خرید دستکش با 9 نکته شگفت انگیز

اکثر افراد نمی‌دانند که چگونه می‌توانند دستکش مناسبی برای خود انتخاب کنند، اما باید بدانید یافتن یک جفت دستکش مناسب تأثیر بسزایی در گرم نگه داشتن یا حفظ انگشتان شما در سرما دارد. هر آنچه در خصوص دستکش نمی‌دانستید را ما به شما می‌گوییم.

داشتن یک جفت دستکش هنگام فعالیت در محیط‌های سرد ضروری است. در صورت نداشتن دستکش مناسب، دستان شما سرد خواهد ماند، که نه تنها دردناک و ناخوشایند است؛ بلکه می‌تواند بسیار خطرناک باشد و عواقب جدی در انتظار کسانی است که خطر سرمازدگی را دست کم بگیرند!

به غیر از سرما، باد و باران وضعیت را وخیم تر هم می‌کنند! زیرا از دست دادن گرما را خصوصاً در اندام‌های حیاتی بدن، تسهیل می‌بخشند و ضمن این اتفاق، انگشتان دست و پای شما نیز یخ می‌زند. چرا که برای تولید گرما به گردش خون متکی هستند و و هوای سرد، انقباض رگ‌های خونی را کاهش می‌دهد و در نتیجه بدن گرمای خود را از دست می‌دهد و نمی‌تواند گرمای لازم برای گرم کردن انگشتان را تأمین کند.

این‌گونه است که انگشتان دست و پا اغلب تحت تأثیر سرمازدگی و سایر آسیب‌های ناشی از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سرما قرار می‌گیرند. به همین دلیل است که می‌گوییم پوشیدن یک جفت دستکش به سادگی می‌تواند جان شما را نجات دهد!

دلایلی وجود دارد که چرا لوازم کوهنوردی با چنین حساسیتی طراحی و تولید می‌شوند و هر کدام مختص به فعالیت خاصی هستند؛ به همین دلیل است که لوازم کوهنوردی، در سفرهای کویری استفاده‌ای ندارد. همین قانون در خصوص دستکش‌ها نیز صدق می‌کند. یعنی دستکش‌هایی وجود دارند که از یک لایه ساخته شده‌اند و فقط قصد گرم نگه داشتن شما را دارند. این دستکش ها فاقد لایه ی بیرونی هستند و معمولاً در مقابل رطوبت مقاومت چندانی از خود نشان نمی‌دهند.

اما در کنار آن‌ها، دستکش‌هایی نیز وجود دارند که به صورت سه لایه طراحی شده‌اند که مانند سیستم لباس لایه‌ای کار می‌کنند. نزدیک‌ترین لایه به پوست شما به عنوان لایه‌ی بیس است؛ لایه میانی گرمای بدن شما را حفظ می‌کند و لایه‌ی نهایی پوسته محافظی است تا از دستان شما در برابر باد، برف و باران محافظت کند. از این لحاظ حتی می‌توانید طراحی دستکش را یک سیستم لباس مدولار بدانید. اما لازم به ذکر است که در کوهنوردی نباید لایه لایه لباس پوشیدن را فراموش کنید.

دستکش نیز مانند پوشاک کوهنوردی باید پوششی به صورت لایه‌ای داشته باشد. این لایه‌بندی این‌گونه شکل می‌گیرد:

1.دستکش بیس

2.دستکش پلار

3.دستکش عایق کوهنوردی

1. دستکش بیس

این دستکش کاربردی را هیچگاه از دست خود در نمی‌آورید!

مانند همه‌ی لباس‌های بیس، این دستکش نیز بسیار سبک است و مانند پوست دوم شما عمل می‌کند. با پوشیدن دستکش بیس، گرمای بدنتان را حفظ می‌کنید. این دستکش خیلی راحت به شما امکان استفاده از لوازمتان را می‌دهد و قابلیت این را به شما می‌دهد که به راحتی با GPS کار کنید و یا نوشیدنی خود را از فلاسک به داخل لیوان بریزید و میل کنید و یا حتی آشپزی کنید.

این دستکش‌ها بهترین گزینه برای هایکینگ هستند. دستکش‌های بیس، آزادی عملی که برای کار کردن با تجهیزات نیاز دارید را به شما ارائه می‌دهند. علاوه بر این، دستکش‌های کوهنوردی بسیار تنفس‌پذیر هستند. البته این دستکش‌ها گرم‌ترین نوع دستکش نیستند و اگر در یخ و برف کوهنوردی می‌کنید به یک جفت دستکش عایق بر روی آن‌ها نیاز پیدا خواهید کرد.

حتی اگر نیازی به حفظ گرمای دستانتان نداشته باشید؛ می‌دانید که تابش شدید خورشید در ارتفاعات چقدر می‌تواند سوزاننده باشد. پس به همراه داشتن یک دستکش مناسب می‌تواند از پوست دستانتان نیز محافظت کند.

2.دستکش پلار

بر خلاف دستکش لایه‌‌ی اول که تنها گرمای بدن شما را حفظ می‌کند؛ این دستکش ها گرما نیز تولید می‌کنند. از دستكش‌های پنج انگشتی و پلار در برنامه‌های سبک‌تر استفاده می‌كنيم. اما یادتان باشد دستکش کوهنوردی پلار، ضدآب یا ضدباد نیست؛ در نتیجه فقط برای گرم ماندن در سرما می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید.

حتی در آب و هوای خوب سال نیز در ارتفاعات ممکن است اتفاق تازه‌ای برای شما در کوهستان رقم بخورد. پس دستکش پلار کوهنوردی را همیشه در کوله‌پشتی خود نگه دارید تا هر زمان که به آن نیاز داشتید؛ همراهتان باشد.

3. دستکش عایق سنگین کوهنوردی

دستکش‌های عایق، معمولاً دستکش‌های دو انگشتی هستند که از جنس پر یا الیاف تولید می‌شوند. این دستکش‌ها لایه‌ی آخر پوشش شما هستند و از دستان شما محافظت می‌کنند. دسکش های پر یا الیاف گرم‌ترین مدل در میان دستکش‌های کوهنوردی هستند. آن‌ها معمولاً به صورت دو انگشتی طراحی می‌شوند تا انگشتان دست در کنار یکدیگر قرار بگیرند تا گرمای دستانتان به راحتی از دست نرود.

این نوع از دستکش‌ها ضدآب هستند و برای سخت‌ترین برنامه‌های کوهنوردی مورد استفاده قرار می‌گیرند اما آزادی عمل شما را کم می‌کنند. به همین دلیل است که باتوم یا کلنگ را می‌توانید به راحتی در دست بگیرید ولی برای انجام کارهای ظریف‌تر مناسب نیستند.

در لایه‌ی آخر می‌توانید از روکش دستکش ‌های کوهنوردی نیز بهره ببرید. این روکش دستکش‌ها از دستکش‌های پر و الیاف سبک‌تر هستند و به دلیل ضدآب بودنشان روی دستکش‌های پلار پوشیده می‌شوند تا از خشک ماندن آن‌ها اطمینان حاصل شود.

البته فراموش نکنید هیچ انتخاب عالی و بی نقصی برای این سیستم  وجود ندارد؛ بلکه ترجیحات شخصی شماست که تصمیم آخر را می‌گیرد. همچنین نوع برنامه، منطقه‌ای که به آن سفر می‌کنید، بودجه و مسائل این چنینی است که می‌تواند نقش مهمی در شرایط شما ایفا کند. البته نوع برنامه نیز نیازهای متفاوت شما را از دستکش نمایان می‌کند. برای مثال اگر به هایکینگ می‌روید، به نوع متفاوتی از ضدآب بودن، آزادی حرکت و عایق بودن نسبت به صخره‌نوردی یا اسکی نیاز پیدا خواهید کرد.

بسیاری از کوهنوردان فعالیت در آب و هوای سخت را تجربه کرده‌اند. خصوصاً هایکینگ در آب و هوای گرم که کلافه‌کنندگی آن برای همه شناخته شده است. اما چه چیزی از پیاده‌روی در گرما بد‌‌تر است؟ قطعاً هایکینگ در زمستان با دست‌های بی حس!

کوهنوردان اغلب با شرایط نامساعد جوی مانند باد، باران، برف یا هوای طوفانی روبرو می‌شوند. اما مطمئناً وقتی تجهیزات مناسب داشته باشید، هیچ چیزی غیرممکن نیست. به همین دلیل، شما باید از آن بخش از بدنتان که بیشتر در معرض سرما‌زدگی است؛ یعنی دستانتان، محافظت بیشتری انجام دهید.

بسیاری از افراد فکر می‌کنند انتخاب دستکش زمستانی برای خرید بسیار آسان است؛ مگر نه؟ اما با مجموعه‌ی گیج کننده که امروزه در دنیای دستکش‌ها می‌بینید و فناوری‌هایی که هر روزه به این محصولات اضافه می‌شود، انتخاب دستکش مناسب حسی شبیه به هایکینگ در یک مسیر پوشیده از سنگ، در حالی‌که بادهای سرد با فشار زیاد به تن شما می‌کوبد؛ دارد. حتماً سختی انتخاب را به خوبی حس کرده‌اید! ما قصد داریم این تصمیم‌گیری را برایتان آسان کنیم به گونه‌ای که هر برنامه کوهنوردی داشتید؛ بتوانید روی دستان گرم و انگشتان خود حساب باز کنید.

فرقی نمی‌کند به دنبال بهترین دستکش اسکی باشید یا به دنبال دستکشی مناسب برای برنامه‌های کوهنوردی، این 9 نکته به شما کمک می‌کند دستکشی انتخاب کنید که به یخ زدن انگشتانتان خاتمه دهید.

حتما شما هم آن سوز سرما را که در استخوانتان نفوذ می کند را تجربه کرده‌‌اید! قطعاً در کوهستان و در معرض قرار گرفتن همچین سرمایی، گذاشتن دست‌هایتان در جیب نمی‌تواند کارساز باشد! پس یه یک دستکش با عایق مناسب نیاز دارید.

عایق دستکش‌ها به دو صورت پر و الیاف تقسیم‌بندی می‌شود. در دستکش‌های پر میزان گرمایش آن بسته به نژاد پرنده انتخابی و تراکم پر آن متغیر است و عایق‌بندی در دستکش‌های الیاف نیز به وسیله تکنولوژی‌های مختلفی که به آن‌ها ارائه می‌شود؛ شکل می‌گیرد. از امثال این تکنولوژی‌ها می توان به Polartec ،Pertex ،Primaloft و… اشاره کرد.

می‌خواهید دستانتان گرم بماند؟ برای گرم ماندن نیاز دارید که انگشتانی خشک داشته باشید، زیرا خیس بودن انگشتان می‌تواند به سرعت آن‌ها را بی حس و در خطر سرمازدگی قرار دهد. اما دستکش‌های دارای تکنولوژی همانند GORE-TEX، خشک ماندن دست‌های شما را تضمین می‌کنند. دستکش گورتکس می‌تواند امکانات زیادی به شما ارائه دهد و آن‌ها را منحصربفرد کند. برای مثال بعضی از مدل‌های دستکش گورتکس کوهنوردی از دوام خوبی برخوردارند، ضدآب و باد هستند و در کنار آن از تنفس پذیری قابل توجهی نیز برخوردارند.

اسم این گزینه را عملکرد گذاشتیم، اما بگذارید موضوع را برایتان باز کنیم. عملکرد یعنی زمانی که دستکش را می‌پوشید، هنوز هم قادر باشید با انگشتانتان کاری را انجام دهید. آیا طراحی دستکش انتخابیتان این امکان را به شما می‌دهد که زیپ کاپشن خود باز کنید؟

عملکرد از ویژگی‌های اصلی یک جفت دستکش خوب و مناسب است. متخصصان در مناطق مختلف می‌دانند که توانایی دستکش، برای اجرای صحیح کارها در دماهای پایین و سرما، یک مسأله ضروری است. حتماً تجربه کرده‌اید که در سرما انگشتان انسان بخشی از حساسیت لامسه خود را از دست می‌دهند. این مسأله می‌تواند توانایی شما را برای انجام کارهای مختلف مختل کند.

دستکش‌ها در سایز‌های مختلفی تولید می‌شوند که شما می‌توانید مناسب‌ترین سایز دستکش برای دستانتان را بیابید. اولین و مهم‌ترین نکته‌‌ای که وقتی دستکش انتخابی خود را می‌پوشید باید به آن توجه کنید، انگشتان شماست که تقریباً باید انتهای دستکش را لمس کند؛ اما نه کاملاً!

یعنی شما می‌توانید یک فضای خالی کوچک در اطراف انگشتان خود در نظر بگیرید تا گرما را در آن به دام بیاندازید؛ اما از پوشیدن دستکش‌هایی که به نوک انگشتان شما فشار می‌آورد؛ خودداری کنید، زیرا این فشار عملکرد عایق بودن دستکش را زیر سوال می‌برد و در بیشتر اوقات باعث نفوذ سرما به داخل دستتان می‌شود.

مهم‌ترین قانون برای پوشیدن دستکش این است که آن ها باید متناسب دستانتان باشند. پس از آن که دستکش مناسب خود و فعالیتتان را پیدا کردید؛ وقت آن رسیده که اندازه‌ی مناسبتان را انتخاب کنید، زیرا اگر دستکش بزرگ باشد؛ نمی‌تواند شما را گرم نگه دارد و حفاظت مؤثری داشته باشد  و در شرایطی که به مهارت‌های حرکتی ظریف نیاز است؛ عملکرد خوبی از خود نشان نمی‌دهد؛ زیرا این دستکش‌ها انعطاف کمتری دارند.

اگر دستکش خیلی کوچک باشد، برایتان ناراحت‌کننده و آزار‌دهنده خواهد بود و باعث درد و ناراحتی شما در طول فعالیت می‌شود. علاوه بر این، آن‌ها ممکن است گردش خون را کاهش دهند و گردش گرما را مختل کنند. پس توجه کنید در حالت عادی نباید فضای زیاد در نوک انگشتان یا پشت دستانتان باشد و هنگامی دستانتان را مشت می‌کنید؛ نباید احساس سفتی در دستکش داشته باشد.

هنگام اندازه‌گیری اندازه دست، همان‌طور که در شکل زیر نشان داده شده است باید عرض دست را اندازه بگیرید. همچنین برخی از دستکش‌ها نیاز دارند که از نوک انگشت میانی تا مچ دست را نیز اندازه بگیرید.ر

دستکش‌ها از اشکال و اندازه های متفاوت و شگفت انگیزی برخوردارند و این به دلیل تفاوت در شکل ظاهری دست انسان‌ها با یکدیگر است. انگششتان بلند یا کوتاه، کف دست‌های کوچک یا پهن و … از تفاوت‌های ظاهری دست انسان‌ها با همدیگر است.

اما در بعضی دستکش‌ها شما می‌توانید تفاوت جنسیت را در مدل‌ها ببینید، زیرا دست بانوان نسبت به آقایان دارای کف دست کوچک‌تر و انگشتان بلندتری هستند و در کل دستان ظریف‌تری نسبت به آقایان دارند. پس دستکش زمستانی زنانه مختص به آناتومی دست آن‌ها و متفاوت از دستکش کوهنوردی مردانه تولید می‌شود. اما مدل‌هایی از دستکش کوهنوردی نیز تولید می‌شوند که جنسیت ندارند و برای هر دو مناسب هستند.

دستکش‌های کوهنوردی معمولاً از مواد مصنوعی چون نایلون، پلی استر، پلی اورتان، نئوپرن و اسپندکس ساخته می‌شوند. این مواد ساخته شده توسط بشر، بسیار سبک و بادوام هستند و همین ویژگی‌هاست که آن‌ها را برای تولید دستکش‌های زمستانی قابل اعتماد می‌کند؛ اما در مدل‌های تولید شده از متریال مصنوعی، هنوز هم از چرم و چرم مصنوعی برای پوسته و برای تقویت کف دست و انگشتان استفاده می‌شود.

به چند دلیل از این متریال برای پوشاک فعالیت‌های فضای باز استفاده شده است:

احساس نرمی و راحتی بی‌نظیری را در کنار گرمای مناسب به کاربر می‌دهد.

دارای فضاهای خالی است که در آن هوا را به دام می‌‌اندازد و این مسأله آن را به یک ماده عایق عالی تبدیل می‌کند.

پشم دارای خواص ضدباکتری طبیعی است که آن را در برابر بو مقاوم می‌کند.

به طور ذاتی ضدحریق است و نمی سوزد بلکه فقط خاکستر می‌شود.

از تنفس‌پذیری خوبی برخوردار است.

همه این‌ها باعث می‌شود که پشم برای تولید دستکش در محیط‌‌های سرد بسیار مناسب باشد.

در میان انواع مختلف پشم، پشم مرینوس بیشترین استفاده را در طراحی و تولید پوشاک دارد، زیرا پشم بسیار مرغوبی است که از خصوصیات منحصر‌ به فردی در بین پشم‌های مختلف برخوردار است.

محصولاتی که از جنس مرینوس تولید می‌شوند فوق‌‌العاده نرم و بسیار گرم هستند. یکی از بزرگترین ایرادات پشم مرینوس بهای بالای آن است، بنابراین این دستکش‌های مرغوب، قیمت بالایی دارند. بعلاوه، به ندرت دستکش مرینوسی پیدا می‌کنید که خاصیت ضدآب نیز داشته باشد. به طور کلی، اگرچه دستکش مرینوس وجود دارد، اما آن را در لیست دستکش‌های محبوب کوهنوردان پیدا نمی‌کنید.

البته توجه داشته باشید این دستکش‌ها به ندرت از 100% پشم مرینوس تولید می‌شوند، بلکه برای ایجاد انعطاف‌پذیری، میزان جذب رطوبت، گردش هوا و عایق‌بندی، آن را با الیاف دیگر ترکیب می‌کنند.

دستکش‌های چرمی یک انتخاب خوب در دماهای پایین است، زیرا چرم در دماهای پایین انعطاف‌پذیری خود را حفظ می‌کند و در عین حال، دسترسی خوبی به دستان شما ارائه می‌دهد. به صورتی که اغلب کوهنوردان در هنگام کار با طناب از دستکش‌های چرمیاستفاده می‌کنند.

علاوه بر این، این دستکش‌ها خصوصیاتی چون آب‌گریزی نسبی، قدرت تنفس‌پذیری بالا و مقاومت عالی در برابر سایش را دارا هستند و همه ی این‌ها در کنار هم این دستکش‌ها را یکی از گزینه‌های مطلوب آب و هوای سرد می‌کند.

با این وجود، پوشیدن دستکش چرمی اشکال زیادی دارد:

چرم ضدآب نیست، مگر اینکه با نوعی تکنولوژی دافع آب تلفیق شود. در واقع، دستکش چرمی اگر خیس شود رفتار متفاوتی از خود نشان می‌دهد، به صورتی که در دمای بالا نرم شده و در دمای پایین سفت می‌شود. این تأثیر با مقدار آب جذب شده رابطه مستقیم دارد. البته می‌دانید که خصوصیات چرم استفاده شده در دستکش بسته به نوع حیوان آن متفاوت است. باید بدانید که دستکش‌های چرمی به آرامی خشک می‌شوند و در هنگام خیس بودن عایقی برای محافظت شما از سرما ایجاد نمی‌کنند.

پس حتماً متوجه شدید که دستکش‌های تمام چرم در کوهستان و سرمای زیاد انتخاب چندان عاقلانه‌‌ای نیستند. به همین دلیل است که در دستکش‌های تخصصی از ترکیب چرم با متریال دیگر استفاده می‌کنند تا علاوه بر بهره‌گیری از خواص چرم، معایب آن را بپوشانند.

حتی اگر دستکش از الیاف طبیعی تهیه شده باشد، بهتر است که کف دستکش با مواد مصنوعی پوشیده شود، زیرا باعث می‌شود که در تماس مداوم با باتوم کوهنوردی دچار سایش و پوسیدگی نگردد.

الیاف مصنوعی در درجه حرارت‌های متفاوت، متنوع عمل می کنند، بنابراین هنگام انتخاب دستکش به نوع برنامه‌هایی که انجام می‌دهید و محدوده‌ی دمایی محل اجرای برنامه توجه کنید. به طور کلی اکثر مواد مصنوعی در دماهای پاییت سفت شده و شروع به ترک خوردن می‌کنند و در دماهای بالاتر سفت یا بسیار نرم می‌شوند.

بهترین و قابل اطمینان‌ترین مواد مصنوعی ساخته شده به دست بشر برای استفاده در هوای سرد، نئوپرن است که تا 10- درجه سانتی‌گراد انعطاف‌پذیر باقی می‌ماند، لاستیک (تا 25- درجه سانتی‌گراد) و پلی اورتان‌های ترموپلاستیک (تا 50- درجه سانتی‌گراد) دوام خود را حفظ می‌کنند. جالب اینجاست که لاستیک‌ها با کاهش دما از دمای اتاق به 20- درجه سانتی‌گراد به تدریج  شروع به سخت شدن می‌ کنند. این بدان معناست که به طور کلی این مواد مصنوعی در برابر برش، سوراخ شدن، پارگی و سایش در دمای پایین مقاوم‌تر هستند.

دستکش‌ها از لحاظ شکل ظاهری، هر کدام به دلیل خاص و منحصر‌بفردی به اشکال متفاوتی طراحی گشته‌اند. این دسته‌بندی را به این صورت برای شما شرح می‌دهیم:

7-الف: دستکش‌های دو‌انگشتی

دستکش‌های دو‌انگشتی همان دستکش‌های کوهنوردی سنگین هستند که از عایق پر یا الیاف پر شده است. دستكش‌های دو‌انگشتي گرم‌تر از دستكش‌های پنج انگشتي هستند. چرا كه انگشتان در این دستکش در كنار هم قرار می‌گيرند و يكديگر را گرم می كنند. این سیستم تا زمانی که باعث محدودیت گردش خون نشود می‌تواند عالی عمل کند.

روکش دستکش‌های کوهنوردی نیز به صورت دو‌انگشتی طراحی می‌شوند. روكش دستكش‌هاي شما بايد به اندازه‌ای بلند باشد كه 10 تا 15سانتي‌متر از آستين بادگير يا كاپشن شما را پوشش دهد. به دستكش يا روكش دستكش خود بند امنیت بدوزيد و آن را به لباس خود وصل كنيد با اين كار، هنگام صعود از صخره و يا هنگام زدن كرم ضد‌آفتاب كه نیاز دارید، دستکشتان را در بیاورید؛ ترسی از پایين افتادن آن‌ها نداشته باشيد.

 7-ب: دستکش‌های سه‌انگشتی

این دستکش با طراحی منحصر بفردش مناسب برای کوهنوردی و اسکی طراحی شده است. به دلیل آزاد بودن انگشت اشاره و انگشت شصت به راحتی امکان کار‌کردن با تجهیزات را برایتان فراهم می‌کند تا چوب‌های اسکی را با اطمینان بیشتری در دست بگیرید.

7-ج: دستکش‌های پنج‌انگشتی

متداول‌ترین شکل از فرم‌های ظاهری دستکش کوهنوردی می‌باشد. بسیاری از دستکش‌ها اعم از دستکش‌های بیس، دستکش اسکی، دستکش یخ‌نوردی و … در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند.

دستکش‌های ‌طراحی شده با سیستم مدولار نیز در این دسته قرار می‌گیرند. دستکش‌هایی هستند که به آن‌ها دستکش نیمه سنگین می‌گوییم. این دستکش‌‌ها همه‌ی لایه‌های دستکش را در یک دستکش طرح‌ریزی کرده‌اند، به طوری‌که در قسمت داخلی آن پلار مدل‌سازی شده اما قسمت خارجی آن قابلیت ضد‌آب و ضد‌سایش دارد.

 7-د: دستکش‌های نیم پنجه

این دستکش‌ها که به دستکش نیم انگشت معروف است به صورتی طراحی شده که علاوه بر گرم نگه‌داشتن دستانتان، انگشتانتان برای فعالیت آزاد هستند. در واقع همان‌طور که از اسم آن‌ها پیداست، تعریف ساده‌ای دارند: دستکش‌هایی که فقط نیمه‌ی دست را می‌پوشانند.

دستکش نیم پنجه به نام دستکش تاکتیکال  نیز شناخته شده است. این دستکش فشار وارد شده به دست را کاملاً مساوی بین پشت و روی دست پخش می‌کند و دستان شما در گرفتن ابزار کوهنوردی آزادی عمل بیشتری دارند و یا در زمان دوچرخه‌سواری یا ورزش‌های متنوع می توانند عملکر بهتری از خود نشان دهند.

دستکش‌ها نه تنها از نظر شکل ظاهری، بلکه از نظر عملکرد نیز متفاوت هستند. دستکش‌ها عملکردی متمایز دارند، که متناسب با فعالیت انتخابی شما، تا هنگامی که درجه حرارت در حد انجماد است، دست شما را گرم نگه دارند.

8-الف: دستکش‌های دوچرخه‌سواری

دستکش دوچرخه‌سواری می‌تواند مزایای بسیاری برای شما به ارمغان آورد. علاوه بر اینکه موجب تسلط کافی شما بر فرمان دوچرخه می‌شود؛ از تابش نور خورشید بر دستان شما در هنگام فعالیت نیز جلوگیری می‌کند. یا اگر ناگهان به زمین بیافتید، از آسیب به دستانتان جلوگیری می‌کند. پس دستکش دوچرخه‌سواری خود را بپوشید و از رکاب زدن در مسیر لذت ببرید.

دستکش‌‌های دوچرخه‌سواری به دو صورت نیمه (بدون انگشت) و کامل طراحی و تولید می‌شوند. دستکش‌های بدون انگشت از گزینه‌های بسیار محبوب برای دوچرخه‌سواری هستند. ویژگی‌ها و طرح‌های اصلی دستکش دوچرخه‌سواری بدون انگشت به شرح زیر است:

_ طراحی ارگونومی برای پراکندگی مساوی فشار در دستان شما

_ برای ایمن بیشتر در هنگام فعالیت به دلیل تمرکز بیشتر

_ کف راحت با بالشتک ژلی برای جلوگیری از خستگی طولانی مدت روی دسته دوچرخه

_ از جنس الاستیک و کشی برای راحتی هنگام پوشیدن

_ قابلیت تنفس‌پذیری بالا

 8-ب: دستکش‌های تاکتیکال

دستکش‌های تاکتیکال با حساسیت بالا برای افراد نظامی طراحی شده‌اند. یعنی شما سطح بالایی از محافظت و ظرافت در هنگام پوشیدن دستکش‌های تاکتیکال لمس خواهید کرد. اما می‌توانید این دستکش‌ها را در  فعالیت‌های فضای باز اعم از آفرود، موتور‌سواری و … نیز بپوشید و از امکاناتی که به شما در هنگام فعالیت می دهند؛ لذت ببرید.

در حالت ایده‌آل، دستکش‌های تاکتیکال به گونه‌ای طراحی شده‌اند که پوشش و محافظت قابل ملاحظه‌ای را بدون به خطر انداختن قابلیت لامسه دستانتان و مهارت انجام کارها، به ارمغان بیاورند و به همان اندازه باید از دوام کافی نیز برخوردار باشند.

ویژگی‌های دستکش تاکتیکال

_ بسیار راحت

_ حرکت بی‌کم و کاست دستان و عملکردی عالی

_ استقامت و استحکام بالا

_ تولید‌شده در رنگ‌‎های خنثی

_ انعطاف‌پذیری بالا

_ دارای وزنی سبک

_ با قابلیت کششی

_ طراحی ارگنومیک

_ قابلیت تنفس‌پذیری کافی

8-ج: دستکش‌های اسکی

هیچ‌چیز مانند انگشتان سرد و یخ‌زده نمی تواند یک روز عالی برای ورزش اسکی شما را خراب کند. بنابراین مطمئن شوید دستکشی مناسب برای اسکی انتخاب می‌کنید. وقتی برای اسکی و ورزش‌های زمستانه از منزل خارج می‌شوید؛ می‌دانید که با آب و هوای سرد و برفی رو به رو خواهید شد. از روزهای یخبندان گرفته تا بارش‌های برفی که شاید فعالیتتان را نیز دشوار کند. پس به دستکشی با محافظت کامل نیازمندید. دستکش‌های اسکی باید ضدباد و ضدآب طراحی شده باشند تا از حفظ دستانتان در طول فعالیت خیالی آسوده داشته باشید.

8-د: دستکش‌های یخ‌نوردی

یخ‌نوردی ورزش بسیار جذابی است؛ اما می‌دانید که در این فعالیت، در حد انجماد سردتان خواهد شد! اگر مشغول به یخ‌نوردی شدید؛ اولین چیزی که در خصوص آن احساس می‌کنید، دستان دردناک شماست که پس از قرار‌گرفتن در سرمای زیاد، گرم می‌شوند. بهترین راه برای جلوگیری از این شرایط، یک دستکش مناسب یخ‌نوردی است.

باید سعی کنید بهترین دستکش یخ‌نوردی که می‌توانید را انتخاب کنید تا به شما امکان ارائه بهترین عملکردتان را بدهد و در هنگام کار کردن با تبر یخ و پیچ‌های یخی امنیت و آسایش لازم را داشته باشید.

_داشتن بند یا بست‌های چسبی دور مچ دستکش موجب حفظ گرمای درون دستکش می‌شود، از ورود سرما و رطوبت به درون دستکش جلوگیری می‌کند و مانع از خارج شدن آسان دستکش از دستان شما می‌شود.

_ ضخامت دستکش را مرتبط با شرایط جوی برنامه خود انتخاب کنید تا از گرم‌شدن یا سرد‌شدن بیش از حد دستانتان جلوگیری شود.

_ دست‌هایتان باید کاملاً در دستکش احساس راحتی داشته باشند تا موجب آزار پوست شما نگردد.

_ اگر می‌خواهید بدون درآوردن دستکش به راحتی با تلفن همراه و یا صفحه‌های جی‌پی‌اس خود کار کنید، دستکش‌هایی با طراحی مخصوص اما هزینه بالاتر در بازار وجود دارد. این دستکش ها که در انگشت اشاره یا شصت خود دارای Touch Screen هستند؛ به شما امکان این را می‌دهند که بدون درآوردن دستکش گرم خود، با لوازم هوشمند لمسی کار کنید.

_ در بعضی از دستکش‌ها بند‌هایی تعبیه شده، که آن‌ها را به دور مچ دست می‌بندیم و با استاپرهای پلاستیکی فیکس می‌کنیم تا دستکش‌ها به دست ثابت بماند. این بند‌ها را، بند‌های امنیت می نامیم، زیرا امنیت دستکش را از این جهت که همیشه در دسترستان باشد تأمین می کنند. حضور این بند اهمیت ویژه ای دارد، چون گم شدن دستکشتان در شرایط دشوار، حتماً عواقب جدی در پی خواهد داشت. در صورت تعبیه نشدن این بند‌ها، می توانید خودتان بندی به حلقه‌های اتصال دستکش نصب کنید و برای خود یک بند امنیت بسازید.

_ از دست‌دادن یک دستکش، مخصوصاً هنگام سفر در مناطق کوهستانی می‌تواند هزینه‌بر باشد. از این رو، اتصال بندهای مچ به دست ها برای امنیت می‌تواند ایده خوبی باشد.

چرا دستکش‌ها دلیل ورود عشق به کوهنوردی می‌شوند؟

_ دستکش‌ها سپر بلای دستانتان می‌شوند! آن‌ها محافظ خوبی برای دستانتان هستند و از جراحات ناشی از برخورد صخره‌های تیز با دستانتان جلوگیری می‌کنند.

_ اگر در زمان خواب در کیسه خواب خود احساس گرما و راحتی نمی‌کنید؛ پوشیدن دستکش را امتحان کنید! خواهید دید که با حفظ گرمای دستانتان، به خوابی آرام فرو می‌روید.

_ دستکش‌های کوهنوردی علاوه بر گرم نگه‌داشتن بدنتان، پوست دستتان را از آسیب‌های پوستی که در اثر سرما به آن مبتلا می‌شوند، نجات می‌دهند. کوچک‌ترین نشانه‌ی آن، جلوگیری از خشکی پوست و ترک‌خوردن آن در اثر سرما می‌باشد. که با پوشیدن دستکش اثری از آن حس نمی‌شود.

اما برای شما که همیشه به کوهنوردی می‌روید یک توصیه‌ی دلنشین داریم. همیشه به همراه خود چند دستکش اضافه به همراه ببرید! معمولاً کوهنوردان تازه کار اهمیت دستکش را نادیده می‌گیرند و به مشکلات جدی در اثر سرمازدگی دستانشان گرفتار می‌شوند. دستکش‌ها فضای زیادی را نمی‌گیرند؛ اما می‌توانند تجربه‌ی کوهنوردی شما را دگرگون کنند.

نکته آخری که باید رعایت کنید این است که، زمانی که دستکشتان را از دست در می‌آورید؛ آن را روي زمين قرار ندهید. پس هر زمان که به آن نیازی نداشتید؛ بهتر است آن را داخل جيب يا لباستان قرار دهید. چون در صورت برخورد با زمین، داخل آن يخ می‌زند و وقتی دوباره بخواهيم از آن استفاده كنيم، انگشتانتان دچار سرمازدگی می‌شوند.

در انتها، امیدواریم با توجه به این نکته‌ها بتوانید دستکش مناسب خود را بیابید و با دستانی گرم و خشک فعالیت‌های ورزشی‌تان را به بهترین نحو اجرا کنید.

سیاه کمان

در دنیای ما ماجراجویی کنید:
مروری بر مطالب ذکر شده

خلاصه بلاگ دستکش کوهنوردی و نکات مهم آن

دستکش، یکی از کوچکترین پوشاک کوهنوردی محسوب می‌شود اما تاثیر بسزایی در حفظ سلامت بدن دارد. شاید بگویید چرا سلامت! به دلیل اینکه نوک انگشتان چون از قلب دورتر است، خون رسانی بدن به آن دیرتر اتفاق می‌افتد. از این رو، نوک انگشتان به شدت در معرض سرمازدگی و هیپوترمی قرار دارند. به همین دلیل باید همیشه دستکش داشته باشید تا مانع از هدر رفت دمای بدن و انگشت‌ها شوید.

دستکش نه تنها در هوای سرد، بلکه در روزهای بارانی و بادگیر واجب است. زیرا باد دمای زیادی از بدن می‌گیرد. به همین دلایل است که دستکش می‌تواند حتی ناجی جانتان باشد. اما مانند تمام لوازم کوهنوردی دیگر، دستکش نیز نیاز به شناخت اصولی دارد.

دستکش‌ها مدل‌های مختلفی دارند، بعضی‌ها تنها یک لایه دارند که برای گرم نگهداتشن مناسب هستند. اما در زمان‌های بارانی و برفی، خیس می‌شوند. به همین دلیل استفاده از دستکش‌هایی با عایق ضدآب در آب وهوای زمستانی، توصیه می‌شود. پس بهتر است نگاهی به 3 دسته از دستکش‌ها بی‌اندازیم؛

دستکش‌های بیس، مانند پوشاک بیس، به پوست دوم شخص تشبیه می‌شوندو این دستکش‌ها بسیار سبک و انعطاف پذیر هستند تا آزادی عمل به کوهنورد بدهد. یعنی  برای کار کردن در هوای سرد، نیازی نیست دستکش بیس را دربیاورید، به راحتی با آن می‌توانید آشپزی کنید و لوازم داخل کوله را جابه‌جا کنید. اما این دستکش‌ها باعث حفظ گرمای زیادی نمی‌شوند به همین دلیل برای جلوگیری از آفتاب سوختگی و فصل گرم نیز کاربرد دارد اما در زمستان بهتر است همیشه یک لایه‌ی دیگر به روی آن بپوشید.

دستکش‌های پلار گرمای بسیار خوبی دارند اما همچنان در برابر نفوذ آب و رطوبت، مقاوم نیستند. به همین دلیل اگر در روزهای برفی و بارانی استفاده کنید، خیس می‌شود و نیاز به یک عایق دارد. اما درغیر اینصورت باید خیالتان از گرم ماندن دست‌ها راحت باشد.

دستکش عایق، همانطور که اشاره کردیم و از نامش پیداست، در برابر نفوذ آب مقاومت دارد و برای لایه‌ی آخر دستکش‌ها به کار می‌رود. دستکش عایق را اگر تنها بپوشید، گرمای زیادی نصیبتان نخواهد شد. فقط دست‌ها خیس نمی‌شوند.

با این تفاسیر، برای خرید دستکش کوهنوردی باید چند نکته را در نظر داشته باشید، اول از همه جنس را بررسی کنید. دستکش‌های پر بسیار گرم‌تر هستند اما همچنین حساسیت زیادی در رطوبت دارندو در حالی که دستکش‌های الیاف در برابر نم و رطوبت مقاوم‌تر هستند و گرمای متناسبی نیز دارند.

بهترین لایه برای ضدآب شدن دستکش، استفاده از پارچه‌هایی با تکنولوژی گورتکس می‌باشد. آنها علاوه بر خاصیت ضد آب بودن، حالت تنفسی نیز دارند که برای جلوگیری از تعریق بسیار مناسب است.

حتما به سایز دستکش دقت کنید، اگر کوچکتر یا بزرگتر از اندازه باشد، کارایی و عملکرد خودش را از دست می‌دهد. پس دقت کنید اگر قصد دارید یک لایه دیگر همراه آن بپوشید، فضای مناسب داشته باشد. (در متن اصلی بلاگ راه‌های اندازه‌گیری صحیح دستکش را توضیح دادیم.)

شما برای خرید دستکش و تمام تجهیزات کوهنوردی می‌توانید به فروشگاه‌ حضوری و آنلاین سیاه کمان مراجعه کنید تا با دریافت مشاوره رایگان در خرید، بهترین‌ها را انتخاب کنید.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط