آن است و در ازای نگهداری خوبی که از آن می کنید تا مدت های مدیدی همراه و همیار شما باقی می ماند. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد نگهداری و مراقبت از این کالای باارزش داشته باشید، اینجا کلیک کنید.

یکی از اصولی‌ترین راه‌های محافظت از آن می‌تواند استفاده از ملحفه مخصوص کیسه‌خواب باشد. این ملحفه از کثیف شدن قسمت داخلی جلوگیری می‌کند. و خودش به راحتی شسته می‌شود. حتی کسانی که به متریال عایق حساسیت دارند می‌توانند به وسیله ملحفه به راحتی از محصول دلخواه خود استفاده کنند.

اگر تا به امروز با ما همراه بوده‌اید؛ حتماً می‌دانید که حضور تجهیزات کوهنوردی تا چه اندازه اهمیت دارد. اما ارزش انتخاب درست این لوازم، از آن هم بیشتر است! تصور کنید با خیالی آسوده کیسه‌خواب انتخاب می‌کنید و به یک برنامه کوهنوردی می‌روید. غافل از اینکه انتخاب شما بدون برنامه ریزی انجام شده و  و این مناسب نبودن انتخاب ممکن است سلامتیتان را به خطر بیاندازد. پس با اطلاعات کامل تصمیم به خرید کیسه خواب کوهنوردی داشته باشید.

  • برای شما چه معیاری در هنگام خرید کیسه خواب اولویت دارد؟
  • نکات دیگر خرید کیسه خواب را شما برای ما بنویسید.
در دنیای ما ماجراجویی کنید:
مروری بر مطالب ذکر شده

خلاصه؛ راهنمای خرید کیسه خواب

کیسه خواب، اگر درست به جا انتخاب نشود، خواب راحت را از شما می‌گیرد. همه می‌دانیم اگر خوب نخوابید و استراحت نکنید چه روز سخت و کسل کننده‌ای در پیش خواهید داشت. بنابراین کیسه خواب به طور غیرمستقیم تاثیر زیادی بر کیفیت لحظات شما نه تنها در خواب، بلکه در بیداری می‌گذارد.

قبل از هرچیزی باید یادتان باشد، کیسه خواب قرار نیست گرما تولید کند، اما هرچه باکیفیت‌تر و درست‌ انتخاب شده باشد، گرمای بدن شما را بیشتر حفظ می‌کند، در نتیجه در طول استفاده از آن گرم می‌مانید.

انتخاب درست کیسه خواب معیارهای متفاوتی دارد که قبل از هرچیزی باید آنها را بررسی کنید. ما در ابتدای بلاگ به صورت مفصل آنها را تشریح کردیم. اما الان برای خلاصه کافی است بدانید چند مدل کیسه خواب داریم وکجا قرار است از آن ها را استفاده کنیم.

دو مدل کیسه خواب پر و الیاف داریم که مدل‌های پر، مناسب هوای سرد و خشک هستند، سبکترند و طول عمر بالاتری دارند. در مقابل کیسه خواب‌های الیاف برای هوای مرطوب بسیار کاربردی هستند و قیمت معقولی دارند. از طرفی نگهداری و مراقبت از مدل‌های الیاف بسیار ساده‌تر است.

بعد از انتخاب الیاف یا پر، بهتر است به وزن کیسه خواب توجه کنید. هیچ کس دلش نمی‌خواهد کیسه خواب بزرگ و سنگین داشته باشد که حمل سختی دارد. اما باید حواستان باشد بخاطر وزن از مابقی فاکتورها غافل نشوید.

نکته‌ای که در انتخاب کیسه خواب و هر تجهیزات کوهنوردی باید به آن دقت کنید، بررسی معیارها به طور همزمان و موازی است. یعنی نباید تنها یک نکته را مد نظر قرار بدهید. با توجه به همه‌ی ابعاد، می‌توانید بهترین محصول و کیسه خواب را از آن خود کنید.

مثلا یکی از معیارهای مهمی که شاید بعضی از افراد به آن توجه نکنند، انتخاب فرم کیسه خواب است. مومیایی، مستطیلی، نیمه مستطیلی هرکدام ویژگی خاص خودشان را دارند. (برای آشنایی با آنها در بالا عکس و ویژگی هرکدام را ذکر کردیم) پس می‌بینید حتی یک فرم ساده در کنار سایز، در انتهای کیسه خواب، می‌تواند بر کیفیت خواب تاثیر بگذارد.

جزئیات کیسه خواب، مانند مدل باز و بسته شدن زیپ، جیب داخلی، نوع کلاه و… از نکات مهم دیگری هستند که حتما باید با توجه به نوع نیاز و استفاده خودتان آنها را بسنجید تا انتخاب درست و کاربردی داشته باشید.

بعد از اینکه مدل مورد نظر خودتان را انتخاب کردید، وقت آن است شرایط نگهداری و تمیزی کیسه خواب را یاد بگیرید تا با انجام چند کار ساده، به عمر کیسه خوابتان بی‌افزایید. برای مثال همیشه حواستان باشد با لباس‌های کثیف یا دست و پای آلوده وارد کیسه خوتاب نشوید. اگر شستن و تعویض لباس سختتان است، می‌توانید از ملحفه کیسه خواب استفاده کنید. شستن آن به مراتب راحت‌تر از شستن کیسه خواب است!

اگر با وجود تمام توضیحات در بالا، اگر بازهم سوالی داشتید، می‌توانید با مشاوران مجموعخ سیاه کمان تماس بگیرید تا راهنمایی‌های لازم را به شما ارائه دهند.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط